GASTON VAN DER ELST DE MAN DIE HET WAAR MOET MAKEN BIJ EENDRACHT AALST r De Voorpost - 25-7-75 - 5 Er zijn in ons land niet te veel voetballers die op een loopbaan kunnen prat gaan zoals deze die Gaston Van der Eist oud-speler van Eend racht Aalst en S.C. Anderlecht achter de rug heeft. De Aalstenaar die als linksbuiten ophef maakte maar ook als binnenspeler een bruik baar element was kan immers een uitgebreid flink gestoffeerd en daarbij gevarieerd palmares voorleggen. In vele wedsgrijden was hij de blikvanger en duizenden ogen zijn op deze kundige snelle en ook frele voetballer gericht geweest. Gaston Van van Der Eist die alle jeugdafdelingen van Eendracht doorliep heeft het ver geschopt in de voetballerij. HOE HET GROEIDE Hij had al vroeg de 'voetbalmi- krobe in zich, en begon eigen lijk te voetballen in de Berge- meersestraat te Aalst. Zijn ogen tintelen even als hij hier- j oververtelt: «Op enkele meters van het ouderhuis in de Be- rgemeersestraat lag het voet balveld waar het bescheiden klubje White Star speelde Bij de rust van iedere wedstrijd sloop ik binnen en stormde met enkele kameraadjes op het voetbalveld en we trapten toen tegen de bal, die op het veld j was blijven liggen, of er onze zielezaligheid van afhing. Ik l voelde me zozeeer tot het spel i van het lederen ding aange- trokken, dat de tweede speel- helft van de wedstrijd als een flits om was. Uiteraard'stuitte ik bij moeder op een «njet», als ik over voetballen sprak, terwijl vader sportman in hart en nie ren me de zegen gaf. Ik onder vond ook enorme steun van wege mijn drie broers en tens lotte won de meerderheid na tuurlijk het pleit Moeder is dan trouwens één van mijn beste supporters geworden». In 1947 was het zover, Gaston tekende de kaart die hem voor vele jaren aan Eendracht Aalst zou binden. Hij was pas elf (23.6.1936) en meteen werd ook aan oefenen gedacht. Dol gelukkig was hij omdat hij op de De wedstrijd werd op het ter rein van Anderlecht gespeeld en F.C. Luik noemde de tegen stander. Dit is insgelijks een van mijn mooiste herinnerin gen zegt Gaston. Hij weet het nog heel goed te vertellen: «Het was een bar winterweer, sneeuw en hagelbuien joegen over het terreh. Ik lukte het eerste doelpunt wat voor ons een flinke morele opkikker be tekende. De wedstrijd werd echter na verlengingen en in minder gunstige omstandighe den verloren» Gaston had zich in deze hard betwist wedstrijd tegen de fysiek enorm sterke Walen toch in de gunst van het publiek kunnen hijsen. JONGE VOETBALLER In de wedstrijd «de jonge voet baller», die trainer Berre Her emans en adjunkt-trainer Be- cque zo nauw aan het hart lag, heeft Van der Eist zich meer dan eens laten opmerken. Op het veld van Gantoise werd hij provinciaal laureaat. Met de rechtervoet deed hij de ver schillendeoefeningen in 1'05", terwijl hij met de linker een re- kordtijd van 55 sec. liet note ren. Het lag dus voor de hand dat hij in het Heizelstadion ze ker niet kansloos stond. Hij hield er dan ook de Oost- Vlaamse kleuren hoog en met een schitterende tweede 1955 werd hij dan laureaat na dat hij in 1953 met 56"6 vijfde was geworden en als ge schenk de wedstrijd Engeland-Rest - van - Europa mocht bijwonen. In de ge slaagde wedstrijd voor de jonge voetballers (1955) heeft Van der Eist eens te meer de voetballiefhebbers verbaasd. In zoverre dat de gekende voetbalredadteur Le Verhoe ven in het Nieuwsblad schreef: «Er komt bij de wedstrijd van de jonge voetballer heel wat vaar digheid te pas en vooral het feit dat al de hindernissen moeten genomen worden een keer met de linker en een keer met de rechtervoet wordt menig deel nemer fataal. Het verwonderde ons dan ook niet, en het is ook geen louter toeval dat Gaston Van der Eist van Eendracht Aalst met klank deze wedstrijd heeft gewonnen en dat zijn rechtstreekse konkurent van de eerste proef de White Star speler Walschaert in de tweede radikaal werd terug geslagen» De heer Hermesse die toen voorzitter was van de K.B.V.B. was ook niet karig met de lof aan het adres van Van der Eist die hij een produkt van Berre Heremans noemde zegde de heer Hermesse dat «De Jonge Voetballer» spelers naar voren hem énthoesiast als het bruik baar element van hoger gezel schap. Uit een verslag van Leo Vertioeven in «Het Nieuws blad» ontleenden we het vol gende: «De Belgische voor hoedespelers streefden te op vallend een persoonlijk sukses na, waardoor de zin voor het vrijspelen en voor de strategi sche pass veel te wensen over liet. Slechts één element was vrij van deze algemeen gel dende kritiek, namelijk Gaston Van der Eist, die inzake zuivere kunde zeker voor zijn maats niet moest onderdoen, maar desondanks vatbaar bleek voor geordend samenspel» BESCHEIDEN Het sukses is hem echter niet naar het hoofd gestegen. Van der Eist was steeds de be scheiden en vriendelijke voet baller. Hij was zo nederig als beloftevol en dan ook, zo op het speelveld als daarbuiten, de vriend van iedereen. Dit heeft men trouwens best kun nen vaststellen wanneer hij op een bepaald ogenblik werd ge kwetst. Bij talrijke sport- en in- - zonderheid voetballiefhebbers lag de vraag op de lippen. Zal hij nog ooit kunnen voetballen. Dank zij zijn onverzettelijkheid, sterk karakter en moed, eigen schappen die hem nu ook nog kenmerken, en met de ge waardeerde hulp van fiziek trainer Michel Verschueren kwam hij opnieuw op de gras mat en het applaus dat hij toen mocht ontvangen, zit nog steeds in zijn geheugen. TRAINER Van der Eist heeft alhoewel nog vrij jong reeds zijn strepen als trainer verdiendHij loodste het bescheiden F.C. Dender leeuw naar de derde klasse in een minimum van tijd. Nu werd hij door zijn oude klub in die s en nek oit wel leloat in Eir egeiv rel Voogt en Dolf De Buck, al een uitstekende indruk en het kón reeds verkondigd dat men aan die nog piepjonge linksbui ten ontzagelijk veel plezier zou beleven. Inmiddels had Van der Eist ook al aan het FIFA tornooi meegedaan en hij ont snapte er ook niet aan de scherpe blikken van de ken ners. In 1953-1954 kreeg hij al direkt zijn kans in het eerste elftal. Uiteraard werd het een meevaller van jewelste hij speelde trouwens negentien van de twintig wedstrijden. Toen zegde Bill Gromlei van hem: «Sinds ik in Belgi verblijf is de meest begaafde jongere die ik tot nogtoe zag spelen Gaston van der Eist». INTERNATIONAAL De Aalstenaar had.echter ook nog andere pijlen op zijn boog. Zijn begaafdheid zijn voetbalin- tellekt brachten hem niet alleen in de militaire ploeg, maar hij werd ook B internationaal. De naam van Van der Eist, was toen al tot de Guimardstraat doorgedrongen. Ook in het B elftal zou hij zich tot een der meest opgemerkte figuren op werpen. In de wedstrijd tegen Luxemburg was hij trouwens het enige lichtpunt. Hij was ook de enige Belg die na de eerder ontgoochelende partij geen kri tiek te slikken kreeg. Jammer genoeg werd hij door zijn ploegmaats teveel verwaar loosd zodat zijn talent en ren dement niet veel aarde aan de dijk bracht. Toch produceerde hij het tweede Belgische doel punt en had ook een ruim aan deel in het eerste. Een dagblad schreef toen: «Alles bij mekaar was Gaston Van der Eist die nochtans met Eendracht Aalst in derde nationale speelt de beste Belg in Luxemburg en ondermeer veel nuttiger dan een mobiele doch niet besten dig efficiénte Dewael en de Limburger Gijbeis en konsoor ten». HET MOOISTE DOELPUNT Van der Eist heeft in zijn wel gevulde loopbaan natuurlijk heel wat doelpunten gescoord. Het ene al mooier dan het an dere Hoeveel dit aantal be draagt kan hij bij benadering niet zeggen. Het mooiste is hem nochtans bijgebleven. Hij scoorde het in 1954 te Oos tende in de wedstrijd met V.G.O tegen doelman Mortier, Dit doelpunt betekende voor Eendracht de gelijkmaker en werd in de 55e min. gescoord. Voor de voorbereiding stonden Voogt en Flips in en Gaston joeg door een gordijn van spe lers de ba' tegen het net. Als ik ooit om een goal gejuicht heb zegt Van der Eist dan was het zeker om deze treffer». De oudste en de jongste Dolf De Buck en Gaston Van der Eist. BELGIE - HOLLAND Een der vele hoogtepunten was zonder enige twijfel de voor hem memorabele wed strijd te Waterschei tegen onze Noorderburen. De pers was toen unaniem in haar lof voor het Aalsterse «broske» en was de mening toegedaan dat Van der Eist het ruimste aandeel had in de 3-2 zege van onze landgenoten. Men noemde hoedanigheid aangeworven. We menen dat het Eendracht bestuur die ook de kandidatuur van Poliet Van den Bosch in aanmerking had genomen be zwaarlijk betere keuze kon doen. Het hoeft nauwelijks be toogd dat te Aalst nu alle ogen gericht zijn op Van der Eist van wie men in het komende sei zoen halve wonderen ver wacht. JVH I «b Op Vigor Hamme speelde Gaston in het seizoen 1952-1953 zijn tweede wedstrijd. Hij was toen zestien. Met de fifa's tegen Engeland (0-2) op de foto nog een andere Aalstenaar Frans Verhofstad. Ook Poep Hanon is er bij. training een matchke had mo gen meespelen. Pas enkele minuten stond de knaap in het veld of hij had trainer Omer Geubels reeds kunnen over tuigen. De Dendermondenaar Geubels die zelf gedurende meerdere jaren voor Eend racht had gespeeld keek met enige bewondering naar de fijne baltoets van Van der Eist, die al direkt een volledige voet baluitrusting meekreeg. Hij maakte zijn debuut in de kom petitie met het kadetten B-elftal, maar na amper vier weken viel er een kaartje in de bus dat hij in de A-ploeg was opgenomen waar toen reeds Kamiel Van Vaerenbergh, Frans Verhofstad en Gérard Vervecken speelden, om de bijzonderste te noemen. Hij won toen met deze ploeg het kampioenschap van Oost- Vlaanderen met het rekord doelpuntengemiddelde van 126 voor en zes tegen. Het hoeft nauwelijks betoogd dat hij een ruim aandeel had in die 126 rozen Hij scoorde liefst achtenvijftig keer In het jaar 1950 begon hij aan zijn laatste seizoen kadet. maar werd alhoewel hij een paar jaar te jong was naar het scholierenelftal overgeheveld, voor de beslissende wedstrijd die in het kader van het kampi oenschap van België voor scholieren diende gespeeld. plaats in een tijd van 58 sekon- den werd hij tweede en be schaamde aldus de in hem ge stelde verwachtingen niet. De winnaar deed het trouwens slechts 4/10 e seconden snel ler dan de Aalstenaar die als beloning een reis naar Enge land mocht ondernemen met als hoogtepunt het bijwonen van de wedstrijd cup finale. In bracht van wie ook blijkt dat zij als ploegspeler reuze zijn. Van de laureaat bij de junioren is reeds lang bekend dat hij met uitzonderlijke gaven boven de doopvont werd gehouden en hij is trouwens sedert geruime tijd een vaste waarde in het fa- nionelftal van Eendracht Aalst. DE GROTE STAP Het is inderdaad zo dat Gaston Van der Eist die in 1951 naar de scholieren was overgestapt al na amper twee jaar in het eerste elftal was opgesteld en tijdens de kompetitie 1952- 1953 als zestienjarige vier wedstrijden speelde, nl. twee tegen Schaarbeek, een tegen Hamme en een tegen Beveren. Al direkt liet Van der Eist in dat hoge gezelschap, met o m. Ka- Hcl mooiste doelpunt uit zijn loopbaan. Doelman Mortier reddeloos verloren.

De Voorpost | 1975 | | pagina 5