PIKFEEST DIT JAAR TE BAARDEGEM INTERKOMMUNALE «LAND VAN AALST» BEKIJKT REALISATIES MEDEDELINGEN VAN HET AKTIEKOMITEE VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST AALSTERSE AKKEFIETJES 4-11-7-75 - De Voorpost Reeds voor de zesde maal wordt door de V.V.V. «De Falluintjess treek» een jaarlijks Pikfeest ingericht. Na Meldert met het Hof te Putte, Baardegem met de Hoeve Loeremans, Moorsel met Hoeve Muylaert, Meldert met Hoeve Van Cauwelaert en voor het lustrumfeest Herdersem met Hoeve Van Nuffel is het nu weer de beurt aan Baardegem en wel op het Hof Ter Linde. Aan al deze hoeven kan de toerist in de Falluintjesstreek reeds een typisch houtsnijwerk bekijken als blijvend souvenir aan het er voorbije Pikfeest Was oorspronkelijk de bedoe ling slechts één dag te feesten, dan werd van verleden jaar het pikfeest reeds over twee dagen gespreid, nl. zaterdag en zon dag. Van dit jaar af willen de organisatoren er echter nog iets meer van maken. Het eigenlijke feest begint immers reeds op vrijdag 25 juli met een toneelopvoering en na zaterdag en zondag de grote feesten wordt alles nog uitge breid tot en met zondag 3 augustus om aldus te komen tot een «Tiendaagse van de Landelijkheid»! VRUDAG 25 JULI Onder het motto «Te Gast in de Falluintjes» wordt het feest ingezet met de opvoering van het drama van Cyriel Buysse «Het Gezin van Paemel», stuk in vier bedrijven. Reeds gespeeld te Meldert op de Klaarhaag op de Hoeve De Gols (drie opvoe ringen met veel sukses) en te spelen op zaterdag 12 juli te Essene op het Hof van Burgemeester Verdoodt zullen de «Klaarhaagse Toneel vrienden» onder leiding van Fons De Koninck met Hugo Peeters als regisseur ook te Baardegem hun beste beentje" willen voorzetten. In een kader als het Hof ter Linde (hof Roggeman) moet dergelijke op voering inderdaad in optimale konditie kunnen vertoond wor- iden. Niet te versmaden «Détail»: op de Pikfeesten is de opvoering volledig kosteloos, (ja. zonder inkomgeld of welke andere gekamoetleerde ingsprijs ook). ZATERDAG 26 EN ZONDAG 27 JULI Op een paar uitzonderingen na is cr een quasi identiek pro gramma voorzien voor beide feestdagen. 12 uur: Schilders, tekenaars en andere kunstenaars zijn te gast in een levende kunstuiting. De mooiste realisatie wordt aange kocht door de V.V.V. 13 uur: Vertrek van feestkarren en -wagens uit de gemeenten Baadegem. Herdersem. Meldert en Moorsel. Elke wagen is bezet door een volledige ploeg in boerenkledij, d.i. 3 pikkers. 3 bindsters. 3 stuikers en 3 zantenlezertjes. Deze ploeg be vat tevens de groep voor de vlegeldans. 14.45 uur: Op het Dorpsplein te Baardegem defileren karren en wagens voor de jury samenge steld door de V.V.V. «De Denderstreek», de Federatie voor Toerisme van Oost- Vlaanderen en het Kommis- sariaat-Generaai voor Toerisme. 15 uur Verzameling aan de hoeve en vertrek per kar naar het korenveld. Elke ploeg krijgt op het veld een perceel toegewezen. De beste ploeg ontvangt pik en haak en aargetij als trofee. 16.30 uur Schaftijd op het stoppelyeld met hete worst en platte lambiek. 17 uur: Keuring van het werk per ploeg door voormelde jury. De oogst wordt met twee karren binnengereden. 17 uur: (enkel zondag): Défilé van plaatselijke muziekkorpsen. 17.15 uur: (enkel zondag): Optreden van de zanggroep van de Kulturele Kring van Meldert. Tegelijk is er op een nabijge legen feestweide Schieting op de staande wip en gebeuren op de boomgaard van het Hof te I inde allerlei volksspelen. 17.45 uur: Schuuraktiviteiten in de mooie schuurwinkel. Achter eenvolgens wordt het geselen op de geselblok vlegeldorens op 3 S>v Aan iedere hoeve waar het pikfeest plaatsgreep of dit jaar zal plaats vinden hangt een mooi opschrift (jm) diverse wijzen, wannen, ziften, malen en balen. 19 uur: Vlegeldans op het binnenplein per ploeg met 2/4, 3/4.4/4. en 5/4. 21 uur: Feestvuur op de weide en dansgelegenheid achter de stral- lingen. 22 uur: Indronk van de «Falluintjes Oude Graan jenever» Tussenin naar believen: hete ovenkoek met smout, vla, hete boerenworst met bruin brood, kop met brood, platte geuze en ander vocht, groenkoeken vanop de kachel. - TIENDAAGSE: Tijdens de Tiendaagse van de Landelijkheid is er verder, dus tot en met zondag 3 augustus. te 15 uur. van op de hoeve, boerderijen, in bloemen- serres. enz. van 10 tot 20 uur: rondritten in paardenkoetsen. plaatselijke gastronomie in de dorpsherbergen: Meldert: Café Van Mol, Drop: ajuinsoep. hete worst en bruin brood. Restaurant «Mooie Molen», Vijver. Molenstraat. Baardegem: Gasthof Vonck, Dorp: kip uit 't vuistje en restaurant. Moorsel: Café De Kuyper, Station: kop met bruin brood. Herdersem: Café St.-Antonius. naast de kerk: boerenworm- kruidkoeken. Was 1974 het jaar van de folklore dan is 1975 uitgeroepen tot jaar van de monumenten. In het overzicht van de grote folkloristische gebeurtenissen, nationaal gezien, heeft het Pikfeest zich reeds een plaats weten te verwerven. Hieruit moge dus blijken dat deze onderneming, wellicht de jongste van alle folkloristische manifestaties in ons land, op f korte tijd tot een belangrijke gebeurtenis is uitgegroeid en in i de nationale kijker is komen te staan. Zo 1975 anderzijds door het Ministerie van Nederlandse Kuituur is uitgeroepen tot jaar van de monumenten dan is deze aktie niet enkel gericht op het behoud van kastelen, kerken, abdijen en natuurgebieden. In de Falluintjesstreek worden Tijdens een persrondrit vorige week georganiseerd door de Interkommunale «Land van Aalst» in samenwerking met het Aktiekomitee ter bevordering van de ekonomische ekspan- sie van het arrondissement en de Jonge Ekonomische Ka mer van Aalst kon duidelijk een beeld geschetst worden van de realisaties die de interkommunale op haar aktief heeft. TEWERKSTELLING Zoeven werden de statistieken van de R.M.Z. betreffende de tewerkstelling op 30 juni 1974 bekendgemaakt. Ondanks de reeds beginnende recessie was de tewerkstelling in ons arrondissement nog gestegen. Waar het totaal der onderd R.M.Z.-regime twerkgestelden loon- en weddetrekkenden op 30 juni 1973, 51.340 bedroeg werd in 1974 het cijfer bereikt van 51.990 - dus 650 meer dan in 1973. De inspanningen die reeds gedaan werden, ondermeer door het Land van Aalst om de vestiging van bedrijven te bevorderen zijn dus renderend gebleken. Men mag de aangroei van de tewerkstelling sinds 1960 op ca. 9350 werkgelegenheden schatten. De huidige krisis, waarvan men de betekenis niet mag onderschatten, duwt thans onbetwistbaar deze cijfers naar omlaag. Niettemin stellen we vast dat nog in de loop van het jaar 1974-'75 verscheidene belangrijke nieuwe bedrijven hun poorten hebben opengezet. De aangroei van de tewerkstelling in de loop van 1973-'74 behelst zowel de loontrekkenden thans 33.116 in getal als de weddetrekkenden (18.874). OPENBARE WERKEN Provinciale baan Aalst - Oudenaarde Het aanbestedingsdossier betreffende de beweegbare brug aan de Denderstraat. dat sinds maanden klaar is werd ter ondertekening aan de Minister van Openbare Werken voorgelegd, zodat men mag verhopen dat de brug nog dit jaar zal vérnieuwd en verbreed worden. De vaste brug in de ontworpen omleiding zal in begin 1976 aanbesteed worden. Bevaarbaarheid van de Dender Het Aktiekomitee heeft zich bezig gehouden met het probleem van de bevaarbaarheid van de Dender, die ter hoogte van Wieze gestremd wordt door de overblijfselen van het oude brugje aldaar. Minister Defraigne heeft reeds verscheidene maanden geleden deze brug afgestaan aan een kulturele vereniging van Herdersem die er een kulturele waarde aan hecht en die ze wenst elders herop te bouwen. De afbraak is echter nog niet aan de gang. Inmiddels wordt het verkeer op de Dender gehinderd en werden overstromingen veroorzaakt. De Minister heeft opdracht gegeven deze zo spoedig mogelijk af te handelen. Zottegem Na het verlof wordt definitief gestart met de infrastruktuurwerken van het industriepark en van de Van Wassenhovestraat. De plannen voor het viadukt in de verlenging van de Rijksweg 56 en die de verbinding moet toelaten met de wijk De Vos. zijn klaar en de kredieten werden ingeschreven voor het dienstjaar 1976. Het aktiekomitee heeft nogmaals de vertraging van deze uitvoering aangeklaagd. Acht jaar geleden verruimde de interkommunale niet alleen haar doelstellingen doch ging ook over tot een uitbreiding van het werkgebied tot gans het Aalsterse arrondissement en telt momenteel naast 44 ge meenteleden, ook aktieve banden met de provincie Oost-Vlaanderen, het Aktie komitee ter bevordering van de ekonomische ekspansie, de Handelskamer van Aalst, de Provinciale Kamer van Am bachten en Neringen, Inter com, kontakten met vertegen woordigers van de werkne mers en met de bouwmaat schappij Veilig Wonen. Voor de fusievloed telt het ar rondissement 69 gemeenten, waarvan de 44 aangesloten gemeenteleden zowat tachtig procent van de totale bevolking vertegenwoordigen, zodat de Interkommunale als een repre sentatief streekorgaan mag worden beschouwd. Gedurende de eerste wer kingsjaren werd het accent van de aktiviteit gelegd op het be vorderen van de ekonomische ekspansie door het aanleggen van industriezones. INDUSTRIEZONES De derde industriezone te Erembodegem, oppervlakte 65 ha, is quasi volledig verkocht, zodat binnen afzienbare tijd er ca. 1800 arbeidsplaatsen zul len zijn. De industriezone van Erpe - Mere - Ottergem, 35 ha, kent een dusdanig sukses bij de kandidaat-investeerders dat een onmiddellijke uitbreiding met 15 ha zich opdringt. Hier mag vanwege de nu reeds ge- kontrakteerde bedrijven een tewerkstelling van circa 500 personen verwacht worden. De Zottegemse industriezone met 34 ha is thans volledig verworven. De wegeninfra- struktuurwerken zullen in au gustus a s. aangevat worden. Vooral lokale lokale bedrijven leggen interesse aan de dag voor de herlokalisatie van hun bedrijf op dit industrieterrein. In oktober 1973 zijn de grondwegen- en riolerings werken aan het 45 ha grote Schendelbeekse gestart. Ver moedelijk komt alles nog klaar tegen eind augustus 1975. Voor de infrastruktuurwerken van water, elektriciteit, gas en openbare verlichting zijn de ontwerpen in voorbereiding, terwijl er op dit industrieterrein de mogelijkheid tot een spoor wegaftakking bestaat. Een eerste bedrijf, een herloka lisatie uit Geraardsbergen be gint trouwens kortelins met de oprichting van haar kompteks, terwijl er interesse van Brus selse bedrijven bestaat. Het Ninoofse industrieterrein, eigendom en beheerd door de stad. heeft 35 ha bouwrijpe in- dustriegronden. Het Aalsterse Wijngaardveld is dringend aan een uitbreiding toe. Door de aankoop van de gronden van de manége De Wijngaard komen er zowat twintig hectaren bij. Op 5000 m2 reeds nam een bedrijf een optie. Circa 1.300 werknemers vinden er werk. LEEFMILIEU Neemt de industrialiseringspo- litiek, er gaat heel wat aan dacht van de interkommunale naar de milieuproblematiek. Een bestek voor het elektro- mechanisch deel van een vuil verwerkingsinstallatie werd bij het departement van Volksge zondheid ingediend. De be slissing wordt hier vertraagd door een inmiddels per provin cie doorgevoerde studie die moet sorteren in een nationaal plan betreffend aantal en aard van de verwerkingseenheden. Het inmiddels in gebruik ge nomen gekontroleerd stort te Voorde helpt de gemeenten in tussen van dit dringend pro bleem af. Op dit ogenblik wordt, samen met een inventaris van moge lijke stortterreinen de aard en hoeveelheid van de industriële afvalstoffen onderzocht, even als de mogelijkheden tot reku- peratie van recyklage van be paalde grondstoffen Om de waterzuivering binnen afzienbare tijd tot een werke lijkheid te maken, werd in over leg met het provinciebestuur en het ministerie van Volksge zondheid een zone-indeling opgeételd. Het Land van Aalst onderneemt intussen ook stappen bij de gemeenten op dat een algemeen riolerings plan opgesteld zou worden, bij voorkeur samen met de andere gemeenten van het hydrau lisch bekken. Anderzijds werd met het ministerie van Volks gezondheid onderhandeld no pens het uitvoeren van een op timaliseringsstudie betreffende het aantal op te richten zuiver ingsinstallaties en het onder zoek naar de scheikundige aard der lozingen, gevolgd door het opstellen van de be stekken van een wedstrijd aanbesteding. Ook het rekreatie-oord «De Gavers» te Geraardsbergen- Onkerzele zit reeds in de uit voeringsfase. GRONDBELEID Ook het grondbeleid is in een realisatiefase getreden. Te Zottegem werden achttien ka vels voor open bebouwing ver kocht en te Grimminge zijn reeds 24 van de 35 percelen tegen sociale prijzen toegewe zen. Te Burst worden naar alle waarschijnlijkheid nog dit jaar de wegenwerken aangevat voor een verkaveling van 120 loten waarvan er reeds dertien verkocht werden. In voorbereiding zijn een tiental andere projekten verspreid over het arrondissement. daar waardevolle boerderijen aan toegevoegd, boerderijen die we sinds onze inzet pogen te valoriseren met de pikfeesten. Ten teken van feest wordt in de hele Falluintjesstreek de «bezem ten venster uitgestoken» en staan de inwoners elke bezoeker graag te woord zo op de landerijen, op het erf als in het stamcafé. Ondertussen zijn de Pikfeesten uitgegroeid tot een ongewoon spektakel, een mooi kijkstuk in vele taferelen waarin de boer, in typische klederdracht, de grote akteur is: het eeuwenoude verhaal van het pikken tot het Het Hof ter Linde waar vooral op de binnenkoer het Pikfeest 1975: plaatsvinden.(jm) eten van hete ovenkoeken die vanuit de ovenmond worden aangeboden. Het traditionele vlegeldorsen geeft aanleiding een feestdans op het indringei ritme van de vlegelslag. Door het stedelijk feestkomitee werd een w edstrijd uitgeschreven voor een geschikt ontwerp van een affiche voor de jaarbeurs '75. Mare De Bisschop, Teralfene behaalde de eerste prijs voor Mare De Stoop uit Dendermonde. Volgende plechtigheden worden gehouden ter gelegenheid van de nationale feestdag, maandag 21 juli a.s. Om 9.30 uur op de binnenplaats van het stadhuis, bijeenkomst van de personaliteiten en verenigingen, om 10 uur in de Sint-Martinuskerk Te Deum en daarna optocht en neerleggen van bloemen en na de optocht toespraak door de burgemeester, om 11.30 uur op de Grote Markt, beiaardkoncert. De bevolking wordt verzocht aan deze plechtigheden deel te nemen en de huizen te bevlaggen. Voor de twaalfe maal gaat Levensvreugde met mentaal-gehandikapten op kamp. Dit jaar gaat het naar Turnhout en wel van 10 tot 17julimetde kleinen en de middelbaren en van 17 tot 24 juli met de groten en de oud-leerlingen. Twaalf jaar geleden leek dit alles een gewaagde en schier onverantwoorde onderneming, nu is het een vanzelfsprekend iets waarbij steeds gewerkt wordt aan de betrachting het leven van de mentaal-gehandikapten zoveel mogelijk in te schakelen in" het dagelijkse doen van iedereen. Dit jaar is er opnieuw een Aalsterse avond voorzien in het jaarbeursprogramma. Vorig jaar was er even kontestatie onder de vorm van een openlucht-showavond op de Hopmarkt op de vooravond van de opening van de jaarbeurs. Dit omdat de Oiljsterse avond niet langer op het programma stond. Het sukses van deze showavond deed de leden van het feestkomitee even nadenken. Op vrijdag 29 augustus om 20 uur staan ze weer op de jaarbeursplanken: De Aalsterse Gillis, Dolf Van den Berghe. Piet Moereels, Keizer Kamiel, Harry Pinky. Willy De Swaef, Prins Bob, Herman Daelman, bloemenfee Myriam en haar ex-kollega's. toneelgroepen, de Ajuinboer, prins Antoine, Prins Michel, de dekenij Koolstraat. Luc De Mot, Corum Alostum Imperiale en de Prinsencaemere. Tijdens een intieme viering ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag, werd aan ere-bevelhebber van de vrijwillige brandweer van Aalst Philip De Paepe een hulde gebracht namens het kollege van burgemeester en schepenen. mmr Zondag jl. werd de sportploeg van de Aalsterse brandweer op het stadhuis ontvangen. Aan volgende leden werd de gouden sportmedaille van de Koninklijke Belgische brandw eerfederatie uitgereikt bij het behalen voor de tweede maal van de kampioenstitel van België: luitenant Karei Ruyssinck (sportoffiecier). korporaal Willy Alloo. brandwachten Roland Weymeersch. René Boeykens, René Callebaut. Jean-Paul Van de Velde, JEan-Marie Van de Velde, Marc Van de Velde, René Ringoir, Jan Descamps. Paul De Pierre en Rudolf Maes. Aan Jean-Marie Van de Velde werd het brevet A (kandidaat-officier) uitgereikt. BLOEMEN ZUN DE ATTRIBUTEN WAAROVER EEN BLOEMENFEE VAN Aalst dient te beschikken. Drie handelaars namen het initiatief om bloemenfee Myriam duizenden anjers cadeau te doen, voor haar afscheid als bloemenfee aan de rusthuizen Sint-Job en Sint-Lieven, het hospitaal en het moederhuis. Vorige week donderdag en ook deze week bezocht de bloemenfee deze instellingen en overhandigde aan eenieder een bos anjers. Dit jaar gaan de St.-Jobsfeesten voor de 6de maal door op 15-16 en 17 augustus in de Hovingen van de Kapucijnen aan de Kapucienenlaan. Als progloog komt echter donderdagavond 14 augustus om 20 uur de traditionele belotwedstrijd waaraan 2.000 F. geldprijzen en talrijke waardevolle naturaprijzen verbonden zijn. Gezien het sukses van verleden jaar worden de eigenlijke st.-Jobsfeesten ingezet op vrijdag 15 augustus met de 2de Disc-Jockeywedstrijd van het Land van Aalst. De schiftingen vangen aan te 14 uur en 's avonds te 20 uur begint de finale. Talrijke waardevolle prijzen, de Beker van de Jury en de Beker van het Publiek zullen de laureaten belonen. Zaterdag 16 augustus te 14 uur. Feest voor de Derde Leeftijd me Bob Scholte en 's vonds te 21 uur grote feestavond met John Horton en zijn show- en dansorkest. De kinderen worden uitgenodigd op zondag 17 augustus te 14 uur tot een kindermatinee met Benny Evert, muzikale klown. enz. Tot besluit van de 6de st.-Jobsfeesten op zondag 17 augustus te 21 uur komt dan het optreden van Rita Deneve met show- en dansorkest. Te 23 uur heeft de trekking plaats van de Reuze-Tombola. Natuurlijk zijn er die dagen de talrijke attrakties. de onvermijdelijke schiettent, handigheidsspelen. de fameuze reuze-pitjesbak. frituur, Weinstube. ijssalon, het befaamd restaurant, ballonnetjeswedstrijd, en noem maar op. die aan de St.-Jobsfeesten die plezante en sympathieke sfeer bezorgen die reeds jaren bekend is. William Soufreau, gekend als zanger van de formatie Irish-Coffee brengt binnenkort een singel uit. De opnamen werden gemaakt met studio-muzikanten van BASF bij wie William een kontrakt heeft voor twee jaar. Als alles vlot verloopt verzekert de maatschappij nog de opname van drie singels en twee LP's tijdens deze periode. Begin augustus dus nieuw Aalsters plaatje, en nu eens niet karnaval-hocmpapa. Dinsdagmiddag arriveerden te Gent een 650-tal kinderen van de organisatie «Euro-kinderen», voorheen Jeugd zonder dak. Door toedoen van de heer Van Mullem uit Aalst werden heel wat van deze kinderen van voormalige vluchtelingen uit de Oostbloklanden, die momenteel wonen in Duitsland en Oostenrijk, aan Aalsterse pleegouders voor één maand a zes weken toevertrouwd. Het gaat hier om jongens en meijses van 7 tot 12 jaar. Op 15 juli komen nog eens honderd kinderen uit Belfast aan. Volgende zondag is er een opendeurdag te Westrem in het vakantiekamp dat de h. Van Mullem voor deze Eurokinderen organiseert.

De Voorpost | 1975 | | pagina 4