2 v.u. VRIJE TRIBUNE B.S.P. K.P. P.V.V. EREMBODEGEMS KORT NIEUWS 2 - 20-6-75 - De Voorpost |)«- rrilaktif heeft hel roehl de/e teksten in te korten DE DEMOKRATIE IN GEVAAR! Ons land geraakt stilaan in een klimaat van ontreddering, mid denstanders sluiten deuren, het onderwijzend personeel heeft genoeg van prater Decroo het universiteitspersoneel organiseert stakingen tegen de bezuinigingspolitiek en in heel wat sektoren van de privénijverheid heerst het groot ste onbehagen. Voeg daarbij de wansmakelijke affaire rond de aankoop van de F 16. aankoop die trouwens gepaard gaat met een werkelijke poli tieke chantage vanwege de R.W.-regeringspartner op vallend daarbij was de houding van de Heer Gendebiendie na een aanval in regel op de regering nadien zich tevreden hield met de zogezegde beloften van kompensaties vanwege de Heer Tindemans. En hier stelt zich toch een belangrijke vraag: zullen wij Vlamingen terug het slachtoffer worden van een fanatiek R W-gr oepj e Nochtans heeft Perin, de vroe gere aanklager tegen de socia listen gemeend zich ondanks alles aan zijn mininsterporte- feuille te moeten vastklampen en dit op een manier die wij allesbehalve demokratisch kun nen noemen. Wij hebben trou wens de indruk dat deze houding aan het RW bij de eerstvolgende verkiezingen geen goed zal doen. Wie echter de rede van Perin in de Senaat heeft beluisterd komt wellicht tot de konklusie dat bedoelde Heer het niet erg meent met onze demokratie. Verwijzen naar de 4de Franse Republiek, om alzo zijn houding te verrechtvaardigen schijnt mij een gevaarlijk argument. Het is tevens met deze RW mannen steeds hetzelfde; verwijzen naar Franse toestand lijk hun ge makkelijker dan oplossingen te vinden voor eigen problemen. De toon en inhoud van Perrin deden heel wat demokraten de vraag stellen of Leon Degrelle's geest terug was in het Belgisch parlement. Overigens is het nu reeds duidelijk dat de regering als gevolg van de chantage van het RW verder zal gaan met het wangedrocht van de Gewest raden. Verontrustend daarbij is vooral de houding van de Vlaamse kristen-demokraten. hun alomgekend anti-socialisme drijft er hen toe zowaar de heer Perin te applaudiseren. Indien deze niet vlug gaan inzien dat een dergelijke houding leidt naar avonturen die de demo kratie in gevaar kunnen brengen dan zou het wel eer.s vlug kunnen gedaan zijn met onze parlementaire demokratie. Komen zich daar nog bijvoegen de misselijke geruchten over de omkoping van bepaalde diplomaten en de beïnvloeding ook in België van de Amerikaanse konkurrent Northrop. Dit alles werpt een verdere schaduw op onze de mokratie Mr. Tindemans en vooral Perin dragen daarbij een grote verantwoordelijkheid. WILLY VERNIMMEN CARMEN: EEN ZEER MOOI VOORBEELD! Deze morgen lazen we in een Vlaamse krant fiere triomflet- ters over de uitbreiding en de bezetting van de industrieter reinen in Erembodegem. Het artikel was geïnspireerd door de Interkommunale «Land van Aalst» en door «Het aktiekomitee voor ekonomische ekspansie». Daarin stond o.m. als één van de positieve verwe zenlijkingen op deze indus trieterreinen vermeld: de her opening (na brand) van het konfektiebedrijf «Carmen» en de daarbij horende tewerkstelling. Wie mensen, die bij «Carmen» werken (of liever werkten) kent. of wie toevallig een zeer klein persberichtje in één of ander krant heeft gelezen, zal daarbij wel zeer sterk verwonderd op- ki|ken. «Carmen»- is immers zopas over de kop gegaan. Tot het allerlaatste ogenblik wist niemand van het tewerkgestelde personeel daar iets van. Op vrijdag 6 dezer werden de op het bedrijf aanwezige werksters in gelicht «dat het gedaan was», de anderen, die op de werkloos heidsbeurtrol stonden, kregen de maandag daarop het bericht iu de bus dat het nutteloos was zich nog op het bedrijf te komen aanbieden. Voetstappen bij de onderscheidene vakbonden brachten in eerste instantie alleen op «laat u zo snel mogelijk inschrijven als werk zoekende!». punt. andere lijn. Op slag stonden meer dan 100 mensen op straat zonder enig vooruitzicht, zonder enige waarborg. Dat is het kapita listisch systeem! ENKELEVRAGEN Van vandaag op morgen de straat op. Het bewijst hoe realistisch en dringend het K.P.-voorstei.enookdatvan het ABVV, is, om «Voor bedrijven in moeilijkheden de knipperlicht formule te doen toepassen, waarbij een periode van zes maand wettelijk moet worden voorzien tussen een slutingsbe- sluit en de uitvoering ervan». Bij «Carmen» zijn de werksters nog maar eens op een rauwe kapitalistische werkelijkheid ge botst. Enkele vragen dringen zich daarbij onvermijdelijk op. Hoe is het mogelijk dat een bedrijf van de ene dag op de andere over de kop gaat zonder dat de voornaamste slachtoffers, de werknemers, daar iets van weten? Waren de vakbonden op de hoogte van ernstige moeilijk heden van dit bedrijf, en zo ja. waarom hebben ze gezwegen? Zo neen. loopt er dan niet iets werkelijks heel mank aan wat zo vlot genoemd wordt «het sociaal kontrakt» tussen werkgevers en werknemers? Was de direktie van «Carmen» zich niet bewust van de toestand (wat geen enkel zinnig man kan aannemen) en wat heeft ze gedaan om het bedrijf te redden van de onder gang? Of is het zo dat ze er doodgewoon geen belangstelling meer voor had en de boel dan maar heeft laten vlotten zonder zich van het lot van meer dan 100 werkers een barst aan te trekken? Was het faillissement misschien de voordeligste oplos sing voorde bazen? En hoe staat het verder met de uitbetaling van de lonen en het vakantie geld? En is dat het zo geheiligd recht van de privé- onderneming om zonder boe of ba de werkgelegenheid van een reeks mensen te likwideren, hun werkelijkheid tot een karikatuur te maken, en dan. vooral in de moeilijke tijd van het kapitali stisch stelsel, hun toekomst ernstig te hypotekeren? FUNDAMENTEEL De werkbeurs kan straks de ganse stroom niet meer slikken. Jongeren en vrouwen zijn, vooral in ons gewest, in deze werk- lozenstroom het sterkst ver tegenwoordigd. «Carmen» zwiert er nog maar een honderd tal bij. En dan durft VBO- voorzitter Van Der Schueren op het ondernemïngskongres zon der verpinken beweren: «Wij. ondernemers zijn niet de zonde bok van de ekonomische krisis. ingegendeel. de vrijde onder neming is het best geplaatst om de ekonomische moeilijkheden te overwinnen.» Het «geval Carmen» is daar wel een zeer duidelijke illustratie van. een illustratie die zich zal blijvèn herhalen zolang aan de almacht van die «vrije ondernemers» geen paal en perk wordt gesteld. J. DEGEYTER Zelfs de hevigste unitarist geeft vandaag toe dat de Waalse ekonomie in het verleden voordeel op voor deel heeft gekregen en dat Vlaanderen niet altijd de centen heeft gekregen waar op het, krachtens werk en getal, recht had. Zelfs de hevigste unitarist geeft van daag toe dat de belgische staatendebelgischeeenheid voor het zuiden van het land financieel een betere zaak geweest is dan voor de noordelijke helft van het land. Maar vandaag heeft de VlaamseBeweging ongeveer al haardoelstellingen bereikt en is er geen Waals-Vlaams onevenwicht meer. Zo leren de ketters, maar zij dolen! Ookvandaag nog isde VlaamseBeweging naast een nationaal-politiekezaak.ook een centen-kwestie. Ook vandaag nog wordtde Vlaam se mens in dit land voor minder geteld dan zijn Waalse medeburger. Ook vandaag nog! Enkele voor beelden uit de meest recente statistieken? Tussen 1959 en 1974 kostte een nieuwe arbeidsplaats in Wallonië aan de overheid ongeveer dubbel zoveel als een arbeidsplaats in Vlaan deren. Inderdaad! Om 27,899 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen werd door de centraleoverheideen bedrag betaald van in totaal 5,2 voor de zoéven geciteerde periode van 1959tot 1974. Om in Vlaanderen evenwel 66963 nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen diende de centrale overheid 6,3 miljard te betalen. Met ander woorden een arbeidsplaats in Wallo nië kostte 185.347 fr.een arbeidsplaats in Vlaanderen kostte 95533 fr. Een paarwoorden kommen- taar zullen niet misstaan bij deze cijfers. Dat in Vlaande ren meer arbeidsplaatsen geschapen werden dan in Wallonië, zal niemand verba zen. Het volstaat de bevol- kingscijvers te bekijken om de verhoudingen te begrij pen. Waarbij toch moet opgemerkt worden dat in Wallonië heel wat arbeids plaatsen geschapen worden voor vreemdelingen, wat tot gevolg heeft dat nog méér mensen uit hun geboorte land moeten gehaald worden enz. Maar er is nog iets anders! Een arbeidsplaats die 185.000 fr kost aan investeringen zal, bij kon- junktuur-schommelingen, heel wat steviger blijken te zijn dan een arbeidsplaats waarvoor slechts 95000 fr werd geïnvesteerd. Met an dere woorden, niet alleen kost die pro-Waalse politiek ons veel geld, maar elke nieuwe arbeidsplaats is in Wal loniëkonjunkt uur-vaster dan in Vlaanderen! Nog een ander voorbeeld uit de jongste statistieken? De Waalse prestigeronderne- mingen Val Saint Lambert kostte de staat de jongste jaren ongeveer 630 miljoen! Het waren 630 miljoen in een bodemloos vat, want de onderneming wordt van daag zoals, slechts beheerd en is verlieslatend. Voorwelk verlieslatende, slecht be heerde Viaamse onderne ming betaalde de staat de jongstejaren630miljoen uit? Daarenboven wordt met dat geld een beetje geknoeidof sommige miljoenen afkom stig ^ijn van Waalse streeke- conomie, is niet helemaal duidelijk. Zelfsdaarvist men introebelwater... De Vlaamse Beweging strijd voor de Vlamingen voor hun politiekebelangen, maar ook voor hun sociaal-ekono- mische belangen. Eh of het nogaltijdnodigis! Dr.R. Van Leemputten, volksvertegenwoordiger NA DE KRISIS, KRACHTIGE INITIATIEVEN Het onweer dat de R.W., ingevolge interne personen- rivaliteit, deed opsteken is geweken. De regering heeft nade krisissfeer naar aanlei ding van de vlieguitgaan- koop, een overwachtte en vrij grote meerderheid in het parlement gehaald. Zoals te voorzien was het parlementair debat niet vol ledig toegespitst op de eigenlijke vliegtuigaan- krachtiger initiatieven gaan nemen om de werkloosheid in te dijken en nieuwe werkgelegenheden tot stand te brengen. Van de komende parlementaire verlofmaan- koop. De oppositie nam7160 vaststellen dat de veeleer de samenhang van)etrekkin9en tussen de re de regering en de houding^erin9 en het Parlement van de R.W. als motief en)lots °P een ni®uwe leest hoopte de verdeeldheid te3tonden- Dat heeft de BSP~ kunnen gebruiken om Tinde-A/oordvoerders in het Parle- K a n d e' E^S P 3 a I hoe we l" haar WILLY VERNIMMEN, NIEUWE VOORZITTER spreekbuizen hel vandaag B.S.P. FEDERATIE AALST schrijven en willen doen blijken, wel tegen de aan koop van de vliegtuigen zijn? De voorgaande rege ring waartoe de BSP be hoorde besliste reeds over de noodzaak van de ver nieuwing van onze vliegtui gen. In 1973 werden trou wens door de verantwoorde lijke ministers, waaronder de huidige BSP-voorzitter Claes, kontakten gélegd voor deze aankoop. Daarom is het vandaag huichelarij van de BSP wanneer zij wil doen voorkomen dat beter de 30 miljard aan sociale doeleinden zouden worden besteed. Eenieder en elke regering zou liever de 30 miljard voor sociale en ekonomische motieven in zetten. Maar mogen en kunnen wij vandaag de veiligheid van ons land en van het Westen en onze verbintenissen in de NAVO zonder waarborg van het ment doen steigeren en Oostblok prijsgeven? doen tekeer gaan tegen de Toch heeft de voorbije gewijzigde geest. Ander- regeringskrisis een nieuwe maal werd geschreeuwd dat kijk geven op de zich het land zou ten ondergaan, wijzigende parlementairen Het parlement en de rege- traditie. Men weet dat in dit ring hebben bewezen dat ze and niets traditioneler is niet langer wijken voor een aan het parlement en zijn partijvoorzitter en dat de den moet de regering i bruik maken om de hangi de dossiers, o.m. het eist pakket van de middenstai een oplossing te ge\i Tijdens het tweejaarlijks administratief kongres van de B.S.P. Federatie Aalst, dat vorige zaterdag in de kongreszaal van het «Huis der Socialisten» te Aalst werd gehouden, werd Willy Vemimmen, voorheen ondervoorzitter met algemeenheid van stemmen tot voorzitter verkozen. Aldus noeemt hij het voorzitterschap over van Bert Van Hoorick die niet langer zijn kandidatuur had gesteld voor het voorzitterschap. Jules Van Droogenbroeck, gewestelijk Sekretans A.B.V.V. werd eveneens met algemeen heid van stemmen tot ondervoorzitter verkozen. gebruiken. De houding van Périn als minister, die open lijk verklaarde de regerings beslissing te betreuren, kwam als een donderslag in de heldere en wolkenloze hemel. Te meer dat ook de partij van Périn niet akkoord ging met de regeringsbe slissing. En na het parle mentair debat, waaruit de grote persoonlijkheid van de Eerste Minister bleek, kon beslissingen in onze demo kratie liggen bij de verko- zenen en niet langer in de partijbureau's. Niettemin zal de regering Tindemans besluiten moe ten trekken uit de krisis. Tot heden slaagde de regering erin de toestand te beheer sen en de krisissen te boven te komen. Met het oog op het afnemen van de recessie moet de regering thans Tijdens de jongste gemeenteraadszitting stelde burge meester Boel nog eens de streefdatum van 1 september a.s. voorop voor de openstelling van het nieuw bejaardentehuis. Momenteel zijn er reeds meer dan veertig bejaarden ingeschreven. Tegen deze datum dienen er echter nog heel wat personeelsleden aangesteld te worden. Aan kandidaten voor betrekkingen in het bejaardentehuis is er anders geen gebrek. Op vraag van raadslid G.Bourlon kon meegedeeld worden dat er voor de drie betrekkingen van werkvrouw er niet minder dan zestig kandidaturen binnen kwamen. Er zal een eksamen afgenomen worden alleen voor de funktie van kok, kokkin en onderhoudsman. De raad gaf zijn goedkeuring aan een bedrag van 1.300.000 fr voor eerste uitrusting van het bejaardente- juis zoals lakens, dekens, gordijnen, t.v.-toestel en een bedrag van 2.083.000 f r voor meubelen Traditiegetrouw gebeurt te Erembodegem tijdens de vakantieperiode opnieuw de speelpleinwerking. Vanaf 30 juni begint deze tot en met 15 augustus. Elke dag kunnen de kinderen er terecht van 9 tot 17 uur. De kinderen van 5 tot en met 12 jaar kunnen onder leiding van bevoegde monitoren worden toevertrouwd en bij inschrijving kon ook een verzekering worden afgesloten. De groteren spelen op het terrein van Ressebeke terwijl de kleineren vanaf drie jaar terecht kunnen op het speelplein van de kleuterschool op de Zavel Het bestuur van de speelpleinwerking en de parochie priesters geven meer inlichtingen en doen ook de inschrijvingen. De Koninklijke fanfare St. Cecilia, uit Erembodegem, heeft voor het jaarlijks muziekfestival een reeks muziekverenigingen samengebracht die gedurende twee dagen de liefhebbers van fanfaremuziek zal boeien. Dit muziekfestival heeft zaterdag 21 juni en zondag 22 juni plaats in de tuin naast het Liberaal Huis, -Brusselbaan 155, Erembodegem. Benevens verscheidene Oostvlaamse groepen verlenen ook Brabantse fanfares hun medewerking aan volgende programma: zaterdag 21 juni: 18 u. openingskoncert door de fanfare De Jonge Garde, uit Moorsel: 18u.30 optreden van de koninklike harmonie St. Martinus uit Oordegem, 19uur koncert door de Koninklijke Harmonie St. Cecilia uit Hekelgem, 20 uur slotkoncert door de koninklijke harmonie De Oude Garde uit Aalst. Zondag 22 juni om 17.45 uur populair koncert door de fanfare van St .-Maria Oduenhove, 18.15 uur volksconcert door Pro Deo Et Patria uit Essenen, 19 uur koncert door de koninklijke harmonie St.-Cecelia uit Asse, 20 uur slotkoncert door de fanfare St.-Cecelia uit Erembodegem 22 uur trekking van de tombola. Op 26 mei overleed na een vergeefse strijd tegen de gevol gen van een verkeersongeval onze onder-voorzitter Georges Eemans. Hij was 55 jaar oud. Het B.V.L.-Sektor Aalst verloor terug een van haar basisleden. Zij die hem gekend hebben zullen hem steeds gedenken als een plichtbewust lid, als een lid waarop onder alle omstandig heden beroep kon worden ge daan. ook tijdens de laatste wereldoorlog. Zijn ondermijnde gezondheid kon hem hiervan met weerhouden. De leden van B.V.L.-erkende weerstands- groepering uit de jongste wereldbrand sanïen wet zijn vrienden van de balie en deze van het Rode Kruis nameh een ontroerend afscheid van meester Eemans. Een vijftal vaandeldragers had den plaats genomen achter het altaar tijdens de uitvaartmis in de Sint-Martinuskerk. Onze voorzitter las tijdens deze uit vaart de eerste lezing. Deze behandelde als thema «Een mens leeft niet voor zich alleen». Deze lezing werd genomen omdat dit het hele leven van Georges in één zin tekende. Z.E.H. Deken De Vos sloot zich in zijn homilie bij deze lezing aan. Hij blichtte de figuur van Gorges als sociaal voelend mens en als advokaat gekonfronteerd met de vele miseries die een mens soms treffen in zijn dagelijks bestaan. Na de mis werd een toespraak gehouden door de stafhouder van de balie. Hij sprak voornamelijk over meester Eemans als advokaat maar stond toch even stil bij de kunstzin die de overledene ook bezat. Nadien hield L. Pauwels, voorzitter van B.V.L.. de vol gende toespraak: IN MEMORIAM GEORGES EEMANS -30 MEI 1975. Het Bevrijdingsleger - sektor Aalst neemt afscheid van een van zijn basisleden, tevens zijn ondervoorzitter: Georges Eemans. Een van de eerste «weerstandbiedenden» aan de bezetter: iemand die, tot aan zijn dood. zeer aktief was in de patriotische beweging. Toen ik vriend Georges opnieuw ontmoette na de terugkeer van de exodus naar Frankrijk, stopte hij me een aantal exemplaren in de hand van een gestencild blaadje getiteld «Vrij Belgie». met de vraag, of liever de vaststelling, want voor hem was dat vanzelfsprekend: «Je doet toch ook mee. nietwaar?». Wij schreven toen in het vroege najaar van 1940. Wanneer wij nu onze jongste B.V.L. vergadering hielden, was Georges, ondanks zijn zware fysische handikap. aanwezig en, toen het er op aan kwam een vertegenwoordiger aan te dui- angs wadi perso lijke jongs HET LAATSTE AFSCHEID VAN EEN ys', OUD-VERZETMAN GEORGES EEMANS hand den bij een overkoepelt vrou\ orgaan, was er weer zijn bijmanc spontane reaktie: «Ik zal dat» gen I opknappen». Dat was eind 19 0ver\ Gedurende heel die periode i sprot zowat 35 jaar. eigenlijk ibordi hele. helaas veel te korte Ie wage van volwassenheid, heinvc Georges eenzelfde lijn gevol dwee een lijn van aktieve. intensi Grote inzet voor de vrijheid, voor i Aalst medemensen, voor zijn land, dent Niemand is in staat een oi slach zicht te geven van het ga hand gamma van zijn aktiviteit ijke oorlogse en na-oorlogse: da meer voor zou een brede enqu die nodig zijn en niet enkel in werd streek van Aalst maar ook perst daarbuiten. ran I Tijdens de oorlog heeft hier c werkelijk alle gelegenheden I twinti nut op zijn land te dienen: haar Gesneuvelde gealliecn hemt begraven, zelfs ontgraven egen 1 lijkkist gemaakt. jetui Ondergedoken weerstane worcj bijgestaan. gelee Joden en andere door[y Duitsers vervolgde verstopt of geplaatst. Wapens overgebracht. Sluikbladen gedrukt. i Marjj spreid, volgeschreven. Het mag bijna een wonder he dat hij enkel maar gevan heeft gezeten. Maar indien overzicht van zijn aktivitei I zou kunnen opgesteld word dan zou dat waarschijnlijk vrij lijvig boek worden, dat ii geest van Gerard Walsch best de titel zou kunnen dra «Een mens meteen groot han van sterke wil». Een boek zou handelen over een man intensief leefde in de mi evolutieve periode van de schiedenis. want dat zijn toch jongste decennia, een tijdp waarin alle waarden op helling worden gezet, en die t absoluut konsequent geble is: rechtlijnig, fundamen idealistisch, zeer moedig wilskrachtig. Van die moed en die wilskra heeft Georges een subl bew ijs geleverd na zijn ongt waar hij. lichamelijk tol verwoest, er toch nog in gesla is om zijn werkzaamheden hervatten, als was het dan i behulp van krukken. Georges is niet iemand die i zo maar vergeet, hij heeft stempel gedrukt, en nagela op tal van aktiviteiten. in tal verenigingen, waarvoor hij i volledig inzette. Ons. mensen van het Bei dingsleger. zal hij bijblijven een voorganger in de letterl betekenis van het woord, als man van dienstbetoon, als vriend. Na deze toespraak werd vaderlandslied gespeeld. 1 van zijn vrienden vergezel het stoffelijk overschot naar laatste rustplaats. De hr. Boel F., voorzitter van Rode KruisAfdeling Aalt hield aldaar nog een toespi waarin de werking van met Eemans nogmaals werd bel in het kader van de plaatse! afdeling. Tot kort voor afsterven w as hij begaan met geplande reorganisatie plaatselijke afdeling. Diep onder de indruk van afsterven namen zijn vrico B.V.L.-ers afscheid van diep betreurde onder-voorzit r Een waaridg afscheid van' edel mens. AA KA Voric provi Sectori beha dan gem De p weds K. Rl f huis Aalst één s piste voor van doch ginge een t afdru binne De p mees Piern meer Rudc (jv)

De Voorpost | 1975 | | pagina 2