H€R€K D D7 DRIEGHE B.S.P. N AALSTERSE AKKEFIETJES K.P. P.V.V. HOF SOMERGEM VIERT VOOR DE ZEVENTIENDE MAAL HOPFEEST TAPIJTEN De grootste speciaalzaak in omstreken van tapijten tapis-plain 1000 m toonzalen TOONZAAL 1e VERDIEP 4 - 8-8-75 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. ONS SYSTEEM IN VRAAG GESTELD Een van de ergste kwalen waarmede ons land momenteel heeft af te rekenen, is het spook van de jeugdwerkloosheid: 52.000 jongens en meisjes (-25j.) zijn vandaag zonder werk. Alleszins geen referentie voor de regering Tindemans, met wie alles «anders» ging worden! Een erger zaak. Veel erger nog dan bij volwas senen komt de werkloosheid: bij jongeren aan. Jarenlange studies, moeizaam verworven kennis, opgekropte verwach tingen en dan plots... de grote ontgoocheling: geen werk!... en dit terwijl de jongeren rondom zich nog zovele onopgeloste problemen en dringende behoef ten ontwaren: ouderlingen vra gen om bijstand en menselijk kontakt, zieken om verpleging, families behoeven hulp, kin deren hebben behoefte aan begeleiding, enz... Op de jongeren zelf heeft een dergelijke situatie vooral een psychologisch - nefaste invloed: waarom zouden ze zich immers nog inzetten, vermits men hen blijkbaar toch niet nodig heet, vermits het blijkbaar ook zonder hen wel gaat, vermits men toch voor hen niets beter kan bedenken dan «stempelen». Arm Vlaanderen. HET SYSTEEM EN DE REGERING SCHULDIG Een systeem dat er zelfs niet meer in slaagt de jongere generaties op een maatschap pelijk - zinvolle wijze te betrek ken bij het arbeidsproces (in de ruimste zin van het woord), hen te laten meewerken aan de maatschappelijke vooruitgang voor eenieder en hen te laten delen in de vruchten van die vooruitgang is dringend aan een in-vraag-stelling, aan een her ziening van zijn doelstellingen en werken toe. De massale jeugdwerkloosheid, die een struktureel karakter dreigt aan te nemen, is een rechtstreeks uitvloeisel van het geldende kapitalistisch- ekonomisch systeem. Dit sys teem, dat gekenmerkt wordt door een massale koncentratie van economische macht en zeggenschap in de handen van enkelen, gekoppeld aan een ongebreideld streven naar winstmaximalisatie, ontziet niets of niemand. Alleen de cijfers tellen! Dit systeem draagt permanent de kiemen van instabiliteit en krisissen in zich. Een regering, die geen korrek- ties aanbrengt aan dit systeem, het niet binnen nieuwe banen leidt, maar daarentegen de ongeordende ontwikkeling van dit systeem verder in de hand werkt omdat ze blijft vertrouwen op het (totaal achterhaalde) zelfregelend karakter ervan, maakt zich mede schuldig aan de voorwoekerende uitwassen van het systeem, waarvan de massale (jeugd) werkloosheid, de inflatie, de sociale onge lijkheid en de permanente bedreiging van de wereldvrede slechts de essentieelste zijn. HET SOCIALISTISCH ALTERNATIEF Het socialistisch alternatief gaat uit van de grote principes die door alle internationle konfe- renties, conventies en vredes prijzen worden gehuldigd: soli dariteit, broederlijkheid en ge lijkheid. Wij zijn van oordeel dat de regering én de nodige verbeelding, én de nodige in strumenten, én de nodige finan ciële middelen moet kunnen opbrengen om de jongeren in te shakelen bij de realisatie van de moderne welvaarts- en welzijns- straat. Een regering die daarin niet slaagt, is niet langer waardig nog langer het beleid van dit land in handen te houden. Het realiseren van deze doelstellingen kan alleen langs grondige struktuur- en mentali teitswijzigingen om. Alleen een samenleving, waarin het «zijn» belangrijker wordt geacht als het «hebben», waarin het er niet langer om gaat wat men «heeft», dan wel om wat men «is», een samenleving waarin het ge meenschapsbelang sterker doorweeg dan het enge en vaak kortzichtige individueel belang, zal er in slagen in de toekomst Aan de gemobiiiseerden van 1939-1940 wordt het statuut toegekend. Wie hierover meer inlichtingen wenst te vernemen kan terecht bij de Nationale Strijdersbond van Aalst en dit iedere zaterdagvoormiddag van 10 tot 11 uur in lokaal De Klok, Molenstraat 1 De stad verwerft de eigendom aan de Moorselbaan 16 als uitbreiding van de aldaar, terrein oud slachthuis, aan te leggen parking. Werkgroep Leefmilieu en het Aalsters stadsbestuur tekenden protest aan tegen de voorgenomen hoogbouw aan de inkom van de Dieppestraat aan het Rond Punt, waar een appartement van 12 meter hoog zou opgetrokken worden. Stedebouw oordeelt er echter anders over en zich baserend op een vroeger BPA mag bet appartement er komen. Op donderdag 28 augustus gaat het stadsbestuur over tot de aanbesteding voor het aanleggen van terrassen aan het sanitair gebouw «Osbroek». evenals voor de uittrustingswerken aan de omgeving sporthal Rozendreef. 9, 10 en 11 augustus is hét weekeinde van de Sint-Annafeesten. Alles speelt zich af in en reuzetent in de hovingen van het Kasteel Ter Linden. Zaterdagavond komt de Karl Herbergshow, zondagnamiddag speelt de akkordeonschool van Paul Herry voor u en brengen de Franky's humor die er wezen mag. Zondagavond presenteert Lize Marke haar show. Maandagnamiddag speelt het orkest Swinging Safari en 's avond is er de Margot en de Bossem Band. Vanzelfsprekend biedt dit feest u ook een bodega, restaurant en een «patershol». Voor velen blijft de vervallen toestand waarin het kasteel Devis aan de afrit van de autosnelweg en het niet onderhouden park een doorn in het oog. Door verenigingen van natuurliefhebbers werd de Minister van Openbafe Werken om lichtingen verzocht, daar het Ministerie er het oog op had laten vallen voor een bestemming van openbaar nut. Evenwel blijkt niemand de juiste administratieve situatie te kennen. Is de aankoop door de Staat gebeurd? Welke bestemming krijgt het kasteel en het park? Vragen die vooralsnog open blijven terwijl het kasteel aan een steeds verdere staat van verval ten prooi is. Trouwens met andere bezittingen van de familie Devis is het net eender. Het prachtige herenhuis op het Stationsplein, het kasteel op Ten Berg en een eigendom te Moorsel zijn er al even deerlijk aan toe. Daar het gaat om partikulier bezit kan men niet tussenkomen, terwijl het anderzijds toch tegen de borst stotend is. Op maandag 11 augustus om 10.30 uur gaat in de raadszaal van het stadhuis een ontvangst door van «Rotaract» een groep jongeren van verschillende nationaliteiten. Het Nationaal Jeugdorkest van Zuid-Afrika zal op dinsdag 9 augustus te 20 uur in de St. Martinuskerk een koncert uitvoeren. Op het programma de ouverture The Waps van R. Vaughon - Williams. Still live with moonbeams van Peter Klazow. Violin concerto in G. Minot op 26 van Max Burch. Symphony nr. 8 en G. Manor op 88 van Antonin Dvorak Het orkest bestaat uit 90 jonge mensen, alle afrikanen engels en Irans sprekend. Dit kondert gaat door onder auspiciën van de Minister van Onderwijs, Kunst en Wetenschap van Zuid-Afrika en van het stadsbestuur Aalst. Kosteloos. JOHAN VELGHE zijn jongere generaties te ont rukken aan de algehele ver vreemding waarvan ze nu het slachtoffer zijn en waarvan de vervreemding t.o.v. de arbeids- wereld, zo materieel als psycho logisch. slechts één aspekt is. Wij zijn van oordeel dat, zo men wil verhinderen dat de algehele maatschappelijke vervreem ding, met al zijn problemen die eraan vast zitten tot de maat schappelijke ontbinding of fa- scizering toe, verder om zich heengrijpt, men dringend toe is aan een radikale maatschappe lijke ommezwaai: wij moeten afstappen van het alleen alléén- zaligmakend principe van de winst als motor van het ekono- misch en maatschappelijk han delen en ons meer gaan richten op het globale maatschappelijk belang als «Leitmotiv» van gans ons ondernemen. Binnen het kader van deze globale doelstel ling zal ongetwijfeld ruime plaats overblijven voor het kreatieve menselijk denken en handelen, voor de uitdaging tot privé-initiatief. m.a.w. voor de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid. Er zal maar één fundamenteel verschil zijn met het huidige kapitalistische sys teem: de finaliteit, de doelstel ling zal niet langer het belang zijn. maar het welzijn en de welvaart van allen. MARTIN HUTSEBAUT POLITIEK SEKRETARIS BSP-AFD. AALST DE MAATSCHAPPIJ WAARIN WU LEVEN Teruggekeerd van een onverge telijk verlof in de Sovjet-Unie en een diepere kennismaking met de Sovjet-mens, zoals hij is, kwam als een koud stortbad een massa berichten uit onze westerse pers op ons af. Een korte bloemlezing volstaat. Onze eigen regering wil gaan snoeien in de gezinsinkomens waarbij werkloosheidsuitkerin gen betrokken zijn m.a.w. den dop belasten. De Amerikaanse «Coronet-Car- pet»-fabriek, een paar jaar geleden te Lanklaar met ruime staatssteun opgericht heeft be sloten zonder boe of ba op te doeken. De ontslagbrief kwam bij de personeelsleden tijdens de kollektieve verlofperiode thuis toe. Wie dacht dat het onderwijs bij ons gratis is, is er aan voor de moeite. Het inschrijvingsrecht voor de Gentse Universiteit bedraagt nu reeds 5.400 F per jaar, deelnemen aan de eksa- mens kost er 1.000 F. Uit de heksenketel van de Amerikaanse C.I.A. (inlich tingsdienst) komen steeds meer korruptie, moordplannen en andere schelmenstreken te voor schijn. De Chileense diktator Pinochet heeft aan een Uno-kommissie voor mensenrechten botweg de toegang tot Chili verboden. Het monteren van de konink lijke troon, tapijten en markie zen voor het Te Deum van 21 juli. in de St-Michielskatedraal te Brussel heeft... 497.370F. gekost. Volgens het Britse blad «The Sunday Times» worden bij de USA-marine wegens moord ter dood veroordeelde soldaten uit de gevangenis gehaald om opgeleid te worden tot «beroeps- doders». Het VS-magazine «Time» meldt dat in 1974 188.000 maatschap pijen en handelaars failliet gingen. Voor 1975 wordt op het rekordcijfer van 250.000 gere kend. Onze wielerliefhebber E. Geir- land gaf in een TV-intervieuw toe dat men bij de liefhebbers overwinningen koopt aan 3.000 F 't stuk. Hij werd door de Belgische Wielrijdersbond prompt voor onbepaalde tijd geschorst. En dan maar roepen en tieren en supporteren. Dr. Donald Coggan, Anglikaans aartsbisschop, heeft nu de, «duiveluitdrijving» geregle menteerd. Er waren reeds wer* kelijke moorden gebeurd. Anglikaanse teologen hebben aangedrongen op de totale afschaffing maar Dr. Coggan is van mening dat de «duiveluit drijving» moet blijven bestaan. Hij zou misschien kunnen beginnen met zichzelf. De 41-jarige Prins Armand de Merode werd aangehouden. Hij is beheerder van maatschappij en. maar lichtte buitenlandse werkers op en stopte tegen belofte van werkverschaffing enz. tienduizenden franken in eigen zakken. Exxon, de grootste oliemaat schappij ter wereld, heeft 48 51 miljoen dollar uitgekeerd aan Italiaanse politieke partijen, de kristen-demokraten bv. kregen 12 miljoen, de sociaal- demokraten 5.2 miljoen. Grote bedragen werden ook geïn vesteerd in steekpenningen. Is dat «het goud van Moskou*? Daarmee is de reeks verre van af, wie ogen heeft om te lezen of oren om te horen kan dagelijks deze lijst met ontelbare voor beelden aanvullen. Dat ook is de «vrije wereld», de kapitalistische maatschappij waarin wij leven. Alstublieft! Moet er nog zand zijn? JOS DEGEYTER VAKANTIEZORGEN VOOR REGEERDERS Alhoewel voor de regering de verlofperiode is begonnen, zul len verschillende ministers met vakanti ezorgen vertrekken. Zeker is dat het geval voor de minister van Ekonomische Za ken. Door de recente uitspraak van de Raad van State waarbij de beslissing van zijn voorgan ger, de BSP-minister Simonet, wordt vern.ietigd is de regering geconfronteerd met de moge lijkheid van een belangrijke schadevergoeding te betalen aan de firma's van de petro- leumsektor. Daardoor is te vens de vernieuwing van het programmakontrakt met de oliesektor in moeilijkheden en kan morgen de betwisting oor zaak zijn van bevoorradings moeilijkheden. De bevoorra ding van het land met petro- leumprodukten is on onze mo derne maatschappij een le vensnoodzaak, zowel voor in- dividuele'personen als voor het ekonomische leven. Anderzijds is het negeren van de beslissing van de Raad van State een gevaarlijk voor gaande want dat zou inhouden dat de bestuurders in onze democratie niet langer meer moeten rekening houden met straffen bij wetsovertreding, daarom zal de regering samen met de minister van ekonomi sche zaken omzichtig moeten tewerk gaan om deze nadelige toestand in de meest voorde lige omstandigheden te verla ten. En dat het nieuwe oliepro bleem meer een gedeelte is van de moeilijke sociale en ekonomische toestand van het land begint nu stilaan eenieder te beseffen. Enkele maanden terug werden de waarschu wingen en oproepen nog zor geloos afgewimpeld. Is daarom thans het ogenblik niet aangebroken om alle partners uit de sociale en ekonomische kringen samen te brengen en gezamenlijk een oplossing te zoeken voor onze ekonomi sche moeilijkheden die tevens deze zijn van de ganse Wes terse wereld. Dat daarbij door alle partijen inspanningen zul len moeten worden geleverd staat buiten alle twijfels. In de eerste plaats moet de regering echter het voorbeeld geven. En men kan zich de vraag stellen of Tindemans voldoende mid delen heeft voorzien om de economie op gang te trekken. Dat dit niet alleen kan gebeu ren door hulp via financiële in spuitingen is een feit waarover vele verantwoordelijken het eens zijn. Men verwacht meer van het verminderen van de lasten van de individuen en het bedrijfsle ven dan van inspanningen en hulp voor bepaalde bedrijfs- sektoren. Maar de herneming van het economische leven en daarbij de mogelijkheden voor nieuwe stappen in de sociale vooruitgang is afhankelijk van een geheel van maatregelen en middelen. En met die oplos singen zal de regering moeten terug keren uit het verlof, wil ze in september de beslissingen treffen en de nodige middelen inzetten om het tij te doen ke ren. Diane D'haeseleer METEN OP HET STADHUIS Op de binnenkoer van het stadhuis, stevig in de muur geklonken, bemerkt men "een oude maat: de roei. Gaaf bewaard is de metalen staaf, met de inkepingen van de onderverdeling' nog gaaf erin. Deze maat dient om grond te meten. Het stadsbestuur wendt de maat wellicht ook aan om de diepte van de stadskas te meten. (JM) Aan den andere kant van 't stad, ligt Hof Somergem. Als de Aalstenaars deze tuinwijk van de Kleine Landeigendom men zijn leren kennen dan is het wel door de jaar op jaar el kaar opvolgende Hopfeesten in de oogstmaand. Het plaatselijk komitee van de Hopfeesten is geen lukratieve vereniging voor eigen nut. De organisatoren verenigden zich om aan sociale aktie te doen. Met een deel van de opbrengst worden jeugdverenigingen, gehandikapten en sociale ge vallen van de wijk geholpen, leder jaar wordt een St.- Maar tensfeest ingericht en wordt het Home voor verlaten kinderen in de buurt bedacht. Een restant van de opbrengst gaat echter naar de eigen buurt voor tuin gereedschap, ladders en het eigen lokaal, dit alles ten nutte van de buurtbewoners die dan vrijelijk dit gemeenschapsma teriaal mogen gebruiken. HOPDUVEL Hof Somergem had echter nog iets anders in petto. Voor een achttal jaar ontstond de idee bij de buren om een karnaval- groep «De Hopduvel» op te richten. Zo gezegd, zo gedaan en in 1968 werd aan de karna- valstoet reeds deelgenomen met een grote hopduvel en een groep van een veertigtal per sonen die niet alleen te Aalst i n de daaropvolgende jaren suk- ses genoot, doch ook in de Wieze-oktoberstoet en op de hopfeesten te Poperinge. Een zwakkere rekrutering maakt dat de Hopduvel voorlopig op geborgen blijft. De beperkte werkgroep die momenteel de organisatie op de wijk in han den heeft, met Georges Calle- baut, Gustaaf Sonck, Gaby Temmerman, Pierre Heirman, Frans Verbeeck, Pierre Uvin, Augustin Schollaert, Bob Blon- deel en LucBlondeel, hoopt op een spoedige kentering. Vrijdag 15.8.75 14 uur: wandeltocht dwars door het Falluintjesland met de medewerking van VTB en VAB. Inschrijving van 12 tot 14 uur in de feesttent, Potaardestraat: Prijs 20 fr. Leden van VTB en VAB: Prijs 15fr. Vanaf 18 uur uitreiking der oor konden: verrassingen zijn te vens voorzien. 18 uur; gezellig samenzijn met het orkest Louis Lind. Zaterdag 16.8.75 16 uur: Grote belotwedstrijd - 5000 fr. vooruit. Inleg 25 fr. 20.30 uur: Ten dans met het orkest «The F.S. Band» met zijn prachtig en uitgebreid re pertorium. Zondag 17.8.75 10 uur: H. Mis voor de overle den leden van de tuinwijk, met koor onder leiding van pater Dom Bernard in de parochiale kerk van St. Jan. 20 uur: Optreden van het or kest «Alberic Frank» waarlijk iets voor de muzikale fijnproe vers. Maandag 18.8.75 14 uur: koffietafel: ter gelegen heid van het jaar van de vrouw worden eveneens alle mannen van de tuinwijk uitgenodigd voor een tas koffie. 16 uur: gerrebolling voor alle mannen en vrouwen naar 100 kippen. Tombola voor alle aanwezi gen in de feesttent. 20 uur: muzikaal slot der 17e Hopfeesten met het puike dan- sorkest «Jo Rocking» Tombola's en talrijke verras singen. Tuinwijk Hof Somergem is ge legen aan Terminus van stadsautobus lijn 2. Hoek 45 9320 OUDEGEM Tel. (052) 42.37.54 J KOOP RECHTSTREEKS TEGEN j FABRIEKSPRIJZEN Wij zijn geen winkeliers maar de fabrikant zelf van alle soorten I I binnendeuren en staande klokken met waarborg, eigen herstellingsdienst. ^WESTMINSTER massief eik hoogte 2.20 m 3 ge il wichten: 19.900 F WESTMINSTER in notelaar hoogte 2.20 m 3 ge-1 wich,en i 19.900 F| Door eigen fabrikatie en import zijn al onze prijzen buiten concurrentie Vrije ingang I Open in de week van 18 tot 20 u. I Zaterdag, zon- en feestdagen van 10 tot 20 u. open I De maandag gesloten Molenstraat 28A, Aalst TEL. 053-70.19.03 Open van 9 uur tot 20 uur zondag gesloten.

De Voorpost | 1975 | | pagina 4