(RISTIAAN VAN INGELGEM OOGST LAUWEREN B.G.J.G. MOORSEL IN FEEST IN PARIJSE NOTRE-DAME PIERRE COCHEREAU UIT LOVENDE KRITIEK VOORBEREIDENDE AFDELING KONINKLIJK ATHENEUM - AALST WORDT RLFKSLAGERE SCHOOL AALSTERSE AKKEFIETJES De Voorpost - 13-6-75 - 3 tlegge i Van den n, op om z steld, gemei nsioe ar mt ze m erkpl vrou alen oude ;n en Als vijfentwintigste afdeling in het gewest Aalst zal de afdeling Moorsel van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen haar nieuwe vlag inhuldigen op zaterdag 28 en zondag 29 juni 1975. Dat het grootse feesten zullen worden bewijst het feit dat de feestelijkhe- den gespreid worden over twee dagen. Vele genodigden van het cn v kanton, gewest en provincie zullen aanwezig zijn, alsook alle AND psterafdelingen uit het gewest Aalst zullen er vertegenwoordigd zijn. 'aat o De feesteliikheden beginnen op zaterdag 28 juni met een Grote ittere Autozoektocht, formule B van de V.A.B. Vrije start te Moorsel zai tussen 12.30 uur en 14 uur aan het loka ubertus, bij Roger n seh Vermoesen, Molenstraat 1. Aankomst op dezelfde plaats voor 19 rs het uur- Iedereen kan aan een toeristische autozoektocht deelne- de we men- er 's 9een snelheid, behendigheid, noch bijzondere kennis vereist. Alle vragen zijn ter plaatse oplosbaar. U hebt enkel nodig: schrijfgerief, een zakwoordenboekje Prisma Nederlands en twee klare kijkers. Afstand: Maximum 40 km. Deelname in de onkosten: Bij voorinschrijving tot 15 juni; güü fr jer deelnemers. Na 15 juni of aan de start: 225 fr per deelnemer, eden van de B.G.J.G. 6 Afdeling Moorsel genieten steeds 25 fr vermindering. Voorinschrijvingen bij Van den Meersche H., Driesstraat 22, 9390 Moorsel. Tel 053-21.92.85. Stortingen op P.C.R. zelfde adres Nr. 000-0878711-85. Inlichtingen in het se cretariaat, Driesstraat 22 of in het lokaal Sint-Hubertus Tel. 053- 70.13.43. Prijzen: Er zijn reeds voor meer dan 35.000 fr aan prijzen. Na de aankomst van de laatste deelnemer zal in een feesttent de prijsui treiking plaats hebben en aansluitend daarop speelt het orkest «Lover» ten dans in dezelfde feesttent. Op zondag 29 juni heeft dan de wijding plaats van de nieuwe vlag. Te 14.30 uur is er samenkomst voor iedereen aan de feesttent naast het lokaal, Molenstraat 1. Te 14.45 uur: Optocht naar de parochiekerk langs Statiestraat, Nieuwstraat en Dorp. Te 15 uur - vlaggewijding in de kerk en mis voor de levende en overleden leden van de B.G.J.G. - Afdeling Moorsel. Na de mis: Optocht langs Dorp, Kloosterstraat, Beugemstraat, Driesstraat, Molen straat tot aan de feesttent waar een feestzitting zal plaats hebben. Het programma voor deze feestzitting ziet eruit als volgt: 1. Opening door een muziekkorps. Wëlkomwoord door de voorzitter. 3. Feestrede door de heer Van Landuyt, ondervoorzitter van de Bond en tevens gewestvoorzitter. Toespraak door de heer T. Van Parijs, provinciaal voorzitter. 5. Viering der leden met meer dan 30 jaar lidmaatschap. 6. Viering van een lid dat sinds 25 jaar ononderbroken in het bestuur zetelt. Sluiting der feestzitting door een muziekkorps. Na de feestzitting is er voor iedereen een gezellig samenzijn in de feesttent dat zal opgeluisterd worden door D.J. Ludo. Gedurende de twee dagen, zaterdag 28 en zondag 29 juni, zal er kinderkoor aanwezig zijn op het vroegere stationsplein. Wij weten dat er tevens sprake was van een ontvangst op het gemeentehuis, maar waar we die juist moeten plaatsen, weten wij niet. Wij veronderstellen dat dit zou gebeuren na de mis met vlaggewijding en voor de feestzitting. D.D.R. Parijs, zondag 8 juni: een onvergetelijke datum in het Vlaamse muziekleven! Stadsgenoot Kristiaan Van Ingelgem, titularis-organist in de Sint-Martinuskerk te Aalst gaf een luisterrijke orgelauditie in een nokvolle Notre-Dame- kathedraal. Ik schatte het aantal toehoorders dat zijn entoe- siasme niet onder stoelen of banken stak op ongeveer vier duizend. Naast een afgevaardigde van de Belgische Ambas sade behoorde ook niemand minder dan PIERRE COCHE REAU tot de luisteraars. Cochereau is titelvoerend organist aan de Notre-Dame en verwierf wereldvermaardheid door de vele plaatopnamen vooral met werken van Johann Sebas tian Bach die hij op zijn naam heeft staan. In een langdurig onderhoud onthulde hij onverbloemd zijn visie op Van Inge- Igems interpretatie en persoonlijkheid. FONS heyndrickx RICHT PONYKOERSEN IN OP ZIJN EENTJE! Voor zondag 8 juni waren te Moorsel in de Hollestraat pony- en paardenwedstrijden voorzien, ingericht door en ten voordele van de voetbalklub «De Schroevers». Op donderdag 7 juni, dus drie dagen voor de ponykoersen kreeg de heer Alfons Heyndrickx, bestuurslid van het Interprovinciaal Ponyverbond telefonisch be richt van het bestuur van Schroevers Moorsel dat de ponykoersen niet konden doorgaan omdat het bestuur niet klaargekomen was met de voorbereiding. Dat de Heer Heyndrickx diep in de put zat, kunnen wij best begrijpen. Een feit stond vast: De wedstrijden moesten doorgaan. De kalender van het I.P.V. is maanden op voorhand vastgesteld en alle eigenaars zouden zondag naar Moorsel komen om er hun ponys en jokeys aan het werk te zetten. Het bestuur van de Schroevers had zomaar eventjes een kontrakt van 6.000 fr voor de huur van een weide afgesloten met de heer Marcel Uyttersprot. Fons kon de kosten dan ook betalen. De heer en mevrouw Heyndrickx konden dan ook beginnen met het ma ken van inkomkaarten en loten van de tombola. Van affiches of reklame was evenmin een spoor te bekennen, lentenamiddag de ponywedstrijden bij te wonen. Zelfs de drank werd heel fris opgediend bij dergelijke weersomstandigheden. Alfons Heyndrickx had zijn koelwagen op het terrein geïnstal leerd. Wij vinden het in ieder geval een prachtprestatie dat één persoon in een tijdspanne van drie dagen iets kan organiseren, wat een bestuur van een voetbalklub niet kan klaarkrijgen. Proficiat Alfons! Spijtig genoeg deed zich tijdens de wedstrijden een ongeval voor, waarbij een jockey tamelijk erg werd gewond en diende overge bracht naar een ziekenhuis. Wij hopen voor de inrichter dat het financieel een sukses is geworden. D.D.R. Van Ingelgems originaliteit uitte zich reeds in de program makeuze. Hij speelde de So nate over Psalm 94 van Julius Reubke en de «minder onbe kende» Fantasia und Fuge opus 135b van Max Reger. Een inzage in de jaarkalender leerde ons dat naast de alge meen voorkomende reperto- riumwerken (Bach, Frack) 'vooral Franse werken gepro grammeerd worden; dit kan men aanzien als een (weinig sportieve) tegemoetkoming aan het overwegend Franse publiek. Van Ingelgem kon dit hulpmiddel tot bijval missen en wist desondanks met zijn vol ledig Duits programma het pu bliek tot een spontane ovatie te overhalen. Ik schreef spontane ovatie omdat, naar insiders beweerden, normaal gezien in de katedraal niet geapplaudis seerd wordt na de orgelreci tals. De grote bijval die onze stadsgenoot te beurt viel was te wijten aan de groots opge vatte doch nergens overladen klankenweelde die hij uit het majestatische instrument te voorschijn haalde en de intens-muzikale wijze waarop hij het geheel gestalte gaf. Overal wist hij een constante spanning te behouden die sa men met een uiterst mooi uit gebalanceerde dynamiek de toehoorder naar ongekende hoogtepunten van muzikaal genot voerde. Deze persoonlijke indrukken kunnen door de kritische lezer aanzien worden als subjectief beïnvloed. Hoewel ik dit feno meen niet ontken meen ikloch nergens de realiteit geweld te hebben aangedaan temeer er nog verschillende buiten staanders bovenstaande be schouwingen in hun oordeel plaats gaven. Een onder hen was de reeds eerder ge noemde Pierre Cochereau die mij («pour votre article») zijn mening te kennen gaf. Ten be hoeve van de originaliteit plaatsen we even onze moe dertaal terzijde en noteren we enkele zijner beschouwingen. Hij sprak van «l'adaption est trés bien; c'est un orgue trés grand, une grande église, et il sait trés bien accorder tout ga avec la musique. C'est formi dable! On n'a pas souvent joué tenement sur eet orgue. Trés beau!» Zijn deze woorden reeds voldoende om de grote belangstelling van de Franse meester te illustreren, toch acht ik het noodzakelijk ook nog dit voorval aan te halen: Na verschillende positieve aan merkingen betreffende de re gistratie te hebben geuit vroeg hij over welk instrument Van Ingelgem in België beschikte. Toen ik hem de wantoestand van ons orgel in korte woorden kenbaar maakte bleek hij heel verwonderd te zijn. Blijkbaar had hij de prachtige registratie aanzien als een logisch gevolg TENTOONSTELLING WANDTAPIJTEN bij va i 't Apostelken werd vorige ijdagdoor Willy De Turck een tentoonstelling geopend van ndtapijten en knoopwerk por de jonge kunstenares Frangine Van der Biest uit Vlier/.ele. Na volledige humaniorastudies volgde ze reeds vier jaar de afdeling monumentale kunst afdeling wandtapijt aan het Sint-Lukas Instituut te Gent en bekwaamde zich op vrije zaterdagen in andere technieken aan de van de ervaring die Van Inge lgem zou gehad hebben op een mooi instrument waarover hij dagelijks kon beschikken. Algauw was hem duidelijk dat dit niet het geval was en schreef de mooie vondsten toe aan het aanvoelingsvermogen van Van Ingelgem. Hij wees verder op de expressieve kracht en geladenheid die in de werken werd gelegd: «jouépro- fondément, c'est un artiste trés romantique». len mogen als een uitzonder lijke referentie beschouwd worden. Ik herinner me een op treden van een Zwitsers orga nist in de Notre-Dame die eveneens een werk van Reger ten gehore bracht; ondanks de imponerende stijl van de man viel hem dergelijke bijval niette beurt. Herinneren we er aan dat Van Ingelgem op 19 juli te 16.00 u. een recital geeft in de Kate draal Notre Dame de Valère te Sion (Zwitserland). Dit ten be hoeve van eventuele vakantie gangers. Het loont steeds de moeite kennis te maken met de man die de Vlaamse kulturele werking langzaam maar zekér Europese dimensies zal toede len. Daarom vermelden we nog enkele binnenlandse optre dens. 3 augustus te 20.30 u. in de O.-L.-Vrouwkerk te De Panne. 7 augustus te 20 u. in de Sint- Baafskatedraal te Gent. 31 augustus te 20.30 u. in de Aalsterse akademie. Voor vol gend schooljaar kreeg ze een studiebeurs om zich in de akademie van Sofia in Bulgarije te volmaken in de weefkunst. Maandag jl. mocht dc direkrie van het Koninklijk Atheneum aan de Graanmarkt te Aalst het schrijven van Minister van Nationale Opvoeding De Croo ontvangen waarbij de uitvoering op 1 juli a.s. van het K.B. van 13 mei jl. meegedeeld wordt en hiermee de voorbereidende afdeling van het Koninklijk Ateneum losgehaakt wordt en een autonome Rijkslager school gaat vormen. Het betrokken personeel is daar bijlange niet zo gelukkig mee en op 30 april reeds richtten zij een schrijven aan Minister De Croo, dat tot op heden onbeantwoord bleefwaarbij aangedrongen werd om dc voorbereidende afdeling verbonden te laten wan het Ateneum en het personeel te behouden onder de Direktie van het Middelbaar onderwijs, waarin ze werden benoemd. De brief, die ondertekend werd door de studieprefekt, de hoofdonderwijzer en alle onderwijzers, stelt verder dat bij een eventuele wijziging aan de toestand van de school of bij reorganisatie van het rijksmiddclbaar onderwijs te Aalst de ondergetekenden niet zullen aanvaarden dat zij willekeurig worden overgeschakeld naar een pensioenstelsel dat hun verworven rechten in het gedrang brengt, waarbij er beroep zal gedaan worden op de Sindikale Raad van Advies bij het Ministerie van Nationale Opvoeding. Bij wet van 1961 werd aan alle benoemde personeelsleden die onder het bestuur van het Middelbaar Onderwijs vallen een gewaarborgd pensioen vanaf 55 jaar toegekend, terwijl het Bestuur van het Basisonderwijs, waaronder de nieuwe autonome Rijkslagere School zal vallen, slechts een pensioengerechtigde leeftijd kent van 60jaar. Met de loshaking van de voorbereidende afdeling van het Kon. Ateneum en de oprichting van een zelfstandige Rijkslager School ziet het onderwijzend personeel zich dan ook in haar verworven rechten geraakt. J. VELGHE Het orgel van de Parijse Notre-Dame-kerk Cochereau noemde de regi stratie «trés préöse». De Ne derlander Paul KEIJSERS stond hiervoor in. Laatstge noemde was te gast in Aalst ter gelegenheid van de 4e orgel cyclus in 1974. Zijn optreden was een suksesvolle aangele genheid. De onverwachte toejuichingen die Van Ingelgem te beurt vie- Sint-Maartenskerk te Aalst, waar een dubbelkoncert plaats heeft in samenwerking met «PRO CANTIONE ANTIQUA» uit Londen, en dit in het kader van het Festival van Vlaande ren. Voortgaande op de ge oogste suksessen kunnen we Van Ingelgems recitals van harte aanbevelen. ANDRE DE GROEVE PROGRAMMAVOORSTEL 1975-76 KATOLIEKE FILMLIGA AALST Zopas gaf de Katolieke Filmliga met een nieuw bestuur, waarin voor het eerst twee vrouwen zetelen het program- mavoorstel voor het seizoen 1975-76 vrij. De data mogen als vast beschouwd worden terwijl telkens twee films gepro grammeerd staan, waarbij de eerste de voorkeur geniet, doch de uiteindelijke keuze mee zal bepaald worden door de afloop van de opiniepeiling inspraak in de keuze. Het voorgestelde programma: 18 sept. Vincent, Frangois, Paul et les autres (Sautet) of: Les violons du bal (Drach) 2 okt. The conversation (Coppola) of: Lacombe Luöen (Malle) 16 okt. Illuminacja (Zanussi) 6 nov. The effect of the gamma rays... (Newman) of: Figu res in a landscape (Losey) 20 nov. Sugerland Express (Spielberg) of: Duel (Spielberg) 4 dec. Harold and Maud Ashby) of: Last detail (Ashby) 18 dec. Chinatown (Polanski) of: The mystery of the black windmill (Siegel) 8 jan. Un nuage entre les dents (Pico) of La moutarde me monte au nez (Zidi) 22 jan. Harry and T onto (Mazursky) of: Lucky Luciano (Rosi) 5 febr. Ana y los Lobos (Saura) 19 febr. Paper Chase (Bridges) of: L'horloger de Saint-Paul (Tavernier) 4 maart Les Arpenteurs (Sauter) of: Le retour d'Afrique (Tan ner) 18 maart Zardoz (Boorman) of: The other (Mulligan) 1 april Klute Pakula) of: Pookie (Pakula) 22 april La maman et la putain (Eustache) of: Scènes uit een huwelijk (Bergman) Het KFL - bestuur overweegt eveneens telkens bij het overlij den van een gekende akteur, regisseur of cineast een kleine retrospektieve te brengen, los van het vastgelegd programma, (jv) Zaterdag 21 juni a.s. om 18 uur in het nieuwe Volkshuis aan de Houtmarkt wordt volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick door de BSP-federatie Aalst gevierd voor zijn twintigjarig parlementair mandaat. Voorzitter van de BSP-afdeling Aalst Jan Van der Veken houdt de openingstoespraak, verder zijn er toespraken door Vk Van der Heyden, ere-voorzitter BSP-Aalst, partijvoorzitter Willy Claes. senator Willy Vernimmen, -voor zitter van de BSP-federatie Aalst, en leest «boontjes» voor. Een strijkorkest en deklamator Joost Nooydens zorgen voor de intermezzo's De presentatie is in handen van Sylvain Bogaert. De Fnterkommunale Vereniging «Land van Aalst», het Aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische ekspansie van het Arrondissement Aalst en de Jonge Ekonomische Kamer van' Aalst richten op woensdag 25 juni a.s. een gezamelijk bezoek in aan de industrieterreinen, de verwezenlijkingen op gebied van het grondbeleid. De Gavers en de recente infrastruktuurwerken van het arrondissement. Bezocht worden het Wijngaardveld te Aalst, de Aalsterse Ringlaan, de industriezone Erembodegem, het industrieterrein Erpe-Mere-Ottergem, de industriezone Zottegem, het industriegebied Schendelbeke, de Gavers te Geraardsbergen en de Molenkouter te Grimminge. Tijdens de algemene vergadering van de BSP-afdeling Aalst werd gemeenteraadslid Jan Van der Veken tot nieuwe voorzitter van de afdeling gekozen in opvolging van Vic Van der Heyden die gehuldigd werd en het ere-voorzitterschap aangeboden kreeg. Dc inrichting van een toeristisch informatiebureau tjjdens de vakantieperiode juli-augustus was verleden jaar een groot sukses. Niet minder dan 2300 toeristen uit verschillende landen bezochten het bureau in het Belfort, waar hen alle mogelijke informatie werd bezorgd in verband met de historische gebouwen van de stad, de mogelijkheid tot overnachting, de toeristische belangrijkheid van de stad en omgeving. Ook dit jaar zal de stedelijke kommissie voor Toerisme tijdens de maanden juli en augustus een informatiebureau inrichten waar gediplomeerde gidsen ter beschikking zullen staan. Nieuw is echter het initiatief om tcrzelfdertijd in de ruime Belfortzaal een tentoonstelling in te richten van een schilder- en beeldhouwwerken van plaatselijke kunstenaars. Hiervoor werd de medewerking verkregen van Bolaska, de bond van oud-leerlingen van de stedelijke Akademie voor Schone Kunsten. In de2e zaal zal tevens door dc Aalsterse Kunstenaar Louis Persoons een prachtig zandtapijt worden gelegd. Dit zandtapijt heeft als tenia de vijfhonderdjarige aanwezigheid van de Zwart Zusters te Aalst. Het tapijt zal tevens deel uitmaken van de tentoonstelling in dezelfde Bclfortzalen eind augustus, begin september ter gelegenheid van de viering van 500 jaar Zwart-Zusters te Aalst. Deze tentoonstelling zal gratis toegankelijk zijn. Zoals v erleden jaar zal de Grote Markt worden bevlagd met heraldische vlaggen, de openbare gebouwen zullen worden verlicht en het gedeelte van de Grote Markt tussen het Belfort en de Borse van Amsterdam zal met bloembakken en rustbanken worden versierd. Dit jaar diende het Internationaal Kongres van de Europese Narrenfederatie door te gaan in België. Dat de eerste karnavalstad van het land, Aalst, hiervoor het uitgelezen oord was. ligt zo voor de hand. Dit kongres dat doorgaat volgende zaterdag en zondag 14 en 15 juni gaat gepaard met tal van nevenaktiviteiten. Zaterdagavond wordt vanaf 21 uur een internationale verbroederings- en showavond gehouden in zaal Madeion, Grote Markt met optredens van de Dansmariekes van de Meeënrijders van Genk. de Dansmariekes van Balen-Neet, het koor van Dekenij Koolstraat, de Aalsterse prinsencaemere. de Ajuinboer, het Stemmingstrio en de karnavalprinsen- chansonniers Jean-Paul. Michel en Antoine. Een internationale Karnaval-en Folkloremarkt heeft plaats zondag 15 juni vanaf 10 uur in de Madelon. bij mooi weer gaat alles door op de Grote Markt. De karnavalmarkt die enig is in haar genre krijgt de Ridders van St.-Michel uit Brussel op bezoek evenals de équipe au grand complet' van 't Lieg Plafon. Om 11 uur in zaal Madelon kan je met de kongressisten mee frühshoppen. Om 13 uur gaat de afscheidsreceptie voor de vreemde delegaties door. Tijdens de jaarbeurs eind augustus, begin september in de Keizershallen wordt het een Aalster biertje dat de dorstigen zal laven. Na een offerte-opgave worden in de nabije toekomst de «Stadsberichten» die tot op heden een volle pagina in «De Aankondiger» innamen, ingelast in een konkurerend adver tentieblad. Zondag 15 juni gaan niet minder dan drie ontvangsten door op het stadhuis. Om 10 uur is de Federatie Europese Narren, ter gelegenheid van hun internationaal kongres aan de beurt, om 10.30 uur wordt de Kon. Balboogmaatschappij Sint-Servatius ontvangen ter gelegenheid van het 135-jarig bestaan, terwijl om 11.30 de pvba Brantegem ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de firma. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Kristelijke Bonden van Gepensioneerden bezetten 525 leden van het Aalsters arrondissement een volledige Lourdestrein. Op 21 juni vertrekken zij. De deelnemers voor deze K.V.G. komen uit 41 afdelingen van het verbond: Lede (90), Aalst (26). Ophasselt (24), Bavegem (23). Moorsel (19). JOHAN VELGHE

De Voorpost | 1975 | | pagina 3