IENDE EEN KSPANSIE VOLGENDE BIJDRAGE: DEAFFLIGEMSE UITSTRALING IN HET LANDVAN AALST De Voorpost - 6-6-75 - 5 an ee ec-n i fel ijk in gi chiedhad ;rbee niet :d b< netc lagtekenen ;ulgentius terk< Abdij van Affligem met wapen volgens Harrewijn Binnenzicht in de moderne Affligemse bidplaats (jm) bouwen te zijner gedachtenis. De nieuwe stichting wordt door hem begiftigd met bossen, beem den, waters, en aan wereldlijke geestelijkheid wordt alle toe licht onttrokken zodat Affligem vrij kan beschikken. HAAR GROOTSTE EXPANSIE Gedurende de periode 1086 - 135, dus vanaf de stichting tot )ij de dood van de tweede abt Franco) blijkt Affligem de jrootste expansie te hebben jekend. *ia die tijd verkrijgt Affligem log wel belangrijke en talrijke liften maar deze hebben niet lieerde allure van vóór 1135. De louw van de groots opgevatte bdijkerk. begonnen onder 'ranco, is wel het symbool van leze glansperiode. EN PAROCHIES Was de bouw van nieuwe andere derde van later maar toch nog van de 12de eeuw. Het grootste deel was wel gelegen in de oude dekenij Brussel, in die van Halle en ook in de streek van Aalst. Reeds alleen hierdoor kan men zich rekenschap geven van het gezag dat in de 12de eeuw van Affligem uitging. Geen enkele abdij uit die periode heeft in zulke korte tijdspanne een groter kerkelijk bezit weten te verwerven. Een korte, onvolledige opsom ming zal u overtuigen: 1086: Waver, 10%: Ganapia. 1098: Asse. 1099: Fraxina. 1100: Berthfurthkerka, 1105: Vorst. Ukkel. Wieze, Moorsel, Hekelgem, Essene. 1112: Maria-Laach met 5 dochterkerken 1116: Leefdael. 1117: Burst. Bambrugge en Vlekkem worden onder Vorst geplaatst. Meerbeek en Beis- gem. Laken. Buggenhout, Malderen, Lippelo, Steenhuffel, Oudenaken. St.-Laurein, Berchem, Linkebeek, Galmaar den. Oordgem, Smetlede en Welle. HET WERELDLIJK DOMEIN VAN AFFLIGEM Hoe groot juist het wereldlijk domein van Affligem in de 12de eeuw was is nog niet volledig uitgemaakt. Vast staat dat dit domein uitzonderlijk omvangrijk was en niet alleen belangrijk door zijn omvang maar tevens door zijn geschiedenis, door de weerslag op ekonomisch gebied, door de evolutie van landbouw en vee teelt en dit niet alleen in West-Brabant maar ook buiten deze grenzen. Het ware onbegonnen werk te vermelden waar allemaal de abdijhoven, gronden, weiden, bossen en steengroeven had. Het nieuwe kerkhof (jm) hoven bvb. dan moeten we slechts even denken aan het «Hof Overjette» en aan het «Hooghof» te Zellik, het hof van «Koeriet». «Karelo» en «Asse- ter-Heide» te Asse. het «Hof te Putte» te Meldert, «Houtem» onder Baardegem. het «Hof ter Sale» te Hekelgem met het «Zegershof». de hoven te Herdersem, te Laken, enz.. We moeten een blik werpen op de kaart van Brabant en staan verwonderd over de talrijke plaatsen waar de abdij Affligem bezittingen had. Oude abdijen als die van St.-Baafs te Gent, St-Gertrudis te Nijvel en St- Cornelimunster bij Aken waren niet opgewassen tegen deze nieuwe stroming die vooral van Affligem uitging. Van sommige van hen erfde Affligem het ganse Karolingische bezit, van andere alleszins grote delen. Maar niet alleen de bezittingen in grond gebied waren belangrijk. Ook de tiende-gebieden waren rijke en bestendige bronnen van inkomsten. Zo belangrijk werden ze dat Hertog Jan I er gevaar in zag voor zijn eigen bezittingen en een rem aanbracht door middel van taxaties. Resumerend kunnen we wel stellen dat in de 12de eeuw Affligem zich had opgewerkt tot een der voornaamste machten van Brabant en dit vooral door de steun van de hertogen zelf die voor de abdij een bijzondere voorliefde toonden. Dat de hertogen Affligem welge zind waren lag waarschijnlijk ook aan het feit dat Affligem zich in de oudste periode van haar geschiedenis, in tegenstel ling bvb. met de abdij van Nijvel, nooit met politiek heeft ingelaten. Affligem was zijn weldoeners dankbaar en berokkende hen nooit last. Hierdoor had Affligem. onrechtstreeks maar wel gewild, bijgedragen tot het vastleggen van de grenzen van Brabant en Vlaanderen. BESLUITEN 1Affligem is oorspronkelijk een Brabantse en grafelijke stichting en werd nadien een hertogen- lijke abdij waar beschermers graag vertoefden en meerdere van hen verkozen begraven te worden. 2. Affligem is ook een ridder abdij met als bijkomend doel de grenzen van Brabant te be veiligen en te verstevigen. 3. Hoofdfiguren uit de eerste periode zijn abten Fulgentius en Franco en ridder Geeraard en de familie van Herdersem. 4. Affligem kende een opzien barende uitstraling, te danken aan de gezagsdragers die op gingen in de nieuwe gedachten- stromingen. 5. Affligem had zeer veel invloed door haar rijke kerkelijke en wereldlijke bezittingen tot in de kleinste plaatsjes. 6. De abdij onthield zich van alle politiek. 7. Op parochiaal gebied speelde Affligem geen zeer grote rol daar ze geen eigen volk in de parochies plaatste alhoewel de parochiebedienaars verant woordelijk waren tegenover de abt. Ze huldigde hierbij de stroming van geen Eigenkerken meer te hebben en verder dat in de parochie het gezag van de bisschop dient te primeren. In een volgende bijdrage willen we dan de uitstraling van Affligem meer in détail onder de loupe nemen voor wat aangaat de onmiddellijke omgeving van onze aloude abdij waarvan monniken abt werden ver buiten onze omgeving zoals te Maria- Laach in het Rijnland, te Vlierbeek, te Ename. te Gent, te St.-Truiden. te Lobbes en te Echternach. L.HAVERHALS Buitenzicht van het huidige Affligem (jm) 1119: Herdersem '125: Bek kerzeel Erembodegem. 1126: Mollen en via Bornem, Haasdonk, Hingene. Keerber gen, Rijmenam. Meerbeek. Rond 1130: Merchtem. Volle- zele, Ossel, Londerzeel, Puurs, Liezele, Baasrode. Verder hoorden ook nog bij Affligem St.-UIriks-kapelle. Mazenzele. Meldert. Baarde- vooral als men moet rekening houden met de dochterabdijen en dit moet toch, althans wat de 12de eeuw betreft, fcrbij be grepen worden. Het waren immers toch fraters van Affligem die er het beheer van hadden in de 12de eeuw vóór dat ze in de 13de eeuw zelfstandig werden. Wanneer we in latere jaren de ontvangerijen van Brussel. Aalst Leuven. Nijvel. Waver en Mechelen kennen dan wordt er niet meer gesproken van de bezittingen tussen Brugge en Oostende, van deze in Zeeland en in Engeland die verworven werden om de schapenteelt en om de voortbrengst van wol voor de lakennijverheid. Willen we toch énig idee hebben over de belangrijkheid van deze IS" V.J kloosters of de aansluiting van "cl" oudere instellingen inderdaad X'cr spectaculair dan betekende iet verwerven van vele parochies 1» West-Brabant en ver erbuiten 'en meer rechtstreeks indringen gebieden, fn het geheel Affligem het patronaat over minder dan 51 parochiën te verwerven waarvan 2/3 ka to dagtekenen uit de periode van ïoord Fulgentius en Franco en het

De Voorpost | 1975 | | pagina 5