PRINTER TROTTERS IN HONGKONG CHINA-POORT OP WESTERSE WERELD ï£2MJM5 closed boeykens reizen Het stadsbeeld doet ons soms denken aan de grote Amerikaanse «avenues», (foto Dr. van Steenbergen) Kerkstraat 70 9330 DENDERMONDE li ATAJ Tel. 213934-21 3935-213S36 Telex 26795 In krotten en buildings huizen honderdduizenden vluchtelingen uit het nabije Chi- na.(foto Dr. van Steenbergen) Wegens de kleine oppervlakte is Hong-Kong genoodzaakt te woekeren met de gron den en verrijzen overal torengebouwen, (foto Dr. van Steenbergen) kleurrijke Chinese mythologische en exotische beelden, prachtige grotten, woeste draken en tijgers, pagoden en tuinen. Daarna klimt de bus naar boven langs een fascinerende baan waar de panoramische zichten op de stad en het ganse eiland elkaar opvolgen tot we op 600 m hoogte op Victoria Peak aankomen, waar het zicht echt groots wordt. Via Repulse Bay, de meest populaire plage van Hongkong, berei ken we Aberdeen, de vissersstad waar duizenden gezinnen hun leven slijten op hun sampan. Het resultaat is een vieze, vuile boel, waar kleine kinderen ploeteren in smerig water tussen bergen afval van allerlei aard. Langs heen Wanchai, het kwartier waar zich de film Suzy Wong afspeelde, door Des Voeux Road, slagader van de City of Victoria, administratieve hoofdstad van alle Hongkong districten, tussen 2 dekker bussen of trams, english style, komen we voldaan terug in het hotel voorde namiddag shopping. Hongkong bezoeken zonder varen gaat niet op. Om 18 uur gaan we dan ook scheep voor een tocht van 2 uur naar Aberdeen. In het restaurant op de boeg van het schip genieten we van typisch chinees maal. Juist tegen zonsonder gang varen we de pier van Aberdeen binnen. Het bezoek aan de deze drijvende stad vanuit zee laat gelukkig een veef beter indruk na dan vanaf de vuile kaden diezelfde morgen. ue straten van.Hong-Kong krioelen van de winkeltjes en de import - exportonderne mingen. (foto Dr. van Steenbergen) Honderdduizend mensen wonen er op sampans in de baai van Hong-Kong. Er is niet alleen een drijvende markt, maar heel het leven van deze mensen speelt zich af op het water, (foto Dr. van Steenbergen) WORDT LID Wij doen nogmaals een oproep tot de medereizigers om zich te laten inschrijven als lid van de Belgo - Sri Lankavereniging. Er zijn totnogtoe meer inschrijvin gen van mensen die niet mee op reis zijn geweest dan van Printer Trotters. Het sekretariaat verwacht dus zeer binnenkort uw bijdrage van 250 fr. op PR 000-0428938-04 van de h. F. Meekels, Ertbruggelaan 38, Deurne, 2100 Antwerpen. Prachtige vlottende restaurants drijven er tussen de armoedige sampans.(foto Dr. van Steenbergen) Hongkong leeft van de ene dag op de andere, overgeleverd aan de genade van havenstaduurwerken, geluidsinstal- China, zonder toekomsmogelijkheden, nooit zeker van de vrijheid... en daarom |a(ies |v00r juwelen, textiel, handtas- sen, en noem maar op. Genoeg om van de aftocht van de Printer trotters een zoveel mogelijk profiterend van alle kansen om al dan niet veroorloofde zaken te voeren. Bezit van de Britse kroon is het werkelijk Hongkong niet groter dan 45 vierkante kilometer. Het er aantoegevoegde schiereiland wordt tot 1 juli 1997 van China gehuurd. Dan loopt de huur af want China kan vanuit zijn ideologische ware va'iezenkoers te maken. Het principes niet aanvaarden dat de verhuurde grond na die datum nog deeluitmaakt 2-daagse programma stond dan ook van het Britse gemenebest. Zonderdit schiereiland is de Britse kolonie reddeloos volledig in het teken van de shopping. verloren want zij biedt de streek de enige uitbreidingsmogelijkheden daar waar de ledereen was het daar echter niet mee landhongerbuitengewoon groot is. In Hongkong leven de mensen op malkander, eens. De vrijdagmorgen stond alvast midden een korruDtie die overal woedt. Verleden jaar is de lokale regering de een excursie op het programma naar strijd tegen die omkoping begonnen. De eerste stap bestond in de oprichting van New Territories, het vasteland tot de een anti-korruptiekommissie nadat een hooggeplaatst politieambtenaar geen grenzen van het Chinese Rode Rijk. De verantwoording kon geven over zijn fabuleuze rijkdom. Na een jaar werken is men echter niet veel verder gekomen. De korruptie blijft bestaan en dat is onvermijdelijk is een gebied dat voorlopig door China wordt gespaard als tocht leidde ons naar wat het verleden was en nog steeds voortleeft in het toegangspoort tot de vrijheid en de handelsmarkt van de westerse wereld. Van beden. Fragmenten uit het Chinese die voor hen verboden poort maken jaarlijks nog duizenden Chinezen gebruik om de weldaden van het kommunistisch regime te vluchten om hun heil te zoeken in de zo zeer bekritizeerde welvaartsstaten. Het grootste deel van de inwoners van lange Natham Road, centrum van een Hongkong zijn (natuurlijk) Chinezen, reuzestad met enorme buildings, en Het type Chinezen dat in deze wereld een zee van lichtreklames die de avond leeft is anders dan de inwoners van shoppers bleven fascineren. Het luxu- China zelf. De Hongkong-Chinezen euze Park Hotel licht schitterend aan zijn kultureel anders ingevolge het de iange bochtige en smalle zeestrook kontakt met het westen. Zij leven op die Kowloon scheidt van Hongkong het principe van leven-en laten leven. Island. Mananger Delrue had er natuurlijk voor gezorgd dat al onze Drugs kamers uitzicht hadden op de drukke Om in Hongkong te geraken (en vooral zeestraat en de machtige 7 km lange rij om er te blijven) moeten honderden buildings van Hongkong Island, op- vluchtelingen uit China de hulp en het stilzwijgen van allerlei ambtenaren en machthebbers afkopen. Vandaar een eerste sterkverspreide vorm van kor ruptie die zover de vaststellingen van men zelfs de vaststellingen van verantwoordelijkheid bij verkeersonge vallen door geldelijke tussenkomsten kan vervangen. De Britse kolonie Hongkong werd gesticht als uitvloeisel van de opium oorlog in het midden van de negentien de eeuw. De oorlog is gedaan maar opium en andere drugs zijn gebleven. Bijgevolg is een andere uiterst rijke bron van korruptie de drughandel waarin een politieofficier soms meer geld kan verdienen met één transaktie dan hij anders in twintig jaar dienst opstrijkt. De steekpenningen in sommige rege ringdiensten lopen in de miljoenen. China zelf speelt in die warboel een indrukwekkende «kapitalistische» rol. Het heeft in Hongkong omvangrijke kapitalen geïnvesteerd exploiteert ter plaatse een tiental banken, meer dan vijftig warenhuizen...en zelfs een aantal bordelen. Aan de ene kant veroordeelt China de kapitalistische westerse praktijken en zeden van Hongkong...aan de andere kant haalt het er financieel heel wat profijt uit. kruipend tegen de hellingen van de bergen. We hadden nog ruimschoots de tijd om voor het avondmaal eens de omgeving te verkennen. Geen 5 minuten waren nQdig om te ontdekken wat onze kooplustige Trotters te wachten stond en voor sommige tot plattelandsleven met primitief werkge- rei, eenden- en viskwekerijen, water buffels, vissersdorpjes met vloten sampans- de Chinese drijvende wonin gen-, alle betoverende herrinneringen aan het oude China. Voornaamste stop: de Chinese grens. Ons omhoog worstelend doorheen de traditionele soevenirkraampjes kregen we ten slotte heel in de verte de bergen ïn zicht waar het zogenaamde rode gevaar heerst. Dit gevaar geldt blijk baar niet voor het Britse Hongkong dat voor de rode chinezen een enige marktplaats is om hun goederen aan de man te brengen. Bovendien levert China jaarlijks voor ettelijke miljarden drinkwater aan Hongkong, dat niette genstaande zijn talrijke, geweldige reservoirs aan grote watersnood lijdt. Voorlopig geen gevaar dus voor de Britten die het eilandengebied pachten De grens met Rood-China wordt streng bewaakt. Vele vluchtelingen ontsnappen dus langs het water, maar Hong-Kong is er niet gelukkig mee wegens de overbevolking, (foto Dr. van Steenbergen) Duizenden sampans brengen in het geheim de goederen uit kommunistisch China die nadien verkocht worden als «made in Hong-Kong», (foto Dr. van Steenbergen) een ware obsessie zou groeien. Ganse straten vol meestal kleine shops, waar van alles te kopen is tegen voor onze normen spotprijzen. De gewone Oos terse manier van afbieden lokte iedereen om onmiddellijk te beginnen kopen (gelukkig waren ook de valiezen zeer goedkoop), maar verschillende entoesiaste kopers moesten al vlug ondervinden dat het onderhandelen met Chinezen op het eerste spannend en sportief is, maar dat er vlug een zwaar hoofd van overhoud. Keuze genoeg trouwens in deze taksvrije voor telkens 99 jaar. Bij het verlaten van Kowloon reden we doorheen de Resettlement Estates, reusachtige flat-blokken waar duizenden Chinese vluchtelingen worden ondergebracht. Een bezoek aan zo'n doolhof toonde hoe die talrijke grote gezinnen leven in een minuskule ruimte, waar een onaangename reuk heerst die ons op adem pakte. Toch hoedje af voor de Engelsen die hun uiterste best doen om die vluchtelingeninvasie op te vangen. De laatste dagen van ons verblijf was eens te meer gewijd aan shopping, maar 14 «echten» verkozen een trip rond Hongkong Island, dat we bereikten door de machtige 3 km lange tunnel. Eerste stop: de Tiger Balm Garden, een openluchtmuseum vol «Spannend en sportief» Natuurlijk zien de toeristen Hongkong met heel andere ogen. Dit blijkt uit het relaas van de h. De Schepper, die na Ceylon en Thailand met de Belgian Printer Trotters Hongkong aandeed en de trip als volgt resumeert Het weer in Hongkong viel erg mee: open blauwe hemel en ongeveer 20 graden. Hongkong staat overigens niet bepaald bekend voor zijn gunstig klimaat, dat eerder vochtig is met frisse winters, hete zomers, en op de koop toe jaarlijks enkele tyfoons. Kai Tak Airport ligt juist buiten Kowloon, het vastelandsgedeelte. In de 15 minuten van de luchthaven naar het hotel kregen we al een duidelijk beeld van hetgeen we de volgende 2 dagen zouden te zien krijgen in de 4,5 miljoen zielen tellende stad: buitenwijken met reusachtige flats die als champignons uit de grond rijzen, kleurrijk versierd met drogende was, daarna Kowloon centrum dat zich uitstrekt rond de 3 km

De Voorpost | 1975 | | pagina 11