PLECHTIG SLOT VAN «RENAAT RAVUTS TONEELTORNOOI» TROFFEE Bü ARBEID EN KUNST REDERIJKERSKAMER «SINT BARBARA ARBEID EN KUNST» WINNAAR UITREIKING DER PRIJZEN MET AU,F. LUISTER NACHTELIJKE BEZOEKERS EEN MISBAKSEL UITSLAG «PRIJS RENAAT RAVUTS» 1974-1975 EERSTE PRUS: BAS RELIEF VAN DE HAND VAN FONS HUYLEBROECK OPEN DOEK VOOR EEN BOEK NOORDERLICHT 24 - 30-5-75 - De Voorpost Volksvertegenwoordiger Van Hoorick, burgemeester De Bisschop en schepen Bogaert met de laureaten van de Renaat Ravijts toneelwedstrijd, (lb) Voor wie regelmatig de toneelvoorstellingen te Aalst en omgeving volgt was het uitschrijven van een wedstrijd een welkome afwisseling in de eerder eentonige toneelwereld. Het was een frisse wind die Renaat Ravijts wedstrijd, die er kwam toen een groep vrienden van wijlen Renaat Ravijts het er over eens waren dat zijn naam aan het Aalsterse liefhebberstoneel, waar hij een vooraanstaand en bekwaam akteur was, gekoppeld moest blijven. akkoord. De grootste kritiek die wij menen te mogen formuleren is de samenstelling van de jury. Het principe om van elke deelnemende vereniging één De formule van een wedstrijd werd bedachtzaam verwezen lijkt door een werkgroep, be staande uit leden van een toneelvereniging. Ten onrechte wordt «De Schakel» nog steeds jurylid te laten afvaardigen is op gezien als de inrichter van dit tomooi. Niets is minder waar. De werkgroep is een zelfstandige organisme die met de toneel groep «De Schakel» op dit terrein geen bindingen heeft. Die werkgroep zal beslist aan het einde van dit eerste tornooi, waaraan deelnemers uit Aalst en omgeving hun medewerking verleenden, de nodige konklu- sies kunnen trekken. Inderdaad elke organisatie die start is voor kritiek vatbaar. Ook wij gaan met bepaalde aspekten niet zich?' een zeer demokratische inzet, waar niemand iets kan tegenin brengen. De verenigin gen zelf moeten zich dan ook laten vertegenwoordigen door mensen met wat toneelervaring, liefst door spelers technisch onderlegd en bekwaam om alle facetten van het literaire werk, van het toneelspel globaal en van elke speler afzonderlijk objek- tief te beoordelen. Bij de samenstelling van de jury (waar de werkgroep geen inspraak had) zaten een paar mensen wie wij deze kwaliteiten niet durven toeschrijven. We bedoelen hiermede zeker niet dat naar een professionele jury moet ge streefd worden, maar wel dat de verenigingen meer selektief moeten te werk gaan. Net door die jury is een resultaat naar voor gekomen dat sterk ruikt naar het principe: «het eerste stuk... (XX)wat is dat mooi. en maar kopieus met punten gooien.» waardoor achteraf een heel deel vergelijking moeilijk gemaakt wordt, terugkrabben niet meer mogelijk blijkt te zijn, want de juryleden zien hun punten na elke voorstelling verzegeld. Heel wat verenigingen waren misnoegd omdat zij van deel- Het op een rijtje stellen van toneelverenigingen Is misschien voorbijgestreefd, dat is de be doeling van de werkgroep niet. In elke wedstrijd moet er uiteraard een eerste en een laatste zijn. Waar het vooral op aankomt is de uitwisseling van gedachten, die door het samen komen van diverse personages met een zelfde belangstellings- punt, een leerrijke onderneming is. Alle deelnemende verenigi- ging 1 hebben voor eikaars prestatie belangstelling aan de dag gelegd. Dat de «Rederij kerskamer» Sint-Barbara Arbeid en Kunst won, werd met gemengde gevoelens onthaald. Ook wij waren niet unaniem akkoord met het resultaat. Als wij terugbladeren in onze eigen kritieken dan zagen wij «Arbeid en Kunst» struikelen over een onwaarschijnlijk Dubbelspel. Het stuk zelf kwoteerden wij zeer laag. «Dubbelspel» van Robert Thomas noemden wij zonder blikken en blozen een snertstuk, een opeenstapeling van onwaarschijnlijkheden rond een afgezaagd en goedkoop tema, dat van de (och arme) zo mooie rijke vrouw die zich laat verleiden door een schurk. Verder schreven wij over het spel: «Als het publiek zich toch geamuseerd heeft dan is dit voor een groot deel te danken aan de prestatie van Ronald Scholiaert die in zijn dubbelrol volledig zichzelf was en een voldoende bewijs van zijn kunde leverde. Samen met Franpine De Bolle, bij de aanvang zenuwachtig en daardoor weinig zelfzeker vormde hij een schitterend duo die uit een zo kompleet gede- modeerd stuk alles wist te halen wat er uit te halen viel. De prestatie van Paul Seghers mogen wij hier zeker niet vergeten. He spel leek ons langdradig door een te traag tempo en de zo voelbare spanning bij een triller noodza kelijk was er niet door een overvloed van nieuwe elementen...» Aan de rolinterpretatie werd hier dus wel degelijk veel waarde gehecht tenzij anderen van mening waren (en tot zo'n opinie aten wij ons ook wel eens verleiden 3U de groep sterk homogeen is en wekrelijk toneel van de bovenste plank brengt) dat zo'n gemakkelijk, sentimen teel verouderd stuk zonder inhoud het nog steeds doet. Wij betreuren hoegenaamd niet dat «Arbeid en Kunst» de trofee in de wacht sleepte, de toneel vereniging bezit een uitstekende kern spelers en heeft reeds voldoende bewezen in staat te zijn steengoede zaken voor het voetlicht te brengen. Wij denken aan Blaise, aan Kaktusbloem e.a. alleen dat Dubbelspel spelen wij niet mee. Daartegenover stonden «Bemoeial» door Hoger Op en «Straat zonder bomen» door K.L.V. die bijna gelijk tweede eindigden (slechts één tiende verschil). Deze stukken totaal verschillend, maar allebei qua inhoud stukken beter dan Dubbelspel verdienden beslist meer dan die armzalige 72% die zij bedeeld kregen. Maar ja het is een wedstrijd, er is een puntensysteem. Een open diskussie op een gezonde spor tieve basis kan niemand schade berokkenen en zonder mop peren of kwade blikken legt de meest teleurgestelde zich hier ook bij neer. De werkgroep deelde ons achteraf mee dat een bijeen komst van alle voorzitters van de deelnemende verenigingen zal gepland worden om alle kritiek en suggesties naar voor te name uitgesloten waren door nalatigheid van hun voorzitter, door het te laat arriveren van hun inschrijving of door het helemaal niet arriveren. Een inschrijvingsdatum moet echter geëerbiedigd worden, maar wat in de toekomst als het deelne- mingsveld uitgebreid wordt en de inschrijvingen vermenigvul digen? Dan zal. indien een voorselektie onmogelijk blijkt een openbare loting de enige en juiste oplossing worden. ROEL VAN DE PLAS in aanwezigheid van tal van personaliteiten had zaterdagavond in de stadsfeestzaal de plechtige prijsuitreiking van het toneeltornooi Renaat Ravijts plaats. In zijn openingswoord zei Tuur Van den Brulle, voorzitter van de werkgroep, dat deze avond ter nagedachtenis van Renaat Ravijts zeker geen dodenhulde zou worden maar een plechtige v iering. Renaat Ravijts die op 36 jarige leeftijd overleed was voor vele mensen een raadsman en vriend. Een bandopname liet de stem t wijlen de akteur horen met toneelgroepen prees, als bij drage aan een kultuurstrijd. Hij meende te kunnen weten wie de beste toneelvereniging van de stad was. noemde daarbij de Schakel (en trapte gelijktijdig op vele tenen) prees de familie Ravijts en het toneel in het algemeen als kulturele vorming. Aan de proklamatie die een einde maakte aan veel zenuwachtige nieuwsgierigen ging nog een zeer spitsvondige speech van Herman Ravijts voorat. Hij had zijn tekst dusdanig aaneengelijmd dat in grappige woordspelingen de titels van de beoordeelde stuk ken schakels in het geheel vormden. Tot slot richtte Tuur Van den Brulle een dankwoord tot allen die aan het welslagen van dit eerste tornooi meegewerkt hebben. een kort fragment uit «Het Ei» van Felicien Marceau dat in de regie van Roger De Wilde life opgenomen w as. Al was de band dan niet van een uitstekende kwaliteit, de nodige sfeer om een vriend te herdenken was er mee geschapen. Een zeer verzorgde vlotte opeen volging van muziek en dekla- mat'. .iielp daar nog aan mee. Guido Klinck droeg uitstekend een stuk van Pablo Neruda, de dichter die de noden van het Chileense volk bezingt en een hand reikt om te helpen hoger op te komen in het fragment «De toppen van Machu Picchu» voor. Kris Yserbyt. Chris Verhoeven, Rose-Marie Daelman en Guido KLinck speelden met de woor- f den van Paul Van Ostayen's Polonaise. Alpejagerslied. Oppervlakkige Charleston. Avond Strand Orgel, zeer ge slaagd. zeer licht en origineel opgevat, zeer goed afgewerkt. De muzikale omlijsting werd verzorgd door leerlingen van de muziekakademie, Cecile De Vos speelde Preludium en Fuga in H groot van Bach op de piano. Het blokfluitkwartet van de klas huismuziek van de heer Van Beveren vertolkte werk van Thomas Morley. De kamer muziekklas. van de heer Scholiaert bracht sonate opus 83 nr.4 in G voor dwarsfluiten van James Hook. Ook al was de hele avond zeer stijlvol toch menen wij dat een toneeltornooi best kon besloten worden met een eenakter of een volavondstuk. verzorgd door hetzij een erkend gezelschap, hetzij door spelers van de deelnemende verenigingen. Wellicht is dit een te zware opgave maar fragmenten uit gespeelde stukken zouden wel licht meer een typische toneel sfeer geschapen hebben. Ook al brachten die korte muzikale intermezzo's zeer Fijne muziek, het voelde te akademisch aan. Het woord was toen aan burgemeester De Bisschop die in zijn rede de kuituurgeschiedenis van Vlaanderen schetste en het werk van de rederijkerskamer en SPITSVONDIGHEDEN DOOR HERMAN RAVIJTS Na gedurende 16 dagen HET DUBBELSPEL gespeeld re heb ben van de man die alles weet en niets mag zeggen, is het me een welgekomen opluchting einde lijk de uitslag van dit eerste tor nooi bekend te mogen maken. Uit DINGES VAN VROEGER heeft de werkgroep gemeend te moeten leren, dat een jury ge makkelijk beticht wordt Tan ve lerlei zonden, waarbij de deel nemers aan de wedstrijd soms optreden als ware GETUIGEN A CHARGE in het proces van de beoordeling. Daarom is het dan ook dat in ons tornooi, de juryleden met stem recht aangeduid werden door de deelnemende kringen zelf. Dat jiermede alle bronnen van kri tiek leeg staan zou veel gezegd zijn, want de beoordeling van acht toneelopvoeringen ge spreid over zeven maanden en sterk uiteenlopend in genre, blijft steeds een zware opgave. Dat ondanks alles een zekere homogeniteit bekomen werd, kan alleen een bijkomende ver dienste zijn, die mijn inziens ge rust bedacht kan worden uit een concert van dank, al of niet aan geboden door de FANFARE DE ST- JANSVRIENDEN. Deze homogeniteit werd wel eens in gevaar gebracht wegens het feit dat niet alle leden steeds aanwe zig konden zijn op alle opvoer ingen. Het zij hen vergeven, want steeds was een dwingende omstandigheid er de oorzaak van waartussen - IK BEN GE TROUWD- wel de meest origi nele was. Opdat ons tornooi geen STRAAT ZONDER BO MEN zou worden, hopen wij dat de winnaar van vanavond vele navolgers moge hebben, die alle samen in de loop der jaren de getuigenis zuilen-zijn van de vi taliteit en de groei van onze wedstrijd. Na ist de winnaars zijn er ook spijtig genoeg ook niet win naars. Hun verdienste is er niet kleiner omTen slotte is de deel name aan dit tornooi op zichzelf een voldoende verantwoording. En belangrijker dan winnen is het kontakl met andere groepen en de vriendschapsbanden die er gelegd worden. Als we in de toekomst kunnen bereiken dat alle liefhebbers verenigingen ONDER HET ENE DAK van hun passie voor toneel zouden samenwerken tot grotere bloei van het toneelle ven in Vlaanderen, dan zal de werkgroep Renaat Ravijts ge slaagd zijn in zijn opzet, tot spijl van alle BEMOEIALS die hel zouden benijden. Bert Verminnen gaf in de stadsschouwburg een voor stelling van zijn «Nachtelijke bezoekers», een progressieve toneelavond ingericht door de vrienden V.U.B. en P.V.V. jon geren; èL.V.S.V., H.V., Socra tes kring. H.J. Verminnen heeft het stuk ge schreven en geregisseerd en het werd opgevoerd door Bert Ghyssels, Michiel Mertens en Rina Van Bever. Over deze derde produktie van Bert Verminnen in tegenstel ling met zijn eerste «Onbe kende bewoners» valt hele maal niets goed te vertellen «Nachtelijke bezoekers» is een futuristisch verhaal, het vertelt de situatie van een man die volledig vrij wil zijn, buiten de maatschappij wil leven. Dit lukt hem echter niet want de maat schappij in al haar vormen be moeit zich steedds weer met hem. Het stuk is schier onverstaan baar en door de diepere inhoud die Verminnen er poogt in te steken onaantrekkelijk, spreekt het zeker niet tot het grote publiek. En dan dat eeu wige lullen, die zinloze tekst, weinig origineel, weinig fris. Neen voor ons hoeft dat soort toneel niet te bestaan. Het feit dat Verminnen zijn Ik figuur bijna een vol uur totaal naakt laat optreden en daar mee de bedoeling zal hebben zijn tekst te onderstrepen sho- keert in het geheel niet. Over dat naakt, grijs beschildert en met een neus op (waarom?) is dan meteen alles gezegd: het is zinloos. Men kan er gerust mee lachen. Erger is de slor digheid die van de tegenspe lers uitging en vooral een ge wilde vulgariteit van de vrouwe lijke vertolkster, die blijkbaar al leen sensatie voor doel had Trouwens het spel van de twee nachtelijke bezoekers ge tuigde van weinig of geen to neelervaring. Het dekor was evenmin om te gieren, nutteloze witte plaaster poppen stelden de massa voor en verder nog een tafel die zo wat alles suggereerde. Wil Verminnen eksperimente- ren, taboe's verbreken dan is dat zijn goed recht; maar wil hij betalend publiek naar een vol gende kreatie lokken dan zal hij toevallig wat meer te bieden moeten hebben. Roel Van de Plas ls Ie prijs Prijs «Renaat Ravijts» met 75%. Rederijkerskamer Sint-Barbara Arbeid en Kunst Aalst, met «Dubbelspel» van Thomas Robert. Trotee: Bas-reliëf Renaat Ravijts door A. Huylebroeck. 8.000 F en een glasraam door Stad Aalst geschonken. 2de Prijs Prijs «Vlaamse Toeristenbond» met 72,1%: Toneelgilde Hoger Op Aalst met «Bemoeial» van Popplewell. 6.000 F. en een glasraam door Stad Aalst geschonken. 3de prijs Kunst. Licht en Vrijheid met 72%. met «Straat zonder Bomen» van Ted Willis. 4.000 F en eveneens een Aalsters glasraam. 4de Prijs Zucht naar Kunst uit Wetteren met 70,5% met «Onder één dak» van Fabricius. 3.000 F. en glasraam van de Stad Aalst. 5de Prijs Vreugd in Deugd uit Lede met 69,2% met «Ik ben getrouwd» van Zorzi. 2.000 F. en het glasraam van de Stad Aalst. 6de Prijs t Land Van Riem - Aalst met 68,8% met «Dinges van Vroeger» van Alfonso Paso. 1.000 F. en glasraam geschonken door Stad Aalst. 7de Prijs Hand in Hand uit Denderhoutem met 64»6% met «De Fanfare de St.-Jansvrienden» van G. Vander Gucht naar E. Claes. 1000 F. en glasraam van Aalst. 8ste Prijs Davidsfondsafdeling Bambrugge met 56.2% met «Getuige Charge» van Agatha Christie, 1.000 F. en het glasraam geschonken door de Stad Aalst, brengen en tc bespreken, wat bewijst dat deze mensen het ernstig menen, dat de werkgroep goed funktioncert cn open staat voor eventuele veranderingen en v erbeteringen om bij de start van het speeljaar 1976-77 met een ietwat gewijzigde formule van het Renaat Ravijtstornooi toneelminnend Vlaanderen te veroveren. Inderdaad het is de bedoeling om niet in Aalst en omstreken te blijven stilstaan een echt Vlaams tornooi te realiseren. Hij werd te Aalst geboren als jongste in een gezin van acl kinderen op zeven juli 1910. Hij volgde lagere school Sint-Kamillius en van zijn tiende jaar liep hij ook akademie Aalst. Hij kreeg er les in de beeldhouwkunst van Van Biesbroec en Gust Van Der Meersche. Tien jaar lang was hij steenhouwer e werkte ook zeven jaar op het atelier bij Pierre De Soete. Fons Huylebroeck behaalde verschillende prijzen waaronder Prijs Valerius De Saedeleer. Op nationaal en op internationaal plan is hij geen onbekende. I 7 hield tentoonstellingen te Aalst. Antwerpen. Brussel. Oostend i Luik. Dordrecht en Berlijn e.a. en behaalde er verschillen* prijzen en onderscheidingen. Fons Huylebroeck bewerkt steen, marmer, hout en ivoor, drij koper en aluminiumplaat. Zijn portretten, bas-reliefs i gedenkpenningen in marmer, brons en ivoor zijn zeer bekend. De uitgeverij Querido heeft in haar Salamanderreeks zopas F. Bordewijks Noorderlicht heruitgege ven. Eigenlijk is zoiets een hele gebeurtenis. Want in moeilijke (ekonomische) tijden als de onze een boek van meer dan twee honderdvijftig compact bedrukte bladzijden Bor- dewijk literatuur op de markt brengen is een toe te juichen daad van non-kon- formisme: of wel langs de zijde van de uitgever die ondanks de moeilijkheden in het uitgeverij-bedrijf niet wil zwichten voor gemakkelijke oplossingen die slechts goed zouden zijn voor de smaak van gemiddelde lezer; ofwel langs de zijde van de lezer, die zich voor de vraag naar werk als dat van Bordewijk verzet tegen de vervlakking die sinds een paar tiental len jaren aanhoudt in onze literatuur en veroorzaakt is door de vloedgolf van fantasieloze anti-taboe romans. Bordewijk is een «moeilij ke» auteur. Hij schrijft een korrekte maar stroeve taal. Hij bouwt zijn verhaal op met duurzame (woorden) stof, gunt zichzelf geen enkele vorm van opper vlakkigheid en vraagt een ernstige inspanning van de lezer. Zodoende is hij eigenlijk in eenklank met de themata en de persona ges die hij heeft gescha pen: keiharde karakters, geplaatst in Bordewijks in een wereld waarin slechts de sterksten recht op kunnen blijven. Bordewijks personages zijn - naar het woord van Sivirsky en zoals wij m.b.t. Karakter reeds schreven - dwarsdrijvers, mensen die gedreven worden door ave rechtse gevoelens. Zij zijn zo onafhankelijk en zo beginselvast dat zij hun doeleinden nastreven zon der ontzag voor zichzelf noch voor de medemens. Geplaatst tegenover een wereld van zakencijfers, van rechtsovertreding en rechtstoepassing, moeten zij vechten voor hun zelf behoud. Of voor hun zelfbevestiging. Daarom zijn zij al bij al ook erg eenzame mensen die voortdurend de pijno meen groot gemis moeten on derdrukken: dat van een liefde die om louter prak tische of zakelijk motieven niet kan beantwoord wor den, Maar met karakter en wilskracht en een weinig lusp berekening zetten zij zie letterlijk over al hun tegen lsv slagen heen, over tegen ai slag in zaken, over ziekt eft en over elke vorm vai iam lijden. Daarom worden zi K uiteindelijk absolute over fovi winnaars of verliezers"'S11 maar nooit iets dat tussei AIS beide in ligt. cke Kenmerkend voor dit allei IN zijn Aga Valcoog en Hup*? "nif Van Delden in het reecfc eerdergenoemde Noordef""'-' licht Machtshanger, zei bewustzijn, het zich doonra zelfbevestiging wreken o r^t i een onrecht zijn de motie urt ven en de karaktereigen tvoe schappen die Aga en H ugi rbe met elkaar in botsing v brengen, veroorzaken da mei de een de ander uit zijl evenwicht wil halen. Dl inzet van hun strijd is d<jaai macht over De Leydschi iaa Ijzerhandel, een tot naam Td loze vennootschap herin dei gerichte familiezaak vaiijge deValcoogs. De Valcoogs zijn met z'n» vijven, twee broers en drii zusters. Alien zijn onge 'p huwd. Welkom-hei kiezer van bizarre namen was eei II bijzondere eigenschap var vader Valcoog - en Johan Btd< nes bekleden een min o n e meer zelfstandige post ii M"" de ijzerhandel, Luca ei Marvé die beredderen he geh; huisgezin en Aga, d< tge jongste van de vijf, be stuurt zowel de ijzerhande als het gezin, doelmatk maar vooral autoritair. Ir het gezin blijft haar gezat en haar macht onaange tast - zij houdt de leder samen en verhindert lief de, verloving en huwelijk maar in De Leydschi Ijzerhandel wordt zij met tertijd uit het zadel gelich door een van haar belang rijkste aandeelhouders, d< ambitieuze maar onbere kenbaar Hugo Van Delden Eigenlijk draagt de eerlijk( maar eigengereide Ag< I zelf tendele bij haar neder laag. Haar tijdelijke nederf laag. Want op het ogenbli| dat zij beseft middenin e diepe krisis te verkeren! weet zij hieruit spoedijf gezuiverd te zullen terug keren. Na jaren van ziekt<|s en eenzaamheid weet zi zich opnieuw voldoend! lijn sterk om naar voren tl n9< kunnen treden. Zij leid opnieuw de ijzerhandel ei in het gezin-van-vijf maak istoi zij eenheid en de samen c horigheid steeds hechter over de grenzen van de;ncee dood heen. ianc Wit Frans-Jos Verdoodt Rdat «elk

De Voorpost | 1975 | | pagina 24