MOET DE RU NOTELAARS TE BAARDEGEM WEG ■r C UW WOORD KULTUURKALENDER 4 - 13-6-75 - De Voorpost Baardegem, de gemeente waar in 1745 de voorman uit de Brabantse Omwenteling Jan Frans Vonck vyerd geboren, de gemeente met een zeer mooie onlangs gerestaureerde kerk, de gemeente bekend om de snijbloemen en de hop, komt weer in de nationale aktualiteit. Niet wegens het nakend Pikfeest op de Lindehoeve in juli noch om de jaarlijkse Faubourg-Jaarmarkt in augustus maar wel omwille v.e. rij notelaars geplant langsheen de via de Vonckstraat bereikbare buurtweg juist op de plaats waar voor enkele jaren stond geschreven in koeien van letters: «De grote staatsman Jan Frans Vonck "JL&ha* Mjfaxtuvu 7||wèjOtwJ v«g rocht op recht naar de weide vor naar de welde lange de notelnreadreef Met zijn zuster Albertine woont Marcel Van der Eist in de Vonckstraat op de hoeve «Loerenians» waar voor enkele jaren het pikfeest doorging. Om een bedrijf van ruim 7 ha doet hij er aan intensieve fruitteelt. Naast hun erf is er enerzijds de Vonckstraat en anderzijds de oude Romeinse Heirbaan in de richting van Lebbeke. Ook ziet men bij hun hof een buurtweg van 5 m. breed die leidt naar de berucht wordende buurtweg nr 19. Langs die buurtweg plaatsten de ouders van Marcel en Albertine in 1929 (dus intussen reeds lang verjaard) een afsluiting met zelf gegoten betonnen paaltjes. De buurtweg wordt «geleverd» door Van der Eist. Achter die afsluiting plant ten de ouders in 1947 een rij notelaars. 23 in totaal waarvan een zeer speciale veredelde Franse notelaar gekocht door Van der Eist bij de Etablis- sements Truffautte Versailles. Benoit Van Langenhove. even eens wonende in de Vonck straat. verzekeringsagent en landbouwer «in zijn vrije tijd», heeft een weiland achter de gronden van Van der Eist gelegen waarvan hij een deel verhuurt aan De Koker. Met de hooikarren die tot 4 m. hoog mogen geladen zijn kan hij op twee manieren naar die weide: recht op recht, de kortste weg uiteraard ofwel via een omweg van 500 m. langs de notelaren- dreef. Petrus Frans De Koker, ook wonende in de Vonckstraat, geboren Denderbellenaar, landbouwer van beroep, is als huurder van Van Langenhove met zijn traktor aangewezen op dezelfde toegangswezen. DE «FEITEN» Vóór 2 jaar, in 1973, gebruikten Van Langenhove en De Koker, de notelarendreef met hun 4 m. hooog geladen hooikarren en daar takken hen hinderden werden deze gewoon afgezaagd. Ook spillen van de veredelde Franse notelaar moesten er aan geloven. Van der Eist nam zulks niet, verwittigde de veldwachter die proces-verbaal opmaakte en bracht hen voor de politierecht bank te Aalst. Schadevergoe ding vroeg Van der Eist niet, wel een principiële veroordeling kontesteert alle laagheid!» Zoals elders zijn er te Baardegem politieke partijen, z(jn er oude dorps veten, ontstaan er boerenhistories o.a. over loswegen, primeert bij velen eigenbelang en gebeurt het wel dat de ene de andere het leven zuur wil maken. Wat ervan nu juist aan de basis van de notelarenkwestie ligt hebben we, spijts we uitereraard alle belanghebbenden aan het woord lieten, zo maar niet kunnen achterhalen. wegens milieuschending. Beide hooiers werden inderdaad tot een geldboete veroordeeld. In beroep werd Van Langenhove buiten vervolging gesteld doch De Koker bleef veroordeeld. De advokaten waren niet ak koord en gingen niet minder dan in kassatie. Het arrest van het Verbrekingshof is nog niet geveld. ADMINISTRATIEF Administratief gebeurde er heel wat! Van Langenhove' en De Koker schreven naar de Gouverneur van Oost-Vlaan- deren en op 27 februari 1975 kreeg het Baardegems Ge meentebestuur een brief waarin de provinciale technische dienst wijst op de «belemmering van buurtweg nr 19» zich beroepend op artikel 44 van de provinciale verordeningen op de buurt wegen. artikel dat dateert van 21.7.1843. Dit artikel vermeldt «Burge meester en Schepenen zullen gestadig waakzaam zijn op het behoud der buurtwegen en het beteugelen van aanmatigingen en overtredingen der bepalingen van tegenwoordige vordering. Ze zullen elke hindernis aan de vrije doortocht op de buurtwegen doen verdwijnen of ambtshalve doen wegnemen». Het Kollege van Burgemeester en Schepenen stelt de Gouverneur voor niet vooruit te lopen op het in kassatie te vellen arrest en wijst erop dat buurtweg nr. 19 enkel door traktoren wordt bereden. Reeds op 25 april komt echter een eigenhandig door de gouverneur genaamtekend ant woord waarin het College op de plicht wordt gewezen de nodige maatregelen te treffen op buurtweg die nu wordt omschreven als openbare land- bou wweg van vierde klasse. Er zijn. althans volgens dit schrijven, overtredingen gekon- stateerd door de technische dienst van de provincie qua plantafstand (ze moeten drie meter uit de wegas staan) en te laag hangende takken (tran sporten met maximale hoogte van 4 m. moeten kunnen passeren) terwijl sommige tak ken maar op een hoogte van 2,15 meter zouden hangen. Dc mooie notelarijenrij in de buurtweg nr. 19 (jm) LOSWEG, BUURTWEG LANDBOUWWEG Er ontstaan discussies over de juiste terminologie in verband met de notelarendreef. Een buurtweg is een weg die opgenomen is in de atlas der buurtwegen daterend van 1845. Buurtweg nr. 19 komt er inderdaad op voor en dit als openbare landbouwweg van vierde klasse. Wijzigingen aan een buurtweg behoren deels aan de gemeente. Na een verzoek bvb. tot opheffing van een buurtweg volgt een onderzoek «commodo en incommodo» met eventuele klachten. De Raad geeft zijn advies en de bestendige deputatie beslist. Een losweg daarentegen is niet in bedoelde atlas te vinden en wijzigingen hieraan behoren tot de kompetitie van de vrede rechter. «EEN POLITIEKE KWESTIE» ZEGT Van Langenhove! Na énig weifelen (mijn voor ganger kreeg de deur op de neus) uit Benoit zijn groeven. «Het is geen geburenkwestie maar louter een politiek spel, een staaltje van bekrompen dorps politiek». meent Van Langenhove. «De buurtweg die drie meter breed moet zijn wordt door de gemeente niet onder houden. De betonnen af sluitingspaaltjes hebben ze ver vangen door de notelaars» (De visu kon ik me overtuigen dat die paaltjes er wel nog staan). «Van der Eist moet zijn bomen maar op hun plaats zetten; wat gaat het worden als ze nog groter worden?» vraagt Benoit zich af. «Die notelaars zijn niet geplant in 1947 (dus vóór 28. of bijna dertig jaar) maar wel in 1961 of '62 toen na tussenkomst van de veldbrigadier en de toenmalige veldwachter jonge notelaars uit de Heirbaan moesten ver dwijnen en dan maar langs buurtweg nr. 19 geplaatst werden» beweert Van Langen hove. Enkele zouden aan de hoeve zelf en nog een viertal langs de Heirban staan. «MIJN MAN HAD GELIJK», ZEGT MEVROUW DE KOKER Frans De Koker, de boer, schijnt niet thuis te zijn doch de boerin staat kranig «haar man». «Met politiek houden we ons niet bezig, daarvan hebben we reeds genoeg gezien te Denderbelle», zegt Mevrouw De Koker. «Zonneklaar is dit zuivere dorpspolitiek» zegt ze. Dat opzettelijk een andere, langere weg gebruikt wordt om de door de notelarendreef te kunnen rijden met de hooi wagens is volgens Mevr. De Koker niet waar. «Ten andere, als we Marcel Van der Eist verwittigden dat we er niet door konden raadde hij ons gewoon aan de andere weg te nemen». «100% had mijn man gelijk toen hij met de zaag van Van Langenhove de hinderende tak ken afzaagde», meent Mw. De Koker. «En al dat gepraat over 'natuurschoon' wordt door Van der Eist slechts ingeroepen omdat het in zijn kraam past!», beweert de boerin. «NATUURSADISME», MEENT DE FAMILIE VAN DER ELST Volgens Albertine, Gabriëlle en Marcel Van de Eist heeft gans deze zaak met politiek niets te maken. Dat de notelaars niet zouden geplant zijn in 1947 en dat het de uitgedane bomen uit de Heirbaan zijn betwist Marcel absoluut. «Samen met de Franse werden ze allen in 1947 geplant en de notelaars die ik moest uitdoen in de Heirbaan staan nu op mijn erf en in de buurt en natuurlijk zijn er ook wel enkele kapotgegaan!» zegt Marcel. «Als er dan toch politiek zou meespelen zou het eer bij de tegenstanders zijn die zich wegens bepaalde relaties sterk voelen.» beweert Marcel. «Zou het niet dwaas zijn dat notelaars, geplant op aandringen van het Ministerie van Landbouw en die reeds het voorwerp uitmaakten van een BRT-programma (film Herman Larcher) nu plots moeten verdwijnen» vraag Van der Eist zich af. «een boerenvete is het niet,» meent Marcel, «men kan het beter betitelen als natuur- sadisme. Uit pure vernielings- zucht zou, het beetje hooi dat voortkomt van een weide van 90 a de oorzaak moeten zijn van het verdwijnen van een landschap- verrijkende notelarenrij waar- ■MMHÉNHttMMitlMtiiMMl ÜttkMI voor dan nog een omweg moet gemaakt worden van circa 500 meter. De door mij geleverde weg. recht op recht, is 5 meter breed en in goede staat». «Laat ons eerlijk blijven,» zegt Van der Eist. «de technicus konstateerde dat de weg 3,60 m. breed is. De baan moet maar 3 m. zijn. We hebben dus reeds 3.60 m.: 2= 1.80 m. Daar De Koker weigert zijn helft te leveren komen we, strikt gezien, iets te kort. Het lijkt dus wel een strijd met veel haarklieverij, een strijd tussen een natuurminnaar en een natuursadist. Ook de kinderen, waarvoor ik reeds gronden beschikbaar heb ge steld voor allerlei, spelen, die mogen noten rapen in de Dreef zouden het verdwijnen betreuren!» EN NU? Komen de gemoederen, na even fel oplaaien, tot bedaren? Of wordt het van langsom erger en blijft iedereen halsstarrig op zijn ingenomen standpunt? Worden de notelaren geveld of nemen de hooiers de kortste en schijnbaar meest logische weg naar hun hooiland? KOMT HET NOG TOT EEN DIALOOG? •Neen», zegt Van Langenhove, «voor een dialoog is het nu te laat. Die moest vroeger plaats hebben gehad. De notelaars moeten eenvoudigweg. Daaraan valt niets meer te veranderen. Ze staan niet op de wettelijke afstand en moeten dus weg. Een verordening van 1843 blijft nog steeds van kracht». «De bomen moeten weg», zegt Mev. De Koker, «en daaren boven gaat het nu niet meer om de bomen. Het wordt een opgeblazen politieke affaire en met politiek bemoeien wij ons niet.» «Wacht nog wat.» zegt Albertine Van der Eist, «de zaak is nog niet rond. Onze beste troef hebben we nog niet uitgespeeld. We krijgen de lachers nog aan onze kant!» EN HET KOLLEGE? «Het bevelschrift van de gouverneur kunnen we niet negeren. Met treurnis in het hart hebben we Van der Eist aange schreven dat de doorgang moge lijk moet zijn.» Het kollege betreurt deze gang van zaken omdat het vermoedt dat de gouverneur niet volledig van de ware toedracht op de hoogte is. Het heeft dan ook een onderhoud, zowel met de gou verneur als met de arrondis- sementskommissaris aange vraagd. Moet het Baardegems natuur schoon geweld worden aange daan omwille van onenigheid tusen buren en steunende op een tekst van 1843 die tot in het absurde toe zou moeten worden toegepast?» «VOOR MD GELDEN ENKEL DE BOMEN!» DIXIT BURGEMEESTER DE PAUW. F.en burgemeester wordt nogal gauw tussen geschillen aller hande betrokken doch voor mij is het klaar, voor mij gelden enkel de bomen.» In een periode dat steeds van hogerhand de nadruk wordt gelegd op behoud van natuur schoon en milieu, in een periode waarin ons land ook een minister voor het leefmilieu heeft, interesseren mij geen geburenkwesties doch primeert alleen het behoud van de mooie rij notelaars. Politiek wil men een burgemeester steeds langs de éné of andere zijde zetten doch ik verdedig hier geen personen maar wel ons Baardegems natuurschoon. Als burgemeester van een gemeente die langs wegen bomen plant, die allerlei hoeken en kanten beplant en die aktief deelneemt aan boomplantingsakties (die trouwens in deze streek zijn begonnen) kan ik het me niet veroorloven me niet in te zetten voor ons natuurschoon». «Op verzoek van de hogere overheid werd nog onlangs gespecifieerd dat elke massa-kapping van bomen moet onderworpen wor den aan een voorafgaande toelating van het Schepen kollege. Als alle provinciale verordeningen zo stipt nageleefd worden als deze dan zullen in 't vervolg beken en grachten wel veel beter uitgedaan zijn, maar daarvoor heb ik nog niemand moeilijkheden aangedaan al- 'l De rij notelaars met als tweede vooraan de veredelde Franse (jm) hoewel ik regelmatig elk jaar ook op deze plicht heb gewezen. Voor mij geldt dus niet wat men laat vermoeden een soort wraak, maar enkel het behoud van die mooie rij van 23 jodium af scheidende notelaars.» Ouder dan van 1961 zijn de notelaars alleszins. Zegt de volksmond niet dat «notelaars hun plechtige kommunie moeten gedaan hebben vóór ze vruchten dragen» en onder deze notelaars wordt reeds jaren duchtig geraapt. Met wat goede wil moet deze zaak die ons inderdaad ook «over het paard getild» lijkt tcch opgelost kunnen worden. Wie te paard op het reglement zit dan natuurlijk in zijn a gedrag ook konsekwent d mee moeten zijn. In een periode dat de nadru gelegd wordt op behoud natuurschoon en milieu wan alleszins bedroevend moe een rij notelaars sneuv omwille van geburenkwesties Het artikel van Roel Van de Plas in De Voorpost over «Nachtelijke Bezoekers», dat een misbaksel zou zijn, heeft mij verbaasd. Ik maak van mijn recht tot antwoord in de pers gebruik om mijn mening hier omtrent toe te lichten. Als toneelliefhebber hou ik zowel van klassiek als van experimenteel avant-garde toneel. De twee moeten steeds samen aanwezig zijn: enerzijds om ervaring uit de traditionele verworvenheden te putten, an derzijds om nieuwe vormen te zoeken. Bert Verminnen's stuk behoort tot experimentele en bijgevolg kunnen de produkties van hem nogal uiteenlopend zijn. De kritiek op het stuk van Roel Van de Plas schijnt mij nogal negatief, wanneer hij schrijft: «het stuk is schier onverstaan baar en door de diepere inhoud die Verminnen er poogt in te steken onaantrekkelijk». Dit is een holle zin en Van de Plas heeft blijkbaar niet begre pen dat Verminnen de toe schouwers langzaam in het gebeuren gaat betrekken. Men moet inderdaad een cerebrale inspanning doen bij dit toneel werk maar dat mag een amateur-regisseur toch vragen, meen ik. Wat er verder onaan trekkelijk is aan die diepere inhoud, begrijp ik niet. Aan Roel Van de Plas stel ik voor de magistrale eenakter van Bert Ghysels zelf eens proberen over te doen, en hij z!al dan misschien aanvoelen dat het feit zich «naakt op het toneel» uit te beelden van heel wat talent getuigt in een fusie van mime en akteren. Daarom is Bert Ghysels er in geslaagd niet te «shokeren» zoals Van de Plas schrijft. Het is wel juist dat de tegenspelers niet opwogen, maar de vulgariteit van de vrouwelijke vertolkster was gewild omwille van het stuk. niet om de sensatie. Het artikel van Roel Van de Plas gelijkt sterk op dit van Guido Fonteyn uit «De Standaard» van 17.2.1975, zelfs tot in de letterlijke tekst van sommige zinnen. Het kan gebeuren dat beide kroniekers dezelfde in druk over het stuk hadden. Maar misschien zijn ze zoals een man op de eerste rij te Aalst, die het stuk met neergeslagen ogen heeft gevolgd. Persoonlijk heb ik nog nooit zo genoten, hoewel ik mij beschouw als behorende tot het «grote publiek» waarover Van de Plas het heeft. PROF. DR. R. paepe Volgende Week in De Voorpost Volledig programma van vakantie-aktiviteitcn Ver. Sociaal Jeugdwerk IK HEB MIJN WAGEN VOLGELADE1 VRUDAG 13JUNI Aalst 20 uur: in Mikisklub. Nieuwbeekstraat 35, vooropenin tentoonstelling William De Schrijver. De tentoonstelling loopt t< 29 juni. Nog tot 29 juni in New Reform, Wellekensstraat 4! tentoonstelling «Dokumenten en informaties» met W," Sörensen. Erick Anderson, Ben Ben, Timm Ulrichs en Vostell. Nog tot 15 juni in New Reform. Wellekensstraat 1 tentoonstelling Gabor Attalaï (Budapest) met recent werk. Nog tot 16 juni in Galerij Valerius De Saedeleer tentoonstellin Pré-Kolumbiaanse Kunst en op de bovengalerij werken van Jeai Brusselmans. Gust De Smet. Constant Permeken en Hew Wolvens. De tentoonstelling is open alle dagen van 10 tot 12 uu en van 14 tot 19 uur. Affligem Tentoonstelling «Bhoedda de schouwende» en «Indisch miniaturen» open tot 15 juni in het Kultureel Centrum o| zaterdag van 14.30 tot 20 uur en op zondag van 11 tot 13 uur van 14.30 tot 20 uur. Er is een doorlopende diamontage. ZATERDAG 14 JUNI Erembodegem 19.30 uur: in de Parochiezaal, Terjoden vooropenin tentoonstelling Juul Keppens met inleider Frans Dierickx. D tentoonstelling loopt tot 22 juni en is open op zondag en maand? van 10 tot 12 uur. en van 14 tot 20,uur en van 17 tot 22 juni van 1 tot 2a uu. 14 uur: in de jongensschool-Dorp. vooropening tentoonstellin werken René Bekaert. De tentoonstelling loopt eveneens zonda en maandag vanaf 10 uur. 20.30 uur: op het Dorp, wandelkoncert door de fanfare Niet zonder Arbeid. ZONDAG 15JUNI Erembodegem 17.30 uur: Muzikaal verbroederingsfeest met fanfare Niet zonde Arbeid en fanfares uit Hekelgem, Hofstade, Meldert en Moorse!. MAANDAG 16JUNI Erembodegem 20 uur: aan de Paardeput, koncert door de Harmonie «Hand aan DONDERDAG 19 JUNI Erembodcgtm 20.30 uur: op het Dorp, kunstkoncert door fanfare Niets zonder

De Voorpost | 1975 | | pagina 4