ilVat een voetballer lijden kan LEDE ZONDAG OPNIEUW IET MARIAAL HART VAN HET LAND VAN AALST r PIKFEESTEN IN DE FALLUINTJES U VINDT LEVENSVERZEKERINGEN EEN DURE ZAAK? De Voorpost - 30-5-75 - 3 i som iet pr rol idere t niei ind. jn sti impo :c eer dan duizend deelnemers in historische klederdracht, 05 irmonies, ruiters, vendelzwaaiers en praalbloemenwagens. Dat zijn ingrediënten van de Mariale praalstoet die volgende zondag ter e \an O.L.-Vrouw van Zeven Weeën door Lede trekt. Ditmaal teciaal in het teken van het 560-jarig bestaan van de Broederschap toneel O.L.V.-Vrouw van Zeven Weëen, meteen de oudste oederschap van O.L.-Vrouw van zeven Weëen van gans het land. ivendien worden in deze Mariale processie, naast het beeld van .L.-Vrouw van Lede, nog de genadebeelden van Wenduine en 'oestcn uit West-Vlaanderen, Beverst en Biizen uit Limburg en e teenhuize-Wijnhuize uit Oost-Vlaanderen. 'ader ft ges eren. id el Croe^, ior di neeva IIVEN TERUGBLIKKEN n. Edi |ej uitbundige vreugde werd rich vc »t beeld van de glorierijke kelijk r en aagd Maria op 4 mei 1414 )or de bevolking van Lede itvangen en in de kerk •laatst. Zo een opgang kende :/.e eredienst, dat reeds op 26 •ril 1415 Joannes van Gavere. :egd van Liedekerke, bis hop van Kamerijk (waartoe behoorde), hier een broe- :rschap ter ere van de Nood instelde, waarbij, ten :uwigen dage toelating werd irleend een plechtige H. Mis op dragen op Drievuldigheids- >ndag evenals een luisterrijke rocessie. met geestelijken en ken. naar een kluis gelegen innen de grenzen van het dorp. te richten. >e bisschop verleende eveneens en aflaat van 40 dagen toties luoties. mits bezoek aan de jerk. deelname aan de processie biecht, aan de leden van de broederschap, op de bijzondere feestdagen van het jaar. Spoedig telde de broederschap een groot aantal leden. Her haaldelijk maken de kerkre keningen van de eerste helft der 16de eeuw melding van giften aan de Gilde van O.L.Vrouw, geschonken bij het overlijden van één of ander lid der confrérie. Gedurende een eeuw, vanaf 1450 tot 1550 bestond een gewoonte, de relie ken van de «Nood Gods» te verhuren en rond te dragen doorheen de verschillende pa rochies van de bisdommen Doornik. Kamerijk en Ter- wanen. ten einde de velen die door de afstand en de moeilijke reis waren verhinderd naar Lede te komen, in de mogelijkheid te stellen de «Zoete Nood Gods» hun verering te betuigen. PROCESSIE Op deze tochten door de bisdommen werden giften inge zameld en nieuwe leden voor de broederschap van O.L.-Vrouw van Zeven Weëen te Lede aangeworven. Als eerste be trachting stond evenwel de vermeerdering der geestelijke voordelen voor de leden van de broederschap. Deze werden in 1494 opgenomen in de gemeen schap van drie biddende orden. Op 20 april maakte Hoogeer waarde Pater Joannes de Nuscia, prior, provinciaal der Karme lieten, de broeders en zusters deelachtig aan de missen, ge beden en alle andere god vruchtige werken zijner orde leden. Op 22 juli 1495 verleende Hoogeerwaarde Pater Joannes Turianus. generaal der predik heren, dezelfde voorrechten en werd op 1 maart 14% hierin gevolgd door Hoogeerwaarde Pater Oliverus Maillard. vicaris- generaal der Minderbroeders. De door de bisschop van Kamerijk in 1415 voorgeschre ven processie zou steeds meer en meer aan luister bijwinnen en geleidelijk uitgroeien tot de prachtige processie die telken- jare opstapt langs de Omme- gangweg. Regelmatig werd voor iets nieuws gezorgd. Wie zou zich een processie kunnen voorstellen zonder vlaggen? In 1467 waren er vlaggen bij. Pastoorloos Raspoet oordeelde: hoe meer vlaggen hoe schoner de processie. Daarom liet hij in 1506 de vlag vervaardigen «van- de broederscape van onser Vrouwen». Dan traden voor het eerst op de «negen peste» die wapens droegen. Zij worden nog vermeld in 1607. Vermoedelijk gaat het hier om een erewacht rondom het beeld van de «Nood Gods». In 1528 werd een nieuwe «vane vander guide van onser Vrouwen» aangekocht. Spijts de zware beproevingen de zware brandrampdie de kerk teisterde rond 1500 en de brandstichting door Gentse rebellen van de kerk in 1581 kon het beeld gered worden, maar de verering ging fel achteruit. Maar na deze troebele tijden was pastoor frater Placidus Damas, Benediktijn van de Blandinus- berg te Gent er om bekommerd, de verering van O.L.Vrouw van Lede als een blijvende band aan de gelovigen in hun leven mee te geven. Daarom verlangde hij de oude Broederschap van O.L.-Vrouw van Smarten opnieuw in het leven te roepen. De deken van hetdistrikt Aalst op 13 februari 1622 uit naam van de pastoor en van Jan Bette, baron van Lede, een verzoek tot de aartsbisschop van Mechelen om deze broeder schap herop te richten en hiertoe ulc (L h rau :el) ijsej :ds op aert) onen brs Het was zondag niet alleen !gl >p voetbalgebied een rot- f slechte dag voor Gaston Van el iet der Eist, trainer bij de l van degraderende S.K.Dender- hrist eeuw. ook op een heel Gander terrein werd Gaston :id w die dag gevloerd. Sterk onder de indruk van het ultieme verlies van zijn ploeg gaf trainer Vander Eist zijn ontslag bij Dender- nheta leeuw. Spelers van deze :ms ploeg brachten zondaga- te bi^ond een bezoek aan café De ;gct Koornbloem op de Aalsterse Grote Markt die door de trainer wordt uitgebaat, ten einde hem te troosten en hun verdriet weg te spoelen, met een paar stevige pinten Gaston Van der Eist besloot zijn zaak te sluiten en samen met zijn voetballers trokken ze naar de King's bar op de Hopmarkt. Na een paar glazen bier kwam het gezel schap andere bekenden te gen. Eén van hen, Jean-Pier re H. uit Aalst, vroegere hulp in de café van Van der Eist. Gaston betaalde hem een drietal pinten waarna de man het afbolde. Omstreeks 3u30 trok Van der Eist naar huis, alwaar hij en zijn vrouw de dagrecette natel de. Toen hij het geld hiervan wou in een koffer steken stelde hij de verdwijning van deze vast. De politie van Aalst en de BOB, kwamen ter plaatse en Gaston vertel de terloops met wie hij allemaal op stap was ge weest. Ook vertelde hij dat J.P.H. op bepaald ogenblik vertrokken was. De speciale opsporingssektie van de Aalsterse politie kon deze laatste reeds dezelfde nacht Ide», inchai JITBREIDING VAN DE KULTUURKAART DOODSTEEK 'OOR DE TONEELVERENIGINGEN? Eind maart ontvingen de voor zitters van de toneelverenigin gen een schrijven van het stadsbestuur waarin melding werd gemaakt van de uitbrei ding van de kultuurkaart, die VOETBAL - LERARENKOMPETITIE V.T.I. - Aalst in halve finale interprovinciale eindronde V.T.I. Aalst - T.I. St. Jozef Geel: 1 1 lc K Nadat, zoals ook reeds in 1974 de voetballende leraars van het Vnj Technisch Instituut de kampioensti tel in de provincie Oost-Vlaanderen hadden behaald, diende nu deelgenomen te worden aan de interprovinciale eindronde. Bij lottrekking was het volgende programma uit de bus gekomen (tussen haakjes de resultaten ervan dat donderdagavond jl. werd afgewerkt. Wedstrijd A. Kampioen West-Vlaanderen - Vice-kampioen Oost - VI. (4-1) Wedstrijd B: Kampioen Oost-VI: Kampioen Antwerpen: (1-1) Wedstrijd C: Kampioen Brabant - Kampioen Limburg (4-0) Dit betekent dat voor de halve finales van gisteren donderdag 29 mei de volgende wedstriiden voorzien waren Winnaar wedstrijd A (Klein Seminarie Roeselare) tegn winnar wedstrijd C (Gemeentelijke Techni sche Scholen Merchtem) Winnaar wedstrijd B (T.I. St. Jozef Geel) tegen de Beste verliezer V.TI Aalst (die er in feite geen was. hier werden wel de hoekschoppen in aanmerking genomen, 6-4 in het voordeel van Geel) Deze regeling brengt met zich mee dat het V.T.Ivoor deze halve finales dus terug Geel moet ontmoeten maar nu in Geel. Dat belooft voor de Aalsterse leraars opnieuw een zware dobber te worden De wedstrijd van donderdag 22 mei ging bliksemsnel van start Voor 300 enthousiaste supporters leerlingen en leraars van het V.T.I.die met bellen, ratelaars en toeters waren uitgerust en die in de tribune van Eendracht - Aalst voor een sfeer zorgden waartoe anders geen 3000 voetballiefhebbers in staat zijn. Immers, reeds na 2 min zouden de bezoekers na een hoekschop prachtig weten te scoren; dat dit de Aalstenaars de benen met afsneed, bewezen ze onmiddellijk want de secondenwijzer was noq niet opnieuw volledig rond of na een dubbele één - twee tussen Émiel Matthijs en Roger Van Vaerenberg wist deze laatste prachtig binnen te toetsen Slechts 3 min gespeeld en reeds 2 doelpunten Wat ging dat worden?? Een ongelooflijk spannende wedstrijd met een zeer snel op- en neergaand spel. met onnoemelijk gevaarlijke standjes voor beide doelmonden: Geel iets fijner in het maneuver Aalst met een totale inzet en spekulerend op de snelheid van zijn 3 uiterst gevaarlijke spitsen. Tot verdere doelpunten kwam het echter niet en hierin had de thuisdoelman Jef De Geyter toch wel de meeste verdiensten, alhoewel dient gezegd dat de Ajuinen zichzelf toch wel allemaal hebben overtroffen Ten bewijze, vorig jaar werd maar dan in de halve finales en op neutraal veld tegen datzelfde Geel met 7-0 verloren, bijzoverre dat het nu behaalde gelijkspel met kwalifikatie voor de halve finales tot gevolg door alle Aalstenaars als een overwinning werd beschouwd. Onderstaande ploeg bracht deze prestatie voor mekaar: Jef De Geyter; G. Moortgat, A, De Brauwer 2e helft: R. De Spiegeleer) A. Van der Perre, H. Cooreman, G. Vandenbossche, P. Bracke, J. Van Gucht, E. De Swaef, R. Van Vaerenberg, Emiei Matthijs. Res. L. Vandeneede thans voorbehouden blijft aan de derde leeftijd en aan de jeugd. De voordelen dide door de kultuurkaart worden beko men zouden uitgebreid worden tot alle leden van kulturele ver enigingen. De bedoeling van voornoemde kaarten is de be langstelling te stimuleren en deel te nemen aan de aktivitei- ten van de vereniging. Het Kol lege van Burgemeester en Schepenen verzoekt de to neelverenigingen een korting van 50% te willen toestaan op de inkomprijzen van de festivi teiten en belooft dat zij evenals het Ministerie van Kuituur vastbesloten is de promotor te zijn van de verenigingen die aan het initiatief meewerken. Naa aanleiding van dit schrij ven besloten de toneelvereni gingen een bespreking aan dit punt te beleggen. Op een ver gadering op 28 april waarbij Voor Taal en Vrijheid, De Schakel, Hoger Op, Nieuw Le ven en Sint-Barbara aanwezig waren werd door deze vijf van de acht toneelverenigingen een gezamenlijk standpunt in genomen. In een brief aan het stadsbestuur en aan de heer Schepen van Onderwijs, kui tuur en sport wijzen de vereni gingen erop dat reeds een kor ting van 50% op de inkomprijs wordt toegestaan aan de hou ders van een plus-3- Pas en de kultuurkaart voor de jeugd en dat sommige verenigingen speciale voorstellingen aan een nog lager inkom voor de gepensioneerden programme ren. Zij wijzen er verder op dat on danks de grote hulp op tech nisch gebied door het stads bestuur verstrekt aan de ver enigingen die in de stads schouwburg spelen en on danks de subsidies die worden verleend de meeste verenigin gen moeite hadden om finan cieel bij te blijven. Er wordt ge vreesd dat bij verder uitbrei ding van prijsverlaging ver bonden aan de uitbreiding van de kultuurkaart de meeste ver enigingen in finanöe moeilijk heden zouden komen zodat zelf de leefbaarheid van som mige kringen in gevaar zou kunnen gebracht worden. De voorzitters van de voor noemde verenigingen zouden natuurlijk wel akkoord gaan moest het financieel verlies de nodige pauselijke machtiging te bekomen. De tijdsverwarring was wellicht de oorzaak dat men vijftig jaar zal dienen te wachten op een gunstige beslissing. Ondertussen groeide echter de verering weer aan. Op 15 november 1672 werd door Paus Clemens X de Confrérie van O.L.-Vrouw van Zeven Weëen in de parochiekerk opnieuw ingesteld. Mgr. Alphonsus de Berghes, aartsbis schop van Mechelen, gaf aan pastoor Ariens mededeling van deze pauselijke bulle en be krachtigde de instelling op 7 januari 1673. Ten eeuwigen dage werd een volle aflaat verleend aan alle gelovigen op de dag hunner toetreding tot de confrérie, mits biecht en H. Communie. RUITERSOMMEGANG Deze ruitersommegang is niet alleen de grootste van gans Vlaanderen, ter ere van O.L. Vrouw, maar is bovendien uniek. Bij de meeste omme gangen worden de dieren geze gend. Hier zijn het de ruiters die gezegend worden met de reli kwie van O.L. Vrouw van Lede. De ruiters verzamelen zondag 1 juni om 8.30 uur in de Hoogstraat. H. Mis aan de H. Grafkapel omstreeks 9 uur. Om 15 uur start dan de Mariale Processie, die Lede de bijnaam bezorgde van het «Oostvlaamse Brugge». MARCOLE vatten en toen zijn moto onderzocht werd vond men de helft van het gestolen bedrag, zijnde 200.00 BF en 80.000 peseta's terug. Hij werd overgebracht naar het gerechtshof van Dender- monde, alwaar hij door onderzoeksrechter L. Tas onder aanhoudingdsman- daat werd gesteld. Gaston Van der Eist die inmiddels reeds tekende als trainer voor hem het nauw aan het hart liggende Eendracht Aalst zuchtte en zei ons: «een geluk dat de man langs achter binnendrong, zoniet waren zijn zeventienjarige dochter gewekt en wie weet wat dan zou gebeurd zijn.» (hdw) TIENDAAGSE VAN DE LANDELIJKHEID Het wapenboek van provinciën en gemeenten van België, uitgegeven door het Gemeente krediet in 1955, leert ons een en ander over de Falluintjesstreek. BAARDEGEM voert een wapen van zilver met boer in natuurkleur houdende in de rechter hand een banier van glazuur beladen met een gouden leeuw en in de linkerhand drie tarwe-aren in natuurkleur. Het woord «melde» is de naam van een groente die vroeger veel werd geplant. Meer in het algemeen gebruikt men dit woord voor verscheidene groenten of zelfs andere planten met brede bladeren. MELDERT, dat samengesteld schijnt te zijn uit «melda» en «aard» zou dus betekenen «groentenaarde» en, bij uitbreiding, «vruchtbare aarde». MOORSEL vindt men in 1119 als «Morcelle» vermeld. De «c» werd destijds uitgesproken als «ts». Deze naam was vroeger «Mortzele», woonplaats in rulle, losse aarde.. De burggravin van Veurne, nicht van Karei van Croy en echtgenote van Martin van Hoorn, erfde deze heerlijkheid die door haar neef werd verkocht aan een Spaans officier, Luis Cayro (die een schild voerde met geplante boom en klimmende leeuw tegen de stam) Ten gunste van Luis Cayro verhief Filips IV van Spanje Moorsel tot baronie. HERDERSEM «Hordigisheim» en in 1153 «Hardingesheim», dit is woning van Hardwig of van het geslacht van Hardo, werd in 1620 tot baronie verheven ten gunste van Gaspard de Valdez, kampmeester van de Spaanse infanterie. Valdez voerde een schild van zilver met drie dwarsbalken, vergezeld door tien koeken. De boer van Baardegem, de vruchtbare aarde van Meldert, de rulle, losse aarde te Moorsel waarin een boom wordt geplant en de tien koeken die Herdersem sieren, dat is gewoon het hele programma dat de V.V.V. «De Falluintjesstreek» beogen o.m. met het jaarlijks pikfeest dat dit jaar doorgaat te Baardegem op 25, 26 en 27 juli. Zou dit alles louter toeval zijn? Een en ander geeft toch wel stof tot nadenken. In ieder geval moge hieruit blijken dat het Pikfeest de verre draad met een meer dan 1000 jarig verleden niet heeft afgeknipt. Overigens ligt de toekomst van ons gewest duidelijk in het verlengde van zijn verleden: landelijk blijven is onze grote troef. Die sfeervolle landelijkheid vinden we dit jaar terug in HOF TER LINDE TE BAARDEGEM. Deze hoeve kreeg haar naam toegewezen wegens de prachtige linde die tegelijk de ingang siert van het vierkante erf uit 1803 en het dorpsbeeld in de onmiddellijke omgeving van de unieke St. Margaretakerk. Het programma van de Pikfeesten werd inmiddels gevoelig uitgebreid en aangepast onder het motto «Te gast in de Falluintjes». Dit programma duurt in totaal tien dagen, van vrijdag 25 juli tot en met zondag 3 augustus. De tiendaagse van de landelijkheid wordt ingezet met het Pikfeest op en rond het Hof ter Linde op 25, 26 en 27 juli 1975. VRIJDAG 25 JULI te 20 uur opvoering van «Het Gezin van Paemel» van G. Buysse door de «Klaartiaagse Toneelvrienden». Landelijk toneel in een echt decor, uitgevoerd door een groep van 20 spelers. ZATERDAG 26 JULI: 12 uur: schilders, tekenaars en andere kunstenaars zijn te gast in een levende kunstuiting. De mooiste realisatie wordt door de V.V.V. aangekocht. 13 uur: vertrek van feestkarren en -wagens uit de gemeenten Baardegem, Herdersem, Meldert en Moorsel. Elke wagen is bezet door een volledige ploeg in boerenkledij, d w z 3 pikkers, 3 bindsters, 3 stuikers en 3 zantenlezertjes. Deze ploeg bevat tevens de groep voor de vlegeldans. 14.45 uur: (enkel zaterdag). Op het dorpsplein te Baardegem defileren karren en wagens voor de jury, samengesteld door de V.V.V. De Denderstreek, de Federatie voor Toerisme van Oost-Vlaanderen en het Kommissariaat - Generaal voor Toerisme. 15 uur: Verzameling aan de hoeve en vertrek per kar naar het korenveld. Elke ploeg krijgt op het veld een perceel toegewezen. De beste ploeg ontvangt pik en haak en aargetij als trofee. 16.30 uur: Schafttijd op het stoppelveld met hete worst en platte lambik. 17 uur: Défilé van plaatselijke muziekkorpsen en keuring van het werk per ploeg door dezelfde jury. De oogst wordt binnengereden met twee karren. 17.15 uur: Optreden op het binnenhof van de zanggroep van de Kulturele Kring Meldert. Tegelijk is er op een nabijgelegen feestweide schieting op de staande wip en gebeuren allerlei andere volksspelen op de boomgaard. 17.45 uur: Schuuraktiviteiten in de mooie schuurwinkel. Achtereenvolgens geselen op geselbok Vlegeldorsen op diverse wijzen Wannen Ziften Malen en balen 19 uur: Vlegeldans op het binnenplein per ploeg. 21 uur: Feestvuur op de weide en dansgelegenheid achter de stallingen 22 uur: Indronk van de «Falluintjes Oude Graangenever» Tussenin naar believen: hete ovenkoek met smout vla hete boerenworst met bruin brood kop met brood platte geuze en ander vocht groenkoeken van op de kachel. Tijdens de TIENDAAGSE VAN DE LANDELIJKHEID van 25 juli tot 3 augustus is er verder alke dag: te 15 u: vanop de hoeve start voor een geleide wandeltocht doorheen oogstvelden en bosgebieden met oponthoud op boerderijen en aan bloemenserres. van 10 tot 20 u rondritten in paardenkoetsen plaatselijke gastronomie in de dorpsherbergen. Meldert: 1. Café Van Mol, Dorp: ajuinsoep - hete worst - bruin brood 2. Restaurant «De Mooie Molen», Molenstraat Baardegem: Gasthof Vonck, Dorp: kip uit 't vuistje en restaurant Moorsel: Café De Cuyper, Stationsplein: kop met boerenbrood Herdersem: Café St. Antonius, naast de kerk: boerenwormkruidkoeken. Ten teken van feest wordt in de hele Falluintjesstreek de bezem uit het venster gestoken en staat elke inwoner alle bezoekers graag te woord, zowel op de landerijen als op het erf en in het stamcafé. LH. onder één of ander vorm ge dekt worden door het Ministe rie van Kuituur of door het Stadsbestuur zelf. Benevens de bespreking van dit punt werden nog andere voorstellen binnen de vereni gingen zelf besproken. Zover bonden de aanwezige kringen zich geen gevolg meer te ge ven aan vragen die alle kringen betreffen zonder vooraf in ver gadering te zijn samengeko men om te trachten een ge meenschappelijk standpunt in te nemen Op een volgende vergadering zullen de toneelverenigingen hun programma bekend ma ken om eventueel te vermijden dat dezelfde stukken gepro grammeerd zouden worden. De samenwerking van deze Aalsterse verenigingen is een initiatief dat terecht mag toege- juigd worden. Hopelijk sluiten de afwezigen zich hierbij aan. Roel Van de Plas Hoeft helemaal niet, dank zij een spectaculaire nieuwe formule!!! Oordeel zelf: Voor een 30-jarige. Kapitaal bij overlijden: 800.000 F (dubbele uitkering bij ongeval) en leven op 65 jaar: 1.311.000 F. Vroeger 19.280 F - Nu 10.896 F PerTaar t3kS Beginpremie Vraag nu nog. volledig vrijblijvend een gratis ontwerp aan specialist: N.V. KANTOOR RAVYTS Dendermondesteenweg 53 Aalst Tel. 053-21.63.64. Wij komen aan huis.

De Voorpost | 1975 | | pagina 3