B D E G H I L M 0 R T u -MET DE ie, PRINTER trotters ^NAAR SRI-LANKA DAG VAN DE REPUBLIEK IN SRI LANKA ABG en Vorige week vrijdag had de ivenplechtige prijsuitreiking plaats van de fotowedstrijd, leorganiseerd door ons 22 mei is de Nationale Feestdag op het eiland Sri LankaOp die dag in 1972, kr eeg het volk van Sri Lanka een nieuwe grondwet ter vervanging van de «Soulbury» grondwet die sedert de onafhankelijkheid in 1948 van kracht was. Met de goed keuring van die nieuwe grondwet door de Nationale Vergadering, zoals voorge steld in een motie voorgedragen door Mevrouw Sirimavo BANDARANAIKE, werd Sri Lanka een vrije, soevereine en onafhankelijke republiek. blad voor de deel nemers aan De i kfcu !chripe reis naar Sri Lanka- iten;prijsuitreiking werd vooraf- rwaigegaan door een ontvangst onietop het stadhuis. Niet alleen rmeeje Dendermondse notabe- rinnejen waren daarop aanwezig, 1 gel^ok verscheidene vooraan staanden uit Sri Lanka wenhadden er aan gehouden om J ,naa*e Dendermonde present te Jten|ijn- stva|yolgende week brengen wij el jvu een uitgebreide en kleur rijke reportage over de tetontvangst en de uitreiking schrijvan de prijzen in een Soer&voorpost» die speciaal in te le^et teken van de «Printer [erk Trotters» zal staan ir /jDndertussen publiceren wij ^■jeze week een artikel, dat boekPns bereidwillig werd ter tede^iand gesteld door de heer nurajwickramasinghe eerste se- kretaris van de ambassade ^uan Sri Lanka en dat handelt over zijn land en zijn merkwaardige presidente. spaa ek. YDe kleurenfoto waarmee mevrouw Roels een prijs in de wacht sleepte. Volgende week «rtjepubliceren wij dezelfde bomenrij in kleur, afkomstig van een dia, daar de reproduktie van He,aen dia technisch beter is. Mevrouw Sirinavo Bandaranaike, de huidige presidente, een merkwaardige en zeer verstandige vrouw. De goedkeuring van de grondwet en het van kracht worden op 22 mei 1972, be ëindigden een reeks bespre kingen in de grondwetgevende vergadering die bijna twee jaar geduurd hadden. Ter ge legenheid van de algemene verkiezingen in mei 1970, had de partij «-United Front» ge leid door Mevrouw Banada- ranaike gevraagd dat het nieuw-verkozen parlement als Constituante kon fungeren en op die manier een nieuwe grondwet ontworpen en aan genomen zou kunnen worden. Die grondwet zou van het land een vrije, onafhankelijke en soevereine republiek maken. Met die opdracht voor ogen, vroeg de Eerste Minister alle leden van het Parlement in het Navarangahalain Colombo samen te komen op 19 juli 1970 en zichzelf tot grondwet gevende vergadering uit te roepen. De resolutie die op die manier een grondwetgevende vergadering schiep werd een parig aangenomen, en om vatte de uitdrukkelijke wens van het volk een grondwet te bezitten die uitsluitend van hun uitging en niet geïnspi reerd was door de Britse Kroon of het Britse parlement: De voornaamste reden was het verlangen, gedeeld door an dere Commonwealth landen om de grondwet vrij te maken van enige binding met de vroegere autoriteit uitgeoe fend door het Britse parle ment. De Navarangahala re solutie was aldus niet enkel de uitdrukking van autonomie maar van iets sterker een principe van zelfbekwaamheid of zoals de politicus K.C. WHEARE het uitdrukte een principe van grondwettelijke autochtoniteit. Dit autochtoon-zijn kwam tot uit drukking in de zittingen van de Constituante maar ook in het feit dat de totstandkoming van de Nationale Vergadering en de daaropvolgende bespre kingen geen wetgevende macht meer hadden die uit de oude grondwet voortvloeide maar wel uit zichzelf ontstaan Oe delegatie uit Sri Lanka was reeds vroeger te Dendermonde. Toen bezochten de fgevaardigden samen met de PrinterTrottersde interessantste historische monumenten. Het voornaamste aspekt van de nieuwe grondwet is dat de Nationale Assemblee (parle ment) soevereine wetgevende bevoegdheid verkrijgt. De grondwet noemt het parlement het opperste instrument van staatsmacht dat rechtstreeks wetgevende macht uitoefent met een uitvoerènde macht door een President en een Mi nisterraad, en een rechterlijke macht door de gerechtshoven. Zoals in de Verenigde Konink rijk is er dus een koncentratie van wetgevende macht in het Parlement die superieur is aan n prachtige opname van een reeks Buddhabeelden, een opname waarvoor de heer de uitvoerende en gerechter- -odewijckx een der prijzen mocht in ontvangst nemen. lijke macht van de grondwet. Voor zover er dus een koncen tratie aan macht is die hoger is dan de verdeeldheid van die macht, is de nieuwe grondwet verschillend van de oude Soulbury grondwet (die voor namelijk op de verdeeldheid van de machten berustte). De ekonomie van Sri Lanka een tropisch eiland met bijna 14 miljoen mensen op een op pervlakte van tweemaal België hangt voornamelijk af van de uitvoer van thee, rubber en produkten vervaardigd op ba sis van kokosnoten. De nood zakelijke vreemde deviezen die door die uitvoer verkregen worden, dienen voor de aan koop van grondstoffen voor de zware industrie, bepaalde voedingsprodukten, enz. In de voorbije jaren heeft Sri Lanka suksesvolle pogingen onder nomen om zelf voldoende voedsel voor zijn snel aan groeiende bevolking te produ ceren. Die pogingen waren bijzonder suksesrijk op het ge bied van de rijstkultuurdc kuituur van ajuinen, peper- planten, aardappelen en spe cerijen. De voltooiing van de kanalisa tie van de grootste rivier in hei land: de Mahaveli zal de irri gatie van nog uitgestrekter landerijen mogelijk maken en daardoor de rijstproduktie (een vitaal levensmiddel in Sri Lanka) nog verhogen zodat binnen afzienbare tijd het land voldoende rijst voor zijn be volking zal produceren en te vens de mogelijkheid tot uit voer ervan open laten. Sri Lanka produceert even eens textiel en bolstert op het ogenblik een plan tot verho ging van de export van niet- traditionele produkten zoals keramiek, houtsculpturen, ba- tikstoffen en vooral edelstenen die nu al een grote reputatie in het buitenland genieten: blauwe en ster saffieren, ro bijnen, smaragden en het hele gamma van half-edelstenen. Het toerisme komt op het ogenblik in bloei. De bouw van enkele toeristische com plexen in het binnenland en aan de kust laten ten volle de ontplooiing toe van de vele waarden die Sri Lanka op toe ristisch gebied bezit. Dat het eiland een paradijselijke na tuur bezit, is geen overdrijving en wordt door de vele toeristen die het land reeds bezocht hebben steeds bevestigd. Ein deloze stranden, een bijna rimpelloze zee, afgelijnd door romantische palmbomen zijn een waarborg voor onver- - stoord strandgenot. Het zee water is helder als kristal en tropische vissoorten zoals er in geen enkel aquarium te vin den zijn, leven er ongestoord in een grillige tuin van veel kleurige koralen. Ook het bin nenland biedt een eindeloze afwisseling voor de bezoeker. Eeuwenoude ruines in de ste den AN U RADHAP URA en POLONNARUWA zijn een trekpleister voor zovele ama teur - archeologen; de Natio nale Parken waar olifanten, luipaarden en beren in het wild rondzwerven, zijn ge makkelijk voor iedere toerist toegankelijk en wie het te warm krijgt in de kuststreek, hoeft slechts een paar uur naar het binnenland te reizen en komt onmiddellijk in 't berg- land met de theeplantages terecht. De hoogvlakte van Nuwara Eliya in het centrum van het eiland wordt terecht het Groot-Brittannië van de Tropen genoemd. De tempera tuur blijft er rond de 20° en de fauna en flora doen merk waardig veel aan Albion denken. Sri Lanka heeft nog veel meer te bieden. De gastvrijheid en natuurlijke vriendelijkheid van de bevolking zijn een uit nodiging tot een bezoek en staan er borg voor dat uw be zoek een onvergetelijke bele venis wordt. Tot ziens in Sri Lanka! HEB STEEDS BIJ DE HAND VAN TELEFOONNUMMERS^ ADRESSEN Idi 052-21.11.28 Kleding heeft de beste afwerking, snit en kwaliteit. En wat een prijs Muis Adi, Dorp 41, Grembergen. eeckman 053-70.02.93 De specialist in maatwerk De laagste prijzen der matras sen. Schuimrubber, Latex, Staalveren. Super-Buitex. Bergemeersenstraat 18, Aalst. omar 053-21.25.56 Sport levert alle sportuitrustingen aan klubs. scholen en handelaars. Rechtstreeks aan fabrieksprijzen (enig in Bet- giö). Schoolstraat 54, Aalst. endermondse Rijschool 0s2-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch ondemcht door gespeaafizeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47, Sint-Gillis-Dendermonde, leert U sturen zoals het moet Alle inlichtingen uro-Home 052-21.62.71 Binnenhuisdekoratie. O.L.-Vrouwstraat 33, Lebbeke. De totaalzaak voor het interieur esmeed 052-21.27.62 metalen trappen, trapleuningen, balkon- en terrasafsluitin- gen, poorten enz. M. De Backer, Kon. Albertstraat 75. Dendermonde erman 052-21.38.16 Michem. Tapison, nylontapijt, en andere vloerbekledingen in overgrote keus bij Herman Michem, Potiaulaan 16, St.- Gillis-Dendermonde Vraag vrijblijvend inlichtingen n Sportarena 052-21.27.33 is het toonaangevend op gebied van sport, camping, zwembaden, huisspelen, vrijetijdsbesteding enz Opwijkstraat 218, Lebbeke Po-Sport 052-21.17.59 Alles, maar dan ook alles van sportartikelen, alsook sport- kledij en camping. Statiestraat 21. Lebbeke. Kroostrijke Gezinszegels. om, leen gerust 053-21.60.16 op handtekening Hypotheken, verzekerde geheimhou ding Inlichtingen bij Van den Berghe. Hoogstraat 77 Haaltert attoflex 052-21.11.77 de bedvenng voor een goede nachtrust. Verdeler voor de streek Meubelen E. De Petter Kon Albertstraat 14, Sint-Gillis-Dendermonde eubelen Dè Wolf 053-21.63.91 vergordijnen 052-21.35.50 ploegstoffen (alleenverkoop voor het gewest) v gordijnen, gardisette, tergal enz Zonneblinden, Luxaflex, Louver- drape, vouwdeuren, modern fold, meten, afwerken en w plaatsen Guido Michem, Potiaulaan 11, Dendermonde ubliciteit 052-21.40.60 een groot woord, dat door Groep De Cuyper in een een voudig begrip wordt omgezet. Raadpleeg haar speaa- luando 052-21.40.60 om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken: quis, quid, quo. quando. quomodo enz: wie. wat. waar, wanneer en hoe? Het antwoord op die vragen in verband met uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper. oelsie Kleding 052-21.16.11 de zaak die met haar tijd meegaat Franz Courtensstraat 32. Dendermonde. Couponnenhuis 053-21.27.77 Enig in Aalst en omstreken. Zelfbediening van alle stoffen (zelfs per m.) Moorselbaan 556 Aalst zoekt 052-21.21.20 gezelschapsspelen voor groot en klein. Een overgrote keus vindt U in de boek- en papierhandel P Van Geertruyeri-De Ridder, Dijkstraat 5, Dendermonde. Ook alle planafdrukken. fan weekbladen tot visitekaartjes 052-21.40.60 alles even keung en verzorgd. In Groep De Cuyper gaat het er niet om of het over een ultrasnelle rotatiepers dan wel over een oerpreaeze Heidelberg loopt. Kwaliteit primeert. n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw rekla- meproblemen Bel even naar Groep De Cuyper I vonne ert Jozef 053-70.33.95 njden met een bromfiets van Hofman. Gentsestraat 4-6, Aalst Alle herstellingen. 1 )aar wgarborg. gratis onder houd. Prijzen vanaf 4.900 F tot 150 000 F Alle modellen uit voorraad leverbaar

De Voorpost | 1975 | | pagina 5