AFSCHEID AAN ROBERT DE METTE Opgravingen te Moorsel ERE- BEIAARDIER VAN DE STAD AALST OPEN DOEK VOOR EEN BOEI KU LTU U R KALEN DE R v ALKUÜÜE' PANS POPPENKAST BRACHT: «KITJE TEPEL» 20 - 4-7-75 - De Voorpost Toen op 28 mei jl. het gerucht zich in de stad verspreidde dat Robert De Mette te Oostende overleden was in de H. Hartkliniek, stonden velen versteld, alhoewel het geweten was dat hij reeds herhaaldelijk opgenomen was in verschil lende verplegingsinstellingen. Met weemoed dacht ik terug aan het bezoek dat ik hem bracht in de zomer van 1974, terwijl hij op de Beiaard van de Stad Oostende aan het kloppen zat. Ik zie nog de verrassing in zijn tintelende oogjes en zijn dankbare, geluk zalige rustige glimlach. Robert werd geboren te Aalst op 18 september 1902. Hij was leerling van het St.-Jozefkollege vanaf de «Dixième» tot en met de Derde Latijnse. Aan zijn vader, de eerste beiaardier van de Koning, had hij een uitstekend leermeester voor het beiaard spel. hij behaalde zijn uitgangs diploma aan de Mechelse Beiaardschool in het jaar 1930. In het jaar 1936 werd hij benoemd tot stadbeiaardier in opvolging van zijn vader, de toen op pensioen gesteld werd. Hij studeerde ook klavier, hobo en basviool. Harmonie en 'kon- trapunt studeerde hij bij Meester Jef Van Hoof. Later behaalde hij ook het licenciaat in Kunst en Oudheidkunde en het licenciaat in de Muziekge schiedenis aan de Rijksuniver siteit te Gent in 1939 en in 1940. Hij komponeerde tal van stuk ken voor beiaard en klavier. Hij is jaren lang muzikant geweest bij de harmonie «Al Groeiend Bloeiend». In vele symfonie- koncerten zag men hem optre den als hobist en als gegeerde basviolonist. De beidaardreci- tals. die hij in binnen- en buitenland gaf, zijn toe te tellen en steeds keerde hij terug, beladen met gelukwensen en herinneringsgeschenken. Hoe dikwijls heb ik hem ontmoet op het archief van de Stad Aalst, toen hij daar de archivaris behulpzaam was. zijn gedien stigheid kende geen grenzen, soms luchtte hij zijn gemoed over zijn ondankbare geboorte stad. Toen de Beiaard van Aalst vernieuwd werd is het aart hem te danken geweest dat hij zo puik in orde kwam, want naast de fijne musicoloog was hij ook een handige technieker. die zijn vak grondig beheerste. Op zijn uitvaartmis, die in de St.-Antoniuskerk te Blankenberge. waarheen hij na zijn op pensioenstelling verhuisd was. plaats greep, werd een zeer aangrijpende Ave Maria Gespeeld en gezongen, die hij zelf gekomponeerd had en die de uitdrukking was van gans zijn persoonlijkheid, zoals ze raak getypeerd werd in zijn doods beeldeken. Wanneer wij aan Robert denken, verschijnt ons voor de geest een fijn gestileerd mens. nu eens zo rustig en dan weer zo rusteloos in zijn drang naar schoonheid en goedkheid; een mens zo precies, zo sekuur zo eerlijk en recht door zee, die steeds in konflikt kwam met als was onrecht en oneerlijk was» Hoe dikwijls betokkelde hij deze beiaard tot vreugde en jolijt van zijn stadsgenoten. De PAN -poppespelers met hun lievelingsattributen (jm) De Vereniging van Aalsters Kultuurschoon (V.V.A.K.) ver heugt zich er over dat zijn stoffelijk overschot werd bij gezet in de familiekelder op het kerkhof van Aalst. Zo blijft te midden van ons iemand, die de roem van zijn stad verspreid de in het buitenland, die zijn stadsgenoten meer schoon- beleven bezorgde en die als zodanig steeds zal blijven leven in de harten van welmenende en dankbare stadsgenoten. J.V. DER HULST BRIEVEN AAN MIJN KLEINZOON Het «jodendom» is door twee elementen overbe kend :enerzijds de drama tische zwerftochten, het nergens thuis-zijn en de vervolging ën anderzijds het onoverzichtelijke klu wenvan rituele plichten en gebruiken die de betrekke lijk kleine gemeenschap geloofsgenoten heeft la ten leven of verplicht te leven -- en overleven in geïsoleerde gemeen schappen ondanks de uit tochten, de progroms en de latere concentratie kampen. Ligt het feno meen van dit overleven in hun doorzettingsvermo gen en hun zakelijk in stinct dat hen het geld en de invloed bezorgde die zij solidair voor hun gemeen schap hebben aange wend? Was het hun be kende zelfspot waarmee zij elkaar stijfden in hun anderszijn? Was het hun menselijk niet steeds ge makkelijk volgbare verge vingsgezindheid waarmee zij hun belagers tenslotte overwonnen?- «Nodig je vervolgers aan je tafel en help hen als zij op hun beurt vervolgd worden «- Of was het, zoals Abel J. Herzberg het in zijn Brie ven aan mijn kleinzoon (Salamander pocket) schrijft, hun weerloos heid? De weerloosheid was hun beginsel en daar mee hebben zij zich verde digd. Thema van Abel J. Herz- bergs Brieven aan mijn kleinzoon is het materieel en geestelijk drama van de even voor de eeuwwisse ling uit Rusland verdreven joden en hun moeilijke, zoniet onmogelijke inte gratie in hun gastlanden: Engeland, Kanada, Duits land, Vlaanderen, Neder land, De Verenigde Staten van Amerika, Brazilië, Ar gentinië...Tussen de fei ten en omstandigheden van die verwarde uittocht en moeizame aanpassing, vlecht de schrijver zwarte draad van de moede en de niet het mins door de ontheemding ve oorzaakte vervreemdin elkaar en de verslappin van de praktijk van h( bijzondere joodse gelooi Twee dingen weet ik zekei één ding blijft twijfelach tig. Ik weet zeker dat ik za sterven als jood, ik wee ook zeker, dat mijn klein zoon zal sterven als niet jood. Hoe mijn zoon zullen sterven weet ik niet Men zegt wel eens da iemands levensverhaa aanvangt bij het leven vai zijn grootvader. Abel Herzberg heeft dat bes begrepen. Aan zijn klein zoon -- die zelf reeds d kleinzoon van de kleinzooi is en dus wellicht al niet-jood zal sterven verhaalt hij hoe zijn groo vader met opgeheve hoofd de armoe en miskenning droegen hun Russisch dorp, ziel later bij hun inmiddel naar Amsterdam uitgewe ken zoon voegden en in d< Nederlands-joodse ge meenschap moeizaarr aansluiting vonden met d geloofsgenoten wiens reli gieuze «tucht» fel verzwak was en zich op gewijzigdi voorbeelden richtte. Door een toeval heb ik ir de voorbije maanden om- trent duizend bladzijdei wetenschappelijke studif over hetjodendomgelezen enkel joodse gemeen schappen bezocht en ge tracht bij mij in de heli problematiek in te leven Het boekje van Herzberg is thans een welgekomer synthese van dit alles1 Maar voor wie de joodse ziel wil leren begrijpen zijr die uiteraard bladzijder niet nuttiger dan het boek je van Abel J. Herzberg Immers, de al niet meer z< erg joodse kleinzooi vraagt zijn grootvader eer helere uiteenzetting dir elke buitenstander zal be grijpen. Frans-Jos Verdood G. VRIJDAG 4 JULI Aalst Nog tot 5 juli en van 18 tot 31 augustus tentoonstelling werkei leerlingen Akademie voor Schone Kunsten in de akademiege bouwen. Oude Vismarkt. Open op zaterdag en zondag van 10 to 12.30en van 14.30 uur tot 17.30 uur. Tijdens de week (gesloten o( vrijdag) open van 14 tot 17.30 uur. Affligem Nog tot 13 juli in het Kultureel Centrum tentoonstelling «Grafté 1975». De tentoonstelling is toegankelijk op zaterdag van 14.3 uur tot 20 uur en op zondag van 11 tot 12 uur en van 14.30 tot 2 ZATERDAG 5 JULI Aalst 19 uur: op de Grote Markt, beiaardkoncert. 20.30 uur: op de Grote Markt, koncertdoorde Kon. Harmonie A Groeiend Bloeiend onder leiding van L. Van den Bossche. Affligem, pajottenmale in landelijk kader. IMeldert 20 uur: in de hovingen van Van Mol, Dorp. optreden van Yvai Heylen. ZONDAG 6 JULI 20.30 uur: op de Grote Markt, beiaardkoncert Melder! 15.30 uur: in de hovingen Van Mol, Dorp, muziekfeest me! diverse maatschappijen. MAANDAG 7 JULI Aalst 8.30 uur: vertrek aan postgebouw. Nieuwstraat van uitstap Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon naar Huy. Seraing-le- Chateau en Tienen. Sedert enkele weken worden door amateurs-archeologen opgravingen verricht naar de overblijfselen van wat ooit het Hof Texel was te Moorsel. Een muurgedeelte werd reeds blootgelegd, (jm) Maandag jl. verzorgde het Amerikaanse schoolkoor uit Michigan in de feestzaal van het VTI te Aalst een koncert op uitnodiging van de kunstgroep Alkuone. Na optredens in Denemarken en Nederlanden- verblijft het koor voor enkele dagen in ons land. waarna het naar Duitsland gaat. Afzonderlijk maakt nog een jazzband en een orkest van dezelfde school een toernee door Europa. Na een toeristische wandeltocht door Aalst onder leiding van mevrouw Van de Velde, dins dagnamiddag werd het koor door burgemeester De Bisschop en eerste schepen E. Bogaert ontvangen op het stadhuis. Uit handen van de burgemeester mocht de koorleider het stads- plakket ontvangen. In de inter nationale taal van de muziek bedankten de koorleden de stadsmagistraat voor de ont vangst met onder meer het Amerikaanse volkslied, terwijl de burgemeester een groet van de goeverneur van Michigan mocht ontvangen, (jv) Vrijdag en zaterdag jl, besloot Pan Productions va.w. het poppenkastseizoen met Kitje Tepel; een parodie. Hiermee gaven de panjongens een laatste maal blijk van hun spirituele zin voor humor en satire. Op aanvraag van het onderwijzend personeel der verschillende schoolnetten (rijks, gemeente, provincie, arrondis sement, vrije en onvrije) werd deze maal ook gezorgd voor een verklarend werkboekje, hiermee werd het Pansiaans Poppentheater dan toch eindelijk voor het grote publiek opengesteld. Inderdaad, negen bedrijven lang werd het publiek geboeid! Een gouden sater (Pan) slaat op een dito pan. Het mag een fijnzinnige persiflage genoemd op de generiek der Rank Productions die echter nog subtielijker wordt als we nagaan waarmee Pan op pan slaat, het is geen hamer... De sater hanteert een sikkel. Een plattelandsgezin verschijnt nu. Bij gebrek aan openbaar vervoer stapte ook toen reeds het werkvolk noodgedwongen van de ene naar de andere gesloten fabriekspoort. Als voorberei ding op de tweede gag, ver schijnt het bordje «Lede 1900». Aldra komt den Aalstersen Tettentoren in zicht en voor het armtierig gezin verschijnen de Barakken van Mijlbeek. Het.zal echter noch hier. noch in 't Fort Chambrol zijn. maar in Klein Korea dat ze hun intrek nemen. Er verschijnt een tweede bordje: «Aalst 1900». (dit is de gag); uitleg: een schuchtere allusie op de Timarcha-fuifjes hier ter stede, die reeds vijf jaar door gaan. feitelijk zitten ze nü al in Aalst 1905). Met enkele gags. voorbehouden voor insiders, en een laken-, deken- en sprei-affaire sukkelen we in het tweede schuifken, Kitje vindt werk in de Totjensfabriek aan den Ouden Dender. De makers van 'Marokkaanse groenten' die ook dit stuk schreven, wijlen hierbij terug naar hun kinderjaren. Toen de bazen (Roos. Geerinckx en De Nayer) hun geld elders hadden geïnvesteerdde arbeiders lagen buiten en de Totjes bleven binnen liggen. Kinderen kwa men er mee spelen en toen zij alle ruiten hadden uitgesmeten, werd de fabriek gesloopt en aangewend voor openbaar ver voer pardon nut. De Okapi-fans geraken er namelijk hun wagen kwijt. We vertellen dit alles, om niet te moeten zeggen wat er in het schuifken gebeurde, al was het nog maar een klein bier met Kitjes wedervaren tijdens het derde schuitken. als zij in een gekende schoenenwinkel werk vindt. Hier wordt haar bloemetje geplukt, waarna ze via de Stationswijk in kontakt komt met een fotograaf en zijn frivolen vriend. Is deze laatste de ware Jakob? Nee. ze krijgt de bons en terug bij 't werkvolk, geraakt zij in een grote staking verwikkeld. Haar vege lijf voortslepend wordt zij bovendien nog door een onheb belijke dokter misbruikt. Maar het zou geen Pansiaans Poppentheater zijn, als er geen romantiek bij te pas kwam: laatste schuifken: Een lach en een traan (hier achter is 't gedaan). Evenals in de gelijkaardige film, kennen de gebeurtenissen een snel verloop. Kitje trouwt, haar man sterft, en ze is rijk. VERZORGDE OPVOERING Waar uiteraard tijdens het stuk op de reakties van het publiek verder werd geïmproviseerd, getuigden, licht, klank en dekor van een goede voorbereiding. Hildeken van d'Hoezebeik en Veraaken van den anderen kant van 'wooter fabrikeerden de zeer verzorgde" poppen. Geluid- en lichteffekten waren in de bevoegde handen van Jeanpooleken en Hugoosken. Hier was de tape-inbreng, nieuw voor het medium, zeker ge slaagd. De grootste inbreng kwam van Jan Louis, alias Jan Klaasen die samen met de Naamloze Zang ster voor tekst en regie zorgde. Al bij al een fijne avond. Pan ontwikkelde een eigen stijl, doorbrak het keurslijf der klas sieke stromingen. Inderdaad, na het Kubisme, dat zeer snel verdween omdat alle stukken, zoals, «De Teerling is Geworpen», vierkant werden uitgelachen en het Nihilisme dat niets in zijn zeiven was (ref. Niets voor niets) vond Pan zijn eigen weg. We kijken uit naar volgende produkties. waaronder: Old Frankenstein en De Laatste dagen van de barakken van Mijlbeek (earthquack) LIEVEN

De Voorpost | 1975 | | pagina 20