FAUBOURG-JAARMARKT TE BAARDEGEM AALSTERSE AKKEFIETJES EEN HELE KLADDERADASJ VOL ANNICK ANNICK De Voorpost - 29-8-75 - 3 Ter gelegenheid van Faubourg-Jaarmarkt nodigen we u nogmaals alt naar Baardegem. Na de saksesrtyke Pikfecsten die hier dit jaar groepen. Uitbetaling in de werden gehouden komt Baardegem dit week-end weer in de parochiezaal, belangstelling met folkloristische manifestaties allerhande ter 14 uur: Grote veeprijskamp, gelegenheid van de Faubourg-Jaarmarkt. HET GELUKKIGE BAARDEGEM Spreekt men hier in de omgeving de naam «Baardegem» uit dan komt vaak een glimlach op de mond van de aangesprokene die dan vaak denkt of zegt «Het gelukkige Baardegem waar het nooit gebrand heeft en nooit branden zal!» maar schertsend voegt hij er dan wel eens aan toe: «en de Pastoor zijn oven stond in brand». Om de oorsprong van dit typisch gezegde te begrijpen moeten we wel even terug in de geschiede nis. Toen in 1648 de Franse Markies de Boufflers zijn tenten opsloeg te Asse vernielden zijn troepen de veldvruchten, plun derden de veestallen en dwongen de Assenaren hen logies te verschaffen zo voor de soldaten als onderkomen voorde paarden en toen het uitgeplunderd volk teneinde van zijn kunnen was werden vaak de woningen in brand gestoken. Ook de omlig gende gemeenten werden ge brandschat en o.a. ook Baardegem. Daar het kleine dorp niet kon voldoen aan de geweldige eisen van de Fransen zouden de overweldigers ook Baardegem te vuur en te zwaard van de kaart vegen. PASTOOR J.B. VAN DER MEEREN De Baardegemse herder, man van edele afkomst, verzon middelen om Baardegem te laten sparen door de bezetters en gelukte erin gehoor te krijgen bij de Markies die Baardegem genade schonk en het Baarde- gems volk van ellende, honger en vuur bevrijdde. Met voeten zwaar als lood opgetrokken naar de tent van de bevelhebber keerde pastoor Van der Meeren nu met lichte tred, tevredenheid en trots terug naar zijn bevolking die hem met de dood in het hart op de grens van Mazenzele en Baardegem stond af te wachten. Zodra de pastoor zijn parochianen in het oog kreeg kon hij zijn geestdrift niet meer tegenhouden, gooide zijn drijtrip in de lucht en riep met vreugde uit: «Gelukkig Baardegem dat niet gebrand heeft en dat niet branden zal!» Met vreugdegejoel werd de pastoor naar zijn pastorij bege leid door de geestdriftige Baadegemse bevolking terwijl Asse op 18 januari 1684 «in assche werd veranderd, voor- waer droevig om te zien maar nog droeviger om te horen door het vreselijck gehuil van de honden ende het schromelijkck gekerm van de menschen». Baardegem bleef echter ge spaard en de pastoor mocht in zijn register noteren: «lek on dergetekende heb, met Gods gratie, niet alleen de kerek maar ook gansch mijn parochie van brand bevrijd op 17 januari 1684». BAARDEGEMSE FEESTEN Naar dat gelukkige Baardegem wordt u nu uitgenodigd naar een heel gamma festiviteiten met als hoogtepunt de Faubourg- Jaarmarkt. Ziehier trouwens het programma: Vrijdag 29 augustus: 21 uur, Pottenbal met medewerking van Euroveiling en Verkiezing van de 4de Jaarmarktfee en de 2de Jaarmarktprins in «Gasthof Vonck» met het amusements orkest «De Gensters». Zaterdag 30 augustus: Duiven vlucht uit Quiévrain, lossen te 6 uur. Te 17 uur opening van de Faubourg-Handelsexpo in de parochiezaal. Gratis proeven van de Falluintjesgraangenever. Te 18 uur: Prijsuitreiking van de tekenwedstrijd in de parochie zaal. De handelsexpo is open: Zaterdag 30 oogst, van 17 tot 22.30 uur. zondag 31 oogst van 14 tot 22.30"uur. Maandag 1 september: van 17 tot 22.30 uur; dinsdag 2 september: van 10 tot 22.30 uur Zondag 31 augustus: 14 uur: demonstratie modelluchtvaart in België - Terrein Elderberg. 15 uur: wipschieting in zaal «Ons Huis» Maandag 1 september: 13 uur: Lossen van de duiven te Ninove voor de Ereprijs van het Ge meentebestuur. 15 uur: Kampioenschap van Oost-Vlaanderen voor studen ten universitairen liefhebbers BWB in de Dorpstraat 15 uur: Koffietafel voor ouden van dagen en gehandicapten van gans de gemeente in «Gasthof Vonck». 19 uur: wipschieting in zaal «Ons Huis» Dinsdag 2 september: 8 uur: optocht door gans de gemeente van folkloristische en komische groepen. 10 uur: Kleinveekeuring. Uitbe taling in café «Fies». Schouwing gemeentelijke en regionaal. Uit betaling der prijzen in gasthof Vonck. Grote kaarting bij Oscar Fieremans. Donderdag 4 september: 11.30 uur: Lossen van de duiven van de vlucht uit Quiévrain. 14.30 uur: Koers voor internationale liefhebbers B.W.B., zaal «Ons Huis». 15 uur: Schieting op staande wip bij «Maxens» 20 uur: Groot sportbal in zaal «Ons Huis». Zoals U ziet. «voor elck wat wils!». L.H. Op de 28ste Jaarbeurs der stad Aalst (23 augustus tot 1 september) kwamen belangrijke gegevens aan het licht, bij een individuele gedachtenwisseling met de exposanten. Zo verklaarden meerderen spontaan dat zij aan circa 40 jaarbeurzen per jaar deelnemen, maar opgetogen zijn over de gezellige sfeer, het sympathiek onthaal en de perfekte organisatie in de stad die hoofzakelijk voor haar karnaval is gekend. In verband met de verplichte prijsaanduiding van de koopwaar, werden volgende cijfers voor de standen vastgesteld op de derde dag: 70 perfekt, 7 bijna perfekt en 9 standen die niet onder toepassing van de wet op de handelspraktijken vallen, zodat alle verbruikers de Aalsterse Jaarbeurs met gerust gemoed kunnen betreden. Door het onverwacht wegvallen wegens ziekte van de sekretaris, werd de zwaarste last van de organisatie overgenomen door architekt Singelyn, komitee-voorzitter, die er voor 10. dagen zijn tenten heeft opgeslagen. Nog andere leden van dit komitee dat ook de jaarlijkse karnaval-feesten inricht, presteren er momenteel meer dan honderd uren zonder enige vergoeding. Het sukses van de Jaarbeurs, maar ook van de talrijke avond-attrakties, gaat in stagende lijn. In de show-wereld vragen de managers zich jaarlijks af hoe het Feestkomitee er sedert 15 jaar in slaagt om de luttele toegangsprijs van 20 F. te behouden, en zulks voor de beste nationale en internationale attrakties. Levensvreugde aan de Botermelkstraat viert kermis van 5 tot 7 september. Alles vangt vrijdag 5 september aan met een reuze-belotting om 20 uur. Zaterdag is er vanaf 15 uur een «monsterschiedng» en zondag vanaf 9 uur kan men uit wandelen gaan voor ofwel 40 kilometer, 20 of tien. Even een kleine rechtzetting van een A als te rs akkefietjes van vorige week. We schreven dat Jos Ghysens, Frans Wauters en Fons Singelijn hard werken aan een boek over de geschiedenis van de Aalsterse karnaval. We vergaten echter een man te vermelden die een waar leeuwenaandeel in het tot stand komen van dit heeft bewerkt, nl. Karei Baert, stadsarchivaris. Ere wie ere toekomt. De initiatiefnemers van de «Aalsterse Speelklub» zullen in de loop van september een evolutie-verslag maken over de talloze aktiviteiten die van begin juli tot eind augustus op touw gezet werden. Hieruit zullen de nodige bedenkingen voortvloeien voor de Speelklub van volgende zomervakantie. Een groep Engelse atleten uit Bolton namen deel aan een internationale meeting te Aalst waarna ze door het stadsbestuur ontvangen werden. Schepen van Sporten Kuituur, de h. Van den Eede, verwelkomde de atleten, waarbij hij tevens hulde bracht aan atletiekklub Eendracht Aalst voor haar inspanningen. Zaterdag 6 september worden de nieuwe sanitaire gebouwen, kleedkamers en cafétaria van het Osbroek-sportcentrum plechtig ingehuldigd. Zowel de zaterdag als de zondag (een grote pré-olympische atletiekmeeting) gaan er bij die gelegenheid talrijke sportwedstrijden door. Tot opheden schreven zich meer dan vierhonderd gepensioneer den in voor het jaarlijks reisje naar Heist aan zee dat door het stadsbestuur, de stedelijke raad voor de problemen van de derde leeftijd en de diverse besturen van de bonden voor de derde leeftijd, wordt ingericht. Woensdag 3 september om 9 uur aan het station zal het dan ook een drukte van jewelste zyn. Op 4 oktober krijgt Aalst al een karnavalvoorsmaakje. In den Bistro op de Grote Markt feesten de Aalsterse Gillis een nacht lang en de karnavalgroepen De Krakken houden voor niet minder te doen tijdens diezelfde nacht in de feestzaal van het VTI, Vakschoolstraat. Zondag 7 september viert Aalst de bevrijdingsfeesten. Om 9.30 is er voor de personaliteiten en de verenigingen de bijeenkomst op de binnenplats van het stadhuis. Om 10 uur wordt in de Sint-Martinuskerk de plechtige mis gevolgd door Te Deum met vooraf op de Grote Markt, groet aan de vlag. Na de kerkelijke plechtigheid is er een optocht met neerleggen van bloemen aan het monument der gesneuvelden. Om 11.30 uur op de Grote Markt volgt een koncert door de muziekkapel van de brandweer o.l.v. C. De Vuyst. De bevolking wordt verzocht op deze dag de huizen te bevlaggen. Bij Friac-Aalst is het de jongste tijd niet alles koek en ei. Geruchten als zou Friac moeten sluiten of in faling zjjn lijken voorbarig. Echter is het bedrijf, waar een honderd werknemers twerek gesteld zijn, in ernstige moeilijkheden geraakt en bij streekekonomie zouden nieuwe kredieten worden aangevraagd. Van 15 tot 19 september gaat in de Keizershallen de vierde Stedelijke Week van de Derde Leeftyd door met een zeer gevarieerd programma. Ingericht door de Stedelijke Raad voor de Problemen van de Derde Leeftijd gaat deze «week» door in samenwerking met het stadsbestuur, de Kristeltyke bond voor gepensioneerden, de socialistische bond voor ouderlingen, de bond voor gepensioneerden van de liberale sociale werken, de onafhankelijke ouderlingenbond, het vlaams verbond voor gepensioneerden, de KOVDA en de verschillende organisaties die zich dagelijks inzetten voor de bejaardenzorg te Aalst. Op zondag 14 september e.k. heeft in het Sint-Maarteninstituut te Aalst de jaarlijkse Oud-leerlingendag plaats, gevolgd door het traditioneel familiefeest. Op het programma: 10.30 uur: plechtige jaarmis en de kapel van het instituut. Om 11.30 uur: receptie aangeboden aan oud-leerlingen en genodigden. 12.30 uur: jaarbanket van de oud-leerlingen, vanaf 16 uur: familiefeest, met muzikale omlijsting, attrakties, restaurant, bodega. Alle sympatisanten zijn van harte welkom. Kosteloze toegang. Op het stadhuis kwam het bericht aan dat de eeuwenoude beuken van het Oud-Hospitaal en het Stadhuis geklasseerd zijn. Het Schepenkollege drong bij het Ministerie van Nederlandse Kuituur opnieuw aan in verband met de dossier voor de restauratie van het Hotel van langenhove en het Belfort. Op 20 augustus, een week na het schrijven van het stadsbestuur, kwam er reeds antwoord dat inhield dat de procedure haar definitieve voltooiing nadert en het K.B. voor de principiële belofte van toelage op de begroting van '76 voorzien is. Vorige week waren een veertiental Israëlische jongens en meisjes te gast in Aalst. Wie het er voor over heeft om een reis naar Israël te betalen kan door toedoen van burgemeester De Bisschop in een uitwisselingsprogramma, geholpen worden door de Jeruzalemse stadsoverheid. In onze Aalsterse Akkefietjes van vorige week sloop een zware fout. Bij de opsomming van de Aalsterse perskorrespondenten werd het telefoonnummer van de medewerker voor Het Laatste Nieuws, Paul Eeckhout verkeerd afgedrukt. We signaleren u even het korrekte nummer: 053/21.90.18. Zaterdag 6 september a.s. zal het stadsbestuur overgaan tot de inhuldiging van de Parkdreef en van de nieuwe nutsgebouwen van bet sportcentrum Osbroek. De bijeenkomst van de genodigden is voorzien te 15.30 uur op de koer van het stadhuis, waarna wordt opgestapt naar het sportcentrum met begeleiding van de muziekkapel van de brandweer. Burgemeester De Bisschop zal de Parkdreef officiëel openstellen en er zal worden overgegaan tot de inhuldiging van de nieuwe kleedkamers, sanitairen, toezichtiokaal en cafétaria. Alle sportliefhebbers zullen deze nieuwe verwezenlijking zeker op prijs stellen want hiermede wordt verholpen aan de grote nood aan moderne kleedkamers gezien de voortdurende uitbreiding van sportaktiviteiten in het centrum. Rond de atietiekpiste werd ook reeds een mooie verlichting aangebracht. Eerstdaags wordt ook nog een groot terras aangelegd rond het gebouw, zodat dit werkelijk een oase van rust en verpozing zal vormen voor gebruikers en bezoekers. Op het sportcentrum Zandberg (Immerzeeldreef) werden de werken aangevangen voor oprichting van de nieuwe nutsgebou wen, zodat ook daar een volledig goed uitgerust sportcentrum zal ontstaan. JOHAN VELGHE De Aalsterse Speelklub. een initiatief van de Vereniging voor Sociaal Jeugdwerk, kon twee zomermaanden lang tientallen, voor sommige aktiviteiten meer dan honderd, jongens en meisjes tellen voor iedere speelklubnamiddag. Ook het kamp werd een meevaller. Beloofde toezegging van stadszalen werd echter om reden van personeelstekort, twee drie dagen voor de geplande aktiviteit ingetrokken... de speelklub redde zich dan met de H. Hartzaal. Al zijn de meisjes die tijdens ontvangsten op het stadhuis te Aalst fungeren als hostess wel lief en kwijten ze zich behoorlijk van hun taak, dan valt er echter wel veel te zeggen op hun ouderwets uniform. Ook hier zal de stadskas wel te leeg zijn om aan vernieuwing te denken. Een fris, en niet in dat eeuwig blauw, uniform zal de ontvangsten nog zo feestelijk maken. Alle Aalsterse schepen dragen met fierheid hun sjerp en de daarbij horende «flosj» of kwast. Zo ook de burgemeester, doch aan de «flosj» is het zo aan te zien dat deze reeds meerdere karnavals achter de rug heeft. Feestkomiteelid Nicole Schellinck bood zaterdagavond tijdens de jaarbeursshow bloemen aan Bobby Ranger aan. Deze flukse knaap bracht met zijn radde tong en met zijn kussen, Nicole even in verwarring. Een saluut aan Bobby Ranger, want dat is er nog niet velen gelukt. Ondanks de inspanningen van het feestkomitee dat twaalf ventilatoren liet plaatsen in de jaarbeurshalle, liep de temperatuur maar weer hoog op. En of de voorspellingen van de affiches (28 graden - jaarbeursl uitkomt. Wanneer het er druk aan toe gaat op de jaarbeurs regent het door de luidsprekers oproepen om verloren gelopen kinderen. Een kleine kindertuin bij de ingang, onder toezicht van monltrices zou hier veel aan verhelpen. De sekretaris van het feestkomitee en sedert jaren duivel-doe-het-al tijdens de jaarbeurs de h.H. Van de Perre is er niet bij dit jaar. Een ziekte weerhoudt hem. De feestkomiteeleden verdeelden de taken onder elkaar. Wat onwennig, doch met goed gevolg verloopt deze nieuwe aktiviteit van de feestkomitee-ërs. Iedere avond loopt de jaarbeurshalle vol voor het showgedeelte van de jaarbeurs, tot de kindernamiddag met Paulus de Boskabouter toe. Zaterdagavond, met de pré-selektie van de bloemenfee, was het echter mis. Klinkende namen zaten er in het showgedeelte niet in, zodat het grote publiek thuis bleef. De vyf kandidaten voor de pré-selektie zaten dan ook tegen een half lege zaal aan te kijken. Tijdens de pré-selektie was ex-karnavalprins Jean-Paul konferencier. Van ons mag hij er gerust nog bij wezen. Hij deed het even goed. zoniet beter dan de beroepskonferanciers. Spijtig echter dat zijn voorstelling van de kandidaten wat magertjes uitviel. Tot veler verbazing bleken er zaterdagnamiddag tijdens de voorstelling op het stadhuis van de bloemenfeekandidaten niet vier maar wel vijf te zijn. De inschrijvingsperiode liep af op 18 augustus en het geringe aantal van vier kandidaten was uit de bus gekomen. Feestkomitee voorzitter Fons Singelijn, moet eens te meer in zijn haar gekrabd hebben bij dit magere getal en zijn goed hart hebben laten spreken ook om zijn pré-selektie te redden toen hij zaterdagmiddag een nieuwe Aalsterse kandidate aan het lijsy'e toevoegde. Velen waren niet zo bijster gelukkig met deze gang van zaken. De goede bedoelingen van de nieuwe kandidate staan zeker buiten kijf, doch eens te meer werd het reglement van de verkiezing overtreden. De inschrijvingstijd liep tot 18 augustus en daarmee uit. Wie nu het lef had om zaterdagmiddag nog te telefoneren werd nog kandidate, wie later telefoneerde werd het niet meer. Dat de kommentaren dan ook vrij uiteen liepen verbaast niemand. Het kan alleen in Aalst... De werken aan het Kultureel Centrum in de Molenstraat gaan weer van start. Het Nieuwsblad van maandag bracht een enig nieuwsje en beweerde dat de huidige kostprijs wel tot «300.000.000 miljoen» kon oplopen. 300 miljoeozal wel al genoeg zijn zeker.! Een Voorpost-fotograaf zat er zaterdag tijdens de jaarbeurs met nog wat bleek-rond-de-neus bij. De jonge knaap was nog niet een bekomen van zijn nieuwe status van milicien bij de A.B.L. en van de afsnauwingsmetodes tijdens zijn drie-dagen. Ons aller Corum Alostum Imperiale zal in de nabije toekomst de opname van een plaat plegen. Wetend dat we door dit broeierig gezelschap reeds eenmaal bij de neus genomen werden door een, zij het dan vermeende, plaatopname: zyn we uiterst voorzichtig met berichtgeving dienaangaande. Als de plaat uitkomt, goed, wij hebben nog ons «pinneke» van de voorgaande. In afwachting echter presenteren wij u het nieuwste liedje van deze achtbare kompagnie: DE VRAA...(voeisken Antoinette) No d'eizels en de aupen, Nod'oilenendevloein Hei God Adam geschaupen Onsj-Hier vondt hém zoei schoein «Dorgoan'k twievan mauken» Zoei riep de brave maan In plosj van tèn testauken Want na bestoandevraan. Refrein Komt da veiren Wa mizeire Heit onsj-Hier ons oangedoon Alledaugen te beklaugen Is mèda'n droef bestoon Als beloeinink zonder te liegen Moeten weir deir den heimei vliegen Komt dat veiren Wa mizeire Heit onsj-Hier ons oangedoon Dor stonden d'ieste mensjen Mé niemedalen oon Azoei'ndiférénsje Hoe kost da na bestoon «Adam ge moetj iensj létten» Zoei sprak de ieste vraa «Geloeik hoe 'k mè wil zétten Stoon'k mé mèn gat nor aa. Eva begost te zaugen: «Die faat is ambetant 'k Kaan toch ni alledaugen Die dekken mé mèn hand Adam schoet ooit zèn slassjen En 't mensjdom werd gefopt Den oil hei vol kompasje Die faat ver 't iest gestopt. Mor Adam zèn methoede Vindj ons madam zoei aad Ze volgt liever de moede Ver 't dékken van die faat Want mé die dierre klieren Is 't zjust as in 't begin Ge meigt ze drooin om kieren Ge stékt er mor on in. Er roert reeds ietwat voor de gemeenteraadsverkiezingen van oktober 1976. Mogelijke kandidaten zijn reeds op ronde om leden voor hun partij te werven om zich zodoende van een zekere steun in de politiek te verzekeren, temeer daar in diezelfde partij de talrijke burgemeesters ook wel hun plaats vooraan op de lijst wensen. Het stedelijk Aalsters feestkomitee vormt een achtbaar genootschap, dat echter niet zo graag heeft dat iets van de inwendige keuken naar de pers doorgeseind wordt. Wanneer er dan toch een snabbeltje in de persmand valt, kan men wel eens kribbig wezen. Heel eenvoudig ware het wanneer het feestkomitee eens open kaart zou spelen en regelmatig persberichten zou doorspelen. Zo zou het niet langer voorvallen dat de pers met soms wel eens vervormde berichtgeving op de proppen komt. Weer iets dat door de mazen van bet feestkomiteenet viel: Gaston Van den Hauwe kreeg honderd op honderd (als enige van de 27 leden) als feestkomiteelid voor zijn aanwezigheden. Er zijn echter ook andere uitblinkers, zo is er een achtbaar jong lid van het komitee dat sedert de karnaval periode amper twee aanwezigheden scoort, doch wel met groot vertoon twaalf kaarten voor de jaarbeurs komt afhalen. Nog een feestkomiteelid dat ook uitblinkt door zijn afwezigheden nam dan toch de moeite even over de komen om te zeggen dat hy op de volgende afspraak niet aanwezig kon zijn. Hoe de onderpastoor van Mijlbeek in de socialistische harmonie van Aalst terecht komt. In een keuveltje aan het jaarbeurspodium toen de socialistische harmonie Hand aan Hand koncerteerde, bracht Hippoliet Sedeyn de plichtsgetrouwe sekretaris- penningmeester van de harmonie Victor Steenhoudt in de grootste vertwijfeling toen Hippoliet mordicus ging beweren dat de onderpastoor van Mijlbeek in de harmonie op een fluit meespeelde. In de val trappend reageerde de sekretaris dat het niet een fluit docht een trompet was en dat er van een onderpastoor die spelend lid was van de harmonie helemaal geen sprake kon zijn daar het om een socialistische harmonie ging. Dat is het niet zei Hippoliet want er zijn er wel van 't Groen Kruis die bij u meespelen. De Gijzegemse kerktoren staat wankel. Gijzegem wordt meteen geen tweede Pisa want burgemeester Lejust ging reeds te rade bij een Zeelse molenbouwer om een prijsbestek voor het herstel te maken. Inmiddels vielen reeds balken naar beneden. BRENDAN UW BLOEMENFEE KANDIDATE 1975 Bloemen, karnaval, mijn fier heid binnen en buiten onze grenzen. Als enige Aalsterse kandidate, zal ik trachten mijn stad de nodige toeristische ruchtbaarheid te geven en Aalst met Vlaamse fierheid te vertegenwoordigen. STEM AALSTERS STEM

De Voorpost | 1975 | | pagina 3