VETERAAN STAFKE MEERSMAN KWAM TEKORT TEGEN «WERELD KAMPIOEN» TE HERDERSEM Miljoenendiefstal in Aalsterse kledingzaak LEDE: GERARD GABRIELS AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN TE GENT 6 - 6-6-75 - De Voorpost De vierenzestigjarige 'wereldkampioen' Boeykens uit Idegem deed zijn trui te Herdersem alle eer aan. (hdw) Slechte tijd voor voetballers zegt men te Aalst. Men zou het om minder zeggen. Amper een week na een zware diefstal bij de kersverse nieuwe trainer van Eendracht Aalst. Gaston Van Der Eist kreeg een andere gekende voetballer bezoek van ongure elementen. Twee jonge kerels zijn vrijdagavond om streeks 23 uur met een bestel wagen gestopt voor de kledings zaak «Mary en John» aan het Esplanadeplr in 11 a.. te Aalst. De kamionette werd gesta tioneerd op het trottoir met brandende knipperlichten. Letterlijk alles werd uit de zaak geroofd en toen de eigenaar zaterdagmorgen zijn zaak wou openen vond hij niets anders meer dan lege rekken. De waarde van het gestolene wordt op 1 miljoen frank geraamd. Uitbater van de kledingszaak is de Eendrachtspeler Jean Arnolis. die zelf woont op de Leopoldlaan 68 te Aalst. De rovers moeten heel wat tijd genomen hebben om alles rustig op te laden. De buit bestaat uit dassen, lederen vesten, avond- kledij, bloezen kostuums enz. Een bewoner van het tegenover de winkel liggende flatgebouw zag de twee daders aan het werk doch vermoedde niets verdacht, temeer daar de winkel in volle stadscentrum gelegen is. De laatste weken wordt de streek als het ware geteisterd door de alluminium deurkrakers. De rovers schijnen een geschikt middel gevonden te hebben om deze metalen deuren gemak! lijk te openen. De Aalsterse stadspolitie, S.O. Sektie en de B.O.B. steld een onderzoek in. Bij het perse gaan was men nog stee het spoor van dedaders bijster wordt het niet uitgesloten geac dat de bende die dinsdagavoi te Gent werd aangehouden die zich specialiseerde in kl dingsdiefstallen ook in merking komt voor de diefst bij Jean Arnolis. HERMAN DEW AUTO VERLIEST WIEL BESTUURDER LICHT GEWOND RELIËFKAART HOGE VENEN TENTOONGESTELD TE AALST ledereen kent dat begrip: hoogvlakte van België, rond Baraque Michel en Fraiture, met het hoogste punt van 't Land: Botrange 692,5 m. En menigeen is er doorgereden van Eupen naar Mal- medy of Monschau. Niet zo bijster interessant: gras of heidevlakten, en sparren met wat loof. En nochtans.... Wie zich de moeite doet ER IN TE GAAN (kan alleen te voet), ontdekt er dadelijk een wondere, enige wereld: in een mysterieuse stilte, afgezonderd van de beschaving, alleen met de eeuwenoude natuur, onder een onbeperkte hemel loopt ge verloren in een eindeloze variatie van landschappen. De drie hoofdtypes zijn: droge heide of moerasveen, waterlopen en bos; met alle mogelijke kombinaties. Er zijn geen steile hoogten. In feite is het een tamelijk licht gebochelde hoge vlakte, doch door vorm en ondergrond heeft het een zeer eigen aard, enig in Europa. Op een ondoordringbare onderlaag hebben zich op de hoogten de specifieke VENEN gevormd, meestal droog, doch ook de typische MOERAS-VENEN. Ze vormen er (of liever: vormden vóór 1870) de reservewater-spons van België. Er ontspringen talrijke waterlopen, die afgedamd werden om de vele waterbekkens te vor men. De vorm heeft gemaakt dat daar in 't ijstijdperk de laagste gletchers van de alpen uitliepen. En 't is daardoor ook zo dat de temperatuur er altijd 65° minder is dan normaal op die hoogte. Zodat er de klimatologi sche toestanden gelden, niet van 700 m doch van -6° 500 m of 1 200 m. 't Zij het klimaat van de Lage Alpen en het Hoge Noorden. Vandaar dat er de biotope, de specifieke plantengroei van genoemde streken te vinden is. Zo bvb. rode bosbes, gentiane, de vleesetende zonnedauw en vele andere, plus veenplanten, als veenpluis. Wat is voor de mens van vandaag het belang van deze streek? Zo onder andere heel belangrijke aspekten meer (natuurhistorisch, ademlong, waterreserve) is het een uitgestrektheid van zowat 15 bij 20 km. (afstand Aalst - Grembergen en Aalst - Merelbeke) doorkruist door slechts drie wegen en een paar lokale wegjes. Dat wil zeggen dat ge er afgezonderd zijt, ver van de civilisatie. Ge kunt er wandelen, een hele dag lang, zonder enige belemmering in alle richtingen, zonder een ziel te ontmoeten (tenzij in de zomer op enkele «grote paden»). Ge zijt er alleen met Uzelf in de primitieve, vaak eeuwenlang onveran derde natuur. Ge kunt er een poosje de zorgen vergeten. Praktisch: met een goeduitgekiende wandeling, hebt ge om de KM. of het half uur een ander landschap voor U. Op enkele zeldzame uitzonderingen na, zijn er geen werkelijk leven sgevaarlijke plekken, doch ge kunt er heel gemakkelijk in ernstige moeiljkheden geraken, of lang ronddolen. Richtpunten voor de onin- geweide zijn er niet, en op sommige plaatsen zijt ge op4,5 Km. d.w.z., als ge de weg weet 2 uur gaans van de dichtste weg, wat nog niet de bewoonde wereld is! Bij ongesteldheid of bvb. spierverrekking, duurt het dan heel wat langer vooralleer ge hulp vindt. Het is dan ook voor oningeweiden met geraden er ALLEEN diep in te gaan. Verschillende organisaties geleiden er de bezoeker, langs de interes- sanste plekken, met uitleg desgewenst. Les AMIS DE LA FAGNE is wel de voornaamste vereniging (wandelingen om de 14 dagen, met bus vertrek en aankomst aan station van Verviers). Op hun vraag werd een RELIËFKAART gemaakt van deze hoogvlak te: «HET HOOGVEEN», omschreven door de steden Verviers, Eu pen, Monschau, Malmedy en Spa, met de Venen op de hoogten, waaronder het grootste natuurreservaat van België (4.200 Hekt.) het kamp van Elsenborn en de omringende bossen; waaronder het Hertogenwald. Het is een draagbaar geval van vier kastjes, samen 130 x 155 cm. met 12 cm hoogteverschil, en moet dienen ter illustratie en verdediging van Het Hoogveen. Gedurende een 10-tal dagen staat het tentoon Keizerlijk Plein 40, waar donderdagavond 12 juni uitleg kan gegeven worden voor wie er belangstelling voor heeft. Luc Kieckens TERNATOp de E 5 autoweg in de richting van Aalst maakte de personenwagen bestuurd door Cyriel Piron, kwalenhoekstraat uit Nieuwerkerken, een forse slip nadat de wagen een wiel verloor. De auto kwam na een duik in een diepe gracht terecht naast de autostrade en vatte nadien onmiddellijk vuur. De brand kon worden geblust door een wagen van dezelfde firma, brouwerij DeGheest.die achter het verongelukte voertuig reed. De bestuurder Piron die zelf nog uit het voertuig kroop werd met vleeswonden overgebracht naar de Heilig Hartklinick van Asse. (H.D.W.) K Remi Claeys uit Gent wou ondanks zijn val en vierenzeventig jaren van geen opgeven weten, (hdw) Herdersem nu zeker. De koers eindigde op een massaspurt die met lengten voorsprong gewon nen werd door de wereldkampi oen. Twee uitschieters waren een Italiaanse ën een Nederlandse deelnemer, deze laatste uit Maastricht, die ons na de wedstrijd onomwonden ver klaarde dat hij in konditie was. «Voel maar eens aan mijn pols», zei de man, «ik kan nog eens starten voor een andere zestig kilometer». Na de wedstrijd werd het een gedruni en truike-trek van jewelste toen de prijsuitreiking moest beginnen. Ze wrongen zich bijna door het open raam vanwaar de prijzen uitgere werden. Alsof hadden ze nooit een prijs hadden geredt Het verschil tussen de een (geldprijzen) en de laatste (mi raprijzen). verschilde uitera; erg veel. At mocht de laatste nog verheugen met een pankl kip en de daarbij behorende wijn. Wie we niet ontwaarden misschien gelukkig maar v velen waren de mannen der want «plassen» wordt voor oude Flandriens van het he< en van het weleer mogelijks gewaagde zaak. HERMAN DE V Voor een paar weken kwam het te Mere tot een zwaar werkongeval waarbij Gérard Gabriels (30) tijdens reinigi- gingswerken op zijn bedrijf zware brandwonden opliep. Zijn overal vatte vuur. Férard Gabriels liep brandwonden op in de hoogste graad en werd in kritieke toestand overgebracht naar het aka- demisch ziekenhuis te Gent Aldaar is de ongelukkige na weken van enorme pijnen tengevolge van zijn opge lopen verwondingen be zweken. Het slachtoffer, een bekend figuur in de streek laat een weduwe en twee kinderen na. (H.D.W.) Het werd even drummen toen de prijzen uitgereikt werden, (hdw) «Stafke» Meersman, de lokale man (hdw) Zondagmiddag drie uur werd het startsein gegeven van een niet alledaagse heuse wielerwed strijd op de Grote Baan te Herdersem. De wielerklub De Trekvogels richtte er inderdaad een wedstrijd in over zestig kilometer met als aardigheid dat de deelnemers meer dan vijftig jaar dienden te zijn om aan de wedstrijd deel te nemen. Dartelend als jonge beginnelin gen die hun eerste koers moeten rijden stonden zij aan het vertrek hier en daar een duw gevend om in de beste startposi tie te geraken. De eerste twee ronden ging het er ondanks de handikap der jaren van de renners, zeer snel aan toe. In de tweede ronde noteerden wij op de Boskant de eerste valpartijen. Remi Claeys, 74 lentes tellende, kwakte niet onzacht de gracht in. Dc ziekenwagen van dienst wou de man. die zoals alle anderen voor de start een papierke moest onderschrijven dat zij de wed strijd op eigen verantwoorde lijkheid reden en de inrichters niet verantwoordelijk waren, opnemen, maar de verzorgers VAttBor schrokken niet weinig toen de echte Flandrien, zoals in de goede oude tijd, weer de fiets opsprong en moedig verder pedaleerde. Al werd hij even later met nog een paar geblutste kameraden gedubbeld, van op geven wou de oudste deelnemer echter niet weten. Jonge Herdersemnaren waren zo verbijsterd over het moedige verder doen van de oude rakker dat zij hem een aanmoedigings premie betaalden. Een andere blikvanger was de plaatselijke favoriet Gustaaf Meersman, beter bekend als 'Stafke de coureur', die bij iedere beklimming van het valse plat op de Kouterbaan dema- reerde, maar eer hij terug op de Grote Baan was. weer werd bijgehaald. Tussen de bonte bende ontwaarden we zowaar een Mister Merckx nummer twee. de wereldkampioen Boeykens uit Idegem. Boeykens, voorwaar niet de eerste de beste, trekt dit seizoen voor de derde naeenvolgende maal de regen boogtrui der veteranen aan. Dat hij snel is weten zijn mederen ners en toeschouwers te De renner naast de wereldkampioen weent zomaar omdat hij niet gewonnen had (hdw)

De Voorpost | 1975 | | pagina 6