KARATEKA GUY BOEL GAAT NAAR AMERIKA KULTUURKALENDER De Voorpost -30-5-75 - 11 HPZ SOHTu v Een deel van de Shotokan-leden (Ib) KERMISSFEER OP WIJK DEN BLOK TE AALST MET SPEL ZONDER GRENZEN Piz-AUA c Shotokanklub uit Aalst telt binnen zijn rangen één van de beste grateka's van België. De twintigjarige Guy Boel is geselekteerde oor de Wereldkampioenschappen van de Internationale Karate- Jkabou <^tjaar doorgaan in Los Angeles. A.R.I 9.00 Tl (arategeschiedenis lelingenvanneer het eerst over karate -0.15 I verd gesproken is moeilijk te epalisi ichterhalen.en enen zeggen 700 wegen aar terug, ten tijde van de 2.25 E ;hinese Mingkeizers. Anderen koning lemen als officiële startdatum I916. Dit jaar zou deze moder- ler opgevatte, doch zeer oude trijgskunst door de eilandbe- T - 18. Kiner Guhin Funakoshi vanop i'stopp jkinawa naar Japan zijn ge- 20. iracht. Guhins lijfspreuk was 5 gebrc het uiteindelijk doel van karate •OOTels geen nederlaag of overwin- - 22; ling, maar de verbetering van rama iet karakter van de beoefenaar.» prek n loe en wanneer echter deze lt - 23. echtkunst ontstond, kan nie- nand met vaste zekerheid irtellen. omdat niemand het irecies weet. Wat wel vaststaat het feit dat de karatesport ■anuit Frankrijk naar ons land lerwaaide rond 1956 en dat de ierste Europese kampioen schappen in 1965 door de juropese Karate Unie georgani- :rd. doorgang vonden in 'arijs. ihotokan Aalst. ihotokan is één van de 9 lostvlaamse ploegen die aange- iloten zijn bij de Belgische .aratevereniging. In België is er k nog een dissidente vereni ging. namelijk de Belgische "arateassociatie aktief. Buiten .alst vinden nog klubs te inove. Sint-Niklaas. iggenhout. Sleidinge. Deinze. lent. Temse en aan de Rijks- iniversiteit te Gent een onder- ;onien ihotokan Aalst werd gesticht in ;%8 door Chris Impensen Paul 'eeters en men begon de trainingen in de Bristolzaal met amper vijftien aktieve leden. Dit aantal is geleidelijk aan gegroeid tot men in 1974 aan een ledenaantal van 150 meisjes en 'jongens kwam. Deze groei was i vooral te danken aan het nieuwe 18SJ hesiuur dat op het ogenblik 20-j (fèstaat uit Jean-Pierre Gryson et Vf (voorzitter), Etienne Van Bever 21.1 (ondervoorzitter). Rony Meert he Kit [sekrctaris). Marcel De Smedt (penningmeester) en Walter Paepe (technisch raadgever van voornamelijk Guy Boel) en de bezitters van een dan zwarte gordel). Dit dynamisch bestuur had meestal te kampen met La pefl zaalproblemen die echter tijdens 19.3 de vakantiemaanden opgelost Nieuw lorden daar dan de nieuwe zaal van Shotokan aan de Sint-Jobs- straat 183 zal afgewerkt zijn. In afwachting van deze gebeurtenis wordt er driemaal in de week getraind elke woensdag in de zaal van de Dames van Maria en elke vrijdag (telkens van half- acht tot kwart over negen) en zaterdag (vanaf 2 uur) in de turnzaal van de brandweer. Wat is karate Het bijwonen van een karate- training is voor een buitenstaan der een echte ervaring. Karate jbetekent letterlijk de sport van 20.2 1.401 -23 ing. de lege (=kara) hand (=te). Het is een bewegingsleer, zeer ge zond voor lichaam en geest en ook zeer bevorderlijk voor zelfbeheersing en refleksen. Want het is duidelijk dat karate zowel zelfdiscipline, techniek, taktiek, konditie en een groot reaktievermogen vereist. Hoc begin ik met karate Op deze vraag kreeg je een duidelijk antwoord van «Jappie» Gryson. die als voorzitter de ideale tussenpersoon is. Jappie zegt«Karate is geen sport voor vechtjassen (die bij eventuele overtreding en misbruik in het burgerleven gewoon voor verder lidmaatschap bij Shotkan wor den geweigerd. Karate is volgens hem een kultuursport die geba seerd is op steeds zichzelf te leren overtreffen, iedere bewe ging met de hersenen steeds beter te leren kontroleren, gepaard gaande met de nodige fysische en psychische inspan ningen. Een nieuweling heeft minstens zes maanden nodig om alle beginselen van de karate sport aan te leren. Alle termen worden namelijk in het Japans aangebracht zodat men zich naast het aanleren van die termen ook de andere manier van reageren en de Oosterse manier van zelfdiscipline moet eigen maken. Het image van steenbrekers en houthakkers is hier werkelijk niet op zijn plaats en de mensen die denken dat karate een «geval» van slagen en trappen is. zoals bij een ordinair straatgevecht moeten dringend hun visie herzien en eens een karatetraining komen bijwonen. Wat bij de training opvalt is het respekt voor de meester en voor de hogere gordels. De kleur van de gordel bepaalt inderdaad zoals bij de judosport de graad van bedrevenheid de bezitter van 9 KYU. 8 KYU. 7 KYU en 6 K YU mogen zich tooien met een witte gordel (met 1. 2 of 3 streepjes), wie 5 KYU of 4 KYU bezit draagt een blauwe gordel, en de mensen met bruine gordel hebben in hun legimitatieboekje 3 KYU. 2 KYU of 1 KYU. Guy Boel De twintigjarige Guy Boel (geb. 11/8/1954) is een geboren Hofstadenaar die woont in de Molenstraat, nummer 7. Hij bezit een «Eerste Dan». Deze hoge onderscheiding haalde hij in 1972(op 11 november). Vanaf deze datum mag hij dan ook een zwarte gordel dragen wat op zeventienjarige leeftijd zeker een prestatie betekende. Guy begon zijn sportkarrière in de voetbal ploeg van Gijzegem maar op dertienjarige leeftijd stapte hij over naar de pas-gestichte Shotokanklub. In tegenstelling met de verwachtingen van zijn ouders werd de eerder opvlie gende jongeman een kalm iemand, een eigenschap die elke karateka vroeg of laat toch verwerft. Na zijn verovering in 1972 van een zwarte gordel, de vrucht van vijf jaar lang die keiharde trainingen per week. was het reeds duidelijk dat uit Guy een karateka van groot Belgisch formaat kon groeien. Zijn fysio nomie leende zich heel goed voor de karatesport. Naast zijn twee heel lange benen bezit hij een geweldig incasseringsvermogen, en zijn geweldige konditie dankt hij vooral aan fondlopen, soms een 12 kilometerlange cross op blote voeten en een zich minuti eus verzorgen geen alkoholi- sche dranken en veel nachtrust. Een zwakke plek in zijn karrière was zeker zijn vijftien maanden legerdienst, waar hij er amper in slaagde zijn konditie op peil te houden, maar van techniekver betering was er in die maanden geen sprake. Bij zijn afzwaaien begon hij dan te trainen onder verschillende Japanse meesters (de training die wij bijwoonden werd geleid door de Japanner Sabada (derde dan) en kampi oen van Japan 1974 in kata (stijloefeningen). Financiële steun ontvangt Guy enkel van BLOSO dit Vlaams organisme betaalt namelijk de verblijfskos ten van de karateka's op stage deze stages worden heel veelvul dig georganiseerd en steeds is Guy van de partij, zodat zijn techniek stilaan een hoogtepunt bereikt om met sukses te pogen de tweede dan te bereiken. In België bezitten slechts enkelen deze onderscheiding. Eerst wil hij zich koncentreren op de wedstrijden die in de volgende maanden op het programma staan de interprovinciale wedstrijden die dit weekend op zaterdag 17 mei georganiseerd worden in de Simonetzaal te Brussel en waar hij samen met Jaak Van Ertvelde, Etienne Van Bever. Alain Rohan en Jean- Pierre Cheretté uitkomt in de formatie Oost- en West- Vlaanderen. Guy Boel geeft eerder een timide indruk wanneer men over zijn karrière wil verderbomen. Op zijn erelijst staat een eerste plaats in het tornooi van La Louvière hij haalde daar zowel de eerste plaats in kata (schijn- vechten) als in kumite (vrij vechten). In de klub gedraagt hij zich eerder als vriend dan als kampioen en deze houding maakt hem heel populair bij de Shotokanleden. Ieder werkt mee en helpt hem bij de bestudering van zijn kursussen. Deze be staan voornamelijk uit voor leken onbegrijpelijke besprekin gen van houdingen en afweer- technieken alles met een Japans sausje overgoten. Het was verba zend. toen tijdens onze reporta ge de verschillende Shotokanle den enthoesiast een boekje begonnen te bestuderen dat een lid in Brussel op de kop had kunnen tikken. Guy Boel in aktie (Ib) De toekomst voor Guy Boel en de Shotokanklub ligt open. Guy bereikt een hoogtepunt in zijn sportloopbaan als hij in de zomermaanden met de Belgi sche ploeg naar Los Angeles kan vertrekken om aldaar de kleuren hoog te houden. Ook voor Shotokan ligt de toekomst open de Aalsterse jeugd geraakt in deze Japanse sport geïnteres seerd en wanneer men de nieuwe zaal in gebruik zal kunnen nem.en zullen er elke dag trainingsmogelijkheden zijn van 18 tot 22 uur en dit onder leiding van Japanse trainers. DIRK DAELEMANS Vrijdag 30 mei. Aalst 20u30in feestzaal Stadhuis, klavierrecital door de Poolse pianist Marek Drewnowski met werken van List, Chopin, Scarlatti. Affligem Tentoonstelling «Boeddha, de schouwende en Indische Miniaturen» open tot 15 juni op volgende dagen en uren zaterdagen 31 mei. 7 en 14 juni van 14u30 tot 20u en op zondagen 1.8 en 15 juni van 1 lu tot 13u en van 14u30 tot 20u. Er is een doorlopende diamontage. Aalst Nog tot 1 juni in Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35, Aalst, tentoonstelling Herman De Schutter en Daniël de Gusseme. Nog tot 16juni tentoonstelling Pré-Kolumbiaanse Kunsten op de bovengalerij werken van Jean Brusselmans. Gust De Smet, Constant Permeke en Henri Wolvens, in Galerij Valerius De Saedeleer. Keizerlijk Plein 53. De tentoonstelling is open op zon en weekdagen van 10 tot 12u en van 14 tot 19u. Gesloten op dinsdag. Zaterdag 31 mei Gijzegem 20u in de parochiale zaal optreden van Zjef Van Uytsel, ingericht door jeugdklub Jome. Lede Van 18 tot 2lu in het Kultureel Centrum tentoonstelling Leedse kunstenaars met Georges D'Haese. Paul Ghijssels, G. Hooft. Albert Schatteman, Robert Van Royen, Jan Van Weverberghe, Hugo Vereecken. Germain Vermassen, Mw. Lieve Wijnants- Schatteman. Stein Matthijs en Vergeylen. Ook op zondag 1 juni van lOtot 12u30envan 15tot21u. Meldert 20u op hoeve De Gols. Klaarhaagstraat 41, opvoering van «Het Gezin van Paemel» in openlucht, door de Klaarhaagse Toneelvrienden. Lede Van 17 tot 21 u in zaal Volkskring, tentoonstelling Muziekgeschiedenis. De tentoonstelling is eveneens open zondag 1 juni van 10u30tot 12uenvan 15tot20u. Zondag! juni Aalst 20u30 in PAN-filmklub. Wellekensstraat 45, vertoning van Moon over the Alley» van J. Despins. Herdersem 15u inhuldiging Alfons De Cock - Wandelweg, met opening door Mevr; Hardies-De Cock Esteila, dochter van de gehuldigde. Gelegenheidstoespraak doorde h. J. Van Overstraeten. voorzitter VTB. Ingericht door Davidsfonds-Herdersem, in het kader van het Alfons DeCock-huldejaar. Meldert 20 u op de hoeve De Gols, Klaarhaagstraat. openluchtopvoering van «Het Gezin Van Paemel, door de Klaarhaagse Toneelvrienden. Aalst 15u30 Sint-Martinuskerk, laatste uitvoering in de orgelcyklus door Bert Lassing uit Nederland.

De Voorpost | 1975 | | pagina 11