AALST Vrije tribune v.u. n B.S.P. P.V.V. K.P. Al 2 - 22-8-75 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. REGERING TINDEMANS: HOELANG NOG? Wanneer men het resultaat van iets meer dan één jaar rege ringswerk van de ploeg Tindemans overschouwt, dan kan men moeilijk van een positieve balans spreken. Op essentiële punten van 's lands beleid heeft de regering Tindemans gefaald, en het ziet er niet naar uit dat hierin spoedig beterschap zal intreden. Vandaar onze vraag: regering Tindemans hoelang nog? Verdedigers van deze anti socialistische ploeg hebben in het verleden met allerlei ar gumenten gepoogd het be staansrecht van deze ploeg te verrechtvaardigen: hun argu mentering wordt echter voort durend door de feiten tegen gesproken. De feiten tonen aan dat deze regering onbekwaam is om aan de ekonomische pro blemen een oplossing te geven, ook voor de man in de straat en voor iedere huismoeder is het duidelijk dat wij er niet op vooruit zijn gegaan, integendeel! Het kan ook moeilijk anders, vermits deze regering het ver trouwen van de brede volks massa (arbeiders, bedienden, kaders, middenstanders, land bouwer) mist! Haar samenstel ling is niet alleen zeer hybried (traditionele partijen naast Waalse taaiextremisten). Maar vooral werd ze in het leven geroepen door enkele fanatieke rechtse politici in een anti socialistisch reflex. Zij wilden kost wat kost bewijzen dat het ook zonder de socialisten kon! Dat zij meteen de werkende klasse in twee blokken verdeelde en tegen mekaar opzette, was hun de minste zorg. want «met Tindemans zou het toch anders worden». En het is anders geworden, maar hoe! Een regering die het vertrouwen van het volk verloren heeft Brede lagen van de bevolking verloren al vlug het vertrouwen in de regering Tindemans, in de beloften over dat anders worden. Niet alleen is deze regering erin geslaagd de ganse onderwijs wereld tegen zich in het harnas te jagen, ook de middenstanders kwamen massaal met hun eisen naar Brussel om een verbetering van hun toestand te eisen. Zeer interessant als barometer van het geringe vertrouwen dat de regering Tindemans thans nog bij de bevolking geniet, was de recente opiniepeiling van Dimarso in de periode 13-27 juni bij de Belgische bevolking omtrent hun mening t.a.v. de recente aankoop door de re gering Tindemans van het Amerikaans gevechtsvliegtuig. Treffen is dat slechts 24% van de Belgische bevolking achter de regering staat in deze zaak. Een veel grotere groep. nl. 31% van de bevolking, sprak zich tegen deze regeringsbeslissing uit. Een nog belangrijker deel van de Belgische bevolking, nl. 45% verklaarde zich niet te kunnen of willen uitspreken over deze regeringsbeslissing. Bemerk dus dat 76% van de Belgische bevolking niet achter de rege ring staat in haar recente vliegtuigaankoop beslissing! Een regering die alleen werk loosheid aan de jongeren heeft aan te bieden De regering Tindemans heeft ons vroeger welvarend land in een strukturele krisis geloodst: momenteel tellen wij meer dan 170.000 volledige werklozen, benevens een gedeeltelijke werk loosheid waarbij zo'n 150.000 werknemers betrokken zijn (zijnde 96.000 volledig werk lozen equivalent) dan komt men gemakkelijk tot een werkloos heidscijfer van meer dan 300.000! Het meest verontrustend ver schijnsel is wel de massale jeugdwerkloosheid. Men ver wacht nl. dat zowat 120.000 tot 130.000 afgestudeerden, waar onder 10.000 gediplomeerden van het hoger onderwijs, op de arbeidsmarkt zullen terecht komen. Voor hen heeft de regering Tindemans geen oplossing. Bedriegelijke en Anti-sociale indexmanipulatie Onze bevolking lijdt bovendien onder de voorthollende prijs stijgingen. Zij nemen zulk een drakonische vormen aan dat de regering er niet langer meer voor terugschrikt de index der kon- sumptieprijzen openlijk te ma nipuleren. Normaal had de index voor de maand juli moeten stijgen met 2,12 punt (waarbij meer dan 25 punt op jaarbasis). De regering knoeide echter derwijze met het indexcijfer, dat deze in juli slechts met 1,39 punt omhoog schoot, wat nog een rekord is van 16 punten op jaarbasis. Het is onaanvaard baar de werknemers te beroven van één of twee loon of weddeverhogingen waarop zij krachtens de plaatsgevonden prijsstijgingen recht hadden. Ziedaar het recentste staaltje van de anti-sociale politiek van de CVP-PVV-RW regering Tindemans. De staatshervor ming en de gemeenschapspro blemen: Weldra een breekpunt voor de ploeg Tindemans? Op het stuk van de gemeen schapsproblemen en de staats hervorming begaf de regering Tindemans zich op één-dag-ijs: er kwam niet alleen een zg. voorlopige gewestvorming, om minister Perin te plezieren (gewestvorming die door ruime kringen in Vlaanderen werd afgewezen op grond van zijn ongrondwettelijk karakter of omwille va-n zijn Vlaams- oninteressant karakter), er kwam nog de lakse houding van de regering bij inzake de taaltoestanden te Schaarbeek (waarom onderneemt de rege ring geen nieuw wetgevend initiatief, zodat ze kan optreden tegen Nols?) Maar als klap op de vuurpijl kwam daar nog de afschaffing van de Vlaamse randfederaties rond Brussel bij: onder franstalige druk. zg. als compensatie voor een gemani puleerd plan van fusies in Vlaams Brabant, werd de gordel van smaragd opgegeven! Mag eraan herinnderd worden dat het plan voor deze Vlaamse gemeenten zoals het nu voorligt in grote lijnen overeenstemt met het oorspronkelijk plan en dat de gordel van smaragd dus enkel en alleen aan een franstalig chantagemanoeuver werd opge offerd door onze Vlaamse CVP- PVV exellenties en dit enkel en alleen om het leven van dit «model-kabinet» nog wat te rekken. Hoeveel dergelijke manoeuvers zal het Vlaamse land nog te verduren krijgen vanwege het kabinet. Tindemans vooraleer hij er het bijltje zal moeten bij neerleggen, maar dan onder massaal Vlaams protest. De afschaffing van de gordel van smaragd doen voorkomen als een stap in de richting van de uitdunning van de administratieve entiteiten als omdat et hier om een eenzijdige en alleenstaande maatregel ten nadele van de Vlamingen be treft. De gemeenschapsproble men (en dus ook ht probleem van de randfederaties) zouden toch alleen in een globaal pakket aangepakt worden, niet waar? Een rampzalige financiële toe stand: leven van de wanorde Sluitstuk van het regeringswerk is wel de rampzalige financiële toestand van het land! Zoals de PVV-voorzitter spreekt van een krater in de begroting. Ook Oud PVV-minister Henrion is alles behalve mals voor zijn PVV- kollega Willy De clercq, de huidige minister van Financiën, hij verwijt de huidige ministers dat zij leven van de wanorde. De liberale minister van financiën De Clercq die vorig jaar reeds door een handig anticipatiema- noeuver miljarden meer fiscale inkomsten afroomde dan hij normaal had mogen innen, staat voor een «gat» in de begroting voor 1976 dat op 80 miljard wordt geraamd. Voor 1975 is bovendien nog een tekort van 25 miljard te voorzien. De regering houdt zich recht met leugens: zo heet het nu dat zij volgend jaar een «deficit spending» wil gaan doen (d.w.z. dat zij een tekort op de begroting wil aanvaarden om het jaar rond te krijgen). Dit is andermaal klinklare onzin, want de regering heeft in haar begrotingsontwerp gewoonweg niet de nodige financiële mid delen opgenomen om onze ekonomie in 1976 aan te moedigen! Het masker voor het regeringsgezicht begint wel erg te spannen! MARTIN HUTSEBAUT Pol. Secr. BSP-afd. Aalst EEN POSITIEVE SAMENWERKING VAN ALLEN IS NOODZAKELIJK Na de hete zomer zijn de meeste van onze landgenoten terugge keerd uit vakantie en begint het normale leven alsook het poli tieke leven op gang te komen. Uit de jongste gegevens inzake vakantie blijkt dat een groot deel van onze landgenoten zoals voorgaande jaren hun vakantie hebben genomen en dat de problemen in verband met de sociale en ekonomische toestand geen weerslag hebben gehad op de vakantiegebruiken. Bj hun terugkeer worden de vakantiegangers echter opnieuw gekonfronteerd met de zorgen van inflatie en werkloosheid zoals die voor het verlof beston den en onverminderd verder onze ekonomie teisteren. Een aantal politici en dagbladschrij vers publiceren in deze dagen ook hun verlofbedenkingen waartussen een groot deel oplos singen en voorstellen om uit onze moeilijkheden te geraken. Deze voorstellen verschillen ech ter niet veel van de kommenta- ren die voor enkele weken werden gedrukt en tot heden bevatten ze geen direkte oplos singen. Dit is begrijpelijk gezien de krisis die ons treft geen Belgisch maar een wereldver schijnsel is. waaraan alleen universele maatregelen een vol ledige oplossing kunnen geven. Dat mag echter niet betekenen dat in ons eigen land de regering geen middelen moet aanwenden om binnen onze gemeenschap de gevolgen van de krisis op te vangen. Daarom zijn de komen de weken belangrijk want de koers die de regering wenst te volgen moet afdoende resultaten kennen in de komende maan den. En het is in de eerstvolgen de weken dat de nieuwe rege ringsplannen in uitvoering moe ten gaan na ruggespraak met de sociale, financiële en ekono mische gesprekspartners. Met de moeilijkheden en gevolgen voor arbeiders, bedienden en zelfstandigen kan niemand van de verantwoordelijke partners zich aan zijn plicht onttrekken. Ook niet de politieke partijen, hetzij ze tot de meerderheid of oppositie behoren, moeten en zijn hun medewerking met het oog op het herstellen van onze ekonomie verschuldigd. Nalaten zijn samenwerking tot de her opbloei van onze welvaart te verlenen zou wel eens door de kiezers zwaar worden bestraft. Een negativisme in een krisis- periode is onaanvaardbaar en sluit elk vertrouwen voor de toekomst uit. Een afbraak- politiek vandaag kan alleen de gevolgen van de krisis voor alle inwoners verergeren en moede loosheid voor gevolg hebben. Daarom moeten alle politieke, sociale en ekonomische leiders beseffen dat hun positieve samenwerking noodzakelijk is voor het bevorderen van onze welvaart. Diane D'HAESELEER DEGORDELVAN SMARAGD De Brusselse ekspantiedrang, liefst in de richting van de Vlaamse randgemeenten, is be kend en berucht. De hoofdste delijke franstaligen lijken wel geboren met de eigenaardige onhebbelijkheid om iedereen in hun omgeving te verplichten over te schakelen naar de taal van Giscard d'Estaing. En zelfs als deze franstaligen zich op Vlaams grondgebied begeven, verwachten ze van iedereen dat alles hen in het frans zal aangebracht worden. Wanneer hun superieure geest echter gekonfronteerd wordt met de ruwe klanken uit de mond der bewoners van de Vlaamse rand gemeenten, dan gaat het alle maal niet meer. Dan stikken deze frankofonen in hun Brus selse «carcan», dan dreigen ze plots gemis aan ruimte te hebben en noem maar op. «Zot zijn doet geen zeer», zegt men in Vlaanderen. Maar die Brusselse gekheid is wel vaak lastig voor anderen... Iedereen in Vlaanderen lijkt het er over eens te zijn dat de Brusselse zgn. «olievlek» een franstalige olievlek uiteraard niet meer groter mag worden en dat de Brusselaars die in de Vlaamse randgemeenten komen wonen, zich maar moeten aan passen aan de taal van de streek en daarmee uit! De moeilijkheid schijnt echter te liggen in de middelen om de Brusselse imperialistische neigingen een halt toe te roepen. Er zijn nochtans middelen genoeg. De invoering van een tweeledig federalisme is een eerste en zeer afdoend middel. Het hoofdste delijk gebied blijft beperkt tot de huidige negentien gemeenten, de faciliteiten in de zes zgn. randgemeenten worden afge schaft en het probleem is van de baan. Maar zelfs indien men niet zover wil gaan. liggen de oplossingen zo voor het rapen. Het oprichten van een provincie Vlaam-Brabant bv. is een van de middelen om Brussel voorgoed in te dijken. Een andere oplossing is het wettelijk doen respekteren van de eentaligheid der Vlaamse gemeenten, ge paard aan de afschaffing van de nutteloze faciliteiten rond Brussel. Enzovoort, enzovoort. Middelen zijn er genoeg. Het probleem ligt dus blijkbaar niet in die richting. Inderdaad, het probleem ligt bij de politigke partijen die voor de oplossing van het Brussels probleem moeten zorgen. Daar en nergens anders wringt het schoentje! Het ontbreekt de Vlaamse CVP, PVV en BSP doodgewoon aan de elementaire moed om zich te Brussel en rond Brussel als Vlaming te gedragen. En vooral deze regering ontbreekt het aan de elementaire moed om de frankofone opdringerigheid een halt toe te roepen. In de partijbesturen, daar wringt de schoen! Erger zelfs, men laat in de Vlaamse CVP en de Vlaamse PVV niets onverlet om de franstalige regeringspartners ter wille te zijn. Het jongste voorbeeld: De geplande afschaf fing van de vroegere zo ge roemde «gordel van smaragd» rond Brussel, de federaties! Dat deze afschaffing voor het neder- landstalig karakter van de randgemeenten noodlottig kan zijn. heeft voor de Vlaamse CVP en PVV blijkbaar geen enkel belang. We gaan dan ook helemaal akkoord met «De Gaz ,t van Antwerpen» van 16/17 augustus jl.: «De gordel rond Brussel mag niet worden afgebroken, maar moet integendeel nog worden versterkt». Wie de Vlaamse federaties rond Brussel afschaft, schiet de Vlamingen van de randgemeen ten in de rug! Hier geldt niet de verontschuldiging dat de rege ring niet mag vallen. Hier gelcK- maar één zaak: Vlaanderens' belang! Dr. R. VAN LEEMPUTTEN V olks vertegenwoordiger WENSEN ZE EEN NIEUW CHILI? Titel op drie kolommen op de eerste bladzijde van «Het Volk» van 12augustus: «Communisten schieten op betogende katho lieken». Aldus schrijft dit kris- tendemokratisch blad de ge schiedenis. Natuurlijk geen woord over de fanatieke ophit sende toespraak van mon seigneur Da Silva van Braga. In het Franse blad «La Croix» (Het Kruis) schreef de editorialist dezelfde dag: «Het woord van Mgr Da Silva heeft weerklonken als een echte oproep tot de burgeroorlog... De toehoorders hebben in deze rede een uitnodiging gezien tot het ge vecht. Enkele ogenblikken later gingen ze tot de aanval over op de burelen van de Kommunis- tische Partij- Meer dan vijftig lokalen, prak tisch alle in het noorden, zijn aldus in de vlammen opgegaan en telkens moesten de aanwezige militanten door het leger ontzet worden. «Het Volk» zou waar schijnlijk gewild hebben dat de twintig ingesloten kommunisten van Braga zich door de fanatie kelingen van Da Silva zouden laten lynchen of levend verbrand hebben?! Ziedaar tot wat men geraakt is doorheen het door de sociaal- demokraat Soarez ontketende anti-kommunistisch offensief. Door machtswellust gedreven brak hij zijn woord omtrent de betekenis en de waarde van de c. Politie: veldwachters ge- Tnkorporeerd in het politie korps doch met standplaats in hun wijk (wijkagent). INRICHTING VAN DE VERSCHILLENDE DIEN STEN 1. Dienst Bevolking gecentraliseerd in de centrale afdeling; gemeente-afdelingen werken mede; behouden eigen steekkaart; overma ken van alle gegevens naar het centraal kantoor en eventueel naar andere af delingen; adresaanvragen mon deling op het centraal kan toor of op de gemeente afdeling. Schriftelijke aan vraag enkel via het centraal kantoor. 2. Burgerlijke Stand Er is slechts één ambtenaar van de burgerlijke stand voor de hele gemeente. De dienst is uiteraard ge centraliseerd te Aalst. Afdelingen werken mee voor aanvragen en aflever ingen van uittreksels uit de registers, via de centrale afdeling. 3. Militie gecentraliseerd in de centrale afdeling; afdelingen werken mee voor aanvragen van uitstel, vrijstelling, militievergoe ding en afleveren van for mulieren. 4. Financiën Volledig gecentraliseerd: Rekendienst; Dienst der eigendom men; Dienst der belastingen: alle kohieren worden op gemaakt door I.B.M. Betrekkingen met de K.O.O. Betrekkingen met de onderscheiden kerkfabrie ken. 5. Ontvangerij Centralisatie in de hoofdaf deling doch met mogelijk heid van betaling van de be lastingen in de gemeente afdelingen. Periodieke afrekening met het centraal kantoor. 6. Sekretariaat perso neelsdienst Eveneens volledig gecen traliseerd. Lonenbereke- verkiezingen. Hij heeft als eerste de aanval »p de Portugese KP ingezet, al wat anti- kommunnwas. de oude steun pilaren van het fascistisch sy steem inbegrepen, achter zich geschaard. En zelfs vandaag schijnt hij nog niet te willen inzien welke iuivels hij losgela ten heeft. Twee leden van zijn nationaal sekretariaat en twee andere vooraanstaande militan ten van zijn partij die het met hem niet meer eens waren, werden doodeenvoudig uige- sloten. De beweging der strijd krachten is verdeeld. Al wat reaktionair was komt nu open lijk aan bod. Ook andere linkse partijen en de vakbond moeten het reeds ontgelden. Hun lo kalen worden eveneens in brang gestoken. Hoe lang zal het nog duren vooraleer in het noorden ook de socialistische lokalen aan de beurt komen? De tonelen van brandende lokalen en stapels boeken zijn dezelfde die we minder dan twee jaar geleden over de TV te zien kregen in de straten van Chili, en veertig jaar geleden in Duitsland toen de nazis er de macht in handen kregen. Zegt dit de socialisten iets? Laat dit de kristendemokraten ijskoud? Zullen laatsgenoemden weer meer dan dertig jaar nodig hebben om zoals omtrent Franco-Spanje. in te zien dat zij verkeerd hebben geoordeeld en zich laten meeslepen hebben door mensen die zoals Da Silva achtenveertig jaar lang steun pilaren zijn geweest van het fascisme? Zelfs rechtse kranten hebben het in Frankrijk over een prelaat uit een vervlogen tijd, en de door en door katolieke «La Croix» on derschrijft de oproep van de Franse KPtotde kristenen, niet te aanvaarden dat in naam van het geloof en geweld wordt gepredikt, die op niets anders kunnen uitlopen dan op een nieuwe misdaad tegen de mens heid. Is België een achterlijk land? Nergens, in geen enkele krant hebben wij tot nog toe de lange reeks van brandstichtin genzien alkeuren. Socialistische bladen huilen met de wolven mee. Zijn ze door het anti- kommunisme dan zodanig ver blind. dat ze alle lessen uit de geschiedenis der jongste vijftig jaar vergeten zijn. Chili inbe grepen?! RAY DE SMET Vervolg van pagina 1 De Aalsterse stadhuisdiensten moeten denken aan uitbreiding, (jm) SUPER-HOGE BIJVERDIENSTE: (Tussen 40 en 60.000 F). Wij zoeken enkele heren om kandidaat bouwers te bezoeken. Schrijven naar Postbus 10 T, 9180Belsele. DE BELEVENISSEN VAN CYRIEL EN KLINKE HOHO 4 zo TëZ F£#*t /KoArstëM J>0£a/ are* vóeye/l 4, f/V. wjh sa/och tfe/SMA/.. ML 06 M0A/ MAT /S £R <feö£(/RJ> KC/A/Kt 9 VAC/rev ?/ir fó ningen worden uitgevoerd door een komputer van het Gemeentekrediet, zoals ten andere reeds nu in het hui dige Aalst. Betaling via een financiële instelling. 7. Openbare Werken a. Administratieve en Technische Dienst gecen traliseerd in het hoofdkan toor. Alle bouwaanvragen dienen te gebeuren via de centrale dienst. Gemeente-afdelingen wer ken echter mee bij het be handelen van de aanvragen tot oprichting van hinderlijke bedrijven; b. Werkliedenpersoneel. Werken van groot formaat en werken van de dienst aanplantingen gebeuren centraal. Kleine onder houdswerken gebeuren door het personeel van de afdeling zelf. 8. Bibliotheken Centrale bibliotheek: openkastsysteem diskotheek leeszaal boekbinderij drukkerij Zoals er nu reeds filialen zijn in huidige Aalsterse wij ken zal in elke afdeling een gemeentelijke bibliotheek worden opgericht. 9. Sport, rekreatie, vrijet ijdsbesteding 1 centraal gemeentelijk zwembad. Getracht wordt naar de uit bouw van nieuwe rekrea- tiemogelijkheden zoals een tweede zwembad op de Al- brechtlaan en instellingen in de afdelingen. 10. Toerisme, musea, ar chief Volledig gecentraliseerd in de hoofdafdeling. 11. Pensioendienst, so ciale zaken Gecentraliseerd in het hoofdkantoor. Afdelingen werken mee voor het aanvaarden van pensioenaanvragen en toe lagen aan minder-validen De werklozenkontrole blijft behouden in iedere gemeente-afdeling. 12. Ruim- en Reinigings dienst Gecentraliseerd in het cen trum. De vroegere konces sies blijven behouden tot op de vervaldatum van het kontrakt. Gestreefd zal worden naar een eenvormig systeem van ophaling. Ook in de afdelingen twee maal per week ophaling. 13. Politie Verkeersbrigade, jeugdbri- gade, strafregister gecen traliseerd. In de gemeenteafdelingen is een beperkt aantal per soneelsleden van dienst van8.30 u. tot 18 u. (aangif ten, verkeersregeling, enz.) Na 18 u. en gedurende weekends worden alle za ken geregeld door het hoofdkantoor. 14. Stedelijke regies De administratieve, boek houdkundige, financiële en technische leiding van elke regie wordt waargenomen door een overkoepelend orgaan. a. Slachthuisbedrijf. b. Grond- en bouwbeleid (opgericht). c. Waterdienst: het sys teem van Dendermonde wordt vooropgesteld, dus uitbreiding van de be staande regie tot op elke af deling. d. Toekomstige regie of in- terkommunale: huisvuil- en verbrandingsinstallatie. Omdat de behandeling van de stukken door overbren ging naar en terugbezor ging van het hoofdbestuur uiteraard nogal log zou kunnen verlopen, zal ge tracht worden een estafet tedienst twee maal per dag, eens 's voor- en eens 's namiddags, de ronde tus sen de acht afdelingen en het hoofdbestuur te laten doen. Hiermee hebben we ge tracht U aan de hand van de ons verstrekte inlich tingen een beeld op te hangen hoe de verschil lende gemeentelijke diensten na een even tuele fusie zouden kun nen funktioneren. Na veel iji gepraat zal dit alleszins als voordeel hebben dat er een ver trekbasis is geschapen en dat iedereen alleszins met meer kennis van za ken een oordeel zal kun nen vellen over wat ons f allen te wachten zou kun nen staan. Of de fusie nu besparin gen zal meebrengen, of de relaties tussen bestuur en bevolking even mense lijk zullen blijven, of de eventuele voordelen i kunnen opwegen tegen i gebeurlijke nadelen laten i wij aan uw eigen appre- I ciatie over. L.H.

De Voorpost | 1975 | | pagina 2