AALSTEN AAR JAN MAT7HIEUBEROEPSREIZK3ER 10 - 13-6-75 - De Voorpost Gewekt door een speels zonnestraaltje. Het eerste dat tot je doordringt is het monotoon dreunen der machines m je lege maag. Waar zijn we Ongelooflijk hoe je humeur, dan nog je morgenhumeur, van de ene dag op de andere totaal kan ver anderen gisteren, deze tijd, liep ik nog door ontwakend Bombay, na een rotnacht in dat hotel-hokjeen nu schijnt de zon, de meeuwen krijsen, en er is geen rimpel op het schftterend groene wateroppervlak. Aan boordtwee zusters franciscanessen in witte nonnenkleren. (Ze waren lief en vertelden ons één en ander, vraag me niet wat, ik zou 't niet meer weten.) Ook ver schillende andere - travelers op de boot, onder andere een oude fransman met zijn zoon. De vader is zo'n echte openhartige man, met zwaar Zuid-frans aksent, die enorm veel bewondering schijnt te hebben voor zoonlief. Dat is dan een struise 22- jarige jongeling met licht varkenshaar en een pokdalig gezicht rond stoonde ogen. II est musicien, mon fils, hij speelt de sitarrrrr Juist dan horen we een huiveringwekkend geluid dat ergens van achter een red dingsboot opstijgt. Al onze haren rijzen ten berge. Ik wil het onzalige instrument zién dat deze onwaarschijnlijke klanken voortbrengt, en beweeg me weliswaar schoorvoetend, maar gedreven door de moed der nieuwsgierigheid naar stuur boord, tussen de ankertouwen en talrijke Indiërs. Het is een walgelijk vals gestemde kleine sitar. Een geluid om alle duivels in de hel mee op stang te jagen. Een tweede fransman speelt tabla als een Canadese houthakker (alle grote Indiese tablaspelers zouden zich als één man in hun graven omdraaien, ware het niet dat ze gekremeerd worden). Jonge Indiërs zitten overal rondom het tweetalschijnen totaal onbewust van de aanval op het kloppende hart van hun kuituur die hier door deze beeldenstormers wordt uitgevoerd, alsof ze hun hele leven niets anders gedaan hebben, wat me overigens niet zou verwonderen. Sommige mensen slagen erin van na zeven jaar nog vóór het stadium van het juist stemmen van hun instrument te blijven steken. Men vraagt zich af waar ze de moed halen om voort te blijven doen. Maar danze beseffen het waarschijnlijk zelf niet, en waarschijnlijk durft niemand het hen te vertellen en, zouden ze het dan wel geloven Wat mij betreftal ben ik dan zelf geen heel goeie muzikant, ik krijg toch een wee gevoel in de maag streek wanneer dergelijke geluiden binnen gehoorsafstand komen Ik verliet dus de plaats des onheils met bekwamen spoed, een eerste voorsmaakje van Goa. We zijn naar het bovendak geklauterd, en zitten met onze ruggen tegen de kabine- wand tussen de reling door te kijken naar de kust. Prachtig, veelbelovend. De groene wand van palmen en struiken komt hier tot vlakbij de zee. Hier en daar een klein wit strandje. Een bocht, en we varen een brede riviermond binnen. Alweel 250 mijl van Bombay. Jeanine heeft een toeristen foldertje gevonden bezienswaardigheden als de Basilica de Bom Jesus (1594) met het graf van de Heilige Franciscus Xave- rius en de kathedraal van Sancta Cathe- rina (1623) en het klooster van Frans van Assisi, volgens het folder een omgebouw de moskeeen het onvermijdelijke Je zuïetenklooster het herinnert er ons aan dat deze plaats meer dan 450 jaar in de handen van de Portugezen is geweest. Tot 1961 om precies te zijn. Het werd in 1510 veroverd door Alfonso d'Albuquer que. Iedereen begint plots heel zenuw achtig te doen, er wordt gesleurd en getrokken met grote kisten en koffers. Het wordt tijd om naar het lagere dek terug te keren en onze bagage samen te scharrelen. En goed opletten, want als een schip in India aanlegt wordt het met een letterlijk ge-enterd door honderden koelies die er, voor je 't weet, met je pak ken vandoor zijnen af en toe pleegt er ook wel eens iets te verdwijnen in 't ge woel. Panjim ligt te bakken onder de stralende middagzon. De witte Portugese gebouwen schijnen een eigen licht uit te stralen. We liggen stil. Maken ons klaar om het freak paradijs te betreden. We vechten ons doorheen de aanstor mende taxi- en rickshawrijders kiezen 'n motorrickshaw die een redelijke prijs vraagt en vliegen naar het postkantoor. Nieuws van thuis, van vrienden en familie leden. En in één van de brieven vinden we aanwijzingen van J.S. die ons verwacht nabij Anjura-strand. Het is niet groot, schrijft hij, ge zult ons zonder moeite vinden - Om er te geraken moeten we eerst 15 km naar het binnenlandmet een propvolle busnaar Mapusa. En daar, vlakbij de markt, een andere bus naar Anjura. Het gaat in laagste versnel ling met geweldig veel motorlawaai over een steile groene heuvel. Als de oude bus bijna op de top is gesukkeld krijgen we in een bocht van de weg plots een machtig uitzicht over kilometers palmbomen en groene rijstvelden. Mijn hart slaat een.slag over, dat moet ik Jeanine vertellen. Het lijkt namelijk van heel ver op BALI, maar Bali is toch nóg mooierDan begint de afdaling. De motor wordt afgezet om benzine te sparen. We vliegen voorbij villa's in die typisch Portugees-koloniale stijl. Het ziet er allemaal erg welvarend uit. Na nog een half uur stopt de bus in een bocht van de weg. Recht doorlopen voor Anjuna Only 800 meters God, met onze loodzware pakken is achthonderd meter al een marteling. Soms zou je wel een rugzak willen hebben. Maar daar heb je dan weer andere moeilijkheden mee. We strompelen over spleten in de droge rode zand-grint bodem. Links van ons staan huisjes, omringd met stenen muurtjes, zoals ie dat ziet in Schotland Op elkaar gestapelde blauwe rotsen, basalt, over groeid met onkruid en groen mos. Rechts is een kale rode heuvelWe arriveren hijgend en sleurend, badend in ons zweet, aan de rand van een klein ravijn. Een dertigtal meter loodrecht onder ons, bre ken turquoise-blauwe golven in een vuur werk van wit schuim tegen logge zwarte rotsen. Maar we hebben geen oog voor natuurschoon zijn half gedeshydrateerd Links van ons ontdekken we twee hutjes die restaurants blijken te zijn. Wat verder op een troep volkswagen-mini-bussen met reservewielen en petroleumblikken, ten ten, waslijnen tussen de palmen en luie stoelen van meer gegoede travelers We ploffen onze tassen in een hoekje van het tweede restaurantje Eerst een theetje, effe uitblazen. Dan zien we wel verder. Tegen de gevlochten rieten muur, op een laag, smal bankje, leunen twee blonde meisjes, met meer dan bestudeerde non chalance. Wat ons een koude rilling be zorgt is niet het feit dat ze naakt zijn, op enkele juwelen halskettingen, een zilve ren buikriempje, oorbellen, armbanden, bengals, enkelbanden en teen ringen en een neusspeldje na maar dat ze hun ongekleedheid onderlijnen met elke bewe ging. Ze zijn zich op een bijna agressieve manier bewust van hun blootheid. Staren recht voor zich uit. Volle lippen enigs zins omhooggekruld in hautain glimlachje. Dit bewustzijn van lichamelijke naaktheid vernietigt de onschuld van het zonder kleren-lopen volkomen. Een onbedekt lichaam met een gesloten blik zijn dingen die toch absoluut niet samengaan Het 'varen niet de ge-ëtaleerde peervormige bruine borstjes met de grote ronde diep bruine vlek omheen de tepeltjes bij de kleinste, cf de iets zwaarder afhangende ovale borsten van de lange hoogblonde, of de schaamteloze rossige driehoekjes o"der dc navels, die mij ergens deden schrikken ik heb, denk ik, genoeg naakt vrouwelijk schoon gezien, om er met on- beneveld ook van te kunnen genieten, maar, dit had spijtig genoeg weinig geniet baars. Het was, misschien ongewild, ge frustreerd uitdagend, of zo kwam het over. Het waren de ogen die de hele vertoning verraadden. En bij een naakt lichaam zeg gen de ogen zoveel meer, wanneer de aandacht niet langer afgeleid wordt door kleren. Misschien daarom droegen ze al die juwelen Ik heb me altijd al afge vraagd waarom mensen juwelen willen dragen, vooral van die nietszeggende kleu rige spullen. Is 't alleen omdat ze 't mooi vinden Maar iets mooi vinden betekent nog niet dat je 't op je lichaam gaat mee sleuren. Of willen ze zichzelf mooier ma ken In dat geval gaat men ervan uit dat een lichaam alleen niet mooi genoeg is. Ik ben bang van zulke ideeën. Hoe het ook zij, het was zeker niet van deze twee dubieuze schoonheden, dat we informatie over de schuilplaats van onze vrienden zouden vernemen Jeanine bleef in de hut, bij de bagage. Goa is namelijk nogal gekend voor 't ver dwijnen van kostbare nuttigheden. En ik begon mijn eenzame kalvarie tussen de hutjes, samengevlochten palmblaren, vast gebonden aan bamboe-geraamten onder duizenden palmen, evenwijdig met het hete strand. Na ongeveer twee kilometer lopen tussen ettelijke honderden hutjes en huisjes, met overal naakte of min-of-meer aangeklede langharigen, groepjes chillumzuige'rs, sur fers en fixers (de laatsten te herkennen aan hun verregaande staat van lichamelijke aftakeling), had ik aan een zestigtal men sen gevraagd waar hier ergens drie Bel gen, twee jongens, zus en zo, en een blond meisje konden uithangen en was geen woord wijzer geworden. Tenminste niet voor wat de ligging betrof van hun huis of wat het ook weze. Maar ik had wél mijn eerste indruk opgesnoven van de lokale atmosfeer. Ik kon er niet erg opgetogen over zijn. De meesten ver waardigden zich niet eens van 't woord tot mij te richten, anderen waren te stoond om iets te kunnen uitbrengen en weer anderen vroegen meteen of ik geen shit bijhad en verloren na mijn negatieve ant woord ineens alle overblijvende interesse. Ik voelde me ineens geweldig verloren, voor het eerst in India, op een plaats waar zoveel - travelerssamenhokken. Het beloofde niet veel goeds. Ik ontmoette na drie uren zoeken, en net van plan om bij de pakken te gaan neer zitten en dit onzalige oord te verlaten, eindelijk een vriendelijke blonde Ameri kaan. Hij trachtte te helpen, we zochten nog wat rond, samen, vonden wel niets, maar het stak me toch een hart onder de riem. Er ware dan toch nog een paar vriendelijke lui hier. Eén op zestig onge veer. Ik keerde terug bij Jeanine, die zich wel stierlijk zal verveeld hebben in dat hok daar, en dronk achter elkaar drie thee-tjes Dan vertrok ik opnieuw op speur tocht, inwendig J.S. vervloekend omdat hij niet ietsjes gedetailleerder was geweest in ziin brief, 't Is klein, ge zult het gemak kelijk vinden. Voor zover ik 't al gezien had zaten hier zeker meer dan duizend freaks en konsoorten verspreid over meer dan drie kilometer strand en ongeveer evenveel naar 't binnenland toe. Het was in die richting dat ik nu mijn geluk ging beproeven. Ik volgde een wirwar van holle wegen, met aan weerskanten de muurtjes, tot mans hoogte. Af en toe verwoed aangeblaft door grote waakhonden, die er weldoor voed en zelfs niet schurftig uitzagen. Had mc wel een stevig stuk palmtak uitgekozen, maar ze bleken niet erg agressief. Het hopeloze van deze speurtocht begon ste vig tot mij door te dringen. Straks viel de avond, en gesteld dat ik onze vrienden dan nog niet had gevonden, waar zouden we dan slapen Want hotelletjes waren op dit strand nog niet te vinden. En met onze bagage en de slechte reputatie van de plaats voor dieven, had ik weinig zin om de nacht onder de sterren op het strand door te brengen Juist dan keerde het geluk zich even in onze richting. Op een stoepje van 'n groot rood huis zat een sympathiek uitziende jongen fluit te spelen, Dave. Een uur later zaten we gezellig met ons drieen te babbelen in de woonkamer. Hij leefde er al een paar maanden en had de zaak gezellig ingericht, met stukken kleurig weefsel en godenprenten tegen de muren, raflia-matten op de vloerwe brandden wierookstokjes en dronken heerlijke thee. Het is fijn van vrienden te vinden als je ze nodig hebt. We bleven een dag bij Dave, en later, met nieuwe aanwijzingen, vonden we ten langen laatste de plaats waar onze vrienden logeerden een klein boerderijtje dat Jan en Willy hadden ge huurd van een familie, voor 80 rps in de maand (wat duur is). Ik zal u de hartelijk-weerzien tonelen be sparen, die zijn toch overal dezelfde, waar vrienden mekaar weervinden. We dronken er een fles oude portugese portwijn op. Zo waren we ge-installeerd in Goa, 't begon niet al te schitterend misschien maar 't zou nog geestig worden. Daarover lees /je echter in de volgende artikels met de veel belovende titels: BLOTE JAN en HET DRUGPARADIJS. Voor Volwassenen. Bui ten het bereik van kinderen en streng- ortodoxen houden BLOTE JAN Goa beloofde een interessante ervaring te worden, 't Leek de wereld op z'n kop. De totale vrijheid, en nu maar kijken wat ervan terecht komt GOA is voor elck wat wilsHet te beschrijven is een beeld schetsen van de meest waanzinnige, uiteenlopendste, hete- rogeenste opeenpakking van jonge mensen in de hele wereldgeschiedenis Je zou er een boek kunnen over schrijven of een doktoraatsthesis (antropologie, psycholo gie). Ik weet niet of alles wat hier volgt wel zo objektief en onbevooroordeeld zal zijn, maar het is voor mij erg moeilijk en zinloos om geen eigen standpunt in te nemen bij 't schrijven van dit artikel. Ik schrijf tenslotte geen statistiek, 'k Heb niet de pretentie van te veronderstellen dat ieder weldenkend mens de GOA- scene zal zien zoals ik. Hopelijk laat men mij toch het recht op een eigen opinie erover. GOA en dan vooral het strand- gebied, is een plaats waar veel dingen gewoon zijn die bij ons als abnormaal worden aangezien en vice versa. Wie GOA wil verstaan moet dit aanvaarden. Wat we voor onze ogen zien is een wisselend beeld. Het was misschien gisteren of vorig jaar totaal anders en 't veranderd elke dag. Wat ik er zelf zeer interessant aan vond was dat het mij de unieke kans gaf een gemeenschap van jongeren te bestuderen, jonge Westerlingen, levend in zo goed als absolute vrijheid en in zeer primitieve omstandigheden. Ik kan er geen uitge breide studie aan wijden in dit blad, en dus geef ik wat hier geschreven staat voor wat het waard is het is het'resultaat van veel observeren en weinig denkwerk. Laat ons beginnen met de dingen die éérst en vooral opvielen. Er zijn, zoals we in het vorige artikel al zegden, ver-schrik-ke-lijk veel jonge blan ken op de Goaanse stranden te vinden. Sommigen leven er jèèren. De plaats heeft een aantrekkingskracht gelijk een groot permanent popfestival. De namen GOA en Kathmandu vallen tijdens gesprekken in het Midden-Oosten méér dan alle andere samen (zie 3e all.). Waarom Er is de nieuwsgierigheid die mensen drijft (wij n.'ct uitgezonderd) en hier en daar ook wel enige illusies. Het feit ook dat Goa een kleine staat is, nog maar vijftien jaar vrij van de Portugese overheersing, wel varend en zonnig. Dat men er de hip pies verwelkomt om de lieve centen. De omgeving die inderdaad fantastisch schoon is. De lange witte stranden, van mekaar gescheiden door hoge heuvels van rood grint en sintels, droog en zongeblakerd Duiten het regenseizoen. De rustige Per zische Golf. De hoge zachtjes-uitrollende golven. De duizenden kokospalmen die schaduw geven op het middag-uur. De lekkere vis. De bevolkingminder zenuw achtig dan de meeste Noord-Indiers. Ka tholiek en toch verdraagzaam. Meer Por tugees dan Indisch. De vrijheid aan het strand is kompleet Ane soorten van drugs zijn overal verkrijg baar tegen meestal redelijke pri/zen, ver geleken bij Europa en de VS. Zelfs LSD jn mescaline kan e er soms krijgen. De hoofdreden is echter voigens mijhet teit aat er al zoveel anderen samen zijn. Dat net er gemakkelijker schijnt aan in de rest van t Oosten. Het is iets typisch voor de onechtetravelers dat ze samen hokken met andere westerlingen. Dat ze zoveel mogelijk in hun westerse milieu uii/ven. Ze verschillen hierin in feite wei nig van de brave toeristen waarop ze nochtans vloeken. Wat ze hier m Goa vin den is hun ideaaleen machtig, onbezoe- aeid strand (hoe lang nog een gemak kelijk en desgewenst zelts gezond levent/e, alle luxe die zij nodig hebben muziek, shit en vrouwen. En niets dan wester lingen om zich heen. Geen bedelaars (althans geen Indiese). Geen hongerlij ders. Het zou net zo goed een privaat- strand in Zuid-Frankrijk of Spanje kunnen zijn. De kust doet trouwens denken aan de Costa Brava. Met één groot verschil hier loopt geen politie I GOA is op 't eerste gezicht een groot vakantiekamp voor ieder die tussen de twee werelden blijft hangen. Te zwak of te slim voor 't Westen, niet sterk genoeg voor 't Oosten. Want Goa is het Oosten niet. Goa is niét India GERAKEN WIJ ER NIET IN OF ZIJ ER NIET «UIT"? De strandgemeenschap van GOA is voer voor psychologen. Een vette kluif. Een eerste aspekt dat geweldig in het oog springt is het verschijnselCONFORMIS ME Ongetwijfeld is naakt zwemmen en zonnebaden prettig en gezond. Het is zelfs bewezen dat volledig naakt de seksuele gevoelens minder stimuleert dan gedeel telijke bedekking. Dit om de lezers op hun gemak te stellen die de gedachte aan een mogelijkheid tot seksueel gestimuleerd worden al te veel zouden vinden. Moest iemand in de loop van dit artikel toch een bepaald gevoel krijgen in de onder delen vreest niet, het is natuurlijk en heeft bij mijn weten nog niemand kwaad gedaan. Vermits er over naaktloperij en nudisme genoeg literatuur to vindon is (ik kan iedereen Playboy aanbevelen), sta ik er hier niet bij stil. Wat mij echter intri geert is hoe het hier in de loop der jaren gegroeid is, eerst misschien als een reak- sie, of een bevrijding, dan geassimileerd als een mode. vervlakt tot een gewoonte, dan een norm geworden is en nu bijna tot Wet verheven. Hoe eigenaardig is dit men selijk schaamtegevoel. Het vraagt een overwinning tegen het menselijke opzicht van hiergekleed te blijven, waar iedereen naakt loopt. Vele jonge mensen, zelfs nu nog, zijn beschaamd hun naakte lichaam te tonen in het openbaar, wat ridikuul is. Maar beschaamd zijn om je kleren aan te houden is al even onnozel. Het is echt niet met een gevoel van be vrijding dat velen hier hun intiemste delen aan het zonnelicht en de blikken der anderen blootstellen. Ik vraag me in zo'n geval af of het hen niet nog méér frustreert i.pl.v. minder 7 Een tweede punt zelfs hier ontdekken we modeverschijnselen. Jawel. Het is nu een nieuwe rage onder de langharige freaks om het haar in tresjes samen te vlechten imitatie van Indiese heilige mannen en het dan een jaar of wat zo te laten, tot het lekker freaky vuil en stijf staat. Het is een teken van senioriteit op het strand, vermits ik nergens elders in India dergelijke gevallen heb ontmoet. Er zijn er natuurlijk altijd één of twee die zoiets goed staatSommige mensen staan met alles. Wel, ik had gehoopt dat in een blote sa menleving de mentaliteit open zou geweest zijn. Desillusie, leder sluit zich op in kliek jes (soms worden het bijna stammen) en het is even onbegonnen moeite om door zo'n kliekje aanvaard te worden zonder erin te worden opgeslorpt, in GOA, als bijvoorbeeld in 't pannenhuis in Antwer pen of in Amsterdam. Ik zag kerels vechten voor geld, voor heroine en voor vrouwen, en voor alle samen. Dus, heel vreedzaam was 't ook niet altijd. Al wil ik dit nu niet over drijven. De enige dingen die er schenen gedeeld te worden waren dope - en venerische ziekten. Openheid hebben we gezocht maar haast nergens gevonden. Het is inderdaad nog steeds gemakkelijker zi/n blote kont te tonen, dan zijn blote zelf. Er werd gerookt van zonsopgang tot zons ondergang. Aan één stuk door. Dat kan ik moeilijk overdrijven. Zoveel voor een eerste indruk van de strandgemeenschap Het resultaat was in ons geval, dat we algauw zelf in ons eigen Vlaamse cirkeltje dreigden vast te geraken. We zochten naar vrienden, naar broeders van het Licht, tussen de duizen den would-be freaks. We vonden er en- keie. Een vijftal. En God weet dat we ons best gedaan hebben. We hebben in GOA wel één en ander leren aanvaarden. Onder andere hoe idea len op zich weinig of niets betekenen als de idealisten ontbreken. Het is nu eenmaal niet voldoende van naar dit strand te komen en heel demonstratief de kleren af te werpen. Misschien kan het dèèr wel beginnen. Voor mijn part hoeft het niet. Als je in een groep echte vrien den (dus, toffe mensen) bent, valt elk menselijk opzicht immers vanzelf weg. En dan is het niet-dragen van kleren een gewone zaak en niemand let er op of hecht er enig belang aan. Dat is naar mijn gevoel gezond. Wat we hier zien gaat soms sterk naar exhibitionisme ruiken. Ik lig op het strand. Kijk naar de golven die hier superb zijn. De zee is rustig maar de golven zijn machtig hoog. En kele bruine jongens doen body surf Je zwemt een eindje de zee in, tot vlak achter de brandingkiest een grote golf. zwemt zo snel je kan erin mee, en als je goed getimed hebt, dan ben je op de top van de breker precies op het ogen blik dat hij bulderend ineenstort en je wordt soms tien meter en meer vooruit gekatapulteerd doorheen het wild opspat tende witte schuim. Het is een prettig spel letje met de zee en ik geraak er maar niet op uitgekeken. Als je 't zeil probeert is het lang zo een voudig niet als het lijkt, maar, de keren dat het lukt, heb je een machtig gevoel van meegesleurd worden. Je wordt even één met het water, het is alsof je lichaam plots alle richtngen tegelijk uit wil. On telbare vangarmen wentelen en sleuren aan je body, tot je niet meer weet waar boven of onder is, en hoe dit gaat aflopen. Tot ie het scherpe zand onder je buik voelt schuren. Je richt je verbaasd op, de branding is zeker twintig meter achter je. Al en toe dwaalt mijn blik naar de vele tientallen travelers op het strand. Drie slanke meisjes passeren voor de vijftiende keer langs mijn luie leden. Ik heb borsten gezien in alle denkbare formaten en kleur nuances. Van nog hei-wit, dikwijls als een witte BH op een totaal bruine achter grond, tot zowat neger-kotfie-bruin in een paar uitzonderlijke gevallen. Of roze tot bordeaux-rood bij onvoorzicMigen die té vlug tot de habituées wilden behoren. We dopen het strand om totde blote tieten en pieten-kermis. Misschien vragen sommige trouwe lezers zich afWaarom besteedt hij nu zoveel tijd aan die uiterlijkheden Wel, om dat ik eerlijk wil zijn ik heb er zeker niet naast gekeken, heb gezocht naar een paar estetisch verantwoorde schoonheden, maar het merendeel van die tijd werd de schoonheid door één of ander bedorven. De naakte mannen liepen dikwijls in zo'n afschuwelijke houding't Is iets dat me in GOA geweldig is opgevallen, en waar ik nadien nog veel heb op gelet, ook bij mezelfde verschrikkelijke lichaamshou ding van ons, westerlingen. Het totaal ont breken van enige natuurlijkheid en stijl. Moesten sommige mensen kunnen zien hoe ze lopenDoorgezakt, met hoog opgetrokken schouders, gebogen hoofd, buik vooruit, armen waarmee ze niet weten wat aangevangen. We kunnen zelfs niet meer stijlvol bloot zijn. Sommige fransen houden hun handen op een manier dat je bijna de broekzakken kan zien waar ze normaal ingestopt worden. Anderen haken de duimen op de heupen in een denk beeldige gordel. Vreselijk. Dan zijn er ook de vreselijke Indische toeristen. Er worden nu voyeur-tours in gelegd met speciale bussen, vanuit Bom bay. (A Week-end with the Hippies in Calangute). De Voyeurs komen op het strand, meestal uitgedost in westerse pak ken, witte hemdsmouwen opgestoofd met dassen en zwarte kousen en schoenen, en kijken tot hun ogen bijna uit de kassen rollen. Sommigen gaan zelfs zwemmen in hun onderbroekje. Een GILEen vette Indische zakenman kon zich niet langer in toom houden en is onderwater als eer dikke zeerob met zijn besnorde neus in een aantrekkelijk poesje gedoken. Het meisje vliegt als de bliksem het water uit, moord en brand en verkrachting schreeu wend. Een grote Nederlander stormt op de geterroriseerde man af, begint erop te slaan en stompen, onderwijl brullend als een jaloerse leeuw. Loopt plotseling terug naar zijn hut en komt na twee sekonden weer tevoorschijn, krijgshaftig zwaaiend met een groot slagersmes En komen jullie hier nooit meer terug, hoor je, bastaard, zwijn, PIG I PIG Aan genomen dat de Indiër zijn neus beter niet in andermans zaken had gestoken, toch vind ik zulke uitbarstingen wel stevig overdreven. Als je naakt wil zwemmen in een gefrustreerde wereld moet je zelf eerst verdraagzaam zijn. Tenslotte zijn er wei nig plaatsen op deze bol, waar ons zoveel vrijheid is toegelaten. En er was nog niet eens écht wat gebeurd. 'k Ga het voor de blote toestanden maar hierbij laten. Hopelijk had je bij 't lezen hiervan evenveel leute als ik bij 't schrij ven. Deze week spijtig genoeg geen foto. En vanaf volgende week worden we weer bloedernstig. Dan gaan we 't nog eens hebben over hasj, ganja, marihuana, weed, grass, opium, heroine, coke, morfine, tetracycline, aspirine en andere drugs. GOA DRUGPARADIJS We hebben echt wel genoten van deze drie weken in GOA. Soms maakten we lange wandelingen over de steile heuvels naar wat rustiger stranden. Het werden opwindende klauterpartijen, niet altijd zonder risico's. Of soms fietstochtjes, naar Panjim, voor onze poste restante. En we koken ook weer zelf. Groente en fruit zijn rond het strand te koop maar veel te duur. Je betaalt soms tien frank voor een niet zo grote papaya. Alleen de vis is spotgoedkoop. Ik wandel soms de vijf kilometer naar Calangute-strand waar je kan helpen bij het op 't strand trekken van het net. Het is een eigenaardige manier van vissen het net is enige honderden meter lang en wordt op een boot gelegd die nadien met kleine sloepen in zee wordt getrok ken. De boot wordt ge-ankerd op een honderdtal meter van het strand. Dan werpt men het net aan weerskanten van de boot in zee, en de twee uiteinden worden dan in een grote boog terug aan land getrokken tot er een grote halve cirkel is gevormd, met de boot op de uiterste punt. Dan wordt het net aan beide kanten tegelijk aan land getrokken. Soms zijn er honderd mannen nodig om dit karwei op te knappen. E rwordt geschreeuwd en ge tierd. Als de vangst goed is, weegt het zaakje zeer zwaar, en komt er heel wat uitrekenen bij kijken, en organiseren, om het net bij elke grote goll wat dichterbij te krijgen. Het kan een vol uur duren. De makrelen kosten bijna niets. We hebben er dikwijls zes voor één roepie (5 F). Tegen zonsondergang keren we meoetai terug naar ons huisje. f Het is een gezellig boerderijtje. Op ge trokken uit klei en stro. Wel wat donker. De familie van wie we het huren woont achteraan in een kleine aparte kamer, 't Is wel allemaal heel rustiek eenvoudig. Een diepe waterput op 't erf. Een toilet als een droom het bevindt zich in een hoekje van de ommuurde hof, drie-vierde afgesloten met een schot van gevlochten palmblaren. Je zit gehurkt op een heu veltje, boven een soort schoorsteen, en anderhalve meter onder jou, staat een dik varken klaar om je uitwerpselen met een op te slobberen. De eerste paar keren krijg je onwillekeurig de bibbers als je de slokkende slurpgeluiden hoort beginnen zodra de eerste lading vertrokken is. Maar je went eraan en het is gezelliger dan zo'n toilet van bij ons, waar je ie blind staart op antiseptische tegeltjes. Hier kruipen spinnetjes en andere in- sektjes over de tuinmuur die, als je er met je neus opzit allerhande waanzinnige kleurschakeringen vertoont. Hele legers rode strijdmieren marcheren al en aan. Samenleven in dit kleine huisje was geen orobleem. Er was mijn oude vriend Jan, die een maand na ons was vertrokken samen met een vriend van hem uit Leuven. Een blond leraresje L.O. Een jongen uit Brug ge die ze onderweg hadden opgeschar reld, Jeanine en ik. De Bruggeling rookte er graag eentje en dus werd er al en toe een forse joint opgestoken in de vroege avonduurtjes. Er is nergens elektriciteit, we verlichten dus met kaarsjes en olie lampen. Alleman gaat hier slapen met de zon behalve' de nachten van de volle maan, of als er parties zijn op het strand, dat van ons huisje ongeveer een kilo meter verwijderd ligt, een tocht over de maanzilveren droqe rijstvelden. Ik ben één keer met Willy naar zo'n party geweest op het strand. Het was al stik donker maar de maan scheen flauwtjes laag boven de zwarte palmen. Dan kan ie de paadjes zien in de rijstvelden. Paadjes die je in het zonlicht zoudt voorbijlopen het komt door het rode stof van de weg en de verharding van de bodem. De vel den staan nog vol stoppels van de oogst en de paadjes lopen tussen de stoppels door. Met de middagzon zijn ze onzicht baar, rood a's de rest. Maar als de opko mende maan schaduwen werpt over de stoppelvelden, dan is er geen schaduw op de paadjes, elke aardkluit is daar platgetrapt en zo lijkt het alsof de paad jes een eigen licht uitstralen terwijl alles rondom bevlekt is met schaduwen. We kwamen dus na een korte strompel- tocht bij de open plek tussen de strand- palmen. Er zaten een tweehonderdtal mensen samen en er brandde een groot vuur. Enkele kerels waren druk bezig met een enorme pot op het vuur. Hier en daar zat iemand op een gitaar te tokke len. De meesten zaten in groepjes. Ko kosschelpen met een kaarsje erin deden dienst als verlichting. We zetten ons in een van de buitenste cirkels, een vijftien meter van het vuur, in het mulle zand.

De Voorpost | 1975 | | pagina 10