Weekblad van Dender- Dnrme - en Scheldestreek •MWONENDEN AGEREN TEGEN FABRIEKS- [TWASEMINGEN IN VOLLE STADSCENTRUM ORGANISATIE NIET STERKSTE TROEF VAN EUROPEES NARRENKONGRES SERGANT SPORT lerkgroep Leefmilieu«Aalst, een stinkende stad» en Ma'aat- VLAGGEFEESTEN B.G.J.G.- MOORSEL VERTELLINGEN VOOR DE TOEKOMST Voorpost VRIJDAG 20 JUN11975 28" JAARGANG - NR. 25 -16 F EEN UITGAVE VAN DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 115692 (De Cuyper) Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41.19 Jaarabonnement 750 F Halfjaar 375 F Trimester 190 F Sinds 1882 vervaardigt PEUGEOT fietsen, sinds 1891 bromfietsen! EN NU IN 1975... Een cyclo-toerist 10 versn. 4.295 F Een bromfiets met schokbrekers 8.990 F Een standaard fiets 3.000 F VERDELER DER STREEK Moorselbaan 107,111,113, AALST TEL. 21.18.65 Sedert jaar en dag en steeds in toenemende mate naargelang de uitbreiding van het bedrijf, wordt de bewoners van het stadscentrum het leven zuur gemaakt door de kwalijke uitwasemingen van de N.V. GR Amylum, voorheen Glucosseries Réunies, aan de Burchtlaan te Aalst. Als koördinator voor de bewoners van de Burchtlaan, de Werf, de Molenstraat, de Grote Markt, de Pontstraat, het Begijnhof en dé omgeving van de Sint-Martinuskerk, treedt de Werkgroep Leefmilieu- Aalst op die in een petitie een diepgaand en objektief onderzoek naar de aard en de samenstelling van de aangeklaagde fabrieksuitwase- mingen vraagt en er bij de overheid op aandringt onverwijld de nodige ïemj "Taalregelen te treffen om aan deze ondraaglijke toestand snel een einde te stellen. cheid ant e. lal oeder zijnde uurd. »eme het f on< llend allee p in t, me of iog ezat in 15 geleg Dome 1 een nota maakt de Werk- che e pep Leefmilieu haar bezwaren ikend. Nu men er overal naar reeft, aldus de Werkgroep, om industrieën die storend werken op het leefmilieu uit de .hoeve °°nkernen te weren, bevindt er ch te Aaist op nauwelijks iehonderd meter van de Grote arkt het Amylum- 'P briekskompleks dat in volle nber-6 sPans'e>s- Niet alleen heeft de "cl ®*ez'gheid van dit bedrijf het ëiisch beeld van het centrum eds vernietigd, onder meer or de recente bouw van zestig ter hoge reuzesilo's op het rein van het goederenstation, •ch de rook en de dampen die gelijks ontwikkeld worden iken eenieder in het centrum leven onaangenaam dreigen zelfs de gezondheid nj nde inwoners, iEEEGEUR Moll uitwasemingen die onder de en ndinvloed van richting veran- treffen naast sommige (dsdelen. vooral het centrum, rook en de weeë geur prikkelt ademhaling, veroorzaakt ifdpijn. geeft een gevoel van elijkheid en stoort de spijs- lering. De Werkgroep vraag |h af of het een toeval is dat er langs gevallen van intoxikatie •den vastgesteld, vraag wordt gesteld hoe lang situatie nog zal blijven :n en welke de plannen zijn het bedrijf, temeer daar de rkgroep de indruk krijgt dat dit alles de bevolking ;omen genegeerd wordt. ERLAST lylum heelt duidelijk de Dmerciëie wind in de zeilen, wordt onophoudelijk ge- Buceerd. terwijl het bedrijf tel ijk opties nam op een reiding over de totale ideroever van de St.- iabrug tot de Zeebergbrug. bestaansrecht van de on- leming wordt door niemand ist. doch de omwonenenden isen blijkbaar niet langer het ig met hun gezondheid te alen. Tot op heden moeten de 'oners van de aanpalende iten de overlast maar op zich len. Zij worden veronder- ii de fysische en psychische emakken gelaten te dragen. Werkgroep stelt met veront- rdiging vast dat naast de rme investeringen die het rijf doet. er niets of belache- weinig gedaan wordt om het eu niet te hinderen. Een ie hoeveelheid water wordt ezuiverd en voor een deel op temperatuur in de Dender ^Bosd. De toenemende ge- ^^■shindcr stelt dezenuwen van ^^Bfigeen zwaar op de proef. W- i I alleen berokkenen de 'l 'asemingen een overlast, ook ben de buurtbewoners wel af te rekenen met een slag van fijn wit poeder dat .sommige stenen blijvende IflHr de firma beschikt over tal BB faciliteiten om uit te breiden 'c onmiddellijke omgeving het stadscentrum een heden op zijn minst ongewone situatie eist de Werkgroep dat alles in het werk zou worden gesteld om het leefmilieu van de stadsbewoners niet testoren. De vraag wordt gesteld of het struktuurplan dat beoogt de woonzones van de stadskern te vernieuwen, nog enige zin heeft wanneer het centrum voor een belangrijk deel uit industriezone bestaat? Ligt het niet voor de hand nu reeds de nodige beslissingen te nemen om op langere termijn aan deze «on natuurlijke» situatie een einde te kunnen stellen, aldus een per tinente vraag gericht aan het stadsbestuur. ONDERWIJSINSTELLINGEN Binnen een straal van twee honderd meter zijn een viertal onderwijsinstellingen gevestigd waar enkele duizend leerlingen school lopen, terwijl twee scholen zich op nauwelijks honderd meter van het bedrijf bevinden. Een reden te meer orr paal en perk te stellen aan de hinder van Amylum. zo meent het lot van de werknemers? de Werkgroep, zijn de plannen. Moeteen moderne onderneming l"n niet met alles rekening houden. van het Jezuiëtenkollege om in de nabije toekomst in de onmiddellijke omgeving van het fabriek in kwestie, een reeks nieuwe klaslokalen te bouwen. De Werkgroep geeft grif toe dat voornoemde onderneming niet de enige is die de stadslucht verpest, doch te bedrijf vormt door haar ligging en omvang de grootste bron van pollutie. Op het argument van de werkver schaffing dat heel dikwijls als drukkingsmiddel aangewend wordt, reageert de Werkgroep met de bedenking of diegenen die zich van het welzijn van de bevolking vrijwel niets aantrek ken dan zo bekommerd zijn om ook met de milieuhinder die zij zou kunnen veroorzaken? Al lachend wordt Aalst wel eens een «stinkende Stad» genoemd. Erger is het voor hen die met die stank moeten leven, temeer wanneer men weet dat die uitwasemingen zouden kunnen vermeden worden mits de nodige ingrepen gebeuren. De aktie die zich momenteel toespitst op het verzamelen van handtekeningen op een petitie- lijst wil onverwijld de nodige maatregelen afdwingen, die de aangeklaagde overlast adequaat en definitief opheffen. J. VELGHE Op 26 april 1975 schreef Burgemeester De Bisschop: «Ik verheug mij bij voorbaat op het FEN (Federatie Europese Narren) kongres 1975 te Aalst om reden dat de Europese eenheid beter verdedigd wordt door dc karnavalisten dan door de politiekers.» Op 14 en 15 juni had dan te Aalst het achtste internationaal kongres Federatie Europese Narren plaats. Het was ongeveer elf uur toen de buitenlandse delegaties aankwamen. Oostenrijk. Duitsland. Italië. Luxemburg ja zelfs Griekenland waren vertegenwoordigd. Het doel van de FEN is vriendschap te onderhouden met al de Europese folklore-en karnaval- verenigingen; aan uitwisseling te doen door afspraken aangaande de data der feestelijkheden als optochten. prinsenaanstel lingen. dans- en muziekwed- strijden; in verbinding te treden met Europese onbekende ver enigingen (en ook die van eigen bodem); om karnaval- en halfvastenfeesten nieuwe gestal te te geven en de betekenis die ze vroeger genoten. Buiten de reeds genoemde vezigen zijn ook Nederland. Het internationaal kongres van de Federatie Europese Narren te Aalst werd besloten op het stadhuis met een ontvangst. Hier zien wij het stadsbestuur in aanwezigheid van afgevaardigden uit Griekenland, Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk samen met het Belgische bestuur. Als vijfentwintigste afdeling in het gewest Aalst zal de afdeling Moorsel van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen haar nieuwe vlag inhuldigen op zaterdag 28 en zondag 29 juni. De feestelijkheden zijn gespreid over twee dagen. Vele genodigden van het kanton, gewest en provincie zullen aanwezig zijn, evenals alle zustervereni gingen uit het gewest Aalst zullen er met hun vlag vertegenwoordigd zijn. De feestelijkheden beginnen op zaterdag 28 juni met een grote autozoektocht formule B van de V.A.B. Nadere inlichtingen hieromtrent vindt u in ons nummer van vorige week. 's Avonds is er dansavond met het orkest «Lover» in een reuzefeesttent. Op zondag 29 juni heeft de vlaggewijding plaats. Te 14.80 uur is er samenkomst voor iedereen in de tent naast het lokaal, Molenstraat. Te 14.45 uur: optocht naar de parochiekerk voor de vlaggewijding. Te 15 uur voor de levenden en overleden leden van de bond en vlaggewijding. Nadien feestzitting in de feesttent. Na deze feestzitting is er voor iedereen gezellig samenzijn met D.J.Ludo. Gedurende de twee dagen, zaterdag 28 en zondag 29 juni, zal kinderkoor aanwezig zijn op het Stationsplein. D.D.R. Frankrijk. Engeland. Spanje. Kanada en Australië lid van de FEN. KONGRES In de namiddag had in de stadsfeestzaal de kongreszitting plaats met tal van toespraken waaronder het jaarverslag van de nationale voorzitter de heer Carlo Pittoors. Hij schetste de evolutie van FEN. België van 15 juni 1974 tot op heden. De aktie van deze afdeling was duidelijk gericht op ledenwerving. Momenteel zijn er 51 karnaval- \erenigingen aangesloten en 21 individuele of steunende leden, waarvan burgemeester De Bis schop het eerste erelid is. Deze leden zijn verspreid over zes provincies: Limburg. Brabant. West-Vlaanderen. Oost- Vlaahderen. Antwerpen en Luik. Onze provinciale voor zitter is William Hereman uit Lede. Na deze zitting was er een geleid bezoek aan de stad. een dia en filmvoorstelling over Aalst karnavalstad. Hen gezamelijk eetmaal in de zaal Madeion ging een gezellig samenzijn vooraf waaraan de Dekenij Koolstraat haar mede werking verleende. Ook de majoretten uit Tilburg. Balen Nete. Genk. de Dansmariekes en de mannen van het radio programma «In 't lieg plafond» hielpen er de stemming in houden. De Brusselaars trach ten ook al karnaval te organi seren. Als het waar is wat onze burgemeester schreef dan moeten alle taalkwesties in de Brusselse omgeving al gauw een oplossing krijgen, want de Vlaamse en de Waalse kuituur- raad verlenen hun medewer king. Dat het gezellig samenzijn velen deugd gedaan had was 's anderendaags nog op menig kongreslidgezicht te bespeuren. Maar van Internationale at- trakties zoals op het programma vermeld, was toch niet zoveel te zien. Zondag liep alles min of meer in het honderd. Van organisatie was geen sprake altans wat wij van een Interna tionaal gebeuren zouden mogen verwachten. Het begon al om tien uur. Dan moest de officiële opening van de internationale karnaval en folkioremarkt plaats hebben en gelijktijdig de ontvangst op het stadhuis. Van een opening op de Grote Markt was niet veel te zien. Pas om tien uur begon men de kraampjes te installeren. Op het stadhuis was er veel volk maar er heerste een enorme verwarring, het stads bestuur deelde gul Aalsterse glasramen uit en ontving al evenveel medailles en andere geschenken. Alles moest zeer vlug gaan want men stond er rijtje aan te schuiven voor andere ontvangsten. En zoveel bestuursleden met zoveel ge schenken en begeleidende woordjes moesten hun groeten afhaspelen. Wat nu die fa meuze karnavalmarkt betreft, pardon. Internationale Karna valmarkt. wij zagen slechts een paar standen waarvan deze van Fons Singelijn met postzegels en andere merkwaardige stukken betreffende karnaval en mas kers veruit de meest verzorgde en de mooiste was. Voor de rest sommen w ij op: de Gaa-Lowies. de Aalsterse Gilles en de werkgroep Noig. Platen. Affiches, stickers, oude kranten en postkaarten werden er aan lage prijzen verkocht. Voor tien frank kon men veel oude karnavalliedjes kopen, een buitenkans voor verzamelaars. De gebroeders Louies en Luc Van Schuylenbergh brachten in de brouwerij een beetje leven met hun huppelende «kakkestoel». Het hele opzet van de FEN is wel duidelijk in het water gevallen. Wat een echte internationale verbroedering moest betekenen verging als een mislukte kermis. De Belgische FEN heeft haar zaak niet weten te organiseren. Gelukkig was «Dolf de I rommelaar» er nog die het hele gebeuren toch «muzikaal» op- vrolijke. want een FEN zonder een muziekkorps of twee. is gelijk aan een karnaval zonder muziek! Ondenkbaar niet? ROEL VAN DE PLAS «STADS - BERICHTEN» MET EEN REUKJE AAN Het Aalsters stadsbestuur heeft altijd de voorkeur aan een inlassing in een adver tentieblad gegeven boven de uitgave van een eigen infor- matickrantjc. Aan het kon trak! met «De Aankondiger» waar sedert jaar en dag de stadsmededelingen gepubli ceerd worden komt op 1 juli a.s. een.einde. Een offerte werd uitgeschreven en ge richt tot alle plaatselijke advertentiebladen. De kon- kurerende E-3 bood vijf honderd frank minder dan de Aankondiger en haalt hiermee normaliter de Stads- bcrichtenpagina naar zich toe. Toen dit bekend geraak te gingen de poppen aan het dansen. Geen schepenen of gemeenteraadslid bleef ge spaard van een schrijven waarin met het argument van een dreigende werkloos heid voor twaalf personeels leden voorop de grieven- trommel van De Aankon diger geroerd werd. Om alles nog wat ingewikkelder te maken kwam een derde advertentieblad met het v oorstel op de proppen om de bewuste pagina gratis weke lijks af te drukken. In deze kwestie waarin spoedig een definitief besluit dient getroffen te worden en die niet vreemd is aan invloeden ondermeer uit karnavalmiddens, is het laatste woord nog niet ge vallen. (jvj Uw verhaal weldra in de krant "10 mei 1940 heb ik voor het eerst gezien dat onze buur vrouw mooie benen had. En een lichtblauwe, bijna door schijnende kamerjas. De zon stak die vrijdagmorgen heel vroeg hoog en felflikkerend in een heldere hemel. De meeste mensen van onze laan langs de spoorweg waren met de resten van de nacht op hun bleek gelaat en in schaarse kleren haastig de straat opgelopen. Mijn vader was achterste voor in zijn broek gesprongen. Zijn bretel len hingen los tot aan zijn knieën. Voor de eerste maal in zijn deftig bestaan stond hij buiten zonder gewassen of geschoren te zijn. Zijn haar was niet eens gekamd. Hij scheen het niet te beseffen. Ik weet niet of op dat moment de Duitse vliegtuigen boven de huizen scheerden maar ik herinner me wel dat ik de benen van madame van hier ne ven» plots mooi vond. Ineens had zij iets wuft over zich. Jarenlang was ik elke dag aan haar, aan haar kinderen, aan haar huis voorbijgegaanZij maakten alle deel uit van het dekor waarin wij leefdenDie ochtend zag ik haar voor 't eerst met andere ogen. Misschien omdatJoen alles anders werd. Voor ons allemaal.»... Zo begint het lange verhaal dat De Voorpost over enkele weken geregeld zal publiceren over alles wat de vorige generatie tijdens de jongste wereldoorlog heeft meegemaakt. De Vlaamse Televi sie heeft specialisten meer dan een jaar aan het werk gezet om uit honderden archieven en getuigenissen een beeld te distilleren van wat ons land in die bange jaren heeft beleefd. Tot vervelens toe hebben ouden en jongen nu allerlei oorlogsfilms voorgescho teld gekregen maar over het leven van de mensen zelf, over hun kleding, hun eten, hun doen en hun laten in het bestaan van elke dag, weten wij weinig. Over enkele jaren zullende jongeren van nu de vraag stellen hoe het was «in de tijd vóór de atoombom».' Zij zullen in een hypermoderne eeuw willen weten hoe huo voorouders leefden, dachten en minden. Daarom vertelt De Voorpost nu over toen. Alle lezers worden tot aktieve medewerking uitgenodigd. Wie zich een biezonder beeld of avontuur uit die tijd herinnert kan het ons in maximum 60 lijnen schrijven. Wij zullen het beste ervan publiceren en honoreren. Ook (en vooral) foto's van toen zijn welkom. Ze zullen na verschijnen worden teruggestuurd. De vertellingen voor de toekomst kunnen voor een deel uw (levens) verhaal worden. Over enkele weken in DE VOORPOST.

De Voorpost | 1975 | | pagina 1