DW WOORD doe het zei in De Voer prijze 11 TAPIJTTEGELS INGANG VRIJ PLAATSING PARKING ROND DE MIDDENSTANDSTAKING VAKANTIE TRIPTIP: AALST GENT 6 - 4-7-75 - De Voorpost Brieven waarvan de afzender niet aan de redactie bekend is komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redactie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. 231.000 LOZE VISSERTJES Het feit dat het aantal henge laars in ons land op vijfentwintig jaar verdubbelde wijst er op dat hengelen een wel erg geliefde sport of vrijetijdsbesteding moet zijn. Momenteel zijn er in België iets meer dan 231.000 vissers, voortgaande op de of- fideel afgeleverde visverloven welteverstaan, ledereen die lever zetfgevangen vis ser veert, dient in het bezit te zijn van een visvergunning, die in elk postkantoor kan verkregen worden. De prijs varieert van vijftig tot driehonderd frank, naargelang de viswijze. Dit vis- verfof is dan geldig voor alle openbare wateren in België. Op verpachte wateren is vaak ook nog een bijkomende visver gunning noodzakelijk, maar hierover krijgt U wel inlichtingen bij de plaatseijke V.V.V 's. sociale standen om zichzelf te overtuigen dat men werkelijk het «grote slachtoffer» is... Er zijn grieven, de een wel meer gewettigd dan de andere, maar zou het soms niet nuttig kunnen zijn eens één van de betwiste punten onder ogen te nemen? Een der grootste grieven van de middenstanders is deze te gen de sociale bijdragen, die voor dit jaar 'n forse stijging kenden. Maar hier geldt wee rom: koken kost geld! De bijdragen zijn inderdaad hoog: vanaf 1975 is dat voor een belastbaar inkomen (prak tisch: netto-winst) van 50.000 fr. een kwartaalbijdrage van 4.689 fr. of 18.756 fr. per jaar; vanaf 500.000 fr. en meer be lastbaar inkomen is dat 20.873 x 4 83.492 fr. per jaar. Wat is de verhouding in die aangelegenheid t.o.v. de loon- en weddetrekkenden? Zowel bij de arbeiders als de bedienden worden bij elke uit betaling van loon of wedde af houdingen gedaan 1) op het brutobedrag voor de maat schappelijke zekerheid; 2) op het nettobedrag voor de be drijfsbelastingen in verhouding met de gezinslast. Ter illustra tie daarvan: op een bruto wedde van 32.000 fr. bedra gen de totale afhoudingen 8.000 fr. per maand. Dat wordt globaal voor de werknemers méér dan 1 /4de voor de maat- schappfelijke zekerheid én de bedrijfsbelastingen, waarbij er tevens geen enkel middel van ontduiking mogelijk is voor ge lijk welk gedeelte van het be roepsinkomen of toegevoegde vergoedingen! Voor het eerste gedeelte der afhoudingen is gemakkelijk een berekening te maken: voor de maatschappelijke zeker heid is de bijdrage van de ar beiders (vanaf het 1ste kwar taal 1975) 48,95%, wat 10,10% rechtstreekse afhou ding 38,85% patroonsbij- drage - of uitgesteld loon -) in houdt, voor de bedienden is dat 9,45 26,35 35,80%. Van een gemiddeld arbeider sloon van 200.000 fr. bedraagt de globale bijdrage dus 97.810 fr. per jaar, voor de hoogste loonklassen is er begrenzing tot 31.925 fr. per maand, wat een inkomen vertegenwoordigt van455.100fr. perjaar. Derge lijke bezoldiging is klaarblijke lijk enkel voor hogere bedie ningen van toepassing, maar hiervoor wordt de bijdrage aan 35,80% toch ook 162.926 fr. per jaar, wat dus voor de maat- - schappelijke zekerheid alléén reeds het 1 /4de van de wedde overtreft! De werknemers kunnen echter door dat stelsel van maat schappelijke zekerheid reeds rekenen op een betrekkelijk Vinyl op vilt vanaf 69/m2 Tapijten wol 200 x 300 vanaf 3.995/m2 Tapijten nylon 200 x 300 vanaf 1.795/m2 Traplopers 50-60-67-70 breed vanaf 55/l.m. Badsets 3 stuks vanaf 395/st. naam voor zes landelijke dorpjes, is voornamelijk een streek van rust en vreedza me, ongerepte natuur. Het is een golvend, bebost heuvelland, diep doorkorven door de valleien van de Gulp, de Berwijr* en de Voer. In Moelingen, gelegen op de samenvloeiing van de Berwijn en de Maas begint uw bezoek aan de Voer streek. 's Gravenvoeren aan de Voer gelegen, is een dorp van bruggetjes, talrijke kruisjes en kapellen, met onder andere de Steenbos- kapel en de kastelen Alten broek en Ottergraeven. Sint Martensvoeren bezit een merkwaardige kerk, talrijke bronnen en bossen. Een hoge spoorwegbrug be heerst het landschap en sluit aan op de langste spoorwegtunnel van het land. Verder is er ook het Rijkskultureel centrum het «Veltmanshuis». Sint Pie- ters-Voeren, het hoogste punt van Vlaandren ligt aan de bron van de Voer en is bekend voor zijn komman- derie en zijn forellenkweke- rij. Remersdaal, met het Rood Bos, de oude hoeve «het Hous» en het kasteel Opsinnich biedt de mooiste vergezichten van de streek. Teuven met de aloude kaste len Teuven en de Draeck is omgeven door prachtige bossen waarin heel wat wandelingen kunnen wor den gemaakt. Logies- en ontspanningsmogelijkhe den zijn waarborgen voor een aangenaam verblijf. De folkloristische Trip-Sop- Feesten te 's Graventoeren en het jaarlijkse schutters feest zijn bijzondere mani festaties in de streek. STEEK ER WAT VAN OP tapijtdiscount Van 15-6 tot 31-7 'SSc-- Nylon tapijt 4 m. breed schuimrug Nylon bouclé tapijt 4 m. b. schuimrug Nylon velourstapijt 4 m b. schuimrug Nylon bouclétapijt 4 m b. schuimrug Nylon velourstapijt 4 m. b schuimrug Nylon bouclé tapijt 4 m b. schuimrug 20.000 M2 IN VOORRAAD Zelfklevend 40 x 40 10-15/st. Losliggende 40 x 40 18 - 28/st. Losliggend 50 x 50 65-95/st. Plastiektegels 29 x 29 18-22/st. Alle dagen Van 9.30 tot 12.30 en van 14 tot 20 u. Zaterdag tot 19 u. Zondag gesloten. Door gespecialiseerde vakmannen 200 M2 VOORBEHOUDEN AAN KLANTEN. behoorlijke graad van «be staanszekerheid», dit voor wat betreft de kinderbijslagen, ziekte- en werkloosheidsver goedingen, vakantiegeld (niet voor de bedienden door de werkgever rechtstreeks te be talen), rust- en overlevings pensioen, beroepsziekte en beroepsvolmaking. Nemen wij nu echter één tak uit dat sociaal stelsel, nl. die van de pensioenen. Voor het eerste kwartaal 1975 werd de berekening van het gezinspensioen voor een ar beider gemaakt op het bedrag van 136.575 fr. per jaar. Om dat te bekomen werden echter 14% bijdragen van het be roepsinkomen gestort aan de R.M.Z., wat bij een gemiddeld jaarloon van 200.000 fr. een bedrag van 28.000fr. betekent, en dat verhoudingsgewijze ge durende zijn ganse beroepsle ven, dat normaal 45 jaren moet zijn. Het is een gewettigde verzuch ting van de middenstanders dat zij dezelfde sociale voorde len zouden kunnen genieten als de werknemers maar... zouden zij bereid zijn daarvoor dezelfde bijdragen te betalen? Laten wij even een vergelijking maken van de bijdragen voor de laagste en de hoogste kate- gorieën der beide sociale stel sels. Een arbeider met een inkomen van 200.000 fr. betaalt 97.810 fr. bijdragen per jaar; een be diende met een inkomen van 455.100 fr. betaalt 162.926 fr. per jaar. Daartegenover be taalt een zelfstandig0 of een middenstander met een jaarin komen van 50.000 fr. in totaal 18.756 fr.; een klassegenoot met een inkomen van 500.000 fr. moet een bedrag van 83.492 fr. bijdragen per jaar betalen. Bij een vergelijking van de bij- drageklassen in de beide stel sels bemerken wij wel 'n ze kere wanverhouding maar, dat buiten beschouwing gelaten, daar dit éen kwestie voor de beroepsorganisaties is, moet toch vastgesteld worden dat er wel enig verschil bestaat tus sen de twee stelsels. Zonder evenredige aanpassing zal er voorzeker weinig sprake kun nen zijn van gelijkschakeling der verschillende vergoedin gen! Zeker, voor de werknemers is dat niet zo lastig om dragen, daar zij slechts 9,45 of 10,10% rechtstreeks afgehouden wor den; het overige gedeelte van 26,36 ofwel 38,85% dat in feite toch een gedeelte wedde of loon (zij het in uitgestelde vorm) vertegenwoordigt wordt door de werkgever voor de werknemer op diens reke ning aan de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zekerheid mét het ingehouden overgemaakt. Indien de zelfstandige middenstanders in [J meen zichzelf kunne,- gen van de noodzaal zelfde bijdragen vi maatschappelijke vel te storten za. de loon-l detrekkenden, dan zq beslist evenveel zekq de laatstgenoemden! bekomen. Meer nog: als zij ertoi besluiten hun toekon, door veilig te stellen, zelfs niet meer nodig"™ peperdure levens- ey" verzekeringen af te Maar ja, hier speelt va begrip solidariteit! In hoeverre bestaat da in de middenstandsrarj Dat men wel bedenke: I de werknemers vei stelsel van sociale zei evenals alle andere vq die hun sodaal en farrt ven beheersen, werd door gemeenschappej solidaire inzet berei Eens dat de zelfstandi middenstanders die 1 onder bevoegd-degel j ding zullen opgaan mogelijkheid komen vi zonde ordening en ven van evenwaardige sop kerheid. Naam en adres beken redaktie. De Voerstreek, verzamel- Home 2000 M2 toonzaal Priester Daensplein 8 9300 Aalst Aan grote Markt - rech tover St.-Martinuskerk. TEL. 053-21.88.75 In de laatste tijd heerst er 'n tamelijke felle beroering in de middenstandsrangen, z.g.z. «voor de verzekering van hun voortbestaan», waarvoor zij zelfs een sluitingsdag hebben gehouden en mogelijk nog wat anders in petto houden... Men moet volmondig toegeven dat iedereen het recht heeft te strijden voor zijn «boterham», zij het dan dat de ene de zijne beter besmeerd en belegd kan worden dan die van de andere. En daar zit het verschil tussen middenstanders en werkne mers, wat men niet zo gemak kelijk wil inzien en toegeven... Wanneer wij spreken over middenstanders, bedoelen wij hoofdzakelijk de specifieke handelaars en ambachtslui die geen enkel ander beroep uitoe fenen en wiens handelszaak of bedrijf hun enige of toch de hoofdbron van inkomsten is. Zeker, in globaal bezien moet men toegeven dat de lasten zwaar zijn, maar dat zijn ze tenslotte voor iedereen, zowel voor de zelfstandigen als voor de loon en weddetrekkenden. De huidige bouw van ons soci aal en ekonomisch stelsel is uitgebreid en... duur! Maar in welk land is dat minder dan bij ons? Koken moet kosten en daarvoor moet elkeen naar verhouding zijn aandeel bij dragen, hoe zwaar dat ook ge lijke te zijn! H et volstaat evenwel niet te zit ten kniezen en vitten over wat wél of niet zou moeten zijn, in het kader van het eigen belang bezien, ofwel onjuiste of ver draaide vergelijkingen te ma ken tussen de verschillende 500 M2 toonzalen Voormuide 64 9000 Gent aan Muidebrug Tel. 091-23.26.75.

De Voorpost | 1975 | | pagina 6