li W ïm AALSTERSE AKKEFIETJES 7^^ ALBERT SCHWEITZERJAAR 1975 VUFDE ORGELCYKLUS IN SINT-MAARTENSKERK TE AALST HET GEBEURDE IN UW STRAAT 10 - 5-9-75 - De Voorpost Meer dan vierhonderd gepensioneerden van Aalst vertrokken met burgemeester De Bisschop, den Ajuinboer, schepen Van der Veken, Myriam en bloemenfee Annick (jm) Moreen zaterdag wordt het Osbroek nutsgebouw met cafétaria geopend. (JM) De Aalsterse Gilles bestaan welgeteld vijf jaar. Voorzitter Gustaaf Stobbeleir laat dit feit niet zo maar ongemerkt voorbijgaan en wenst dat ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan het aantal gille-leden opgedreven wordt met een twaalftal leden. Wie zich hiervoor kandidaat wenst te stellen kan dit doen tot 1 oktober en dit op het adres van het sekretariaat: Rony De Bruyn, St.-Jobstraat 137, Aalst. En een vijQarig bestaan kan verder niet onopgemerkt voorbijgaan zodat er een bal aan te pas komt en dit op zaterdag 4 oktober vanaf 20 uur in de zaal van den «Bistro», Grote Markt. De toegang is gratis. H-t cijfer van de nieuwe werkgelegenheden gekreëerd in het arr. Aalst zijn voor de eerste semester van 1975 vrijwel in evenwicht gebleven. De eerste semester '74 gaf: 240, tweede semester '74: 167, en de eerste semester'75: 231. Op donderdag 18 september gaat in de vergaderzaal van het stadsgebouw in de Kapellestraat de heraanbesteding door voor het aanleggen van terrassen aan het sanitair gebouw «Osbroek», evenals voor uitrus tings werken aan de omgeving Sporthal Rozendreef, Zwembad-Kapucienenlaan en Weg Nr. 3. De Wielewaal maakte haar programma voor de komende weken bekendop zondag 7 september is er een dagtocht naar het vogel en plantengebied van De Oude Durme. Zaterdag 13 September gaat het in de namiddag naar Honegem. Zondag 14 september is er een bustrip naar het Verdronken Land van Saeftinge. Voor alle inlichtingen kan men terecht bij De Wielewaal, Villalaan 11, Erembodegem. De klachten tegen de hinder van het stinkende Denderwater nemen toe. Niet alleen de Dendergeuren plagen de stad, doch zaterdagavond konden de vele honderden aanwezigen bij de bloemenfeeverkiezing, na afloop, de Denderleeuwse Animalia- visgeuren opsnuiven. Stakende binnenschippers die op de Dender liggen hebben te kampen met braakneigingen en hoofdpijn. In het afgelopen jaar verhuisden reeds mensen die langs de Denderboorden wonen naar de binnenstad en in de omgeving van bet hospitaal is het bij enige warmte niet langer te aarden. Zonder skrupules kunnen wij de beschuldigende vinger wijzen naar de industrie die alleen oog heeft voor hogere produktie doch milieuzorg nog altijd als het water op de haren van de hond van zich afschudden. Dinsdag a.s. 9 september vangt het 21 ste jaar aan van de danskursussen ingericht door de plaatselijke VTB-afdeling. Interantionaal en nationaal jurylid de heer Recourdon verzorgt opnieuw de lessen die steed op dinsdag doorgaan en wel van 19.30 tot 20.45 uur voor de beginnende en van 21 uur tot 22.15 uur voor de gevorderden. Quickstep, engelse- en weense wals, tango, cha-cha-cha, rumba, jive en de modedansen worden aangeleerd aan eenieder die meer dan 17 jaar is. Een leeftijdsgrens is er niet. Voor alle inlichtingen en inschrijvingen kan men terecht bij de h. A. Machiels. Valerius De Saedeleerstraat 25 Aalst (tel 21.39.08), deh. Herman Talloen, Parklaan 93, Aalst (tel 21.21.90) en op het VTB-kantoor, Kerkstraat 12 te Aalst (tel 70.17.27. Op d'Hoge Vesten staan de mannen van de maatschappij «Hoe langer, hoe beter» weer klaar om eind september Hoge Vestenkermis te vieren. Zaterdag 27 september vangt alles aan met een openluchtmis in het midden van de straat om 9 uur, en dit ter nagedachtenis van overleden buren, opgedragen door E.H. Deken De Vos. Om 10 uur opend de kermis en 's avonds is er om 20 uur een optocht met muziek waarbij de buren mee opstappen in klederdracht. Zondag 28 september worden om 10 uur de versierde huizen gekeurd en is er om 13 uur een breughelfeest, ieder aan zijn tafel. Om 14 uur kunnen de kinderen in de straat naar hartelust tekenen en tapijttekenen. Om 15 uur is er modeshow voor mannen en om 16 uur worden flessen gevuld, maandag 29 september is er om 10 uur een grote internationale dierenmarkt met levende dieren en «levende vrouwen». Om 14 uur patattenkoers voor de vrouwen en om 16 uur valiezenkoers voor vrouwen in mans kledij. Om 20 uur stapt de traidtionele bougiekeskoers voor mannen en vrouwen in nachtgewaad op. Dinsdag 30 september is er om 14 uur jaarlijkse belottersprijs- kamp in de twee herbergen van de straat en om 17 uur een breugeliaanse smulpartij te midden van de straat met op het menu 200 kg aardappelen, 500 droge haringen, 50 kg hoofdkaas en 15 bakken bier. De hoogdagen van 't Katsjoeken naderen Vrijdag 5 september, zaterdag 6 september en maandag 8 september is het weer braderij in het winkelcentrum der Zoutstraten. Op donderdag 25 september 1975, vanaf 9 uur, zal in de keizershallen te Aalst, Keizerlijkplein en Beekveldstraat voor de 30ste maal sedert het einde van de tweede wereldoorlog, de grote Hopprijskamp der stad Aalst doorgaan. Deze belangrijke hopmanifestatie, die tot doel beeft de hopkultuur in het Aalsterse in de aktualiteit te stellen en een bijdrage te leveren tot de veredeling van onze inlandse hop, gaat door onder de auspiciën der stad Aalst en met medewerking van de Aalsterse Brouwerijen, de Handelskamer van Aalst u: de bevoegde Hogere instanties. Alle hopplanters uit het gewest Aalst-Asse mogen aan de prijskamp deelnemen met zelf geteelde hop van de soorten: Hallertau, Saaz, Northern, Brewer, Brewers-Gold en Record. Het aantal balen is onbeperkt. Er zal een deelnemingspremie worden toegekend van 50 F. per baal. De balen mogen reeds daags voordien ter plaatse gebracht worden. Er is eveneens een ruime plaats voorzien voor het lossen en laden van de hop en voor het parkeren van de wagens in de feesthal zelf. Aan de prijskamp zijn talrijke prijzen verbonden en bovendien zullen aan de laureaten erepenningen en-diploma's worden uitgereikt. De prijskamp zal besloten worden met het traditioneel biertraktement aangeboden door de Hopkommissie en de Aalsterse Brouwerijen. in het kader van het internationaal Albert Schweitzeijaar 1975 vat op 'zondag 7 september te Aalst in de Sint-Maartenskerk een vijfde orgelcyklus aan. Het is de betrachting van organisator Kristiaan Van Ingelgem geweest om ook ditmaal het geheel te zien en mee te maken als vervolg op vorige cycli. Daartoe nodigde hij voor deze cyklus twee organisten uit dei door hun opmerkelijke prestaties in voorgaande koncerten het publiek zeer genegen zijn. Het betreft de Fransman Jean-Paul Imbert (Parijs, Saint-Eustache, rechterband van de vermaarde Jean rGuillou) die we ons herinneren uit de eerste orgelcyklus. Onvergetelijk waren zijn interpretaties van Liszt en Guillou. De Nederlander Bram Beekman (Middelburg) herinneren we ons door zijn koncert in vervanging van Van Ingelgem op 15 september 1974. Ditkóncertwas van een memorabele schoon heid, ook al maakte de organist slechts kennis met het instru ment; ,in de Sint-Maartenskerk in de voorbije nacht. De dag daarvoor had hij reeds twee koncerten gegeven; een 's mid dags en égn 's avonds. Voort gaande öp'de energie die de man indertijd aan de dag legde kunnen we enkel onze hoogste verwachtingen stellen voor zijn optreden. Dit heeft plaats op zondag 7 september te 15.30 uur. Kristiaan Van Ingelgem sluit de rqpks met twee koncer ten. Don^èrdagavond 18 sep tember te 20.30 uur en zondag namiddag 21 september te 15 uur zijn deze optredens voor zien. •ALBERT SCHWEITZER Hij werd geboren op 14 januari 1875 te Kaisersberg (Elzas). Op vijfjarige leeftijd kreeg hij reeds pianolessen van zijn vader en een drietal jaar later vatte hij de orgelstudie aan. De grote aan dacht die Schweitzer aan Bachs orgelwerken Besteedde vond haar oorsprong te Mühlhausen waar de jonge Schweitzer door zijn leraar op school aldaar, {BUgène ^vifbnch,voor het eerst geïntroduceerd werd in de werken van de Meester van Leipzig. Een oudere broer van Schweit- zers vader nam de jonge Albert mede naar Parijs, waar hij hem voorstelde aan Charles-Marie Widor,„ organist aan de Saint- Sulpice aldaar. Nadat Widor de kleine Schweitzer gehoord had, nam hij hem onmiddellijk aan als leerling. Schweitzer schreef hierover dat hij zijn gevoel voor architectuur in de muziek en een plastische uitvoeringswijze aldaar ontwik kelde. Vijfjaar later, in oktober 1893 was Schweitzer student in theo logie en filosofie aan de universi teit v^n Straatsburg. Terwijl hij te Parijs zijn werk in verband met filosofie verderzette, bracht hij v^ej Jiijd 'door bij id or en sfudeerc^e tevens piet marie-Jpëll Ttauftnann; een leerlinge van Franz liszt. Een grote stap in Scheitzers werkzaamheden en studies be- treffënde het werk van Johann- Sebastian Bach werd gezet in 1902 tqen Schweitzer aan Widor .oorstelde ééB essay te schrijven over het wézën en de natuur van Bachs kunst; dit ten behoeve van de studenten aan het Parijse conservatorium. Het bleef niet bij voorstellen en wat aanvanke lijk als essay opgevat was nam de dimenties aan van een respek- tabel boek. Door de inhoud wou Schweitzer niet zozeer histo rische gegevens betreffende Bach en zijn tijd voorstellen. Het was veeleer een gedachten- en gevoelenswereld van muzikan ten over het! werk v»n Bach. Het werk verscheen ify 1905 onder de titel: «J.S. Bach, le musicien- noètet, Óppiiddellijk werd een fyuïtse vetoing gevraagd, doch het antwoord op dat verzoek resulteerde in een nieuw werk van 8j44 fjagina's. Dit tegenover de Fransg» versie bestaande uit 455 pagina's. Dit gebeurde in 1905. In 19,11 werd door Ernest Newman een Engelse vertaling gemaakt.aan de .hand van de Duitse vers'ie. In oktober 1905 besloot Schweitzer de studie tot dokter in de geneeskunde aan te vatten om als geneesheer Equatoriaal Afrika aan te doen. De zes jaren die hierop,volgden waren voorde man zeer<lruk bezet. Naast de orgel van de Sint-Martinuskerk (jm) 'studies in de medicijnen hield hij lezingen aan de universiteit te Straatsburg en speelde te Parijs voor de Bach-vereniging. Zijn belangstelling voor orgel bouw erde Schweitzer van jrijn grootvader. In 1906 publiceerde fyj qeB tfSsay oyer .het ideale 4rgel. f-fidH'n toonde hij zich1 voorstander van een mecha nische traktuur. Tevens stuurde hij aan qp-eep plaa'tsing van hpt orgel zodanig dat het instrument hóóg en vrij stond ópgesteld. Over het Bach-orgel schreef Schweitzer dat Ijet onvolledig >as door het ontbreken van een ztthlkast. De nieuwe orgels negeerde hij omwille van het weglaten van het rug postitief. het ideale orgel bekomt men, aldus Schweitzer, door kombi- natie van oud en nieuw. Deze houding is heden ten .dage volledig voorbijgestreefd, jnaar gBeft als dusdanig een goed beeld van de toen heersende opvattingen. Jn de jaren 1911-1912 werkte Schweitzer met Widor aan een nieuwë editie 'van Bacht orgel muziek. Hierin poogden ze de volumeveranderingen en kara- Werwisseliiyg uit/de weg te gitan. SCHWEITZER ÓVER BACHS MUZIEK dn verkorte vorm geven we-hier enkele - basisbegrippen en het opzoeken van de grote architec turale lijnen. De registratie moet voljedig in dienst staan van de struktuur. Hij hield er aan elk •preludium of elke fuga te beginnen en te eindigen op het groot orgel. Een fuga-thema mag nooit zacht gespeeld wor den opdat het door de invallende stemmen niet zou overtroffen worden. Schweitzer toont zich tevens voorstander van trage tempi. Dit jom de duidelijkheid in stem voering geen geweld aan te doen. Organisten die Bacht muziek te snel spelen verwijt Sjqhpveitzer gebrék aan plasticiteit in de voordracht'.- Tot zover enkele ideeën vaq Schwèitzer. Dit aye§. kan uit- gafigspurit' zijn tot- verdere bedenkingen, maar de heden daagse tendenzen in achtgeno men blijkt dit een zinloze zaak te. zijn. BRAM BEEKMAN - 7 SEPTEMBER TE 15.30 uur. Op het programma vinden we de Vijfde orgelsohate in D van Felix Mendelssohn-Bartholdy; de Symfonie nr. 1 van Quitmant AI.BISHT SJCHWE1TZERJAA 5e ORGELCYCLUS ■il.-MAARTRNSKEHK - AALWlj (1837-1911) en een der beide .symfonieën Dupré. Quitmant was organist aan de Trinité-kerk te Parijs van 1871 tot 1901. Als professor aan het conservatorium telde hij ook Dpré als een van zijn leerlingen. Marcel Dupré werd reeds op twaalfjarige leeftijd benoemd tot j organist aan de Saint-Vivien te, Rouen. In 1914 behaalde hij de Prijs van Rome. Als assistent van Widor, volgde hij laatstge noemde op in 1934. aan het orgel van de Saint- Sulpice. Hij verwierf grote faam als improvisator en kan aanzien worden als basislegger van de hedendaagse Franse orgel- school. Basislegger van de 1 hedendaagse Franse orgel- school. Vanaf 1926 doceerde hij, al opvolger van Gigout, orgel aan het Parijse conservatorium, waarvan hij van 1954 tot 1956 direkteurwas. Tevens werd hij direkteur van het conservatorium te Fontaine- bleau. De meeste Amerikaanse organisten werden door hem gevormd. Naast zijn orgelwerk schreef hij een oratorium (La j France au calvaire) en paiano- 1 muziek. Op pedagogisch vlak maakte hij zich verdienstelijk door zijn cursussen harmonie, fuga en kontrapunt. Hij schreef eveneens een «Traité d'impro- visation». ANDRE DE GROEVE HERDERSEM Motorrijder ten val Ter hoogte van de grens scheiding met Aalst verloor de motorrijder Gerard Droesbeke uit Dendermon- de de kontrole over zijn voertuig. Hij werd gewond. LEDE Gewond Bij zijn arbeid in de hovin gen liep H.PIanckaert, Mo lenstraat, Lede, verwondin gen op die zijn vervoer naar het ziekenhuis nodig maak ten. Aanrijding In de Openveldstraat ge beurde een aanrijding tus sen de bromfietsster Magda Keppens, Beekveldstraat, Lede, en de personenwagen van Georges Van Laethem uit Burst. De bromfietsster liep hierbij verwondingen op en moest worden verzorgd. Tegen auto In -de Kasteelstraat, ter hoogte van het kruispunt met de Statieweg, kwam de bromfietser Freddy De- meyer uit Wetteren door een onbekende oorzaak tegen een woning terecht. Hij liep hierbij verwondingen op en werd ter verzorging wegge bracht. Bromfietser gewond Langs de Steenweg op Wichelen te Lede werd de bromfietser René Speeck- aert wonende Oude Gent- baan te Aalst, verrast door de personenauto bestuurd door Hubert Van De Poele uit Overmere. De bromfiet ser werd gewcr.d. Op de Wichelsesteenweg kwam de bromfietser Fred dy De Man, Hoogstraat 94, Berlare, in botsing met een auto en liep erge kneuzingen op. EREMBODEGEM In de Industrielaan werd de bromfietser Erna Provoost, Berg 60, Kerksken aangere den dooreen auto en ernstig gewond naar een ziekenhuis te Aalst gevoerd. AANRIJDING In de Kiellstraat gebeurde een aanrijding waarin de fietsers Danny Dhoe uit Teralfene en de personen wagens van Van Jan Bos nians uit Aalst en van Christian Peers uit Teralfe ne, werden betrokken. De fietser liep hierbij lichte verwondingen op. Vluchtmisdrijf Ter hoogte van de Churchill- steenweg werd een perso nenwagen aangereden. Het aanrijden - de voertuig zette zijn weg voort, maar een voorbijrijdende bestuurder had de nummerplaat opge nomen. Zo kon de bestuur der worden geïdentificeerd. Botsing In het centrum van Erembo degem kwam het tot een aanrijding tussen de perso nenwagen bestuurd door Lodewijk De Wever en hei voertuig van Dagobert Eeck- hout, beiden uit Erembode gem. Botsing De bromfietser Marc Van De Walle, Rederijckersplein 19, Aalst, kwam op de Ninove- steenweg in aanrijding met een personenwagen en werd ernstig gekwetst naar een ziekenhuis te Aalst overge bracht. AALST Botsing tussen fietsers In de Nederveldstraat te Aalst liepen de fietsers Tessa Van Gijseghem en Jean Paul verkondingen op toen ze met elkaar in botsing kwamen Botsing De voertuigen van Karei Dubois uit Aalst en van Drieghe Petrus uit Merelbe- ke kwamen in botsing op de Dendermondsesteenweg te Aalst. Drieghe werd ge wond. Wielrijder ernstig gewond De wielrijder Benoit Allaert, Erembodegem, Groenstraat 43, werd op de hoek van de Brusselsesteenweg en Al- brechtlaan te Aalst aangere den door een auto en met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gevoerd Zwaargewond Op de Ledebaan kwam de personenwagen, bestuurd door Dirk Breyne, Klooster straat 76, Mere, tegen een muurterecht. De bestuurder werd met zware verwondin gen overgebracht naar het ziekenhuis Keukenbrand In de woning Volksverhef- fingstrat 33 brak plotseling brand uit die ontstaan was in de keuken. De stedelijk brandweer kon het vuur spoedig bedwingen, zodat de schade dan ook niet groot was. Inbrekers op pad Tijdens de afwezigheid van de bewoners zijn onbeken den bij middel van braak binnengedrongen in de ap partementen van Jozef De Leeuw en van Monique De Kegel aan de Parklaan 143 te Aalst. Alle kamers werden doorzocht en kasten en laden opengebroken. De dieven gingen met een partij juwelen en waardevolle voorwerpen aan de haal Bromfietser gewond Langs de Geraardsbergse- straat te Aalst reed Ray mond Van Mol uit Dender leeuw met zijn bromfietser, toen hij bij het ontwijken van een hindernis ten val kwam. Hij werd gewond en moest worden verpleegd. In de Vrijheidstraat kwam de bromfietsster Ingrid Van Geit, Molenstrat 26, Impe, ïin aanrijding met een auto en liep erge verwondingen op. Ter hoogte van de H.Hart- laan kwam de bromfietser Luc Van Bokselaere, Weve rijstraat 11, Aalst, in aanrij ding met een auto en werd erg gewond. Dievenbende op het spoor De B.O.B. van Aalst heeft deze week Emiel D.P. uit Aalst opgeleid, die ervan verdacht wordt de kroonfi- guur te zijn van een uitge breide dievenbende, die zelfs een opslagplaats zou hebben, waarin de gestolen goederen die de leden buit maakten, werden opgesla gen. Het spoor leidde naar D.P. toen de 19-jarige Viviane V. uit Leuven werd gevat. Dit meisje werd verdacht van diverse diefstallen o.m. van koopwaar, handtassen en geldsommen. Telkens zij in diverse gezin nen ging werken stelden de personen, die haar tewerks telden vast dat telkens bepaalde zaken verdwenen. Uiteindelijk bundelden de klachten zich samen en viel V. door de mand. Uit het onderzoek bleek evenwel dat zij niet op eigen houtje handelde, maar wel in ruimer verband opereer de. Met de aanhoudingen van D.P. hopen de gerechtelijke diensten van Dendermonde op het goede spoor te zitten en ook nog andere verdach ten te kunnen ontmaskeren. BAARDEGEM Botsing met schade en een licht gekwetste in de Euro pastraat, tussen de voertui gen van Daniel Scheirlinck uit Moorsel, en van Luc De Niels uit Roosdaal. Bromfietser gewond Op de wijk Elderenberg te Baardegem kwam het tot een aanrijding tussen de personenauto bestuurd door Leon D'Haeseleer uit Lebbeke en de bromfietser Michel De Bruecker, wonen de Langestraat te Hekel- gem. De bromfietser werd gewond en moest worden verpleegd. NIEUWERKERKEN Wielrijder gewond In de Kwalestraat te Nieu- werkerken werd fietser Frans Van Daele wonende St.-Kamielstraat te Aalst verrast door een bestelwa gen van een firma uit Wetteren. De wielrijder werd gewon en moest worden verpleegd. Aanrijding Ter hoogte van de weg naar de snelweg kwam het tot ee zware aanrijding tussen een bromfietser en een perso nenwagen. Hierbij werden Rony Redant, Kamstraat 110, Nieuwerkerken en Ma rina Eeman, Koloniestraat 4c, Gentbrugge, allebei ern stig gewond en dienden dringend naar een zieken huis gevoerd.

De Voorpost | 1975 | | pagina 10