ME Aalst herdenkt Priester Daens 1 GEMEENTERAAD: HONDEN AAN DE LEIBAND TE MOORSEL NIEUWE SPAANSE KLUB 'QUDOTTE' TE AALST lènnis wordt een demokratische sport] te Erembodegem 4 - 27-6-75 - De Vowpost GROTEN VAN NU EN TOEN: ca 1405 1474. Hofkroniekschrijver van Filips de Goede, PRI Historiograaf van het Gulden Vlies, Boergondisch dichter TH' In de jongste uitgave van «Mededelingen» van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon troffen wij een artikel van de hand van Frits Courteaux aan, dat wij onze lezers zeker niet willen onthouden. De V.V.A.K. zal het ons zeker niet ten euvel duiden. Op 23 maart 1952 werd in de feestzaal van het Aalsterse stadhuis een akademische zitting gehouden door de Scriptores Catholici, onder de auspiciën van het stadsbestuur en van het provinciaal bestuur van Oost-Vlaanderen. Hoofdpunt van het programma was een in het Frans gehouden rede, uitgesproken door Prof. Dr. Luc Hommel, Secrétaire perpetuel de 1' Académie de langues et de littérature Fran^aises de Belgique. Waarom deze herdenking in een Vlaamse stad van één der grootste letterkundigen uit de tijd van het middel-Frans? Aangezien hij uit onze streek af komstig was, hoeft het niet te verwonderen dat hij b.v. de tocht van de Gentenaars met het schrijn van Sint-Lieven naar de kermis te Houtem op 8 km van Masse- men zo goed wist te beschrij ven. Vroeger, zo schrijft hij, plachten notabelen het lichaam van de hei lige te dragen met de grootste eer bied, maar nu zijn het kwajon gens, een bende schorremorrie. Een tijdgenoot schrijft dat Chas- tellain was «natif Flameng, tou- tesfois mettant par escript en lan- gage franchais» dus... een in het Frans schrijvende Vlaming. Chas- tellain zelf noemt zich «homme flandrin... fils Jehan, né en l'im- périale conté d' AlostenFlandres, extrait de la maison de Gavre et de Masmines» (Zoon van Johan, ge- boren in het keizerlijk graafschap Aalst in Vlaanderen uit het huis van Gavere en Massemen). Zij dragen hem, schreeuwend en joelend, zingend en dansend, dronken potsenmakers! Zij zijn gewapend en overal waar ze langs komen veroorloven ze zich de grootste losbandigheden. Onder voorwendsel van de heilige last die ze dragen, schijnt alles hun toegelaten! Chastellain, vertaling van kastele in, kestelein, kan wijzen op ver wantschap met de Aalsterse kas telein of burchtgraaf, de Tollen- Frans-Jos Verdoodt tijdens de Daensherdenking aan het monument op de Werf. (Ib) De Vlaamse gemeenschap heeft naar jaarlijkse traditie te Aalst Priester Adolf Daens herdacht. Rekening houdend met het on standvastige tot slechte weer, mag gezegd worden dat de op komst voor die plechtigheid groot was. Om 10 uur werd in de St.- Martinuskerk een plechtige eucharistieviering gehouden die opgeluisterd werd door de Aalsterse parochiale koren on der de leiding van priester Mi chael Ghijs. De hele eucharis tieviering stond in het teken van de plicht van de kristenen gerechtigheid te betrachten, overal ter wereld de nood te helpen lenigen en de verdruk ten te helpen bevrijden. Wee U gij blinde leiders, gij huichelaars die nalatig zijt in het voornaamste deel van de wet: rechtvaardigheid, barmhartigheid en trouw. Gij zijt als witgepleisterde gra ven, die van buiten wel mooi zijn maar binnen vol doods beenderen en allerlei vuii. Bij het huidemonument van Priester Daens op De Werf sprak daensisme-kenner Frans-Jos Verdoodt nog scherpere taal. Hij waar schuwde voor de gevaarlijke mythe die rondom de figuur van Priester Daens aan het groeien is en die wil dat Adolf Daens en zijn onvoorwaarde lijk trouwe medewerkers hun grootheid danken aan de kleinheid van hun tegenstan ders. Hun grootheid, zei hij, is van alle tijden, zij vloeit voort uit de houding die zij aannamen. Zij waren «mistevredenen»: mensen die onmogelijk tevre den konden zijn met de verar ming en verdrukking van hun volk en daarom in de kontesta tie gingen en een open opposi tie tegen de katholieke partij aangingen. Spreker onder streepte dat de daensisten niet de kiemen van de sociaal- vlaamsgezinde revolutie wa ren, wel de vruchtbaarste grond waarop die volksbewe ging kon gedijen. Tot slot vroeg hij de Vlamingen zich niet op te sluiten in het veilig gevoeg van erkentelijkheid en verering, maar zich daadwerkelijk sociaal-bewust in te zetten. Dynamisch. En keihard als het nodig mocht zijn. Vermelden wij volledigheids halve nog dat de VNJ-vendels en het trommelkorps de plech tige optocht tussen kerk en monument een bijzondere kleur gaven. Zoals elk jaar trouwens. (J.V.V.) sen uit de vijftiende eeuw. KORTE LEVENSSCHETS Als vijftienjarige ingeschreven te Leuven, behaalt hij er een licenti aat; daarna biedt hij Filips de Goede zijn zwaard aan. In 1434 krijgt hij de titel van schildknaap, de hertog schenkt hem een som voor beweZen diensten en weldra wordt hij ambassadeur aan het Franse hof. Karei VII leidt er een lustig leventje, terwijl de Engel sen zijn land inpalmen tot Jeanne d'Arc hem op zijn plichten wijst. «Le grand Georges» krijgt er de naam van «l'Aventureux» wegens zijn talrijke liefdesavontuurtjes. Wanneer in 1445 moeilijkheden ontstaan tussen de koning en de hertog, keert hij terug naar Vlaan deren, maar treedt reeds het vol gende jaar in dienst van de hertog als «panetier» (broodmeester). Hij wordt belast met reizen naar Frankrijk, Bretanje en het Rijn land. Intussen is hij een kuis leven gaan leiden en spant zich als di plomaat in voor het behoud van de vrede. Wanneer hij aangesteld wordt als lid van de geheime raad is hij nu de persoonlijke raadsman van Fi lips, die hem opdraagt geheime onderhandelingen te voeren met Italië, Spanje en Engeland. Ongeveer 50 jaar oud, schenkt Fi lips hem een pensioen en een ver blijfplaats in het paleis te Valen ciennes om er de feiten neer te schrijven die hij heeft meege maakt sedert de inname van Kon- stantinopel door Mahomed II. Zo werd hij «chroniqueur de Mon seigneur» tot aan het einde van zijn leven. DE KRONIEKSCHRIJVER Evenals Jean Froissart vóór en Philippe de Corrünes na hem, be zorgt Chastellain ons heel wat de tails die op treffende wijze de geestesgesteldheid van zijn tijd genoten kenschetsen. Zijn kronieken getuigen van his torisch en psychologisch inzicht, hij spant zich in om de geschiede nis objectief weer te geven, maar is daar toch niet altijd in geslaagd. Als het pas geeft, schuift hij zijn Boergondische gevoelens op zij om ze om te zetten in een pathe tisch Frans loyalisme! Bij de dood van Karei VII looft hij alle aan voerders die de Engelsen hebben bestreden, maar vergeet Jeanne d' Arc! In de slag bij Gavere laat hij vijf edelen sneuvelen aan de zijde van de vorst tegen 20.000 a 30.000 Gentenaars. Toch durft hij het aan na de dood van Filips de Goede Karei de Stoute de les te spellen. Hij herin nert aan de roem van zijn vader en wijst er Karei onomwonden op «qu'il ne pouvait pas frustrer 1'expectation de ses pères»dat hij de verwachtingen van zijn voor ouders niet mocht teleurstellen. Het was krasse taalmaar Karei de Stoute heeft het hem niet kwalijk genomen, aangezien hij Chastel lain in 1473 tot ridder sloeg van Vorige maandag kwam de Moorselse gemeenteraad in zitting bijeen om de dienstjaarrekening 1974 goed te keuren. Verder kwam ook de dienstjaarrekening van de K.O.0.1974 aan bod en werd de afrekening van de werken uitgevoerd door de T.M.V.W. besproken. Een aanvraag om grondafstand op het kerkhof werd toegestaan evenals een lening van Intercom werd gewaarborgd. Verder werd het politiereglement op de honden gewijzigd. Onderluitenant Hugo De Vis werd bevor derd tot onderluitenant bij de brandweer. DIENSTJAARREKENING 1974 De dienstjaarrekening 1974 sluit af met een boni van 1.985.933 fr op de gewone dienst en 2.355.169 fr op de buitengewone dienst, hetzij een totaal van 4.341102 fr. Omtrent deze rekening werden natuurlijk enkele vragen opgeworpen. Omtrent de werkingskos ten aan de scholen bleek dat het fonds meer toelagen had gege ven dan de gemeente volgens de wettelijke voorschiften mag besteden. Betreffende de aankoop van een vrachtwagen voor het gemeentepersoneel en de aanbesteding voor de brandweer neemt de gemeente een afwachtende houding aan tot men na dere gegevens heeft omtrent de fusies van gemeenten. In de post waterbedeling is er een tamelijk groot verschil tussen de inkomsten en de uitgaven, doch dit is het gevolg van het kosteloze aansluiten voor nieuwbouw. De gemeente bekostigd de aansluitingen voor nieuwbouw, zodat de bouwers van de zelfde voordelen kunnen genieten als zij die oorspronkelijk aan de waterleiding aansloten. De gepensioneerden zullen dit jaar kun nen deelneen aan een gratis reis naar de ijsrevue te Antwerpen. Betreffende de toelagen aan de plaatselijke voetbalklubs vroeg raadslid De Meersman vanwaar het verschil in toelagen komt tussen Schroevers en Wilskracht enerzijds en S.K. Kruis ander zijds. De burgemeester antwoordde dat de kwestie der toelagen nooit juist kan worden opgelost. Moeten zij verdeeld worden volgens de prestaties of volgens het aantal leden? S.K. Kruis is indertijd gestart als caféploeg en aangezien destijds bijna elke café een voetbalploeg had kon men daar geen toelagen uitbeta len. Nu ze echter in het K.K.S.F.B. spelen genieten ze een toelage van 1.000 fr. Zij hebben tenslotte ook niet even groot spelerspo- tentieel te onderhouden. Schroevers en Wilskracht ontvangen beiden 8.000 fr. De lening voor de werken uitgevoerd door Schoekaert is uitbe taald (6.730.000 fr). Deze aannemer dient nog één derde te ontvangen, te weten het aandeel van de staat in subsidies.. In verband met de weggezakte buizen in de Rijgerstraat werd gezegd dat een bestek opge maakt werd door het studiebu reau Astro. Aannemer De Jonghe zal nu trachten op een zo goedkoop mogelijke wijze deze zaak op te lossen. Tot nog toe heeft De Jonghe ge wacht op goed weer en voor het ogenblik is hij bezig aan een groot werk voor de N.M.B.S. De resterende perceeltjes, ei gendom van de gemeente, in de Hollestraat en Bredestraat zullen aan de aanpalende ei genaars worden verkocht. Tenslotte werd de dienstjaar rekening eenparig goedge keurd. DiENSTJAARREKENING 1974 K.O.O. Deze rekening sluit men een boni van 415.915 fr. Dit boni is dit jaar reeds verwerkt. Men vraagt zelfs nog een begro tingswijziging aan, ten bedrage van 140 150.000 fr. De begro ting 1975 bedroeg reeds 583.000 fr. Men heeft nu reke ning te houden met een viertal mensen die een gewaarborgd inkomen van de K.O.O. genie ten en een ernstige zieke die ongeveer 150.000 fr zal kosten aan de K.O.O. Ook deze dienstjaarrekening werd eenparig goedgekeurd. AFREKENING T.M.V.W. Voor verbeteringswerken door T.M.V.W. aan de Herberg-, Tinnenhoek-, Lievevrouw- en Spruithoekstraat waar de aan sluitingen langs de kant van de weg werden gebracht in plaats van in het midden van de weg dient aan T.M.V.W. 501.000 fr het Gulden Vlies en hem aan stelde als geschiedschrijver van de Orde! DE MENTALITEIT Chastellain schetst de wonderlijke sfeer van de maatschappij waarin hij leefde, verblind door de uiter lijke glans van de Boergondische hofpracht. Na de oorlogsroem is de hofstraat de eerste zaak waarop men het oog richt en welks regeling en handhaving de hoogste noodzaak is. Zelfs rijke stedelingen heten kortweg «vilain», burgereer kent hij niet. Wanneer Filips één van zijn «archers» wil uithuwen aan een rijke brouwersdochter stuit hij op verzet van de ouders. Voor dit autoritair optreden heeft hij geen woord van afkeuring, integen deel, de beledigde Vader is «ce rebelle brasseur rustique... Ce meschant vilain»(een opstandige boerenbrouwer). Er heerste een scherpe dualiteit tussen godsdienst en dagelijks le ven. Het was toch de grote hertog die, inzake liefdeleven, aan de Engelse bondgenoten vrijmoedig en onbeschaamd meedeelde dat zij, bij hun bezoek aan Valen ciennes, in de badstoven alles zouden vinden wat tot Venus' ambacht behoort. En het was de zelfde Filips die op het overdadige banket te Rijsel, bij het opbrengen van de fazant de (nooit ingeloste) belofte aflegde om tegen de Tur ken ter Kruisvaart te trekken (1454). Alles was bekleed met de schone schijn van fantastische idealen, al les moest in een fraaie vorm gego ten worden; er was wedijver in beleefdheid, een geformaliseerde omgang: wanneer een edelman onthoofd wordt is hij fraai uitge dost, het kapblok getooid met een fluwelen behang waarop zijn bla zoen is aangebracht! DE SCHRIJVER Chastellain dichter, moralist en geschiedschrijver was één van de grote letterkundigen uit de tijd van het midden-Frans. Wat hem diffe rentieert van zijn tijdgenoten is de zware gang van "zijn opgesierd proza, de plechtstatige toon, de «grandiloquence». Zijn stijl heeft een zekere plompheid; zijn tijd genoten noemen hem «cette grosse cloche, si haut sonnant». Aan zijn Vlaamse aard dankt hij de scherpe opmerkingsgave en de sappige kleurigheid; er is ver wantschap met Jan van Eyck: de zingende engelen op het Gentse altaarstuk, de zware gewaden met fonkelende stenen, men vindt ze terug in de Boergondische hof stijl. Bij «le grand Georges» ver drinken observatie en realisme in een vloed van fraai aangeklede frazen en ronkende woorden praal. Zodra hij een gebeurtenis beschrijft die zijn Vlaamse geest boeit, komt er een beeldende forsheid in zijn verhaal die het uit erst treffend maakt. Zo b.v. is het portret van Filips de Goede, geschetst in een twist met zijn zoon, een sterk visueel op nemen van de dingen; alle om standigheden zijn met volmaakte scherpte weergegeven: de woede van de hertog, de vlucht van de hertoging met haar zoon uit de kapel, de nachtelijke dwaaltocht, de val van het paard, het blaffen van een hond die hem in een hut brengt, alles toont aan hoe sterk de schrijver het gebeurde op neemt. Bij een volksoproer te Gent ziet de hertog een menigte koppen in ver roeste helmen met baarden van grijnzende kerels erin en lippen die de tanden laten zien. Een ke rel, naast de hertog, draagt een zwaar gevernist ijzer waarmee hij op de vensterbank klopt om stilte te gebieden. Chastellain is de Hieronymus Bosch van de letterkunde, Bosch die op het einde van de 15de eeuw zijn Passie van de Heer schildert met fantastische, grijnzende boe ventronies. Dit nauwkeurig en direct waarge- nomene te beschrijven in 'n kern achtig eenvoudig woord is in het litteraire wat de geweldige visuele scherpte van onze primitieven tot volmaaktheid van uitdrukking vermocht in de schilderkunst. De historische kronieken van Chastellain die betrekking helf op de politieke gebeurtenis O I tussen -1419 en 1470, werden^**' ontdekt in de 19de eeuw en ty0rig€ tig jaar later heruitgegeven-igc^ dien niet een deel van zijn_|aa^s schiedkundig werk was verl eorg >lad vi gegaan, zou het twintig boekt hebben gevuld. Daarbij ke wij van hem nog acht beschrife rei gen en een dozijn gedichten;Prijsu' poëzie is echter minderwaajjegaa ten opzichte van zijn kronielDP hel De V.V.A.K. heeft hiermeepe De grote streekgenoot in herinnejen Wé gebracht die vijf eeuwen gele>0k V' is overleden. 5(aan( Wie nog meer over hem wenia(j(je vernemen, verwijzen wij naa; p bibliographie nationale die kolommen aan hem wijdt enj ln' de Geschiedenis van Aalst va* °'9e Potter en Broeckaert (deel IVM jen p. 200 tot 205. rijke Om een duidelijk inzicht te b«Dntvai men over de plaats die de schrijvan heeft ingenomen in de BoergKVoor dische staat, rhden wij de le^et aan van het boeiend werk Trotte Huizinga «Herfttij der Hq h deleeuwen», 'n meesterwerk eruditie, waarin Chastellain ze 100 maal voorkomt. Het boekPns ontleend worden in de stedefhand bibliotheek en draagt nura^A/ickr 925. kretar van Si Begin augustus worden aan de Watertoren te Aalst, door 22 voormalige leden van de Spaanse Klub .Hogar Espagnol, de lokalen geopend van een autonome Belgisch-Spaanse vereniging. Onmiddellijke aanleiding voor hun vertrek uit de door de Spaanse ambassade gepatro neerde klub was een incident in verband met een vragenlijst, door het blad Espana 70 aan dergelijke Spaanse klubs rond gestuurd Dit kontaktblad van de ambasade, wenste hierin na te gaan hoe de regionale werking verloopt. Deze 22 leden, ontvingen noch een vragenlijst, noch enig be richt over de equette. Pas toen ze een verslag lazen in nr. 259 van Espana 70, wisten ze van het bestaan ervan. Toen namen ze het inititatief hun grieven aan het blad bekend te maken, doch deze werden vooralsnog niet gepubliceerd. Onder titel: «Dubbele Emmigratie», verduidelijken ze hoe ze genoodzaakt zijn, om niet alleen naar België te komen wonen, maar hier ook nog een autonome koers moeten varen ten opzichte van de klub 'Hogar Espagnol'. We geven kort weer, waarover het gaat. Ofschoon deze mensen zelf aan het bestuur w< deel te. nemen, gebeurdt samenstelling hiervan niet een soort verkiezing. Het zelf, noemen ze niet eki misch, moreel onverantwi ondemokratisch. In het huis zou het bericht ht uitgehangen, dat vergadei en bijeenkomsten van oi even welke aard verboden Vooral wat dit laatste betrt er in de nieuwe klub verani komen. Deze mensen willen daar legden ze de nadruk] tijdens ons gesprek, niet wijzen dat ze beter zijnj oprechter. Hun doel is enkel, groep te vormen die demi' tisch funktioneert en 'Quijt mag dan ook niet zuiver als1 reaktie tegen de andere' k beschouwd worden. Het is poging om waar te maken KqS elders niet kon. Het wordt P§K gezellig kafeetje, met spaa wijnen, keuken en muziek. VDe kl de jongeren een dansvloertjepublii enkele rustige zitjes. Heteen <j tevens de bedoeling om re matig films en andere kultui" manifestaties te organizereojfc Tot nog toe konden ze deze andere klub, gezien de verar ning, niet laten doorgaan! dienden ze te vergaderei andere lokalen. Aan deze stand komt nu éen einde. LIEVEN MATT1 betaald. Dit zou gebeuren met staatstoelagen, de provinciale overtieid is hiermee akkoord en ook aan dit punt gaf de raad zijn goedkeuring. Een aanvraag om grondsaf- stand op het kerkhof voor de familie Bessems - Cassiman, 5m2 groot, werd eveneens goedgekeurd. Het kasnazicht bij de ontvan ger eerste kwartaal 1975 liet blijken dat er samen 5.409.769 fr rest. LENING INTERCOM Opnieuw diende de gemeente een waarboirg te geven voor een lening van 106.000.000 fr. voor de kabel T.V.. Deze lening brengt geen last mee voor de gemeente. Zij dient enkel een waarborg te geven. Ook met dit punt was iedereen akkoord. POLITIEREGLEMENT Tenslotte werd het politiereg lement op de honden zo goed gekeurd dat geen honden op de openbare weg mogen ko men, tenzij aan de leiband. Dit om te vermijden dat er nog honden het verkeer zouden hinderen. Vervolgens stelde de burge meester voor nog twee punten aan de dagorde toe te voegen, wat ook werd toegestaan. Het presentiegeld van de raadsleden van de K.O.O. werd op 500 fr. gebracht. De berekening van het vakantie geld van de sekretaris van de K.O.O. volgens de vastges telde normen werd eveneens goedgekeurd. D.D.R. I De d lïfgev Til i m Sportklub «CORONA» uit Erembodegem bij Aalst, onlangs erkend als vzw., is ene van die I verenigingen die van aanpakken weet. Onder impuls van hun voorzitter, Ghijsens Antoine, hebben zij het initiatief genomen de I tennissport in het bereik te brengen van iedereen, zonder rekening te houden met rang of I stand. Er werd uitgezien naar beschikbare plaats om terreinen aan te leggen en de fondsen I kwamen van de opbrengst van een suksesvol ledenbal en een groots - opgevatte en enorm I geslaagde 6-daagse op rollen. Met samenbundeling van alle beschikbare krachten uit de klub, werd de aanleg aangepakt I en in een minimum van tijd waren twee prachtige tennisvelden speelklaar. De akkomodatie om en rond de terreinen is ook iets typisch «Corona»: modern ingerichte I kleedkamers met 5 stortbaden, een gezellige privébar, een afgesloten speelterrein voor kinderen, een lusttuin voor de toeschouwers en een private p-arking. Dat voorzitter en leden enorm fier zijn met deze realisatie, hoeft geen woorden. Zaterdag 28 juni a s om 17 uur wordt dit nieuwe tenniskompleks dan ook geopend door de I Heer Burgemeester van Erembodegm en terreinen en lokalen ingezegend door E.H. Pas- I toor, waarna de kampioenen van de omliggende klubs de tennisvelden zullen inspelen. I Sportklub «CORONA» wordt hierom hartelijk gefeliciteerd en enorm veel sukses toege- I wenst voor de toekomst.

De Voorpost | 1975 | | pagina 4