HET DAGELIJKS LEVEN VAN DE MONNIKEN TE AFFUGEM IN 1975 De Voorpost - 4-7-75 - 19 Op de eerste verdieping, de gang naar de slaapcellen. De dag van de monnik begint te 5 uur. Met het luiden van de klokken wordt hij uitgenodigd om zijn dagtaak te beginnen. let ritme van het leven van de Benediktijnermonnik wordt gekonditioneerd door de gebestijden, het rooroffice, het «Werk Gods» zoals Benedictus het noemt. Volgens psalm 118 moest men «zeven maal» laags bidden, zeven in de zin van een volmaakt getal, dus in de betekenis van «zeer dikwijls». )E OFFICIES (onkreet gezien zijn er nu drie ifficies per dag. Te 7.30 uur het norgenofficie. bestaande uit de auden die een lofgebed zijn tot Ie Schepper en de prime die neer bedoeld is als gebed vóór iet dagelijks werk. Aansluitend bij het morgenof- icie volgt dan de Konventmis lie altijd in het Gregoriaans ordt gezongen. De Konventmis de mis voor de hele gemeen- :hap en ze staat centraal in het even van de monnik. Deze mis vordt gecelebreerd door de later van week en er zijn lormaal van 3 tot 9 koncele- iranten Wege/is al te grote versnippering in de dagorde is de terts rerschoven. Duurt het morgen- ojjjficie zonder de mis ongeveer 30 minuten, het middagofficie duurr ongeveer een kwartier en «staat uit de terts en de none. 'Het avondofficie dat van 45 tot 60 minuten duurt is een samen smelting van vespers en de U metten. De metten die vroeger 's nachts werden gebeden (denk 'an de «Brugse Metten!») wor- nu om zo te zeggen geanticipeerd en dragen het arakter van een «wake» met i <p|'l'/e'n8en en reponsoriën. Te 'Sf UU' 'S er ^an ('e lagsluiting die ongeveer 15 [minuten duurt. Vader Abt treedt op als koorleider: hij begint en eindigt, 's Zondags zijn er wel enkele wijzigingen in deze strakke indeling. De Kon- entsmis gebeurt niet rond 8 uur ij maar wel te 10 uur. Er is N anderzijds 's zondags geen .middagofficie maar wel worden malde vespers (in het Gregoriaans) ^gezongen te 15 uur. Een dagsluiting is er evenmin maar wel een kort avondofficie te 19.15 uur. WAARUIT BESTAAN DE OFFICIES? Allereerst zijn er lezingen be doeld als overwegingsmomen ten. Verder zijn er gezongen of gereciteerde psalmen en laatst zijn er lofzangen (hymnen). Voorlopig worden deze officies in de kerk niet begeleid met het orgel. Deze officies zijn terug te vinden in het abdijboek in 't Nederlands dat gevolgd wordt door Benediktijnen en Trappis ten. volgens het koncilie voor intermonasteriale liturgie in België en Nederland. Leuven en Dendermonde hebben echter nog wel een eigen officieboek. EN DE MAALTIJDEN? Wordt er voldoende aandacht geschonken aan geestelijk voed sel. ook de materiële mens dient versterkt te worden. De maal- Croy. kardinaal Granvelle von Franckenberg alsmede van en kele abten en prelaten die een voorname rol in de geschiedenis van de abdij hebben gespeeld. Vólgens Dom Idesbald zijn de maaltijden prima, afgewisseld en ruim voldoende. De enige onthouding die nog bestaat is dat er op woensdag en De ontspanningszaal. Glasraam boven ingang van het bisschoppenhuis. tijden worden genomen in de refter, door de Franse Bene- diktijn-architekt Dom Bellot tot een zeer stemmige ruimte omge schapen. Aan de wand prijken de grote na-geschilderde portretten van de aartsbischop- pen van Mechelen die sinds het midden van de zestiende eeuw de titel van «Abt van Affligem» voerden, o.a. de twee prinsen de De trappenzaal. vrijdag geen vlees wordt gegeten waar vroeger vlees in de abdij volledig taboe was. De volledige onthouding van vlees werd eerst opgeheven tijdens de tweede wereldoorlog (als er nota bene toch weinig vlees was), terug ingevoerd na de tweede wereld oorlog en als gevolg van het Kapittel van Subiaco rond 1960 volledig opgeheven. Subiaco is een stad oostwaarts van Rome in de richting van livoli. prachtig gelegen in de Apennijnen. 70 km van Rome. De kongregatie van Subiaco waartoe Affligem behoort is de grootste van de 15 benedik- tijnerkongrcgaties. Ze heeft ver takkingen in verschillende lan den (provincies genoemd) als Italië. Frankrijk. Spanje en België. In België behoren er toe: Dendermonde. Affligem. Steenbrugge en Keizersberg. Het ontbijt wordt in stilte afzonderlijk genomen rond 7 uur. Er zijn geen voorlezingen. Het middagmaal wordt dan te 12.15 uur met voorlezingen door de pater van week. De voorlezin gen gebeuren recto tono. dus zonder -stemverheffing. De le zing bestaat telkens uit drie lezen: a. martyrologium: lijst van de heiligen die de volgende dag zullen worden herdacht. b. enkele zinnen uit de Regel van de H. Benediktus c. een moderne lezing als bvb. een deel uit «Ten Huize van» Het vieruurtje te 16.30 uur voor wie het wenst Het avondmaal volgt dan te 19.30 uur met weer lezingen, o.a. het necrologium (lijst van alle paters in de loop der eeuwen te Affligem op deze datum ge storven) en een moderne lezing. DEZEGENKAPEL Het aantal mensen die naar Affligem kwamen om troost, hulp, genezing te zoeken is niet bij benadering te schatten. Vijftig per zondag scheen in de periode 1952 tot 1958 een gemiddelde te zijn en ook in de week kwamen er. Deze maakten gebruik van de gelegenheid om ook de zegen kapel te bezoeken. Niet alleen uit het Land Van Aalst maar van rond Brussel, Halle. Geraardsbergen kwamen ze om geestelijke of tijdelijke hulp te bekomen voor voor spraak van Maria of St.- Benediktus. Er zijn altijd een paar paters gelast om die mensen te ontvan gen in de zegenkapel of sacristie gelegen aan de zuidkant, rechts bij het binnenkomen van de vroegere kerk. Achtereenvolgens waren dat in de laatste eeuw: Dom Raunerius Hermans. Dom Fulgentius VValravens. Dom Hubertus Callebaut. Dom Godefridus Heiremans, Dom Theodoor Van Hauwermeiren, Dom Idesbald Verkest (Wingene), Dom Raphael De Backer. Dom Tarcitius Van Oudendijck. Dom Michaël Van Malderen. Dom Hugo Vinck. Dom Beda Van Robays. Dom BernardusCopray Dom Marcel De Schutter. Dom Wilfried Verleyen. Dom Hier- onvmus Tuytten en nu Dom Marcel De Schutter, sacrista. De pater luistert geduldig naar de soms zeer lange uiteenzet tingen en na een bemoedigend woord bidt hij voor hen en geeft zijn zegen. Zowel voor ziekten als voor lastige kinderen en lichamelijke letsels komen ze naar de zegenkapel. Ook voor vee en veldvruchten komen ze en dan brengen ze brood, water en zout mee om te laten wijden. De pater wordt nu en dan ook uitgenodigd hun nieuwe auto te zegenen en ook vraagt men hem aan huis zieken te zegenen en over dieren en stallen gebeden te storten. In de zegenplaats kunnen kaarsen, kruisbeelden, medailles, rozenkransen enz. worden gekocht en ook kan men er missen bestellen. De ge lovigen worden aangemaand de sakramenten te ontvangen om Gods hulp en zegen te bekomen. HET GASTENKWARTIER Volgens de regel van Benediktus moeten de monnikken gastvrij heid verlenen. Waren het vroeger vooral pelgrims die de abdijen opzochten om te rusten en te overnachten, nu zijn het vooral die een stille gebedssfeer zoeken. Na de bouw van de westervleugel in 1880 waren er slechts drie kamers op het gelijkvloers beschikbaar voor de gasten. Hier logeerden de predikanten van de jaarlijkse kloosterretraite en ook de priesters die afzon derlijk hun retraite kwamen doen. In 1897 werd een priester voor het ontvangen der gasten, een gastenpater. aangesteld. Van een echt gastenkwartier kon men te Affligem slechts spreken vanaf 1934 toen de nieuwe bouw van architekt Kropholler was voltooid en er kamers vrij kwamen. Bisschoppenhuis en prakthisch de hele westervleugel stond nu ter beschikking van retraitanten. Primitief ingericht werden aan de kamers allerlei verbeteringen aangebrachtNu zijn er 36 kamers waarvan 20 verwarmde en 11 met stromend water. Daarbij hoort dan een niet onaantrekkelijke kon- ferentiezaal. Het gastenseizoen begint met de lente en eindigt met de herfst met daarbij de periodes van Allerheiligen en de van Kerstmis. In september 1956 werd een retraite gepredikt voor parle mentsleden. Jaarlijks wonen gemiddeld 50 priesters een retraite bij en houden ongeveer 125 studenten uit de streek Asse - Aalst hun bezinningsdagen te Affligem. Een twintigtal leken, aangetrokken door de stilte, bidden mee met de monniken en circa 40 priesters komen er hun problemen bespreken. Sommige scholen houden er een dag rekollektie en een 60-tal univer- sitairen komen er hun examens voorbereiden. Vanzelfspreken komen ook an dere abten, monniken en fa milieleden te Affligem logeren en geregeld komen ook zondags toeristen. Er wordt wel eens misbruik van gastvrijheid ge- Binnenzicht van een monnikencel. maakt maar als men de armen wil helpen moet men dat risiko wel lopen. Zo kwam men in aanraking met de politie toen hier eens een «gast» als aftrug- gelaar werd gearresteerd. In 1944 was de opname van twee Duitse deserteurs de aanleiding dat Pater Prior Dom Franco de Wyels enkele maanden in de gevangenis werd opgesloten. BRONNEN VAN INKOMSTEN VAN DE ABDU De man die verantwoordelijk is voor de financies in de abdij Affligem. Dom Ursnarus D'haese. de «capsarius». be schikt over volgende inkom stenbronnen waarmee hij het moet stellen voorde hele abdij: Leraarswcdden: Dom Idesbald is leraar bij de Zusters van de H. Vincentius te Gijzegem Don johannes is leraar bij de Zusters van het H. Hart te Ninove. Misintenties De dagelijkse misintenties van de 17 priesters van de abdij moeten er ook toe bijdragen zaad in 't bakje te brengen kunnen aansluiten de verdien sten van monniken als hulp in dc omliggend parochies zoals bvb. Dom Odilo en voorheen Dom Hiëronymus. eveneens gaan prediken en gaan biecht horen dragen bij tot het spijzen van de kas. Deze taken noemt men «ministeriële arbeid». Hostiebloem Het verkopen van hostiebloem. geschiedt in zulke beperkte hoeveelheid dat het eigenlijk geen bron van inkomsten is. Het 'mooie Affligemse Volksmisboek, gedrukt bij Brepols te Turnhout en geïllus treerd door Speybroeck, was bekend en gegeerd. Sedert het koncilie is dit boek, dat ontstond onder impuls o.a. van Dom Albertus Van Roy, Dom Hilde- De kapel van de abt. De Regenkapel Dom Bernard is Ieraar bij de Dames van Maria te Aalst. Ook Dom Gregorius en Dom Rober- tus zijn leraar geweest. Cidermakerij De produktie wordt in kleine hoeveelheden verkocht. Dom Stefaan heeft hier de leiding en wordt door verschillende andere monniken hierbij geholpen. Over deze «cidermakerij» in een ander artikel meer uitleg. Brouwerij De oorspronkelijke brouwerij is verdwenen doch de abdij heeft nog een procent op Het Affligems Bier gebrouwen te Owijk in de Brouwerij De Smedt volgens de «formula antiqua renovata». brand De Bie van Baardegem en Dom Ambrosius Verheul, uit de cirkulatie verdwenen gezien de onzekerheid over de teksten die steeds veranderen. Varkensfokkerij De varkensfokkerij die eerst door de paters zelf werd uitgebaat wordt nu sinds enkele tijd verhuurd. Kultureel Centrum Het Kultureel Centrum niet zijn florissante bar zal ook wel enigerwijze bijdragen tot het verzamelen van de zo levens noodzakelijke fondsen, alhoewel blijkt dat het Kultureel Centrum financieel onafhankelijk staat tegenóver de abdij zelf. L.H.

De Voorpost | 1975 | | pagina 19