i 35 AALSTEN AAR JAN MATTHIEUBEROEPSREIZIGER LTi 1ERDE ORGELCYKLUS OOGSTAANDE INTERPRETATIE DOOR AN INGELGEM. GIJZEGEMSE VERBROEDERINGSFEESTEN Ijoen n Ijoei BRAILLE LIGA AALST LEDE MARIALE PROCESSIE IN TEKEN VAN VLAANDERENS OUDSTE BROEDERSCHAP FILM BIJ ONS =RLAI EST De Voorpost - 23-5-75 - 23 stiaan Van Ingelgem opende de door hem ingerichte vierde f tlcvklus in de Sint Maartenskerk te Aaist met twee koncerten nderdag 15 en zondag 18 mei) waarin hij Mendelssohns zesde elsonate en Messiaens «Messe de la Pentecöte» tengehore bracht, de recitals overtroffen onze stoutste verwachtingen. Het lijkt erdaad een gewaagde onderneming in een provinciestad minder ende (Mendelssohn) en eerder avant-gardische (Messiaen) elkomposities te programmeren, doch de toegewijde interpretatie dalle facetten van beide werken duidelijk naar voor treden zodat es in een smaakvolle voordracht resulteerde. •ndelssohns zesde orgelsonate us 65). de 'minst onbekende' het zestal, viel op door de konstante aandacht die Van Ingelgem besteedde aan het koraal «Vater unser im Himmel- reich» waarop het werk geba seerd is. De Cantus Firmus werd door een fijne registratie steeds vol doende op de voorgrond ge bracht en nergens door de meer virtuoze omspelingen in de schaduw gesteld. Overal heerst- te een gezond evenwicht zodat ook de minder onderlegde luisteraar de variatietechniek zonder moeite kon volgen. Uitzonderlijk mooi was de verklanking van de finale, een Andante gebaseerd op een eenvoudige liedvorm. Door een bescheiden, doch zeer verfijnde registratie wist Van Ingelgem Mendelssohns eenvoud en kom merloosheid tot een boeiende aantrekkelijkheid te maken. Na deze muziek die steeds een serene atmosfeer uitademde werd Messiaens uiterst gekom- pliceerde Messe de la Pentecöte gebracht. Een werk dat van interpretator, registrant en luis teraar alle aandacht vergt. Uiterste subtiliteit wordt hier gekoppeld aan een diepgaande religiositeit. Beide aspekten kwamen duidelijk aan bod. De aandachtige luisteraar wist zich hier gekonfronteerd met een der beste orgelwerken uit de twintig ste eeuw. Veelzeggend was het tweede deel. Offertorium, met als ondertitel «Het zichtbare en het onzichtbare». Deze diepzinnige meditatie met synesthetisch op gevatte klanken heeft haar uitwerking geenszins gemist. De steeds terugkerende pedaaltoon werkte als een indrukwekkend beklemtoonde suggestie van de diepte en ondoorgrondbaarheid van het mystrie der onstoffelijk heid. Een uiterst virtuose en krachtig opgebouwde finale (Le vent de lEsprit) gaf de uitvoerder de gelegenheid om letterlijk en figuurlijk alle registers open te zetten. Feilloos werd aan deze Messe de la Pentecöte gestalte gegeven, ondanks de vele moei lijke en ritmisch gekompliceerde passages. Kristiaan Van Ingelgem werd geassisteerd door zijn echtgeno te die de registratieknoppen bediende. Ook zij liet in haar taak niet aan het toeval over. Op zondag 25 mei. te 20u30 wordt de vierde orgelcyklus in de Sint Maartenskerk vervolgd met een optreden van de Nederland se organiste Dorthyde Rooij. Oorspronkelijk was deze datum voorbehouden aan de Japanse Yuko Hayashi, zoals trouwens op affiches en uitnodigingen vermeld staat. Wegens het uitstellen van haar koncertreis door West Europa is ze echter belet in Aalst op te treden. Haar vervangster Dorthy de Rooij (geb. 1946) is leerlinge van de befaamde Nederlandse orga nist Albert de Klerk. In 1972 behaalde zij de «Prix dExcelIen- ce». de hoogste orgelonderschei ding in Nederland. Ze koncer- treerde in vele West-Europese landen en verzorgt verschille»»1# radio recitals. Zondag breng* ons naast werk van Mendelssohn en Messiaen ook komposities van Bruhns, Bach, Derufléen Franck. Vol verwachting zien we uit naar haar optreden. ANDRE DE GROEVE De gemeente Gijzegem viert met een hele klad tweedaagse feestelijkheden de verbroedering met de Duitstalige Belgen uit Membach (Eupen). Gelijktijdig krijgt men ook de officiële opening van het Ge meentelijk Sport- en Rekreatiecentrum die gepaard zal gaan met optochten en muziekkoncerten die we hier even willen opsommen: Op zaterdag 24 mei krijgen we rond 19 uur op het Kerkplein een serenade van het trommelkorps dat de eerste bezoekers van Membach zal opwachten. Om 20 uur krijgen we dan in het gemeentelijk sport- en rekreatiecentrum een kunstkoncert door de muziekmaatschappij St.-Jean uit Membach. Dit kon- cert zal gevolgd worden door een groots opgezet bal, opge luisterd door een showorkest met een sterzangeres: dit alles vanaf 21 uur in de feestzaal van het Centrum. Zondag wordt ingezet met een H. Mis om 10 uur, opgedragen door E.H. Bastin, pastoor van Membach, samen met E.H Verwimp, dit nadat rond 9 uur de tweede groep uit Membach zal gearriveerd zijn. Na de mis wordt een vrije rondgang door de gemeente voor zien. Om 13.30 uur volgt er een receptie voor de genodigden, met om 14.30 u. heldenhulde aan de kerk bij de gedenksteen van oudstrijders en opgeëisten. Het Gijzegems Sint- lartinuskoor zingt dan enkele aria's. Nadien krijgen we een optocht .naar het Rekreatiecentrum langs de Kasteellaan, Steenweg op Dendermonde, Steenweg op Aalst, Bundelweestraat, Dries. Om 15.30 u. volgt de plech tige opening van het Centrum door de heer Lejuste. We krijgen hier om 16 uur een optreden van fanfare Saint-Joseph uit Membach en om 17 uur het optreden van het koor van Mem bach en nadien van de fanfare Vreugde en Vrede van Gijze gem. Kortom, een gevuld programma dat voor ieder wat wils biedt en mits een prachtig zonneweder kan uitgroeien tot de topge- beurtenis van het Gijzegems feestelijkhedenleven in 1975. Op zaterdag 7 juni gaat in de zaal Breughel, Aalsterse Steen weg 12 te Moorsel, een groots Kermisbal door met het orkest «Show Tien Deam Sweet Parfum» en de zanger Red Richard. Aanvang te 20.30 uur. Inkom 50 F. Dit bal wordt ingericht tot steun aan de Visueel Gehandicapten van het Gewest. Kaarten zijn op voorhand te bekomen op het sekretariaat bij Maria De Wolf, Sint-Kamielstraat 125 te Aalst en bij de voorzitter W. Verleysen, Kapittelstraat 10 te Moorsel. Wij zoeken de Visueel Gehandicapten op. Alle slechtzienden kunnen bij ons aansluiten vanaf 70% invaliditeit. Vraag inlichtingen op het sekretariaat of bij de voorzitter tel. 053--70.14.50. Vlaanderen is een land van stoeten en processies. Sinds mensengeheugenis zijn hele scharen toeschouwers en feestvierders samengetroept om in Vlaanderens dorpen en steden mee te genieten van kleurrijke optochten, praalstoe ten en processies. Lede heeft op dit stuk steeds vooraan gestaan. Sinds vele jaren lokt de karnavalstoet heel wat belangstellenden. Maar boven dit ludiek evenement torent de Mariale processie ver uit. Weck van vrijdag 23 tot en met donderdag 129 mei 1975 In cinema Alfa loopt deze week de reeds vroeger aangekon digde film van Liliana Cavani «Night Porter» (Nachtportier), met in de hoofdrollen Dirk Bogarde en Charlotte Rampling. F Zoals van Cavani te verwachten was, heeft zij van dit verhaal I een nogal zwaar op de maag liggende bedoening gemaakt. IGeen film dus waarvoor men lekker in zijn zetel gaat zitten kijken. In het kort komt het hierop neer: een gewezen nazi heeft een rustig baantje als nachtportier in een voornaam hotelontmoet daar op zekere dag één van zijn slachtoffers en wordt daarom onder druk gezet In feite is het allemaal niet zo 'i eenvoudig. In het hotel worden regelmatig bijeenkomsten ge- f houden van ex-nazi's die een soort van uitzonderingsrecht- 1 -tank vormen om elkaar van de zware oorlogsschuld vrij te [spreken. Wanneer dan eensklaps de vrouw opduikt die hen f zou kunnen verraden moet er dringend wat aan gedaan wor- even. Waar de groep echter geen rekening mee houdt, is het feit dat de vrouw in één van de kampen een verhouding heeft gehad met de nachtportier. Een nogal vreemde verhouding mis schien, doch gezien de oorlogsomstandigheden zeker geen uitzondering. In extreme situaties zoals een oorlog kan de beul-slachtoffer relatie immers vele vormen aannemen. Juist omwille van die vroegere sado - masochistische verhouding zou de vrouw er nooit toe komen de nachtportier te verraden, de leden van het genootschap weten daar echter niets vanaf. Daarom probeert de nachtportier eerst de aanwezigheid van de vrouw te ontkennen. Wanneer dat niet meer lukt besluit hij met haarte vluchten naar zijn appartement. Doch zijn makkers van vroeger willen hem uitschakelen. Er ontwikkelt zich dan ook een verwoede belegering waaraan de twee vooral psycho logisch ten onder gaan. Waarom Cavani deze film gemaakt heeft (en waarom ze hem op die manier heeft opgevat) is mij niet erg duidelijk. Misschien om aan te tonen dat het (oude) fascisme nog altijd leeft in Italië (alhoewel de film zich tijdens de vijftiger jaren afspeelt) en goed georganiseerd is. Óf misschien om te wijzen op moge lijke (voor sommigen ongeloofwaardige) gevolgen van de gruwelen van Wereldoorlog twee? Of gewoon om een film te maken naar haar zin, waar iedereen zijn eigen verklarinq voor heeft? In cinema Palace blijft «THE TOWERING INFERNO» nog een week op de affiche staan. Het is één van de goede rampen- fijms die ons land de laatste maanden overspoelden. Meer uitgebreide informatie kon U in vorige nummers lezen. In cinema Feestpaleis zet «KEETJE TIPPEL» haar niet te stuiten weg naar roem en sukses voort. Een volgende keer krijgt U wat achtergrondinformatie omtrent Neel Doff, de schrijfster van het boek, in feite een onderdeel van haar auto- biografie. GUY DE LOMBAERT Sedert 1414 bezit Lede een mi- rakuleus beeld van O.L. Vrouw van Zeven Weeën, en gedu rende al die jaren kende de no vene een ruime belangstelling. De processie ter ere van O.L. Vrouw is niet altijd geweest wat ze nu is. Maar sinds 1964 werd alles groots aangepakt. Een geheel nieuwe processie werd ontworpen. Ruim duizend deelnemers schonken in die elf jaar aan Lede de reputatie, dat het prat mocht gaan op Vlaan derens mooiste en grootste processie ter ere van O.L. Vrouw. Het feit dat men Lede het «Oostvlaamse Brugge» begon te noemen, zegt genoeg in dit verband. 560 JAAR BROEDERSCHAP Ook dit jaar werden kosten noch moeite gespaard om de duizenden belangstellenden ter wille te zijn. De processie van zondag 1 juni kreeg an dermaal een feestelijk tintje. De Broederschap van O.L. Vrouw van Zeven Weeën van Lede bestaat immers 560 jaar en is meteen de oudste broe derschap van gans het Vlaamse land. Vanaf 15 uur zullen opnieuw meer dan 1.000 deelnemers in historische klederdracht, ver gezeld van ruiters, praalbloe- menwagens. harmonies en vendelzwaaiers, langs de Leedse ommegangweg defile ren. Naast het Leedse Mariabeeld zullen nog een vijftal andere Mariabeelden meegedragen worden. Het zijn de beelden van O.L. Vrouw van Zeven Weeën van Wenduine en Woesten uit West-Vlaanderen, Beverst en Bilzen uit Limburg en Steenhuize - Wijnhuize uit Oost-Vlaanderen. De bedevaarders kunnen ter plaatse een uitgebreide en prachtige programmabrochure bekomen met de volgorde van de praalstoet. RUITERSOMMEGANG Aan deze Mariale processie werd sinds vele jaren onveran derlijk een ruitersommegang gekoppeld. Ook zondag 1 juni om 8.30 uur zullen opnieuw zowat driehonderd ruiters en paarden op de Hoogstraat ver zamelen om dan rond 9 uur aan de H. Grafkapel de H. Mis bij te wonen. Na de Eucharistieviering ont vangen alle ruiters een bede vaartvlaggetje en worden ze aan de kerk gezegend. Deze ruitersommegang is de groot ste en drukst bezochte omme gang, ter ere van O.L. Vrouw, van gans het Vlaamse land. Vermeldenswaardig is wel dat ruitersommegang en proces sie zelden moesten uitgesteld worden wegens slechte weer somstandigheden. Nagenoeg ieder jaar zorgt O.L. Vrouw van Lede, op «haarfeestdag», voor een uitgelezen zomerweertje. MARCOLE sss Een sfeerbeeld uit de Leedse Mariale praalstoet (Marcole) OVER POLITIEK EN BOMBAY Ik heb over de politieke situatie in India nog niet veel verteld. Dat komt tendele door het spijtige feit dat de informatie hierover in onze buitenlandse kranten en tijdschriften, meestal vollediger en juister is dan ter plaatse. Ik kan bijvoorbeeld iedereen de reeksAi India, aanraden, die in de loop van 1974 in het weekblad HUMO is verschenen. Het enige wat ik hieraan nog kan toevoegen is het vol gende Wie praat met politiek bewuste Indiërs krijgt een zeer verward beeld te slikken van de toestand. Sommigen geloven in het kommunisme, streven naar een geweldda dige revolutie. Dat is echter een hope loos-kleine minderheid. Alleen in Bengalen en Kerala (uiterste zuid-westen) hebben de kommunisten een meerderheidspositie. De grote massa is vreedzaam totterdood. (Er was een betoging in Gujarat. De mas sa, opgezweept door de bezielende woor den van oppositieleiders, brak de rege ringsstocks open en plunderde de opge slagen rijst en graanzakken. De leiders werden prompt gearresteerd en het oproer was voorbij. Er vielen in Ahmedabad ver schillende slachtoffers. De Indiërs zijn vol- I gers. Ze volgen een leidersliguur. Laten zich gemakkelijk meeslepen. Identificeren zich eerder met een persoon dan met een Idee. Vandaar de vele goden, alle verper- i soonlijkingen van bepaalde filosofieën. Maar neem de leider weg en alles stort als een kaartenhuisje in elkaar.) In Gujarat had ik een lang gesprek met een leider van de Staats-oppositiepartij (C O.P.). Deze man bedoelde het mijns in ziens werkeli/k zeer goed. Een oude idea list. Maar de problemen zijn zo onoverko melijk groot. Er is de komplekse struktuur van de samenleving, het kastensysteem, de korruptie van de regering, er is het I voedseltekort, de aanhoudende natuur rampen, droogten, overstromingen, de h macht der landeigenaars, meestal leden I van de leidende Congress-partij van Indira I Ghandi. Deze hebben grote stocks rijst dle ze achterhouden tot de prijzen hoog genoeg zijn. De regeringsambtenaars die voor het verdelen en inkasseren van deze stocks verantwoordelijk zijn, zijn bijna alle zonder uitzondering korrupt. Daarbij wordt de beste rijstuitgevoerd. We hebben zo'n regeringswinkel bezocht, een opslagplaats waar de graanrantsoenen worden verdeeld volgens een bonnetjes systeem. Het rantsoen per hoofd is totaal ontoereikend. Ik herinner me niet meer hoeveel, maar zelfs een Gujarati kan hier van niet leven. Dus moeten de mensen drievierde van 't graan kopen op de zwarte markt tegen waanzinnige prijzen. Daarbij is het regeringsgraanvan de iaagste kwaliteit en soms gewoon niet te eten. De zakken uit Amerika, gift van het Ameri kaanse volk, niet te verkopen, worden lustig verkocht op de zwarte markt. Alle ontwikkelingssteun uit het Westen geraakt op duistere wijze in de schuur van de rijken en wordt tegen woekerprijzen door verkocht aan de mensen die nog het geld hebben om ervoor te dokken. Bij een staking van de transportdiensten, vooral de spoorwegen, staat de hongerdood met een voor de deur. De trein-vakbeweging is oppermachtig en het spoorwegpersoneel stelt alsmaar hogere eisen. Ze worden beter betaald dan wie ook in India. Dus willen ze alsmaar meer en meer. Ik weet niet hoe te denken over Indira Gandhi. De manier waarop ze haar leger- budget spekt is zeker niet in overeenstem ming met de vreedzame principes van haar naamgenoot Mahatma Gandhi. En zij is het die India moet redden. Daarbij ben ik bang dat het sterke Indiese leger, ge traind en uitgerust in twee oorlogen tegen Pakistan en een bijna-oorlog met China, een wapen zal zijn in de handen van de rijke belangengroepen. Dat het tegen het volk zal worden ingezet als die groepen hun rijkdom in gevaar zien. Ik weet ook niet wat er gaat gebeuren in Noord-lndia. We hebben behoefde aan een nieuwe Gandhi. Die de hele korrupte regeringsbende in Dehli voorgoed laat ver dwijnen. Alleen een onkreukbare regering met eerlijke ambtenaren kan misschien de situatie nog redden. En geloof me, ik voel mezelf geweldig betrokken bij alles wat in India gebeurt. Het is iets dat India doet voor mijik voel me nauwer verbonden met het lot van dit land, dan met Vlaan deren bijvoorbeeld. Wat in India gebeurt, is volgens mij van levensbelang voor de rest van de mensheid I TWEE DAGEN IN BOMBAY Bombay is, samen met Dehli en Calcutta, wel de meest afschuwelijke van India's grootsteden. Vroeger een pantolfelvormig eiland in een broeiende wildernis van malaria-modderbanken. Vandaag de dag verbonden met het vasteland en na Cal cutta de tweede grootste stad van het sub-continent India. In 1534 werd het door de Sultan van Guja rat afgestaan aan Portugal en dan weer, in 1661 verhuisde het bij decreet van de Portugese koning naar Engelse handen Charles II) als onderdeel van de bruid schat van Catharina di Braganza. Naar het schijnt zijn er heel wat interessante historische plaatsen te bezichtigen, maar je moet het er wel voor over hebben. Zelfs de meest pikante toeristische attrak- tie, de Vijf Torens der Stilte, hebben we zonder veel gewetensbezwaren links laten liggen. (In de 8e eeuw vluchtten de Farsis uit Iran voor Moslimvervolging. Zij waren nl. volgelingen van Zoroaster. Noemden zich de Mensen van Het Heilige Vuur. Deze vijl torens der stilte was de hoofd plaats waar de Farsis hun doden legden voor de vogels. Ze mochten immers niet gekremeerd noch begraven worden, want dat zou vuur of aarde bevuild hebben.) Zoals de aandachtige lezer misschien al vermoedt aan de aanhef van dit artikel, hebben we 't niet zo hoog op, met Bombay. Al viel het achteraf beschouwd nog wel mee. We waren echter wel bekaf na de 24-uren treinen langs Viramgam en dan pal zuid op Bombay. Ik wil er dan ook niet teveel woorden aan verspillen. Het is een G Ru wel ijk GRote Stad. Met GRatijk veel verkeer. Daarbij was er net een treinstaking aangekondigd voor de 2e januari. We arri veerden er op Nieuwjaarsdag 1974. Nog diezelfde morgen slaagden we erin van zonder noemenswaardige moeite ons vi sum te doen verlengen. We werden op sleeptouw genomen door een dichter- journalist klein bonkig-baardig kereltje, dat enorm energiek alles en iedereen on dersteboven liep. Hij baande ons een weg door Bombay en sneed bulldozerend door heen de mensenmassa als door boter. Nooit zoiets meegemaakt. Vond een hotel letje in de Second Marine Drive. Een onooglijk kamertje van 15 rps. Iets van twee meter op één meter twintig. En dan mochten we nog blij zijn ook Bombay is peperduur. Waar je in de rest van India voor hetzelfde hok 2 of 3 rps. neertelt kost het hier minstens het vijfdubbele. Er was net genoeg plaats naast het minuskule eenpersoonsbedje om onze bagage neer te zetten. Om in bed te geraken moesten we over de pakken heen kruipen. Ik kan iedereen verzekeren dat zoiets deprime rend werktMensen die ooit na een dag lang op een Indische trein geradbraakt in Bombay zijn aangekomen, zullen wel weten wat ik bedoel. Niet iedereen reist op kos ten van de BRT Die avond hing er een dreigende wolk over de broeiende stad. De anders zo vreedzaam-passieve Indiërs waren reeds onder mekaar aan 't vechten geslagen in de doodse straten. Maakten zich klaar voor de grote staking van morgen. Ieder een had voedsel gehamsterd want het werd ongetwijfeld een algemene staking. De spoorwegvakbond is immers opper machtig in Bombay. Bange winkeliers en restauranthouders sloten hun deuren. We waagden ons van de hele dag niet meer op straat en dronken lusteloos een flesje goedkope vodka voor onze nieuwjaar. En in ons hokje daar, hadden we voor 't eerst sinds drie maanden, even heimwee en we maakten nadien nog gloeiende ruzie over een kleinigheid. De stemming lag ver be neden het nulpunt. De derde januari was ik al heel vroeg op en nam een bus naar de ferry. Kocht de bociticketten en tegen het middaguur zaten we knusjes geïnstal leerd op het dek van een helder-witte pas sagiersboot. BestemmingGoa, het freak paradijs. En we dachten hoopvol aan al de brieven die daar in 't postkantoor op ons zouden liggen wachten en aan onze vrienden uit Gent met wie we daar hadden afgesproken, ergens aan een strand. HET ONKOSTENRUBRIEKJE Trein Van Amritsar naar DEHLI rps. 20 per persoon. Van Dehli naar JAIPUR rps. 12 per persoon. Van Jaipur naar AGRA rps. 11 per persoon. Van Agra naar JHANSI rps. 8,5 per persoon. Bus Van Jhansi naar KHAJURAHO rps. 7 per persoon. Van Khajuraho naar SATNA rps. 4,5 per persoon. Trein Van Satna naar JALGAON rps. 30 per persoon (super-express). Van Jalgaon naar AURANGABAD rps. 8 per persoon. Over-en-weertje naar ELLORA rps. 1,25 per persoon Bus Van Aurangabad naar AJANTA rps. 8 per persoon. Trein Van Jalgaon naar SURAT rps. 8,75 per persoon. Van Surat naar DWARKA rps. 27,5 per persoon. Totaal van Amritsar tot Dwarka 675 FB per persoon. Of 1.350 F samen Totaal uitgaven 3793 F, Uitgaven in Dwarka (25 november tot 25 december) 1.954 F. Trein en bus van Dwarka naar SALAYA rps. 4,5 per persoon. Trein naar BOMBAY rps. 26 per persoon. Ir'oi6,- ui,9aven voor de eerste drie maanden van deze reis 13 000 F samen of 7.500 F per persoon. Gemiddelde prijs van hotelkamertjes in India 28 F dubbel. Op te merken valt dat sommige eenpersoonskamers even duur uitvallen als dubbele tedelen 'S 'nd'a °°k dikwjils mo9eliik met twee een eenpersoonskamer

De Voorpost | 1975 | | pagina 23