DE AFFLIGEMSE INTERNATIONAL! 4 - 6-6-75 - De Voorpost Stemmige gang in het huidige Affligem (jm) MARIA-LAACH Men kan het enigszins wel een verwonderingwekkend feit vin den dat een nieuwe abdij ais Affligem zich reeds onder haar eerste abt Fulgentius een grote uitstraling wist te verzekeren. In heel Vlaanderen en ook in Brabant bestaat geen vergelijk baar feit desaangaande. Alle gezagsdragers, zo geestelijke als wereldlijke, nemen Affligem onder hun bescherming en doen ze vaak belangrijke giften. Een van de eerste dochter abdijen is dan ook die van Maria-Laach (in het Rijnland) geweest, in 1093 door paltsgraaf Hendrik gesticht en door zijn zoon Siegfried rond 1112 verder uitgebouwd. Maria-Laach behoorde immers persoonlijk aan de paltsgraaf toe en hij steldCMaria-Laach onder het gezag van Affligem dat ook via zijn allodium van het Land van Asse aan hem toebehoorde. Toen we voor enkele jaren echter met een pinksterreis de grote abdij van Maria-Laach bezoch ten en door een Duitse Bene dictijn werden «geführt» zegde deze niets van de band met Affligem en. toen we hem erop attent maakten, was het met veel tegenzin dat hij de vroegere band met Affligem erkende. Voegen we er dadelijk aan toe dat deze abdij een bezoek overwaard is. niet alleen wegens de gebouwen zelf met de mooie gaanderijen en zuilen maar ook wegens haar ligging aan het kratermeer, de «Laachersee». NEERWAVER Tot dezelfde periode behoort ook de priorij van Neerwaver (Basse-Wavre) gesticht rond 1082. Reeds bij de stichting van Affligem werd het grafelijk domein met zijn kapel als een bijzondere gift vermeld. Op verzoek van het volk liet abt Fulgentius er een kerk bouwen en zond er enkele fraters om er een priorij op te richten. De oorsprong dient waarschijnlijk gezocht in het beheer van een belangrijk domein dat Affligem er had sinds 1086. FRASNES BLJ GOSSELIES In Frasnes bij Gosselies werd een oude kapittelkerk in 1099 overgenomen. Vroeger waren aan die kerk vijf kanunniken gehecht doch in 1099 bleef er slechts één van over die de parochiezorg waarnam. Vrouw Eremburgis die deze kerk als Eigenkerk bezat stond ze alsdan af aan abt Fulgentius om er zijn fraters te plaatsen opdat voor noemd kapittel niet zou ver dwijnen. Ze voegde er ook een aantal goederen aan toe waarbij ook Godfried van Leuven be trokken was. Volgens de kronijken zou Ansele. de broeder van abt Fulgentius. op eigen kosten gebouwen optrekken op de grond die de abdij nog bezat. GANAPIA Na Basse-Wavre en Frasnes volgde nog een derde Waalse kerk, nl. die van Ganapia die door gravin Ida van Boulogne in 1096 aan Affligem werd ge schonken. Gravin Ida was de moeder van Eustachius. Boudewijn en van de bekende Godfried van Bouillon. Het is dus zeer aannemelijk dat Godfried van Bouillon, alvorens voor de eerste kruisvaart te vertrekken, naar de abdij kwam om er de zegen over zijn onderneming af te smeken. Dat het juist drie plaatsen uit Waals-Brabant waren die aan Affligem geschonken werden zal wel enig verband houden met het feit dat abt Fulgentius zelf van die streek afkomstig was. ASSE-HERDERSEM Een groot deel van zijn zedelijke invloed oefende de abdij uiteraard uit langs de as. Asse - Herdersem. maar hierover spreken we verder meer in detail over gemeenten als Asse. Essene. Hekelgem. Meldert en Baardegem. BERTFURTHKERKA BU BRUGGE In 1100 was naam en faam van Affligem reeds ver buiten de grenzen van Brabant doorge drongen en schonk bisschop Bamderik van Doornik op verzoek van Gravin Clemencia, vrouw van graaf Robrecht van Vlaanderen, de kerk van Bertfurhkerka nabij Brugge aan de abdij om er een dochter klooster op te richten ter herinnering aan de gelofte van haar man een klooster ter ere van Sint-Andries te laten bouwen en er zelf monnik te worden, toen hij vóór Antiochië, ten tijde van de eerste kruis vaart. werd omsingeld. Dit zou dan de basis worden van de huidige abdij van St-Andries bij Brugge waar ook pater Du Bois van Meldert, onlangs overleden, monnik was. EERSTE VROUWENKLOOSTER De vestiging van een eerste vrouwenklooster liep zo maar niet van een leien dakje. Men zou eerst getwijfeld hebben tussen Aalst en Merchtem doch tenslotte werd het Vorst en dit rond 1110. In dit verband dient nog gewezen op het «Parthenon», het zogenaamde «dubbelklooster» te Affligem zelf. Waarschijnlijk was het nooit een werkelijk klooster voor vrouwen maar eerder een plaats naast de abdij waar de vrouwen van de heren of ridders die hun intrek namen in het klooster verbleven. Waarschijnlijk zijn er in het begin enkele van die lieden nooit monnik geworden maar enkel fraters. Beda Ragaus spreekt over dit Parthenon dat zou gesticht zijn onder Fulgentius en nog bestond onde Franco die verscheidene van die edele vrouwen, o.a. Wivina en haar gezllin naar het Jan 11hertog van Brabant, figuur uit het bestaan van de abdij. De muur bij 't oude Bisschoppenhuis met abtelijke kentekenen (jm) Voor wat betreft de geestelijke uitstraling van de aloude abdij te Affligem kunnen we zeker stellen dat geen enkele abdij uit de twaalfde eeuw zich in zulke korte tijdstpanne een dergelijk kerkelijk bezit heeft weten te verzekeren. Wat betreft het verwerven van parochies wist Affligem er in de loop van de 12de eeuw niet minder dan 51 te verwerven, zijnde twee-derde ervan onder abten Fulgentius en Franco en het andere derde alleszins vóór de dertiende eeuw. pas gestichte Bijgaarden zond. Toen verscheidene getrouwde heren hun intrek in de abdij namen stelde zich het probleem van hun vrouw. Er werd dan een afzonderlijk gebouw voor opge trokken doch van een georgani seerde gemeenschap was geen sprake en alles bleef onder de leiding van de abt. Toen het aantal echter fel vermeerderde werd het pro bleem acuut want van Begijn hoven was toen nog geen sprake. Fulgentius ondernam reeds in 1986 een poging om tot een regelmatige oplossing te komen als Gilebertus een allodium dat hij had gekocht, aan Affligem overmaakte om er een kerk en een klooster op te richten volgens de regel van Benedictus en waar zijn zuster Lietgardis non zou worden. De abt zou het hoofd zijn van de «sorores», ze Bornem en van de dochterke| ken waarnam. Bisschop Manasses van Doornl richtte het kapittel in tot t abdij met eigen prelaat. Weill inspanningen Wenenaar ook getroostte als persoonlijs giften, kerkelijke vrijstelling^ en het aanstellen van een eige abt (Sifridus) toch werd beslott Bornem met Affligem 1 verenigen met toestemming va de metropoliet van Reims, va Paus Callixt II en van de beid^j, abten. ;Kr VLIERBEEK Nogmaals door toedoen van ee een r lid van het oude grafelijk in gr stamhuis van Brabant geschied had de de oprichting van Vlierbee niet in 1125. Hertog Godfried bi vetei stemde hiervoor Fliderbeka b dagti Leuven dat hem toebehoord Fulgt opdat Affligem er een «cella» zo Binnenkoer van de abdij (jm) als non aanvaarden en verder alles regelen. Het klooster zou te Merhem bij Lede worden op gericht doch ondertussen stierf Gilebertus die naar de kruis tocht getrokken was en de abt vond de plaats ook minder geschikt. Toen de abt dan ook in 1105 van bisschop Odo van Kamerijk de kerk van Vorst bij Brusel kreeg werd Vorst als vrouwenklooster uitgekozen. VROUWENHUYS In 1727 ter gelegenheid van de grensafbakening tussen Meldert en de omliggende dorpen door landmeter J.D. Dekens horen we nog over het «Vrouwenhuys». Terwijl de abdij zelf tot het grondgebied van Meldert be hoorde was het «Vrouwenhuys» op Hekelgems gebied gelegen. Men kan zich afvragen of dit «Vrouwenhuys» nog een rest is van het vroegere «Parthenon». GROOT-BUGAARDEN Ook Groot-Bijgaarden zou een initiatief zijn van abt Fulgentius dat echter eerst in 1126 door zijn opvolger Franco zou voltrok ken zijn. De definitieve stichting dateert van 1133 door toedoen van hertog Godfried. BORNEM Bornem werd in 1121 met Affligem verenigd. Zoals Fras nes was het voordien reeds een kapittel waaraan Wenenaar reeds heel wat inspanningen had gewijd en dat bestond uit verscheidene kanunniken verenigd in een «claustrum» maar waarvan verscheidene le den de parochiezorg van

De Voorpost | 1975 | | pagina 4