IN BANGKOK KOST DE HUURMOORDENAAR (SLECHTS) 2.500 F BELGIAN PRINTER TROTTERS IN CEYLON boeykens razen De Voorpost - 23-5-75 - 5 Zelfs voor de toerist die de hele wereld heeft gezien blijven Hongkong en Bangkok onvergetelijke reissouvenirs. Men vliegt naar India, men bezoekt Japan, men toert door Aziëmaar men verlangt of men heeft heimwee naar Hongkong en Bangkok, naar de tover van hun poëzie, hun kleur, hun geur, hun spanning, hun geheimzinnig heid. Hongkong en Bangkok zijn het oosterse Lied van Heer Halewijn» aan dewelke geen westerling kan weerstand bieden; zij lokken en boeien, mooier en lieflijker dan een lotusbloem, zwoeler dan een romeinse hetaire, geheimzinniger dan een glimla chende vrouw, kleurrijker dan alle avonturiersdromen samen. Geen wonder dat tegen het eind van hun bezoek aan Ceylon ofte Sri Lanka een aantal Belgian Printer Trotters wenste over te vliegen naar Thailand en Hongkong. Terwijl hun reisgenoten zalig vakantie namen in de buurt van Colombo en zich lieten wiegen door de rustige sfeer van Sri Lanka trokken de onvermoeibaren, de onverzadigbaren, de nieuwsgierigsten en de geestdriftigsten naar het Verre Oosten. Eerst belandden zij in Bangkok. Daarover schrijft de h. WINDELS uit Mechelen (Trotters komen van overal uit Vlaanderen en omstreken): «Bangkok! Wat eeh kontrast met Sri Lan ka! De welstand is er veel hoger. Bangkok is een handelsstad met rijke lui maar de armen zijn er armer dan in Sri Lanka waar iedereen op gelijke voet leeft Vol lof is de steller over de lokale han delsmogelijkheden, over de tempels en de paleizen, over de bekoorlijkheid van de mooie diensters die wondere malen op dienen. Hij geraakt niet uitgeschreven over de Floating Market, de ongelooflijke markt op het water. VLOTTENDE MARKT De Floating Market is méér dan een vlot tende markt, ze is leven en dood op het water. Het bestaan van de daarbij betrok ken gemeenschap speelt zich af op het water: wassen, plassen, eten, vrijen en slapen, groenten wassen, kinderen was sen, kleren wassen, bejaarden verzorgen, tanden poetsen, scheren, grote kuis, vuile was, alles in het leven van elke dag ge beurt in hetzelfde water van de rivier waar honden, mensen, boten, ongedierte, bloemen, groenten en alle mogelijke han delswaar naast mekaar drijven. Men koopt, verkoopt, verraadt, moordt en bemint op het water, men speelt in het water, het water van de rivier is een ge heimzinnige wereld waarvan geen buiten lander ooit de echte ziel ten volle ontmas kert. Men heeft de indruk dat zelfs de babies op het water worden geboren. Thailand leeft van politiek, van Ameri kaanse steun en vooral van toeristen. Het is omwille van de toeristen en het geld aan hun bezoeken verbonden dat Thailand al tijd een middel zoekt om vrede te sluiten, zelfs met de Amerikanen, ook wanneer het terwille van de eventuele ruzies met de omliggende buren al eens een grote mond opzet. Alleman moet ginder zijn steentje bijdragen tot het welslagen van het lokaal toerisme. Koningin Sirikit is niet alleen een stralende vorstin met oosterse char mes, ze is een toeristische bezienswaar digheid, indrukwekkender dan de witte olifanten die in enorme stenen bij de in gang der paleizen staan. Thailand leeft van de Amerikanen en van de toeristen. Iedereen doet daar zijn duit in het toeris tisch zakje. Zelfs de doden. Vandaar dat iedere reizigersgroep tegen betaling elke dag praktisch «bij toeval en hoge uitzon dering de gelegenheid krijgt een typische Tai-begrafenis bij te wonen». De familie leden zijn er op getraind. Ze wachten minder op de doden dan op de toeristen die de verbranding, de verassing, de treurnis en de droefheid op plaat en film brengen, 't Is precies of heel de wereld krijgt de kans een Tai-begrafenis mee Alles wat de Oriënt aan tempels te bieden heeft wordt overtroffen door de 1700 Boeddhisti sche heiligdommen in Thailand. Driemaal per jaar vaart koning Bhoemibol in deze gouden gondels naar de tempel van de smaragden Boeddha om er het kleed te verwisselen: beide schouders ontbloot irvde zomer, één schouder in de vruchtbare regentijd en beide bedekt in de winter. IP'Püfe "'T'lTlgüii 1 1 In dans en toneelspel worden episoden uit de Ramajana, het Brahmaanse godenepos, uitgebeeld. Wellicht is er geen gracieuzer volk ter wereld. Een drijvende markt op de Menam Rijke Thais hebben een huistempel met een Boeddhabeeld dat het gezin beschermen zal. Alle tempeldaken zijn met kleurige geglazuurde pannen bedekt en alle nokken eindigen in gestileerde slangekoppen. naar huis te nemen, precies of de mensen sterven daar alleen wanneer het in het kraam van de lokale vereniging voor vreemdelingenverkeer past. GEVAARLIJK Maar volgens de h. MARCEL DE SCHEPPER uit Oostende is Bangkok een gevaarlijke stad. Hij zegt daarover: «Vorig jaar maakte ik tijdens een bezoek aan Bangkok kennis piet een 35-jarige Schot die daar reeds enkele maanden werkte. Thans ging ik hem weer opzoe ken en het verhaal dat hij me bracht over het anders als Happy Thailand gekende oord verbaasde me. Na de studentenop stand van 1973 waarbij in Bangkok 800 studenten werden neergeschoten vanuit helikopters is de toestand voor de buiten landers veranderd. De studentenbetogingen waren gericht tegen de vreemdelingen, tegen de toeris ten die wél de kleur van Thailand bewon derden maar ook de armoe van een deel van de bevolking als folklore op film en plaat brachten. De jonge lui van Thailand wensen iets anders te zijn dan een toeristi sche bezienswaardigheid. Hun streven krijgt langzaam maar zeker invloed op de gewone bevolking zodat de situatie voor de buitenlanders in Thailand nu niet meer zo veilig is als voorheen. Vroeger kregen de vreemdelingen in Thailand voor hun geld een glimlach, een handdruk, een zoen, veel foto's, veel souvenirs.en echte hartelijkheid. Vandaag is dat laatste weggevallen. De commerce is gebleven. Men is niet meer zoveel als vroeger ge diend met de buitenlandse druk en inmen ging. Voor de buitenlandse kolonie («farangs» genaamd) is het in vele delen van Bangkok niet meer veilig. Het is niet geraden er alleen uit wandelen te gaan. Niet zelden worden vreemdelingen uitge schud of gedood. In de zogenaamde En- gelenstad Bangkok telt men wekelijks et telijke schietpartijen en gemiddeld twin tig moorden op partikulieren. Men kan- een huurmoordenaar ten dienste krijgen tegen 2500 fr, ongeacht of het om een politieke, een passionele of een roof moord gaat. De koers van de dollar is gedaald. De waarde van het bestaan van een buiten lander eveneens. De toeristen hebben ge- regeld last, vooral wanneer zij zich wagen in de overbekende uitgangsstraten Pat Pong en Metchburry Road. Relletjes, aanrandingen, diefstallen zijn daar sche ring en inslag. Een blik op één krant was veelbetekenend: een vuurgevecht aan het shopping centrum Indra, een jonge toe- riste bestolen en erg toegetakeld in Pat Pong, twee jonge buitenlanders afgetuigd en naar het ziekenhuis gevoerd Niettemin blijft het land zijn sterke beko ring uitoefenen op de vreemdelingen en de Printer Trotters die dagenlang op stap Typische Thailandse beelden in de tempel van Wat Phra Keo, de tempel van de sma ragden Boeddha. Thailand leeft aan het water waren om de mooiste en meest typische souvenirs te kopen zijn heelhuids naar het vaderland teruggekeerd. MASSAGE Ten onrechte zouden lezers veronderstel len dat de reisaktiviteit van heel wat Prin ter Trotters zich beperkt tot het opkopen van souvenirs en geschenken. Ongetwij feld hebben de Printers het vinden van interessante souvenirs tot een kunst weten te maken maar hun interesse voor kuituur, poëzie en schoonheid komt overal tot ui ting. Net als hun diskretie. Zo hebben zij de mond vol over Vlottende Markten in Bangkok, geurige straten in Hong Kong, maar zijn ze weinig van zeggen betref fende de massages die in heel de wereld de beruchte roem van beide steden uitma ken. Elke man in Hong Kong en Bangkok wordt een «massage spécial» aangebo den, een scéance die hem (althans in teo- rie) zeer fit en jong moet maken, maar die hem meer dan eens geradbraakt naar het hotel ziet verdwijnen. Deze massages zijn het werk van leuke giechelende jonge dames die weten hoe ze de heer van de Schepping onder handen moeten nemen. Indien het waar is dat de Westerse man denkt te weten hoe een vrouw moet wor den aangepakt dan weet de massagespe cialiste in het Verre Oosten hoe men een man moet te lijf gaan om hem als een pannekoek te kneden, te knuffelen, on dersteboven en bovenste onder te gooien, hoe men hem kan flamberen, minder met gin en saké dan met de wondere middelen een poezelig persoontje. Over dergelijke mogelijkheden schrijft één van de Printer Trotters zeer diskreet: «Er was massage te Bangkok. Sommigen hebben het geprobeerd. In plaats van er fit uit te komen waren zijstijf. Het massagedametje had niet beter ge vonden dan een tippeldansje uit te voeren op zijn blote rug. Ze was slechts een pluimgewicht maarprobeer maar eens. Misschien had de klant geweigerd wat de dame vroeg en ging zij er maar op los. Het fijne weet men er niet van De Printer Trotters zijn zoals alle toeristen en reizigers ter wereld. Van het «fijne» krijgen degenen die thuis bleven nooit alles te weten. Daarom dat zovelen op reis gaan Op weg naar de drijvende markt WORDT LID Wij doen nogmaals een oproep tot de medereizigers om zich te laten inschrijven als lid van de Belgo - Sri Lankavereniging. Er zijn totnogtoe meer inschrijvin gen van mensen die niet mee op reis zijn geweest dan van Printer Trotters. Het sekretariaat verwacht dus zeer binnenkort uw bijdrage van 250 fr. op PR 000-0428938-04 van de h. F. Meekels, Ertbruggelaan 38, Deume, 2100 Antwerpen. Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE Tel. 213934-21 3935-213S36 .Tele* 26795 i

De Voorpost | 1975 | | pagina 5