BERT IASSINO IN IMPONERENDE SLOITSTEEN VAN VIERDE OROEIBVKIOS E] MA REK DREWNOWSKI TEMPERAMENTVOL DOCH ONBEHEERST TWINTIG JAAR GDZEGEMS SINT-MARTINUSKOOR ia FILM BIJ ONS KULTUURKALENDER OPEN DOEK VOOR EEN BOEK MET OPEN OGEN Hoe men het klaarspeelt in een provinciestad als Aalst dergelijke hoogstaande artistieke realisaties te verwezenlijken is ons een raadsel. Is het een toeval of een gevolg van grondig overleg der organisatie? Feit is, de vierde orgelcyklos kende geen noemenswaardige tekortkomingen en wist in zijn geheel te boeien door een temperamentvolle aanpak der drie uitvoerders en een zorgvuldige programma-keuze; een koherent geheel waarin zowel qua interpretatie als presentatie niets aan het toeval werd overgelaten. De Nederlander Bert Lassing zijn landgenote Dorthy de Rooy ken. ontdat tussen beide een laat zich best vergelijken met die op 25 mei optrad. Vergelij- fundamenteel verschil in stijlop- vatting bestaat, zij het dan om éénzelfde doel te bereiken. Dorthy de Rooy put haar overredingskracht uit de vorige week beschreven statische, haast majestatische aanpak. Bert Lassing moet het hebben van een grandioos opgevat klank beeld en een stormachtige expressie. Beiden slaagden voor treffelijk in hun opzet. Bert Lassing bracht een volledig romantisch en modern pro gramma, dit in aanpassing aan het instrument. Het werk waarmede het koncert In het eerste deel bracht Drewnowski twaalf Sonates van Scarlatti. Men zou hiertegen reeds bezwaren kunnen koeste ren enkel door het feit dat deze voor klavecimbel geschreven muziek op de piano wordt uitgevoerd. Neem daarbij een overdreven pedaalgebruik en de verdubbelingen in basregister. dan kom je tot een klankbeeld dat aan een Beethoven eigen zou kunnen zijn! Wel dienen we te noteren dat het authenticiteit nastrevende ide aal dat zich bij ons de laatste jaren sterk ontwikkelde, nog niet ten volle is doorgedrongen in de landen achter het Ijzeren Gordijn. De wereldberoemde Russische pianist Sviatoslav Richter laat zonder schroom Bachs Kunst der Fuge en Das Wohltempe- rierte Klavier op plaat vastleg gen. in pianouitvoering! Een onderneming die een westers kunstenaar die enigszins up to date is nooit zou aanvaarden, op uitzondering van de Amerikaan Genn Gould die de meest smaakloze interpretaties na streeft. Bovenstaande bezwaren buiten beschouwing gelaten, wist Drewnowski ons te boeien met een fors tempo en een éclatante stijl- In de d-moll sonate echter scheen de dialoog tussen linker en rechterhand niet zeer vlot te verlopen; wanneer de handen elkaar kruisten had de rechter hand. met een drie-noten bas- motief. duidelijk moeilijkheden om met het passagewerk door de linkerhand maat te houden. Dit is enkel te wijten aan een overhaaste aanpak van het werk, en niet door onkunde van Drewnowski. In hem zien we een groot pianist, doch iemand die zichzelf ergens overschat en te veel vertrouwt op verworven kunde en sukses. Niemand zal de grote gaven van deze man ontkennen bij het beluisteren van de grammo foonplaat waarop de twaalf sonates die hij in het stadhuis speelde geperst zijn. Meermaals beluisterde ik zijn opname en steeds opnieuw boeide de mar kante wijze waarop hij aan de muziek gestalte geeft briljante klank, duidelijk en analytisch. Een volkomen genietbare Scarlatti-opname. zij het dan pianistisch gezien. Het tweede deel bracht kompo sities van Chopin en Liszt. Ook hierin hadden we meer ver wacht. De prachtige ballade in sol klein opus 23 van Chopin werd ontsierd door het ontbre ken van elke vorm van poëtische benadering, onontbeerlijk bij deze muziek. Dit was weerom een gevolg van al te snelle tempi en een overdreven nadruk op motorische brille. Ook in dit werk kon Drewnowski meer geven dan hij toonde, evenals in de beroemde Berceuse opus 57 waarin een meer fijnzinnige benadering verlangd wordt. Nogmaals druk ik erop Drewnowski kan alles, als hij maar wil. De twee werken van aanvatte, de tweede sonate in c-moll opus 65 van Felix Mendelssohn-Bartholdy. bracht dadelijk de opvattingen en doelstellingen van de organist aan het licht. We zouden een ideale vertolking gehad hebben mits een evenwichtige intonatie van het instrument. De baspartij kwam te sterk en te rommelig over en verdoezelde de fijnere nuances in het bovenregister. Een euvel waaraan de organist moeilijk kon verhelpen zonder zijn specifieke voordracht ge weld aan te doen. Eens te meer Liszt. Valse oubliée en Mephistowals eisten niet de subtiliteit van een Chopin en daarin kan de kunstenaar alle registers opengooien, zonder bezwaren. Hij legde een verba zingwekkende virtuositeit aan de dag waarvoor onze grote bewondering. Het publiek stak zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken zodat Drewnowski als toemaatje nog twee komposities van Chopin ten gehore bracht. In zijn totaliteit een koncert met ups en downs, dat mits een ernstiger aanpak van de solist tot een unieke voordracht had kunnen uitgroeien, maar on danks dit laatste toch boeide door de energieke aanpak en de stralende vitaliteit die deze jonge Pool aan de dag legde. ANDRE DE GROEVE Hauttekeetedievoorde muzika le begeleiding van de zangers instaat. Op organisatorisch vlak is het bestuur dat bestaat uit Alois Huylebroeck (voorzitter). Pros Van Nuffel (ondervoorzit ter). Mevrouw Dierickx (sekre- taresse), Adolf Geerts (pen ningmeester) en de bestuursle den Léon Aerts. Fernand Hauttekeete en Paul Cauthaert verantwoordelijk voor de deel name aan koortornooien en kerkoptredens alsook voor de inrichting van het eigen jaarlijks feestmaal en de jaarlijkse koor avond die steeds een voltreffer qua kwaliteit en belangstelling is geworden. Het tweede hoogtepunt van het Sint-Martinuskoor was zeker het T.V.-optreden ter gelegen heid van de Jubileumfeesten van de Gijzegemse parochie, keer, tijdens dewelke zij van alle kanten bewonderende opmer kingen en felicitaties ontvingen. Ook nu was het optreden werkelijk af en alle leden dienen gefeliciteerd te worden. Nieuwe leden zijn steeds welkom, men kan zich aansluiten op Denderweg. 13. Kortom, het is duidelijk dat de toekomst van het Sint-Martinuskoor zich rooskleurig aftekent. Wij dui men alvast mee. Dirk Daelemans strooide de slechte staat van het instrument roet in het eten en verhinderde een unieke lezing. In elk geval, een smaakvolle aanpak van Lassing die een vergelijking met een opname van het werk door Konrad Philipp Schuba glansrijk door stond. Brahms koraalvoorspelen over «Herzlich tut mich verlangen» werden met de nodige gevoelig heid naar voor gebracht; een vloeiend geheel met diepzinnige geladenheid. Revelerend was de uitvoering van Josef Rheinbergers sonate Nr. 1 opus 27. Na afloop van het concert gaf Lassing ons enkele boeiende beschouwingen het werk. Hijzelf bescho deze orgelmuziek als belat ker dan het werk van Max I omwille van de doorzichtig Regers werk aanzag Lassin «pianowerk voor het orge zonder een minderwaardig deel te vellen over Max Ri orgelwerk kunnen we. Las mening delen. Een imponerende «Dieu p nous» uit «La Nativité Seigneur» van Olivier beslootop indrukwekkend! Uil. ze Lassings optreden en kende meteen het orgelpun een uiterst boeiende cyklus. ANDRE DE GRqT A JA MAAfc- CJAT KAM NiET.i Week van vrijdag 6 tot en met donderdag 12 juni 1975 Waarschijnlijk de laatste aflevering voor deze maand want de eksamens staan voor deze deur, de plicht roept, de boeken wachten niet. Gelukkig is er toch enig nieuws deze week: in cinema Palace komt dan eindelijk de langverwachte synthese van een interessante periode uit de filmgeschiedenis, de musicalperiode, «that's enter tainment». Het is een montagefilm van Jack Haley Jr., die met ons een tocht maakt doorheen de MGM studio's van de jaren dertig tot en met vijftig. Het is haast onmogelijk samen te vatten wat en wie U allemaal te zien krijgt in deze film waarop de slagzin 'niet missen' voor één keer zeker en vast van toepassing is. Ik denk niet dat de samensteller van de film iemand of iets vergeten is in deze kroniek. Ik moet wel een paar namen noemenGene Kelly en Ginger Rogers (op de foto), Clark Gable, Bing Grosby, James Stewart, Liza Minnelli, Mickey Rooney, enzovoort, U kent ze waarschijnlijk beter dan ik. Ook Fred Astaire is van de partij en Gary Grant, en Judy Garland en Debbie Reynolds ze zijn er allemaal. Eén brok jeugdsentiment voor velen, een unieke gelegenheid om met dit aparte wereldje van toen kennis te maken voor anderen. In cinema Feestpaleis nog altijd 'Keetje Tippel'. En in cinema Alfa «De laatste dagen van Bruce Lee», een film over de beste akteur uit de beste karatefilms. Aangeraden voor de liefhebbers, maar dan ook alleen voor hen. Guy DL C-lORVEL Bij de opening van het Gijzegemse Sport- en Rekreatiecentrum werd het Sint-Martinuskoor één van de grootste blikvangers, Haar juist deze vereniging het genoegen kreeg het centrum als het ware 'in te zingen'. De veertig man sterke koorgroep bracht enkele meerstemmige Vlaamse liederen op een zo'n geslaagde manier naar voor dat hen een warm applaus te beurt viel. HISTORIEK Als we de historiek van deze typisch Gijzegemse vereniging overlopen zien we dat de stichtingsdatum in het jaar 1955 te situeren valt. In dat jaar kwamen een tiental mensen samen met de bedoeling een kerkkoor te vormen. Met dit doel voor ogen werd wekelijks minstens éénmaal gerepeteerd in de zaal van de «Nieuwe Uil» waar men ook nu nog repetities houdt. Het koor groeide uit tot een officieel mannenkoor met 33 zangers. Twee belangrijke na men uit de beginperiode waren wijlen pastoor De Groote en de huidige voorzitter Aloïs Huylebroeck. In de loop der jaren groeide het koor uit tot één van de beste der provincie daar ze konden doordringen tot Eerste Divisie van de provincie Oost-Vlaanderen. We kunnen dit feit als de eerste topgebeur- tenis in de geschiedenis van het koor aanstippen. HUIDIGE SITUATIE Daar elk koor dat zichzelf respekteert ook vrouwelijke le den bezit werd ook het zwakke geslacht toegelaten 18 jonge zangeressen hebben er dan ook voor gezorgd dat het Sint- Martinuskoor een officieel ge mengd koor werd. Met de huidige bezetting werd op diver se koortornooien prachtpresta- ties geleverd. In de Grote Lodewijk Mortelmansviering, die doorging in Waasmunster werd een prachtige derde plaats in de wacht gesleept terwijl men in Vogelen (Nederland) zelfs een eerste plaats wegkaapte. Het koor werd door de Provinci ale Jury in tweede divisie van gemengde koren ingedeeld om dit te bereiken moet men naast 1 opgelegd werk ook 3 werken naar keuze uitvoeren en wan neer men voor de divisie slaagt mag men voor vier jaar deze eretitel in het blazoen dragen volgens de bewering van de voorzitter is het maximum bereikt daar men met 1 oefen- stonde per week in het beste geval tot tweede divisie kan behoren, doch zeker niet hoger. De huidige hoogkonjunktuur is voor een groot gedeelte te danken aan dirigent Fernand Op vrijdag 30 mei laatstleden hadden we in de feestzaal van het stadhuis de jonge Poolse pianist Marek Drewnowski te gast. Hij trad op met werken van Domenico Scarlatti, Frederic Chopin en Franz Liszt. We zagen in hem een temperamentvol en begaafd pianist ondanks het feit dat hij zichzelf volledige vrijheid in interpretatie toeeigende en vaak zijn eigen kunnen niet volkomen beheerste. Een tamelijk nonchalante en meer op een race gelijkende voordracht stelde vele kwaliteiten van de man in de schaduw, zodat de auditie tegelijkertijd revelerend en ontgoochelend overkwam. VRUDAG 6 JUNI Aalst Nog tot 16 juni tentoonstelling Pré-Kolumbiaanse Kunst en op bovengalerij werken van Jean Brusselmans, Gust De Sm Constant Permeke en Henri Wolvens Galrij Valerius de Saedeleer. Keizerlijk Plein 53. tentoonstelling is open op zon- en weekdagen van 10 tot 12 uur van 14 tot 19 uur. Gesloten op dinsdag. ZATERDAG7JUNI 20 uur: in het Parochiecentrum optreden van «Jong Talel tijdens muziekavond. Affligem Tentoonstelling «Boeddha, de schouwende» en «Indisu Miniaturen» open tot 15 juni in het Kultureel Centrum volgende dagen en uren: zaterdagen 7 en 14 juni van 14.30 tot uur en op zondagen 8 en 15junivan 11 tot 13uuren van 14.301 tot 20 uur. Er is een doorlopende diamontage. De wetenschap van oorlog en vrede is de geordende kennis van de oorlog en vrede in oorzakelijk ver band. De bedoeling is, door méér te weten van oorlog en vrede bij te dragen tot het terugdrin gen van de oorlog en het bevorderen van de vrede. Als mensen en volken weten wat zij doen, is er iets meer kans dat het redelijk handelen wordt bevorderd. Het wil niet zeggen, dat daardoor het irrationele handelen kan worden voorkomen, wel dat het kan worden terug gedrongen. Aldus de toelichting bij Met open ogen van An Rutgers van der Loeff, een bij Samson-Alphen-aan- de-Rijn uitgegeven werkje dat het midden houdt tussen een leerboek en een jeugdroman. Die duiding blijkt reeds meteen uit de vorm: vlotte, onderhou dende teksten en dialo gen, voortdurend onder broken door facsimiles van krantenknipsels, brief kaarten, briefexperten enz. Dat alles vormt een gaaf verhaalhet verhaal van een groep jonge mensen die langs een bijzondere omstandigheid om in aan raking komen met het oeverloze menselijke leed van de oorlog - ook al wordt die heel ver van de thuis uitgevochten - en in de ban van het onoverzich telijk vraagstuk oorlog en vrede: «Ik wilde graag in naam van de vrede, van de vrijheid en het menselijk geluk goudsbloemen zaai en, maar deze jongen hier wil aardappelen.» «Ik snap er niets van, hoorden ze Oma zuchten achter haar strijkplank. «Er zijn er wel meer die dat niet snap pen,» zei Opa opeens doodernstig. Hij keek Ruud aan. «Zonder gek heid, jongen, wij zouden het samen eens moeten worden. Eerst aardappelen voor iedereen en dan bloemen.» De omstandigheid die dit alles aanleiding biedt het vertrek van Ruud vac en moeder. Vader moet oorlogscorrespondent achtereenvolgens in Midden Oosten, in Biaf en in Vietnam gaan w< ken. Moeder vergezelt hi en gaat zich metterti vrijwillig inzetten voor acties van het Internati nale Rode Kruis gebieden. Omwille van dit alles mo Ruud gedurende enke maanden bij zijn grooto ders verblijven. Dit bet kente voor Ruud mete< Tinde dat hij in een voor hi helemaal nieuw en ongdatde kend schoolmilieu terecli komt. Langs de school o sluit hij ginds dra vrien schap met een reet maandenlang in het gi| liggende jongen, ontde spoedig dat de venters c Hoew de Vismarkt elkaar voor durend dwars zitten, voe eveneens zeer gauw di zelfs in de kleine gemeei schap van de klas voortdi rend onvrede heerst. Tot die gemeenschap de krar tenberichten van en ondi staan Ruuds vader binnendrii gen en al die jonge mense tegenover de uitdaging va oorlog en ellende pl sen. Een uitdaging waaro zij zeer oorspronkelijk opbouwend reageren. Voor een keer dus gee «mooie letteren»in dez rubriek, maar wel brok literatuur van een het bijzondere soort, waarb naarc de opvoedende rol voo zit...en over komt. En toe is het ook weer gee onze belerend boek. Daarom het te literair, te algemee menselijk, te aantrekkelij - en hoe correct van taal! verhalend. En ook cl gedac waarde van de journalij tiek wordt erdoor omhoo getrokken. Want do ht richtgeving is voor Ruud vader de eigen manioi ou tegen de oorlog to vo»*h ten! Frans-Jos Void»» Met dat c worde Het g miljar stand ons o het ne voork Frank partm door toesti Amer moeit wat m te op Europ druk lande opvol aankc premi drie a hij da op ge zal w Europ waarc donte aard c Dat f op ee komt indus Tinde maar

De Voorpost | 1975 | | pagina 24