FAUBOURG:ANTI-FUSIE DOCH PRO-VROUW IN HET HOL VAN DE DRAECK De Voorpost - 5-9-75 - 11 L ANDOIS una M' AJUf- MfiNNEW ffPRNKmugLtl /usIers bestuurster nam «vingeradrukken» van witte muizen tijdens de kleinvccmarkt. Een aanschowelijke les biologie, (jm) Initiatiefnemer, promotor, bezieler en duivel-doet-al Marcel Van den Broeck kan samen met het Baardegems Schepenkollege met Burgemeester Robert De Pauw en de beide wakkere Schepenen De Boeck en De Gols tevreden zijn over de zoveelste Faubourg-Kermis met als apoteose de Faubourg-Jaarmarktstoet. Samen met zovele, niet bij bena dering te tellen medewerkers heb ben ze zich ingespannen om er weer iets van de bovenste plank van te maken, al was het nu wel op een enigszins minder gunstige da tum. Het schooljaar was immers pas begonnen en alhoewel de be ide Baardegemse scholen mee werkten hetzij door vrijaf te geven hetzij door met de leerlingen zelf naar de Jaarmarkt te komen en er een praktische en aanschouwe lijke les te geven in verband met de zeer vele aanwezige diersoor ten waren de leerlingen die elders hun wijsheid gingen ophalen af wezig en bleven uiteraard ook vele ouders afwezig. Toch bleek de opkomst buiten verwachting groot. Van heinde en verre kwamen ze zoals bleek uit de papiertjes (die dienden tot het schatten van het varkentje) waarop gemeenten werden ver meld tot zeer ver buiten onze kon- treien. Ook de weermaker scheen het aanvankelijk te laten afweten want de nacht van maandag op dinsdag goot het zoals zelden in de Falluintjes gebeurt doch 's morgens trok de mist weg en de dag werd er een waarvan de in richters en de bezoekers een beste herinnering zullen bewaren: Hoeft het gezegd dat de stoet zich jaarlijks vernieuwt en zich aan past aan de wisselende tijdsom standigheden. Zo bleek de stoet nu vooral de illustratie van twee hedendaagse ideeën: JAAR VAN DE VROUW en ANTI-FUSIE! Hierbij dan de volledige uitslag: 1. August Van Meel 2. Roland De Smijter 3. Benjamin Mahieu 4. Christian Kennes 5. Erik De Wilde POTTENBAL Meer dan 2300 verkochte in- gangskaarten stonden er borg voordat het jaarlijks «pottenbal», inzet van de Faubourg-Kermis, een sukses zonder voorgaande zou worden. «Potten» zijn hier niet pinten bier doch gewoon «potten bloemen» zoals Baarde- gein, centrum van de snijbloe menteelt met als grondlegger Jo zef Blindeman, aan zichzelf wel Verplicht is. De stemming werd er door «De Gensters» en het over- talrijk publiek danig ingehouden, zodanig zelf dat de uitslag van de verkiezing wel iets te lang op zich liet wachten. Nadat de kandidaten Jaarmarktfee en Jaarmarktprins vragen hadden beantwoord over o.a. Pee Klak, Jan Frans Vonck alsmede over de sport, zou defini tief het aantal verkochte kaarten de doorslag geven. 4e Jaarmarkt- fee werd Chantal Beeckman met eredame Linda Iliano, zuster van 2 vorige feeën en 2e Jaarmarkt- prins voorde tweede maal Etienne De Plecker. Het entoesiasme leek zo groot dat de opgetilde Prinses, door een verkeerde beweging, uit de armen van haar vereerders viel en dat, per toevalop de peter van de vorige prinses, zodat Schepen De Gols met zalvende woorden de situatie, die enigszins pijnlijk aandeed, moest rechttrekken. Ere-Jonker Mark Chanet, spor tieve verliezer, verklaarde achte raf zich enkel kandidaat te hebben gesteld uit sympatie voor de Faubourg-feestelijkheden en leek met zijn tweede prijs (een transis torradio) uiterst tevreden, alhoe wel hij het verkopen van het grootste aantal kaarten nu niet als «dé norm» kon aanzien. Mark behoort met zijn beide broeders tot een gezin dat van de Faubourgstoet wel een familie onderneming zou kunnen maken. Met hun «waterhoek» stonden ze immers in voor niet minder dan drie wagens! FAUBOURG-EXPO In aanwezigheid o.a. van E.H. Pastoor en van het voltallige schepenkollege opende Burge meester De Pauw dan verleden za terdag in de Parochiezaal de Faubourg-Expo die zich ook, vooral na de Mis en de volgende dagen, in een bevredigend aantal bezoekers mocht verheugen. De reeds gunstig gekende «Falluin tjes Graangenever» werd er duch tig geproefden de stemming in de zaal was dan ook prima. KAMPIOENSCHAP VAN OOST-VLAANDEREN VOOR UNIVERSITAIREN Na de demonstratie van model luchtvaart op het terrein van de Eldcrberg en de wipschieting in de zaal Ons Huis op de Hoogstraat vroeg de herkansing van het Kampioenschap van België, te vens Kampioenschap van Oost- Vlaanderen, voor liefhebbers stu denten B. W. Bde volle aandacht. Voor niet minder dan acht ronden over Baardegem en Meldert wer den de 21 deelnemers door de he ren De Mets en Uytterhaegen de De Baardegemse reuzen Piëen Melle (jm) weg opgestuurd nadat Burge- 6. Mare Poppe meester De Pauw aan Guido Van Meel, de kersverse Belgische kampioen uit Kalmthout bloemen had overhandigd. Waren het de talrijke premiën, de kinderkoppen van de Meldertse Klaarhaag of de klassementsspurt aan de aankomstfijn voor vier en twee flessen Falluintjesgenever, we weten het niet. Feit is dat reeds na de eerste ronde het deelne mersveld uit elkaar was geslagen en dat de Belgische kampioen cyklo-cross en streekrenner Van De Meirsch Eddy uit Hofstade de eerste premies meesnapten. Gedurende de tweede ronde liet kampioen Van Meel echter het pe loton in de steek doch Eric De Wilde, gebuur van Roger De Vlaeminck, wist na een hardnek kige achtervolging de vluchter bij te benen. Demijter Roland, Wijt- schaete en Benjamin Mahieu wis ten beide koplopers te vervoegen en in de spurt won de nationale kampioen glansrijk. Erik De Wilde moest in de spring vrede nemen met de vijfde plaats maar werd toch kampioen van Oost-Vlaanderen. Spijtig genoeg, dooreen misverstand of waren het de nederlagen van Mettet en Yvoir die zo zwaar op hen druk ten, konden de BWB- afgevaardigden de kampioen niet de trui aantrekken. Ze hadden geen trui mee! Na de dopingskontrole, het ging er immers ernstig aan toe, greep op het gemeentehuis een receptie plaats waarde kampioen werd ge huldigd en voorgesteld aan de fee en de prins die een prachtig wa penschild van Baardegem moch ten ontvangen. In deze eer werd ook Raymond Van der Borght, in richter van deze wedstrijd, be trokken daar hij reeds voor de tweede maal dit kampioenschap kon inrichten. Ook aan hem werd een wapenschild overhandigd en terecht. 7. Mamix Huys 8. EddyV.il. Meerssche 9. Ene Robeyns 10. Wilfried Spiessaert 11. Achiel Van Peer 12 Frank Veldeman 13 Leopold Coninckx 14 Henri Grau 15. Luc De Coen 16 Pierre Menschaert 17. Heitoillon Georges 18. Marc De Werf 19. Harry Tock KOFFIETAFEL Dezelfde dag nog ging in Gasthof V onck een Koffietafel door aan geboden door aangeboden door het Komitee van Faubourg- Jaarmarkt aan alle ouden van da gen en gehandicapten van de ge meente, aangesloten bij om het even welke bond of zelfs niet- aangeslotenen. Dat het èr inderdaad zeer gezellig aan toe ging zal elke deelnemer of deelneemster U graag vertellen. Het Komitee haalt ook hier eer van zijn werk! De Mercedes van Marcel Van den Broeck werd duchtig gebruikt bij het ophalen van tientallen personen voor het feest. STOET Pronkstuk en apoteose van de hele Faubourg-Jaarmarkt was natuur lijk weer de stoet die van jaar tot jaar uitbreiding neemt en zijn suk ses o.a. dankt aan de inzet van de vele Baardegemnaren, de mime belangstelling ook van het hele omliggende en aan de fris uitge werkte up to date-ideeën. Niet minder dan 19 groepen tra den aan en wedijverden om ter meest qua originaliteit en uitwer king. Centraal stonden de «Vrouwenemancipatie» en het verzet van de Falluintjesgcmeen- ten tegen de Fusie-idee. De wijk Faubourg» wil wel een deel van Baardegem zijn doch niet een «voorstad» van Groot-Aalst. Na de miters kwamen eerst en vooral de vernieuwde Baarde gemse reuzen «Pië en Melle» (in isomo) die soms wel last hadden in de bochten. (Zo vroeg reeds!) De Statievrienden beeldden reeds het Jaar van de Vrouw uit met hun «Verkeerde VVdreld» waarbij mannen kuisten, de vaat deden en aan het breien waren terwijl de vrouwen lustig kaartten en dron ken. Ook de mannen van «Den Berg» (en van Schepen De Gols) hadden dit vrouwentema uitge werkt onder de titel «Women li beration». Men kon er CaféIn de dolle Mi na» zien en tevens het «Huis der zuchten»vrouwen als timmerlui ververs enz. en mannen met kin derwagenszien met Van de dolle Mina's, verlos ons Heer» en an derzijds «Lach niet te veel met deze show, uw dagen zijn geteld, uw naam wordt dra pantoffel held». De «Keuterboeren» van de Hoog straat met boerenkoppels en hun wagen «De Loteling» vermaan den: «Vandaag ploegen in de Fal luintjes, Morgen zwoegen voor de Ajuintjes!». Eerdegem met zijn Waterhoek 2 bracht een lijkwagen met doods kist Aan onze betreurde gemeen ten» en de slogan «Neen aan elke fusie». Na de Kattenkermis van de Mo lenstraat kwam dan de Elderberg met «Boer Fusie van Oilsjt trcrtiwt met boerin Fusille van Bauregem 'van moetens'» Op de wagen «Ves getraat» wordt het huwelijk ingezegend en de Bur- gemester van Groot-Aalst volgt in een open wagen. Vermelden we terloops dat de Jury, die de stoet diende te beoordelen, bestond uit Burgemeester De Bisschop van Aalst die uw reporter wel vrijaf had kunne geven ware hij werk zaam geweest in een «bisschoppe lijke school» (dixit de burgemees ter), stadsarchivaris Karei Baert en o.a. twee ambtenaren van de TMVW. De mannen van de waterhoek komen nu met hun tweede kreatie, een prachtige lokomotief, het ware «Leireken» van vroeger waarmee ze eveneens veel sukses wisten te behalen. Na de «aankomelingen». in ka bouters yerklede kinderen; komt weer de waterhoek, ditmaal met hun derde groep waarna de «Stormvogels» van de Hoog straat nogmaals het jaar van de vrouw beklemtonen in hun «Vic- kerklub» en «Studio Max». De Nil Leon uit Meldert met zijn aanhangwagentje wordt dan ge volgd door «De Vertalers» van het Dorp met een parodie op het programma «Wachtwoord» van Nand Baert, maar nu met typisch Aalsterse woorden als «Schoei» en «voegel». Op de landkaart met Groot-Aalst prijkt een reusachtige ajuin. De «Fribbeleirs», ook vary" het Dorp, defileren voor het «Lan- dois» met 'n ajuin in 't bruin.' «Liefst van al zen ze gienen ajoin' mo wel Faloin». Terwijl de Aals terse Burgemeester telefoneert met het Aalsters departement «Failuintjeszaken» wordt voor het Landhuis duchtig met de dorsvle gel gewerkt. Met «'t Klieksken» van de Kerk straat, de «Molenvrienden» met wanmolen en windmolen en de Fee en Prins wordt de stoet beslo ten met de bekende «Pee Kla- kwagen» met fanfare. Verschillende van deze beroepen werden door de Direkteur van de Brouwerij Van Roy die samen met de jongeheer Van Roy ook deel uitmaakten van de jury, ge ëngageerd om op te stappen in de komende stoeten van de Oktober feesten. Een erkenning dus van hun intrinsieke waarde.' STEEDS MEER EN BETER Buiten al het reeds vermelde was aan de hoofdingang van de kerk nog een bloemperk te zien met de tekst «Faubourg-Jaarmarkt 1975», en aan de zij-ingang een perk met «Ste.-Margareta 1200», telkens met begonia's, gladiolen en chrysanten. Daarbij werden door Falluinen in aangepaste kledij ovenkoeken in grote hoeveelheden verkocht en achter de kerk was de foor ook ter plaats. DUIVENPRIJSKAMP Het B;' .rdegems Kampioenschap voor de Duivenliethebbcrs, met een vlucht uit Ninove, kende volgende uitslag: Jaarlingen: Remi Van Lemberghen. Jonge: Gustaaf Coppens Oude: Emest Uyttersprot. t Landois van Aalst was een kreatie van 't Dorp (jm) konijnen, kippen, hamsters, dui ven, katten, honden, schildpad den, enz. waren bij de vleet aan wezig. Ex-bokser en duivenüef- hebber Buggenhout sloeg hierbij wel alle rekords vermits hij niet minderdanól dieren(16 verschil lende soorten) meebracht en met meer dan 2.000 fr. aan prijzen werd bedacht. GEWESTELIJKE GROOTVEEPRIJSKAMP De officiële keurders, aangeduid door het Departement van Land bouw, Ir. Dewaele, Jozef De Brauwer, Remi De Weweire, Gustaaf De Scheemaecker en se- kretaris D'Hollander zorgden bij de wedstrijd voor stamboekvee voor volgende uitslag: 1Semal Prosper 2. Aelbrecht Achiel 3. Pollijn Jan 4. De Vos Paul 5. Van Mulders Julien GEMEENTELIJKE PRIJSKAMP Er was tevens een gemeentelijke prijskamp met een indrukwek kende prijzentafelJuryleden wa ren hier Roger Rubbens, Désiré Van Hoorde, Jan De Bolle en Ka- rel De Bondt. In de verschillende kategorieën als pony's, zware paarden zonder tanden, met twee of met vier tan den, merries, veulens, ruinen, hengsten, enz. toonden zich als vedetten o.a. De Plecker, De Winne. De Bruecker, De Smijter, De Dobbeleer en Van Eetvelde. UITSLAGEN STOET le prijs .ex-aequo: Het Jaar v.d. Vróuw Keuterboeren De Vertalers 't Klieksken Pee Klak en Fanfare 2e prijs: ex-aequo. De verkeerde wereld Kattenkermis Elderberg trouwt van moetens De Waterhoek De Stormvogels De Fribbeleirs De Molenvrienden 3e prijs: De Reuzen Aankomelingen Waterhoek 2 en 3 Telefoon TOMBOLA «POTTENBAL» 5655 2584 4696 2710 3917 1891 2019 1457 5648 1925 «h '«j« uMiucgcms |jm KLEINVEEMARKT Een hele gamma kleinvee als mede allerhande dieren werden door vele Baardegemnaren ten toongesteld en aan het oordeel van de jury onderworpen. Vogels, HOEVEEL WEEG IK? Honderden, of waren het er duizen den, briefjes staken in de reusachtige urne met schattingen van het gewicht van het varkentje. Met het absoluut juiste gewicht. 25,620 kg wonnen de mannen van de wagen van de Hoog straat. Proficiat! L.H. AAN ONZE BROEDER: IWEIN VAN AALST! Wal een verrassing.' hoor ik je zeggen, wanneer je via de ene of andere kommunikatiesatelliet op hoogte gebracht wordt van dit schrijven Want wie weet waar je asse ligt of je geest hangt te zweven' Je familie opzoeken was warempel toch te moeilijk! Óp de bureaus van de Burgerlijke Stand van de keizerlijke stede heeft men tegenwoordig meer werk om de echtscheidingen te noteren dan om huwelijksboekjes in te vullen. Trouwens, ik ben niet zeker dal er in uwen tijdal zoveel tralala gemaakt werd. 'tls voorzeker omdat uwe familienaam niet al te goed bekend was dat men je Iwein van Aelst genoemd heeft. En dan moest je wel wijd en zijd builen de stad bekend geweest zijn, want anders was je naam misschien lokaler getint en sprak men over Iwein van d Houtmarkt. Dat ge zó bekend waart als Aalstenaar zal wel liggen aan 'tfeit dat gij één der lolbroeken waart van uwen tijd. Meer dan een vuurt hebt ge zeker geflikt of een draak gestoken met Daarom, beste Iwein. is dit eerste briefje van de Apostelen van den Draeck aan V gericht. Apostelen van den Draeck ofte Draeckenieren zijn zendelin gen die een apostolaat verkondigen afkomstig uit China, het vaderland van de Draeck. Het ware Draeckengeloof werd de wereld rond verspreid en de eerste zendelingen zetten voet aan wal in Amsterdam. In deze buurt, bij een zijner reizen naar de Hollandse kaasmarkten, nam onze eerste Opperdraak kontdkt met hen Direkt werd aangesloten bij de International Dragon Association (l.D.An) en het eerste Draeckenhol was ten huize MarcelMemorabele feiten werdin intussen genoteerd. Men verhuisde van i een hol naar i andere en voor 't ogenblik naar dat van de Coninck van Spanjen, in de buurt van de hangende tuinen van t Belfort, in de schaduw van uwe beroemde stadsgenoot Dirk, i an Remi zijn Landhuis, van Georges Egmont en andere ijzerw inkels. Op die samenkomsten is fantasie troef, worden veel plannen opgemaakt, de meeste om niet uitgevoerd te worden Gestalte echter krijgt het plan om een stadstrommelaar aan te stellen. Het geroffel om op te stappente stoppen vóór een café, de aftocht te blazen werd al in de praktijk met sukses gepresteerd. Bhjft nog het ornaat en hei pensioen van de manMaar daar kan een mouw aangepast via -het- lid van de Véreniging. Je weet het of je weet het niet. beste Iwein: de Draeckenieren tellen slechts één lid, al de andere zitten in T bestuur. Als men aan politiek doet mag men geen bestuurslid zijn, de boel (niet Dolf') ware anders direct om zeep. En overlaatst, Iwein, hebben we nog lol gehad. Met een bric-a-brac afluiste rapparatuur van omgekeerde zjatten op de muren, doorgeroeste spreekbui zen e.a tuigen werd ons hol in Watergat-stijl bespionneerd. Alleen valse geruchten kwamen echter ter ore. Een haring die niet braden wou werd als lol omgetoverd. Daaraan hebben de Draeckenieren dan ook zelf lol beleefd. Daarmee ist kif-kif en kan iedereen lachenMaar nu is de tram vol en de pen leeg. Tot later Iwein!

De Voorpost | 1975 | | pagina 11