PROHEI VAN LEEUWERIK POOL VAN JEUGDLEVEN TE LEDE '•'I r De Voorpost - 22-8-75 - 5 De Leedse jeugdklub Leeuwerik werd een achttal jaren geleden gesticht door een jongerenkern onder leiding van É.H. Bosteels. Het was de bedoeling van de stichters een kristelijk geïnspireerde jeugdklub uit te bouwen die voor de jongeren van Lede en omstre ken een toevluchtsoord kon betekenen om zich in bepaalde hob by's of sporten te verdiepen of om op gezonde basis met andere jeugdigen in kontakt te kunnen komen. Als we nu een balans van de jaarwerking van jeugdklub Leeuwerik opmaken valt duidelijk op dat we met een klub te maken hebben die een massa aan aktiviteiten organiseert met telkens een groot aantal participerenden. Het is duidelijk dat men de jeugd voor deze aktiviteiten kan aanspreken. Een bemerking vooraf moet toch ge maakt worden: de ledengroep zelf vormt geen groot geheel qua deelneming aan alle aktiviteiten: men heeft mensen die enkel voor de instuifaktiviteiten naar de jeugdklub komen, terwijl er ook ande ren enkel de sportklubs frequenteren en zich om het andere niet bekommeren. De jaarwerking kan men in drie grote delen omvatten. Men heeft vooreerst het groepswerk met een meer permanent karakter: hieron der worden voornamelijk de sportklubs, hobbyklubs en werkgroepen bedoeld. Qua sportklubs bezit de jeugdklub twee voetbalploegen (50 mensen die wekelijks mee- trainen), drie volleybalploe- gen (40 leden), twee basket- ploegen (15 leden), twee pingpongploegen (40 leden) die in kompetitie aantreden. Ook de tennisklub met 100 leden is heel aktief. kreatieve expressie hebben meestal wekelijkse bijeen komsten Men heeftookvelegroepsak- tiviteiten ingericht met okka- sioneel karakter. Bezoeken aan anderen jeugdklubs (35 deelnemers), een uitgebreid kleinkunstprogramma met negen avondvullende voor stellingen (50 - 300 deelne mers), 7 filmforums (150 deelnemers), tentenkamp in Bevercy, volksdansavond, grote fietsenrally (160 deel nemers), diavoorstelling, de batavonden, Free Podium, mosselfeest en blues-avond, Vanaf de maand februari kre gen we volgend schema: in de algemene vergadering komt de jongerenraad en de klubraad naast de beheer raad aan bod: de jongeren- raad heeft een beslissings recht dat zich uitstrekt over de ganse jeugdhuiswerking. En kel over de klubwerking is het de klubraad die zich auto noom kan uitspreken. De leiding van het jeugdhuis is in handen van de perma nent verantwoordelijke Ma- rèse Kuypers. In de klubraad vinden we volgende mensen terug die elk hun respektieve- lijke klub vertegenwoordigen: Mark De Smet (voorzitter), Gilbert Van Gijseghem (foto), Geert Praet (electronica), Jan Bijl (tennis), André De Landsheer (volley), Hugo Van Nieuwenborg (info), Jo Bosman (zeefdruk), Godfried Putteman (werkploeg), Ronny Schepers (basket) Aimé Schepers (bar), Pol Hoebeeck (voetbal), Hubert Korte (pingpong), Zuster Té- AKKOMODATIE Jeugdklub Leeuwerik heeft een prachtige akkomodatie ter harer beschikking. Ze be zit buiten een groot instuiflo- kaal dat ruimte biedt voor 300 mensen, een nieuw ingericht kléin instuiflokaal (voor maximaal 150 mensen), een informatieruimte, zeefdru kruimte, donkere kamer, se- kretariaat, zolder, diskobar, vier douches en een bierkel der. Buiten het jeugdhuis zelf be zit ze naast de vier kleedka mers een tennisveld, volleybal- en voetbalplein (met verlichting), basketter rein, boomgaard voor allerlei aktiviteiten, grote parking en mogelijkheid tot speelruimte voor andere aktiviteiten. INFORMATIE Een demokratisch jeugdhuis SAMENWERKING Het jeugdhuis is werkelijk de pool van het jeugdleven in Lede daar ze met haar groot aantal leden en haar uitge breide akkomodatie vele an dere Leedse verenigingen diensten kan bewijzen. Het oprichten van een wereld winkel in Lede was een initia tief dat uitging van het jeugd huis zelf. Ook in de schoot van de jeugdraad werd een interessante samenwer- kingsbasis gekreëerd die vooral het koördineren van in itiatieven en voorstellen be vorderde. Van het gemeen tebestuur wordt jaarlijks een dotatie van 75.000 frank ont vangen en de kontakten met de gemeenteraad zijn werke lijk opbouwend. Ook met de VZW Parochiale Werken, waarvan het Jeugdhuis vol ledig afhankelijk is zijn de rèse (jeugdatelier), Ronny Schepers (redaktieraad) en Benny Seghers (toneel). De Open Jongerenraad die in hen gaat het nut van een jeugdhuis grotendeels verlo ren, daar ze enkel het dan cingachtige sfeerrijke komen zoeken zonder verdere aspi raties. De meeste leden van de jeugdklub zijn studerenden, de werkende jeugd -is hier bijna totaal afwezig. Is dit geen aanwijzing om nog een ietsje meer open te staan voor deze groep, die nu enkel ontspanning zoekt in dan cings en café's maar die het jeugdhuis volledig links laat liggen. Dit demokratisch openstaan voor iedereen is een zaak waarmee een groep ouderen Constant bezig is. Zij pogen het jeugdhuisleven te situeren i n een maatschappe lijke kontekst en willen op die manier ook alle aktiviteiten in dat bepaalde stramien ge plaatst zien. Dit botst met be paalde andere opvattingen die benadrukken dat het or ganiseren van aktiviteiten be langrijker is voor het aan spreken van de leden, dan het uiteindelijke nut dat ze uit de aktiviteiten kunnen halen: deze'«oudere groep» werkt dan ook sterk in de informa- De begeleiding van onze jeugd in haar vrijetijds besteding is reeds jaren een diskussiepunt. Vra gen zoals: «Hoe kunnen de tieners zich op ge zonde manier ontspan nen, zodat ze hun per soonlijkheid kunnen bij schaven» waar kunnen achttienjarigen nog ont spanning vinden, buiten dancings en andere on persoonlijke gelegenhe den?» zijn jaren onder werp van diskussie ge weest en ook gebleven. De leemte echter die was ontstaan heeft men pogen op te lossen door het op richten van jeugdklubs die elk voor hun geoied hebben gepoogd hun be staansreden te bewijzen. Verschillende zijn daarin geslaagd want door hun uitgebreid gamma van ak tiviteiten bereikten zij dat gedeelte van mensen dat nood voelt om in groep zijn favoriete sport of hobby in aangepaste lo kalen te komen beoefe nen. Anderen zijn amper de naam van jeugdcafé kwijtgeraakt. Dit komt meestal doordat enkel in stuifaktiviteiten sukses- rijk konden georgani seerd worden en de an dere eerder sporadisch en weinig aantrekkelijk voorgesteld aan de leden werd aangeboden. Het ligt in de bedoeling van dit dossier alle jeugdklubs uit het Aalsterse even on der de loupe te nemen, hun al dan niet uitgebreid gamma van aktiviteiten op een rijtje te plaatsen om samen met de evalua tie van het aantal deelne mers en de aard van akti viteiten het onze lezers duidelijk te maken op welke manier onze res- pektievelijke jeugdklubs hun (opvoediogs-) taak ter harte nemen en er in slagen om een werkelijk degelijke jeugdklub te zijn. Qua hobbyklubs vinden we een fotoclub, een filmgroep, een zeefdrukgroep en een groep voor tienertoneel. Ook de werkgroepen, zoals daar zijn de tijdsschriftenre- daktieraad, de informatie groep, de jongerenraad, disc-jockey bijeenkomsten, barploeg, de derde wereld werkgroep en de groep voor kaart en toneelavonden, enz... Kortom deze uitgebreide keuze aan aktiviteiten ver raadt wel de grote werkkracht die in het bestuursorgaan van de jeugdklub moet schuil gaan. De struktuur van jeugdklub Leeuwerik is nog maar pas in een nieuw kleedje gestoken. principe voor iedereen toe gankelijk is heeft toch ergens een vaste kern van mensen die meestal aanwezig zijn zoals Sonja Joos, Bert De- ruyck, Mark Verschooris Koen De Cremer, Luk Ras- schaert, Roger Van Hauwe en Rita Sonck. mtt Eee«l heeft nood aan het versprei den van wat leeft in het jeugd leven binnen en buiten de klub zelf: H et maandelijks verschijnend tijdschrift: «Het Leperikske» is een degelijke band tussen alle leden zelf, nieuwe leden kunnen ook het wekelijks programma in het plaatselijk advertentieblad terugvinden Met stencils, affiches en de muurkrant poogt men de speciale aandacht voor een zaak op te wekken in het jeugdhuis zelf De informatiewerkgroep die knap werk aflevert, houdt zich bezig met de inventarisatie en rubricering van tijdschrift artikels en geeft ze in het Le perikske een standpunt over alle aktuele problemen. In de nieuwe informatieruimte kan len alle mogelijke tijdschriften raadplegen terwijl hogerge- noemde werkgroep ook in- foavonden inricht zoals de Mi- lacavond en infoavonden over Lede, sexualiteit, Mor monen, en aktie 11.11.11. Deze informatie staat ook open voor niet-leden, wat ook het geval is met de fotografi einstallatie zijn evenals de in- frastruktuur voor het beoefe nen van de verschillende kontakten steeds positief op bouwend. De jaarlijkse sub sidies van de Belgische Staat zijn amper toereikend, doch met inkomsten van bijvoor beeld de Leeuwerikfeesten kan men stellen dat het jeugdhuis zelf bedruipend is. EVALUATIE Een evaluatie van het kluble- ven in zijn geheel is moeilijk te maken: sociologisch kunnen we hier twee groepen onder scheiden. De tieners en de ouderen (tot 24 jaar). Dit on derscheid is een probleem dat werkelijk urgent blijft. Veel tieners worden enkel aange trokken door de instuifavon- den, waar ze met een pintje en een meisje van de sfeer komen genieten zonder aan verdere aktiviteiten deel te nemen. Het blijft een pro bleem deze mensen voor an dere zaken te motiveren en hen in het klubleven in te schakelen. Behoefte aan verder kontakt met andere leden schijnen zij niet te bezit ten en een dieper nadenken over eigen persoontje in het geheel van de samenleving laat hen Siberisch koud Deze sociologische groep is niet zo uitgebreid maar aan tiewerkgroep die poogt een zo breed mogelijke waaier van informatie aan de leden te kunnen doorspelen. Ze zijn als het ware een groep van maatschappelijk dienstbe toon die werkelijk efficient werk aflevert. Konkrete problemen, zoals bv. een meisje dat moest gaan werken en toch wou verder studeren werd effi cient geïnformeerd, zodat ze de beide zaken daadwerkelijk kon kombineren. Het veranderen van perma nent verantwoordelijke werd minder vlot opgevangen zo dat een lacune van enkele maanden in de werking bin nensloop. De nieuwe P.V. heeft inderdaad maanden nodig gehad om haar per soonlijke stempel op het ge heel te kunnen drukken, dit was enkel te wijten aan het feit dat de oude kern ge bouwd roncf de vroeg pv, haar vroegere opvattingen als ideaal poneerden, en de eigenheid van de nieuwe pv. slechts langzaam begrepen, zodat deze een nieuwe kern rond haar heeft opgebouwd. De wonden van dit misver staan (heel menselijk) wor den langzaam weggewerkt zodat men met de nieuwe pv. en met de nieuwe struktuur kan komen tot een nieuw hoogtepunt van het jeugd huis. Want dit is duidelijk: dankzij haar uitgebreid leden aantal, haar mooie akko modatie en haar uitgebreid gamma aan aktiviteiten blijft jeugdklub Leeuwerik, een mooi voorbeeld van modern jeugdwerk: aan ieder lid biedt men de kansen tot menselijk kontakt en tot ontplooiing van de eigen persoonlijkheid, nieuwelingen worden door de onthaalploeg deskundig op gevangen. Een achttienjarige vertelde ons: «Hier kan men met voor stellen voor de dag komen, men wordt steeds ernstig ge nomen en indien mogelijk wordt het ook uitgevoerd. Men vindt er zelfbevestiging en menselijk kontakt, de lei ding is er voor mensen die hulp nodig hebben, kortom hier kan ik mezelf zijn». Een betere reklame kan men zich niet wensen. Dirk Daelemans

De Voorpost | 1975 | | pagina 5