k HL. m VRIJE TRIBUNE KUNSTSCHILDER A.VAEL MET NIEUW WERK IN AFFLIGEMS KULTUREEL CENTRUM P.V.V. B.S.P. K.P. se/ 2 - 29-8-75 - De Voorpost Dr relink lit* h.ill hel rei hl «le/e 'ek\len in Ie kuriei VOORRANG VOOR DE SOCIAAL ECONOMISCHE PROBLEMEN Ingevolgde de dood van Minister van Ekonomische Zaken Oleffe, en de opvolging door de Heer Herman, is vroeger dan ver wacht de binnenlandse politieke aktiviteit volledig op gang ge komen. Dat de regering Tindemans een zeer moeilijke en zware herfst te wachten staat is geen geheim. Naast de hoofdproblemen van inflatie en werkloosheid liggen een vrij groot aantal zeer geladen dossiers in verband met fusies, olieproblemen, syndikale eisen te wachten. Verwonderlijk is dan ook de verklaring van Eerste Minister Tindemans aan het dagblad «Le Soir» in verband met de gemeen schapsproblemen. Men weet dat de Eerste Minister beloofd had het gesprek tussen de gemeen schappen in de herfst opnieuw op gang te brengen met de hoop een definitieve kommunautaire regeling te vinden voor een vernieuwd op gemeenschappen steunend België. De Heer Tindemans kan de beste bedoe lingen hebben om alle proble men gelijktijdig en geleidelijk aan te regelen, doch men kan zich de vraag stellen of in deze periode de sociaal ekonomische problemen niet de voorrang moeten krijgen omdat hierdoor de gehele welvaart en het welzijn van de bevolking op het spel staat. Naar de oplossing van onze sociaal-ekonomische toe stand moet alle aandacht bij voorbaat gaan en zeker kan geen energie verspeeld worden aan taaldiskussies waarvan het re sultaat betwijfelend is. Inder daad met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen zul len meer dan ooit rond de knelpunten, Brussel en de randgemeenten, gespannen zijn. Nu reeds is het F.D.F. ten strijde getrokken tegen de -fusies die ronde de hoofdstad voorop worden gesteld omdat de Frans talige aanwezigheid in de grotere gemeenten minder door slaggevend zal zijn. De Eerste Minister en de Regering moeten weten dat het land in de eerste plaats van hen een relance van de ekonomie verwacht voor het opvangen van de werkloosheid en dan vooral bij de jongeren. Daarom zijn bijeenkomsten en gemeen schappelijke door de sociale partners aanvaarde oplossingen vandaag belangrijk en ekono- nomisch moeilijkheden heeft trouwens minder kans voor zijn toekomst uit te bouwen. DIANE D'HAESELAAR ja, de regering en de Minister van Nationale Opvoeding heb ben een verklaring. Het is ons onderwijs dat mank loopt en dat niet voldoende direct aansluit bij wat de industrie aan werk krachten nodig heeft. Larie en apekool! Welke verbeteringen er in het onderwijs ook nodig mogen zijn en dat leidt geen twijfel, toch moet men ziende blind zijn om niet te beseffen dat het de structuren van onze ekonomie zijn die niet langer beantwoorden aan wat onze maatschappij van het einde der twintigste eeuw nodig heeft. Vandaar de krisis met inflatie en werkloosheid, de wrange vruch ten van het kapitalistisch sys teem gesteund op de enige waarde van het verwezenlijken van winst. De ekonomie moet in dienst staan van de mens en «de mens eerst» zeggen de kristen- demokraten. Maar wat doen zij voor? Met Tindemans en D'Haeseleer zijn C.V.P. en P.V.V. mede verantwoordelijk voor de werkloosheid van tien duizenden jongeren en voor het gebrek aan vooruitzicht van degenen die nu opnieuw de school of de universiteit gaan betreden. Tegen de socialisten die een ander en nieuw maat schappijvoorbeeld voorhouden blijven zij hun kampanjes voe ren. Zij blijven zweren het privé-initiatief, bij kapitalisti sche ondernemingen die hun poorten sluiten of arbeiders en bedienden afdanken. Voorwaar een intelligent systeem dat de gediplomeerden en afgestu deerden naar de dop stuurt. Hopelijk begint de jeugd klaar in te zien en te beseffen hoe fout dit alles is en hoe de grote en kleine staatslieden van het regime in feite maar een buis zouden verdienen. Daarom zullen wij als socialisten blijven hameren op de noodza kelijkheid van diepgaande her vormingen in de struktuur van onze ekonomie door het finan ciewezen in dienst te stellen van de gemeenschap, door oprich ting van openbare onderne mingen. door het instellen van een waarachtige planeconomie en door het invoeren van de arbeiderscontrole in de onder nemingen als stat naar het zelfbeheer en arbeiders, bedien den en kaders. Een echte planekonomie in dienst van land en volk en niet ten behoeve van de kapitalistische winsten zal het snel mogelijk maken het pensioen op 60 jaar voor de mannen en nog verder voor de vrouwen toe te laten en de werktijd verder te verkorten, maar vooral werk te verschaffen aan degenen die er thans geen hebben en aan de tienduizenden die nu alweer de grote studiein spanningen gaan doen en nie weten wat zij er later zullen aan hebben. BERT VAN HOORICK V olks vertegenwoordiger TERUG NAAR DE SCHOOL MAAR VOOR WELKE TOEKOMST? De vakantietijd is om. Volgende week heropenen de scholen. Het hoger onderwijs heeft nog wat respijt. Tienduizenden kinderen komen op de schoolbanken en de laatstejaars maken zich klaar voor het behalen van hun diploma. Maar om wat te worden? Om wat met dit diploma aan te vangen. En zij die nu een keuze voor hun studierichting moeten maken! Wat zullen zij kiezen? In welke discipline, in welke vakken ligt nog toekomstmogelijkheid op een beroep, op werk? Zovele vragen ook die de ouders zich stellen. Ouders die hun kinderen laten studeren om het verder te brengen dan zij zelf deden. Er zijn thas 55.000 jonge werklozen en einde september komen er nog een pak bij. de dertig veertigduizend afgestudeerden van juni die zich als werkzoe kende lieten inschrijven en die van oktober af gerechtigd zullen zijn op werkloosheidsvergoeding Och ja. er zijn staatsexamen. Men zit er met honderden om zijn kans te wagen en weinigen zijn uitverkoren. Men loopt op de politici af. bij voorkeur deze van de meerderheidspartijen, de C.V.P of de P.V.V. om een duwtje te krijgen alhoewel de examens van het Vast Wervings secretariaat geen inmenging dulden. Of men hoopt op een betrekking zonder examen bij de Post of om het even wat en op de «plaatsjes» die Ministers te Standssecretarissen of volksver tegenwoordigers en senatoren van de regeringspartijen kunnen bezorgen, ma die hans ook lan de magere ka- liggen. En weinigen vragen zich af waarom het allemaal zo is, waarom die crisis en werkloos heid. wie er fout aan heeft. Ach In het Kultureel Centrum van Affligem, eksposeert de veel in Spanje werkende, maar te St.-Niklaas gedomicilieerde kunstschilder Albert Vael, tref fend vertegenwoordiger van het fantastisch realisme. Wat hij eksposeert noemt hij bewust als hij blijkbaar is van zijn authen ticiteit, scheppingen van het «Vaelisme». Het is een kunst die op zichzelf staat door haar persoonlijk en typisch karakter, maar toch vele ingrediënten heeft van het sur- en fantastisch realisme. Uit een jarenlange konfrontatie met een afwis selende en fascinerende thema tiek rondom vooral de gedra gingen van de moderne mens, rondom onze gekomplexeerde en kunstmatige samenleving, groeide een uniek oeuvre, dat ook zeer apart staat van wat men in de regel in de kunstgalerijen heden ten dage aantreft. Deze kunstenaar kreëerde met de middelen van zijn rijk talent een omvangrijke verzameling doe ken waarvan de meeste zich in «Spaanse handen» bevinden en waar men wachtende op een of ander teken vooralsnog in dit geval geen enkel werk van vervreemdt. Kenners zien nl. veel kwaliteiten in dit met Vaelisme betitelde werk; werk van Vael en nieuwsoortig Da- liaan. De kunst van die man is geen zoethoudertje of een be vordering van de halfslaap die «ons» juist belet dat wij ons verzetten tegen manipulaties, schijn en veinzerij, repressieve tolerantie, schijndemokratie en menselijk gezien onmenselijke toestanden. De kunstwerken van Vael laten ons integendeel toe «neen» te zeggen tegen allerlei toestanden, die als een gemeenschappelijk kwaad wor den ervaren en die een bedrei ging vormen voor de mensheid in het gekultiveerde Westen. Zijn talent, gepaard gaande met bepaalde pretenties, die hij bewust kultiveert en het duide lijk plezier in wat hij doet geven hem de vrijheid om te doen wat hij wil, om elke begrenzing van high-life fatsoen te doorbreken. Zonder gene presenteert hij zichzelf niet onder de vlag van Uilenspiegel, maar als een ernstig op te nemen mensen kenner, openbaar aanklager, absurdist, fantasticus... Vael heeft zich van meetaf maatschappij-kritisch ingesteld om aldus zijn engagement in zijn kunst ongedrapeerd te uiten. Hij maakt kunst met meer dan de bedoeling van kunst te maken. Dit merkwardige werk is tijdens de drie weekends van 29 aug. t/m 14 september te zien. De vernissage grijpt plaats op vrijdag 29 augustus om 20 uur. De inleiding wordt gehouden door bestendig gedeputeerde van het provinciebestuur Et. De Cuyper. DE BELEVENISSEN VAN CYRIEL EN KLINKE IK H£B oo/r ££AJS eev fiecogj) £}e B/toxev - ms A*-P£ZS' misleidende teorie In een Voorpost-bijdrage van 14 augustus 11. pakt Mevr. D. D'Haeseleer het probleem van de jeugdwerkloosheid aan op een manier die zo uit de teorieboeken van de kapitalis tische ekonomen en sociologen zou kunnen afgeschreven zijn. Volgens deze teorie is de hoofdoorzaak van de jeugdwer- loosheid te zoeken in een verkeerde of onvoldoende voor lichting bij de beroepskeuze en dus ook bij de studiekeuze van de jonge mensen. Nu is iedereen het er wel over eens dat op dit gebied inderdaad nog heel wat te doen en te verbeteren is, en dat vaak ook de ouders neit tot de beste raadgevers kunnen wor den gerekend. Het is in veel gevallen zo dat kinderen niet in de richting worden gestuwd waarbij ze hun eigen kapacitei- ten het best tot uiting kunnen brengen maar dat ze van kindsbeen af worden doordron gen met de idee dat ze naar deze job moeten op zoek gaan waarmede ze het vlugst en het gemakkelijkst, flnanciëel dan vooral, een trap hoger op de standenladder van de kapitalis tische maatschappij kunnen klimmen. Heel vaak is het ook nog zo dat jongeren wel een bepaalde richting zouden uit willen maar bij gebrek aan financiële mogelijkheden er al leen maar kunnen aan denken. Voeg dan daarbij nog dat; zelfs al heeft de jongere zijn keuze zelf bepaald en is hij boordevol verwachtingen en entoesiasme aan het einde van zijns tudies gekomen, hij of zij helemaal niet zeker zijn dat ze het werk zullen vinden waarvoor ze zich hebben ingespannen. f (H£r Ho iP 'kfj *£- y. [corj> 3rS/1T op 'm u wut M/v Aiem VfoJM SrpicKT JM'srAKr. K>)K XAfiei ?e pec/ret <$eefr hó r STAP7S£/A> 58 le/LoMerens os <S*£A/ i' Ju.1 rlKJTBtJ TO. P'tAM Bakbolltng te Gijzegem (el) De Gijzegemse muziekkapel Popov (el) De statistieken terzake zijn daar om dit zo duidelijk te bewijzen dat MEv. D'Haeseleer zelf het argument niet kan uit de weg gflan. In deze omstandigheden gaan spreken over «er kan en mag geen drukking zijn voor een gedirigeerde beroepskeuze» en «de jongere moet vrij (waarvoor wordt dit woord niet allemaal misbruikt) kunnen kiezen na grondige en volledige infor matie» grenst aan het onzinnig. De privaatindustrie bv. biedt geen enkele waarborg. Haar zorg gaat immers niet uit naar een maksimale en optimale tewerkstelling zowel van de jongeren als van de andere werkers, maar uitsluitend en alleen naar het verwezenlijken van een maksimumwinst. En zo worden in gans ons stelsel aan de lopende band, en niet alleen in periodes van ekonomische kri sis, bepaalde bedrijfstakken zonder schijnbare redenen afge takeld, omgevormd, naar de geschiedenis verwezen. Bedrij ven komen en gaan, momenteel meer gaan dan komen, en de jongere die met zijn gespeciali seerd diploma vol verwachting aan de poort van het werkersle ven staat is er aan voor zijn moeite. Hij maakt plots grondig kennis met de vervreemding tussen mens en arbeid, het kapitalisme drukt er zijn cy nische stempel op. De noodzaak van een ernstige studie van het jeugdwerkloos- heidsprobleem is dringen, schrijft Mevr. D'Haeseleer. Ze heeft natuurlijk gelijk behalve: ten eerste dat het reeds veel eerder en veel dieper had moeten gebeuren, ten tweede dat het niet veel aarde aan de dijk zal brengen als niet terzelfdertijd de gemeenschap ware medezeg gingschap gaat krijgen op het ekonomisch proces m.a.w. als er niet wordt gekomen tot een werkelijke planning van het bedrijfsleven, als er aan de willekeur van de privee-inves- teerders en hun kornuiten niet een einde wordt gemaakt. Men hoeft waarempel geen kom- niunist te zijn om dit in te zien. Er voor ijveren en er naar handelen is echter nog een anderezaak. JOS DE GEYTER Animatie te over op de kindernamiddag van de Sint-Jobsfeesten (jm) KAK Aan het Oude Snas in de Aalsterse dreef ging eer antiekmarkt door(jm) Te Hofstade vierde het echtpaar Fruithof Florent en Blommaert Louise hun gouden huwelijksjubileum. Het echtpaar heeft drie kinderen, zeven kleinkinderen en één achterkleinkind. Namens de gemeente mochten ze van burgemeester De Smeet in gezelschap van schepen Van Den Nest een prachtig geschenk in ontvangst nemen (el) Basketliefhebbersploeg Den Hoorn stootte tegen een sterl Bel Isolaver in het jongste tornooi, (jm) De KWB Volleybalploeg van Gijzegem (el) Bloemenfeekandidate Annick Deprez gaf vorige zondag de aftrap van de match Eendracht Aalst - Herstal (el)

De Voorpost | 1975 | | pagina 2