L m VAN ONZE LIEVE VROUW TE ROZEN ]|DE AART TE HERDERSEM EEN HAVEN UIT VROEGERE TIJDEN LACHEN MET DE VEILIGHEIDS GORDEL AALSTERSE/AKKEFIETJES De Voorpost - 27-6-75 - 9 door Twee gebroeders, Erebrandus en Engelbertus, twee edellieden, iwamen zich rond het jaar 1100 te Herdersem vestigen. Hun amilienaam was «Hardinckx» en ze kwamen van de kust naar de Irabantse gouw wonen, want de Dender was toen nog de cheidingslijn tussen Vlaanderen en Brabant, zodat toen, Gijzegem n Vlaanderen lag en Herdersem in Brabant. Erebrandus bouwde zich, aan de rechteroever van de Dender, een nircht. Daar waar nu de Denderlandweiden liggen zit de ondergrond log vol diepe kelderingen en fundering, zodat het diep omgraven van leze weiden onmogelijk is. arten.i? Dit versterkt kasteel was er een zoals er toen zeer velen werden gebouwd, en waarvan er nog deetie ïnkelen É9n overgebleven, o.a. 'hei Gravensteen te Gent. Het werd met dikke muren in grijze tandsteen (soms van anderhalve meter dik) opgetrokken. Die muren waren voorzien van jchietgaten en kantelen en met jorens bezet, vanwaar wachters lag en nacht de omgeving j^NWNbewaakten. Een stuk van de iude Dender, en dan ook jrachten en wallen omringden iet. en een ophaalbrug gaf toegang tot de inrijpoort. Ron- om groeide kreupelhout en wat rerder lag een groot woud om 't casteel van brandstof te bevoor raden. Op een paar honderd en t<ü»eter afstand, daar waar nu nog en koiret ga,genP'e'ntJe ''gt. stond de nde sipa'§" mensen woonden in >ns lok£nien huties rond het kasteel. pngelbertus. de broeder van Erebrandus. had aan de Ooster- feijde van het dorp een grote wwwwjioeve opgetrokken die niet Versterkt was ook met een aanpalend groot woud. Die loeve werd later de Monnik- toeve en het bos het Monnikbos >enaanid. Jeze twee heren van Hardinckx /erk tadden een vrij eentonig leven; omge\< gingen op valkenjacht en ze rzame *'aren zeer tevreden toen er 's rinenw®vonds reizende pelgrims, die te jebrui voet naar Palestina trokken, bij tueel hen kwamen overnachten, want 5 meedie pelgrjms. minnezangers of troehadoers, konden schone pen v liederen zingen, balladen ge en da naamd. Vooral de vrouwen en de en in (dochters waren verzot op deze 2SSleulha"aden. lelp nlMaar wat de kasteelheren nog g acolicver deden, dat was ten strijde tten. h zoek v ïr in trekken en vechten tegen na burige kasteelheren. Om een kleinigheid soms werd er toen veel en hard gevochten. En zo viel het zeer dikwijls voor dat de heren van Hardinckx-heim vochten tegen de heren van Moorsel. Dat waren gezworen vijanden. Op zekere dag, in een gevecht tegen de heer van Moorsel, kreeg Engelbertus een diepe lanssteek in het been. zodat hij gans verminkt was en voortaan zwaar hinkend en mankend over de baan moet gaan. Toen was het dat hij zijn hof verliet en monnik ging worden in de abdij van Aftligem. Zijn eigendommen schonk hij aan de abdij en hij ging in eenzaamheid en gebed zijn dagen slijten. Toen hij op zekere dag langs Meldert-Vijver wandelde en daar een hoger gelegen beek ontdekte kreeg hij het klaar: door een kleine doorsteen van de beek naar de vijver, een waterval te doen ontstaan en op die waterval bouwde hij een watermolen met een kleine kluis. Daar zou hij voortaan het koren malen der abdij, dat anders door de molen van de Heer van Moorsel werd gemalen, die daarvoor een zeer zware vergoeding eiste, en daar zou hij dan ook de andere mensen hun koren malen, gratis, tot groot spijt van de heer Van Moorsel. die na zeer korte tijd. al zijn klanten verloor. Tot aan zijn dood heeft Engelbertus dan in nederigheid en stilte gearbeid voor zijn abdij, en vaak nu nog stellen de monniken hem tot voorbeeld aan anderen voor. Zijn broeder. Erebrandus. die samen met zijn vrouw en zijn 4 zonen het kasteel in het Denderland bewoonde, kreeg zekere nacht een bange droom. .Hij zag St.-Pieter die hem vermaande voor al die vechtpar tijen uit zijn voorbije leven, 's Morgens nam hij het besluit aan zijn leven van kasteelheer te verzaken €h zijn riddersuitrus ting tegen een monnikspij om te ruilen. Een paar dagen later reden Erebrandus. Heer van Herdersem. samen met zijn dame en zijn 4 zonen, allen in feestkledij uitgedost, op hun prachtigste paarden, naar de abdij van Aftligem. In het bijzijn van allen trok hij de monnikspij aan en liet zijn handen met het altaardwaal omwinden, tot teken dat hij voortaan voor God alleen nog werken zou. Zijn gemaling Vestigde zich in een aanhankelijkheid van de abdij en later volgden de 4 zonen het voorbeeld van hun ouders na: alle vier werdep ze monnik in de Affligemse abdij en ze schonken hun kasteel en de omliggende landerijen aan de abdij. En zo eindigt dan de geschie denis van de middeleeuwse kasteelheren die het dorpje «Hardinckx-Heini» hebben ge noemd. Later werd het. door heen de loop der tijden, zozeer veranderd dat het nu Herdersem heet. (Dokumentatie van Dr. Dom Renerius Poddevijn, gewezen Benedictijn. Aftligem). Herdersem hangt een klein oud jaar in, jaar uit, door vrome In de parochiekerk Lieve-Vrouwebeeldjc, dat vrouwenbanden met rozen wordt omkranst. De mensen noemen het daarom: Onze Lieve Vrouw te Rozen, en ze vereren er de Moedermaagd om te genezen van een ziekte die men de «roos» heet. Dat Mariabeeldje heeft een zeer bewogen geschiedenis. Het behoorde vroeger toe aan een zeer grote vrouwenabdij, die ten Zuid-Oosten van Herdersem gelegen was, daar waar nu het grondgebied «De Rozen» ligt. Van het klooster zelf is niets meer overgebleven. Enkele na men als «Rozendreef» herin neren aan dingen die daar vroeger hebben bestaan. De Rozendreef was de toegang tot de abdij; langs beide zijden was de weg overv loedig begroeid met rozenstruiken en 't is omdat de kloosterzuster de Moeder Gods steeds met geurende rozen sierden dat de abdij haar naam «te Rozen» kreeg. Die abdij, in de 13de eeuw gesticht, werd door verscheidene weldoeners mild begiftigd met landerijen en bossen, zodat de domeinen zo ver waren uitge strekt, dat de wallen alleen, naar oude overleveringen, van 6 tot 10 dagwand, dat is omtrent 3 ha besloegen. De kloosterzusters hebben er dagen van voorspoed gekend, maar ook dagen van ellende en armoede. Meer dan 500jaar was «Te Rozen» een der voornaamste landbouwinrichtingen, maar op het einde der 14de eeuw werd hun abdij verwoest en verbrand en leden ze fel onder de oorlogen. Tijdens de regering van Keizer Karei moesten ze zo'n grote belastingen betalen, dat ze verplicht waren daarvoor geld te ontlenen. Maar de grote slag kwam op het einde van de 18de eeuw, toen de Franse soldeniers hier alles te vuur en te zwaard zertten. In naam van «vrijheid», •gelijkheid en broederlijkheid», hadden ze in onze streken, en in het ganse land, alles reeds geplunderd, wat enigszins bruikbaar was, al de gelden en de kunstwerken gestolen en naar Parijs gesleurd. Ze staken ker ken en kloosters in brand. Toen ze in Affligem alles geplunderd hadden en de monnikken had den verjaagd, zagen de mensen 's avond de grote, rode gloed der vlammen van de brandende abdij, 's Anderendaags was het de beurt van «Te Rozen». Zonder genade werd er alles leeg geplunderd, door de sansculot ten en in een oogwenk stond ook de heerlijke abdij «Te Rozen» in lichte laaie. De zusters weenden en vluchtten langswaar ze nog konden weggeraken. De jongere KC de Toen graaf Witger, vader van de Heilige Gudula in de loop van de 7e eeuw, aan een bocht van de Oude Dender, zich in Herdersem had gevestigd, en zijn kasteel het Hof ten Ham had genaamd, begon hij een harde strijd tegen de Friezen, die de Franken niet met rust konden laten. Daar hij de Schelde en de Rijn in Noord-Nederland moest kunnen bereiken had hij een vloot nodig en het is precies op dezelfde plaats, aan de Aart, waar nu tal van schuiten lossen en laden met een moderne kraan, dat toen (het is meer dan duizend jaar geleden) de eerste werf of stapelplaats ontstond. Daar ter plaatse werden ponten (varende bruggen) en boten betimmerd. Rechts van de Dender lag een groot woud. Het pout van die bomen diende tot •r~3 pe scheepsbouw van de vloot van ^^^Craat Witger. Van daaruit ^^vverden tal van Ponten en kchepen te water gelaten met 3 Frankische strijders, die dan op dc Schelde en soms tot in Noord-Nederland opvaarden. Nadat Graaf Witger reeds lang gestorven was en het Hof ten l_E Ham reeds lang tot puin was ot 20 i^1^33"- bleef de werf of Aart echter nog bestaan. Vier eeuwen later (rond 1080) kwam er te n Aftligem een abdij tot stand. De ^^monniken. die veel bijdroegen '°t de beschaving van deze ^Êtreken, hadden te Meldert. in bot «Kravaal», lagen zandsteen ontdekt. De steen lag daar: drie AlagCn boven elkaar, op een ■^■pnderscheiden diepte van 10,6 en 4 meter. Vers «gepoeld» of wtgonnen, kon hij zo gemak kelijk bewerkt worden als lin- nhouten hij was dus bijzonder i I ^Beschikt tot het beeldhouwwerk. I| Dot bet kappen van hoekstenen. •Jeunpunten en ornamenten, oen hij echter daarna drie tot ^*flvicr dagen in de zon te drogen HBUivas gelegd, werd hij zo hard en sterk dat hij bestand was Hlegen de ruwste natuur elementen. pn toen de monniken in 1086 er abdijkerk mede gebouwd adden. werd hen van alle anten om bestellingen van die 'teen gevraagd. Waar andere erken ot abdijen werden ge- 'ouwd. vroeg men steen uit het Kravaal» bij zoverre dat men ipeciale vaklui (specialisten) aanwierf om de steen te S'poelden» en te bewerken. Dat waren voor het merendeel Walen. Vandaar komt het dat er nog een plaats daar «Walenkeet» genoemd wordt. (Doment) Men moest ook een ladings plaats of erf hebben, om van daaruit de steen te vervoeren. En zo kwam het dat de oude Aart te Herdersem weer van groot belang zou worden. Naar die zelfde Aart werd de zandsteen vanuit Meldert over Moorsel en Herdersem gevoerd. Daar werd hij opgestapeld, om daarna op de schepen van de abdij geladen te worden, want Affligem ont wikkelde zich zeer snel en bezat in weinige tientallen jaren een uitgebreide vloot. Langs alle kanten voerde men steen uit en de monniken hadden vrijheid van tol tot in Gelderland. Zo zijn hier dan afgevaard: al de schepen die de zandsteen zouden aanbrengen voor ons prachtigste kerken en kathederalen: de kerk van Doornik. O.L. Vrouwekerk van Antwerpen, de Finistèrekerk van Brussel, de kerk van Scherpenheuvel, enz., zijn met deze zandsteen gebouwd. Rond 1500, toen de steen groeven al gedeeltelijk waren uitgeput en de steenvondst beperkt was. heeft de abdij de groeven aan vreemde koop lieden verkocht, die dan verder ook meteen de Herdersemse Aart als stapelplaats en haven overnamen. Nog steeds blijft de Aart een stapelplaats van deze streek. Dagelijks werkt een moderne kraan er om steenkool, bouw steen en ciment te lossen, om hier in de dorpen de rechteroe- over van de Dender te bevoor raden. Dat is een klein over blijfsel uit het groot verleden. (Dokumentatie ontleend aan Dr. Dom Renerius Poddevijn Aftligem) Madeleine VERCAMMEN VAN DE VELDE Van Mevrouw Madeleine Vercammen - Van de Velde uit Gijzegem mochten wij een drietal historische kanttekeningen ont vangen. Kaderend in de reeks over de AfQigemse abdij publiceren wij dan ook gaarne deze bijdragen. zusters sukkelden met de oude zieke zusters als wenend door de werwoesting. Ooggetuigen ver telden dat men de abdis, die zwaar ziek lag, in een zetel zag wegbrengen, toen het ver nielingswerk aan de gang was. En doorheen rook en vlammen is toen een jonge non uit Herdersem heengetogen en in een oogwenk heeft ze 't kleine Mariabeeldje uit de brandende kerk gehaald. Vuur en gevaar trotserend is ze er, verborgen in haar schoot, mede gevlucht doorheen de velden, en is ze er mede naar haar ouderlijk huis geijld, waar ze het een tijdlang verborgen hield. Die non heette Theresia Beeckman. Na de verwoesting zijn al de grondeigendommen der abdijen te Rozen en Affligem, waarvan ook het Monnikhof te Herder sem, door de Sansculotten aangeslagen, en als «zwart goed» schier voor niets verkocht. Er bestaat nog een akker, «het Hofland» genaamd, die toen tegen 10 cent de roede (ongeveer 35 ca) is verkocht geweest. En daar waar eens dat machtig en bedrijvig klooser stond, liggen nu de stille velden; en daar waar eens als die rozen bloeiden, alleen om te bloeien onder de diepe zonnehemel, rijpen nu oude korenharen en hebben nieuwe mensen nieuwe gepland. Daar plukken z? telke zomermorgen de jonge rozenknoppen en verkopen die, in de grootstad, omdat ze zo hun dagelijks brood moeten ver dienen. De Rederijkerskamer De Catharinisten legde het speelpro- gramma 75-76 vast: «Slippers» en «Ik ben het liefje» brengen zij op de planken. Maandag a.s. 30 juni om 20.30 uur worden in 't Apostelken, Mijlbeek, de ambulanciers-diploma's uitgereikt aan 23 geslaagden van de Vlaamse Kruis-EHBO-kursus. Deze uitreiking wordt voorafgegaan door de officiële ingebruikname van de tweede ziekenwagen van de Aalsterse afdeling, dit om 20 Zaterdag 28 juni gaat in de Feestzaal van het Stadhuis om 15 uur de plechtige prijsuitreiking door van de Akademie voor Schone Kunsten. Na de plechtigheid wordt de tentoonstelling van werken van de leerlingen in de akademielokalen geopend. De tentoonstelling loopt tot 5 juli en van 18 aug. tot 31 augustus. Open alle zaterdagen en zondagen van 10 tot 13.30 uur en van 14 tot 17.30 uur, tijdens de week van 14 tot 17.30 uur. Gesloten op vrijdag. Kunstgroep Alkuone gaat een drukke tijd tegemoet. Op 28 juni treden zij op te Groot-Bijgaarden. Daags nadien, Ijzerbedevaart te Diksmuide. Maandag 30 juni zijn ze gastheer te Aalst voor de Amerikaanse studentengroep en koor «Blue Lake Fine Arts Camp» die een concert geven in de feestzaal van het V.T.I. op 3 juli namen ze deel aan de Brusselse Ommegang. Tot 10 juli wordt het hard repeteren en op 10 juli volgt te Brugge een T.V. opname van de 11 juli-feesten. Op 11 juli zelf zijn ze te Knokke-Heist en op 12 juli te Mol, op 13 juli te Blankenberge. Even rusten geblazen om dan op 19 juli op te treden in Bolzano en Merano in Zuid-Tirool (Italië) en tussen 19 en 26 juli zijn er eveneens optredens in Oostenrijk o.m. te Innsbrück en Reutte. De Katolieke Filmliga-Aalst kwam klaar met het speelprogram- ma 1975-76. Het volgend evenwichtig speelprogramma kwam uiteindelijk uit de bus: 18 sept.: Les violons du bal 2 okt.: The conversation 16 okt.: Rumination 6 no» Het effekt van gammastralen 20 nov.: The sugarland express 4 dec.: Harold and Maude 18 dec.: Chinatown 1976 8 jan.: Un nuage entre les dents 22 jan.: The paper chase 5 feb.: Les arpenteurs 19 feb.: Harry and Tonto. 4 maart: Anna en de wolven 18 maart: Zardos 1 april: La femme de Jean 22 april: La maman et la putaine In de reeks aktiviteiten van de Speelklub ingericht door de Vereniging Sociaal Jeugdwerk werden enekle manifestaties nog niet opgenomen, nl. deze van de Vereniging ter Bescher ming der Dieren (Kokerij 30 te Meldert). Op woensdag 9 juli en 6 augustus op de speelplaats van de Sint-Annaschool (Spaarzaamheidsstraat) kan je wijsheid op doen in verband met honden. Alles wat je wil weten over honden kan je daar kwijt, ledereen kan erheen van 14 tot 17 uur. Op donderdag 10 juli en 6 augustus op het speelplein van het stadspark kan je kiezen uit twintig honden. Je pikt er de vriendelijkste uit en je wandelt er uren mee... in het stadspark. Maandagnamiddag liep tot grote verwonderding van velen de Dender tussen Aalst en Denderleeuw leeg, dit ten gevolge van een defekt aan het Aalsterse sas. waardoor het water niet meer kon worden opgehouden. Het duurde uren vooraleer het sas kon hersteld worden en de scheepvaart weer normaal funktioneerde. Sinds de Tweede Wereldoorlog liep de Dender niet meer leeg. Donderdag 24 juli gaat in de stadslokalen, Kapellestraat de aanbesteding door voor het uitvoeren van rioleringswerken in de Oude Heirbaan en weg nr 31. Het overlegkomitee van de ouderverenigingen van de Aalsterse rijkscholen werd op het kabinet van Minister van Nationale Opvoeding De Croo ontvangen, waar de situatie van de Aalsterse rijksscholen besproken werd bij de invoering van het VSO op 1 september a.s., o.m. in verband met de nodige infrastruktuur. De minister beloofde aan de afvaardiging dat snel zou worden gestart met de nieuwbouw van de centraal gelegen middenschool II en dat in een tweede fase de Middenschool-West zou opgetrokken worden. Hij overweegt ook later de vleugel 2 en 3 te laten bouwen van het Hoger Rijksinstituut voor Handel en Administratie met Normaalafdeling. JOHAN VELGHE IJZERBEDEVAART 1975 l'JT-S JMELF

De Voorpost | 1975 | | pagina 9