Weekblad van Dender - Durme - en Scheldestreek Ejgeplunderd ondanks IUWELIERSZAAK ALARM VAN BUURVROUW SERGANT SPORT MET HOUWELEN OM JUWELEN PAARDENZITTING: SCHOT IN DE FOLKLOREROOS an Gen at wel e< Eduai i. ;konisti i zalinl en gro aanha aniateu DEPL De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 23 MEI 1975 28e JAARGANG NR. 21 - 16 F DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (DeCuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F Sinds 1882 vervaardigt PEUGEOT fietsen, sinds 1891 bromfietsen! EN NU IN 1975... Een cyclo-toerist 10 versn. 4.295 F Een bromfiets met schokbrekers8.990 F Een standaard fiets 3.000 F VERDELER DER STREEK Moorselbaan 107,111,113, AALST TEL. 21.18.65 >gisch( f. Maaf in varj twintig vriem n dool Zoals naar dagelijkse ge- n zicljWoonte was Elodie Hofman, levei itterdi zijl 5 kapi Je vóó jok als )rateu rijk ei t wer< doo ns ko jestal alluci st. Zi rauw lang 65 jaar, woensdagmorgen reeds vroeg uit de veren om haar ochtendwandeling te maken. Net op de Leo de Be- thunelaan gekomen merkte zij een blauwe personenwa gen op waarin zich drie ke rels bevonden van het zuid erse type. Deze vertraagde ter hoogte van het juwelen- saloon Bikkems, nummer 95, aldaar. De blauwe roversau to, zoals later zou blijken, maakte aan de verkeerslich ten rechtsomkeer en statio neerde zich op het voetpad naast de juwelenzaak. Uit het voertuig kwamen twee cafi mannen gesprongen die zich ken o ul idreig. Drae; zich- rellinj er te r blijf! zeker- :elfbe- naast i wrak volko naas in aan lan. rdood fan he mmea V, HV :ntoon ie. Dl inmiddels ieder een kap over het hoofd hadden getrokken. Ik heil Een van hen droeg een geruite 5 e, kap terwijl de andere een jjjp zwarte kap droeg. De gangsters waren gewa- :us of P0nd met een mitraillette en houwelen. Nog voor de dieven ets konden uithalen zette Elo die H of man het op een roepen. Dieven, hulp, klonk het door de morgen. Het tweetal lette ech ter niet op de vrouw en begon aan de zware karwei. Zwaar zeggen we. Inderdaad wan neer men weet dat de juwelen- zaak beschermd was met ko gelvrij en gepantserd glas van 3 centimeter dikte was het voorzeker geen lachertje de vensters dié 1100 kg 't stuk wegen, te breken. Na een kwartiertje terwijl de vrouw nog steeds alarm gaf hadden de dieven drie gaten in het uitstal raam gekapt. De derde gangs ter die achter het stuur van de wagen zat gaf toen drie korte klaksonstoten teken voor zijn trawanten dat het tijd werd op hoepelen. De buit en de houwelen werden vliegensvlug ingeladen en de vluchtauto in grote snelheid vertrok richting Rond Punt. Elodie Hofman moet het op een bepaald mo ment wel eventjes benauwd gehad hebben toen een van de twee dieven de mitraillette op haar richtte. En toch zweeg ze niet. Ik heb gedaan wat ik kon, zei de vrouw ons in de mor- genduren. Spijtig dat anderen die voor het raam stonden niet durfden buiten komen om mij te helpen. Mijn kwaaie hond die ze anders zeker zou gebeten hebben, had ik voor een keer niet bij mij. Albert Gilllis, op rust gestelde agent was de tweede man die ter plaatse verscheen. Hij dacht dat een auto defekt had aan een karburator en daardoor steeds ontploffingen hoorde. In feite waren het de zware houweelslagen. Albert Gillis verwittigde de politie ter wijl hij ook de schoonvader van de juwelier verwittigde, nl. Ro bert Van den Berghe, alias prins Bob. Wanneer juwelier Jozef Bikkems tijdens de mor gen terugkwam was hij een ge slagen man. Net als een schil der die zijn schilderij verliest, zei hij ons. Ik ben wel verze kerd maar de juwelen ter waarde van drie miljoen waren eigen werk. Ik hield ervan en zijn niet betaalbaar. Meerdere zelf geslepen briljanten, hals kettingen, horloges, gouden ringen, enz. verdwenen van voor het uitstalraam. Uit het eerste onderzoek bleek ook dat een van de gangsters zich kwetste aan de handen. Op het uitstalraam werden namelijk verschillende bloedvlekken te ruggevonden. Een gedeelte van de buit bleef ook achter op de vloer voor het uitstalraam. Het parket van Dendermonde geleid door onderzoeksrechter Jan Brasseur vergezeld van substituut Auwaerts stapte samen met de gerechtelijke po litie aangevoerd door kommis- saris Van Rie ter plaatse af. Ook kapitein Michiels kwam samen met de B.O.B. ter plaat se. Het is niet uitgesloten dat het voertuig waarmee de over val werd gepleegd het voertuig betreft dat gestolen werd te Gent. Het betrof hier een blauwe Alfa Romeo. Personen die enige inlichtingen kunnen verschaffen, of die de inzitten den of de wagen waarmee de overval werd gepleegd zouden gezien hebben, worden ver zocht dit te melden bij de ge rechtelijke politie van Aalst - Tel. 21.04.01. HERMAN DE WIT Het gepantserde glas kreeg het desondanks hard te verduren (hdw) Aalst «teistert» Dendermonde... Als Dendermonde de eeuwenoude traditie die het met Aalst heeft opgebouwd nog eventjes wil verder zetten... zou men er goed aan doen een dozijn Ros Beiaardjes in de strijd te gooien. Want dat ene beestje mag dan nog oud en beroemd zijn, tegen zoveel Aalsters humorvertoon komt het maar po vertjes uit de verf. Dat en niets min noch meer is het oordeel van een objektief waarnemer. Iemand die wel de paardenzit- ting, door de Alstenaars vorige vrijdag in de raadszaal van het stadhuis op het getouw gezet, heeft gevolgd. Het werd een avondje van sprankelende en originele zetten, een ek- splosie van Aalsters overwicht op het terrein des geestelij ken naijver. Toen het allemaal voorbij was... «Als iemand die hier aanwezig was tijdens de ko mende dagen nog even terug denkt aan wat hier allemaal gebeurde, dan zal er wel een nagenietend glimlachje over blijven...Dan hebben we ons doel bereikt we lachen al zo weinig». Dendermondse kat: Zonder de Kat, ware Aalst geen stad. Dat pleegt men in Dendermonde wel eens te zeggen. Zonder de Dender- Schepen J. De Neve: «Stadsverlichting was geen lukrake verspilling». Wie even aan het gnuiven sloeg en Aalst reeds zag als een tweede lichtstad, komt er bekaaid van af. De aanbrenging van nieuwe verlichtingspalen door het Ministerie van Openbare Werken naast de funktionerende verlichting van de stad op het gedeelte van de ringlaan, H.Hartlaan, Leopoldlaan en Albrechtiaan is niet eens een administratief euveltje of een mateloos voorbeeld van belastingsgelden. Alleen de vooropgestelde uniformiteitsnormen voor een ringlaan-verlichting worden hier toegepast. keindt 1.30 tol Ball en ig van Verlichtingspalen te over op de Albrechtiaan (Ib) Schepen van Openbare Wer ken de h. Jan De Neve maakte even de historiek op van de verlichtingsperikelen op de ringlaan. Het in 1958 aangelegde deel van de ringlaan, H.Hartlaan, Leopoldlaan en Albrecht iaan, een rijksweg, bleef tot 1970 zonder een behoorlijke verlichting, met als funest resultaat een aantal ver keersongelukken. Nadat het dossier op te diepen. Daar op dat ogenblik geen kredie ten voorhanden waren, werd het stadsbestuur verzocht zelf zijn verantwoordelijkhe den op te nemen. Konform aan de normen van 1970 werd in 1971 door het stadsbestuur een gloed nieuwe verlichtingsinstalla tie op de Albrechtiaan, H.Hartlaan en Leopoldlaan angebracht met zodium- ampen voor zowat vijf miljoen frank, waarvan 35% door het Rijk gesubsideerd werd. Met de openstelling, begin dit jaar, van het eerste viaduktgedeelte over de Dendermondsesteenweg, werd door het Ministerie van Openbare Werken, de ver lichting vernieuwd of aange bracht op deze viadukt, de Boudewijnlaan, Gentse steenweg, Kapucienenlaan, Leo de Bethunelaan en de Parklaan. Sinds 1970 onder gingen de normen voor een ringlaan-verlichting enkele wijzigingen, zodat een uni formering zich opdrong ook voor het gedeelte dat reeds door Aalst verlicht werd. Intussen werden op de voornoemde lanen de groe ne rijksverlichtingspalen reeds aangebracht op zowat anderhalve meter van de aluminiumlaan van stad Aalst. Een op het eerste zicht wel vreemde bedoeling doch schepen De Neve werpt hiertegen op dat de argu menten behorend aan de stad terugkeren naar de stad, en op andere plaatsen zullen aangewend werden en dat uiteindelijk slechts de plaatsingskosten, circa 1 miljoen, verloren gaan, doch aldus schepen De Neve, weegt dit net op tegen de haar vermoeden, talloze ongelukken die in vijf jaar vermoeden zijn geworden door de stadsverlichting? mondse kat ware er geen paf ferig luchtje aan de paardenzit- ting geweest. In het begin al thans niet. Geen enkele Ay- monstelg had het de moeite waard gevonden om tijdig op die Aalsterse demonstratie te arriveren. Al was het nu precies ook niet nodig. Maar allé, dat doen welopgevoede mensen toch niet. Spijtig was het alleszins, want burgemeester De Bisschop opende de bedoening met ge meende maar toch wel vle iende bewoordingen aan het Dendermondse adres. «Dendermonde is een flinke stad» zei hij, «een Vlaamse stad die niet weg te denken valt uit onze geschiedenis». De burgervader, die van Aalst ja wel, dacht in vogelvlucht aan ronkende namen als een Frans Courtens, een Prudens Van Duyse, mensen als Lodewijk Dosfel, Emmanuel Hiel, Wies Moens. Zijn besluit was te ge meend om vleierig te kunnen worden genoemd: «Aalst en Dendermonde hebben zoveel te bieden, dat zij geen rivalen hoeven te zijn maar veeleer twee Dender- zustersteden die zoveel gemeenschappelijke belangen hebben». Aalst, paardenstad Holala moet Piet Moereels ge dacht hebben. Holala, zo niet zeker. En met een paar uit de mouw geschudde streken maakte hij een einde aan die kruiperige burgemeesterstaai. Als deskundige ter zake, op paardengebied bedoel ik, mocht hij het recht opeisen Aalst als paardenstad te ver dedigen. Zonder, zoals de tra ditie dat wil, na te laten om Dendermondse Rossen een stevige veeg uit de ajuinpan te verkopen. En het werd het causerietje dat liefhebbers van het luimige genre niet licht zul len vergeten. Speels, met een taaltje om kwikzilveren proza- virtuozen aan het likkebaarden te zetten. Op de binnenbladzij den haal ik mijn hengstigste stift boven om een paar frag menten na te vertellen. Hugo Van Hese, iemand van buiten Aalst, schetste daarna de rivaliteit naar historische gronden. Volgens hem heeft deze interstedelijke naijver twee dingen vóór op andere dorpen die wel eens aan het kibbelen gaan. Er is om te be ginnen de sympatieke leven digheid die het gebeuren ken merkt (zo hoor je het ook eens van een ander) en er is verder de bewuste levendigheid die er door de bewoners der twee steden wordt ingestopt. Kor tom, een gezonde rivaliteit, het volk van Breughel Uylenspie- gel en andere Pallieters waar dig. Driemaal heeft Pol De Paepe dan geprobeerd om zijn ver haal te beginnen. Telkens hij gelanceerd was kwamen een paar paardekoppen zijn vlucht breken. Wat niet betekent dat de Dendermondenaren die met enige vertraging langs kwamen minder welkom zou den zijn. Allemaal hadden ze het langverwachte grapje als ekskuse: we vonden Aalst niet... Zonder kommentaar, wat dacht je. Al kon iemand het toch niet laten om Frans Van Immerseel, een niet- Dendermondenaar die daar zowat de algemene leiding van het processietje heeft, te vra gen wanneer hij met zijn stoet dacht te beginnen... Wat Pol De Paepe over die snode Rosontvoering van het gezegende jaar '52 vertelde kan je verder in dit nummer aan de weet komen, 't Is ook ple zant. Plezant, waarschijnlijk is dat het goeie woord. Zoals voor de affiche die Frans Wauters voorstelde, voor de liedjes die het Corum Alostum Imperiale bij die gelegenheid naar voren bracht, Pfezant ook was de uit beelding van het Dender- monds boerken van André Doorns. Het boerken dat een paar afgetrapte politieke gein tjes kwam tappen, a la Tener- munda, en als beloning voor zoveel ijver van de Aalstenaars prachtige offergaven meek reeg: gerief om de keuteldin- ges van de paarden bijeen te kuisen en paardenstroop... «En moede gij nu ook een woordeke zeggen», vroeg bur gemeester De Bisschop aan zijn kollega Cool. De brave burgemeester en zijn schepen probeerden het dan nog ook. Al wist iedereen dat alles al lang gezegd was. André Heyvaert André Doorns als ware Dendermondenaar (Ib)

De Voorpost | 1975 | | pagina 1