IIÊ A HAND IN HAND MOORSEL GEVIERD np ,IP AALSTEN AAR JAN MATTHIEUBEROEPSREIZK3ER GEMEENTE LEDE KOOPT MELKERIJ LEEDSE RAAD KIEST NIEUWE SCHEPEN 27-6-75 - De Voorpost Vorige zaterdag werd de Moorselse biljartklub Hand in Hand ten gemeentehuize ontvangen. Deze klub won tijdens het afgelopen seizoen zowat alles wat er te winnen was in het gewest Aalst. Zij werden kampioen zonder een enkel puntje prijs te geven en wonnen tevens de beker van de federatie Aalst. Wij achten het dan ook passend de prestaties van Hand in Hand even in het licht te stellen. plaats in te nemen van B.C. Lede, wat dan ook gebeurde. Er werd dus gestart met twee ploegen, een in de A-reeks en een in de B-reeks. Er werd van wal gestoken met Aelbrecht Jozef, Cami Hector, Coetsiers Daniel, Coppens Eddy, De De A-ploeg die deelnam aan de Toekomstbeker van België haalde hier de één vierde finale waarin zij uitgeschakeld wer den door Lier. In het individueel kampioen schap van het gewest Aalst verloor Willy De Rouck de fi- Mertens en Leo Verhulst. Bo vendien leed Jef Mertens slechts één nederlaag in twee seizoenen. Leo Verhulst speelde de finale van het indi vidueel kampioenschap en moest slechts nipt de duimen leggen tegen De Backer van ONTSTAAN Een achttal jaren geleden ruimde het tafelvoetbal plaats voor het golfbiljart in de meeste plaatselijke herbergen. In ver scheidene van deze herbergen werd dan ook een biljartklub gesticht. Zo ook sloegen in de Moorselse Kattestraat enkele mensen de handen in mekaar en speelden er een individuele kompetitie in café «Kleine Mer tens». Regelmatig werden ook vriendenwedstrijden georgani seerd tegen andere caféploe- gen. Voor de start van het biljartsei zoen 1971 - 72 werd Hand in Hand aangezocht om aan te treden in het verbond van het gewest Aalst. Doch de meeste leden achtten de klub daarvoor nog niet rijp. EERSTE SEIZOEN Bij de start van het volgend sei zoen 1972 - 73 was B.C. Lede met twee ploegen ingeschre ven die beiden forfait gaven. Daar de kalender voor dat sei zoen reeds klaar was, werd Hand in Hand verzocht de De Leedse melkerij St.-Martinus werd reeds enkele jaren ge leden gesloten. Een deel van de gebouwen werd sindsdien gehuurd door het gemeentebestuur, als bergplaats voor het materiaal. Een an der gedeelte werd als oefenruimte gebruikt door de judoklub Osaka-Kwai. Het grootste gedeelte bleef echter ongebruikt, alhoewel alle gebouwen zich nog in een uitstekende staat bevinden. Reeds geruime tijd worden stappen ondernomen om de ge bouwen aan te kopen. Naar wij uit betrouwbare bron verne men, zou het gemeentebestuur nu het ganse komplex defini tief aangekocht hebben voor de som van 5,5 miljoen. Alles wel beschouwd is dit geen overdreven bedrag. De ge bouwen zijn voorzien van centrale verwarming en staan nog in goede staat. Deze aankoop opent uiteraard heel wat perspek- tieven. De ruimte waar thans de judoklub oefent, zou met enige aan passing kunnen omgebouwd worden tot een feestzaal. De garages kunnen verder aangewend worden als stapelplaats voor het gemeentemateriaal. De burelen zouden uitstekende diensten bewijzen aan het politiekorps, dat zich thans met weinig moet tevreden stellen. Wie echter het meest zal opge zet zijn met de aankoop, zal het Brandweerkorps zijn. De behuizing van de Leedse brandweer was totnogtoe zeer eng en verouderd. Bovendien zou een uitrukken tijdens de dins- dagmarkt heel wat problemen opgeleverd hebben. De gebouwen van de melkerij zullen een ideaal tehuis vormen voor de brandweer. MARCOLE Verhulst dit seizoen. Leo mocht reeds een plakket in ontvangst nemen. Sekretaris - schatbewaarder Frans Hereman overhandigde aan de burgemeester een her inneringstrofee en hij dankte het gemeentebestuur voor de ontvangst. Dat alles werd dan besloten met een drink aangeboden door het gemeentebestuur. VOORUITZICHTEN Het hard werkende bestuur van Hand in Hand heeft heel wat in haar mars voor het ko mend seizoen. Dit bestuur is samengesteld als volgt: Voor zitter Frans Van der Straeten, sekretaris - schatbewaarder Frans Hereman, lokaalhouder Richard Mertens en leden Gil bert Verspecht, Petrus Pots, Jozef Mertens, Romain De Gols en Eddy Coppens. Voor het seizoen 1975 - 76 start de federatie Aalst me reeksen van 12 ploegen, l in Hand komt uit met A-ploeg en een B-ploe reeks A en nu ook met, C-ploeg in reeks C. Moorselse ploegen zijn: I sel A in reeks A Moorse reeks B. Onder de Torei reeks C en Klakskens en der dé Toren B in reeks t Als versterkingen voor Ha, Hand werden aangew Roger Buyl, Jozef Van^ Eede en Jozef Van Bieser B.C. Moorsel, Stefaan DE AC kens van Lebbeke en WE yg Neulant van Onder de To,, Om ook de C-ploeg de t' genheid te geven op te trè? werd door Richard Mer' een prachtige biljartzaal i(V .e richt en een splintemieuvrfr JUIS jart aangekocht. orenH s en aks lewoH VanKL Hand in hand, kampioen van het gewest Aalst werd op het gemeentehuis ontvangen, (jm) Meyst Jan, Ebraert Jozef, HHereman Frans, Mertens Jo zef, Mertens Richard, Pots Marcel, Pots Petrus, Van Nieuwenborgh Louis en Ver specht Gilbert. Het bleek alras dat met Hand in Hand diende rekening gehou den. De A-ploeg eindigde dat seizoen vierde na Fosques Meldert, Cosmos Aalst en B.C Moorsel. Bovendien haalde Hand in Hand de finale van de beker van het gewest Aalst en verloor deze finale tegen Cos- mos. B-PLOEG KAMPIOEN Het volgende seizoen werden aangeworven: Creygelman Jean Pierre, Heyndrickx Ri chard, Van der Straeten Alfons en verder de huidige voorzitter Van der Straeten Frans van B.C. Moorsel en Leo Verbuist en Willy De Rouck van Lebbe ke. Dat deze aanwinsten een ver sterking betekenden werd be wezen door de behaalde resul taten. De A-ploeg eindigde dit keer op de derde plaats achter Fosques Meldert en B.C. Moorsel. Hand in Hand B speelde in de B-reeks kampi oen. name tegen Herman De Gols van Fosques Meldert. Willy De Rouck is tevens kampioen in het Lebbeeks Tapbiljartver- bond. KAMPIOEN EN BEKERWINNAAR Het derde seizoen zou de be kroning worden van de voort durende inzet van spelers en bestuur. Hand in Hand won bijna alles wat er te winnen was. Hand in Hand A werd kampioen van het gewest Aalst zonder ook maar een puntje prijs te geven. Het was de eer ste keer in de geschiedenis van de federatie Aalst dat een klub kampioen werd met het maxi mum der punten. Hand in Hand B eindigde daarenboven op de vierde plaats achter Fosques Meldert en Cosmos Aalst. De beker van het gewest Aalst werd gewonnen door Hand in Hand B. In de Toekomstbeker van België bereikte de A-ploeg de halve finale waarin zij het onderspit moesten delen tegen «Op en Over Vilvoorde». Tijdens het seizoen 1974 - 75. telde Hand in Hand A vier spe lers die slechts één maal verlo ren in 22 wedstrijden: Willy De Rouck, Frans Hereman, Jozef Cosmos. Verleden zondag werd het in dividueel kampioenschap van België gespeeld. Onder de 32 finalisten bevonden zich drie spelers van het gewest Aalst: Jean Pierre Moens van Cos- mos, Leo Verbuist van Hand in Hand die tussen de 8ste. en 16de plaats eindigde en Jozef Mertens, eveneens van Hand in Hand, eindigde vierde in het kampioenschap, hij miste slechts op het nippertje defina- le. Proficiat Jef! In de B-reeks plaatste Raymond Van Liefe- ringe van Cosmos B zich onder de 32 finalisten. KAMPIOENENVIERING Verleden zaterdag was Hand in Hand te gast in het Moor selse gemeentehuis waar bur gemeester Uyttersprot spelers en bestuur feliciteerde voor de behaalde titel en beker. De burgemeester drukte erop dat deze biljartsport nog beoefend wordt als zuivere sport en zui ver amateurisme. De burge meester overhandigde een plakket van de gemeente Moorsel aan Willy De Rouck die vorig seizoen dezelfde prestatie leverde in het feder aal kampioenschap als Leo JDNZE v/erg e« nu af r KERM Tijdens de gemeenteraadsveri<iezingen van 1970 behaaPe sta de groep Raes 2.733 stemmen op een totaal van 6.449. Deten zijr 42% van de stemmen waren echter goed voor een volstrefö, wo meerderheid in de gemeenteraad. Vooral het zeer ho18 juli stemmenaantal van burgemeester Raes zelf (2.196) zorgDebijz ervoor dat de groep zeven van de dertien zetels bemachtigdde spe In amper zes maanden tijd kreeg de groep echter flinke kl/iav'9e pen te verwerken. Eind vorig jaar overleed raadslid Emiel (STADI Smet. Begin van dit jaar verloor Lede haar burgemeesterr'605' vorige week werd schepen Albert Smolders ten grave gedrGeope gen. Drie markante figuren, waaronder twee leden van h11 u:.( schepencollege, verdwenen aldus op tragische wijze uit Pverl'ic Leedse samenleving. gende Luöen De Kerpel nam de plaats in van Emiel De Smet, LefXok ard Cannoot verving burgemeester Raes en deze week legf?' Georges Vandecandelaere de eed af, als vervanger voorciuff. bert Smolders. echter Wanneer we nu even het stemmentotaal nagaan van de zevSïjS huidige vertegenwoordigers van de meerderheidsgroep, drTqyf stellen we vast dat de groep met 1.778 stemmen nog r ons kiesstelsel in bepaalde gevallen voor vrij eigenaardi?eleve wendingen kan zorgen. VISMI, Tijdens de laatste raadszitting werd Emmery Verhelst me^1 stemmen bij 6 onthoudingen tot schepen verkozen. Wannt J; nu de kandidatuur van Jozef Gravez voor het burgemeestt J™ERK schap zal goedgekeurd worden door de koning, moet er uite®^8101 aard nog een schepen verkozen worden. Maar dat kan rx wel een tijdje aanslepen. SOCU Voor de rest vielen er geen meldenswaardige beslissingenr0"6^ noteren tijdens deze raadszitting. BEDR MARCOM®^ Uens c WAG!" he We schrijven eind januari. Met zijn drieën nu. terug op weg. Onze vriend Jan gaat met ons mee naar Zuid-India en Indonesië. De zoveelste vooroorlogse bus... Vaarwel GOA. Op naar (nog) rustiger oorden. Aan de grens met de staat Mysore: strikt verboden alcohol in te voeren. Plots voel je weer heel schérp dat Goa toch niet het echte India is. Alles wordt weer veel armoediger. Vuiler. Sympathieker. De mensen zijn- anders. De schone busrit langs de westkust. Kronkelende rode stofweg, telkens over heuvels en weer neerdalend tot de kust. Kilometers baai, duizenden palmen. Dan weer abrupt een heuvel op. De belauwe zee even verliezen. En dan plots van de top een gans nieuw uitzicht over een andere baai. Een snelle afdaling in het groen. Steeds weer. Tot in Mangalore. We hadden op een goede kaart een piepklein stipje uitgekozen, een honderdtal kilometer landinwaarts. De tocht naar MUDIGERE hield een nieuwe verrassing: een echte 'col' van bijna 30 kilometer. Fantastische bergweg tegen de blauwe rotswanden geplakt. De palmgrens, de loofbomen, plots de eerste sparren. Hoger en hoger in de avondkoelte. De ravijnen dreigender bij elke haarspeldbocht. Dieper, zich verliezend in purperen schaduwen. En in het laatste rode licht van de ondergaande zon (kreunende motor) Stof dat vingerdik de bomen en struiken langs de wegkant bedekt. Tot het hoogplateau was bereikt. De toeristbungalow van Mudigere was wel, het toppunt van komfort voor... 12 frank en een kwartje. Een enorme marmeren kamer met twee grote hemelbedden met muskietnetten. een bureau, een grote tafel, acht stoelen. Keuken, badkamer en twee toiletten (één europees en een Indies). En Francis, de 'caretaker' op de koop toe. Meteen geïnviteerd op een huwelijksfeest bij volle maan. Lekker eten, gezelligheid. We waren ook te gast bij een oude rijke dokter, eigenaar van een grote koffieplantage in de heuvels. Bezochten met één der zoon (ingenieur) de plantage, onder de schaduw van hoge bomen waarvan we de naam nooit geweten hebben. Tussen de koffieplanten in: mandarijnenbomen met soms al rijpe vruchten 't was weer prachtig. Zoals de tempels van Belur en Halebid, die we op aanraden van de oude dokter zijn gaan bezoeken. Op zichzelf zouden ze een kompleet artikel waard zijn. Had ik er de plaats voor. We maakten er op een morgen een ritueel bij; met kosmische muzikanten. Een fluitsolo. van een verfijning zoals we ze nergens ter wereld nog zagen. De honderden zuilen, alle verschillend van mekaar. Het is weer eens zo'n geval waar me de woorden te kort schieten. De priester die voedsel offert onder 't luiden van een klok en honderden raven... plots uit het niets, verslinden de spijzen en verdwijnen even snel op het laatste nazinderen van de bel. Hoeveel honderden generaties van vogels al en van priesters?... Maar over de kolos van SRAVANABELAGOLA moet ik toch echt iets meer vertellen. Je kon'm van dertig kilometer ver reeds zien. De hoogvlakte daar is dor en uitgestrekt. En ver, ver doemen twee heuvels op. En als de bus dichterbijge- komen is. blijken het twee kolossale rotsen te zijn. Zwart graniet En bovenop de ene rots een kaal hoofd van een dikke driehonderd meter hoog met gladde wanden, langzaam naar binnentoe buigend, haast een halve bol... staat de KOLOS BAHUBALI. De heilige Gommateshvara. 644 uit de rots gehouwen treden brengen je uitgeput aan zijn enorme voeten. Hier staat hij. Uitziende over de vlakte. Meer dan vijfentwintig meter groot. Spiernaakt- Kaarsrecht. De armen stijf tegen 't grijze lichaam aangedrukt. Met een glimlachje, een beetje pervers, uitkijkend over dit stukje van de wereld. Naast henrben je je ineens bewust van je eigen plaats in het middelpunt van je eigen wereld. En wat voor jou bestaat, nu, is: zover je ogen kunnen zien, de horizon in een straal van 300 graden, tot waar geluiden tot je oren doordringen, geuren opstijgen. Je tast naar de steen. En je voelt een grote hilariteit bij het beleven van dit beeld. Dit onmogelijke ding. Duizend jaar geleden hierboven geplaatst met tot nog toe ongekende middelen. Hoeveel het precies weegt ben ik vergeten. Maar zelfs met onze twintigste eeuwse technologie zou het een haast onmogelijke opgave zijn dit gewicht over zo'r. afstand te vervoeren en 300 meter hoog omhoog te hijsen over deze gladden rots... Want in geen kilometers in de omtrek is dit soort van steen te vinden... Rara? Het is een Jain-heilige. De Jains hebben een zeer grote invloed gehad in India (zelfs nu nog). Het is alleszins een van de oudste en origineelste sekten op het sub-kontinent. Hun filosofie een der diepgaandste. Wel meer intellektueel gericht dan het Boud- dhisme. En strenger. Het zijn vooral de Jains geweest die het vegetarisme in India hebben doorgedreven. Ze doden geen enkel dier. Eten geen dierlijke stoffen of vetten.'Hun monniken lopen volledig naakt. Ze mogen zelfs geen lendedoek bezitten. Hun voedsel moeten ze bedelen. Ze bezitten slechts een waaier om de grond voor hun voeten te vegen om te vermijden dat ze kleine insekten zouden doodtrappen. Sommige groepen dragen ook een lapje voor de mond om geen insekten in te slikken die in de lucht vliegen. Ze aanvaarden geen god of schepper. Hun heiligen zijn leraars die de verlichting hebben bereikt. De morele grondslag van hun leer is: Ze geloven in zielsverhuizing zoals tegenwoordig iedereen. Hun oudste teksten gaan terug tot meer dan vijfhonderd jaar voor Chirstus. Hun hoogste leraar, Mahavira, was een tijgenoot van Boeddha. Onder invloed v^n de Jains, vooral van een heilige die Rayachand heette, heeft M AHATMA GANDHI in het begin van zijn loopbaan zijn politieke en sociaal- ekonomische filosofie geformuleerd, met als grondslag waarheid en geweldloosheid. MYSORE-STAD. Bedelaars en bioscopen. Een knappe ZOO. Snoepwinkeltjes. Maar ook weer de massa. Het was als bijna twee maanden geleden dat we nog in zo'n mierennest gelogeerd hadden. Een klein vies hokje was onze hotelkamer. Te heet om te slapen. Het werkte zozeer op de zenuwen dat we besloten van maar meteen enkele kilometers buiten Mysore te gaan. Er is daar een grote dam met kunstmatig meer vertelde men ons. KIRSHNARAJASAGARADAM (verslik u niet). Naar de sultan die het liet bouwen: Sultan Kirshnarajasagara. Hoe zuidelijker je komt in India, des te onmogelijker worden de namen. Het werd een geweldig grappige toestand. Achter de kolossale dam had men een park aangelegd met europese (exotische) bloemen en fonteintjes en kunstmatige watervalletjes. Gazonnetjes en prieeltjes. Alles zo on natuurlijk en zo kitsjerig mogelijk. Gazon netjes en prieeltjes. En het toppunt: elke avond, klokslag zeven, wordt het hple gedoe verlicht met gekleurde spots. Men vindt het in de streek blijkbaar een geweldige bezienswaardigheid. De godganse dag is er aan de dam geen ziel te bekennen, maar precies vijf voor zeven wordt de dam letterlijk overspoeld door een vloedgolf .van bussen en taxis uit Mysore. Afgeladen vol met Indiërs en kamera's. En vol uur lang worden er foto's genomen van de fonteintjes bij gekleurd licht, en dan, om acht uur stipt, gaan alle lichten weer uit (energiebesparing) en vijf minuten later is iedereen weer weg. Het leek ons totaal absurd. Wat het ook was. Voor onze volgende etappe: de bergen in. Losdoorheen Bandipur wildreservaat. Wilde olifanten slungelen langs de wegkant. Geen tijgers gezien. Over honderd haarspeld bochten gaat het naar Ootacamund. Van de snikhete stad naar een 'hill-resort» waar de thermometer op dat tijdstip van het jaar nog... 5 graden C. aanwees. Een verschil van meer dan veertig graden. De plaats was zo toeristisch en koud dat we er de volgende dag al vertrokken. Enkele kilometers lager, naar Coonoor, Coonoor is zo'n plaats waar een mens als ik feitelijk zijn leven zou kunnen blijven in peis en vree. Ik had er graag geschreven, aan artikeltjes over India bijvoorbeeld. Maar het is er nooit van gekomen, 't Was er gewoon te goed. Onvoorstelbaar. Ongeveer 25 graden C. Dus niet te koud of te warm. Een landschap als in de Oostenrijkse bergen. Meertjes en watervallen in de buurt. Er wonen nog veel ex-kolonialen. Onze dagen vlogen er voorbij zonder dat we er veel erg in hadden. We zaten knusjes in een huisje op een berghelling, onder hoge pijnbomen en sparren en zilverberk. Kookten ons potjes. Geen huis of luis een kilometer in 't rond. We wandelen wat langs verborgen paadjes op heuvelflanken. Er zijn de struiken met de bloemetjes als miniatuur-chrysanten: het hart is citroengeel bij deze variëteit, naar buiten toe wordt het zacht lila, hemelsblauw. Morgen of volgende week wordt het scharlaken. Donker paars. Dan... sterft het bloempje...: fluweelachtig violet en het hartje okergeel. Andere zijn rood in 't midden, uitlopend in oranjes. Ze zullen bruin-roest-rood worden eer ze sterven. Er zijn kronkelenende lianen in de loofbomen. De sparren majestatisch. Recht. Uren zaten we op een open plek tegen de heuveltop. Nabij de ruïne van een klein stenen huisje. Onder één van die grote witstammige bomen, bijna naakt, op enkele plukjes groen als zwaluwnesten na, aan de uiteinden en tussen de vorken van de witte grillig-kron- kelende takken. Het vergezicht over afgelegen heuvels. Het duizendmeter-diepe ravijn open aan onze voeten. Dan ziet ge hoe het zilver van de berkeblaren langzaam verdiept tot donkergroen, afgewisseld met zacht turquoise bij de in 't westen snel wegzakkend i zon. Want voor je 't beseft is de stille middag weer voorbij. Het bergtreintje 1300/ 1) Na ends f1975 t 2) Ge 1975 t is over het tandradspoor omhoogge-||975 j klommen. Je hebt het niet kunnen zieng[_^Q| tussen de boomkruinen. Maar het lawaai er^^n de rook boven de bomen en ergens ookh P. in je onderbewustzijn— Je hebt het niet kunnen zien tussen de j-f boomkruinen. Maar het lawaai en de rook boven de bomen en ergens ook in je "'"Lit onderbewustzijn... Hoofd! Om zes uur zullen de sirenen nog eens één L? minuut langde stilte openscheuren. De echo zal nog even in het ravijn blijven hangen en L~ sterven. Dan fladderen de opgeschrikte k, vogeies terug neer op hun geliefkoosde OUDE takken en de nachtegalen zingen terwijl we PPen voorzichtig het paadje teruglopen naar de Pes'°t bungalow en een zoveelste heerlijk maal. De ZWEM steaks kosten hier 18 F. het kilo!) pesloti Zo gaat het in Coonoor. Dag aan dag. Niet i)UD-H denken. Gelukkig zijn. Niet schrijven... :n ML De afdaling van Coonoor naar Coimbatore «esloti was me ook iets geweldigs. Dertig kilometer |ag 21 remmen op de motor of zonder motor. (De jpen v prijs is in deze richting de helft goedkoper jeworv dan bergop...! Daarvoor moet je in India »TPnc zijn!) stads Trein van Coimbatore naar Cochin aan de £es|0t, Kust van Kerala. Alweer een nachtje fo(jur{ doorgetreind. Jeanine was doodziek en gnkp| totaal uitgeput toen we in Cochin arriveer- den. Een verschrikkelijk deprimerende stad. Léovo Bevolking een mengsel van Moslims, Katholieken, Joden en Hindoes en allemaal F kommunist. Een echt kruitvat. En snikheet. |e' ^u' Maar dan Héét! Onvriendelijke mensen die 15, er genoegen in vonden van ons steeds de jlJZOl verkeerde weg te wijzen, liefts op het iOMPI schroeiende middaguur. Onze vriend Jan die IOVE1 drie keer trachtte zijn visum verlengd te fpwo€ krijgen en telkens werd teruggestuurd met Bald v een ander smoesje. Nee, Cochin... lp don Maar de boottocht doorheen de lagunen, Bhaalt tachtig kilometer evenwijdig met de kust van !p dinj Alleppey naar Quilon, maakt veel goed. Lekker druivensap in Alleppey. Beste lezer, je merkt het misschien ook: in dit artikel wordt veel weg afgelegd. De eerste regels zaten we nog in Goa, eind januari 9 en 1973. Madurai, de volgende belangrijke plaats bereikten we in maart. Er is echter over India zo ongelooflijk veel te vertellen dat ik echt niet meer weet waar te eindigen. Ik had zo graag nog verteld over de tempel van Madurai. Maar we moeten redelijk blijven, 't Was nochtans de grootste van Zuid-India. Maar, nee... Het kan gewoon niet blijven duren. Het enige waarover ik het nog zeker moet hebben, voor we aan ons laatste aflevering en afscheid in India komen, dat is over de f treinen in dit land. Dat mag je zeker niet missen. Volgendeweekinditblad. Vai aald v P WO€ Bhaalc anaf c :loi euc j een Ber v ijskan teindi ier e Coc 0 Sc! Sd Th) Cai Sei

De Voorpost | 1975 | | pagina 10