EREMBODEGEM: HELSE VUURGLOED LEGT IN EEN PAAR MINUTEN FABRIEK IN AS OOK BRAND TE HERDERSEM voen 12 - 6-6-75 - De Voorpost Enkele ogenblikken na het uitbreken van de brand werd deze opname gedaan vanop de brug van de autostrade. De vlammen torenen uit boven het industrieterrein. Martine Van Den Berghe werd bewusteloos overgebracht naar de kliniek van Aalst. mam'.\j Tijdens de brand te Erembodegem werd brandweer van Aalst die hun kollega's van Erembodegem ter hulp waren gesneld, ervan verwittigd dat er te Herdersem een andere brand was uitgebroken. Eén wagen met een ploeg vertrok terstond naar Herdersem, waar een schuur volgepropt met hooi en geperste balen stro In lichtelaaie stond. Rijkswacht een kilometer lange fille van stilstaande voertuigen. De brandweer en ambulance diensten werden hierdoor sterk ge hinderd. Iets meer dan 100 werkne mers worden Technisch werkloos. De schade wordt geschat tussen de 80 en 100 miljoen. Wij vroegen sommige werk lieden naar hun relaas. Armand D'Hoe, lid van het Komitee veiligheid en ge zondheid geraakt bijna over zijn zenuwen heen, wan neer hij machteloos moet toekijken op de plaats van de ramp. Plots hoorde ik roepen «brand». Ik snelde samen met een paar ande ren o.m. Frans Nevens uit Herdersem met alle be schikbare brandblussers naar boven. Aan blussen viel niet meer te denken. De vuurgloed en de hitte waren enorm. Het vuur vond een gretige prooi in verpak kingsmateriaal voor de in dustriële en huishoudelijke verwarmingsapparatuur die in de fabriek gemaakt wer den. Bovendien stond het ganse dak bedekt met roe- fing in brand. Enkele minu ten na het ontstaan van de brand ontplofte een gaske- tel met een enorme knal op het dak van het gebouw. Mensen die nog in de fa briek waren ondermeer kommissaris Aimé Provost van Erembodegem die toe- Armand D'Hou uit Liedekerke die reeds dertien jaar op de fabriek werkt en lid is van het veiligheidkomi liep nog samen met enkele andere naar boven met blusapparaten. Tegen de vuurgloed was echter gel kruid gewassen. Links naast hem de huisbewaarder, wiens schoonzus bij het zien van de vlammen zwijm viel. fenri paltc laria etrus laria an Al osei laria ouis anssc rond iltl 'Tred luyla *lix I K Donderdag even voor 16 uur werd door een werkman van de firma Horn, industrieterrein 3 brandalarm ge slagen. Alhoewel mensen van het veiligheidskorps noch naar de plaats van het onheil spurten gewapend met brandblussers moesten zij in de kortst mogelijke tijd rechtsomkeer maken om hun vage lijf te redden. oversloeg naar andere fa brieken in de onmidellijke nabijheid van de ramp. Op de Ninoofse steenweg vormde zich ondanks tus senkomst van Politie en Beelden genomen een vijftal minuten na het uitbreken van de brand. Tijdens werken aan het dak, toen men roof ing wou vastleggen met branders, sloegen de vlammen over naar de gebouwen. De brandweer beschikt nog over geen water, maar installeert reeds haar ladder om van bovenuit de brand te kunne bestrijden (hdw) vallig in de burelen verbleef bij het ontstaan van de brand werden tegen de mu ren gesmakt. Toen was het lopen om zich te redden. Ik wou nog terug tot aan mijn machiene alwaar mijn gel dbeugel lag met een paar duizend franken in naar binnendringen was niet meer te denken. Inmiddels, bij het zien van de brand viel de schoonzuster van de huisbewaarder bewuste loos. De 16 jarige Martine Van Den Berghe werd in shocktoestand overge bracht naar de kliniek van Aalst. De Commandant De Vidts, brandmeester van het ge west Aalst en Commandant Van Vaerenbergh van Erembodegem zeiden dat de brandweer zich reeds van bij hun aankomst moes ten beperken tot het om schrijven van de brand. Steekvlammen van meer dan 30 meter sloegen weer uit toen omstreeks 16.30 uur het nieuwe gedeelte van de fabriek ook in brand raakte. De brandweer van Aalst was nog in volle blusaktie toen een ploeg werd ge alarmeerd voor een brand Heiv< vei^ in de Kouterbaan te dersem. Vliegensvlug trok een wagen naar di nieuwe brandhaard. In d stallingen van Weduwfïi Haems, Kouterbaan hadden pakken geprest stri; en hooi door zelfontbr; ding vuurgevat. De brar* weerkorpsen van Erembc degem en Aalst bleven de respektievelijke brandef1 nog tot laat in de avond blussen. De brand te Erem bodegem zou ontstaan zijl door het branden van roejï fing op het dak. (Herman De Wit) .ïevei 'eeri< iSpel abin an 1 erke 'indy hrisi 'atha kt V 1ÜW o ft. ieo leers lalst, irwin iinov tikstc 'ierre eetst (latei ioudc inne extiel falte A. m Ge; imiel «eiRi Toen de brandweer van Erembodegem ter plaatse verscheen stond heel het dak reeds in lichte laaie. Een gitzwarte en bovendien giftige rookkolon steeg ten hemel. Van kilometers ver kwamen kijklustigen naar het industrieterrein. Zelfs mensen van Denderbelle die van in hun hof de m hadden opgemerkt kwa men naar Erembodegem afgezakt. Tot overmaat van ramp had de brandweer nog te kampen met een groot watertekort. De brandweer van Aalst die ter versterking werd opgeroe pen zette al haar zwaar ma teriaal in zodat kon worden voorkomen dat de brand Het nablussen duurde nog verscheidene uren.

De Voorpost | 1975 | | pagina 12