ZUID AFRIKAANS JEUGDORKEST SPEKT VOOR KARNAVALPURLIEK TENTOONSTELLING IN DE BELFORTZAAL OPEN DOEK VOOR EEN BOEK KRISTIAAN VAN INGELGEM TE GAST IN ZOMERKONCERTEN TE DE PANNE SUKSESVOL OPTREDEN TE GENT KULTUURKALENDER 20 - 22-8-75 - De Voorpost Vervolgvan blz. 1 Als dit de bedoeling was weze gezegdmen slaagde er niet in, en het orkest musiceerde dapper door: een prachtig mooi adagio, met een oneindigheid aan variaties en Alberto Bolet afwisseling in instrumentatie. Driemaal is scheepsrecht, zegt het auditorium, en nogmaals werd Dvoraks symfonie als «finished» beschouwd. Maar de boer, hij ploegde voort «Dvorak», uitgesproken «dworsjach» is de Tsjechische benaming voor boer! De dirigent trok een heel be denkelijk gezicht, pinkoogde even naar de orkestmensen en vatte aan met het derde deel. Onmiddellijk daarop volgde het vierde deel zodat tenslotte de muzikanten ook hun werk konden verrichten zoals het hoorde. Menig lezer zal schrijver dezer met een «kwaad oog» bekijken, maar ik vond het echt noodzakelijk dit alles te vermel den omdat het een unicum betekende in mijn veelvuldige koncertavonden. Tevens wou ik vermelden dat het koncertgebouworkest van Amsterdam in september te gast is (Festival van Vlaanderen) en o.m. de negende symfonie van Schubert uitvoert. Die bewuste symfonie bestaat uit vier delen en duurt ongeveer vijftig mi nuten. Dit ter informatie. Nu terzake. Reeds eerder sprak ik mijn bewondering uit voor het Zuid-Afrikaanse orkest. Terecht trouwens. Naast enkele inciden tele misgrepen (slagwerk in Vaughan Williams ouverture «The Wasps») verliep alles vlot en wisten de muzikanten met volle overtuiging de partituren tot leven te brengen. Peter Klatrows «Still Live With Moonbeams» gaf de jonge mensen volop de gelegenheid het orchestrale palet in al zijn aspekten te belichten. Misschien Na een tijdje stilzwijgen lieten de kulturele stadsdiensten bij het begin van de zomerva kantie weer van zich horen en wel met een zeer opmerkelijke tentoonstelling in de Be lfortzaal, tentoonstelling die toegevoegd is aan het toeristisch informatiebureau. Een schitterend initiatief als men bedenkt dat al wie aan de stad vreemd is en informatie wil, systematisch met zeer goed werk van Aalsterse kun stenaars in kontakt komt. Een goede zaak voor het informa tiebureau dat nu ook de toerist-kunstliefhebber een soort museum voor moderne kunst kan voorstellen. Aalst dat veel kunstenaars telt, een dichtbevolkte akademie heeft en een lerarenkorps van de bovenste plank, moet dit in itiatief als een jaarlijkse traditie opnemen. Wij denken onmid dellijk aan het kultureel cen trum waar men in september hoopt te beginnen, met lot 2 en waarvan optimisten beweren datmenin 1980 aan lot3 zijnde de afwerking, zou kunnen be ginnen. Daar zal men, en dit is wellicht zeer futuristisch beke ken, een permanente tentoon stelling van zeer goed werk kunnen bezichtigen. Momenteel in de Belfortzaal verlenen veertien kunstenaars uit Aalst, Moorsel en Dender- houtem hun medewerking, ge steund door de bond van oud leerlingen van de Aalsterse Akademie (BOLASKA). Een zevental der eksposanten be horen tot het lerarenkorps van de Akademie: Mare De Bruyn, Lutgarde De Gendt, Jozef De Schrijver, Achilles Hutsebout, Herman Muys, Monique Muy- laert en Veerle Verhegge. Mare De Bruyn is vertegen woordigd met twee heel typi sche beeldjes: een gitaarspe ler en een gekruisigde Kristus, klein maar fijn. Wat niet de specialiteit is van Mare De Bruyn, maar toch opvalt, zijn zijn schilderijen een naakt en een bloemstuk. Lutgarde De Gendt brengt twee grote werken naar voor, kleur zwart, wit. Het is inleg werk uit marbriet waar zij wel licht met een schabloontech- niek surelementen wist uit te halen om die daarna te bakken Deze wit zwart grijs kombina- ties voelen bij een eerste ken nismaking nogal koud aan maar weten bij nader toezien toch met een verrassende sfeer te bekoren. Jozef De Schrijver, leraar kunstschilder, brengt een stil leven en een naakt, sumiervan kleur. Jan De Nijs, uit BOLASKA, stelt drie tekeningen tentoon, typische Jan De Nijs-kreaties, verhaal tekeningen, bestaande uit zes of meer delen, in pot lood en kleurpotlood. Het werk van Valery Héreman wijkt wat het onderwerp betreft, enigszins af van de rest. Zijn altaarstukken en zijn binnen- zichten zijn met grote mooie prentkaarten. Een frivole indruk laten de pot loodtekeningen van Achilles Hutsebout na. Alfons Huylebroeck, oud leraar. heeft de meeste werken in deze ekspositie Naast zijn houten beelden zijn er drie kleinere stenen kreaties, mooi /an lijn en vorm. Zijn twee schilderijen, een zich uitkledende vrouw en de diri gent zijn werken bezien uit een ander gezichtsvlak. Monique Kieckens komt naar voor met een kleurrijk glasbe- ton en in de kijkkasten midden in de zaal kan men haar zeven studies in glasbeton bewonde ren. Herman Muys, de specialist in keramiek stelt twee prachtige beelden tentoon. Zijn werk is speels, verfijnd, het fascineert, is toch sober van kleur en ademt een exotische sfeer uit. Het getuigt van vakmanschap. De door elkaar vloeiende mas kers van Monique Muylaert met als hoofdkleur goud en paars, zijn eveneens verfijnd en geven een uitstekend voor beeld van bestudeerde sier kunst. Benevens zijn meisje en het bloemstuk in olieverf is Louis Persoons ook nog vertegen- VINGERS VAN MIJN LINKERHAND De Noordnederlander Jef Last is met zijn naam geen zogenaamd vlaggeschip in onze literatuur. Ten onrechte. Want Last verdient méér er kenning en populariteit dan velen wiens naam voor ie dereen bekend cultuurgoed is geworden. Want naar onze smaak is Jef Last, naast Si mon Simon Carniggelt de bes- ste Nederlandse schrijver van korte verhalen en schet sen en defijngevoeligste pen tekenaar van de eertijds door de literatuur vergeten men sen van de zelfkant van de maatschappij: moeilijk op voedbare jeugd, kunstenaars talent dat nooit helemaal openbloeit, wereldvreemde geleerden zonder enige so ciale zekerheid noch veilig heid, politieke vluchtelingen die ontheemd blijven, berooi den die niet loyaal blijven te genover een maatschappij die hen frusteert, armen tus sen agressiviteit en berus ting. Vrijwel al de figuren bewegen zich op de politiek-sociale achtergrond van het Neder land tussen 1930 en 1945, bekeken door de ogen van een linkse idealist wiens in stelling niet mag verward worden met het gemiddeld «links» van vandaag en toen een in de catacomben levens alternatief was van het kleriti- aal -militair schrikbewind. De verschillende intelling blijkt al leen al uit de verschillende wijze in het duiden van de schuldigen in politieke en so ciale onrechtvaardigheden. In het drama van de Joden vervolging bijvoorbeeld, wijst Last het Nederland van zijn tijd terecht. Wie centen meebracht mocht blijven, de rest werd opgejaagd en over de grens gezet als zi geuners. Het was ook al zo lang geleden dat Amster dam door tienduizenden Vlaamse en Joodse emi granten van een onbelang rijk vissersdorp tot de grootste handelsstad der wereld gemaakt was! Een typisch Last boek en een duidelijke zinsspeling op zijn sociaal - politieke in stelling is Vingers van mijn linkerhand (Uitgege ven door G.F. Kroonder, Bossum). Hier zijn vijf verha len opgenomen die door Last geschreven werden met een groot hart voor de «under dog»: het korte leven van een jongen met artistiek talent en een moeilijk karakter, de in tegratie van een non- conformistisch communist in de verburgerlijkte Russische Revolutie, het tragische le venseinde van Duitse ont heemde, de strantjutterij in de grote stad! van com plexloze arme mensenkinde ren, de botsing van de princi pes van een aards en een we relds rechter. Het beste onder die goede Last verhalen is alleszins Mijn vriend de prins, een novelle op zichzelf. De Duit ser Harry Doméla is er de hoofdfiguur. Als «valse prins» en schrijver en geleerde be landt hij in Amsterdam Daar maakt hij kennis met Jef Last, met wie hij tenslotte naar de Spaanse burgeroorlog trekt. Daar maakt hij werkelijk «car rière» is tot op zekere hoogte gelukkig, maar komt jaren la ter ergens in Europa ellendig aan zijn levenseinde Last kon n hem echter niet zomaar vergeten Daarom heb ik dit geschreven als een in me- moriam voor een dappere strijder, die een valse prins was, maar een écht mens geweest is. Als je dat alles zo leest, dan moét je doordringen tot de kern van de zaak: de niet licht te overdrijven waardering voor de vrijwillige soldaat, om het even in wiens dienst hij belangeloos strijdt: voor of tegen het Spanje van Franco, voor of tegen het Duitsland van Hitier Idealisme is idea lisme. politieke verhoudingen wijzigen hierin niets! Frans-Jos Verdoodt had een sterkere dynamische nuancering het geheel nog meer gestalte kunnen geven. Piet Koornhof. een veertien jarige violist, was solist in het bekende concerto in sol klein van Max Bruch. Bleek de intonatie van de jonge virtuoos vooral in het hoge Register niet steeds even feilloos, en was het samenspel met het orkest niet altijd van eenzelfde homogeniteit, toch kunnen we enkel onze bewondering uit drukken voor de geleverde prestaties. Een objektieve kijk op de zaak is haast onmogelijk omdat we al te zeer verwend zijn door overgeperfektioneerde plaatuitvoeringen. Het koncert besloot met Dvoraks achtste symfonie in sol groot opus 88. Het werk staat enigszins in de schaduw van de «Nieuwe- Wereld-Symfonie». maar moet er muzikaal nauwelijk voor onderdoen. woordigd met een zandtapijt, een zwarte zuster voorstel lend. Dit zandtapijt had de eer ste dagen reeds heel wat te verduren van peuterende vin gers, maar werd achteraf bij gewerkt. Henri Van den Broeck stelt een houten beeldje tentoon, twee landschappen en een vrou wenhoofd. In de schilderijen van Anne-Marie Van Hoorick zijn collages verwerkt, zeer sfeervol maar de opmaak grenst aan het slordige. Veerle Verhegge maakte een textielcollage, waarin zij gouddraad, knopen en allerlei materialen verwerkte. Deze tentoonstelling, die een zeer grote verscheidenheid in de kunstrichtingen toont, voor elk wat wils, kan men volledig geslaagd noemen. De Aalste- naars en belangstellenden die nog niet tot een bezoek kwa men, kunnen wij aansporen om deze laatste dagen nog eens in de Belfortzaal binnen te wip pen. Het loont de moeite. ROEL VAN DE PLAS Pierre de Groote. De immense kracht, de mee slepende Slavische melodiek, en de orchestrale spitsvondigheden en de boeiende majeur-mineur afwisseling doorheen gans de symfonie maakten het geheel tot een meesterlijk werkstuk. De uitvoerders kwamen ten volle tegemoet aan de eisen die gesteld werden. Vooral wou ik hier de koperblazers, meer bepaald de hoorns, vermelden. De vele moeilijke passages werden met veuve naar voor gebracht en. waarom het niet toegeven, bleken beter vertolkt dan in plaatopnamen van gere- nomeerde orkesten. Bij de strijkers viel een mooie sono riteit op bij celli en... kontra- bassen. Vaak klinken laatstge noemde instrumenten heel rommelig in een ruimte zoals de Sint-Martinuskerk, maar hier bleek alles te zijn afgestemd op de okalistische eisen die gesteld worden. De werken van Vaughan Williams en Peter Klatrow werden gedirigeerd door Pierre de Groote. muzikaal Direkteur van het Fee State Symphony Orchestra. Meer in spirerend voor de jonge musici was volgens mij Alberto Bolet, die Bruch en Dvorak dirigeerde. Alberto Bolet trad vaak op met bekende symfonieorkesten van Europa. De samenwerking met het Zuid-Afrikaans Jeugdorkest re sulteerde in een muzikaal hoog staand gebeuren en heeft enigermate bijgedragen tot het geloof in het behoud en een verdere uitbloei van onze grote symponieorkesten. ANDRE DE GROEVE Van Ingclgems triomftocht gaande van Parijs tot Sion (Zwitserland) werd in eigen land voortgezet met twee gedenkwaardige koncerten. Op 3 augustus vergastte hij in de Onze-Lieve-Vrouwkerk te De Panne een opgetogen publiek op een koncert dat door de verscheidenheid der geprogrammeerde werken en de stijlzuiverheid waarmede ze werden uitgevoerd, om eens te meer de grote kwaliteiten van onze stadsgenoot in het daglicht stelde. Van Ingelghem beschikte er over een Clays-orgel, dat welis waar geen excellent instrument is. maar toch door een goede intonatie en aanpassing aan de ruimte voldoende was om de verschillende composities recht te laten gelden. Er werd ingezet met Bachs koraalvoorspel «Valet will ich dir geben». Een rijke muzikali teit. onovertrefbaar is de meester van Leipzig, door stroomt dit enkele minuten durende werk. De deur tot een artistieke beleving van hoogste rang werd aldus overtuigend geopend. Het meer medikatieve, of beter, biddende karakter van Brahms Koraalvoorspelen Fuga op «O Traurigkeit, o Herzeleit» raakte menig luisteraa door de passende gevoelige registratie, dynamiek en frasering. De getormenteerde inzet van Max Regers Fantasia en Fuga opus 135b. het laatste orgelwerk van de componist, bracht on middellijk het auditorium op muzikale hoogspanning. Een geweldige crescendo, uitlopend op een niajeur-akkoord dwingt de luisteraar deel te nemen aan de strijd die Reger met zichzelf voert. Een orgelwerk dat door zijn inhoud en het edutieve karakter ervan tot het allerbeste behoort in het genre. Na de magistrale fuga, eindi gend met een triomfantelijk akkoord uitte het publiek zijn enthousiasme met een spontane ovatie. Als tegenhanger van het waar op de handliggende werk van Reger volgde Hindemiths Orgelsonate Nr 3. Een mengeling van humor, flegme en ironie. Muziek die door de onverschilligheid die er van uitgaat de luisteraar in de ban houdt. In «Le jardin suspendu» van de jong gestorven Fransman Johan Alain werd vooral de nadruk gelegd op de haast transcenden te sfeer die gans het werk doorvloeit. Een oneindige men geling van fijne nuances en ongewone cominaties. Opnieuw een spontane publieke uiting van medeleven. Het virtuoze aspect kwam opnieuw op de voorgrond in Gaston Vitaire's «Prélude et Danse Fugée». Het abrupte einde verraste einigs- zins het publiek dat na een korte stilte terug tot de werkelijkheid kwam! Het koncert besloot met een meesterlijke improvisatie. De dwingende inzet, met stijgende gamma's in het pedaal diende als aanloop tot een passacaglia die steeds in hevigheid toenam en die naar inhoud naast de geweldige scheppingen van een Reger kan staan. Het toppunt werd bereikt met een brutaal dissonerende noodkreet die de passacaglia afsloot en plaats maakte voor... een fuga. Het is haast onbegrijpelijk hoe dergelijk ingewikkeld stem- menweefsel kan geïnproviseerd worden, zo perfekt samengaat en bovendien consequent door gedreven wordt. Net als in de passacaglia werkt hij naar het einde toe met verdubbelde kracht. De stijgen de gamma's uit de introduktie ondersteunen het geheel dat na een laatste aanhaling van het hoofdthema in schitterende open majeur-klankeindigd. Een ongelooflijke prestatie, een even ongelooflijke ervaring. SINT BAAFSKATHEDRAAL GENT Op 7 augustus oogstte Van Ingelgem opnieuw lauweren en ditmaal voor een Gents publiek. Om niet in herhaling te vallen zien we af van een individuele bespreking der geprogram meerde werken. Van Ingelgem wist de orgelbank op gepaste wijze in de ruimte te integreren. Wie het orgel van de Sint- Baafskathedraal kent zal weten dat dit voor velen een haast onoverkombare moeilijkheid betekent en dit door de onge- lukkge opstelling van het in strument. Voor verschillende organisten betekende dit een struikelblok over de ganse lijn Opnieuw heeft Van Ingelgem bewezen een musicus te zijn van grote klasse, die zich doorheen de moeilijkste situaties steeds met een bewonderingswaardige intuïtie weet te manifesteren. ANDRE DE GROEVE TONEEL BUITEN DE DENDERSTREEK N.T. GENT Van 12 september tot 5 oktober 1975 speelt N.T.G. «De Revi sor» een satire van Nikolay Visiljevitsj Gogolj in regie van Radu Pencuilescu. Gogoly leefde in Rusland van 1809 tot 1852. Bij hem hoeft men geen bokkesprongen te maken om de dingen te plaatsen in hun tijdsgebonden kader of te bekijken met de ogen van de tijd. Gogolj 's leven was een stille tragedie. Hij was erg onzelf zeker, teruggetrokken, ongelukkig in één liefde, door zijn schuchterheid mislukt als onderwijzer en later ook als universi teitsprofessor. Vele handschriften vernietigde hij, o.a. het tweede deel van zijn schitterende schelmenroman «De dode zielen». Hij schreef enkele verhalenbindels waaronder «Arabesken» en «Het dagboek van een gek» van zijn toneelstukken is «De Revisor» inhoudelijk het rijkst, veelzeggenste en het plezierig ste. In plaats van «De Revisor» kon het ook een andere titel heb ben «Geef de spiegel niet de schuld als je een scheve smoel hebt» Bijzonder komisch maar ongenadig hakt de auteur in op de gebreken, de tekortkomingen die o zo menselijk zijn. (vlijerij, kontlikkerij, machtswellust). Zeker en vast neemt hij het bu- reaukratisch gekonkel, de chantage en corruptie op de korrel. Verschijnselen die zich zowel in de 19de eeuw als heden ten dage regelmatig aan de orde komen. In de hoofdrollen spqlen Hugo Van Den Berghe en Cyriel Van Gent en praktisch het hele N.T.G. gezelschap R.V.D.P. UITSTAPPEN MET DE VERENIGING VOOR AALSTERS KULTUURSCHOON Zondag 31 augustus 1975 reis naar Bergen (Mons) en grote kloosterhoeve Vieuw-Reng en Binche Vertrek om 8.30 u. stipt aan het Postgebouw in de Nieuw- straat. Over Ninove, Enghien, Soignies, rit naar Mons. Bezoek aan het stadhuis, Belfort, St. Waudrukerk. Middagmaal naar eigen keuze in de plaatselijke restaurants. Rond 15u. verzamelen en vertrek naar grote kloosterhoeve van Vieuw-Reng. Vervolgens naar Binche, waar gelegenheid tot avondmalen en dan de E10 op naar Brussel en Aalst. Prijs: bus, ingangen, fooi aan chauffeur: 180 fr. Zondag 14 september 1975 namiddaguitstapje naar de Donk Vertrek om 13.30 u. stipt aan het Postgebouw in de Nieuw- straat. Bezoek aan Bareldonk, kerk en hoeve. Bezoek aan het prachtig Mariamuseum van pastoor Penne. Nadien met de boot naar de eendenkooi. Bezoek. Terug te voet naar de Donk, waar gelegenheid tot avondmalen en rondwandelen. Vertrek ongeveer rond 20 uur. Prijs: bus, ingangen museum en eendenkooi, fooi aan chauf feur: 110 fr. Inschrijvingen bij Penningmeester Cl. Uyttersprot, Eikstraat, 50. ALFONS DE COCK-HULDE HERDERSEM ZONDAG 7 SEPTEMBER 1975 Deze dag word de bekroning van het Alfons De Cock- Huldejaar 1975, door het Davidsdonds- Herdersem op touw gezet ter gelegenheid van de 125 ste verjaardag van de ge boorte van deze grote volkskundige aldaar. Bij deze gelegenheid wordt een herdendingsbrochure Al fons De Cock 1850-1975 uitgegeven. PROGRAMMA: 10u.: Eucharistieviering 11u.: Opening van een grootse tentoonstelling over leven en werk van Alfons de Cock (met katalogus) in de raadzaal van het gemeentehuis. Openingswoord door Lie. Renaat van der Linden, voorzitter van de Kon. Bond der Oostvlaamse Volks- kundigen. 14u Receptie voor de genodigden, aangeboden door het gemeentebestuur van Herdersem in het gemeentehuis 14.45u Optocht naar de Alfons de Cockstraat met de Konin klijke Harmonie «Concordia et Docilitas» Herdersem 15u.: Onthulling borstbeeld Alfons de Cock door de heer A. Muylaert, burgemeester van Herdersem. Gelegenheidstoespraak door Prof. Dr. J. Van Haver, voorzit ter van de Kon. Belgische Commissie voor Volkskunde. Uitvoering huidecantate o.l.v. de heer Jozef Coppens. Het huidejaar wordt afgesloten met een slotreceptie door het Davidsfonds - Herdersem aangeboden aan familieleden en medewerkers in de zaakvan de Kloosterschool na de uitvoe ring van de huidecantate. VRUDAG 22 AUGUSTUS Aalst Nog tot 26 augustus in Galerij De Saedeleer, Keizerlijk Plein 53, tentoonstelling «Kunst van de 20ste eeuw». Affligem Nog tot zondag 24 augustus tentoonstelling «Kunst uit Polen». De tentoonstelling is open op zaterdag van 14.30 uur tot 20 uur en op zondag van 11 tot 13 uur en van 14.30 uur tot 20 uur in het Kultureel Centrum. Aalst In de belfortzaal. Grote Markt, loopt tijdens het toeristisch seizoen een tentoonstelling van werk van Aalsterse kunstenaars. ZONDAG 24 AUGUSTUS Aalst 21 uur: inCSV. Wellekensstraat 45 vertoning van «Help» van The Beatles, Lede 20 uur: in jeugdhuis Leeuwerik, optreden van Walter De Buck en de fanfare De LoehteGenteneirs.

De Voorpost | 1975 | | pagina 20