LUSTRUM MET EEN KNIPOOG NAAR MODERNERE JAZZ VIJFDE JAZZFESTIVAL TE DENDERMONDE Meer dan één festivalbezoeker heeft een schampere opmerking gemaakt toen hij vorig jaar zijn gelaarsde voet allengs in de blubber voelde wegzakken en de gulpjes modder pikant zag opborrelen, telkens hij zich enige stappen verder waagde. Voor de tweede keer nu trekken de festivalgangers naar Rijbaan Piet en plengen de organisatoren nu al iedere ochtend zoenoffers om zonnig, en vooral droog, weer af te smeken. Feit is dat de festivalweide tegenover vorig jaar aan waarde ingewonnen heeft. Vooreerst ligt het terrein nu hard en vast, waar het in '74 nog kort voor het festival omgeploegd werd. Het terrein is ook niet meer zo wijds, zo ijselijk ruim en is gezelliger geworden, intiemer, alsof het daar vroeger nog niet intiem genoeg was. De dijk naast de nieuwe Denderbedding werd immers doorgetrokken zodat een stuk van het vroegere terrein afgesneden werd. Ook het lieflijke hoevegebouwtje, waarlangs je in het verleden Rijbaan Piet betrad, is verswunden, zodat je nu de festivalweide langs de Appelse Schoolstraat moet binnenvallen. Het grote podium heeft een nieuwe plaats gekregen, dichter bij de overdekte manége, en ervoor werd een berm aangelegd. In die overdekte manége, die plaats kan bieden aan 1.500 mensen, worden geen koncerten meer geprogrammeerd. Er zal nog wel gemusiceerd worden, maar dat zullen optredens van okkasionele bands en jam sessions worden. Op het openluchtpodium loopt het programma er zoals op de vorige festivals. Elk orkest speelt tweemaal 40 minuten, de pauzes bedragen telkens 10 minuten, zodat het programma tweemaal herhaald wordt. Programma Eerste vaststelling: op het programma van het jazzfes tival '75 staan niet direkt heel grote namen, geen grote trekpleisters, al zijn het stuk voor stuk steen- goeie bands, die bij het grote publiek misschien minder bekend overkomen, maar bij een doorsnee-jazz liefhebbers wel vertrouwd in het oor liggen. Tweede vaststelling: het internatio naal jazzfestival van Dender monde, dat met New Or- leansjazz naam gemaakt heeft, blijft New Orleansjazz programmeren, maar zet anderzijds de deur op een kier voor modernere jazz, zodat het een frisser, geva rieerd festival wordt. Max Collie's rhythm aces Dat Dendermonde geen af stand neemt van de oude stijl-jazz, blijkt vast uit een nieuwe programmatie van Max Collie's Rhytm Aces. Reeds meermaals in de bunker te gast en grote attraktie van het eerste jazzfestival, bestaat de groep al tien jaar en wordt hij als de mefest dynamische traditional jazz band van over het kanaal beschouwd. Verwierf grote bekendheid op de Hamburgse Hot Jazz- meeting. George Maycock trio Dit internationaal combo uit de USA wordt geleid door Maycock himself, die sterk beïnvloed werd door Art Tatum en Oscar Peterson. Ali Haurand is de bassist, Big Fletchit de. drummer en scat zanger. Hun gast is: Wilton Gaynair Deze jamaïciaan speelde bij Tubby Hayes en Stan Ken- ton, alvorens hij in 1964 als tenorsax in het orkest van Kurt Edelhagen belandde. Gold Washboard hot jazz compagny Is een heel grote naam in Polen, hun heimat. Ze wonnen de Poolse Hot Jazzmeeting 1974 en maak ten heel gewaardeerde be werkingen van Poolse volks muziek. Ze treden hoofdza kelijk in Scandinavië op, doen zelden onze kontreiën aan, zodat men hun Dender- monds bezoek niet mag missen. Traditional Jazz Studio Een tweede Oosteuropese band is de Tsjechoslovaak- se Traditional Jazz Studio, die 1959 door enige Praagse studenten in het leven geroepen werd. In een early big band style van Fletcher Henderson, Louis Russell en Don Redman brengt de Traditional Jazz Studio jazz- classics van King Oliver, Jelly Roll Morton en W.C. Handy. Deze Praagse band, die ook 's vrijdags aan treedt, begeleidt de door gaans lieftallige zangeres Eva Svoboda. Bud Freeman De rhythm section van de Traditional Jazz Studio gaat ook de 69-jarige Amerikaan Bud Freeman begeleiden. Freeman speelde onder meer bij Eddie Condon, Wilton Cuvnair Max Collie Mikey Baker Deze Amerikaanse blues gitarist-zanger werd in 1924 in Louisville (Kentucky) ge boren, luisterde intens naar Charlie Christian en Charlie 'the Bird' Parker en maakte opnamen met Ray Charles, Big Joe Turner, Champion Jack Dupree, Memphis Slim en anderen. Als performer is hij niet zo bekend, omdat hij zich voornamelijk toelegt op het schrijven van muziek boeken en arrangementen. Ted Easten Jazzband Wel de bekendste bandzes weken lang in Avro's Top Pop. De jazzgroet van onze Noorderburen. Vic Dickenson en Buddy Tate Zijn bekende Amerikaanse namen uit de swingperiode. traden ze eerst in de katedraal van Boston op, later in een jazzclub daar en overtuigden ze haar om naar De.idermonde te komen. Ann gaf haar ja-woord. Kaarten De ingangsprijzen werden wat verhoogd120 F invoor- verkoop en 200 F op 6 september. De voorverkoop is als volgt georganiseerd. Ofwel kan men storten op P.C.R. 000-0700677-46 van Honky Tonk, Bastion V, Leopold II laan, 9330 Den dermonde. De kaarten wor den je dan onmiddellijk toegestuurd. Let wel dat je de overschrijving vóór 1 september doet. Latere overschrijvingen geven aan leiding tot moeilijkheden. Inlichtingen vóór 18 uur tel. In Dendermonde: Platenzaak De Nil, Brus selsestraat Platenzaak Pavaco, Dijk- straat Optiek De Troch, Dijk- straat Café-restaurant, Brau- wershof, Ridderstraat VVV-Bureau, Stadhuis, Grote Markt. Café In den Swaen, Justitieplein Café Sportparadijs, Kas teelstraat Café Den Hert, Kerkstraat Platenzaak Télévallé Kerkstraat Piccadilly Pub, Viadukt Textiel Walraevens, Zand Edepe De Petter. Kon. Albertstraat Rijbaan Piet, Gentse steenweg Café-restaurant Bonapar te, Grote Markt piciën van het Festival van Vlaanderen. Er is een be langrijke steun van Sabena, van de NMBS, de stad Dendermonde en BRT II Oost-Vlaanderen. Op 6 sep-" temberiserde belangloze medewerking van 2 festival dokters, het Rode Kruis, de Brandweer, de ordediensten en tientallen medewerkers in, op, achter en voor de bars, de onvermijdelijke fri tuur en de stands met Hamburgers, salto's, hot- dogs, cervela, toast-canni- bal, broodjes, ijsroom, thee, koffie en smul-maar- op. Mogelijks gaan de bonnetjes meer kosten, in elk geval worden er enkel 33 centiliter-pinten geschon ken en dat wil toch ook wat zeggen. Of niet? PVDE Wingy Monone, Jack Tea- garden, Red Nichols, Benny Goodman en de Dorsey Brothers en was één van de vedetten van de World 's Greatest Jazzband onder leiding van Bob Haggart en Yank Lawson. The Jeggpap N.O. Jazzband Voor de vijfde maal present. Op hun zeer recente tournee in Engeland samen met Sammy Rimington, tikten ze in Boston de blueszangeres" Ann Smith op de kop. Samen met Ann Smith 052-21.41.17 en nè 18 uur tel.052-21.66.87. In Dender monde is het weer tonne- tjeskermis, het aloude re frein waar rook is, is vuur; waar tonnetjes zijn, zijn kaarten. In Zele: Café Pallieter, Lokeren baan Medewerking Voor de derde maal gaat het jazzfestival door onder aus- Mickey Baker

De Voorpost | 1975 | | pagina 5