BERT VAN HOORICK: 20 JAAR PARLEMENTAIR MANDAAT EN AAN AFLOSSING TOE KULTUURKALENDER V 4 - 20-6-75 - De Voorpost Aalst heeft op politiek gebied steeds sterke persoonlijkheden gehad, en nu nog heeft deze stad kopmannen met allure. Een van de sterren aan de politieke hemel is Bert Van Hoorick, en we mogen wel zeggen, dé figuur van de socialistische partij. Volksvertegenwoordiger Bert Van Hoorick wordt zaterdag 21 juni door de BSP-federatie Aalst gevierd voor zijn twintigjarig parlemen tair mandaat. Ter gelegenheid van deze viering hadden wij een ge sprek met deze markante persoonlijkheid. meer bepalen wat een poli tieker voor hem heeft kun nen doen. Ik denk aan het sociaal dienstbetoon en de plaatsingen. De klasseverhoudingen waren vroeger ook veel scherper. sloten zich te onthouden en ik stemde voor. In zo'n gevallen dreigt men met sankties (bijv. blaam), maar ik heb die «populari teit» niet meer nodig. bent wellicht een van de enigen die geen ander be roep uitoefent? Neen, er zijn er nog heel Op 31 januari 1915 werd Bert Van Hoorick geboren. Zijn vader heeft hij nooit ge kend, want die man sneu velde daags voor de wa penstilstand van 1918. Mama Van Hoorick werd tij dens haar zwangerschap speriode gekwetst door een schrapnell. Dit verklaart dan meteen zijn anti militaristische houding doortieen zijn leven. Als jong student aan het Koninklijk Ateneum te Aalst was hij reeds bedrijvig in de Vlaamse Studentenbond, het vrijzinnig georiënteerd Algemeen Vlaams Studen tenverbond, waaruit be kende Vlaamse socialisti sche figuren zijn voortge komen. Uit deze bedrijvig heid groeide zijn Vlaamsge zindheid. En in feite begint zijn poli tieke ambitie op 18-jarige leeftijd. Hij trad toe tot de toenmalige Belgische Werkliedenpartij. Hij was één van de leidende figuren van de socialistische Anti- Oorlogsliga te Aalst en in Vlaanderen, dit was een anti-militaristische en links- gerichte socialistische massabeweging. Een van de leden was de gewezen socialistische minister Frans Tielemans. In die tijd had Van Hoorick kontakt met Spaak en zijn «Action Socialiste». Daaruit groei den zijn links-socialistische opvattingen. In de jaren dertig werd hij voor het Assisenhof te Gent gedaagd omdat hij de ver antwoordelijke uitgever was van een krant van de socia listische Anti-Oorlogsliga oproepend tot dienstweige ring. Hij werd vrijgesproken na een massabeweging door het volk voor de vrij spraak van Bert Van Hoor ick. Hij moest wel zijn studies aan de Rijksuniversiteit te Gent stopzetten omwille van die Assisenzaak en zijn politieke aktie. Samen met de anti- oorlogsliga en de socialisti sche Jonge Wacht be stormde hij in 1934 het Vlaams Huis waar Staf de Clercq het Vlaams Natio naal Verbond (VNV) kwam oprichten. Resultaat: drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Op bevel van de Belgische Werkliedenpartij werd in 1936 de socialistische anti-oorlogsliga ontbonden en Bert Van Hoorick werd uitgesloten. Op een vergadering met Piet Vermeylen trad hij toe tot de kommunistische par tij. In 1936 brak de algemene staking uit voor het betaald verlof. Terug stond Van Hoorick aan het hoofd van de stakingsbeweging te Aalst en omliggende. De Gazet van Aalst schreef «Aalst heeft gedurende veertien dagen onder het bewind van Bert Van Hoor ick geleefd». Hij was toen 21 jaar en had één maand gevangenis te Gent en te Dendermonde achter de rug. In datzelfde jaar brak de Spaanse burgeroorlog los. Hij vertrok naar Spanje voor de organisatie «Hulp aan de Spaanse Republiek». Te rug in eigen land maakte hij de akties tegen het fa scisme in België mee. Straatgevechten tegen de milities van VNV, Rex en Dinaso. Mei 1940: Bert wordt krijgs gevangen genomen en overgebracht naar Stalag 1A te Oost-Pruisen. Januari 1941 komt hij terug en onmiddellijk komt er de organisatie van het verzet te Aalst. In mei 1941 moet hij onder duiken en werkt verder aan de organisatie van het ver zet (gewapend verzet) in gans Vlaanderen. Op 11 februari 1943 werd Van Hoorick aangehouden en verbleef zes maanden rechtstaande in een cachot te Breendonk. Hij werd doorgestuurd naar Bu- chenwald waar hij deelnam aan de organisatie van de opstand en de bevrijding van het kamp. Hij kwam op 1 mei 1945 te rug te Aalst. Van 1946 tot 1949 was hij volksvertegenwoordiger van de kommunistische partij en sedert 1945 ge meenteraadslid. Hij werkte samen met Oscar Debunne aan de eenheid van socia listen en kommunisten te Aalst. In 1956 kwam hij terug in de BSP. Hij werd tweede kan didaat op de BSP-lijst voor de Kamer in 1958 en werd verkozen, wat 10.000 stemmen winst voor de BSP betekende. In 1959 werd hij schepen van Onderwijs en Kuituur tot en met 1970. Bij de gemeenteraadsver kiezingen van 1970 won deze partij twee zetels maar het verraad van de CVP (al dus Van Hoorick) leidde hen naar de oppositie. Tot nu toe was hij lid van het nationaal bureau van de BSP, maar heeft zijn kandi datuur niet meer her nieuwd. Hij is eveneens voorzitter van het nationaal kongres 'Herziening statu ten' en speelde een rol in het ideologisch kongres. GESPREK MET BERT VAN HOORICK Welke evolutie kende het parlement tijdens deze 20 jaar? In de beginperiode van het parlement heeft men grote redenaars gekend, nu leest men zijn tekst af. Er zijn soms wel tussenkomsten voor de vuist weg. Vroeger waren er ook grote figuren als Van Cauwelaert, Huysmans, Spaak, Spinoy, Merlot, Lefèvre. Ik kwam samen met Lefèvre in het parlement en we studeer den samen aan de universi teit. De reglementen in het par lement werden wel gewij zigd. De spreektijd is meer begrensd en verdeeld on der de groepen. Zo krijgt een gemandateerde spre ker van een partij een an derhalf uur spreektijd en de tussenkomsten tien minu ten. In de Kamer is het nog altijd even rumoerig als vroeger. De Senaat heeft een «waardiger cachet». Er zijn minder onderbrekingen. Dat komt misschien omdat de minimum leeftijd voor de Senaat 40 jaar is en deze van de Kamer 25 jaar. Na de oorlog hadden de parlementairen, pupiters (met deksel en inktpot). Om het de spreker onmogelijk te maken klapte men met de deksels van deze pupiters of gooide men zelfs met in ktpotten. Nu werden de in ktpotten verwijderd en de deksels vastgemaakt. Nu wordt er trouwens elek trisch gestemd, keuzemo- Herdenkingsdag 10 mei 1945 Bert Van Hoorick in het Koninklijk Cirkus. Zijn eerste woorden waren borst» Hij kwas pas terug uit het koncentratiekamp. gelijkheden rood (neen) groen (ja) en wit (onthou ding), en elk lid heeft zijn eigen plaats. Bert Van Hoor ick heeft nr. 115. Het parlement is ook veel meer onderhevig geworden aan drukkingsgroepen. Tegenwoordig spreekt men veel van werkgroe pen, kommissies, sub kommissies. Is dat wel ef ficiënt? De kommissies en werk groepen bestaan al lang, en werken doeltreffend. Het zijn geïnteresseerden die erin zetelen. Trouwens in het parlement spreekt men veelal voor de galerij, wat niet plaats vindt in de kommissies. Een zeker vorm van in spraak zijn de hearings of hoorzittingen, waar niet par lementairen worden uitge nodigd om hun visie van een bepaald onderwerp of probleem te geven. Sinds een aantal jaren zijn de banden tussen partij, syndikaat en mutualiteit verstevigd. Ook de jonge ren hebben het voor het zeggen. Is er een eenheid mogelijk? Voor de tweede wereldoor log was alles één, wie lid was van de mutualiteit of het syndikaat was ook lid van de partij. Achteraf werd het geschei den en overkoepeld door de socialistische gemeen schappelijke aktie. Op een aantal punten die voorkomen op de ekonomi- sche en sociale situaties wordt er overleg gepleegd, wat niet wil zeggen dat er standpunten worden op gedrongen. Het ABW heeft tenslotte toch zijn geldige besluiten getroffen tijdens hun kon- gressen. In zake gewest vorming werd er bijvoorbe eld voor maart 1974 een gemeenschappelijke standpunt ingenomen. Elke tak heeft zijn autono mie, men tracht enkel standpuntverschillen te voorkomen. Hoe is het kiezerspubliek ten opzichte van vroeger? Ik heb de indruk dat voor de tweede wereldoorlog het kiezerspubliek bewuster was. Nochtans heeft men nu meer voorlichting via de massamedia. De jaren voor de oorlog en kort erna wa ren de dingen duidelijker afgetekend, ze waren een voudiger. Dat is misschien een oorzaak om de mindere belangstelling van het grote publiek. Nu zijn de proble men veel ingewikkelder en technischer. Nu gaat de kiezer zijn stem En de jeugd? Het bewuste gedeelte van de jeugd is altijd een kleine groep geweest. Men is er wel voor de oorlog in ge slaagd een tamelijk brede en sterke jeugdbeweging te hebben (Socialistische Jonge Wacht, nu de Jong Socialisten). Ze waren heel wat sterker dan de andere politieke en sociale jeugd bewegingen. Het engage ment is nu meer verspreid, non-konformistischer. Is het parlement momen teel geen flop? Het is zeer moeilijk om wetsvoorstellen van parle mentariërs er door te krij gen. Negen op de tien zijn het regeringsvoorstellen. En als er een parlementair initiatief is, dan trekt de uit voerende macht het naar zich. Het parlement komt nu als een flop over, in een tijdperk van belangrijke en minder belangrijke drukkingsgroe pen. Het is een feit dat vooraleer iets in kamer of senaat komt, het al naar bui- tenuit geweten is. Hoe zit het met het absen teïsme? Er is wel veel absenteïsme, maar wanneer er belang rijke besprekingen zijn, dan is er toch iedereen. Ik denk aan de F16. De redenen zijn veelvuldig: de uitvoerende macht dringt zich op. In de Kamer wordt er niets nieuws verteld, de proble men zijn al gekend langs de weg van standpunten inge nomen door sociale of eko- nomische organisaties. Ook door de lekken op de diverse ministeries boet de belangstelling in. Vroeger werden er weinig wetten gestemd en nu is het aan de lopende band, resul taat, het werk wordt ver deeld. Bepaalde parlemen tairen interesseren zich aan bepaalde dingen. Ook het dienstbetoon, het partijwerk en de aanwezigheden hier en daar bevorderen het af wezig zijn. Hoe staat U tegenover de stemming volgens partij- tucht? Er is geen demokratie mo gelijk zonder de partijen. Wanneer men zich in partij- vorm opstelt en de besluit vorming demokratisch ge beurt, dan is de partijtucht onvermijdelijk. Maar dat stelt de parlementairen soms voor gewetenspro blemen en dan moet men kiezen. Onlangs overtrad ik twee keer de partijtucht. Het was in verband met de affaire Schaarbeek. Men had be- «De assc van Klaas klopt op mijn wat! Velen ook die hun be roep blijven uitoefenen. Het minst in de socialistische partij. Meestal zijn het ge neesheren, advokaten, no tarissen, beheerders van vennootschappen). Op een nationaal kongres van de BSP (Bert Van Hoor ick was er de voorzitter) werden de statuten scher per gesteld. De onverenig baarheid tussen een poli tiek mandaat en het behe ren van een kapitalistische vennootschap werd er be sloten. De kumul is beperkt geworden Men mag een parlementair mandaat ku- muleren met een mandaat van burgèmeester of sche pen, ofwel met een bedie ning in een soc. beweging, ofwel met een beroep. Dus wel twee maar geen drie kumuls. Ikzelf heb alleen van 1959 tot 1970 gekumuleerd met schepen van Onderwijs en Kuituur. 10% is men ver plicht af te dragen op man daten aan de eigen feder atie, naast een afdracht aan de parlementsgroep. In ge val van kumul is er een pro gressieve afdracht aan de federatie, dus ook op een beroep. Staat U positief of nega tief ten opzichte van het gauchisme? De jongens van Amada zijn door de band bekeerlingen, zij hebben het marxisme op een bepaald moment ont dekt en zijn daarin zo fana tiek als in hun vroeger kato- liek geloof. Het zijn talmoe- disten van de teksten van Marx, Engels, Lenin, Mao, terwijl de eerste stelregel van het Marxisme zegt dat men deze doktrine moet zien in het licht van de plaats waar men zich be vindt, en van de tijd waarin de problemen zich stellen. Ik heb wel bewondering voor de moed die deze mensen aan de dag leggen. Ik vrees nochtans dat zij een goedkope aanleiding zijn voor rechts om de linkse beweging in haar geheel te diskrediteren. Mevr. De Kegel, Mevr. Van Opdenbosch, D'Haese- leer, Otte, Van Hoorick, Van Leemputten, Verley- sen, Vernimmen en Wil- lems: werken jullie sa men? Wat de streekbelangen be treft, openbare werken en industrialisatie, zijn er wel af en toe bijeenkomsten en gezamenlijke delegaties bij ministers. In verband met de fusies is er een regelma tig overleg geweest tussen de verschillende partijen en parlementairen om tot overeenstemming te ko- VRUDAG 20JUNI Affligem 20 uur: vooropening tentoonstelling «Grafiek 1975» met werk va Michel Bracke. Walter Brems. Rat' Coorevits. Gustaaf Bruyne. Jean-Pierre De Coster. Etienne De Vis. Roland Winter en Koen Muller. De tentoonstelling loopt tot 13 juli en open op zondag van 11 tot 13 uur en van 14.30 tot 20 zaterdag van 14.30 uur tot 20 uur. Aalst Nog tot 29 juni in Mikisklub. Nieuwbeekstraat 35, tentoonstelli William De Schrijver. Nog tot 29 juni in New Reform, Wellekensstraat tentoonstelling «Dokumenten en Informaties» met W Sörensen. Erik Anderson. Ben Ben.Timm Ulrichsen Vostell. Ter joden Nog tot 22 juni in de parochiezaal van Terjoden, tentoonstelli Juul Keppens. De tentoonstelling is open op zondag van 10 tot uur en van 14 tot 20 uur. vrijdag en zaterdag van 14 tot 20 uur. ZATERDAG 21 JUNI Erembodegem 18 uur: op het Dorp. muziekfestival georganiseerd door fanfare Sint-Cecilia met harmonie van Hekelgem en de Ou Garde uit Aalst. ZONDAG 22 JUNI Aalst 10 uur: herdenkingsmis in de Sint-Martinuskerk voor gebroeders Daens en de medewerkers van het eerste uur. Erembodegem 18 uur: in de tuin van het Liberaal Huis, muziekfestival nj korpsen uit St.-Maria-Oudenhove, Oudegem. Essei Erembodegem. MAANDAG 23 JUNI Aalst 20 uur: wandelkoncert door harmonie «Hand aan Hand» in w Drie Velden. men. Behalve op enkele gemeente na. Ik denk aan Moorsel, Meldert, Baarde- gem waren wij niet akkoord waren. Kunt U de lezers een werkschema van een week geven? De maandagmorgen ben ik om 8.15 u. op het bureau waar de korrespondentie wordt behandeld, mensen ontvangen, telefoneren, ar tikels schrijven voor het weekblad Voor Allen en ar tikels verzamelen, 's Namiddags had ik tot voor enkele weken vergadering in het nationaal bestuur van de BSP. Nu heb ik de tijd om het partijwerk of parlemen tair werk voor te bereiden, 's Avonds is er altijd hier of daar een vergadering. De dinsdag, woensdag en donderdag ben ik om 8.15 u. op mijn bureau op de Houtmarkt, en vertrek ik naar Brussel voor de ganse dag. Ofwel is er kommissie zitting ofwel kamerzitting. De woensdag heb ik ook dienstbetoon. De vrijdag ben ik de ganse dag op mijn bureau (als er geen vergaderingen zijn!) en 's avonds is er om de veertien dagen partijbes tuursvergadering, 's Zaterdags zijn er in de voormiddag meestal ver gaderingen of kongressen of studiebijeenkomsten, 's Avonds zijn er de bals van de partij of van parlementai ren. 's Zondags heb ik hetzelfde programma als de zater dag, maar 's avonds neem ik vrijaf. De ganse week door vraagt men mijn aanwezigheid op koffietafels, bijeenkomsten van gepensioneerden, om spreekbeurten te geven enz. De gaatjes die dan nog res teren worden gebruikt v het schrijven van allerlei tikels, en ook om te lez Welke funkties hebt U het parlement? 3k ben voorzitter van kommissie van de verzo schriften. U weet dat deE Igen het recht hebben petitie, regelmatig komen individuele en groepsp ties binnen. Die moeten derzocht worden. Maar leidelijk neemt dit af. Ik was tot voor één jaa van de kommissie i openbare werken, en nog steeds lid van de k( missie van nationale voeding. Ik ben eveneens lid van kommissie voor vrijetij besteding, sport en jeu beleid. Ik ben één der sekreta se:i van de Kamer (een gade ring om de maand sekretaris van het kulti raad, lid van het bureau is een jonge instellini volje ekspansie (voora zake personeel), en c heb ijk meer dan werk m Een laatste vraag: we zijn uw toekomstplan! op parlementair en stel lijk plan? Ik ben 60 jaar en mijn aflo sing in het arrondissem is voorbereid. Ik heb e zwaar leven achter de en ik denk eraan zeer t nenkort af te treden als meriid. De leeftijdsgrens ons arrondissement is jaar. Ik laat plaats voor jongeren. Ik hoop wel mij dan ver bezig te houden met gemeentelijke politiek, i Aalst en het gefusionee Aalst. Ik ben dus kandid voor de gemeenteraai verkiezingen 1976, als 11 gezondheid het toelaat. ROEL VAN DE PL Volgende Week in De Voorpost «Hand in Hand» - Moorsel Gevierd Honden aan de leiband te Moorsel Leedse Raad kiest nieuwe schepen Gemeente Lede koopt melkerij

De Voorpost | 1975 | | pagina 4