«RONDE TAFEL» OP DE FIETS VOOR LEVENSVREUGDE EN CEMOV KLADDER AD ASJ EREMBODEGEMNAREN OP «VERRASSINGSREIS» TENTOONSTELLING IN MIKISCLUB MET WILLIAM DE SCHRIJVER EN KRIS VAN VLAANDEREN De Voorpost - 20-6-75 9 EREMBODEGEMS KONFEKTTE- BEDRÏJF CARMEN DOEKT OP Nog maar net zijn een honderdtal werknemers, hetzij dan technisch-werklov/s geworden bij de brand van het bedrijf Horn op het derde Erembodegems industrieterrein of een honderdveer tig werknemers, in hoofdzaak vrouwen, van het konfektiebedrijf Carmen op hetzelfde industrieterrein worden volldedig werkloos, daar het bedrijf de deuren sluit. Eind september 1973 brandde ook dit bedrijf volledig uit. Na enkele tijd konden de werkzaamheden echter verder gaan in de voormalige gebouwen van de Europa-garage in de Schoolstraat te Aalst, waarna vorig jaar in oktober het gebouw op het industrieterrein opnieuw genomen werd. Naar verluidt zouden vooral de minder gunstige verzekeringskontrakten het bedrijf de das om gedaan hebben. Voor de 140 werknemers alvast een minder rooskleurig vooruitzicht in de huidige konjunktuur. JOHAN VELGHE Met friet- en tripgeuren om zich heen sloofden eerbiedwaardige •notabelen zich vorige zaterdag op de fiets af tijdens een ploegenkoers en een individuele wedren, georganiseeerd door de Ronde Tafel een serviceklub voor leden onder de 40 jaar waarbij het in de bedoeling lag geld in het laadje te brengen voor het Aalsterse werk voor gehandikapten Levensvreugde en voor het CEMOV-kompleks waar aan beroeps- en patroonsopleiding gedaan wordt. Alles ging in een bovenbeste Vlaamse Kermissfeer door. doch eenmaal op de fiets kwamen tussen de apotekers, bedrijfsleiders, dokters.... de sportiefsten naar voren. De Brusselse ploeg won niet alleen de ploegkoers doch met winnaar Van Hoop maakte zij de zege kompleet in de individuele wedren. Alles verliep in de gewenste sportieve geest, weliswaar zonder dopingkontrole. (JV) Voor de kompetitie voorzien voor oktober 1976 wordt door sommigen, ook «van over 't water», de vorming van een nieuwe ploeg die de trui van het «ElSboerke» zou kunnen dragen, in 't vooruitzicht gesteld. Wellicht komt het dan tot een boeiende strijd, misschien zelfs tot een nek aan nek race, tussen eisende «boeren» en typisch steedse «ajuinenploegen» van allerlei ■variëteit. Door het toekennen van de naam «Van der Nootstraat» zou Baardegem, geboorteplaats van Jan Frans Vonck, ook deze andere figuur uit de Brabantse Omwenteling in ere willen houden. Hopelijk wordt het dan niet in de volksmond de •Notelaarsstraat»! Aalsterse K.S.A-ers met hun «oink»-beest (Ib) Stadstrnmmelaar» Dolf Eeckhout (1b) te Boejoemboera in mei '72 een honderdtal mensen samen: de kardinalen, cén bisschop per land. deskundigen, sekretaris- sen. leken en protestanten. Zulks bracht wel problemen qua huisvesting, organisatie, instal laties voor vertaling, persdienst, sekretariaat. reisbureau, wissel enz. Op 6 september is er het Symposium voor het Afrikaans Episkopaat te Abidjan en op 1 oktober '71 de Bisschoppensy node te Rome. Een druk welgevuld en dus niet probleem loos leven! Op 19 februari komt Pater Willy met verlof om zijn keel te laten verzorgen. Specialisten vinden blijkbaar niets en menen dat het de evenementen van 1972 zijn die op Willy zodanig hebben ■Te Moorsel werd zaterdag 14 juni een der roemrijke inwoners ten e gedragen onder geweldige belangstelling uit het ganse land. uit iFrankrijk, Spanje, Duitsland, Zwitserland, Italië, Noord- en (Zuid-Amerika kwamen vrienden de lijkplechtigheden van Pater Willy Permentier bijwonen. Willy was een jongen uit het landelijke Moorsel, geëvolueerd tot een waardigheidsbekleder in het verre Rwanda. ■Waar ouderen onder ons zich uiteraard enigszins ergerden aan het Jvoortdurend veranderen van namen als Roeanda (nu Rwanda), ll'rundi (nu Burundi) en Usumbura (nu Boejoemboera) was Pater JPermentier een man die zich steeds met gemak aan alle mogelijke I veranderingen kon aanpassen en zich indenken in de gedachtengang n de mensen uit het zwarte kontinent. «Verassingsreis» stond op het reklamekaartje dat vorige week in de Erembodegemse brievenbussen terecht kwam. Jozef Van Wezenmael (36) en zijn buurman Vital Arijs beiden uit de Wilgstraat te Erembodegem besloten aan deze uitstap gekoppeld aan een fabrieksdemonstra- tie deel te nemen. Een dagje vrij af en zonder vrouw was niet te versmaden. Een verrassing kregen ze zeker al was het dan helemaal op het einde van de reis. 's Morgens stapte het duo op de bus aan de kerk van Erembodegem. Na een rit door Oost- en West-Vlaande- ren belandde het gezelschap op de Zwarteberg (Poperinge). In een herberg werd een verfrissing gebruikt alvorens de terugreis aan te vatten. Toen het tweetal terug op de bus waarmee ze al een ganse dag op schok waren wou stappen, zei de busbestuurder hun dat ze best de andere bus konden nemen van dezelfde firma. O.K. zeiden de mannen maar blijft hier nog even wachten moest de andere bus die om het hoekje stond reeds vertrokken zijn dan komen we aanstonds terug. Ze hadden nog maar een paar passen gedaan of ze zagen inderdaad de andere car vertrekken. Toen zij op hun stappen terugkeerden was ook hun bus vertrokken. Beiden trokken ten einde raad terug in de herberg alwaar ze hun wedervaren vertelden. De uitbater gaf hun de raad per taxi naar huis te keren. Dat zou ons nogal een sommetje kosten replikeeerde het tweetal. Zij besloten nog een glas te drinken alvorens een oplossing te zoeken. Na een kwartier kwam de redding onder vorm van hun autobus die teruggekeerd was onder druk van andere inzittenden die gezien hadden dat het tweetal niet op de andere bus geraakt was. Verre van vriendelijk werd het duo door de busbestuurder onthaald. De reis terug naar Erembodegem via Aalst verliep verder in de beste omstandigheden en werd gelachen en gezongen. Te Aalst op de Grote Markt stapte iedereen af uitgenomen de twee mannen die te Erembodegem aan de kerk zouden uitstappen. Wij schrijven «zouden». De beloofde verrassing op het kaartje volgde minuten later. Jozef Van Wezemael en Vital Arijs zagen de busbestuurders het stadhuis binnengaan. Na een klein minuutje kwam deze terug startte de bus en reed verder tot vlak voor het politiebureel van Aalst in de Geeraardsbergsestraat. De bestuurder trok het politiebureel binnen. Sekonden later schrokken de nietsvermoedende reizigers zich bijna een aap tot vijf Aalsterse agenten in looppas de autobus kwamen opgestormd. Meegaan klonk het. Wie zou of kon zo nu iets weigeren aan de politie. Gewillig volgde het duo de agenten tot in het gebouw. Toen een van hen iets hoorde over in de cel steken vroeg hij heel beleefd wat er in feite gaande was. Een der agentende busbestuurder heeft net klacht neergelegd. Hij zei dat er twee moeilijk jongens in dronken toestand op zijn car zaten. Bijvoegend dat het kwaaie waren en hem zelfs een rammeling hadden beloofd. Beiden konden echter hun oren niet geloven. Daarbij nog bijna verdorst. De agenten lieten na hun gezegde het tweetal vrij uit gaan met de woorden als jullie dronken zijn is gans het politiekorps hier dronken. Eens buiten stelden zij vast dat hun autobus er voor de tweede keer de dag er vandoor was. Te voet geraakten de mannen uiteindelijk na een paar kilometers flink marcheren terug in de Wilgstraat. Spreek hun echter niet meer van een publi-reklamereis per autobus. (H.D.W.) loon van de eenvoudige dorps- irouwer Jozef Permentier en V. Tilley (Moorsel 23 jan. [1919). werd Willy na de lokale :usters- en jongensschool naar [het St.-Viricentiuskollege te [Eeklo gestuurd waar E.H. De ir. van Hofstade. fantastisch Kaatser die vader Permentier Kende uit zijn studentenjaren. perior was. Na briljante humaniorastudies (tweede in petorica) trad Willy in bij de Witte Paters van Afrika» waar hij de jongste van zijn jaar was. [Te Bouchout (tussen Antwerpen [gn Lier) studeerde hij gedurende Wee jaar filosofie, te Varsenare 'olgde hij een jaar noviciaat en Ie Heverlee de theologie. WERELDOORLOG Willy was toevallig in Boechout n mei 1940 bij het Duits ïombardement van Deurne en overste zond allen naar huis iet de raad «Als het werkelijk te tar wordt verzamelen we te 'arsenare*. Samen met zijn 'nu-dekandidaat Denis ■Cooreman uit Herdersem ver trok Willy via Varsenare naar Parijs. De trein bracht hen naar Marseille en met het schip bereikten ze Algerië. Omwille van zijn wankele gezondheids- toestand werd Willy door zijn oversten naar Thibar in Tunesië gestuurd om daar in het Scholastikaat. een landbouwex ploitatie van meer dan 400 ha. lO zijn studiën voort te zetten. V Priester gewijd op 30 juni 1943 vertrok hij na het beëindigen van de vijandelijkheden in Noord- Alrika Willy met een hele karavaan met een Brits schip via Gibraltar naar Lissabon waar ze /wet 36 jonge Witte Paters in het Groot-Seminarie verbleven. NAAR RWANDA! Na een paar maanden vertrok- ken ze naar Kongo waar ieder naar zijn werkterrein werd gestuurd. Voor Willy zou dit Rwanda zijn. toendertijd onder Belgisch Protektoraat. Hij werk te er op de missiepost en werd aangesteld als inspekteur van alle scholen. Nauwelijks dertig jaar had hij de verantwoordelijk- beid over een gewone begroting ^Hvan 20 miljoen toenmalige frank een even zware buitengewone ^■begroting. Er konden dan immers veel sekondaire scholen bekomen worden doch men moest klaar zijn met plannen en goedgekeurde dossiers. Deze last droeg Pater Willy geduren de zeven jaar op zijn schouders. Dat hij het hele schoolsysteem Rwanda degelijk uitbouwde zal hem als een blijvende verdienste worden aangerekend. Zei een medepater niet van hem: Hij was steeds de wijze en rustige raadgever van honder den mensen en de steunpilaar de bisschoppelijke raad. Nooit heb ik iemand gekend die to gewerkt heeft. Hij. die tijdens de vormingsjaren vaak ziek as. overtrof nu zichzelf, werkte dag en nacht en bleef steeds een charmante konfrater.» Sedert 1940 had hij Moorsel niet meer Kc/icn doch in september 1954 ^Btomt hij even terug. Te ^^■Mdsbroek is moeder alleen ^^^Hyader is intussen gestorven). ^^^Ttijn broer Gaston is gehuwd, fook een inlands priester uit Rwanda, zijn goede vriend E.H. Alexis Kagamé. verwelkomt hem op het vliegveld. Reeds 11 jaar priester doet hij nu te Moorsel zijn Eremis aan het altaar bijgestaan door E.E.H.H. Alexis Kagamé en Mulenzi uit Rwanda. NAARLEOPOLDSTAD In 1957 werd hij naar de hoofdstad geroepen op het bureau van de B.E.C. (Bureau MEDELEVEN Op 10 juni overleed te Erpe in de leeftijd van 75 jaar, de heer Leo Sleeuwagcn, echt genoot van Mevrouw Maria De Swaef en schoonvader van onze sportmedewerker de heer Jozef Van Hove. De rouwdienst had vorige zater dag te Erpe plaats. De redaktic van De Voorpost biedt aan de beproefde familie haur blijken van oprecht medeleven aan. kliniek w aarna hij gaat rusten in het Rusthuis St.-Bemardus te De Panne, bij de Zusters Bernardinnen. Op zondag 4 maart wordt hij echter op aanraden van Dr. Cuvclier naar Aalst naar de kliniek overgebracht waar hij een heelkundige bewerking on dergaat. Hij ontvangt het sakrament der zieken en dokters geven hem nog nauwelijks 48 uren te leven. Het worden echter 96 dagen van hard lijden zonder ooit de minste klacht en steeds uitermate vriendelijk jegens een ieder tot op zondag 8 juni in de namiddag het einde van zijn lange lijdensweg hem komt verlossen. BEGRAFENIS PLECHTIGHEID In koncelebratie met Mgr. Martin, oud-bisschop van Ngozi Pater Georges Eeckhout. E. P. Aug. Schouteten. Piet Aerts. Alt. Van Hoof. E. Cauwe. Leo Bossuyt. Michiel Lamssens, Robert Watteyne, Jozef Jardinet Karei Schillebeeckx. Theo Horstens. Leo Bombay en Mare Druwé werd door de Provinciaal Overste van de Witte Paters de Eucharistie opgedragen te Moorsel op zaterdag 14 juni te 11 uur. In de kerk bevonden zich nog talrijke medepaters. zoals Roger Heremans. De Saeyer. Jan Geerts. Leo Govaerts. Broeder Marcel, alsook Mgr. Keuppens. gewezen bisschop van Kolwezi en de heer Adalbert Bayigamba, ambassaderaad van Rwanda te Brussel. Een waarlijk vorstelijke begrafenis die voor de beproefde familie een troost moge wezen. Tot in zijn uiterste wilsbeschik king was Pater Permentier konsekwent. Begraven wilde hij worden in zijn geboortedorp Moorsel en al wat hij bezat, een schenking aan zijn nichtje niet te na gesproken liet hij aan zijn kongregatie, de «Witte Paters van Afrika», tot verdere bloei van hun vruchtbaar apostolaats- werk in Rwanda. L.H. de l'Enseignement Catholique) waar hij bleet tot bij de onafhankelijkheid van Kongo, leder jaar bezocht hij elk vikariaat van de hele Kongo en had men zijn hulp nodig, dan trok hij er nogmaals heen. In 1960 trok hij naar Boejoem boera en werd er Direkteur van het onderwijs in Rwanda- Burundi. In 1962. toen ook deze streken hun onafhankelijkheid verwierven, werd hij sekretaris- generaal van het Episkopaat van Rwanda-Burundi waar zijn kwaliteiten van efficiënte, dis- kretie en degelijkheid 100% konden renderen. Na de eerste zitting van het Vatikaans Koncilie wordt Pater Permentier door Paus Johannes XXIII benoemd tot expert op het koncilie waar hij de onver vangbare man achter de scher men was. In september 1967 trekt hij weer naar Rome. als sekretaris- generaal van het Kapittel der Witte Paters. Ondertussen is hij 25 jaar priester 1968 - gevierd in aanwezigheid van Mgr. Matthieu Ntaho in Rwanda) en in april 1969 is hij in vergadering met de bisschoppen van Afrika in Kampala - Oeganda (bezoek van de Paus). In oktober 1971 woont hij te Rome nog de Bisschoppensynode van de bis schoppen van de hele wereld bij. DE BISSCHOPPELIJKE KONFERENTIE Met de voorbereiding van de bisschoppenkonferenties had Pater Willv het druk. De bisschoppen vergaderden im mers om de twee maanden en dit gedurende drie dagen. Met de beide landen samen vergader den ze om de zes maand. Zo bracht o.a. een symposium voor het Afrikaans Episkopaat Tot en met 29 juni telkens van 10 tot 12 en vanaf 14 uur kan men de tentoonstelling van het werk van twee jonge kunstschilders bekijken. Kunstschilder is hier een woord dat niet zo goed past, want of deze werken met kunst veel te maken hebben twijfelen we sterk. Het volstaat nog steeds niet een akademie gezient te heb ben, een verf borstel in je hand te kunnen houden en het onderscheid van kleuren te weten om de naam kunstenaar te kunnen ge bruiken. William De Schrij ver en zijn vriend Kris Van Vlaanderen behoren tot de kategorie mensen die de «Kunst» bedrijven met de bedoeling ze kommercieel uit te buiten. Want was dat niet zo dan zouden ze wijselijk hun werk nog enkele jaartjes verstoppen en wachten tot zijzelf in de eerste plaats rijper gewor den zijn. De achttienjarige William, een zachte jonge man met een ietwat starre blik studeerde aan de Aals terse Akademie maar wil eigenlijk opvoeder worden in een instituut voor gehan dikapten en volgt met dit doel de zaterdag lessen pe dagogie en psychologie. In feite heeft deze jongeman wel een zware tegenslag. Door verdriet, onzekerheid en momenten van agressivi teit hebben drugs de plaats van het schilderen"ingeno men. In deze periode maakte hij drie zelfportretten. On verstaanbaar. voor diegenen die niet met de jongeman in kontakt kwamen, kleurig wilde doeken. Ze zijn een uitdrukking van een schrik om te sterven, schrik omdat een deel van zijn hersenen niet meer zouden funktione- ren. De Schrijver heeft een voorkeur voor blauw en wit en werkt vooral met de nog maar kort bestaande artist fluid colors. Van de twintig werken die William tentoonstelt is slechts een klein deel waar de kunstschilder volledig achterstaat. De rest is vol gens hem kommercieel, ko- pies van Wouters, zomer en winterlandschappen alle maal in olieverf. Geld is hier het enige doel. De ontwen ningskuur die de jongeman in de Pelgrimkliniek te Scheldewindeke momenteel ondergaat zal hem mis schien bij de ontdekking van zijn eigen ik in de schilder kunst helpen, wat in de toekomst een hele omme keer in het werk van William De Schrijver kan betekenen. Zijn vriend Kris Van Vlaande ren woont te Gent is 26 jaar oud. In feite kunnen wij hem hier best Willem De Zwijger noemen of Kris de Geheim zinnige. Hij wenste op geen enkele vraag te antwoorden, de reden hiervoor is ons onbekend, wij maken ons echter de bedenking waar om een kunstenaar zo angstvallig zijn studies, hobby's, interesesse en an dere dingen wenst te ver zwijgen als hij dan toch werk aan een publiek wenst te verkopen. De negenentwin tig tekeningen van hem zijn stuk voor stuk, zonder allure, eenvoudig net. Ze dragen allemaal een Engel se titel voor wie ze soms niet mocht verstaan. Het schijnt dat tekenen voor Kris Van Vlaanderen een tijdverdrijf is en daarmee is ineens alles gezegd. Roel Van de Plas ingewerkt dat hij rap vermoeid is en zijn stem verloor. Op 10 september '74 komt hij weer terug uit Rome voor onderzoek doch dra wacht hem w eer een taak in Rome. Met zijn neef en nicht rijdt hij over Duitsland en Zwitserland tot Milaan waar hij de vliegtuig naar Rome neemt. Twee dagen later is hij echter reeds terug te Brussel en zijn lijdensweg begint. LIJDENSWEG Geopereerd blijft hij gedurende tien weken opgenomen in de

De Voorpost | 1975 | | pagina 9