HILDE DE CRAECKER, MEER WAARD DAN LAUWE KOMMENTAARTJES lil- H j CENTRALEDER BOEKNIJVERHEID VIERDE 75-JARIG BESTAAN MUZIEKTENTOONSTELLING VOOR LEEDSE HARMONIE ZOVEELSTE HOOGTEPUNT De Voorpost - 30-5-75 - 9 MELDERT STELT STRAATVOETBALPLOEGEN OP Ook Meldert - Dorp ontbreekt niet (jm) Op zaterdag 24 mei jl. vierde de Centrale der Boeknijverheid - afd. Aalst - haar 75-jarig bestaan met een welgevuld banket en een gezellig samenzijn in de Salons Carlton. Tussen de gerechten in werden toespraken gehouden door o.m. de heer Frans Nuël. voorzitter van de afdeling, die de genodigden verwelkomde en de historiek maakte van 120 jaar syndikaal leven, want reeds in 1856 werd de eerste «Vereniging van Drukkersgezellen» gesticht, die na enkele jaren aktiviteit werd ontbonden. Herhaalde pogingen om de grafische arbeders van Aalst opnieuw te verenigen kenden weinig sukses. want reeds na enkele jaren werden ze allemaal opnieuw ontbonden. Op 1 mei 1900 slaagde men er dan ten slotte in de drukkersgezellen opnieuw in een syndikaat samen te brengen; deze keer slaagde het opzet volledig want op 24 mei vierde men het 75-jarig jubileum. Spreker gaf een overzicht van het wel en wee van de afdeling. Vervolgens feliciteerde de heer Willy Boonaert, nationaal voorzitter, de jubilerende afdeling, waarop de heer Roger Demeyer, nationaal sekretaris, hulde bracht aan 5 jubilarissen. Het bronzen ereplakket van de centrale voor minstens 40 jaar lidmaatschap werd uitgereikt aan de heren Valery Van den Bremt. Benoit De Cock, Frans Nuël. Karei Van de Meerssche en Frans Daelman. De drie eerstgenoemden mochten'tevens het gouden ereplakket van de centrale in ontvangst nemen voor minstens 25 jaar bestuurslidmaatschap. Bloemen en geschenken werden aan de eregasten en jubilarissen aangeboden. Dit jubelfeest eindigde met een gezellig samenzijn waarop de dorstige kelen werden gelaafd en oud en jong zich op de dafisvloer kon uitleven. Het werd een gemoedelijk en gezellig feest dat de deelnemers zich nog lang zullen herinneren. Een franstalige straat te Aalst? Dit is dan geen Nolsiaanse streek, noch een frats van het Corum Aiostum Imperiale, doch een memorabel overblijfsel van minder gunstige situatie vroeger te Aalst (Ib) Onze medewerker René De Witte tijdens het ochtendlijk vraaggesprek met Hilde De Craecker (jm) Dagen. daarbij, de muze voelt zich Maar hiermee belanden we moegewerkt. reeds in een ander artikel en RENE DE WITTE lot groot jolijt van wie het Imerkte, kreeg een zekere Voorpost-medewerker die ik hier niet met naam wens te [noemen, want Dirk Daelemans heeft dat niet graag, te maken met een kreftig pakkeman. Hij had zijn melkwit autootje blijk baar op een verboden parkeer plaats geloodst. Op deze grauwe zondagmorgen zag mijn kollega er uit als een uitgeputte kermisvogel. Het zal de lezer meteen duidelijk zijn dat hij op het «vroege» uur nog steeds ontoerekenbaar was bij de gekke hersenkronkels. die zijn kopje er niet minder houterig deed uitzien. Toege geven. ik voelde me evenmin in stemming om het dorpsplein van Lede springkikkerend rond te huppelen. De stille hoop koes terend dat onze mistroostige ogen een tasje koffie zouden waard zijn. stapten we aldus. zelfgeschreven materiaal klinkt fris. aantrekkelijk en vooral zeer verzorgd. Echt nieuwe dingen brengt ze evenwel niet. wat natuurlijk op zichzelf geen hinder kan genoemd worden. De teksten zijn bijna een uitzwerven in de zoete denkwereld der O-zo begeesterende idylles. Een men gelmoes van gevoelens van iemand die het niet zou kunnen rooien met de eenzaamheid, gekruid met mooie beeldspra ken en zonder enig gespui van bitter herdenkingen. Uit het liedje «Sun is back», ter illus tratie. een mooie passage; like a flower in the snow You made me grow the flower became a tree it's as simple asyou and me...» Dit en nog veel meer is kenschetsend voor Hilde's werk. Dat ze echt meer verdient dan lauwe kommentaartjes zal de lezer nu wel duidelijk zijn. De verscheidene crochetwedstrij- den die Hilde De Craecker won kunnen onze bewondering slechts vergroten. Met haar, heeft Lede nogmaals bewezen een vruchtbare muzikale bodem te bezitten. Denken we bijvoor beeld aan Lapscheure Butter- kock Worshop en Stampen en Telkens wanneer je denkt dat de koninklijke harmonie St-Cecilia de absolute top heeft bereikt met één of andere organisatie, pakken deze mensen even later doodgemoedereerd uit met nog iets straffer. Het koncert van Cantate Domino was wellicht het kultureel topevenement van de laatste jaren in Lede. Het muziekfestival dat de officiële viering moest omlijsten, getuigde van groot organisatietalent en durf. Werd daar nu zaterdagavond in de Volkskring nog een muziek- tentoonstelling geopend waar menig Ledenaar met open mond bleef naar gapen dat was niet alleen uniek voor Lede. Deze tentoonstelling zou in de grote expo-centra van Brussel. Gent of Antwerpen geenszins misstaan hebben. GOED HUWELUK Sinds vele jaren zijn de kon. Harmonie en de Heemkundige Kring als goede huwelijkspart ners verbonden. Ze zaten reeds vele malen samen achter de organisatietafel. Ook ditmaal werkten deze beide verenigingen hand in hand om deze muziek- tentoonstelling op een hoog peil te brengen. Namens de Heemkundige Kring heette dhr. De Fruytier de talrijke aanwezigen welkom en wees op de hechte samenwer king tussen beide verenigingen. Hij dankte dhr. Julien De Vuyst voor zijn bëmiddelende rol bij het muziekmuseum te Brussel, waarvan heel wat voorwerpen in bruikleen werden gegeven. Hij merkte terecht op dat deze tentoonstelling zowel voor de leek. als voor de musikoloog interessante aspekten in zich draagt. Zijn dank ging ook uit naar dhr. Maurits De Lannoy en dhr. Emiel Vinck. voorzitter van de harmonie, die voor de vele ideeën en mogelijkheden zorg de. E.H, De Groote, leraar aan het St Maartenskollege te Lede, behandelde dan het thema «mens en muziek». Hij vroeg zich af waarom'de boodschap van de muziek over het alge meen zo slecht begrepen wordt door de mens. «Wc kunnen muzich niet lezen, schrijven of horen. De algemene muzische kuituur ontbreekt vooralsnog», aldus E.H. De Groote. Verder had hij het over de inhoud van de tentoonstel ling. die alle aspekten van de muziek in voldoende mate aan bod laat komen. De periodes van muzikale hoogkonjunktuur werden er. samen met alle grote namen, uitvoering in besproken via overzichtelijke en uitstekend leesbare teksten. Er werd een uitgebreid orkest aan muziekinstrumenten sa mengebracht. Blikvangers zijn nochtans de oude. veelal onbe kende muziekinstrumenten. Uiteraard werd ook aandacht besteed aan de eigen harmonie via foto's, teksten en publika- ties. Partituren van Leedse toondichters, van wie Edward Van Zandijcke wel door de meesten gekend zal zijn. vormen een bijkomende attraktie, even als de vele tekstbladen van de vroegere kermiszangers. Echt teveel om allemaal op te noemen. En dan vernoemden we nogdevelekostumes niet. die de grote kunstperiodes bijna als levende getuigen moeten be klemtonen. Na een dankwoord van voorzit ter Vinck, waarop een korte receptie volgde, werd deze openingsavond afgerond met een optreden van de jeugdfanfa- re Burleske uit Lendelede. Voor wie in de loop van deze week nog niet mocht binnenge wipt zijn in de volkskring kunnen we niet genoeg beklem tonen wat je er te zien krijgt is echt uniek voor Lede. De tentoonstelling vormt een lo gisch sluitend geheel en de presentatie is gewoon verbluf fend. De tentoonstelling is nog toegankelijk op zaterdag 31 mei van 17 tot 21u en op zondag 1 juni van 10u30tot 12u en van 15 tot 20u. Mis die kans niet! MARCOLE Een deel van het patrimonium van de Leedse (jm) naar de boekenhandel van de familie De Craecker toe. Hilde De Craecker. kersverse W?, 5=3 De ploeg van Meldert - Kokerij (jm) Ook Meldert - Molenkouter is er bij (jm) winnares van onze persprijs en tevens tweede in de «Ontdek de Ster» avond te Hofstade (10-5). leek eerder verrast met die plotse belangstelling. Een bescheiden, mooi meisje die de drukte desondanks niet te zeer «au serieux» nam en dan ook een spontaan en natuurlijk voor komen toonde. In de gezellig ingerichtte woon kamer trachtte ze, de zoveelste sigaret tussen de lippen klem mend. onze in-stelling- gebrachte artillerie-«vragen te ontwijken. Het hek was echter van de dam en onze journalis tieke weetgierigheid was niet langer meer in toom te houden: \ertel w at over je ervaringen op de «bühne», heb je plannen, enz, enz. Weinig originele vragen trouwens, die ze nochtans vrij moeizaam en telkens kort be antwoordde. Haar toekomst- ideëen over de liedjeswereld kan ze slechts weinig gestalte geven. De studies (sociaal assistente) gaan nog steeds vóór. en hierin kunnen we Hilde zeker geen ongelijk geven alhoewel... ja. we zijn bijna overtuigd van haar kansen om de suksesladder hogerop te klimmen. Niet dat je meteen gaat rechtveren bij het horen van haar liedjes. Het Vanzelfsprekend ook Meldert - Doment (jm) De jongens van Meldert-Putstraat (jm)

De Voorpost | 1975 | | pagina 9