l« Gijzegem krijgt nieuwe pastorij K OPEN DOEK VOOR EEN BOEK WIE BETAALT HET WATER IN LEDE? MAREK DREWNOWSKI MET CHOPIN DOOR VLAANDEREN GEZELLIGE PINKSTERSDRUKTE IN STADSPARKEN OSBROEKSTADION 10 - 23-5-75 - De Voorpost Tijdens de laatste raadszit ting stonden weinig dende rende punten op de agenda van de Leedse raad. In de Vijverstraat zal het verkeersreglement aange past worden, op vraag van de Rijksmiddelbare School. Langd de kant van de school wordt een parkeer- en sta- tionneervrijezone ingevoerd om de veiligheid van de schoolgaande kinderen te waarborgen. Aan de overzij de wordt een ruime vrijge houden voor de schoolbus terwijl aan de schooldirektie zal gevraagd worden om bij de leerkrachten aan te drin gen dat ze zouden gebruik maken van de eigen parking van de school aan de kant van de Bergstraat om zo doende ruimte vrij te laten voor wagens van ouders die hun kinderen afhalen. De beoordeling van een vraag om verplaatsing van een voetweg op de Hoog straat werd in beraad gehou den tot na een onderzoek bij deaanpalenden. Bij de herziening van de aanplakingstarieven werd de prijs van 16 fr per m2 voor 14 dagen of 20 fr/m2 voor één maand, gebracht op 100 f r per m2 voor één jaar. Sportkomplex De opneming van verschil lende leningen voor een bedrag van ruim 17 miljoen werd met II ja-stemmen en I onthouding (Frans Roe- landt) aangenomen. Ont houden we uit dit bedrag de 1.205.000 fr voor erelonen eerste gedeelte sportkom plex. Een sportkomplex dat stees minder kans maakt om er ooit te komen. Bij een vraag naar de toestand van het dossier- sportkomplex werd verwe zen naar de geruchten, als zou Bloso op het terrein van Vlierzele Sportief zinnens zijn, moderne sportakkomo- datie aan te brengen en het terrein uit te breiden tot een provinciaal sportdomein. In dit gevazl maakt Lede uiter aard nog weinig kans om toelagen te krijgen voor een eigen sportkomplex. De op positie verweet in dit ver band de meerderheid, dat men destijds het sportkom plex veel te groots heeft gezien. Bij de goedkeuring voor het verlenen van een aanvullen de waarborg voor de TV-dis- tributie werd opgemerkt dat hiervoor het bedrag totaal uit de hand loopt. De kostprijs voor de gemeente bedraagt nu reeds 7,2 mil joen. Van oppositiezijde werd de vraag gesteld wie deze maatschappijen zal verhinderen om bv. volgend jaar het dubbele van de prijs te vragen. Waterprijs De kat werd pas goed de bel aangebonden toen een schrijven van TMVV ter sprake kwam waarin de prijs per m3 waterverbruik diende gebracht te worden op 19,66 fr i.p.v. de huidige 13,5 fr. De stemming gaf 10 neen- stemmen en 2 ja (voorzitter N KULTUURKALENDER VRIJDAG 23 MEI Aalst 20.30 uur: In PAN, Wellekensstraat 45, opvoering van «De kale zangeres» van E. lonesco. Affligem 20 uur: Vooropening in het Kultureel Centrum, tentoonstelling Boeddha, de schouwende en Indische Miniaturen. Inleider prof. C. Willemen (RUG). De tentoonstelling is open tot 15 juni op volgende dagen: zaterdagen 24 en 31 mei, 7 en 14 juni van 14.30 uurtot20 uur en op zondagen 25 mei, 1,8 en 15juni van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 uur. Er is een doorlopende diamontage. Herdersem 20 uur: Inzaai De Kletser dia-avond over Parijs, ingericht door het Willemsfonds. Aalst Nog tot 1 juni in Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, tentoonstel ling Herman De Schutter en Daniël De Gusseme. 20 uur In Galerij Valerius De Saedeleer, Keizerlijk Plein 53, vooropening tentoonstelling Pré-Kolumbiaanse Kunst en op de bovengalerij werken van Jean Brusselmans, Gust de Smet, Constant Permeke en Henri Wolvens. De tentoonstelling loopt tot 16 juni en is open op zondag en weekdag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Gesloten op dinsdag. ZATERDAG 24 MEI Gijzegem 20 uur: Ter gelegenheid van de verbroedering met Membach en de openstelling van het rekreatiecentrum, kunstkoncert door de muziekmaatschappij St Jean uit Membach. Lede 20 uur: in zaal Volkskring, opening tentoonstelling oude mu ziekinstrumenten. De tentoonstelling in het kader van de eeuwviering van de Leedse Harmonie Sint-Cecilia loopt tot 1 juni. Aalst 19.30 uur: in feestzaal Stadhuis, proklamatie van het eerste toneeltomooi «Renaat Ravijts». ZONDAG 25 MEI Meldert 20 uur: Op Hoeve De Gols, Klaarhaagstraat41opvoering van «Het Gezin van Paemel» in openlucht, door de Klaarhaagse toneelvrienden. Aalst 20 uur: InGroteZaal C.S.V., Wellekensstraat45 optreden van Jef Bbers. 20 uur: in Kreja, Drie Sleutelstraat, filmvoorstelling «The Stal king Moon». 20 uur: In CSV, Wellekensstraat 45 optredenvan Jef Eibers. Gijzegem 16 uur: in het rekreatiecentrum optreden van de fanfare St. Joseph uit Membach, 17 uur optreden van het Membachse koor en van de fanfare Vreugde en Vrede van Gijzegem. MAANDAG 26 MEI Aalst 20 uur: Wandelconcert door de Harmonie «Hand aan Hand» in de wijk Sint-Annalaan. WOENSDAG 28 MEI Aalst 20 uur: in Borse van Amsterdam, Grote Markt voordracht ingericht door CMBV «Leren leven met jong volwassene» door mevr. Temmerman. DONDERDAG 29 MEI Lede 20 uur: in zaal Volkskring, balletuitvoering en demonstratie spelen op oude muziekinstrumenten in het kader van de eeuwviering van de Leedse Harmonie Sint-Cecilia. Gravez en dhr. Verhelst als afgevaardiggde bij TMVW). Toen voorzitter Gravez liet opmerken dat een niet-prijs- verhoging de gemeente cir ca 1,350 miljoen ging kos ten, bedrag dat dan op een manier moet gevorderd wor den, vroeg dhr. Lalmant de vernietiging van de eerste stemming, wat werd aange nomen. Vraag was dus of de gemeente dit bedrag ten laste zou nemen, of doorre kenen aan de verbruiker. Dhr Minnebo (BSP) hekelde hier scherp de zogezegde inter communale en verklaarde dat de gemeenten hier werkelijk niets in de pap te brokkelen hebben endus ook niet zullen kunnen verhinderen dat TMVW vol gende jaren opnieuw een prijsverhoging zal opdrin gen. Hij drong er op aan dat de afgevaardigden van de gemeentebesturen solidair zouden verhinderen dat der gelijke ongeoorloofde prijs verhogingen plaatsvinden. Een nieuwe stemming bracht andermaal slechts 5 ja-stemmen op en 7-neen, zodat de gemeente uiteinde lijk zelf zal moeten bijpas sen. Met 10 neen-stemmen en 2 ja, werd eveneens het voorstel verworpen om de borg per gezin van 250 fr naar 750 fr op te voeren. Voor de circa 2300 aanslui tingen zal ook hier de gemeente nog eens 500 fr per aansluiting of 1,150 miljoen moeten bijpassen. De raad hechte verder zijn goedkeuring aan het leggen van riolering in de Doorn- weg. De raming hiervoor bedraagt 708.111 fr voor 308 m. Voor het gebruik van het aangekocht oud rijkswach gebouw werden diverse mcj gelijkheden naar voor ge bracht zoals kinderdagvep blijf, bibliotheek, disco theek enz. Deze diversjl mogelijkheden zullen aan dj bevoegde instanties voorga] legd worden. Een beslissing inzake ver werving van de oude melke rij werd naar de geheim zitting verschoven. Marcel De jonge Poolse pianist Marek Drewnowski brengt ter gele genheid van zijn koncertreis door Vlaanderen een pianore cital in de feestzaal van het Stadhuis te Aalst. Het heeft plaats op vrijdag 30 mei te 20 uur. Op het programma staat werk van Scarlatti, Chopin en Liszt. Verdere optredens zijn onder andere voorzien te Bas- sevelde (Eeklo) in het Ge meentehuis op maandag 26 mei te 20 uur en te Mere in zaal «Mereland» op woensdag 4 ju ni. Deze gelegenheid nemen we graag te baat om de jonge kun stenaar even voor te stellen. Hij werd geboren op 21 oktober 1946 te Kotobrzcq. Zijn vader was organist, zijn moeder on derwijzeres. Op zesjarige leef tijd nam hij reeds pianolessen te Warschau bij K. Qniaz- dowska en verder bij W. Losa- kiewicz. Zijn hogere studies vervolledigde hij bij professo ren Bakst en Dreewiecki. Volleerd pianist werd hij bij pro fessoren Hoffman en Witko- mirska. In Polen ontving hij verschillende belangrijke on derscheidingen: Op eenent wintigjarige leeftijd in de «In ternationale Wedstrijd Bedrich Smetana», het volgende jaar (1968) in de wedstrijd voor klassieke muziek te Lodz en tenslotte in 1970 bij het ver maarde Chopin - concours. Hij gaf reeds talrijke koncertes in Polen, Engeland, Frankrijk en Tchecoslowakije. DOMENICO SCARLATTI (1685 - 1757) Van deze komponist speelt Drewnowski twaalf sonates, door de komponist ook gezien als «Eserdzi! per gravicemba- lo». Deze Sonates zijn van his torisch belang omdat in ver schillende van hen reeds de basis gelegd wordt van de klassieke sonatevorm, welis waar in eenvoudige mate. In andere vinden we dansvormen en fuga's. Door hun pianistieke stijl zijn ze vaak sterk virtuoos en munten uit in gevoeligheid en expressiviteit. Aan de der tigste sonate, een fuga is een prettige anekdote verbonden. Het werk kreeg de bijnaam «De Kat» omdat de vier noten van het thema toevallig aangesla gen zouden geweest zijn toen een kat over Scarlatti's klavier liep! CHOPIN (1810 - 1849) Geprogrammeerd zijn diens Ballade op 23 in 9 klein en de bekende Berceuse. De naam «Ballade» herinnert aan het Middeleeuwse dans lied, doch Chopins scheppin gen hebben hiermede niets gemeen. Het zijn eerder in strumentale voortzettingen van de gezongen Ballades van Schubert en Loewe. Zo is de Ballade opus 23 geladen met een fundamenteel angstgevoel naast momenten van verstil ling. Men zou hier kunnen spreken van een «epos zonder woorden». De Berceuse is een der meest subtiele bladzijden uit Chopins oeuvre. Dit schijnbaar gemak kelijk werkje vergt van de uit voerder het volste interpreta- ti evermogen omdat door de eenvoudige muzikale schrijf wijze de pianist zich al te gauw laat verleiden tot een te vlotte voodracht. Het is echter een werkje waarin elke toon tot zijn recht moet komen, wil men niet in banaliteit vervallen. LISZT (1811 - 1886) Het optreden van Drewnowslj besluit met twee werkjes var: Franz Liszt. Met uitzonden» van de Hongaarse Rapsodie» en de Sonate in b is Liszts piaj nowerk in de vergeethoek ge j raakt, ondanks de pianistietó J kwaliteiten die de werken uit- stralen. Drewnowski brengj I vrijdag de Valse oubliée I de meer gekende charme van I de meest romantische de f 19de -eeuwse toondichter tq leren kennen. André De Groevl I Er heerste zondagnamiddag jl. een gezellige en ontspan nen drukte in en om het Aalsters stadspark. De pinksterwarmte had al vroeg enkele piasvissers gelokt om hun lijnte uit te werpen terwijl de terasjes volliepen met gezinnen-op-uitstap en suikertantes die een coupe- de-la-maison of een dame- blanche naar binnen werk ten. Overal wandelaars en en kleurenzee van lentejurkjes op het overvolle speelter rein. Wij die niet zo dol zijn op dat geroezemoes-toch niet als we rustig een brochuurtje willen lezen - dachten op het Osbroekstadion rust te vin den. We liepen echter van de ene drukdoenerij in de andere. Want inderdaad, ook daar heerste een ongewone zon- dagnamiddagdrukte. Reden hiertoe was nu eens geen 'topmatch' maar wel het feit dat K.W.B.-verbond Aalst in het kader van de Aalsterse Sportweek opriep om met het hele gezin, niet alleen sport te kijken maar ook om het zondagspakkie aan de haak te laten en zelf mee te lopen in de gezinskilometer. Dat K.W.B. in onze streek veel bijdraagt om haar leden er toe aan te zetten aktief sport te beleven, zal nie mand betwisten. Het is misschien om zich voor te bereiden. Het stadion gaf een prettige aanblik, mensen van alle I leeftijden vonden erzeker de gepaste omgeving en at mosfeer om in gezinsver band aan sport te doen L.M. gezinskilometer waarbij de Aalsterse familie Schelfhout overwinnaar weit De u Mededingers aan de KWB (jm) wellicht mede dankzij deze konstante inspanning, dat de belangstelling zo groot was. Ruim tweehonderd toeschouwers volgden de verschillende voetbaltor- nooimatchen en ook rond het vol ley veld, waar even eens om de tornooititel werd gespeeld, hadden vele sup porters postgevat. Andere K.W.B.-ers lagen rustig wat te zonnen, moe van de geleverde prestatie of Een voltallige gemeenteraad moest uitspraak doen over 16 punten die op de dagorde wer den geplaatst: de klassever heffing van onze gemeente en de aanleg van een nieuwe pas torij vormden de twee belang rijkste onderwerpen Het kas- verslag van de COO voor de eerste tri mester van 1975 sloot met een verantwoord vermo gen van 522.969 frank. Ook werd een eenparig en gunstig advies gegeven over de brandweertarieven van 1974 voor de ronde som van 214.055 frank. Voor de aanleg van rioleringen in de Dender- straat (buurtweg 7) zal de raad een lening aangaan van 880.000 frank bij het Gemeen tekrediet en dit over een loop tijd van 20 jaarVoor de kaatswedstrijden op het Kerk plein werd een tijdelijk politie- reglement goedgekeurd dat stipuleert dat tijdens de wed strijden het eenrichtingsver keer in de Dorpsstraat tijdelijk wordt opgeheven: hiervoor zal ook de nodige signalisatie (zoals afdekken van de ver keersborden) worden aange bracht. FILTER ZWEMBAD Dit onderwerp werd voor de zoveelste maal door de raad aangesneden: dit keer kon men 3 prijsoffertes voor het plaatsen van een filter in het gemeentelijk zwembad van naderbij bekijken: het gunstig ste aanbod kwam van p.v.b.a. De Groep die de globale som van 365.000 frank vooropstelt. De raad zal met hogerge- noemde firmakontakt opne men in verband met bijko mende inlichtingen en even tuele waarborgen. Ook de modaliteiten voor het gebruik van de speelpleinen werden vastgelegd: de verhu ring van het voetbalplein aan in kompetitiespelende ploegen werd vastgesteld op 1500 frank per jaar: voor andere ploegen 100 frank (voor Gijzegemse) en 150 frank (niet-Gijzegemse) per match. Voor de tennis-, volley- of basketpleinen betaalt men 60 frank per uur. Voor lo kalen op het sportcentrum be taalt met 100 frank per verga dering, terwijl voor feestelijk heden 1000 frank wordt ge vraagd. Voor de aanpassi ng van de wa- tertarieven gaat de raad aan TMVW bijkomende inlichtin gen vragen over de juiste bete kenis van het cijfer 4000 m3 per maand. Ook werd de dienstjaarrekening van -de KOO voor het boekjaar 1974 goedgekeurd: op de gewone dienstrekeningen vindt men en boni van 307 484 frank terwijl op de buitengewone uitgaven een boni te vinden is van 176.181 frank. Ook over de uit breiding van het Gemeentelijk Sportcentrum werd na een kort debat beslist over te gaan tot aankoop of onteigening (dit als verwezenlijking van het KB van het gedeelte palend aan het huidige stuk, en toebehorend aan de paters Oblaten, die zich overigens gezegd tegen deze verkoop verzetten, maar wel gedwongen zijn in te binden. De heer Sanders, lid van de Kerkfabriek stemde dan ook tegen. Dit voorstel werd met 10 voor en 1 tegen dan ook goed gekeurd. De gemeente Gijze gem wordt tot de klasse van gemeenten tussen 3001 en 4000 inwoners bevorderd en dit door het feit dat men een industrieterrein en een Sport centrum bezit. Een heel posi tief punt daar men nu meer toe lagen en fondsen van het Ge meentekrediet kan ontvangen: de raad kon deze verheffing ten vroegste op 1 januari 1971 vastleggen, wat ze dan ook heeft gedaan: hierdoor zullen de gemeentebedienden met terugwerkende kracht tot 1971 extra-loon ontvangen De gemeente stelt zich als waarborg voor de lening aan gegaan door Edas voor de aan leg van kabeltelevisie garant voor de som van 1.739.100 frank zijnde 0,93% van het to taal bedrag. Ook werd een tijdelijk politie- reglement voor de wielerwed strijd voor beroepsrenners in de Stationsstraat vastgelegd. De aanleg van een nieuwe pas torij op de plaats van de huidige lokte kommentaar uit van de héér Verdict die vindt dat men na de fusie beter het huidige gemeentehuis als pastorij kan gebruiken. Dit amendement werd weggestemd met 10 te gen 1 voor de aanleg van een nieuwe pastorij. Ook werden in geheime zitting nog enkele weddeaanpassingen voor het gemeentepersoneel bespro ken. DIRK DAELEMANS BARCAROLLE Barcaro(l)le is de titel van het beroemde lichtvoetige werk van de Duitse musicus Jacques Offenbach, vaak «de vader van de operette» genoemd. Wellicht met het speels - amoureuze van die Offenbach voor zich, heeft de ongewoon produktieve Noordneder- landse romanschrijver Johan Fabricius zoon van de niet minder bekende en produk tieve Jan Fabricius! zijn meest recente boek opge bouwd: Barcarolle, Eerste liefde in Venetië, uitgegeven door Leopold te 's Gravcrtha- ge- Hoofdpersonages in die lange maar vlot leesbare geschiede nis van een liefde zijn de Ne derlandse ambassadeurszoon Edu en het meisje Trudi, een vrijgevochten dochter uit een onbemiddeld Weens muzikan tengezin. In welke omstandigheden tref fen Edupas achttien en Trudi vierentwintig, elkaar in Ven etië? Edu is na het uiteenvallen van het ambassadeursgezin opnieuw naar Den Haag te ruggekeerd, samen met zijn moeder die er een nieuwe man heeft leren kennen en als in termezzo een reis maakt naar Venetië. Met de ruime finan ciële ondersteuning van zijn vader die op zijn beurt in Rome een nieuw huwelijksle ven wil beginnen blijft Edu echter nog een tijdje in Venetië rondhangen tegen de wil in van zijn inmiddels naar Den Haag teruggekeerde moeder. Edu wil in Venetië kunstge schiedenis studeren, Maar al bij al zijn die studieplannen slechts een geschikt alibi om er te kunnen gaan samenwonen met de verrukkelijk-speelse Trudi. die als meertalige gids elke dag van het toeristisch seizoen enkele karavanen bui tenlanders door de lagunen- stad loodst. Die omstandig heid brengt Trudi en Edu sa men. Want de stijfdeftige en wat eenzelvige Edu sluit op een dag aan bij een van Trudi 's karavanen en ontmoet zo doende het in jeans geklede meisje dat meteen zijn geliefde zal worden. Bij de halte San Zaccaria ging het meisje met haar toegewijd gevolg van boord. Ik zag haar met smart vertrekken. En toen. ineens op het laatste ogenblik nog een besluit nemend, sprong ik ook aan wal. De man die met het open- en dichtschuiven van het relinghek was belast, schudde misprijzend het hoofd over mij, pazzo di un straniero, die zo roekeloos met zijn jong le ven omging. De groep zette koers naar het Dogenpaleis. Om er niet van te kunnen wor den verdacht dat ik er mij klandestien wilde bij aanslui ten, volgde ik op enige af stand. Allerlei omstandighe den drijven die twee jonge mensen de daaropvolgende dag reeds in eikaars armen. Zonder bepaald iemand van lichtere zeden te zijn, helpt de blijkbaar liefde ervaren Trudi de zeer jonge minnaar Edu over zijn eerste schroom heen. Als zij de eerste nacht doorge bracht hebben in hun gehuurd appartementje, kennen zij el kaar nog maar twee dagen. Zij blijven het samenzijn echter in de volgende weken en maan den even fijn vinden en inte greren zich mettertijd als een jong gehuwd paar in het leven van alledag in Venetië, waar de misère van de zelfkant even groot is als in alle andere grote steden. En toch. Omstreeks Kerstmis reeds wordt dit broze geluk van twee mensenkinderen aan scherven geslagen. Trudi ver laat plots Edu. Omdat zij weet dat dit samenzijn tussen een arm Weens meisje en een rijke ambassadeurszoon niet duur zaam kan zijn. Al is Edu in haar ogen de liefste jongen op heel de wereld. F.-J. VERDOODT De d. GENE Waar VOOR VAN A JAN Zal de 24, Boude 31 Moors - 7, 'nirner

De Voorpost | 1975 | | pagina 10