(L VRIJE TRIBUNE K.P. V.U. B.S.P. P.V.V. NAPRATEN OVER HET RENAAT RAVIJTS».* aar TONEELTORNOOI K.B.G.-VERBOND AALST: VOOR 'T EER-SJ MEJ YQLLE BEDEVAARTTREIN NAAR LOURDES KI M 2 - 27-6-75 - De Voorpost Di mhiktic hoc ft hel recht do/c teksten in tf korten VEEL BITTERE TRANEN De uitslag van de regionale Italiaanse verkiezingen is be paalde mensen in de buik geslagen. De schitterende voor uitgang van de Kommunisten die de «Democratia Christiana» tot op ongeveer 600.000 stem men benaderen heeft %een epidemie van gevaarlijke buik loop verwekt zowel in als buiten Italië. In Italië zelf gaan bv. de lerberalen zich aan de meest onnozele en gewaagde voor spellingen begeven. Ze zeggen dat «de Italiaanse demokraten (wie zijn dat eigenlijk?) deze alarmschei goed moeten be grijpen om Italië te redden van het lot dat eerder aan Hongarije en Tsjechoslovakije is te beurt gevallen.» Desociaal-demokraat Saragat heeft andere kampen. Volgens hem «zullen de Italianen vrij blijven met U.S.A. of ze worden allen slaven van de Sovjet-Unie». Voilé, zo een voudig is het. De super kampioen van het antikom- munisme, Emiel Van Cauwe- laert van «Het Volk», blijft niet tenachter. Hij^iet blijkbaar alle kleuren van de regenboog. Hij wijt de vooruitgang van de kommunisten aan drie faktoren: de rampspoedige binnenlandse toestand, de niet bijster durven de sociale politiek van de Italiaanse Christendemokraten en de verjonging van de kiesge rechtigde leeftijd tot 18 jaar. En dat wordt dan natuurlijk uit voerig uitgelegd? Ook E. Van Cauwelaert gaat zichzelf als profeet beleven. Hongarije en Tsjecho-Slovakije worden er natuurlijk bijeengesleept. «De kommunisten zijn geen demo kraten, fair-play is geen Italiaans woord en E. Berlinguer (eerste sekretaris van de I.K.P.) is geen Pepone, wees daar maar zeker van», aldus E.V.E. die dan besluit dat de zuidelijke flank van ons vasteland er beslist niet veiliger op wordt. Dergelijke nonsens zwiert Van Cauwelaert de lezers van de Christendemokratische krant «Het Volk» in het gelaat. Hij vergeet daarbij dat het de oppermachtige rechtervleugel van de Italiaanse kristendemo- kraten is, die het land op de rand van de afgrond ligt bijgrgt. Dat er geen gedurfde sociale politiek uit de bus is gekomen ligt bij diezelfde mensen. Dat de verjonging van de kiesleeftijd tot 18 jaar de linkerzijde heeft geholpen is juist, jonge mensen denken progressiever. In de Lauweiaró echter is het alsof dit een ramp betekent en dat men dus maar niet zou moeten laten stemmen vanaf 18 jaar vermits dit aan links en dan in Italië vooral aan de kommunisten ten goede komt. In feite als men deze redenering doortrekt zou men tenslotte alleen diegenen mogen ter stembus laten gaan waarvan men zeker is dat ze voor een of andere konservatieve partij hun stem zullen uitbrengen. Ziet ge, zo een demokraten zijn de nog altijd talrijke Van Cauwelaerts. Volgens hen zijn de meer dan 10 miljoen Italiaanse kommunis- tische kiezers allemaal door de sluwheid en de listen van de K.P. misleid. E. Berlinguer wordt er bijna voorgesteld als een satan, en tot de socialisten overal ter wereld wordt de vermanende vinger gericht om toch nooit ergens nog scheep te gaan met de kommunisten. Ziedaar tot waar het fanatisme leiden kan. Maar wees gerust, nog geen duizenden Van Cauwelaerts zullen de vooruitgang en de ontvoogding van de mens tegen houden. De tijd is voorbij dat met brood en spelen de mens tot slaaf kon worden gehouden, de verstandelijke, de ekonomische en de politieke ontvoogding breekt verder door. Mannen zoals een Van Cauwelaert reiken nog niet eenst tot aan de hielen van een E. Berlinguer en honderden andere oprechte en eerlijke Italiaanse kommunisten waarvan ik persoonlijk een heel deel ken en ten zeerste waardeer. Op geen enkel gebied en zeker niet op gebied van een open en eerlijk humanisme hebben zij van een Van Cauwelaert lessen te ontvangen, integendeel. We verheugen ons samen met onze Italiaanse kameraden over deze verkiezingsoverwinning en we herhalen hierbij de woorden van E. Berlinguer nadat de uitslag van deze verkiezingen bekend was: «We zijn tevreden dat niet alleen wij maar de ganse linkerzijde is vooruitgegaan. Wij blijven echter ijveren voor ons «historisch kompromis» (verbond tussen de echte kris- tendemokraten, de socialisten en de kommunisten) omdat wij alle werkende mensen willen verenigen achter eenzelfde pro gramma dat ons land van de ondergang moet redden, de uitbuiting van de ene mens door de andere moet doen stop zetten, en een gelukkige toekomst zal opbouwen voor alle mensen uit ons land.» JOSDE GEYTER Wie vanuit Aalst over Moor- sel en Baardegem naar Vilvoorde rijdt, kan aan de gemeentehuizen van die Faluintje-gemeenten de zwarte vlaggen zien hangen. Die zwarte vlaggen zijn - zoals elders - de eerste reakties op de officieuze fuzie-projekten van CVP-- minister Michel en versche nen op de gewestelijke bladzijden van enkele kran ten. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken zou het arrondissement Aalst opge deeld worden in nog slechts tien gemeenten. Met andere woorden en om de zaken te zegen zoals ze zijnDe gemeenten van het arrondis sement Aalst worden ge woonweg afgeschaft en ver vangen door tien mini-ge- westen, waarin elk gemeen schapsgevoel 'zal ontbreken en die hoofdzakelijk een administratieve eenheid zul len vormen, een naam op een identiteitskaart, een woord opeen grensplaat. De reeds vermelde zwart vlaggen zullen vanzelfspre kend gevolgd worden ande re akties, de ene al massaler dan de andere, maar alle maal met één gemeen schappelijk kenmerk: dat ze de uiting zijn van de machte loze woede van de bevolking tegen een maatregel die, alhoewel zeer ingrijpend in het leven van de mensen, genomen wordt boven hun hoofden heen, zonder hen te raadplegen en alleszins te gen de wil van de overgrote meerderheid van de bevol king. Wij zijn een vredelie vend volk, zegt men, en tot de gewelddadige uitbars tingen zal het wel nergens komen. Dat hoeft ook niet. Maar dat neemt niet weg dat de slag bij velen hard zal aankomen en dat de woede niet direkt verkropt zal zijn De beslissing - weliswaar nog niet officiél, maar tbch bijna - om het arrondisse ment Aalst op te delen in tien mini-gewesten, is een verkeerde en een ondemo- kratische beslissing. Zij druist in tegen de belangen van de bevolking en wordt genomen tegen de wil in van de overgrote meerderheid van de bevolking. De annek- satie bv. van de Faluintjes- gemeente Moorsel, Meldert en Baardegem bij Aalst wordt slechts gevraagd door een kleine fraktie-van de CVP en de PVV. Zelfs te Aalst zelf vragen de politie ke frakties deze anneksatie niet. Maar toch zal Moorsel, Meldert en Baardegem niet tot een zelfstandige ge meente worden samenge voegd. Alhoewel de overgro te meerderheid van de bevol king zulks vraagt. Alhoewel deze samenvoeging een leefbare gemeente tot ge volg hebben. Alhoewel deze fusie de belangen van de bevolking zou dienen. Maar het zal niet mogen zijn. En waarom? Laten we de zaken nogmaals zeggen zoals ze zijn: omdat slechts een zor groot mogelijk Aalst in overeenstemming is met de persoonlijke belangen van twee kandidaat-burgemees ter! Om geen enkele andere reden Over deze monster-fuzie is het laatste woord in het arrondissement Aalst nog niet gezegd. Laten we voor lopig sluiten met deze laatste bedenking de men sen die in dit fuzie-kapittel hun persoonlijke belangen hebben doen zegevieren, zijn niet op hun plaats in demokratische instellingen. Inderdaad, zij zijn de ware doodgravers van de demo krat ie! Dr. R. Van Leemputten vol ksvertegen woord iger NIEUWE KRISIS VAN HET EKONOMISCH LIBERALISME De oude School Van Het Economisch Liberalisme Waar het voor alle oude klas siekers van de nationaal - eko nomische school vanzelfspre kend was dat «ekonomie» sy noniem was van «liberaal - ekonomisch sisteem», was het voor de klassieke politiekers van vroeger even evident dat zij de rol van de staat beperkt zagen tot «ordehandhaving», tot «sterke man». Met het ekonomisch leven diende de staat zich in geen geval in te laten: de ekonomi sche wetten van vraag en aan bod, m.a.w. de wetten van hét liberaal ekonomisch systeem, zouden er wel voor zorgen dat alles naar wens verliep. De basisidee was eenvoudig: tendeerde de ekonomie naar verslapping van de aktiviteit, naar werkloosheid, dan zou den door de kracht van de me dedinging de goederenprijzen, de reële lonen en de kapitaal- prijs zo gering werden, dat het weer interessant zou worden om te kopen, te investeren en meer arbeidskrachten aan het werk te zetten. Hetzelfde me chanisme, maar dan in omge keerde richting, zou ervoor zorgen dat het nooit tot te hoge prijzen en te hoge lonen kwam. Zo zou de ekonomie ten eeu wigen dage rond het even wichtspunt balanceren. (Theo rie van de slingerbeweging). De Eerste Grote Crisis Van De Jaren Dertig De grote ontgoocheling, de grote verbijstering en meteen de eerste grote klap voor het liberaal economisch denken kwam echter met de ekonomi sche wereldkrisis van de jaren dertig. Het sisteem had ge faald! Het was niet zo feilloos gebleken als grote ekonomis- ten hadden voorspeld. De klassieke liberaal - ekonomi sche theorie stortte in elkaar. Keynes En De Monetaristen Meteen werd uitgekeken naar een nieuwe benadering van de ekonomische politiek, naar nieuwe middelen, instrumen ten om dergelijke krisissen te voorkomen. Zo werd de grondslag gelegd van de zg. «moderne» ekonomische poli tiek. De ekonomische instru menten van deze politiek, die ondertussen terug reeds als klassiek worden bestempeld door progressieve ekonomis- ten, gaan op de ervaringen van de jaren dertig terug. Deze in strumenten worden nog steeds in een belangrijk aantal liberaal georiënteerde landen toege past. Men onderscheidt hier voor namelijk de theorieën van Keynes en de theorieën van de zg. Monetaristen. Op de theorieën van Keynes steunen zich heden ten dage nog heel wat regeringen, in mindere of meerdere mate, wat hun konjunktuur of stabiliteits- politiek betreft: zo bv. de Bel gische regering. De «filosofie» van Keynes, die blijft zweren bij het ekonomi sche liberalisme, is vrij een voudig: Keynes gelooft niet in de stimulerende werking van een monetaire of geldpolitiek (rol van de Nationale Bank), bij het overwinnen van diepe kri sissen, van grote werkloos heid. Volgens Keynes is het meest geschikte instrument daartoe de begrotingspolitiek: wanneer de vraag niet vol doende is om alle produktie - kapaöteit te bevatten, dan moet de staat met supplemen taire uitgaven inspringen. Die uitgaven scheppen inkomen, stimuleren privé-investeringen en helpen het ekonomisch le ven weer op dreef. Deze bud gettaire stimuleringpolitiek wordt op vandaag toegepast onder vorm van belastingsver lagingen (bv. in de Verenigde Staten), investeringspremies (bv. in België en Duitsland..), hogere staatsbestellingen (bv. België). Tot'daar de kern van de typische Keynesiaanse kon- junktuurpolitiek. Naast de Keynesiaanse school ontwikkelde zich ook de school der monetaristen (momenteel vooral in de Verenigde Staten van belang). Deze nationaal- economen zijn van oordeel dat men met de Keynesiaanse in strumenten (begrotingspoli tiek) alleen de ekonomische heropleving op korte termijn kan bewerkstelligen. Op lan gere termijn echter kan alleen een monetaire politiek een duurzame oplossing brengen voor de economische proble men. Volgens hen moet de geldhoeveelheid (door de Na tionale Bank in omloop ge bracht) gelijke tred houden met de produktiekapaciteit. Zo kunnen alle moeilijkheden vermeden worden. Niettegenstaande de voor standers van de ene of de an dere economische doctrine mekaar nog regelmatig in het haar zitten, zijn vele ekonomi sche beleidsverantwoordelij ken op vandaag van oordeel dat beide benaderingen in de praktijk een bijdrage tot de glo bale ekonomische politiek kunnen leveren. Wat er ook van zij, beide dok trines achten het totaal uitge sloten dat men gelijktijdig met hoge werkloosheid en met hoge inflatie kan te kampen hebben. Een dergelijke hypo these is niet voorzien in hun model. Zij voorzien dan ook geen oplossingen voor het ge val beide fenomenen zich ge lijktijdig mochten voordoen. De Huidige situatie Momenteel echter kennen wij voor het eerst in de geschiede nis tegelijkertijd én een grote werkloosheid, én een hoge in flatiegraad. Dit is meteen een nieuwe uitdaging van het libe raal ekonomisch stelsel, dat andermaal faalt in het vinden van een oplossing voor de kri- sis. Het feit dat de klassieke mechanismen van het ekono misch liberalisme het ander maal «niet meer doen», heeft ertoe geleid dat men ook op vandaag weer spreekt van een «nieuwe krisis» van het «eko nomisch liberalisme». Het hoeft ons dan ook niet te verwonderen dat de regering Tindemans, verder steunend op de voorbijgestreefde libe rale beginselen, ondanks de opeenvolgende fasen van haar ekonomisch herstelprogram ma, blijft falen in haar ekono misch beleid. Van de rege ringskaas wil blijkbaar nie mand meer eten en ondertus sen zinkt het land steeds die per weg in de ekonomische kri sis: de inflatie is niet ingetoomd en de werkloosheid blijft stij gen. Het Socialistisch Alternatief De socialisten verwerpen zo wel de door de regering Tin demans gevoerde antj- inflatiepolitiek op basis van een restriktief beleid (denk aan de blokkering van de hypothe caire kredieten gedurende maanden), als de algemene relancepolitiek die recentelijk werd aangekondigd (onder het mom van een selectieve poli tiek) en die inflatoir werkt, een eenzijdige bevoordeling van de privé-sektor inhoudt en niets fundamenteel wijzigt aan onze ekonomische structuur. De socialisten stellen dat de moeilijkheden alleen kunnen overwonnen worden door: een strenge prijzenpoli tiek (tegen de inflatie) een selektieve relancepo litiek (om de werkgelegenheid te bevorderen) een imperatieve planning een socialisering van de sleutel sektoren een ekonomische demo cratie in de bedrijven een begeleidende sociale politiek teneinde de koop kracht en de werkgelegenheid te beschermen. Deze politiek, die een funda mentele verandering in 's lands beleid veronderstelt en die de belangen van de «mens» voor opstelt, moet men echter niet verwachten van de CVP- PW-RW ploeg Tindemans. Martin Hutsebaut Politiek sekretaris BSP-afdeling Aalst DE BESTUREN NAAR DE GEWESTEN Alhoewel het parlement nog slechts vier dagen zal ver gaderen, vooraleer met verlof te gaan, heeft de regering een aantal belangrijke ontwerpen ter studie genomen. Eén van deze ontwerpen behelst de dekoncentratie van de cen trale besturen en hun spreiding over de gewesten. Historisch gegroeid, heeft de centrale macht steeds meer en meer bevoegdheden tot zich getrokken. Meteen, werden de beslissingen verder en verder van de burger en het gewest verwijderd. Daar door ontstond een groeiende en machtiger wordende bureau- kratie, die onpersoonlijker op trad. In het raam van haar politiek beleid heeft de huidige regering de bedoeling de beslissingen opnieuw dichter bij de burger te brengen. Dit zal de efficiëntie en de doeltreffendheid van onze administratie verhogen. In een moderne wereld is de snelheid van beslissing van groot belang. Daarom is het noodzakelijk de centrale administratie te decon- centreren. Daarbij stellen zich onmiddellijk vragen. Hoever gaat men de diensten uit spreiden, tot provincie of arron dissement? Welke diensten ko men in aanmerking? Met welke methode zal men deze dekon centratie operatie door voeren? Eerst tot de tussen schakels of onmiddellijk vol ledig? Een overbrengen van de administratie naar de gewesten mag niet tot oorzaak hebben dat de werking van de diensten wordt ontredderd. Zeker zal zijn dat ingevolge de overbrenging van de admini stratie naar de gewesten, op nieuw een meer menselijke dimensie aan onze administratie zal worden gegeven. Deze ope ratie zal ook bijdragen tot een beter bestuur en kadert in de politieke strukturen die men in ons land aan het uit bouwen is naar de gewesten toe. Anderzijds kan in deze Peri«-jp-n van ekonomische recessie pKh spreiding van de adminisl bijdragen tot een heropbj Zeker zal het overbrengen de administratie naar de gev ten een aanzienlijke besp; (alleen al de tussenkomst ii abonnementen) betekenenj de pendelarbeid gevoelig dalen» wat zeer dure infrasl turen overbodig maakt. Ht noodzakelijk dat de regt werk maakt van het plan! spreiding van de overl diensten. Verheugend is beslist werd nog voor vakantie een eerste rapport Joost Nc stellen. Alleen moet gewJiterator' worden dat de dossiers niet jpordroe schuiven belanden na het vei^er 1 d( DIANE D'HAESELldie dit s Stijn terec Jan Van de E kers, ini flie het k nieuwe kon ongeveer op de hoogte zijn kunnen zijn. Hij wees na de samenspraak van de jury Voorstellen om het tornooi yan «de Vorige week had een na bespreking en diskussieavond plaats in verband met het voorbije Renaat Ravijts toneel- tornooi. Buiten Lede waren alle deelnemende verenigingen aan wezig. Voorzitter Tuur Van den Brulle drukte de wens uit dat dit de enige diskussieavond zou worden. De uitslagen, de punten der juryleden, netjes opgetekend op overzichtelijke tabellen werden prijsgegeven ter even tuele kontrole. Het zou pas na de vergadering zijn dat bepaalde leden de lijsten inzagen. Als eerste kritiek werd het feit aangevoerd dat een lid van de werkgroep in een stuk had meegespeeld. Iedereen weet dat Herman Daelman door Kunst Licht en Vrijheid werd aange zocht om de blinde man te spelen in Straat zonder bomen. Ook het feit dat Luc Vernimmen zowel met Wetteren als met Lede meespeelde was voor kritiek vatbaar. Beide punten werden weerlegd: deze feiten werden vooraf goedgekeurd in de werkgroep. Een operking in vergelijking met andere wed strijden was het nogal lage puntanaantal. Men was er unaniem mee akkoord dat de punten moeten opgedreven worden. Tenslotte 75% voor een eerste prijs, 72% voor een tweede en derde prijs is laag. De hoofdbrok van de avond werd ingenomen door diskussies omtrent het puntensysteem en de jury. Het jurylid van de vereniging die de eerste speelde van de kwotatie die zijn vereni ging bekomen had. Het zou zuiverder zijn dat punten onder een gesloten omslag slechts gegeven worden na samenspraak. Dan kan reke ning gehouden worden met andere visies, want het ene jurylid geeft al meer aandacht voor het dekor, het andere voor andere facetten van het toneel spel. Een voorstel om de hoogste en de laagste kwotering weg te laten werd gunstig onthaald, terwijl een ander om een samentellen van beide punten, deze van voor en na de samenspraak, in overweging genomen werd. Wat de jury betreft, een paar voorstellen kwamen uit de bus: een samenstelling zoals voor gaande, maar met hogere nor men (welk?) of een jury samen gesteld uit leden van niet deelnemende toneelverenigin gen; misschien een beroepsjury, maar dat kost geld aan ereloon en verplaatsingsonkosten; het zou ook een verzameling mensen bekend in de toneelwereld, provinciaal niveau te orgsvolksjon seren werden minder gunsbracht. onthaald, evenals een suggetEre-vooi om slechts de toneel verenigHeyden, gen aangesloten bij één vande leve drie verbonden, te laten dggevierde nemen. Van H( Een gegronde kritiek, die ben op een vergetelheid, is het n" vermelden van de namen juryleden op het program blad. De wens werd ook uitgednj om de drie laatst gerangscla groepen ex-equo te klasseren] Tegen het einde van het jaat de administratieve rompslol in orde zijn en vanaf janJ 1976 tot einde mei zullenj groepen zich kunnen inschrijven, terwijl op het e» van volgend toneclseizoenj wel door lottrekking, of doen dagstempel van de postzegdf beslissing zal vallen over wij volgende deelnemers van I' tweede Renaat Ravijtstor^ zullen zijn. Tenslotte publiceren wij hier punten voor en na j bespreking. Geheime Na Groep Bespreking Bespreking St.-Barbara 75,-% 76,-% Land van Riem 68,6% 65,-% Bambrugge 56,2% 56,-% Denderhoutem 64,6% 63,-% Lede 69,2% 70,5% KLV 72,-% 73,-% Hoger Op 72,1% 72,-% Wetteren 70,5% 70,5% De gev hater, antifas grote I mensei «Consc lezen n strijder zeld va Debun komst ROEL VAN DE PU Vrijdag jl., 21 juni, werd een speciale radiotrein ingelegd om de 525 gepensioneer den, aangesloten bij K.B.G. (Kristelijke bonden van Ge pensioneerden) naar het bedevaartsoord te brengen. Ze hebben er deze week, samen met 1100 andere gepensioneerden, deelge nomen aan een vijfdaags programma, speciaal voor hen opgesteld. Er waren ondermeer ver schillende Eucharistievie ringen voorzien en natuurlijk ook de traditionele kaars- kensprocessie. Uiteraard betekende deze reis voor de zestig-plussers ook vijf dagen genieten van de enig mooie omgeving rond Lourdes, samen keuve lend en prettig samenzijn. K.B.G.-Vakanties fs het reeds een hele prestatie om onder de 13.750 leden van 67 afdelin gen tellend Aalsterse-ver- bond zo'n grote reisgroep bijeen te brengen, de cijfers van de andere K.B.G.-va kanties zijn nog indrukwek kender. Tijdens de komende zomermaanden zullen in totaal 2.225 bejaarden met K.B.G. hun vakantie hebben doorgebracht. Het overgrote gedeelte houdt zich bij een binnenlands reisje, maar 520 andere kozen Zwitser- lan, Spanje, Mallorca, Italië of Bulgarije. Het gaat hier om wat men het sociale toerisme noemt, waarbij verbleven wordt in speciale home's aangepast aan de behoeften van deze mensen. K.B.G. noemt zich dan ook een beweging van- voor en door de bejaarden. Als socio-kulturele beweging, stellen ze zich tot doel om de zestigplussers als per soon en als groep, te helpen om in hun eigen konkrete situatie het 'menszijn' zinvol te beleven. Men wenst de leden bewust te maken van de eigen problematiek, om er geza menlijk wat aan te doenl Bij K.G.B. gebeurt dit tevens vanuit een kristelijke levens beschouwing. Bewegingsprogramma Wat doet K.B.G. konkreet? Vooreerst benadert men de problemen van de bejaarden in onze samenleving, hierbij wordt voornamelijk aan dacht besteed aan een gewaarborgd inkomen, huisvesting, gezondheids zorg en tijdsbesteding. Op sommige van deze vlak ken, neemt K.G.B. ook zelf initiatief, zo wat de tijdsbe- J Andei steding (we kunnen ra pjerr€ immers nog moeilijk ot |sjjeuv> vrije-tijd spreken) hebl2jjn t niet enkel de vakantie Leopc maar ook lokale bijeenko]S. in sten. Verschillende afdelfvoor gen hebben een koor, do franke aan toneel, ondernemi Pierre uitstapjes en hebben hobfe verge klubs. trawaï Wat gezondheidszorg btersrT treft, wordt aandacht bjjena voor langdurige zieken jren c vakantieverblijven voor de delijk vaak vergeten groep. Oiuitgev bestaat er een dienst vczich e voetverzorging. schor Maar als we over gepensien3.C neerden spreken, denkeni1- wa uiteraard aan de gezellü koffietafels. Deze zijn elke bond weer te v'nde^.-. Toch bewijst K.B.G. dat'-lvOJ ook wat meer kan gebeurei^ steed aan ziekenbezoe |es 171 met speciale tombola aktif 2eif n i undh oem< mere Kenoe

De Voorpost | 1975 | | pagina 2