Herdersem eert met wandelpad Alfons De Cock s AALST-KERMIS MET EEN BONT PROGRAMMA v ;ls AALSTERSE AKKEFIETJES LIONS KLUB AALST DIRK MARTENS De Voorpost - 6-6-75 - 7 KjjK ££NS CyRiCL. AT ££A/ Mooi£ AfAf- 8Auj>// ACS o£ A1£ Het Stedelijk Feestkomitee gaf zopas de kalender van Aalst-kermis vrij. Het programma vangt reeds aan met de Week van de Vrije Tijdsbesteding die in de Keizershallen loopt van 22 tot 30juni. Vrijdag 27 juni gaat in de feestzaal van het stadhuis de guldensporenviering door. Vrijdag 27 juni tot 30 juni houdt de Nieuwstraat braderij. Zaterdag 5 juni gaat op de Houtmarkt een grote prijskamp voor veulens en paarden van het zwaar inlands trekras en zadclpaarden door, dit om 10 uur. Op het Guldenboomplein richt kaatsklub Den Blok een groots kaatstornooi in om 10 uur, de finale hievan vindt plaats zondag 6 juli om 9 uur. Verder nog voor zaterdag 5 juli om 19 uur op de Grote Markt, beiaardkoncert en om 20.30 uur koncert door de Kon. Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» onder leiding van L. Van den Bossche. Zondag 6 juli start om 9 uur op de terreinen Lokerenveldstraat een grote wedstrijd voor afgerichte honden ingericht door de Kon. Aalsterse hondenklub Sint-Rochus. Eveneens vanaf 9 uur zijn er vinkenwedstrijden in de Eikstraat, ingericht door De Jonge Botvinken en in de Désiré De Wolfstraat ingericht door de Jonge Vinkeniers. Om IS uur is er een vinkenzetting op de Moorselbaan ingericht door de Rozenvink. Op de Grote Markt gaat om 14 uur, aan de voet van het Belfort de Nationale Balboogschieting door ingericht door de Verbroedering van Aalsterse balboogmaat- schappijen, Sint-Servatius, De Ware Vrienden en De Klauwaerts. 's Avonds is er om 20.30 uur beiaardkoncert op de Grote Markt. Op maandag 8 juli gaat een grote veeprijskamp door op de Houtmarkt vanaf lOuur. Maandag 14juli gaat de eerste schifting van het Kampioenschap van Vlaanderen Balspel van start op de Houtmarkt. Verdere schiftingen eveneens op de Houtmarkt, op dinsdag 15 juli, woensdag 16 juli, donderdag 17 juli, terwijl de finale doorgaat op zaterdag 19 juli. Het Kaatsliefhebbersverbond van Aalst richt op zondag 20 juli op de Houtmarkt een grote kaatswedstrijd in voor de bekerkompetitie. Op de nationale feestdag, maandag 21 juli gaat om 18.30 op de grote Markt en de c-entrumstraten het veertigste nationaal wielerkriterium van de stad Aalst door, met verzekerde deelname van de winnaar van de ronde van Frankrijk '75 en verschillende nationale en internationale wielervedetten. De 28ste jaarbeurs van Aalst vindt plaats in de Keizershallen van 23 augustus tot 1 september en in diezelfde hallen loopt van 15 tot 19 september de Week van de Derde Leeftijd, ingericht door het stadsbestuur in samenwerking met de onderscheiden bonden van de derde leeftijd en de verschillende organisaties voor de bejaardenzorg van de stad. JOHAN VELGHE HET WANDELPAD Het wandelpad Alfons De Cock, ongeveer 6.5 km lang, begint aan het oud'kerkhof en komt via de St.-Antoniuskapel langs de rest van het geboortehuis van Alfons De Cock op de Grote Baan. Langs. Gemeentehuis, Kerk O.L.V. Tenhemelopne ming en de pastorij komen we achtereenvolgens langs de Koekeroelbeek, de Monnikhof- hoeve, de 2 hieven, de Boskant kapel en de grote Kapel Ten Beeldeken, een beschermde laatgotische kapel met muur schilderingen uit 1474. Langs de wallekens, de kapel Dender- land. en de Ketshoek komen we aan de Galgenhoek waar we kort bij ons vertrekpunt weerkeren. Voor belangstellenden heeft het Davidsfonds voor een gestencild wandelkaartje gezorgd doch verleden zondag was de toeloop zo groot dat er reeds kaarten te kort waren. Gelukkig gaf een vriendelijke juffrouw, ziende dat ik op informatie uit was, me spontaan het hare. Ze worden echter bijgedrukt en wachten enkel opU! L.H. De Koninklijke Balboogmaatschappij «Sint-Servatius» viert op zondag 15 juni a.s. haar 135-jarig bestaan. Bij die gelegenheid zullen enkele verdienstelijke leden gehuldigd worden met name. Jan Vertongen voor zijn zestig jaar lidmaatschap. Karei Scheerlinc^pustaaf Van Langenhjotevé, Albert Waegemanwoör hun vijftig jaar lidmaatschap en Alfons Veillefon als de 25 jaar in lunktie zijnde penningmeester. Om 9.30 uur vertrekt de optocht met «De Oude Garde» en de vaandels, naar de lokalen van de zustermaatschappijen. De Ware Vrienden en De Klauwaerts, van aan De Graaf van Egmont. Om 10.45 uur wordt Sint-Servatius door de stadsmagistraat ontvangen, waarna een bezoek volgt aan de lokalen van de zustermaatschappijen. In de namiddag om 14 uur gaat in het lokaal een grote Nationale schieting met tal van prijzen door waarna omstreeks 16 uur de hulde aan de jubilarissen plaatsvindt. Zoals vorige lente organiseren de Liberale Sociale Werken, ook nu een ontmoetingsnamiddag voor hun gehandikapte leden. Dit gezellig samenzijn zal plaatshebben zaterdag 7 juni om 14 uur, In de feestzaal van F.F.R., Dendermondse steenweg, te Aalst. Tussen 12.30 uur en 13.30 uur zullen de ingeschreven mindervaliden samen met hun begeleider (ster) aan huis worden afgehaald en in voornoemde feestzaal door staatssekretarls Louis d'Haeseleer, voorzitter van de Liberale Sociale Werken en door mevr. Van Renterghem worden ontvangen. Het «Oostvlaams Volkstoneel» onder de direktie van de h. Roger Piers zorgt voor een humoristische show, met de «3 charels» onder de geestige leiding van de Aalstenaar Willy De Swaef (de champetter uit de filosoof van Hagem). Nadien wordt aan alle aanwezigen een koffietafel aangeboden. Bij het einde van de aktiviteit, omstreeks 18.30 uur, zullen de gehandikapten terug naar hun woonplaats gebracht worden. In het lokaal «Graaf van Egmont», Grote Markt te Aalst had een bijeenkomst plaats van het kantonnaal P.V.V.-bestuur. Voorlezing werd gegeven van het financieel verslag met betrekking op het kantonnaal bal dat op 1 maart 1975 te Aalstin de «Keizershallen» plaats vond, terwijl tevens besloten werd het kantonnaal bal 1976 opnieuw in dezelfde zaal te organiseren in februari of maart. Tevens werd een bespreking gewijd aan de muzikale medewerking. Onder voorzitterschap van Staatssekre- taris Louis D'haeseleer, die ingevolge het bijwonen van een regeringsraad de vergadering later vervoegde, werd daarop een korte bespreking gewijd aan de gewestplannen. Daarover zal in augustus-september met meer kennis van zaken kunnen gesproken worden, aangezien zij dan volledig zullen openbaar gemaakt worden en op dat ogenblik ook de nieuwe samengevoegde gemeenten zullen bekend zijn. In uitvoering van het artikel 7 van de statuten werden op voorstel van het dagelijks bestuur R. Goossens als penningmeester en P. Troch als sekretaris in hun funkties bevestigd. Kennis wordt eveneens gegeven van de namen van de kantonnale afgevaardigden in het nationaal kongres; evenals van de namen van de afgevaardigden voor het arrondissementeel bestuur en het dagelijks bestuur van dit orgaan. Door de voorzitter werd een overzicht gegeven van de uitslagen van de sociale verkiezingen van 65% van de ondernemingen in het arrondissement Aalst. Vastgesteld wordt dat alleen de A.C.L.V.B. (Liberale Vakbond) op dat ogenblik winst maakt, levens werd een bespreking gehouden over de fusies van gemeenten, waarvan de definitieve vaststelling voor deze van de provincie Oost-Vlaanderen eerstdaags door de regeringsraad zal besproken worden. Voorzitter Louis D'haeseleer doet tot slot een oproep tot volledige samenwerking in de nieuw te vormen gemeenten en kondigt met het oog op de gemeenteraadsverkie zingen van oktober 1976 gewestelijke bijeenkomsten aan. Op donderdag 3 juli gaat op het stadhuis de heraanbesteding door voor verbeteringswerken aan diverse straten en pleinen van de tuinwijk «De Blicck». J. VELGHE J Als het inderdaad waar is dat een volk dat zijn kunstenaars eert een «groot volk» is, dan is zulks met Herdersem zeker het geval. Dat de stichter der wetenschappelijke folklore in Vlaanderen, de °Pëe' volkskundige en natuurliefhebber Alfons De Cock 125 jaar geleden te Herdersem werd geboren, kon deze gemeente niet zo maar laten voorbijgaan. Reeds in januari jl. werd het herdenkingsjaar ingezet met een plechtigheid aan de rest van het geboortehuis van Alfons De Cock en tentoonstelling van zijn werken door de plaatselijke t aka- Gent ige na pijnen he ir, een streek twee Davidsfondsafdeling. Weer was het het Davidsfonds van Herdersem dat het initiatief nam voor een verdere werking, nl. het openen van een wandel pad door de mooie Denderland- schappen dat de naam van de meest bekende Herdersemnaar zou dragen. Voor een aanzien lijk aantal opgekomenen mocht Voorzitter Jaak Hutsebaut, De Cock nu eens in 't zonnetje zetten als natuurliefhebber en de mensen uitnodigen om dat pad straks mee «in te wandelen». Eerst echter zou een groot kenner van Alfons De Cock, Jozef Van Overstraeten, voorzit ter VTB-VAB, De Cock hul digen als groot Vlaming die reeds tijdens zijn leven inter nationale bekendheid en be roemdheid verwierf en voor wie, slechts zeven jaar na zijn dood, in 1928 zowel te Denderleeuw waar hij schoolhoofdwerd en veel van zijn werken schreef als te Herdersem gehuldigd werd, te Denderleeuw met een stand beeld en te Herdersem met een gedenkplaat, door de zorgen van het komitée onlangs weer eens propertjes opgepoetst. Te dier gelegenheid werd dan te Herdersem o.a. een gelegen heidscantate op tekst van A. Baeyens en muziek van C. Muylaert opgevoerd, cantate die f terug zal worden ten gehore gebracht bij de inhuldiging van het borstbeeld op zondag 7 september e.k. Alfons De Cock was niet enkel een groot Vlaming die door zijn werk als een verdienstelijk ambassadeur van ons volk mag genoemd worden, hij is tevens een wetenschappelijk volks kundige die de vruchten van zijn opzoekingswerk in verschillende standaardwerken neerpende. Was de onlangs overleden Dr. Weyns, konservator te Bokrijk, de man van de stoffelijke volkskunde door studie en samenbrengen van oude ge bruiksvoorwerpen, huizen en dgl.. De Cock is dan meer de man van de geestelijke volks kunde. Als natuurliefhebber was hij echter ook zeer aktief en zijn eerste werken handelen dan ook over de Flora van de Denderval lei, in casu de flora van de streek van Herdersem. Om hem te eren in die zin werd dan ook dit wandelpad dat door zeer velen waaronder enkele met laarzen uitgerust werd bewarf- deld, o.a. door het bestuur van het Davidsfonds en door Burg- gemeester Antoon Muylaert en schepen A. Stockman. Allereerst diende echter nog het Mevrouw Hardies-De Cock knipte het lint door(jm) Jozef Van Overstraeten doet de verwelkoming te Herdersem (jm) In samenwerking met het gemeentebestuur van Asse richt het Aalsterse stadsbestuur van 6 tot 8 juni een tentoonstelling in van werken van leerlingen van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten te Aalst. Deze tentoonstelling zal open zijn van zaterdag 7 en zondag 8 juni, telkens van 10 tot 20 uur. De vooropening vrjjdag 6 juni is «m 19 uur in de gemeentelijke feestzaal van Asse. Inleider is de h. Willy De Turck, voorzitter van de Kommissie van Toezicht van de Akademie. lint te worden doorgeknipt en deze taak werd dan verricht door Mw. Hardies-De Cock, dochter van Alfons De Cock, 93 jaar jong en nog steeds in flinke gezond heid. Mevrouw Estelle De Cock mocht dan ook bloemen ontvangen en aan Voorzitter Van Overstraeten werd door Burge meester Muylaert het ereplaket van de gemeente Herdersem overhandigd met daarbij de vrome wens steeds te willen blijven ijveren voor landelijke schoonheid, schoonheid die wel eens door komende fusies op het achterplan kan geschoven wor den, meent Burgemeester Muylaert en met hem ook Voorzitter Van Overstraeten. P€ BELEVENISSEN VAN CYRIEL Na de charterdag van de Jonge Ekonomische Kamer was het zaterdag «de dag» voorde Lions klub Aalst Dirk Martens. Aalst is rijk aan dergelijke klubs. We sommen: Lions klub Aalst, De Jonge Eco nomische Kamer, de Klub van de ronde tafel, de Rotaryklub en tenslotte de nieuwkomer de Lions klub Aalst Dirk Martens. De plechtigheid had plaats in de stadsfeestzaal op zaterdag jl. Allemaal in passende avondkledij, heel deftig en stijf, zaten de leden van de nieuwe klub aan beide kanten van de zaal, terwijl de genodigden middenin plaats genomen hadden. Aan de eretafel merkten we zone-voorzitter Etienne Mertens, goever- neur distrikt 122 John Pee- ters, voorzitter Etienne Mer tens, goeveneur distrikt 122 John Peeters, voorzitter Lions klub Aalst Dirk Mar tens Leo Stoop, Vice goe- verneur Guy Berwouts en voorzitter Lions klub Aalst Abel Van Molhem. Heel kort verwelkomde Leo Stoop de gasten en liet het woord aan burgemeester De Bisschop die een beeld van Dirk Martens naar voor bracht. John Peeters herin nerde aan de tentoonstel ling van 1950 te Brussel in de Koninklijke bibliotheek «500 jaar Dirk Marlens» en aanmeer recente gebeurte- fësen te Aalst in hew&ber van het Dirk Martensjaar. De naam van de klub verbinden aan deze van Dirk Martens is een aanduiding dat de klub haar werkterrein op sociaal kultureel niveau zal leggen. Hij merkte tevens op dat 146 landen samen 1.100.000 leden tellen en dat zijn distrikt 112, nu120 klubs rijk is. Het doel van de klubs is volgens de heer Peeters zich op maatschappelijk gebied dienstbaar te maken, iets te verwezenlijken voor de ver geten groepen van de bevol king, voor afgeschrevenen van alle aard. Hij herinnerde aan de Lions prijs 1967 die Levensvreugde kreeg voor de mentaal gehandikapte kinderen en hoopte dat Lions klub Aalst Dirk Mar tens van de lokale zone naar de internationale zone zal stijgen, vergelijking makend met Dirk Martens van de lokale zone naar de interna tionale zone zal stijgen, vergelijking makend met Dirk Martens als wereldbur ger. Voorzitter Lions club Aalst de heer Van Molhem schetste kort de geschiede nis van zijn klub die onder het «peetschap» van Gent in 1956 gesticht werd. Zij zelf was in 58-59 «peet» voor Ronse en Waasland en in 73 voor Wetteren-Rozenstreek. Op 26 november '73 begon nen de vergaderingen voor de tweede Lions klub van Aalst. Heel wat belangstelling voo Vice goeverneur Berwouts las dan de keure voor, waarin bekend gemaakt werd dat de Internationale Asso ciatie van Lionsklubs heeft toegestaan aan de leden en de toekomstige leden een Lions klub te vestigen te Aalst onder de benaming Dirk Martens: zij bekome hierdoor de rechten en privileges toegekend aan dit gebeuren. (Ib) alle leden volgens de regels en voorschriften van de konstitutie en de statuten der Internationale Associa tie. Alle leden werden ver zocht de keure te komen ondertekenen. Tenslotte dankte Leo Stoop de aanwe zigen, gaf aan de heer burgemeester de eerste klubwimpel, aan de goever neur een kunstboek, aan de vice - goeverneur, aan de heren Mertens en Molhem een ets. Het Nationaal Volkslied (op een verkeerde snelheid) en de Vlaamse Leeuw besloten de korte, koude plechtig heid van de start van de Lions klub Aalst Dirk Mar tens. Roel Van de Plas

De Voorpost | 1975 | | pagina 7