FRANK DELEU BESPEELT AALSTERSE BEIAARD ZAKLOPEN AAN AALSTERSE WATERTOREN KLADDERADASJ VLAAMSE MUZIEK OP HET OUDSTE ORGEL TER WERELD AALSTENAARS OP MALLEMUNTBUHNE De Voorpost - 1-8-75 - 9 LEDE AKKORDEONSUKSESSEN VOOR LEERLINGEN VAN ETIENNE DE WINNE Het is stilaan een traditie geworden dat de leerlingen van Etienne De Winne met de kist prijzen gaan lopen op Belgi sche en Europese kampioenschappen. Tijdens het Belgische kampioenschap te Brussel behaalde Pierre Lemmens, Spec- kaert, 41 Lede de eerste prijs met grote onderscheiding en beker (93%) in de reeks beroepsspelers C. Peter Bonnaerens, Bosstraat 24/2, Wanzele bekwam in de reeks beginnelingen A. de eerste prijs met grootste onder scheiding en gelukwensen van de jruy, plus beker en erelint. Hij is meteen titeldragend kampioen van België met 95% der punten. Door deze prestaties werden beide leerlingen toegelaten tot de Europese kampioenschappen die dit jaar plaatsvonden op 26 - 27 en 28 juni in Tilburg, Nederland. Pierre Lemmens behaalde in zijn kategorie beroepsspelers C, intussen 87 deelnemers, de eerste prijs met grootste onder scheiding, gelukwensen der jury en beker en erelint. Hij werd meteen titeldragend kampioen van Europa met 96% der pun ten. Bij de beginnelingen A kwamen 119 kandidaten opdagen. Peter Bonnarens stoorde zich hieraan geenszins en behaalde eveneens de eerste prijs met grootste onderscheiding, ge lukwensen der jury, beker en erelint Ook hij werd meteen titeldragend kampioen van Europa met 96% der punten. Peter werd op 21 juli pas 11 jaar en speelt pas 19 maand accordeon. Een kereltje duf waar toekomst ir\zit. Wat Pierre Lemmens betreft, die jongen speelt al in een reeks die kan tellen. Hij was bovendien de enige kandidaat uit zijn reeks die geen enkele fout heeft gespeeld. Een uitzonderlijke prestatie dus. Etienne de Winne begint met zijn leerlingen meteen te werken voor de volgende kampioenschappen te Brussel en voor de Europese tornooien te Cannes in Frankrijk in 1976. Volgend jaar zullen niet twee, maar reeds vijf leerlingen deelenemen. Voor Etienne De Winne, de bekende en begaafde Leeds muzikant, betkent dit in enkel geval een stimulans in het zware werk van leiding geven aan beginnende muzikantjes. MARCOLE Vele wandelaars en ééndags-touristen werden op maandag 21 juli aangenaam verrast. De jonge beiaardier Frank Deleu bespeelde gedurende ruim één uur het zo weinig gebruikte instrument in de toren van ons prachtig belfort. Naast mooie improvisaties over Vlaamse volksliederen hoorden we werk van Jef van Hoof, Staf Nees, Léon Henry en anonieme oude muziek. Ook werd een Gige en «La Bourboise» van Couperin ten gehore gebracht, weliswaar in transcriptie voor beiaard. Al te vaak wordt dit instrument geassocieerd met volksmuziek maar even dikwijls verzet de beiaardier zich tegen deze verkeerde opvatting door specifieke beiaardcom posities op zijn programma te plaatsen. Het instrument waarover we in Aalst beschikken is uiter mate geschikt voor uitvoe ring van oude muziek. In 1958 werden de klokken hergoten volgens de oude stemming of anders gezegd de reine stemming. Dit wil ik graag even nader verklaren. Bij het stemmen der klokken treedt per toon een fout op die één achste van die toon bedraagd. Om nu die toch te minimaliseren wordt ze in de nieuwe of middeltoon- stemming verdeeld over elke toon van het oktaafdus ook over de chromatische halve tonen. In de oude stemming daarentegen is de fout enkel over de diato nische reeks verdeeld. Dit heeft als rechtsstreeks ge volg dat op een instrument in oude stemming de chro matische halve tonen ver meden moeten worden. Dit is evenwel geen dogma, maar het houdt toch in dat een instrument in oude stemming, zoals dat van Aalst, in mindere mate geschikt is voor hedendaag se muziek. Aanziet men dit als een nadeel, dan kan men als tegenargumentatie het feit aanvoeren dat de oude stemming een warmer klankbeeld geeft en dat daardoor ook een meer historische verantwoorde restauratie bekomen wordt. Beroemd klokkengieter was Geert van Wou in de 15e eeuw en in de 17e eeuw waren Pierre en Frangois Hemony uit Henegouwen de toonaangevende figuren. Deze kunst werd vooral in Vlaanderen en in Nederland beoefend en was een inter nationaal vermaarde aange legenheid. We kunnen dus enkel dankbaar zijn nu nog over authentieke speeltui gen te beschikken die een nog steeds onderschat doch hoogst belangrijk deel uit maken van ons cultuurpatri monium. Frank Deleu wist door zijn spel gestalte te geven aart de noodzaak tot emancipatie van het instrument. Vooral in zijn improvisaties maakte hij op dankbare wijze ge bruik van het sprankelende hoge register. Fijne nuan ces werden afgewisseld met de warme, soms ernstige timbres van laag- en mid- dentessituur. In Couperins werk wist hij ons te boeien met smaakvolle rubati. Snelle arpeggio's werden feilloos naar voor gebracht. Trillers werden zeer gelijk matig uitgevoerd en steeds was de dynamiek mooi afgewogen en fijn uitgeba lanceerd. Neem dit alles bij een interessante program makeuze en mooi instru ment, het betekende een muzikaal festijn zonder weerga. Frank Deleu is opnieuw te gast in Aalst op 31 augustus waar hij op de beiaard het praeludium zal geven tot het eerste concert in het kader van het festival van Vlaande ren dat plaats heeft in de Sint-Maartenskerk om 20.30 uur. Het betreft een dubbel concert waarbij Kristiaan Van Ingelgem de Mess de la Pentecóte van Olivier Mes- siaen brengt en waarbij het beroemde Londense en semble «Pro Cantione Anti- qua werk uitvoert van Las- sus, Byrd, Palestina en de Morales. Dit wordt beslist een hoog dag in het Aalsterse muziek leven! André De Groeve Wanneer er een biervaatje met platte geuze ging lekken op de pikfeesten was er een «rap en knappe» dagbladreporter die er onder ging liggen, tot hy «blauw» zag. 24 uur, en vrijdag telkens van 12 tot 14.30 uur. V rijdag 1 /8 Eddy Wally. Raymond Van het Groenewoud en Bien Servi Donderdag 7/8 Wim De Craene, Kleptomania, René De Witte en Jan De Wilde Vrijdag 8/8 Walter De Buck en De Lochte Genteheirs, Fungus Donderdag 14/8 Cel en Fred plus strijkerskwar tet, Francois Glorieux (in het kader van Jong Festival van Vlaanderen) Albion Morris Men City Waites (Engelse hoofse muziek). Volharding, De Garve. Donderdag 21/8 Malicorne (Bretoense muziek) RUM Vrijdag 22/8 Jef Eibers, Magenta, Koen De BruyneenTrio. Donderdag 28/8 Zjef van Uytsel, Johan Vermin nen, en Theo Mertens. Voor inlichtingen: Beursschouwburg Tel.: 02.511.63.79 We kregen geen «vrije tribune» binnen van de onvervalste Draeckenieren, zoals ze het op hun spoedvergadering voor hadden. Dan maar het embleem. beleven en genieten vgn wat Vlaamse liedekens in de hoofd stad. Daarnaast treden nog een ganse schare buitenlandse ar tiesten op. waarvan enkele in Belgische, zoniet in Europese première. Op de vorige Malle- munt-en kwamen vanwege de Franstalige pers veel woorden vol lof voor het volstrekt nieuwe initiatief in het kille, doodse Brussel, al was er dan wel 'La Libre Belgique' die blijkbaar een tikje té jaloers was op al dat Vlaams gedoe. Motieven dus te over om zich te overtuigen dat een dergelijke manifestatie, gro tendeels gesubsidieerd door de Nederlandse Kuituurkommis sie, een volstrekt niet te voorbij gaan gebeuren is waarbij de hele Vlaamse gemeenschap te Brussel én daarbuiten deelgenoot is. Dagelijks trekken zo'n 11.000 ambtenaren uit het Aalsterse naar Brussel; reden te meer om even een latere trein te nemen. desnoods het ganse gezin te laten overkomen en de Aalsterse aanwezigheid op het Muntplein te gaan belui steren. Op de bühne: René De Witte tesamen met Jan De Wilde onder één dartel hoedje. Deze beide jongens zullen hun relakste en poëtische pareltjes ten gehore brengen, tederder en gewiekster dan ooit. René zal menig Mallemunter doen sneu velen met een paar van zijn mooie vinnigste nummertjes 'Elektrisch Mieke' en 'La mer du Nord'. En hopelijk wordt het die donderdagnacht Jan de Wildes 1.724ste droom zodat wij allen kunnen meedreunen op dit teugelloze festival. Mallemunt wordt één droom! Daarom: trek er eens uit naar het Muntplein op donderdag 7 augustus vanaf 19.30! Ziehier de Mallemunt-agenda: (Onder voorbehoud uiteraard. Loudon Wainwright b.v. is donderdag 24/7 jl. niet komen opdagen; blijkbaar was hij hoogzwanger van één elpee. Donderdag telkens van 19.30 tot (Van onze verslaggever ter plaatse) Op de Valeriaheuvel te Sion, honderd meter böven deze hoofdstad van het Zwitserse kanton Wallis, staat het oudste bespeelbare orgel ter wereld. Uiteraard een instrument met een onvergelijkbare histori sche enartistieke waarde. De zuiver gotische stijl van het or gelmeubel verwijst naar het einde van de veertiende eeuw. Vier van de acht registers date ren eveneens uit die tijd. In de zeventiende en achtiende eeuw werd het orgel vergroot, maar bij de laatste restauratie in 1954 werd angstvallig ver meden aan de dispositie en zelfs de mechaniek van het or gel iets te wijzigen, wat in onze contreien de laatste vipg jaar maar al te vaak gebeurd is. Daarmee is dit instrument uit ermate geschikt voor de vroegste orgelmuziek tot en met de barok. In 1970 vatte de konservator van het Valeriamuseum, de heer Maurice Wenger, het ver dienstelijke plan op ieder jaar een internationaal festival van het oude orgel te organiseren, tijdens zes zaterdagnamidda gen in de maanden juli en au gustus. Met de jaren is dit tot een enorm succes uitgegroeid, met telkens verscheidene honderden enthousiaste luiste raars van alle nationaliteiten. De heer Wenger nodigt voor aanstaande organisten uit ver1 schillende landen uit en vraagt hen liefst muziek uit eigen land te brengen. Zo staan er dit jaar een Spaanse, een Italiaanse en een Japanse organist ge programmeerd naast de we reldberoemde Nederlander Gustav Leonhardt en onze ei gen stadsgenoot Kristiaan Van Ingelgem. Het programma dat Kristiaan Van Ingelgem op 19 juli voor een bomvolle kathedraal en voor de Zwitserse radio ver tolkte bevatte uitsluitend Vlaamse muziek en is hier in Sion een echte revelatie ge worden. Pieter Cornet, Abraham Van den Kerckhoven, Matthias Van den Gheyn, Dieudonné Raick en Karei Van Helmont hebben muziek gecomponeerd die ge rust de vergelijking met die van een Spaanse de Cabezon, een Hollandse Sweelinck, een Ita liaanse Frescobaldi of een En gelse Byrd kan doorstaan en die enkel in de schaduw is ge bleven dank zij ons cultureel minderwaardigheidscomplex. We hadden het voorrecht reeds een vijftal recitals in Sion mee te maken, maar, zonder chauvinisme gesproken, het Vlaamse programma getuigde van de sterkste muzikaliteit. Eens te meer heeft Kristiaan Van Ingelgem bewezen in alle stijlen en op alle orgels thuis te zijn. Hij is van internationaal formaat. Zijn voordracht muntte uit door fijne frasering, boeiende ritmiek, fantasierijke registratie en adekwaat stijlge voel. Bovendien keken de kranten hier vol verwachting uit naar de creatie van zijn Octo- tonische Suite, speciaal voor deze gelegenheid gecompo neerd en die een geestdriftig applaus uitlokte. Met weemoed dachten we in de stemmige Valeriakerk aan het unieke historische orgel dat in onze Aalsterse Begijnhof kerk staat te vervallen. Hoe lang zal het nog duren voordat een internationaal bekend stadsgenoot op een Aalsters gerestaureerd historisch orgel Vlaamse muziek kan vertolken voor onze eigen mensen? L.V.d.P. Tot zover het boeiende relaas dat Louis Van der Paal mij liet geworden over Van Ingelgems optreden te Zwitserland. Te recht wees hij op het uitzonder lijke belang van onze eigen Vlaamse muziek en de ver onachtzaamde mogelijkheden om deze ook voor eigen pu bliek uit te voeren. In afwach ting echter van een tegemoet koming aan dit te verwezenlij ken projekt kunnen we reeds gelukkig zijn met een vijfde or gelcyclus die Van Ingelgem plande ter gelegenheid van het internationaal Albert Schweit- zerjaar 1975. De data werden vastgesteld op 7,14, 18, en 21 september in de Sint- Maartenskerk te Aalst. Naast de organisator zijn Bram Be- eckman en Jean-Paul Imbert de uitvoerende kunstenaars. We kennen de Nederlander en de Fransman reeds uit voor gaande cycli en raden de men sen die nog geen kennis heb ben genomen van hun speci fieke interpretatievermogens ten zeerste aan deze gelegen heid te baat te nemen. Zodra we beschikken over voldoende informatie zullen deze manifes taties uitvoerig belicht worden in dit blad. André De Groeve Het olijke Brussel van weleer is op sterven na dood. Te Brussel, eens hét epicentrum van spontaan volksvermaak getuige de nog overbekende Zuidkermis in wijken en op pleinen, werd de homo ludens stilaan verdrongen door de homo economicius. Te Brussel wordt je woonst a.h.w. voor je neus platgewalst en cleane, steriele, roestrbruine kantoorblokken worden in de plaats ervan neergezet. Maar Brussel is nog nét geen Manhattan, er is nog leven... er wordt nog feest gevierd. En hoe! Een brouwsel van hoge gisting stijgt dit jaar ten vierde male naar de Brusselse wolken: Mallemunt '75, een gratisvoor- niks muziekfestival op het Muntplein, in organisatie bij de Beursschouwburg, die als nieuwe opdracht meekreeg een zgn. «externe animatie» te gaan voeren ën dit naar de Brusselse bevolking toegespits. In de volksbuurten die totnogtoe gespaard bleven van de sloop woede van de al te dolle technokraten leven er nog een niet onbelangrijk aantal «Vlaams-Brusselse autoch tonen». Daarom dient hier een kultuurbeleid gevoero die kan inpikken op het dagelijks leven van deze Brusseleirs en van daaruit een kuituur opbouwen. Een beleid, a-politiekgericht, een aanwezigheid met bijzon dere aandacht op de entourage, de sfeer, toffe muziek. Zolang we niet begrijpen waarom een «Vloms»-sprekend Brussels Madammeke haar hond aan- ment-en kwamen vanwege de nergens... Mallemunt nu, zet deze op dracht verder maar dan voor een ander publiek; Mallemunt zet op een non-agressieve en ludieke manier de poorten open voor het

De Voorpost | 1975 | | pagina 9