KABELTEVEE TE MELDERT IN OKTOBER '75 AALSTENAAR JEAN-PIERRE DEWAEN ONTWIKKELINGSHELPER ALS BEROEP OVER VRIJDAG, DE DERTIENDE EN ANDERE BIJGELOVIGE VOLKSGEBRUIKEN IN ONZE STREEK LODE DE MESMAECKER «NIET AKKOORD» INPLANTEN WATERZUIVERINGS STATION IN WELLEMEERSEN OP DE HELLING? - «GROENE» STOOMLEIDINC IN SIESEGEMKOUTER 8 - 6-6-75 - De Voorpost Korte raadsvergadering ver leden maandag te Meldert met slechts 4 punten op de agende, waar dan op aan vraag van o.a. raadslid Walter Van Brempt nog een punt over de Rochuskapel op Nievel werd aan toege voegd. DIENSTJAARREKENING De dienstjaarrekening 1974 vermeldt o.a. volgende sommen -gewone dienst ontvangsten 16177 852 fr uitgaven 11 497 492 fr boni 4680360fr -buitengewonedienst ontvangsten 958 912 fr uitgaven 872648 fr boni 86264fr Rekening houdend met de posten voor orde vormt zulks globaal ontvangsten 17 697 817fr uitgaven 12932937fr boni 4 764880 fr VERKOOPVAN GROND Voor de geplande sociale woningen werd in zitting van de Kerkraad een perceel grond, groot 64,32 ca ver- koch{ aan de Nationale Landmaatschappij voor de som van 345 392fr, zijnde 40 fr per m2 plus 20% voor wederbelegging. TELEDISTRIBUTIE: Als antwoord op een door het gemeentebestuur ge stelde vraag nopens de stand van zaken i.v.m. de kabeltelevisie te Meldert wordt door de maatschappij gepreciseerd - de uitvoeringswerken zijn gepland voor augustus, september 1975. - de indienststelling zal gebeuren in de loop van oktober 1975. - na ontvangst van de verwittingskaart gedurende een periode van zes weken is de aansluiting kosteloos. - de voormelde periode zal de aansluiting gebeuren op volgende basis 1. 498 fr voor de eerste 10 meter en daarna 113 fr per bijkomen de meter. - het abonnementsgeld voor het komend jaar bedraagt 2 680 fr, BTW inclusief. Voor de straten die vallen buiten de eerste uitvoe ringsfase zal volgend jaar zo er belangstelling voor be staat dezelfde procedure worden hernomen. De vraag van raadslid Van Nuffel zal de gemeente het initiatief nemen om te pol sen of er inderdaad behoefte is. DE ROCHUSKAPEL: De Rochuskapel op Nievel, een inderdaad waardevol deel van het Meiderts patri monium, heeft volgens raadslid Walter Van Brempt wel enkele problemen. Er wordt daarom aangedron gen, ook op vraag van raadslid Van deSypedieook oordeelt dat Meldert, zolang het nog voor zijn eigen kan zorgen, de plicht heeft tot maximale uitoefining, maatregelen te treffen om de kapel te vrijwaren. Een bordje zal de toegang tot de kapel aan onbevoeg den verbieden en de veld wachter zal er willen voor zorgen dat de omgeving van de kapel niet ontaardt tot een kinderspeelterrein. Raadslid Van Brempt vraagt eveneens dat men de omge ving zou bezaaien, het dak eens nazien en herstellen, en onderzoeken of er moge lijkheid bestaat om de pas geplaatste electrische appa ratuur ter verlichting van de kerk tegen diefstal en even tuele beschadiging te vrij waren. De Raad vindt unaniem dat deze kapel, na al wat er reeds mee is gebeurd, de volledige aandacht verdient en wil zelfs een volledige restauratie nader onder de loupe nemen. Al bij al een korte doch zeer positieve vergadering. L.H. GELUKS- OF ONGELUKS DAG? Zeker, zelfs nu nog blijft het volksbijgeloof meer verspreid dan men wel denken zou. U schokschoudert? 't Is uw goed en billijk recht want op het eerste gezicht vindt U het. indien niet absurd, dan toch wellicht overdreven in onze zo geëvolu eerde en wetenschappelijk ge oriënteerde maatschappij nog te horen zeggen dat de bijgelovig heid, die aan zekere cijfers wordt gegeven, heel wat meer bewaar- kracht heeft behouden dan aanvankelijk verondersteld werd. Akkoord, de tijd van «De heksen van Salem» is weliswaar opgedoekt en de XXste eeuwers zijn schijnbaar wel zo verstandig gewurden er nu niemand meer van te beschuldigen omgang te hebben met satan, het kwade oog, of dergelijke nonsens meer. Maar of er nu helemaal geen gevallen meer zijn waar er beroep wordt gedaan op 'de paterkens' om 'zich te laten belezen' - (waar het consulteren van dokter of psychiater mis schien iets duurder maar alles zins efficiënter is!) - willen wij hier buiten beschouwing laten. Meerder vormen van bijgeloof bleven welig tieren tot begrijpe lijke vreugde van diegenen die lichtgelovige luitjes op arglistige wijze en handige vorm van pseud o-geleerdheid. financieel weten te exploiteren. Denkt U maar even aan diegenen die in de huidige inflatie-tijd geld verspillen aan waarzeggerij, handlezerij, talismans, horosco pen. De doorslaggevende domi nant die het bijgeloof in stand weet te houden is te wijten aan het neurose karakter van de tijden en de bezorgdheid voor «het vege leven», of de ingeboren drang naar een plukje voor spoed. Zo heeft getallenmagie doorheen de eeuwen het doen en laten van heel wat mensen beïnvloed. Onder de getallen is 13» de vaandeldrager geworden én van het bijgeloof én van vooroordelen. Valt daarbij een vrijdag op de dertiende, zoals vandaag, dan zullen sommigen die dag als funest bestempelen, anderen diedag weer opportuun vinden om 'iets te avonturen'. Vandaag. 13 december (vrijdag) zullen er beslist meer loten gekocht worden van de Nationa le Loterij dan gewoonlijk reeds het geval is! Naargelang het aangekochte lot nu wel of niet een prijs ten deel zal vallen, zal de eigenaar van het lot jubelen of jammeren «Ja, die vrijdag, de dertiende...!» Is het nu wel zo dat er bij sommige bijgelovige mensen een neiging bestaat om het getal 13 als heilbrengend te beschouwen, toch blijft er in het onderbe wustzijn een vage vrees bestaan voor dit getal. De 13 is inderdaad onovertroffen op het gebied van bijgelovigheid. Cicero reeds (U weet wel die kerel met de gladde tong) sprak reeds in zijn tijd van «Dat hatelijke getal 13». De volks mond zegt dat als men met 13 aanzit aan een tafel, één van de feestdissers binnen het verloop van het jaar zal sterven. Onze toneelmaatschappijen kennen zeker de komedie «Met 13 aan tafel» waarin de bijgelovige gastvrouw heel wat 13-kompleksen heeft! DE DERTIEN IN CONTRA EN PRO Dat het niet aangeraden is met 13 aan tafel te gaan wordt in verband gebracht met een oud-Noorse sage. waarin Balder, een der dertien goden van de Germanen, sterven moet na een gezamenlijke maaltijd in het Walhalla. In dit op onze dagen nog levende volksbijgeloof wordt door sommigen een allusie gemaakt op «Het laatste Avondmaal» Jezus met zijn twaalfapostelen. Een oud zeemansgebruik wil dat men op een vrijdag slechts ongaarne uitvaart en lieft niet op vrijdag, de dertiende. Ter illus tratie een voorval, tien jaar geleden. De reders van de Franse oceaanreus, «France», wilden toen een einde stellen aan dit achterlijk bijgeloof en gaven opdracht dat het schip in lijnvaart moest afvaren in de haven van Le Havre, op vrijdag 13 november 1964. Dit gebeurde niet want de geboekte passagiers weigerden kordaat die dag het schip te betreden. De afvaart diende noodgedwongen ver daagd. Een jaar later, op vrijdag 13 oogst 1965. besloot de rederij - tegen de termijnplanning in - ook het schip in de haven te laten want zowel bemanning als passagiers waren unaniem in hun verklaring «Een vrijdag, de dertiende is geen dag om het noodlot te tarten en risico's te nemen». In heel wat hotels wordt liefst het nummer dertien als hotelkamer vertneden. Mogen wij de «exper- ten van 13» geloven, dan heeft dit getal een belangrijke rol gespeeld in het bestaan van Mata Hari. Haar eerste sukses zou ze geoogst hebben op 13 maart 1905 te Parijs als naaktdanseres. (Stelt U zich gerust, het wordt heus geen schandaaltjeskroniek!). Omdat haar het voorstel werd gedaan op vrijdag 13 mei 1916, ving ze haar spionagewerk aan voor de Duitsers. Amper vier maand later, op 13 september 1916, veranderde zij van kamp en werkte voor de Franse geheime diensten. De Engelsen vertrouw den de 'beminnelijke Mata' niet en op doorreis te Falmouth, werd ze aangehouden op 13 november 1916. Bij gebrek aan bewijs werd zij vrijgelaten en op 13 december 1916 nam ze weer kontakt met de Duitse spiona gedienst. De Fran^n hadden nu bewijzen van haar dubbele agent-rol en Mata Hari werd aangehouden op 13 februari 1917. Ze werd gefusilleerd want haar 'hartontroerend genade- verzoek' werd verworpen op 13 oktober 1917. Zo werd de 13 - wat ze Raldes, de regionale aktiegroep leefmilieu, Dender en Schel mocht vorige maandag van K.Poma, staatssekretaris vo Leefmilieu een afschrift van het antwoord van Luc D'hooi staatssekretaris voor Streekekonomie en voor Ruimtelij Ordening, ontvangen op de vraag van Raldes over de bestemmii van de Wellemeersen. Luc D'hoore antwoordde in volgende zin: «naar aanleiding uw schrijven van 11 april werd in het kader van het ontwe gewestplan Aalst-Ninove-Geraardsbergen dat op 9 mei jl. I Ministerieel Besluit werd vastgelegd ten gronde onderzocht well bestemming de Wellemeersen kon toegewezen worden. Een groot deel van dit gebied werd omwille van het biologist belang als natuurreservaat opgenomen. De overige grondi werden ais natuurgebied bestempeld. Een zone voor b inplanten van een zuiveringsstation werd niet voorzien. De vraj is trouwens nooit door het gemeentebestuur van Welle noch doe andere besturen konkreet gesteld geworden. Zodra mij hierover om informatie wordt verzocht zal ik ni nalaten samen met u het inplanten van een waterzuiveringsinsta latie te bespreken.» Tot daar het ministerieel schrijven dat het Weilegebied natuurgebied en natuurreservaat bestempelt. (Johan Velghe) aanvankelijk haar geluksgetal noemde - haar fataal. Naar aanleiding van de moord op president Kennedy kwamen 'cijferaars' tot onthutsende vast stellingen aangaande de invloed van de zoluidende 'magische getallen zeven, dertien honderd'. Maar dit vertellen U graag volgende week in i artikeltje waarin U ook k nagaan of U wel dan bijgelovige praktijkjes huldig SCRIPTMj Jean-Pierre Dewaen De h. Ludoviko Demesmaecker is het niet eens met de bijdrage die op 9 mei 1975 in De Voorpost over hem verscheen onder de titel «Wie is de Hofstaadse Lode De Mesmaecker?». Hij schrijft ons dat hij de mensen van Hofstade nooit met een handluidspreker heeft gewaarschuwd voor het 'naderend onheil' en dat hij hen nooit heeft opgeroepen om 'zich te bekeren tot het geloof In-de ware God'. -Ik woon in een hutje, schrijft hij. Er is wel een afdak. Ons gezin heeft nooit tekort gehad. De ommekeer in mijn leven kwam niet door het kontakt met een pater. Het is niet waar dat ik enkele dagen voor kerstmis diKxl/.iek mijn einde lag af te wachten. Ik heb geen enkele g«xlsspraak gedaan. Ik hoefde geen postproblemen te scheppen «»m mijn stempelgeld te weige- «*11. ledereen in Hofstade weet «lai ik in oktober 1972 uit mijn luns werd gezet omdat de eigenaar het zelf nodig had. Omdat ik niet op straat kon wonen heb ik mij daar op een stukje braakland een hutje gebouwd van 3m op 3 waarin ik wel kan rechtstaan. Verwarmen kan ik het niet. HULPGEROEP ln januari 1973 ben ik met een handluidspreker in elke straat een slaapplaatsje gaan vragen voor het geval het nog eens hard mocht vriezen. Het vroor op dat moment, dus niet dat het kraakte. Weliswaar hebben de vriesnachten mij een flinke deuk gegeven. Ik kweek mijn eigen groenten op natuurlijke wijze. Ik doe dat met grote blijdschap en beleef dit als een innige samen werking met mijn Schepper die alles doet groeien en bloeien. HULPGEVRAAGD Wie wil mij tijdens de zomer enkele dagen komen helpen om een betere hut te bouwen? Alle werk wordt gratis verricht. Mijn adres Noenstraat lb. 9308 Hofstade (Bij Aalst). 100 meter van Saegerman. Ik ben geen volgeling van Billy Graham of van Jesus People. Ook niet van de man die zoekertjes plaatst onder de titel «Kristen zijn». Dit is geen spektakulair relaas, evenmin een steunoproep, die al te dikwijls de nasmaak is bij een artikel over ontwikkelingshulp. Jean-Pierre Dewaen en Liiiane Rau zijn niet de enigen uit de Denderstreek die in een ander kontinent aan ontwikkelingshulp doen, evenmin is er iets merkwaardig aan hun beweegredenen om op de avontuurlijke toer te gaan. Opmerkelijk is echter, dat zij reeds jaren gehuwd zijnde, beiden sedert jaren in een degelijk werk te Aalst, ergens het lef vonden om vorig jaar te breken met de sedert jaar en dag gegroeide gewoonten en met het toch altijd blijvend ongewisse voor ogen, vertrokken naar een projekt in Tog*, Afrika. kelingsland dat zelf een projekt op touw zet. Na de lange wachttijd van quasi tweeënhalf jaar. komt er voor het echtpaar Dewaen een eerste kontakt met de firma waarbij de opgedane ervaring en het di ploma van de heer Dewaen van doorslaggevende aard waren. Op 15 mei vorig jaar vertroic Jean-Pierre Dewaen alleen naar het hem toegewezen projekt in Togo. terwijl mevrouw om psychologische redenen en bo vendien omdat de behuizing nog niet klaar is, pas op 1 juli mag vertrekken. PROJEKT Als enige Belgen, samen met drie Nederlanders komen ze terecht in een «Centre National pour Promotion des Petits et Moyennes Entreprises». opge richt door de United Nations, waarbij de idee gelanceerd wordt om bestaande en nieuwe klein-industrie te ondersteunen. Taak van Jean-Pierre: de op richting op het industriepark waar het projekt loopt van een centrale onderhoudswerkplaats. Net zoals op eén werk bij ons, verloopt alles met zijn goede en kwade dagen. Even is het wel wennen aan de aangepaste werkuren, de nieuwe werkmakkers en vanzelf sprekend het klimaat waar grote warmte en vochtigheid troef zijn. De goede financiële tegemoet komingen zijn evenwel een stimulans, terwijl ook de be huizing en de akkomodatie meevalt. Dit laatste kan evenwel wis selend zijn naargelang de op dracht en het projekt. Na de stage-periode van één jaar werd de h. Dewaen in vast dienstver band aangenomen. Idealisme bij de ontwikkelingshelpers, aldus de h. Dewaen komt er niet bij te pas. enkel vrijwilligers zijn zo geïnspireerd. Het is een nieuwsoortig beroep waarvoor enige lef nodig is om te breken van een voor zichzelf opgebouwd getto van gebruiken en gewoonten. Eerstdaags, vertrekken beiden naar Tanzania voor een projekt waarbij instrukteurs voor onderhoudswerken van suiker raffinaderijen opgeleid worden. Wat wordt het nadien? Wellicht een projekt in Azië? Mevrouw Dewaen Afwisseling is dé zekerheid het beroep van ontwikkelinj helper geworden. Johan VELG! In voorbereiding voor een nieuw projekt in Tanzania, aan het andere eind van Afrika, is het echtpaar Dewaen voor enkele weken te Aalst, in hun geriefelijk en konfortabel appartement aan Hertshage. Het biertje dat we aangeboden krijgen is Aalsters, doch de krijsende en ietwat boosaardige papegaai, een Togolese soevenier. de inhoud van de konservatie en de onvermijdelijke foto's hebben weinig met Aalst en het vroegere leventje te maken. Reeds acht jaar gehuwd, werk zaam te Aalst, ruime kennissen en vriendenkring zijn alle ingrediënten om eerder honk vast te blijven dan om een bijna onzeker bestaan te gaan leiden. Zowat vier jaar geleden voelde het echtpaar Dewaen die ver stikking van de alledaagse sleur aan. en met het gebruikelijk gewik en gewee& werd bij een Nederlandse firma die ontwik kelingshulp van diverse aard en in diverse landen voor zowel regeringen, wereldorganisaties als privé-initiatieven centrali seert. gesol iciteerd. Deze firma voert bilaterale opdrachten uit voor regeringen die hulp aan ontwikkelings landen geven, voor de Wereld bank voor de United Nation of rechtstreeks voor het ontwik- I lentallen handtekeningen werden op een petitielijst genoteen opgesteld door omwonenden van de Siesegemkouter te Aali waar de N.V. Intercom de aanleg plant van een bovengronds stoomleiding. Ook de Werkgroep Leefmilieu-Aalst tekende bezwaar aan bij he Commodo et Incommodo onderzoek. Vorige week mocht d Werkgroep het bezoek ontvangen van een ingenieur vai Intercom die de aanleg van de bovengrondse stoomleiding kwar verduidelijken. Intercom stelt bij de uitvoering van de stoomleiding voorp da deze leiding steeds perfekt rechtlijnig zal zijn. Bij stoomleidingei dient er tevens steeds een Iaagpunthaven voorzien te worden waar de gekondenseerde waterdruppels heen kunnen. Di laagtepunt kan niet waterdicht gemaakt worden, daarom dien het normaal hoger te liggen dan dc riolering. Dit betekent in di Siesegemkouter dus hoger dan de beken, de Siesegem- en d( Hoezebeek. De bovengrondse leiding zal twee beken kruisen omdat er ander over een privé-eigendom dient gegaan te worden, wat de kostprijs aanzienlijk zou beïnvloeden. ^e. bovengrondse leiding zal naar schatting ongeveer vier vijftienduizend frank de lopende meter kosten, terwijl de diameter van de buis slechts 30 cm zou zijn, de eigenlijke buis heeft een diameter van 89/80 mm. Om het geheel zo gaaf mogelijk te houden wordt eraan gedacht de leiding om te winden met groene plastic-tape, terwijl tevens bomen zullen gepland worden de leiding en de keermuur. «INTERVAPEUR» Intercom herinnert eraan en in tegenspraak met alle geruchten dat de «intervapeur» helemaal niet schadelijk zou zijn voor de bomen van het Keizerlijk Plein, door de warmte zouden ze integendeel nog beter groeien. De leiding ligt op het Keizerlijk Plein in het midden en niet aan weerszijden. De leiding loopt wel juist onder één van de twee Japanse Kerselaars bij het monument van Astrid. Juist deze kerselaar gedijt goed. JOHAN VELGHE

De Voorpost | 1975 | | pagina 8