BOND ZONDER NAAM mens, waar hol je naartoe? "over het leven NAAR EEN NIEUWE KULTUURDE KULTUUR VAN HET HART! oo BOND ZONDER NAAM BOND ZONDER NAAM Vorig jaar werden in Vlaanderen 1.805.625 «hefboomkaarten» van de Bond zonder Naam verspreid. Naast elkaar gelegd, meer dan 400 km slagzinnen. Een goede gedachte, verpakt in een slagzin en smaakvol geprezenteerd, een soort gedondenseerd geestelijk voedsel, dat ie dereen naar eigen vermogen kan aanlengen, bereikte elke maand de huiskamers, winkels, cafés, scholen, kazernes, bureaus, werkplaat sen, kortom overal waar mensen wonen, werken en spelen. Dat de Bond zonder Naam maandelijks een slagzin lan ceert, weet iedereen in Vlaan deren. Dat de Bond zonder Naam een vereniging zon der vaste struktuur, zonder veel organizatie, zonder naam, pretentie van vlag, zonder uni form en kenteken, zonder druk tijd een zuiver menselijk pro bleem is en dat de kern van dit probleem is: het menselijk hart.» De maandelijkse uitgaven van de «hefboomkaarten» is een eerste aktiemiddel voor deze kultureel-morele aktie van de Bond zonder Naam. Als slag- nen werkflarden over: «Ge handicapten in de Welvaart straat», «Onze - medemensen de gevangenen», «Alkoholis- me», «Ontwikkelingkshulp, een onzinnig historisch avon tuur?», «Armen in de rijke lan den, globale politiek voor de minstbedeelden». In een der Naam wat doen. Het moet verschrikkelijk zijn, wanneer de poort achter je dichtslaat en je plaats krijgt in de cel. Wanneer je de uren moet aftellen aan het rammelen van de sleutels van de cipier. De gevangenen moe ten weten dat we veel verge ven en begrijpen en dat ze van ons een nieuwe kans krijgen. Daarom stuurt Bond zonder Naam jaarlijks mooi verzorgde pakketten met sigaretten, ta bak, snoep, goede wensen en met een originele, zelfge maakte kalenders naar de mensen achter de tralies. In de loop van 1974 werden niet minder dan 3.317 pakjes uit- den, meent de Bond zonder" Naam. Er zijn drie ateliers. Alle men sen zonder werklozensteun, vooral oud-gevangenen, ge- handikapten en mensen die overal de deur voor de neus krijgen, kunnen in het werkhuis M.I.N. terecht. Voor hen is dit de oplossing en een mogelijke brug naar vast werk. Het werk huis werd opgericht in septem ber 1959 en slaagt er elk jaar in meer dan 2 miljoen uit te beta len in 1974 3.749.429 F rechtstreeks in de zakken van de mensen, die anders mis schien terug in de gevangenis zouden zitten of totaal ten op de portemonnee andere aktiviteiten ontwikkelt, is min der gekend. Daarom volgend portret van deze jonge, mo derne en vitale beweging voor een nieuwe tijd. ZONDER VASTE STRUK TUUR, ZONDER VEEL OR GANIZATIE De Nederlandse afdeling van de Bond zonder Naam werd in 1938 gesticht door de KRO- predikant De Greeve. In de loop van 1957 werd de Mont- fortaner pater Phil Bosmans verzocht om de aktie, die ook in België was gestart, mee van de grond te helpen. Weldra bleek het noodzakelijk de Nederlandse slagzinnen aan de mentaliteit van de Vlaamse mensen aan te pas sen. Begin 1958 begon pater Bosmans met de eerste «Vlaamse» slagzinnen en met een beknopt maandelijks ra diopraatje. Het sloeg in. Na één jaar bereikte men reeds 20.000 adressen. Omdat P. Bosmans zich zo «open» mogelijk wilde opstellen, zonder onderscheid van kerkelijke of ideologische aard, verkoos hij in de naam geen «K» te dragen. Evenmin werd de Bond zonder Naam een streng gereglementeerde organizatie, dan in die van de organizatie: «Ik heb steeds het leven en de mensen op mij la ten afkomen. Organizatie komt dan achteraf, zo minimaal mo gelijk, enkele om het «leven» materieel leefbaar te houden.» MENTALITEITSVERANDE - RING BIJ HET INDIVIDU Alvorens een sociale beweging te zijn, is de Bond zonder Naam in de eerste plaats een kultureel-morele aktie: een propaganda-instelling voor de kuituur en de promotie van het hart in een tijd van techniek en ruimtevaart. Opzet is dus de mentaliteit bij de mens te ver anderen. Deze mentaliteitsverandering moet beginnen bij het individu zelf. In zijn boek «Wat man keert de mens», stipuleert P. Bosmans het klaar en duidelijk: «Sociologen, psychologen, fi losofen en anderen spreken over een «zieke» maatschap pij. De nadruk wordt daarbij ge legd op de strukturen. die moe ten veranderen, afgebroken, hervormd en vernieuwd Op lossingen worden hoofdzake lijk gezocht langs wegen van techniek, wetenschap en or ganizatie. Men vergeet dat de huidige maatschappij gescha pen is door de mens. De poli tieke, ekonomische en sociale wanorde in de wereld zijn pro- dukten van de mens. De mens is ziek, omdat hij zich te eenzij dig ontwikkeld heeft door zich bijna uitsluitend bezig te hou den met zijn materiële vooruit gang. Men vergeet dat het grootste probleem van deze zinnen kwamen reeds aan de beurt: Begin de maandagmor gen met uw zaterdagnamid- dpghumeur, Zijn er nog inte ressante mensen buiten u?, Niet weelde maar liefde schept gezelligheid, U wordt mooier als u glimlacht, Vernietig uw kernwapens: laster - wrok - hebzucht, In vrede rusten is gemakkelijk, maar in vrede le ven?, Ook een vuile tong ver pest het leefmilieu, Het zijn tel kens stimulerende ideeën, verpakt in een slagzin en smaakvol geprezenteerd. «Het resultaat van dit maande lijks offensief op de hersenen en het hart van de mensen is niet in statistieken vast te leg gen», zegt P. Bosmans, «toch verneem ik links en rechts uit toevallige ontmoetingen dat de invloed van deze hersenprik- kels verder reikt dan men op het eerste gezicht zou ver moeden». Tweede middel is het telefoon nummer 031/33.33.11. Men sen op zoek naar licht en troost, naar een beetje opbeu ring en wat moed, zijn vaste abonnees geworden van tele foonnummer 333311. Ze kun nen dag en nacht luisteren naar korte, frisse gedachten over de tegenslagen en de zonnige kanten van het leven, over de kunst om te leven en de kunst om vandaag gelukkig te zijn. «Vitaminen voor het hart» noemt P Bosmans deze tele foongesprekjes. Het werd de meest bezette telefoonlijn van de province Antwerpen met een recordcijfer van 619 op roepen in vierentwintig uur. «Menslief, ik hou van je», een bundeling van deze vitaminen voor het hart, was in februarie 1975 aan zijn 17de druk toe. Het boek bereikte toen 186.000 eksemplaren. Andere vitaminen werden in muzikale omlijsting uitgegeven op lang speelplaat. Een derde aktiemiddel is de uitgaven van de K.13- katernen. K.13 is de afkorting van Paulus' beroemde woor den over de liefde in zijn Korin- tiërsbrief, dertiende hoofdstuk De afleveringen van de K. 13- katernen zijn bedoeld als do- kumentatiemappen en werk- farden om in eigen omgeving, langs plaatselijke sociale, poli tieke of religieuze bewegingen de publieke opinie gevoelig te maken. Ze willen de proble: men van de minst-bedeelden, de onproduktieven, de ekono mische zwakken en ook de problemen van geestelijke en morele aard, die ons «samen leven» verstoren, scherp stel len. Ze hebben niet de preten tie streng wetenschappelijk te zijn en voor alle problemen pasklare oplossingen te bren gen. In een eerste reeks versche- tweede reeks: «De Derde we reld, armen in eigen land, dient er voorrang te worden ver leend?», «Gastarbeiders, on gewenste vreemdelingen?», «Zonen van de wind», Vrede door vrede te willen, «Bejaar den in de welvaartstaat», «Een woning voor de mens». WOORD EN DAAD Niet alleen met woorden poogt de Bond zonder naam de mens wakker te schudden. Zo is er bvb. de lente- en zonteraktie «Win voor een ander». Het gaat erom zoveel mogelijk mensen in te schakelen, zon der enige administratieve rompslomp, in een persoon lijke daad van naastenliefde van mens tot mens. Het is als een spel vol verrassingen. Te gelijkertijd wordt een groot aan tal radio's, elektrische scheer- apparaten, vakanties aan zee verloot. Zij die één van deze geschen ken winnen, mogen daar zelf niet van profiteren. Ze zijn in geschakeld in een keten van naastenliefde. Ze moeten op zoek gaan naar een zieke, die geen radio heeft, naar een in valide man, die zich moeilijk kan scheren, naar een huis moeder, die vermoeid is en dringend vakantie nodig heeft. In 1974 werden er 100 radio's, 22 scheerapparaten, 9 vakan ties aan zee en 22 checks van 200 F. aan prijzen gegeven voor de minstbedeelden. In april startte men met de ver koop van de zakjes zelfklevers. De gevangenen behoren tot de meest vergeten en minst ge achte groep van medewensen. Ook hieraan wil de Bond zon- gedeeld aan de gevangenen. Bond zonder Naam grijpt ook de aktualiteit aan om de men sen te sensibiliseren. Zo nam Bosmans onomwonden stel ling in de zaak van «Tijl van Limburg» en de gestolen Ver meer. Bedoeling was de op sensatie beluste massa te doen nadenken over de waar deschalen in onze samenle ving, door de waarde van een beschadigd kunstwerk te stel len tegenover de waarde van miljoenen verdrukte mensen levens. Reeds in 1966 had Bond zonder Naam stelling genomen t.a.v. de Belgische plicht tot ontwikkelingssamen werking. In de befaamde «ok- toberbrief» tot de regering en de volksvertegenwoordigers, werd erop aangedrongen de Belgische bijdrage ten bate van de ontwikkelingshulp op te drijven tot één percent van het nationaal inkomen. Bij de laatste verkiezingen dan kwam Bond zonder Naam op de proppen met een eigen kies- brief, gericht tot partijbesturen en alle pariementskandidaten. Daarin werd vooral aandacht gevraagd voor een sociale programmatie die voorrang verleent aan de behoeften en belangen van vergeten en marginale groepen. MENSEN IN NOOD Het meest gewaagde initiatief van Bond zonder Naam is wel het in 1959 stichten van het Werkhuis M.I.N. (Mensen in Nood) in Antwerpen, waarde meest vergeten en meest ver waarloosde groep van mede burgers kan werken. Wie werkt kan eten en kan zichzelf red- gronde zouden gaan. Bond zonder Naam heeft dit werkhuis op eigen kosten tot stand gebracht, het was een in itiatief vol spannende avontu ren dat veel mannen van de ondergang redde. Nooit werd iemand naar zijn politieke of godsdienstige opinie ge vraagd. Nooit werd iemand af gewezen. leder mens is de moeite waard. Het jongste initiatief van die aard is het hotel van M.I.N. een modem-sober huis met 30 kamers waar oudgevangen en zomaar niet alleen een dak, een tafel en een bed vin den, maar vooral menselijke warmte en vriendschap en waar ze op een verantwoorde wijze begeleid kunnen worden. Het vast personeel wordt bij gestaan door een team van psychiaters en sociale assis tenten. Hotel M.I.N. is een sluitstuk op het gebied van na zorg van ex-gevangenen op psychisch, medisch en sociaal vlak. De kontakten met de gevange nissen zijn zeer frekwent en Bond zonder Naam kan reke nen op een degelijke samen werking met de direktie en de sociale dienst van de gevan genissen. Op dezelfde leest geschoeid is het home voor thuisloze vrou wen. Bond zonder naam wil de sociale werker en werkster, die zich bezig houden met ont spoorde en oud-gevangen vrouwen tegemoetkomen door hen een «home» aan te bieden, waar ze de «vrouw in nood» kunnen onderbrengen en ze samen met de leiding ter plaatse kunnen volgen tot haar definitieve opname in de maat schappij. Het is een gewoon huis in de straat, zonder na dere aanduiding. Het is gezel lig en fris ingericht en ieder be schikt over een eigen kamer. Dit home is niet bedoeld als een «asiel» of «nachtverblijf» voor toevallig dakloze vrou wen. Het is opgericht voor vrouwen, gehuwd of onge huwd, die uit de gevangenis komen, uit de prostitutie weg- willen en een nieuw leven wil len beginnen. Het gaat erom deze vrouwen een zo goed mogelijke thuis te bezorgen en zoveel mogelijk kansen te bie den om zichzelf te reklasseren en weer vreugde te scheppen in een normaal leven in de maatschappij. In het afgelopen jaar vielen er 4.253 overnach tingen te noteren. Typerend is wel, dat de gasten zich in het home thuisvoelen. Velen ko men zelfs terug aanlopen en wensen een blijvend kontakt met het home «Anne- Frangoise». Dan is er nog de depannage M.I.N. In elke grote stad zijn er veel eenzamen, ouden van dagen die op kamers wonen. Onder hen zijn dikwijls zieke lijke mensen, die in ongezon de, mensonwaardige toestan den worden aangetroffen. Ze hebben meestal geen of een te klein inkomen en missen elke praktische hulp, wanneer ze voor een verhuizing of een reparatie komen te staan. Bond zonder Naam heeft voor deze mensen een speciale hulpdienst opgericht, die gratis werkt. De dienst doet kleine verhuizingen, zorgt voor het in richten, opknappen en ver fraaien van woningen, meestal kamers. Hij herstelt de elektrii teit, maakt deuren en venst* sluitend, doet de kachel brai den en neemt honderd andei kleine reparaties op zich van een «kot» een kamer t( maken, waar voor mensen leven is. Omdat Bond zonder Naar geen bedelbrieven en geesv geldinzamelingen kent is hi voor zijn fonds «Mensen ii Nood» totaal aangewezen op de opbrengst van zijn jaarlijkse Kerstkaarsenaktie. Op 16 fe- bruari 1975 was er reeds voa 12.700.000 F aan bruto opbrengst van deze verkoop. PROMOTOREN Binnen de grote familie vai Bond zonder Naam is een spe ciale groep van medewerkers en medewerksters gegroeid, verspreid over het hele land Ze dragen geen uniform ook geen kenteken. Het zijn geen mensen van de «grote tamtam». Ze werken een be etje als gist in een grote massa «deeg». Ze zijn promotoren van de vriendschap onder mensen. Ze weten dat hel «hart» handen nodig heeft. Ze proberen in hun eigen omge ving en op hun eigen wijze de geest en de akties van Bond zonder Naam te propageren en te stimuleren. Om aan te sluiten bij de Bond zonder Naam moet men een «hart» bezitten, al is het een «arm» hart, een «dor» hart. Wie aansluit, moet op de eerste plaats bereid zijn, zijn eigen hart te kultiveren Kontaktadres van de Bond zonder Naam: Lange Klaren- straat 24, 2000 Antwerpen. PIERRE VAN ROSSEM t

De Voorpost | 1975 | | pagina 10