29 MAAL PINKSTERREIS MELDERT mm ye <Jn. woAyr \ze 3 WLKèW MoéTéM vïïqesrzi?.'I?£ 4 - 30-5-75 - De Voorpost Marcel Vermeir,de Kalanboerkes 'man Er zijn lui waarvan je nooit iets hoort, die gans hun leven zwijgen en die als ze het dorpscafé binnenstappen, altijd verlegen zijn. Je hebt er ook die steeds het hoge woord voeren en altijd alles hebben meegemaakt, of anderen die enkel over hun duiven praten en niks daarbuiten schijnen te kennen. Maar, en elke stad of dorp hoort er zo enkele in haar rangen te tellen, er zijn tenslotte van die mannen die hun hele leven lang, de 'farseur' van 't gezelschap zijn, de grappenmaker, degene die er voor zorgt dat er nog es gelachen wordt, dat er leven is. We mogen gerust. Marcel Vermeir. die zowat 63 jaar geleden met zijn geschrei, voor het eerst Oudegem op stelten zette, zo voorstellen. Dat lachen en gek doen. zat eigenlijk in de familie zegt hij mij. Ik heb het van mijn moeders familie, de Moensen. terwijl ik anderzijds mijn bijnaam. Marcel Trip. te danken heb aan vader, die als 't kermis was in zijn beenhouwerij zorgde voor de trippen, terwijl zoonlief al vlug voor de komiek van 't dorp doorging en er 'd'ambiaans' wist in te brengen. Het begon eigenlijk wel allemaal onschuldig en veel minder kluchtig. Marcel had een goede stem. en liet die horen telkens als er in de patronage of op een andere plaats toneel werd ge speeld. Zo kon je zijn naam treffen op de affiches van de toneelgilden van de streek. Wieze. Appels. Sint-Gillis. Gijzegem. Schoonaarde, Zele en natuurlijk ook Oudegem. Hij werd er reeds een beetje bekend mee. Maar het was uiteindelijk Louis Van San. die als jongleur verbonden was aan het Gentse Cirkus 'Tondeurs' en die hij toevallig voor 't eerst op een kermis te Oudegem ontmoette, die hem later zou voorstellen om samen een kabaretgroep op te richten. Je moet namelijk weten, dat Van San in Oudegem. zijn artiesten oog liet vallen op een flinke Oudegemse freule en dit hem regelmatig in het landelijk dorpje bracht, zéker alms daar iets te doen was. Want als artiest was Van San er natuurlijk op uit om nieuwe show-elementen te ontdekken. Als er café-chantant werd ge houden was hij dan ook present. Zo gebeurde het dat in 't café van Leon de Vijlder waar de grote café-chantantmannen uit die tijd. Wannes uit Hamme en Van Craenenbroek de liedjes zanger uit Lebbeke. regelmatig optraden, aan mij gevraagd werd om ook te zingen. Ja, hoe gaat dat. vertelt Marcel, de mensen willen ook al eens iets anders horen en dus moet de 'plaatselijke vedette' ook zijn liedje brengen. Van San moet dat toen nog niet zo kwaad gevonden hebben, en hij voelde er wel iets voor om. nu hij toch met een Aaigemse getrouwd was. in 't dorp een kabaretgroep op te richten. «De Santos» waren geboren, en zouden stilletjes aan enige faam verwerven in de streek. Hun programma omvatte, zang. mu ziek en dans, terwijl Louis Van San dit afwisselde met enkele jongleurtruukjes en Marcel tus sen de nummers en de dekorver- anderingen door. met zijn korte humoristische sketches of 'Kalanboerkes' de zaal aan het lachen bracht. Je zou zijn taak een beetje kunnen vergelijken met die van een klown in het Cirkus of van de konferencier in de hedendaagse showbisness. Of ze politieke toestanden hekelden Nee. hun grappen hadden nooit een politieke achtergrond en waren ook nooit kwetsend. Dat zou in zo'n dorp trouwens niet gekund hebben ook. Iedereen kende iedereen, en politieke disputen en menselijke fouten waren gemeengoed. Natuurlijk werd er tussen pot en pint wel eens een stout plannetje be raamd. maar hier wil Marcel niet in details treden. We begrijpen hem best, al woont hij reeds sinds 1954 te Aalst, waar hij zijn schilderswinkel open houdt, als je hem hoort vertellen is hij nog met hart en ziel met zijn geboortedorp verbonden. Nee. satirisch of sarkastisch waren de Santos eigenlijk niet, wel één en al humor met het lepeltje romantiek die men in die tijd verlangde. OPTOERNEE De 'Santos' vormden al vlug een tof gezelschap en af en toe vertrok er aan het Hagemse dorpscafé een bus vol akteurs, andere parochianen en boorde vol rekwisieten om ergens in de streek de mensen te gaan amuseren. Er kwam zelfs eens een heuse toernee van. maar voor Marcel betekende zijn individueel sukses tijdens optre dens te Beervelde, toch het hoogtepunt van zijn gekdoene- "j- Daar verzorgde toen. in een der grootste zalen van België, de Gentse kabaretgroep 'Van Daele' het matinee-programma, terwijl Marcel Trip tijdens het soiré-programma optrad in kombinatie met een Mechelse dansgroep. Ik was er toen werkelijk 'in', zegt hij. en het applaus overtrof steeds dat van de matinee-voor stelling. Wat voor mij werkelijk een grote voldoening betekende als komiek. Over die periode met De Santos, herinnert hij zich ook nog volgende anekdote KABARTE BAL Tijdens de oorlog 1940-45, wasd het verboden om bals te geven. Natuurlijk moeten we je niet komen vertellen dat zulks de danslustige jeugd helemaal niet zinde. De oplossing werd echter vlug gevonden. Men zette op de affiche gewoonweg 'Kabaretbal' en zolang er geen 'feldgendar- merie' in de omtrek te bespeuren viel gaf een groene lamp aan dat er lustig kon gedanst worden. Bespeurde de tipgever echter onraad, dan was het zaakje vlug opgelost; in de zaal doofde het groene licht en op het signaal van een rode lamp werd met stoelen en tafels de dansvloer verscholen, terwijl Marcel ach ter de scène klaar stond en onmiddellijk een of ander nummer uit zijn mouw schudde. Niet alleen De Santos, pasten dit sisteem toe. maar op 't einde van de oorlog werd het spelletje al te gevaarlijk, en moest het gezel schap soms het hazepad kiezen om geen moeilijkheden te krij gen. Na de oorlog was dc groep een beetje uit elkaar gevallen. Louis Van San overleed, en nu was het de beurt aan Marcel, om op zijn beurt de teugels in fianden te nemen. Hij herdoopte zijn groep tot kabaretgroep «De Nerviërs» en schuimde crochets af om talent volle jongelui aan te trekken. Ook kon hij nog steeds rekenen op de steun van Urbain Van San. die zijn vader opvolgde en ondermeer aan het Aalsterse Cirkus Johnny verbonden was. Samen met zijn 'Nerviërs' zal Marcel nog negen jaar lang zorgen voor leute en plezier, tot 1954, wanneer hij Oudegem verlaat. Wel trad hij te Aalst nog op voor de 'pompiers' en de beenhou wers en in 't café van zijn vriend Jef De Schrijver, waarde Lustige Vinkeniers hun lokaal hebben. Hij maakte zelfs een liedje met als titel «De Lustige Vinkenier» dat op plaat werd opgenomen. DE GRAPPENMAKER Hiermee is ons gesprek een beetje op een dood punt beland, de bel rinkelt gelukkig en Marcel bestelt enkele potten zwarte verf. Maar als hij terug komt met twee pintjes, is hij nog lang niet uitverteld. Ja. als ge daar allemaal aan terug denkt... ge zoudt er tien jaar kunnen over vertellen. Zie. zegt hij. zo zaten we op 't einde van de oorlog in een café in Gijzegem. Er was daar nu buiten toch een vent aan 't slaan en 't schoppen op een geit omdat het beest voor noch achteruit meer wilde. Ik dacht dat hij mij niet zou kennen en daar zijn handelen me tegen de borst stuitte ging ik buiten en gaf me uit als inspekteur van de dierenbescherming. Met enthoesiame vertelt Marcel nu Eh wel vriend, ge weet toch dat zulks overeenkomstig de wet. verboden is Zo'n beest moet ge transporteren in een laadbak en nioogt ge niet voorttrekken De andere begon mooie woorden te spreken, maar Marcel Trip, de inspekteur liet zich niet zomaar lijmen. Uiteindelijk ging hij toch ak koord om geen proces-verbaal op te maken, als de geitendrijver het dier wou dragen. De man droop af met het beest op zijn rug, voorpoten rond de hals en achterpoten rond de lenden gebonden. En om zich als inspekteur uit te geven schijnt hij wel aanleg te hebben want hij gaat onmiddel lijk verder met volgend verhaal Er waren eens twee Dender- mondse gardes, die door een nalatigheid, een klein ongelukje hadden veroorzaakt. Het feit zou door een Gentse inspekteur onderzocht worden. De twee gardes waren echter pienter en overtuigden een Dendermondse cafébazin die met de Gentenaar bevriend was. bij deze aan te dringen om de zaak in de doofpot te stoppen. De dag dat de inspekteur komen, zat Marcel met gardes in het bewust café. telefoon rinkelde, en de ins| teur liet weten dat hij niet naar Dendermonde kwam. en, zaak zo klasseerde. Natuurlij een hele opluchting, maar van de gardes keek toch nog sil Het bleek dat hij zijn vrouw hal gevraagd eens goed te koken o zode inspekteur te lijmen, en rj zat moeder de vrouw daar met ij dat goed eten Geen zorl Marcel zou zich wel van zaakje kwijten en trok zidH uitgevend als inspekteur in zijj| nieuwe pak. bij de garde thuil Alles verliep vlot en met welgevulde pens keerden terug naar 't café. Maar ee gebuurvrouw had marcelerken D""1' en midden het café kreeg h< 'wanl verhaal een minder pretti :m^e einde. Tervijl het gezelscha zich nog op de billen kletst,on^ omwille van de geslaagde graj k'0HS stoofde vrouw binnen en gafd,ler',, garde een opdonder van jewe n°orf geven weste Twee het Volgend jaar voor de 30° (de dertigste) maal trekt men er te Meldert met Pinksteren op uit. De pinksterreis van Meldert heeft dan ook niet alleen te Meldert doch in de ganse om geving bekendheid verworven, niet alleen om haar gevari eerdheid, haar degelijke voor bereiding en organisatie maar ook wegens de echt goedkope prijs vermits het aspekt winst bejag, in tegenstelling met kommeröële ondernemingen, hier niet aan bod komt. VAN ÉÉN NAAR DRIE Waren het aanvankelijk één- dagsreizen zoals in 48 Blan- kenberge, in 49 Dinant, in 50 Spa, in 51 de kust, in 52 Val kenburg, in 53 het Groot Her togdom en in 54 Parijs, dan evolueerde de reis in overeen stemming met het verbeterde levensritme naar een twee daagse zoals in 55 Aken en in 56 Nederland. DRIEDAAGSEN Vanaf 1957 werd het een onaf gebroken reeks van drie daagse tochten naar al wat binnen een tijdskader van drie dagen in de hele omgeving be reikbaar en bezienswaardig was. Uiteraard is die Feeks reisdoelen beperkt en komen noodgedwongen na enkele ja ren dezelfde reisdoelen terug. Uiteraard wordt dan wel ge zorgd voor een andere inkle ding en evolueert elke toeristi sche streek zo snel dat steeds andere en nieuwe zaken te be zoeken en bezichtigen zijn. Een lange opsomming geeft U een idee van wat de pinkster- reizen van Meldert eigenlijk waren: 57: Rijn en Moezel, 58 Heidelberg, 59 Vogezen, 60 Zwarte Woud, 61 Ahr Vallei, 62 Lahntal, 63 Taunusgebergte, 64 Sauerland, 65 Ruhrsee, 66 Vogezen, 67 Rijn, 68 Zwarte Woud, 69 Ahrvallei, 70 Elzas, 71 Rijn, 72 Vogezen, 73 Wiltz, 74 Boulogne en nu pas de Ahr met verblijf te Altenahr. Toppers uit de reeks blijken wel te zijn de romantische streken van Duitsland, alsmede het toeristisch zeer mooie gebied van de Vogezen. Ahrwein gesnoept en vloeide de Pemod, de Picon of een voudig het demokratische bier al eens wat overvloedig, zodat een of andere passagier werd geveld, toch heerste er de vol gende morgen weer de beste stemming en leken onze men sen fantastisch te rekupereren en weer paraat te zijn voor de komende dag. NAAR ALTENAHR Dit jaar ging de tocht naar de vallei van de Ahr en hoewel in extremis de familie Muylaert en Van Pottelbergh uit Terjoden wegens ongeval en het echt paar Van den Steen-Mertens wegens ziekte in de familie moesten verstek laten gaan, waren er toch weer veertig lief hebbers om de driedaagse tocht mee te maken. Via Hoei waar na de morgen koffie de traditionele beziens waardigheden als de Rondia, de Tchestia, de Pontia, de Bassinia en het graf van Pieter de Kluizenaar werden bezocht klom onze bus dan naar hoger gelegen gebieden waar het na tuurschoon van de valleien van de Ourthe en vooral van de Amblève (de Amel) de mensen boeide, temeer daar er een echte zomerzon deze mooie gebieden bescheen. Te Coo werd gegeten, geke ken uiteraard naar de waterval, met de zetellift naar hogere re gionen geklommen en met de go-karts gereden dat het een aard had. Via het autocircuit van Fran- corchamps, het typische Mal- médy en de stuw van Bütgen- bach werd de grens over schreden bij Losheimergraben en bereikten we via Stadtkyll, een typisch stadje uit de Eifel, de bron van de Ahr te Blanken- heim. Achteraf ontdekten en kele passagiers echter een soortgelijke «bron» in de Marti- nestrasse te Altenahr zelf. Langs de grillige, steeds ver bredende en kronkelende Ahr bracht de bus ons in steeds wisselende landschappen en werd even verpoosd en ge wandeld langs die mooie en romantische Ahr. Rond 18.30 uur kwamen we dan na een mooie, wel relatief lange maar absoluut relaxe- rende tocht in het mooie Alte nahr, de parel uit het Ahrtal, waar Hotel WeissesKreuz ons, zoals trouwens reeds in 1961 zou herbergen en zorgen niet alleen voor smakelijke maar tevens overvloedige maaltij den waarover iedereen uiterst voldaan bleek te zijn. SFEER Wat wel typerend bleek voor de Meldertse pinksterreis was dat er onder de passagiers waar van de kern dezelfde bleef maar waarbij uiteraard mensen om allerlei redenen wegvallen en andere jongere personen de rangen komen vervoegen de beste geest heerste en er nooit in een zo heterogeen ge zelschap op om het even welk gebied troubles waren. En werd er 's avonds al eens duchtig vjjn.Bhe.rr, V.omj- oj.. V HERDENKING A. DE COCK EN M. CORNELIS. 125 jaar geleden werd Alfons De Cock, de grondlegger van de Volkskunde in Vlaanderen, geboren te Herdersem. Vele jaren was hij «gemeenteonderwijzer» te Denderleeuw. Zijn werk «Het leven der planten», is opgedragen aan de nagedachtenis van zijn 15-jarig dochtertje dat te Denderleeuw overleed in maart 1892. Deze medewerker van Isidoor Teirlinck genoot grote internationale waardering. Op 10 mei 1973 overleed de 56-jarige Marcel Cornelis, de man die zich op onbaatzuchtige wijze inzette om het kultureel leven te Denderleeuw te stimuleren. Als aktief bestuurslid van de geschied- en heemkundige vereniging «Het Land van Aalst» is zijn voornaamste publikatie de uitgave van het degelijk en lijvig werk (669blz.)«De Buitenpoortesboeken van Geraardsbergen». Het gemeentebestuur van Denderleeuw, in samenwerking met het «Land van Aalst», zal beiden dankbaar gedenken op zondag 8 juni. Programma In het gemeentehuis te Denderleeuw, te 10u30 handelt lie. Basiel Boel uit Herdersem over het waardevolle werk van Alfons De Cock. Vertegenwoordigers van plaatselijke verenigingen en van het Land van Aalst zullen het verdienstelijk leven van Marcel Cornelis belichten. Deze morgenzitting wordt besloten met de onthulling van beide beelden. Te 13 uur wordt de feesttafel gedekt in het «Hof ter Leeuw». Wie mee wil aanzitten stort voor 2 juni de som van 290 fr. (alles is er inbegrepen) op postrek. 000-0586911-61 «Het Land van Aalst», Bevegemstraat 14,Zottegem. Te 15 uur wordt de St-Amanduskerk bezocht onder degelijke leiding, gevolgd door een bezoek aan de tentoonstelling met herinneringen aan het werk van Alfons De Cock en Marcel Cornelis, Deze huldiging wordt besloten met een landelijke wandeling naar deEne Molen» te Iddergem waar verpoosd wordt en de dorstigen gelaafd. Iedereen is welkom. n'jA'jd -ih AHRWEIN Op het grote vat bij ons hotel stond de tekst «Het leven brengt ons de zorgen, de «Re- ben», de wijnstok echter breekt onze zorgen» ledereen scheen deze tekst wel flink verstaan te hebben en als de wijnstok inderdaad de zorgen breekt dan zullen er op die twee roemrijke avonden wel niet veel zorgen meer overge bleven zijn, tenzij misschien een paar hese kelen zodat die zich dan al schrijvende in een geheimzinnig notaboekje moesten uiten. Er waren alles zins personen bij die sinds hun schoolperiode waarschijnlijk op één avond niet meer zoveel geschreven hadden als verle den zondagavond. VAN ALTENAHR NAAR DE RIJN Nadat in de voormiddag som migen wat luierden op een ter rasje of aan de Ahr na de zon dagsmis, anderen de Burg Aare beklommen of nog ande ren na een winkeltocht door de stad zelf met de zetellift naar Ditscharthöle klommen werd 's namiddags een bustocht ge maakt naar de rest van het Ahr tal. Altenahr met zijn midde leeuwse vestingsmuren en to ren werd gevolgd door de mondaine kuurstad Bad Neue- nahr waar de krant die een zoektocht inrichtte naar Ahr en Eifel ons wel gratis binnenlie* in het Kurpark maar waar sportief gekleden geweerd werden uit de Spielbank. Wie er toch bin- nenkon wegens het feit dat hij ondanks het prachtige weder vest, das, wit hemd en andere vestimentaire rekwisieten droeg kon zien dat daar inzet ten werden gedaan tot DM 2400 ofte 36.000 BF per inzet. In de Kurgarten zelf werden de mooi aangelegde parken be wonderd doch de «groGe spru- del» die normaliter water van 36° tot op een hoogte van 18 meter zou spuiten scheen, te ken des tijds, in staking te zijn Ja. wellicht zouden we zo no uren kunnen doorgaan, maa het wordt tijd en we verlaten h< 'anKs - naar lEers 1726, tweei dond pond aann Er v hun zesh duiz< alhoewel nauwkeurig toek Soor winkelhuis waar her en d( schilderijtjes hangen die Marei nu in zijn vrije uurtjes maakt. Hij schildert net als hij luchtig, prettig en zonder ve problemen, heel eenvoudig dingen... Lieven Matthic kende belangstellenden énig leven in de brouwerij za elke pelgi gen, dat echter steeds op ee ont?e sisser uitliep. In Remagen waar de gealliee den eerst over de Rhein raakten in 1945, werd gepai zeerd en genoot men van o een terras van een prachl zicht op de Rijnstreek al viele aa' er daar wel bij het uïtstappa van de bus enkele regendag pels, de enige trouwens die op de reis zagen. i TERUGREIS Lhc Na een verkwikkende nachV hocv rust die vele mensen weer wa op hun plooi bracht reden door een ongerept natuurge bied van de Eifel via Bad Mun stereifel naar het Freilichtmu seum van Kommern, een soa Bokrijk, waar allerlei molens hoeven, oude huizen uit he ganse Rijnland werden sa mengebracht en gerekonstru eerd. Langs de aloude trappistenab dij van Mariawald voerde df weg ons langs een hele reek! haarspeldbochten naai Heimbach-Hasenfeld. waa ons het middageten, terug goed en meer dan voldoende, wachtte. Bekroning van de trip doa Duitsland was dan de boot tocht op de Ruhrsee Schwammenauel tot Ruhrberg doch hier had het wel wat war mer kunnen zijn. Langs het drukbezochte Morv schau waar die schilder uit Sch Asse bijna in de Ruhr geraakte ging dan de tocht langs de au tobaan huiswaarts. De lang uitvallende terugweg werd merkelijk ingekort door de grappen van Albertine, het ge zang van allen en inzonderheid de kompagnie van de Klaar- haag en de fratsen van anima tor Alphonse Filsdemaman en postbode Frans De Troch! Tot volgend jaar, hopelijk! L.H omgi en o* nion In waai bevc gebt hocv sel v J1KK1 gcpl dien kap' La n deze mig JTüAAfl* A//\

De Voorpost | 1975 | | pagina 4