I •IkJ ML EEN ZWERVER VERTELT Herdersem Hofstade Baardegem humor De 8e plaag van Egypte Zondag 8 juni, autocaruitstap naar het Hoge Veen, met bezoek aan de stuwdam van Eupen en een wandeling van de Baraque Michel naar het Signal de Botrange. door het Veen. Prijs 250 fr. (busreis, fooi en gids), kinderen 150 fr. Middagmaal 200 fr.. kinderen 100 fr. Ook eigen knapzak toegelaten. Vertrek Wieze (dorp) 6u30. Gijzegem (klooster) 6u35, Lede (kerk) 6u45. Aalst (Hopmarkt) 7u. Tijdig inschrijven beperkt aantal plaatsen. Uitslag tombola steunkaarten «De Sport vrienden Herdersem». 1. Fiets 1400 2. Fondueset 635 3. Baro-termometer 731 4. Personenweegschaal 523 5. Koffiestel 1273 6. Ronde spiegel 1580 7. Broek 395 8. Sporthemd 693 9. Jongenshemd 244 10. Stuk stof 1377 11. Bloes 1516 12. Bloès 1667 13. Kinderschoenen 1858 14. Schoenoptrekker -F Kleerborstel 733 15. Fles wijn 976 Reservenummer le prijs1228 Prijzen zijn af te halen in het lokaal Café t Klubhuis Kouterbaan 32 Herdersem Prijzen af te halen tot en met 30 juni 1975. De Bond van Vrijwillige Bloedgevers werd voor ,ien jaar bloedgever op he. Herdersem» gemeentehuis door burgemeester A. Muylaert ontvangen. De ploeg van SK Gilbos speelde in ekstremis kampioen in de Korporatieve voetbal- kompetitie van het gewest Aalst. DE GEYSELEER heeft exclusieve luxe Italiaanse en Franse da mes en heren en kinderschoenen van de gekendste createurs Ook elegante comfortschoenen voor moei lijke voeten Schoenen voor losse steunzolen Aderspatkousen Bi - Steunzolen Erk orthopedie RIZIV 1-6-40-25-307 GEDIPLOMEERD CHIROPEDIST - PEDICURE Dendermondesteenweg 22 (Zeshoek) Aalst Tel. 21.81.49 KRISTELIJKE BOND GEPENSIONEERDEN Op dinsdag 3 juni reizen wij door de heer lijke Kempen naar Retie (De Linde) met geleid bezoek aan de Abdij van Po#tel. Prijs autobus145 F middagmaal en vieruurtje 140 F. Inschrijvingen bij de be stuursleden tot dinsdag 27 mei. Vertrek aan ..Ons Huis" om 8 u. K A V. JÓNGE VROUWENWERKING FIETSTOCHT De K.A.V. Jonge Vrouwenwerking verza melt op vrijdag 30 mei e.k. om 19 uur voor haar eerste fietstocht. Bijeenkomsthoek St-Annastraat-Hoogstraat. Alle sportievelm- gen zijn van harte welkom. K.V.L.V. J Onze reis voor Keulen en de Rqn is ge pland voor 3 juni. Vertrek te 6.30 u. 325 F Ook de mannen mogen mee. Best nu inschrijven. We hebben 5 nieuwe leden we noemen hen hartelijk welkom in onze gilde. VLAAMSE KERMIS Onze parochiefeesten gaan opnieuw door het eerste weekend van juli. We rekenen op een ruime medewerking van velen. Vo rig jaar was er de goede geest in de ploeg en dit keer zal het nog beter zijn. OVERLIJDEN l Jan De Nijs (Molenkouter 31) echtg. Adeli ne De Malderé. geb. te Erpe 13.04.1907. TENTOONSTELLINGEN In het Kultureel Centrum loopt zaterdag en zondag nog de tentoonstelling der wer ken van elf Leedse kunstenaars. Zaterdag open van 18 tot 21 u. en zondag van 10 tot 12.30 u. en van 15 tot 21 u. In de Volkskring kan je nog terecht op de muziektentoonstelling op zaterdag van 17 tot 21 u. en zondag van 10.30 u. tot 12 u. en van 15 tot 20 u. Ter gelegenheid van het 35 jarig bestaan van de firma Georges De Ras is daar zondag 1 juni van 10 tot 13 en van 17 tot 19 u. een tentoonstelling te bezichtigen van de eerste ceremoniekoetsen. arnisuren. Tussendoor kunnen de liefhebbers vele tilbury's enz. van de huurhouderij De Ras. fraaie potloodtekeningen van paarden be wonderen, van mevr. Ghilain Verdoodt uit Opwijk. Dit alles in de tentoonstellingszaal van de firma De Ras. Hoogstraat 20. SPORT PLUS Vanaf 9 juni en dit gedurende 12 weken is er mogelijkheid tot zwemmen in het over dekt zwembad van Bambrugge Prijs 250 F Gratis zwemlessen door Bloso-monitor. In lichtingen en inschrijvingen bij Gilbert Van der Schueren. Bloso-gangmaker. Molenstr. 19. Lede. Tel. 053-21.76.61 DUO BOSMAN met een uitgebreid repertorium voor HUWELIJKS- en ALLERHANDE FEESTELIJKHEDEN Vraag inlichtingen Aalstersesteenweg 95, 9390 MOORSEL T|H. 053-77.99J)8 Alles voor baby en kleuter SMEKENS KINDERWAGENS Kattestraat 45-47, AALST Tel. 053-21.18.87 Gezinszegels Valoiszegels NEUTRALITEIT In een hospitaal lagen twee man nen naast mekaar. De een had een gebroken neus. een ontwrich te schouder en een hersenschud ding. Zuchtend zei hij tot zijn buurman Ja. de drank is een verschrik- kelijK iets. Ik zat in een café en opeens begonnen daar twee zatlappen te vechten. Het duur de niet lang of tafels en stoe len werden omvergeworpen en mannen met kapotte flessen of met geopend mes gingen mekaar te Hjf En ik stond daar middenin En waarom hebt gij niet ge probeerd dat vechten te doen ophouden Ik wilde geen ruzie zoeken BURGERLIJKE STAND Geboorten: Van Vaerenberg Ilse. Bosstr, 4 - Van Nuf fel Davy. Eerdegemstraat 38. Kwamen de igemeente bewonen Het gezin Meuleman-De Waegeneer. Eer- degemstr. 73. komende van Lebbeke - Het gezin Moens-De Backer, Spoorwegstraat 2. komende van Wieze en Lebbeke - Het ge zin De ConinckDe Wit. Veldeken 4. komen de van Opwijk. SCHUTTERSNIEUWS Op zondag 1 juni te 15 u. grote schieting bij ..De Vonekisten" op Maxens-weide. NAAR DUITSLAND Op 26 juli reizen De Lustige Spaarders naar Duitsland Vertrek te 6.30 u. Inlichtingen en inschrijvingen in café Gemeentehuis, bij Pierrot. Prijs van reis 200 F BAKSCHIETING Verleden zaterdag en zondag hadden de bakschieting- en pitjesbakwedstrijden bij Maxens ten voordele van onze renner Os car Dierickx plaats met groot sukses. Deze wedstrijden gaan verder op zaterdag J mei. Er zijn panklare kippen te winnen id KLEUREN DIE TRAAG VERGRIJZEN... door BERNARD HENRY In ieder van zijn provincies de eilandengroepen van Ma deira en de Azoren inbegre pen toont Portugal een ander facet van zijn rijkge schakeerde en kleurige folk lore. Facetten, die ook terug te vinden zijn in de vele nij- verheidsprodukten, waar de liefhebbers zo dol op zijn. Iets hebben al deze streken gemeen de ongekunstelde liefde voor tradities, die sinds eeuwen van generatie op ge neratie worden overgebracht. Een sprankelende kleurenshow in drie dimensies dat is onze folkloristische route door Portugal. Laten we in het noorden be ginnen, in de provincie Minho. ook wel de tuin van Portugal genoemd. Hier is de zang vro lijk. de dansen zijn levendig, de vrouwen mooi en de man nen charmant. In de aanste kelijke vreugde van de „ro- maria's" (feesten) dansen de jongelui de vrolijke, vlugge „virabegeleid door een ac cordeon, die voor de Minhoten net zo .dierbaar is als de gitaar voor de Lissabonners. Een bewonderende blik is ze ker op zijn plaats bij het zien van het bruidstoilet uit de Minho een kleed van zwart fluweel wordt gedragen over prachtige kanten onderrokken en het is geborduurd met git ten, zilver- en gouddraad. Hier op worden talloze kettingen met in fijn filigram uitgevoer de gouden sieraden gedragen. In het gebied van de Douro. de befaamde wijnstreek, zijn de kostuums heel anders, hoe wel zang en dans nog de in vloed van de Minho vertonen. De vrouwen dragen een hoofd doek, waarop nogmaals een klein hoedje wordt gezet. Om de heupen knopen ze een zwarte sjerp, die scherp kon- trasteert met de felrode rok. In het uiterste noordoosten van Portugal ligt een vrij on toegankelijk en weinig bezocht gebied de Tras-os-Montes, hetgeen letterlijk „over (achter) de bergen" betekent De be woners van deze provincie zijn overwegend herders met een ruw uiterlijk, maar een hart van goud. Hun uiterlijk draagt de sporen van het iso lement van de streek en de hardheid van het klimaat. Hier kan men de dans van de Pauliteiros zien. Deze wordt uitgevoerd door mannen, die gekleed gaan in wijde rokken en een hoed met linten, en pauweveren. De dans is geïn spireerd op het verre verleden, toen krijgers met lange wap perende haren zich wapenden met lange zwaarden. Volgens zeer gecompliceerde patronen kruiser, de dansers de stokken en slaan ermee in een steeds sneller wordend ritme. Maar we gaan verder. In Coimbra, met zijn rijk histo risch verleden en de tradities van een universiteitsstad,, vin den we de studenten die, ge kleed fn hun zwarte „capa" er s avonds op uit trekken om een fado te zingen onder het raam van hun geliefde De twaalfsnarige „guitarra" is het traditionele begeleidingsinstru ment bij deze nostalgische romantische liederen. De Estrumadura wordt wel be schouwd als de meest afwis selende en rijkste provincie op het gebied van folklore en Nazaré is zonder twijfel het meest tipische dorpje. De kos tuums, dansen en zangen van dit visserscentrum verraden een Keltische invloed. De man nen gaan gekleed in geruite wollen broeken. De vrouwen dragen zeven tot negen rokken overeen als en bloem met de steel naar boven. Een grap pig hoedje bekroont het ge heel. Waar de Taag door het vlakke land stroomt vinden we de Ribatejo de Portugese ca- margue. het land van de stie renfokkerijen en de stieren gevechten (zonder dodelijke afloop voor het dier). De „campino's" de plaatselijke cowboys hebben hun „fan dango", ee nerveuze, snelle en soms heftige dans. waarin hun moed en dapperheid tot uitdrukking komen. Maar Lissabon wenkt reeds Lissabon als een schilderij in pasteltinten, heeft zijn be zoekers veel te bieden de prachtige ligging aan de Taag (niet voor niets wordt Lissabon ook wel de Koningin van de Taag genoemd), de rijke his torie, maar bovenal de karak teristieke en pittoreske wijken Mouraria en Alfama, waarvan het authentieke karakter door de jaren heen bewaard is ge bleven. Hier moet men de fado beluisteren, het weemoedige lied, dat de expressie is van de ziel van deze stede. Van de emotie van de fado in Lissabon gaan we naar de Alentejo, de graanschuur van Portugal, en ondergaan er het tipische melancholieke gevoel, dat het oversteke van een oneindig uitgestrekte vlakte altijd weer opropt. De talrijke koralen, die in deze provincie gezongen worden, vormen een rijke bron voor de folklore van het land. De stijl van deze zangen doet soms aan Rus sische koren denken. Maar in de Algarve is alles weer anders het landschap, de bewoners, Ijet klimaat en hierdoor ook de dansen en lie deren. Algarve, het land van de zon, gouden stranden en bloeiende amandelbomen, heeft een ongekunstelde en aanste- kelijk-vrolijke folklore, die de uitbundigheid van de natuur geheel weerspiegelt De reiziger, die op deze ma nier door Portugal is getrok ken en het land heeft 'eren kennen en waarderen, zal met spijt in het hart weer de grens overtrekken richting huis waarts Aan een droomvakantie vol zon en kleur is een einde geko men. maar bij het afscheid klinken de woorden „tot ziens óté vistaMen vergeet niet licht de gamme kleuren, die ze traag vergrijzen. Bernard HENRY „NAGERECHT" BRASILIA IJSCOUPE INGREDIËNTEN Voor 4 personen 250 g krenten 6 eetlepels Bols Curagao Orange Dry Enkele gepelde amandelen BEREIDING Laat de krenten gedurende 2 3 u in de likeur weken. Vul 4 hoge glazen afwisselend met een laag vanille mokka roomijs en een laag in de likeur geweekte krenten. Versier met enkele gepelde amandelen en dien dadelijk op. De treksprinkhanen die dikwijls foutief als gewone sprinkhanen worden beschouwd, zijn geduchte insekten omwille van hun aantal, hun vraatlust en hun imiaratiemo- gelijkheden. Enkele jaren geleden ontdekte men in Somaiieland een zwerm van 30 km lengte en 7 km breedte waarvan het totale ge wicht de 200.000 ton overtrof Dit laatste cijfer neemt nog aan be lang toe, wanneer men weet dat het diertje per dag de hoeveel heid van zijn eigen gewicht ver slindt. Bovendien kan de trek- sprinkhaan. gedragen door de wind, duizenden kilometers afleg gen zodat hij een zeer uitgebreid verwoestingsgebied kan bestrij ken. Daar het erg moeilijk en bo vendien kostelijk is de treksprink hanen op de bodem te ontdekken in de woestijnachtige en subwoes- tijnachtige zones (daar vermenig vuldigen ze zlbft' ën rbijgévölg .meïl hëior» moeten ze daar vernietigd wor den) heeft men aan luchtfotogra fie gedacht om deze opzoekingen te vergemakkelijken. Het door dat type van luchtfoto grafie gestelde probleem bestaat in de kleine afmetingen van het onderwerp dat inderdaad niet gro ter is dan 6 8 centimeter Dank zij het uitstekend scheidend ver mogen der films en de perfectio nering der gespecialiseerde ca mera's (vooral het compensatie systeem voor het voorbijtrekken van de bodem) kunnen heel wat belangrijke inlichtingen geregis- streerd worden. Er werd bewezen dat het zichtbaar maken der trek sprinkhanen op de luchtclichés heel goed mogelijk was zolang de Insekten zich op de grond be vinden en nog niet in de planten groei zitten. Vooraleer met de proefopriamen péi1 vliegtuig te' beginnërt. werdén de nodige gewone opnamen ge maakt van treksprinkhanen op ver schillende soorten zand en met verschillende soorten films. Na vergelijking der resultaten, viel de keuze op de KODAK Plus-X AERO- GRAPHIC 2402 film. De proeven in de lucht werden gedaan in Ni geria waar vooraf treksprinkiia- nenkolonles waren opgespoord. Elke filmstrook bestreek meerdere honderden meter terrein op scha len die afwisselden van 1/5000 om een verrrulmde kijk te heb ben tot 1/200 voor de selectie der sprinkhanen. Onmiddellijk na de ontwikkeling werden de opnamen geïnterpre teerd. Na herhaalde oefeningen, waren de operateurs vertrouwd met al de kenmerken van de trek- sprinkhaan zodat verwisselingen met andere voorwerpen van de zelfde grooüe^uitgesloten waren. -qo olfifof ab ipoBibsri aublA .fc»oaOB

De Voorpost | 1975 | | pagina 14