«ON A FARM IN CANADA....» EN NA 25 JAAR TERUG TE AALST OPGRAVINGEN TE AFFLIGEM 2* KULTUURKALENDER 20 - 8-8-75 - De Voorpost MEVROUW MARIE VAN BOVEN - GHIJSELS (84): Begin deze eeuw vertrokken vanuit de industrieel zwakke streken in Ierland, Nederland en Vlaanderen duizenden werk lozen als emigrant naar de overzeese gebieden. Echte pioniers of goudzoekers kon je die mensen nog moei lijk noemen, maar dergelijke onderneming bleef toch wel avontuurlijk. Alles vaarwel zeggen, een lange boortreis en dan aankomen in Kalifornië, Florida of de meer noordelijke gebieden van Kanada, daar waar «de dollars op de bomen groeiden...» Zo ook vertrok op een mooie dag, de zoon van mevrouw Ghijsels om zijn geluk te be proeven. Als alternatief goud mijntje, richtte hij een tabak splantage op. Mary, die toen nog Marie heette vertrok jaren later, nl. op 29 juni 1949, samen met haar man naarTillsonburg, Ontario. Gedurende een drietal jaren deelden ze het farmersleven van hun zoon, die zich later op een kleinere farm vestigde, gedurende enkele jaren school liep en zich specialiseerde in motoren. Als tabakskweker begonnen, is hij nu meestergast voor een be langrijke firma. Mary zelf, trok naar de stad en werkte gedu rende ongeveer tien jaar in een hospitaal. De laatste zeven ja ren werd haar man in een sana torium opgenomen en zo bleef ze als 59-jarige vertrokken, tot haar zeventig aktief. Deze tegenslag, heeft mevr. Ghijsels toch niet ontmoedigd. Haar man ontving prima zor gen en haar vrije dagen mocht ze samen met hem in het sana torium doorbrengen. Toen ze als gepensioneerde alleen kwam te staan, nodigde de Be lgische konsul haar uit om zijn gehandikapte dame gezel schap te houden IK BLIJF «GINDER» In 1968 vond Mary het wel even tijd voor een welver diende vakantie op het Euro pese vasteland. Dat betekende echter geenszins haar terug komst. Toen ze het er hier even van had genomen, keerde ze terug en als gepensioneerde betrekt ze nu een flat speciaal opgetrokken door de Ontario Housing Company, voor be jaarden die zich nog vlot kun nen behelpen. Want, mevr. Ghijsels ziet er met haar84 nog echt kranig uit. En al is ze te vreden weer eens bij haarfami- lie op bezoek te kunnen ko men, verklaart ze toch ronduit: «Ik ben ginder heel graag, en zou nooit meer willen terugko men, toch niet naar Aalst» We voelen even ons chauvinis tisch hart geschokt, maar mevr. Ghijsels vervolledigt: De straten en voetpaden zijn hier bijvoorbeeld veel te smal, gin der is het voor een bejaarde veiliger wandelen.» EEN LAND VAN BELOFTE? De levensstandaard ligt natuur lijk een heel stuk hoger dan- hier, hoewel anderzijds som mige produkten in vergelijking, ontzettend duur werden. Toch lijkt Kanada een aangenaam land, ondanks de harde winters en de vaste zomers, vind je het hele jaar door een grote diver siteit aan geïmporteerde voe dingswaren. Wat het sociale stelsel betreft, lijkt dit in tegen stelling tot de States, het Belgi sche te evenaren. Wel zijn er enkele fundamen tele verschilpunten. Zo leeft de doorsnee Kanadees (of gena- tionalisserde immigrant) van de ene dag op den andere. Slechts weinigen zien de be hoefte om zich werkelijk een groot vermogen te vergaren en dan te rentenieren. Maar ver volgt haar thuisgebleven schoonzoon, de h. De Pels- maeker, Kanada is ook niet meer het land, waar de dollars voor het grijpen liggen. Even als bij ons, steeg het werke loosheidscijfer merkelijk, kor tom voor hem, geen argumen ten om het voorbeeld van zijn familie te volgen. Ontspannings- en kultureel le ven zijn ook praktisch onbes taande, en zoiets moet een echte Aalstenaar die minstens lid is van vijf verenigingen en er toch zeker drie stamcafés op nahoudt wel onaangenaam in de oren klinken. We weten nu niet of dit ook voor de h. De. Pelsmaeker geldt maar wijzelf zijn er niet vreemd aan. In Tillsonburg is het vanaf 's middags enkel in de hotels mogelijk om een biertje te snoepen. Voor de rest ben je aangewezen op theehuisjes en milkbars, of moet je je tevreden stellen met het mooie land schap en de scherpe bosgeu ren. Trouwens ook 's avonds kan men enkel in de schaarse ho telbars terecht. Wel erkent Mr. De Pelsmaeker dat de tabak splanters de wettige opvolgers blijven van hun voorouders, de geïmmigreerde Vlamingen blij ken inderdaad uit te blinken in het doorspoelen van gerstenat. Al lijkt het een detail,"het dunkt me dat de mensen ginder meer zin hebben om de zaken prak tisch aan te pakken en soms minder chi-chi maken dan wij. In een bar, behoeft de gargon bijvoorbeeld geen tien keer voor hetzelfde gezelschap naar de toog te snellen. Hij vult gewoonweg een hele rolwagen met glazen bier en gaat de tafeltjes rond. Wie drinken wil legt geld op tafel en maakt zijn bestelling over. De gargon bedient en betaalt zich zelf zolang men wisselgeld op tafel laat liggen komt ie bij elke Mevr. Marie Van Boven - Ghijsels (84) in,gezelschap van haar doch ter Mevr. De Pelsmaeker - Van Boven Camilla (53) haar kleindochter mevr. Spaenhoven - De Pelsmaeker Godelieve (25 j.) en achterklein kind Veerle Spaenhoven 3,5 jaar oud. (Ib) café-ronde iets bestellen. Maar belangrijker, blijft toch het volledig gebrek aan kulturele verenigingen. Wel heb je de gekende Belgium-klubs, waar sinds jaren de geïmmigreerde families, elkaar treffen. Toch blijft ook in deze klubs de strenge alkoholwet strikt toe gepast. Pas sinds kort mogen minderjarigen ouder dan 18 jaar een drankgelegenheid binnen, en in sommige hotels bestaan er afgescheiden ruim ten voor mannelijke en vrouwe lijke bezoekers met deze toe geving dat een man zich wel bij een vrouwelijk gezelschap mag voegen om zijn steak champignon naar binnen te gaan werken. Nu al deze maatregelen be hoeven ons wel niet te venwon deren als je weet uit welk alle gaartje de allereerste geïmpor teerde bewoners van Amerika bestonden. Strenge maatrege len op gebied van hygiëne wa ren rond de eeuwwisseling, beslist geen overdreven luxe. Maar nu lapt de jeugd die ver ouderde janboel lustig aan haar laars (of indische sanda len). Zeker geholpen door deze strenge en strikt toege paste alkoholwetgeving, «hok ken» zo zegt de h. De Pels maeker, deze jongelui bijeen en drinken de illegaal ver voerde whisky ergens klandes- tien uit terwijl in deze middens ook hasj wordt verbruikt. Maar wat droom je jezelf voor, enkel in de scholen bestaan er jeugdklubs en ook daar blijft voor de drie maal zessers een pintje taboe. Legio aan de Britse situatie, verenigen de jongeren zichzelf en zo ver breekt men stelselmatig het kontakt onder de generaties. Je kan gerust stellen dat de New Style algemeen wordt aangenomen. Eens bakvisleef tijd ontgroeit, stellen de jonge ren zich onafhankelijk van thuis op. Het mooie Kanadese voorbeeld volgend, maar dan met wat minder kontent (voor verslaafden nog enkel watshit) werken er freaks onder hen. Deze lopen enkele weken van huis weg tot hun centjes op zijn ze trouwplannen krijgen of de auto van paps beginnen te missen. Maar zeker is dat de razzia's van de politie, aan deze hele situatie niet veranderen. Ten slotte mag men ook niet verge ten dat het grootste deel van het kulturele leven, wat muziek betreft zeker, zich in deze mid dens afspeelt, en op dit gebi.ed het platteland weinig te bieden heeft. Voor de tabaksoogsten of deze van maïs en tomaten wordt reeds sinds vele jaren beroep gedaan op Europese studen ten. Weinige jonge Kanadezen voelen zich daar toe aange trokken. Maar ten slotte heb je in Ka nada ook nog een kleine min derheid van niet verdreven of uitgeroeide, autochtone bewo ners. Sommigen onder hen hebben zich nooit aangepast. Zo bestaat er nog een sekte van zachte jongens en meisjes die vooral om hun eerlijkheid bekend staan en enkel van de landbouw leven. Wanneer je bij hen bijvoorbeeld kersen koopt; verwijderen ze de steeltjes zo dat je geen verlies hebt op je kilootje. O ja, en dan zijn er nog enkele reservaten waar ten behoeve van gekke toeristen, de wijze tovenaar nog eens zijn pluimen op het hoofd zet voor de enkele dollars van een of andere za kenman met vakantie die «zijn kleurenfilm (met klank) van het jaar aan het draaien is»... Lieven Matthieu Opgravingen zij «in» in de streek van Aalst en elders. Te Moorsel zoekt men ijverig in de omgeving van het «Hof Texel» en te Aflligem had onlangs een geslaagd archeolo gisch werkkamp plaats door vrijwilligers onder leiding van Heemkunde-Kringen en Geschiedkundige Verenigingen. ..-I? _;:-3 IN 1974 Ondanks het weinig gunstig weer met die fameuze zomer en verregende herfst, werd praktisch elke zaterdag ge werkt en ontdekte men spoe dig, op kleinere of grotere diep te. overblijfselen van muren en fundamenten waarvan het be staan wel werd vermoed via oude plannen en gravures maar die toch sterk van de vermeend gekende gegevens bleken af te wijken. Daartussen vond men een haast onover zichtelijk geheel van scherven aarde- en glaswerk waaruit men soms volledige kruiken wist samen te stellen. De aan wezigheid van bepaalde soor ten aardewerk liet reeds inte ressante konklusies toe in ver band met de eigen aktiviteit en de betrekkingen van de abdij met de buitenwereld. 1975 Dit jaar hebben de opgravers zich vooral toegelegd op de studie van de oude abdijge bouwen. Tevens hebben ze andere opgravingen rond ab dijen bezocht en hebben ze de voorhanden zijnde gegevens zeer nauwkeurig geklasseerd om nog met meer kennis van zaken een nieuwe onderzoek speriode te kunnen beginnen. WERKKAMP Zo rijpte het plan een oudheid kundig werkkamp te organise ren van zaterdag 19 tot en met zaterdag 26 juli. Mensen wer den gezocht die zich totaal on baatzuchtig en met grote voor zichtigheid gedurende een week wilden inzetten voor de opgraafwerkzaamheid Niet minder dan 25, vooral jonge mensen, beantwoorden die oproep en werkten in onder linge voorbeeldige verstand houding. Vooral mensen met een histo rische knobbel voelden zich fel aangetrokken, toonden hun uitermate grote leergierigheid en smaakten een gemeen schappelijke voldoening bij elke nieuwe vondst. Ook een ploeg van de TV, afde ling Schooltelevisie, kwam ter plaats en maakte een hele reeks opnamen voor latere uit zending. RESULTATEN «Merwaardige vondsten» heeft men tot hiertoe nog niet ge daan. Geen beeldjes, geen kunstvoorwerpen, geen schat ten! Daarentegen wel enorme hoeveelheden scherven van al lerlei soort. Daarenboven stellen de ont dekte fundamenten ons steeds voor nieuwe problemen. Gedu rende de werkweek stootte men immers op de machtige fundamenten die architekt De- wez juist vóór de Franse Om wenteling had laten aanleg gen. Muren die kunnen dateren Welke letters, op welke muren? (jm) Toch al heel wat resten gevonden, (jm) uit de 12e eeuw werden ont dekt en ook hier en daar skelet ten en grafstenen. Juist omdat het labirinth van fundamenten en muren zo overzichtelijk is blijft het werk zo boeiend. Wat zal het wor den? Gedacht wordt reeds dat het werkelijke Affligem anders en groter is geweest dan be staande gravures laten veron derstellen TENTOONSTELLING Gehoopt wordt binnen afzien bare tijd de resultaten van deze opgravingen blijvend te kun nen exposeren in een museum aan de binnenkant van de ab dijhoeve. Intussen kan men op zondag, rond 16 u., onder begeleiding, reeds een bezoek brengen aan de opgravingen. Ook op zaterdag, tussen 10 en 16 u., kan men de opgravingen bezoeken en wordt door een lid van het team uitleg verstrekt. In 1976, tijdens de augustus maand, volgt dan een tentoon stelling met de resultaten van twee jaar onderzoek. In een passend kader van het Kultureel Centrum zal dan een indrukwekkende hoeveelheid materiaal gepresenteerd wor den samen met oude plannen en gravures. l H VRIJDAG 8 AUGUSTUS AFFLIGEM 20 uur: Vooropening tentoonstelling «Kunst uit Polen» in Kul tureel Centrum met inleiding van prof. Frans Vyncke. De ten toonstelling is open op zaterdagen van 14 30 tot 20 uur en op zondagen (ook 15 augustus) van 11 tot 13 uur en van 14.30 uur tot 20 uur Open tot 24 augustus. ZONDAG 10 AUGUSTUS: AALST: 21 uur: in CSV, Wellekensstraat45, zondagavondfilm van de lach met Asterix en Cleopatra. ONBEKENDE POEZIE IS ONBEMINDE POËZIE Poëzie is niet bepaald de meest populaire kunstvorm. Deson danks zijn er vermoedelijk tientallen jonge en minder jonge mensen die er de muze van opvrijen. De meeste onder hen zullen echter nooit de erkenning vinden die ze met enkele van hun gedichten verdienen. De oorzaken hiervan zijn veelvuldig. Slechts weinigen kunnen voldoende waardevol materiaal bij een schrijven om zonder blozen aan te kloppen bij een of ander uitgever. Het is dichtvorm gestalte geven van strikt persoonlijke gevoelens of ervaringen mondt bovendien vrij vlug uit in een weinig kommeraëel aantrekkelijk wordt. Er zijn nog heel wat andere redenen, maar goed, vele prachtige werkjes verdwijnen aldus in de wereld der huisarchieven. Hierbij aansluitend doet de redaktie een oproep aan elke lieve en minder lieve lezer: grabbel als een verbeten politiehond op de bodem van de lade, zoek er de produktjes van je schrijver stalenten uit, stuur er ons enkele van op en wact tot je de zwoele stem van één onzer redaktiesekretaressen aan de telefoon hoort. Wij nemen dus kontakt op met u en bieden u de publikatiekansen die je misschien nietdirekt naar de volgende nacht van de pozie zullen brengen, maar dan toch zeker het publiek van vader, moeder en de kanariepiet zullen uitbreiden. Van goede intenties wel voorzien wacht de redaktie ongedul dig op de eerste reakties!. Redaktie-adres: De Voorpost, Pontstraat, 64, 9300 - Aalst. Tel. 053-70.41.19. De wereld van slakkenhuizen en lieve vrouwebeesten: het gedichtenboekje van Roger Vonck. Een rare vogel: Roger Vonck. Raar, zelfs in de betekenis van mooi met het rond brilletje dat zijn dichtersneus siert. Vreemd bovendien, met z'n geslotenheid en soms gemaakte schuter- heid. Alleszins iemand die zich, net als zovele anderen, in een hopeloos zoeken naar integratie in de voor hem knotsgekke wereld konstitueel niet in staat schijnt gelukkig te zijn. Aldus in z'n gedichten: rijpe vruchten achteraan in de tuin uit de poëzieboom geplukt. Een tuintje waar de bok en het schaap zich onwel snoemen aan de sappigste, moeilijk verteerbare njmpjesvruchten. Dit journalistiek bokkesprongetje laat ons toe neer te ploffen in de beeldrijke wereld van hinderende kommunikatiestoornissen waarin zijn werk wortek kan schie ten. -Van morgen werd ik wakker door het blaten van een schaap in de schuur naast de mijn. De boer en ik speelden wat, benhuur. Ik spurt door heel 't konijnenhok en ontsnap aldus met de langste gaap. - Uit «Cupido bij de politie» En zo zou ik nog uren verder kunnen gaan zou iemand anders in zijn plaats zeggen. Een hele Voorpost vol gewaagt hier iemand te zeggen maar wij weten dat de vogelpikkiub «De Flierefluiters» wat verder in dit blad aan de beurt zijn. Daarom vissen wij lukraak twee werkjes uit de stapel paperassen naast ons «Trein»: een bizaar spoorwegtarereel en tot slot het inti mistische «Dan ben ik voor niets geboren». Dat zal Roger Vonck wel niet zijn! TREIN een geluid slingert door m'n hersens en ik merk: alles wat ik vroeger ben geweest ligt als ijs in een glas immens opgestapelde feiten en ik luister naar het tikketitk de vrouw naast het venster die r die er nog wel hij wou staan maar het niet meer kan ze wil dood zijn. r de kootjes kijkt het meisje naast mij die een tandeloze mond is geworden me niets meer te vertellen heeft enkel nog te bijten. de man die een mondeloze tand blijkt te zijn geworden die ligt te sudderen in eeuwen rnelacholie van bang zijn voor een kindergezicht in z'n droom die als een hondje loopt en als een hondje met me wou vrijen. de begrafenis ondernemer op de andere bank die zich een oor afsnijdt zodat het ganse kompartiment onderloopt met bloed en ik zelf dan een wolkje op een bank onder het bagagenet dat dreigt uit te regenen zodat alles onderloopt ook de overige komparlimenten «DAN BEN IK NIET VOOR NIETS GEBOREN» als ik eindelijk val en zachtjes naar beneden zweef als de wind me draagt I en de zuidwind en de westwind met me wandelen gaat I joelend spelen gaat I als kinderen naar me kijken j en gieren van de pret I me willen grijpen, onbegrijpend I als ik de sterren zie I en langzaam naar de hejde zweef I en daar dan bruin en rottend jou m'n leven geef I en hen ik niet voor niets geboren I misschien... i Tot daar ons kijkje in het werk van Roger Vonck. We zijn stellig overtuigd van z'n kunnen, wensen hem veel sukses toe en I zoeken naar de machinetoets waar een punt op staat. R. De Witte L.

De Voorpost | 1975 | | pagina 20