AFFLIGEM TE BAARDE GEM EN TE ESSENE 'r" 24 - 20-6-75 - De Voorpost In een vorige bijdrage, na de uitstraling van Affiigem te hebben nagegaan in heel de omgeving en zelfs ver daarbuiten, hebben we de invloed van Affiigem meer speciaal te Hekelgem en te Meldert onder de loupe genomen. We konden er vaststellen dat de invloed der abdij in deze beide gemeenten zo kerkelijk als wereldlijk enorm was en dat de abdij Affiigem zich had weten op te werken tot een der voornaamste machten van Brabant gesteund door de hertogen van Brabant. In welke mate die invloed van Affiigem nu in en paar andere gemeenten als Baardegem en Essene gold willen we nader bekijken. Om praktische redenen werden de gemeen ten gekoppeld zoals boven aangegeven doch louter historisch gezien hadden we ze beter kunnen koppelen. Hekelgem met Essene en Meldert mét Baardegem. HET OUDE BAARDEGEM Baardegem. de geboorteplaats van Jan Frans Vonck. een van de leiders van de Brabantse Om wenteling. was gelegen in de uiterste hoek van het oude Brabant aan de grens van het Land van Dendermonde dat zelf tot het graafschap Vlaanderen behoorde. Voortijds een deel van de dekenij Brussel behoorde de parochie tot het bisdom Kamerijk doch na de Franse Revolutie werd Baardegem sa nten met Meldert ingedeeld bij Oost-Vlaanderen na ruiling van het Oudsher Vlaamse Opwijk. Twee heerbanen doorsneden Baardegem. De eerste kwam van Asse (Prieelstraat) en leidde naar Dendermonde via Baar degem en Lebbeke. Het is dan ook niet verwonderlijk dat pastoor Vermeulen in 1880 niet ver van de oude baan Romeinse pannen en scherven vond. On dertussen is. na het trekken van een tracé voor de weg Brussel- Dendermonde. bovengaande heerbaan herleid tot een een voudige veldweg. Een tweede heerbaan is een deel van de weg die reeds in de hoge middel eeuwen toen-de Gentse Kloos ters met hun relieken voor de Noormannen naar het Luikse vluchtten, gevolgd werd. Van Aalst loopt deze weg over Baardegem. Opwijk en Merchtem naar Vilvoorde en verder naar Leuven en Luik. Deze weg liep niet door de dorpskom zoals nu maar wel De Bellebeek te Essene langs de Baardegemse Molen- en kerkhofkouter. De Hoog straat is een oudere vertakking die via Denderbelle of Lebbeke naar Dendermonde liep. Baardegem. Daar die Bracke tegelijk leenman was van de heer - van Moorsel verwierf Affiigem ook een van de laatste resten van het Dendermonds bezit te Baardegem. Echter niet alleen de heren van Aalst en Dendermonde waren doorgedrongen te Baardegem. ook de Berthouts van Grim bergen bezaten er rechten en de heren van Wieze. later de Ydeghem's. hadden er een laathof. EIGEN HEER Eerst in de 14e eeuw zien we een geslacht «de Baerdeghem» op treden als dorpsheer met eigen heerlijkheid en laathof. Een Ywanus de Baerdeghem had in 1304 een eigen zegel met paal en drie leliën en verklaarde dat dominus Oliverus. een monnik te Affiigem. aan Affiigem 3 bunders bos en 2 bunders land als leengoed van hem had geschonken. (1 bunder 4 dagwant. 1 dagwant 100 roeden: 1 roede 31 ca.) BEZITTINGEN VAN AFFLIGEM TE BAARDEGEM Hof te Houtem: hierrond was het voornaamste abdijbezit te Baardegem gekoncentreerd. Reeds verworven in 1122 door toedoen van hertog Godfried I moet het voor Affiigem verloren zijn gegaan doch in 1426 terug aa ngekocht. Als algemeen besluit mogen we aannemen: 1. Dat het hoofdbedrijf van Affiigem rond het Hof te Houtem lag. 2. Dat een ander en kleiner deel gelegen was rond de Molen. 3. Dat de abdij waarschijnlijk het oude dotatiegoed erfde in de Kerkhofkouter 4. Dat er in de dorpskouters in de 12e eeuw voor de abdij niet veel meer overschoot want reeds bezet was door partikulieren. 5. Dat hel Dendermonds deel bij het «Zwijveke» lag en het Aalsters deel bij «Ter Rozen». Affiigem is er dus te Baardegem niet in geslaagd in tegenstelling met wat lukte te Meldert, Essene en Hekelgem bijna het geheel te verzamelen. Slechts geestelijk werd de eenheid bereikt door de bouw van de kerk in het midden van het dorp. HET OUDE ESSENE De kerk van Essene werd reeds in 1105 door Bisschop Odo aan de abdij Affiigem geschonken, juist zoals deze van Hekelgem. Eigenaardig voor het oude Essene was wel dat er slechts één enkele grote kern rond het kern bestond terwijl andere wijken van Essene eerder bij aangren zende gemeenten aanleunden. Zo Doment dat vroeger ook parochiaal bij Meldert behoorde en het Trommelveld dat aan leunde bij Assche. Wanneer de abdij rond 1150een nieuwe koop aanlegde voor de Bellebeek bij het bouwen van haar grote molen onderging gans de omge ving de Bellebeek met de uitgestrekte vijvers en beemden een grondige wijziging. Een groot deel van de beemden schoot toen immers onder water en zulks bracht uiteraard ver wikkelingen mee bij de buren van Téralfene waar de heren van Denderleeuw gevestigd waren. Na 40 jaar betwisting tussen beide partijen werd in 1189 een overeenkomst gesloten en wer den de grenzen tussen Essene en Teralfëne definitief vastgelegd. Binnenzicht op het oude Ankerhof te Essene DE BELLEBEEK De grote beek die een deel van West-Brabant aandoet komt ook langs Essene. Onder ver schillende namen loopt diezelf de beek door verschillende gemeenten zonder dat zich aan har loop dorpskernen hebben ontwikkeld. Deze dorpskernen ontwikkelden zich wel in bij beken die bij de grote beek aansluiten. Vertrekkend van Dilbeek loopt ze tussen Bodegem en Kapellen als Molenbeek, snijdt Ternat doormidden onder haar oude benaming «Alfene». scheidt St.- Katarina-Lombeek van Essene langs haar oude bedding en mondt tussen Teralfene en Liedekerke in de Dender onder de benaming «Bellebeek». Van uit Asse volgt de Asbeek. de Averelle en een reeks kleine beekjes die te Essene aansluiten bij de Alfene- of Bellebeek. Vanuit Hekelgem dan komt de Kwabeek of Kaubeek. WEGENNET Twee plaatselijke hoofdwegen (met de rijksweg Brussel-Gent die langs de wijk Doment loopt heeft het dorp niets te maken) vormen op hun kruispunt de dorpskern. Het zijn de weg van Essene over Asbeek naar Asse en de weg van Essene naar Ternat of naar de Bellemolen en Teralfene. Op dit knooppunt vormde zich de dorpsdries omgeven door straten. In het Moortelveld vond de heer René Mertens reeds heel wat Romeins materiaal wat laat vermoeden dat hier ook een Romeinse nederzetting zou zijn geweest zoals op de Kalkoven te Asse. DEBORGHT Herhaaldelijk wordt in oude teksten gesproken over de «Borght». De oudste vermelding is die waarin Balduinus van Esschene in 1250 ten voordele van het St.-Jansgasthuis een cijns op zijn goederen zette. Na de godsdiensttroebelen werd het kasteel door brand vernield en werd het niet meer opgebouwd. Laatste eigenaar v.d. goederen was Gillis de Witte in 1601 en na hem werd het goed verkaveld zodat men later zelfs de plaats vergat waar vroeger de oude borght van Essene gestaan had. De betekenis van de toenmalige borght was dat het een steun punt was van het Land van Asse in deze hoek. Ze groeide echter niet verder uit en werd geleide lijk door Affiigem ingepalmd. BEZITTING VAN AFFLIGEM TE ESSENE Het oudste gekende abdijgoed te Essene dateert van vóór 1100. Beda 'egaus spreekt van een deel gekocht van Godescalus van Wesenbeke dat te Essene gelegen was. In 1173schonk Thomas de Eska met zijn zonen Gerard us en Gosuinus hun gronden aan de abdij. Hierna volgt een overzicht van de bezittingen van de abdij te Essene zoals ze opgetekend stonden in oude pachtboeken en in bewaard gebleven oorkonden indeCartularia. 1De Bellemolen Vóór 1149 bezat de abdij reeds gans de buurt van de Belle molen. Hierin lag de ganse Sluysvijver. nier dan 25 bunder groot. De Bellemolen was de grootste ooit door de abdij van de heren van Esschem zijnde bos. huysinghe. lanc beemden, weijden. watere cijnsen en leengoed aan de abdi 3. Hof te Belle Daer was oock een groot hoff t Esschene dat men heette HOFF te BELLE, dat oocl genoemd wort't Forseyn». 4. De Avenellemolen Bij de «corenmolen en slagmolei hoorden weijden. 't Avenellevel deken en de Weijdemeersch. Reeds vóór 1271 had de abdij ei een watermolen. 5. Andere bezittingen Volgt nu een greep uit de veil andere bezittingen van de abdij Essene: het sinds december 1974 in gemaakte molen die daaren boven zoals reeds eerder gezegd de verlegging van de bedding van de Alfene vergde over meer dan twee kilometer. De abdij had echter geen rekening ge houden met de bodemverschil in die 2 km. zodat 30 bunder goede meersen overstroomden. Zo ont stonden visvijvers om te voorzien in de etensvoorraad voor de grote Affligenise kloosterge meenschap. Tot de Bcllemolen behoorden ook de molengebouwen met hoplochting. de Molenvijver, de Steenen brugge, de Burght- meerschen en de Sluisvijver. 2. Hof ter Borght Reeds in 1231 had de abdij er cijnsgoed verkregen van de Abdij Ter Kameren. In 1271 getuigt Balduinus van Esschene dat de abdij zijn goederen had verworven mits een jaarcijns, behalve het bos. In 1307 komt het hele erfgoed gebruik zijnde gemeentehuis. te Essene. De «Vosshole». de «Morette». «den Asbroeck». het «Honsgat». «'t Doreken». het «Kapellevelt». «den Swanenmeersch». de «drooghe weijde». «den Torrput» de «Bochtmeersch» en de «Peer- denmeersch». den «Olmen bosch». den «Molencauter». den «Greepdriesch». ht «Vijver- broeck». den «Bellecauter». De Wanibacq's. het voornaam ste geslacht van Essene. beheer den meer dan twee eeuwen het Hot te Belle. Meer dan 2/3 van de oppervlak te van Essene behoorde toe aan de abdij daar Affiigem buiten dit wereldlijk bezit ook het parochiebeheer in handen had beschikte de abdij zowel over de parochie als over het dorp. Aldus regeerde de abdij bijna zeven eeuwen wereldlijk en geestelijk Essene. L.H. FOTO'SJAN MUYLAERT Het rad \an de oude Bellemolen te Essene BIJ WIE HOORDE BAARDEGEM? Met zekerheid kan worden gesteld dat sinds de 1 le eeuw Baardegems grondgebied be hoorde tot drie heren. 1. Het grootste aandeel hadden de graven van Leuven (later Affiigem)als heren van het Land van Assche tot wie Baardegem behoorde. 2. Een ander deel behoorde aan de Graven van Aalst, later het deel van Ter Rozen alhier. 3. Het derde deel behoorde tot de heren van Dendermonde. Het was dus niet verwonderlijk dat in de 12e en 13e eeuw de abdij last kreeg met de heren van Den dermonde en Moorsel (Aalst) die niet Lede ogen moesten aanzien dat Affiigem in 1122 zijn bezit te Baardegem uitbreidde. Die uitbreiding gaat in de 13e eeuw verder met het verwerven in 1241 van Sigerus Bracke. leenman van de heer van Dendermonde. van de volledige tienderechten te Meldert. en De Hoeve «Zwanennest» van 1679, nu bewoond door Maurits Boel te Baardegem Het hof zelf de «curtis magna» genoemd. Het «Langevelt» aan de weg naar Dendermonde en het «Clijn Stock». De «Ovenkautere» en de «Capellecautere» •Capelleweijde», «Lange weijde» «Kardendrieschbosch». Baardeghcmcauter» Baerdeghem Weijde» «Drijbroeck», «Quaetbunder» «'t Steenlant» en «het Stock» Meulencauter», «Kerckhof- cauter», «'t Houwelgat» «het Hoffgoet» aldaer den meulen staet. «den Meulcnbcrgh» mistgaders 't recht van den wint van den Meulen «Drijbundcrbosch», «Lochtvelt», «'t Lant van Niversele» en «de Sluze»

De Voorpost | 1975 | | pagina 24