WIEZEHET FEEST VAN DE RODE VAAN AKTIVITEITEN MELDERT VIERDE WEEK VAN DE DERDE LEEFTIJD EEN SUKSES HET GEBEURDE IN UW STRAAT «wtjerlr i m 10 - 19-8-75 - De Voorpost September Zaterdag 27, Roek-groep - Par. Centrum Oktober Zaterdag 4 en zondag 5, pensenkermis - Kravaalruiters - Voetrally - Bezemwaaens. Maandag 6: Jaarmarkt «Paas Pië», Klaarhaag. zaterdag 11 kwis - Par. Centrum zondag 12: Ceciliaviering - Fanf. St.-Cecilia zaterdag 18: Kleinkunst - Par. Centrum Zaterdag 25: Dia-avond - Par. Centrum. November Zaterdag 1: expo ambachten - Kult Kring, zaterdag 8: Kwis - Par. Centrum Dinsdag 11: Cyclo-cross - Klein maar dapper - Film N.S.B. Zaterdag en zondag 15 en 16: Expo J. D'Haese - Par. Cen trum. December Zaterdag 12 feestvergadering B.B. en KVLV Zondag 20: Kleinkunst - Par. Centrum. Zaterdag 27: Feestmaal - gepensioneerden - Par. Centrum. Zondag 28: Kerstfeest - Fan. St.-Cecilia Januari Zaterdag 10: Driekoingenviering - Kult. Kring. Zaterdag 24: Dwars door Ameria - Kult. Kring. Zaterdag jl. werden de oktoberhai- len en aanpalende terreinen te Wieze bezet door honderden, we mogen wel zeggen enkele duizend sympatisanten van de kommunis- tische pers in België. Voor halle A. bouwden de pioniers en de kommunistische jeugd, een heuse kinderstad op waar de be zoekers hun peuters aan jongeren die voor de animatie van het jonge volkje instonden, gerust konden toevertrouwen. Dan had je de non-stop spech van een rasechte Antwerpse kommu- nist, die maar volk in zijn tent trachtte te lokken. Je kon er voor een bankje van twintig een of an dere snelheidsrekord breken, en dat alles voor de goede zaak, of wat dacht je? Er was een snelwandelwedstrijd over 20km., met deelnemers met onmogelijk te onthouden, ingewik kelde namen, mensen die kwamen uit Roemenië, Polen en de Sovjet-Unie. Een reuzetent, aangekondigd op het programma als «het feest in het feest». Eigenlijk kwam je je'rzoeen beetje in het agit-propmilieu te recht. Je verstaat me wel met nogal veel jonge mensen die kijken naar de gezichten die steeds weer terug komen: zoals Walter De Buck of luisteren naar liedjes die ook steeds weer terug komen zoals fragmenten uit Mistero Buffo op een stijlvolle manier gebracht door DELCOURT, een groepje uit Brus sel met vier lieve meisjes en twee zachte jongens die met de gitaar de strijdliederen begeleiden. Eigenlijk zon beetje de minst kommerciële gebeurtenis van het hele feest. Nu niet dat we het ge beuren in Halle A, willen gaan ver gelijken met de eerste de beste in- Van maandag 15 tot vrijdag 19 september, ging in de Keizers- hallen te Aalst, de vierde jaarlijkse stedelijke week van de derde leeftijd door. Een week ingericht door de Stedelijke Raad voor de Problemen van de Derde Leeftijd in samenwer king met het Stadsbestuur, de verschillende ouderlingen bonden van de stad (kristelijke, liberale, onafhankelijke, vlaamse en socialistische) en nog enkele organisaties die zich dagelijks inzetten voor de bejaardenzorg te Aalst, zoals de thuisverplegingsdiensten en de K.O.O. Voor het programma van de eerste vier shownamiddagen, die tijdens deze week aan de bejaarden wer den aangeboden, inzette, sprak ^chepen Van der Veken een wel komswoord. Uitzijn toespraak vat ten we voor u de belangrijkse pun ten samen. 1975 LUSTRUMJAAR Inderdaad, dit jaar ging niet alleen voor de vierde maal deze week door, maar en daar wou de heer schepen, even de nadruk op leg gen, het is tevens het lustrumjaar voor de oprichting van de raad voor de Problemen van de Derde Leef tijd. Deze raad, opgericht als advi- zerend orgaan van het stadsbes tuur heeft zich in deze korte tijds spanne opg eworpen tot één van de meest aktieve in onze stad. Eigenlijk is dat maar best ook, want momenteel behoort reeds méér dan één vijfde van onze bevolking tot deze bevolkingsgroep, en deze verhouding zal nog groter worden wegens de tendens tot verlaging, van de pensioengerechtigde leef tijd of het stimuleren van het pré pensioen om de groteske vormen die de werkloosheid aanneemt, gedeeltelijk te kunnen opvangen. In dergelijke kontekst geplaatst was het niet meer dan de taak van de overheid zich intenser te gaan inzetten om aan de noden van deze leeftijdsgroep tegemoet te komen De oprichting van een Raad voor de Derde Leeftijd lag voor de hand. Een raad die in samenspraak met de bevoegde instanties, door eigen inbreng en inspraak werkt aan ver beteringen op sociaal, ekono- misch, financieel of gelijk wel ander vlak. Verder stelde de heer Van Der Ve ken, dat in onze westerse wereld, het de bejaarden zijn die de meeste slagen opvangen «Te lage inkomens, slechte huisvesting, vermindering van koopkracht door inflatie en prijsstijgingen, een ge mis aan sociale en medische voor zieningen». Toch kan clt alles volgens hem, niet ineens worden weggecijferd, laat staan dat er een direkte oplos sing zou zijn voor «het» probleem van onze tijd, de vereenzaming van de mens. Een begin van een oplossing, zou, aldus de schepen, liggen in het zelfbewust maken van de bejaar den, opdat ze als drukkingsgroep tegenover de gemeenschap hun zaken zouden behartigen. HUISVESTING- ER GEBEURDE WEINIG Als hoofdprobleem stelde hij de huisvesting. De schepen stelde de vraag of de bejaarden die zich geen meeruitgaven meer kunnen permitteren voor een betere woon st, en zich bovendien niet gemak kelijk laten integreren in een vreemd of nieuw milieu, bij ontei gening of huuropzeg dan werkelijk op instellingen of rusthuizen zijn aangewezen, plaatsen waar geen echte familiesfeer aanwezig is. Hiertegenover stelde hij zijn in spanningen opdat in de stad Aalst, sociale woningen voor bejaarden zouden gebouwd worden. «De plannen zijn klaar», aldus schepen, «de uitvoering laat op zich wachten». Verder dient geopteerd om bij ge lijk welk projekt van sociale wo ningbouw, 10% van de woonruim te, voor bejaarden te voorzien Maar ook een financieel gelukkige, oude dag, is belangrijk. Een stap in die nchting is de regeringsbeslis sing om in 1976 het pensioen van de minstbedeelden met een vast bedrag te vermeerderen. Tenslotte handelde de heer sche pen nog over de gezondheidzorg, voor vele vaak een te zware finan ciële last, de uitwerking van een soepeler sisteem om vroeger of la ter op pensioen te gaan of eventu eel part-time te werken staat aan de orde van de dag. Hij riep de bejaarden uiteindelijk op om te leren leven in een ander tijdperk van hun leven. In het feit dat de raad enn slaagt om alle be jaarden, onafgezien opvatting, af komst of politieke strekking samen te brengen zag hij het bewijs dat het ook mogelijk moet zijn om met allen die tot de Derde Leeftijd be horen, een overtuigde drukkings groep te vormen die zijn eigen ei sen zelf stelt SHOWNAMIDDAGEN Na de toespraak van de heer Van der Veken, en deze van de heer Jozef Robbrecht die sprak namens de Onafhankelijke Ouderlingen- bond die samen met de Liberale Sociale Werken de eerste namid dag verzorgden kregen we het eerste prógrammapunt Onder leiding van Mevrouw Maria Thienpont, bracht Jeugd en Ballet trongon uit Aalst een prachtig op treden dat zeker bij de Derde Leef tijd in de smaak moest vallen. On dermeer kregen we ballet bij de No tenkrakersuite van Peter Tchai- EL QUIJOTE GEOPEND Zaterdag jl werden de lokalen van de klub Belgo-Espanol «EL QUIJOTE» officieel in gebruik genomen. Enkele raadsleden en stadsambtenaren, o.m. de brandweer- kommandant, samen met vertegenwoordigers van soöo- kulturele verenigingen hadden er aan gehouden deze plech tigheid bij te wonen Hiermee is dan ook meteen de werking gestart van een Klub die zich zal bezighouden met het ont spanningsleven van de geïmmigreerden en die gedurende kortere tijd in ons land verblijvende gastarbeiders. Maar niet alleen op ontspanningsgebied moet er wat gebeu ren. RAAD VOOR GASTARBEIDERS EN GEÏMMIGREERDEN? In een gesprek met mensen van EL QUIJOTE en SODIGA, (sociaal dienstbetoon voor gastarbeiders te Aalst) samen met raadslid Monsieur kwam duidelijk naar voor dat onze stad hoogstnodig toe is aan de vorming van een raad voor gastar beiders en geïmmigreerden. Eerder reeds beloofde het schepenkollege aan SODIGA, de aanstelling van een ombudsman ten behoeve van deze bevol kingsgroep, maar tot nog toe kwam daarvan niets in huis, of liever het stadhuis Het raadslid, beloofde dit voorstel bij volgende gemeenteraad als agendapunt op te geven. Het is nu uitkijken naar de beslissing van de gemeenteraad en de uitvoering van een eventuele beslissing Lieven Matthieu kowski wellicht het hoogtepunt van de namiddag, Prins Karnaval BOB, hield er ook aan even binnen te vallen en no digde onze bejaarden mieteen uit tot de Cirkusvoorstellingen van de prinsencaemere die ze volgende maand samen met cirkus Johny weer organiseren. Na een laatste toespraak voor deze eerste namiddag, oef zeg, ge lukkig was ze kort, van Mevr. Diane Van Renterghem - D'haeseleer, zorgde het show en amusement sorkest van Leo Bens voor de no dige stemming. Dinsdagnamiddag kon het V.V.G. (Vlaams Verbond Voor Gepensio neerden) niet rekenen op de be langstelling van de vorige dag, voor haar programma. Een pro gramma dat misschien een beetje veel de nadruk legde op harmo- niummuziek en vokale nummers, en waarin het optreden van Her man Daelman als «Ketje» en Ak- kordionist Omer Opsomer op wiens wijsjes de bejaarden kans kregen voor. een danspasje beslist lichtpunten waren. Weerom een kort bezoekje van Prins Bob met weerom dezelfde toespraak... Groep Luc De Mot bracht heimat- muziek, iets wat wel in de smaak viel, terwijl anderzijds de gedichten van A.M.G. Smith, stijlvol voorge dragen door Rose-Marie Daelman misschien enigzins verloren gin gen. Karei Redant stond niet bepaald voor een kleinkunstpub liek, hoe wel zijn luisterliedjes toch met een hartelijk applaus werden onthaald. De enigen die minder gelukkig le ken, waren de gar^ons die een kleinere omzet vaststelden Woensdagnamiddag, was voor de Socialistische Bond voor Gepen sioneerden, sukses verzekerd, door de medewerking van het CO- RUM ALOSTUM IMPERIALE, dat een gevaireerd programma bracht. We hebben reeds meerdere malen het Corum zien optreden en toch vervelen deze lolbroeken nog steeds niet. altijd vinden z'er wat op om hun liedjes op een originele en ludieke manier te brengen. We mogen zeggen dat dit de meest aangepaste groep was, die men de Aalsterse bejaarden kon voorstel len Wie kent er niet al die oude Aalsterse liedjes, en lacht niet graag met de nieuwe liedjes over onze stad, die het Corum kompo- neerde. Voor elk gegeven trokken ze een aangepaste plunje aan, waarbij Ni cole wel het meest naar haar gar derobe moest grijpen. Tijdens deze korte pauze was er tijd voor een dansje op harmoniummuziek, of een kamavalmeezinger met het Stemmingstrio dat ook van de partij was. Donderdag bezochten de leden van de raad, de thuis o fin een in stelling verblijvende zieken, Hen werd een bloemetje aangeboden Vrijdagnamiddag werd de week besloten, met een programma on der het motto: «Door, met en voor de gepensioneerden» De namid dag werd ingeleid door de voorzit ter van de Kristelijke Bond voor Gepensioneerden en verder stond op het programma het opvoeren van een toneelspel, pianospel door de heer Eeckman, en liederen uit grootvaders tijd: «Grootvadersklok», «Credovande landman», «Glimwormidyle», «De miljoenen van Arlequin» en «Als de liefde sterft». We vi nden het jammer gezien onze verschijningsdatum hierover nog geen verslag te kunnen geven maar we zijn er van overtuigd, dat ook dit programma een ruime be langstelling verdiende. TENTOONSTELLING Langs de zijwanden van de show zaal stonden van elke ouderlin- genbond knutselwerken tentoon. We hebben de tentoonstelling be zocht en drie shownamiddagen bijgewoond Wat geëxposeerd stond was de moeite waard, het dunkt me dat elke ouderlingen- bond op zichzelf zowat een knut- selfabnekje moet zijn. Onder de werken vond je nu eens werkelijk van alles, breiwerk, haakwerk, vlechtwerk, schilderijtjes, naai- stukken, puzzels, verslagen over uitstappen Anderzijds konden we voor geen van de drie dagen echt spreken over een overdonderende op komst, wel van goede en stevig uitgebouwde programma's. Dit jaar namen de onafhankelijke bond en de L.S. W. reeds het initiatief om hun programma samen uit te bou- wea De opkomst was toen ook het grootst I let lijkt me dat gezien de beperkte budgetten er in toekomst best wordt aangestuurd op een nog hechtere samenwerking onder de bonden, dan nu het geval was. Lieven Matthieu HOFSTADE MAN DOOD GEVONDEN August Vereecken, 70 jaar, wo nende Lindeveldstraat 29 te Hof- stade werd door zijn zoon levens loos aangetroffen op de slaapka mer in een grote plas bloed. Wets dokter Lauwaert stezlde een na tuurlijke dood vast De oude man zou reeds een paar dagen eerder overleden zijn, na een kwetsuur door val te hebben opgelopen. AALST AALST BROMFIETSSTER DOET ERGE VAL Langs de Parklaan te Aalst reed Rita Wilmet uit Geraards- bergen met haar bromfiets, toen ze bij het ontwijken van een hindernis ten val kwam. Zij werd ernstig gewond en moest naar het hospitaal worden overgebracht. GEWONDE Op de afrit van de E5 en de Sissegemlaan kwam het tot een botsing tussen de wagens van Hellebosch Paul uit Ge- raardsbergen en van Paroso Fereira. Deze laatste werd hierbjij gewond. BESTUURDER GEWOND Aan de Brusselsesteenweg - Ge- eraerdslaan te Aalst deed zich een aanrijding voor tussen de lijnauto- bus bestuurd door Pieter Roemans uit Asse en de personenauto be stuurd door Maria Van Keer uit Lebbeke Benevens materiele schade liep laatstgenoemde ver wondingen op en moest worden verpleegd. WIELDIJDSTER GEWOND Op het Keizerlijke Plein te Aalst werd de wiel rijdster Netty Van I mpe uit Wel Ie aangereden door de personenauto bestuurd door Em manuel Eemans uit Aalst. De wiel- rijdster werd gewond en moest worden verpleegd ternationale handelsbeurs, waar je van een showprogramma kan ge nieten in een grote bierhal. Nee, dat onrecht willen we deze mensen nu bepaald ook niet aan doen. We zouden zo zeggen dat er drie komponenten waren: ten eer ste mensen die van heinde en ver met de bus van hun afdeling naar het feest kwamen, zich een feest- mutsje hadden opgezet, en zo goedmenend hun pers kwamen steunen: sekundo had je de typi sche informatiezoekers die wat dat betreft, al even goed als de feest- mutsen aan hun trekken kwamen. Want was er gezorgd voor de feestmutsen met een showpro gramma, bier en koffiestanden, roulettespelen, viskraampjes tot zelfs eetkraampjes met breugeli- aanse rijstpap en bruine suiker, voor de informatiezoeker was er nog meer... INFORMATIE Inderdaad, hier en daar waande je je dan weer op een boekenbeurs, allerlei demokratische organisaties hadden hun standje opgezet: Chili-komitee, BUVv Esperanto, Aktiekomitee Zuidelijk-Afrika, Ma- sereelfonds, Volkstoerisme... Terwijl anderzijds de D.D.R.. Tsje- choslowakije. Sovjet-Unie, Roe menië, Kuba, Bulgarije, Polen en Hongarije, kortom de meeste so cialistische staten informtatie ver strekten. Dat ging over foto tentoonstellingen, reuzeteksten, tot de verkoop en de gratis aanbie ding van politieke boeken. En de rest inderdaad de derde komponent, dat waren de mensen die wat rondliepen, en enkele fol kloristische kuriositeiten uit een of ander Oostblokland, op de kop kwamen tikken, overigens voor een schappeSjk prijsje. Uiteraard had elke bezoeker ergens wat van deze drie komponenten in zich maar het leek me zo mogelijk een duidelijk beeld te kunnen geven over deze sympathieke mengel moes. Want voeg je bij dit alles nog eens kommerciële stands van de firma's Belso, Degroot, Turf, Mon de Entier, CEP en je raakt gewoon overstuur. PERS - ALARM! O.K. Voor de kommunistische pers, zit het feest er dit jaar weer eens op, een pers die af te rekenen krijgt met dezelfde problemen als elke uitgeverij... hoge uitgaven, te weinig inkomsten, geen expansie. Lezen we het editoriaal in ae Rode Vaan onder de titel REMBLOK- KEN, dan stelt Jan Debrouwere hierin dat precies de linkerzijde die het meeste moeilijkheden onder vindt met zijn pers, de voorstellen bezit om de krisis (waarvan de moeilijkheden het gevolg zouden zijn) doeltreffend te lijf te gaan. In tussen hoopt hij op geen over heidssteun (ref. nauwelijks meer dan een druppel water op een hete plaat) maar wél op de partij en haar militanten Verder wordt de huidige BSP-houding, zoals die tot uiting komt in Volksgazet, bestempeld! als: de hoek waar de remblokken1 staan, die op het socialistische ver- i linksingsproces drukken. Of de pot nu de ketel verwijt dat hij zwart ziet, of omgekeerd, hierover willen we ons niet uitspreken. Toch lijkt het dat, hoe zwak de linkse pers ook is en hoe schaars de ko lommen waarover ze beschikt, grote aandacht wordt besteed aari dergelijke gevechten in de linkse keuken. Lieven Matthieu UITSLAG SNELWANDELING 20 KM. 1 Michel Alexeiev (URSS); 2. Sta- ueu Constantin (Roemenië): 3. Resaev Vladimir (URSS); 4 T rotski Alexeif (URSS); 5. Kapstryk Marck (Polen): 6. Ucani Gheoghe (Roemenië); 7 Konluko Spangraw (Polen); 8. Schenck Louis (België); 9 Goossens (België); 10. Claes- sens(B); 11. Tielemans(B); 12 De Bruyn (B); 13. Pannecoucke (B); I 14. Van den Berghe (B); 15. Haer- mans (B) Bij de kadetten won Peter Goos- sens voor Dany Stempels. 'it Vreugde en strijdlust op het Rode Vaan-feest te Wieze (jm) "t&V Ég De delegatie van de KP werd op het Aalsterse stadhuis ontvangen 0'm) BESTUURSTER GEWOND Op de Grote Markt te Aalst deed zich een aanrijding voor tussen de personenauto's bestuurd door Go- delieve Peeters uit Meise en door Greta Van Mol uit Welle Benevens materiële schade liep eerstge noemde verwondingen op en moest wordern verpleegd BESTUURDER GEWOND Aan de Verbrandhofstraat - H. Hartlaan te Aalst kwam het tot een aannjding tussen de personenau to's bestuurd door Marcel De Roo uit Aalst en door Dirk Van der Hoe ven uit Oostende Benevens schade liep laatstgenoemde ver wondingen op en moest worden verpleegd. ERGE AANRIJDING Op de Ledebaan te Aalst kwam de personenauto bestuurd door Leon Wille uit Meldert tegen de wonin gen van Deprez en van De Lands heer terecht en kwam vervolgens in aanrijding met de wagen van Clement Rubbrecht uit Aalst Be nevens belangrijke schade liep eerstgenoemde verwondingen op en moest worden verpleegd. DIEFSTAL Mark Van Kooll, uit Aalst, die in mei de 71-jarige Leon Temmerman, uit Wieze met een hark om het leven bracht, moest zich maandag voor de korrektionele rechtbank te Den- dermonde verantwoorden voor een diefstal met inbraak, gepleegd in december. Hij werd hiervoor veroordeeld tot drie maanden gevangenis met uit stel, een effektieve boete van 9 000 fr., evenals een boete van 12 000 fr. met uitstel voor het rijden met een auto zonder verzekering, rijbewijs en belasting te hebben be taald De raadkamer heeft nog geen ver wijzing uitgesproken in verband met de moord Van Kool zit dan ook nog in voorarrest. ONGEVAL Op de Dendermondsesteenweg kwamen de wagens van Jean Vierce, uit Aalst en van Paul De Smedt uit Aalst in botsing en er was een licht gekwetste INBRAAK In de nacht van 14 op 15 septem ber stelden de bewoners van het huis nr. 168 op de Marktweg vast, dat onbekenden zich toegang hadden verschaft tot hun woonst, via een zijpoortje van het gebouw Gelukkig was er niets verdwenen en de schade beperkte zich tot het overhoop halen van enkele kasten en laden. De bewoners stelden bovendien vast, dat er voetstappen van één persoon werden waargenomen en het hekje open stond Een onderzoek werd ingesteld Opmerkeijk is, dat enkele dagen voordien, rond 12 uur twee ver dachte personen werden waarge nomen, die zich onder de veranda van het gebouw bevonden, maar bij het verschijnen van de bewo ners op de vlucht werden gedre ven. Weze er tenslotte aan toegevo- pegd, dat de omgeving van de Marktweg en Regelsbruggestraat de laatste 14 dagen wordt onevei- lig gemaakt en recentelijk nog en meer bepaald in de Regelsbrugge straat, auto's van bewoners een' ongewenst onderzoek kreaen. EREMBODEGEM TWINTIGTONNER Vrijdag omstreeks 17.30u. is een vrachtauto bestuurd door Jozef De Jonghe uit Leuven die even voor dien bij een firma in de industrie zone te Erembodegem met twintig ton vezelplaten was geladen aan de inrit van de autoweg Brussel - Oostende in een bocht gekanteld waarbij de platen loskwamen en naast de rijweg terechtkwamen Het ongeval met de tientonner ter hoogte van de oprit van de snelweg Brussel - Oostende en Aalst heeft als bij wonder geen erge gekwet sten geëist De 20 ton vezelplaten die van een aanhangwagen gleden en naast de weg terechtkwamen, hebben de rijkswacht en de brandweer van Aalst heel wat kop- brekens bezorgd. Alles kon niet temin in een minimum van tijd wor den opgeruimd maar twee brand weermensen liepen verwondingen op. Toen een steunplank het gaf. Ze werden onder de platen bedolven doch de collega's en de njkswacht konden hen tijdig vrij maken Het betreft Alfons De Meyst, Felix De Hertstraat, Aalst en Vital Deschrijver, eveneens uit Aalst. Zij moeten worden verozrgd ONGEVALLEN Op het voetbalterrein Kloosl§t- straat deed de speler Jozef Masi- nack, Achterstraat 9, Erembode gem een erge val waarbij hij een beenbreuk opliep Op de Ninovesteenweg kwam de wagen van Hedwig Pevenage, Landuitstraat Denderleeuw, tegen een paal terecht waarbij de chauf feur licht gekwetst werd. Ter hoogte van de Hogeweg kwam de bromfietser Eric Merckx, uit Erembodegem in botsing met de wagen van Lutgarde De Pauw, uit Erpe Eerstgenoemde werd licht gewond. HERDERSEM Op de Grote Baan werd het voer tuig van Maurits Beirnaert uit Aalst in een botsing betrokken met de auto van Edward Marlens, uit Leb beke en deze laatste werd licht gekwtst. LEDE In de Suikerstraat kwam Mare Dauwe uit Zele, na te zijn geslipt met zijn voertuig in een gracht te recht en werd licht gekwetst MELDERT In de Affligemdreef kwam de voet ganger Mare Temmerman, Ma- zitsstraat 32, Hekelgem onder een auto terecht en werd erg gekwetst. De omgekantelde twintigtonner (el) Op de Aalstersesteenweg te Moorsel ter hoogte van Lusterie Troch gebeurde een aanrijding tussen een wagen uit Bambrugge en Ludyvlg Van der Steen uit Aalst, (jm)

De Voorpost | 1975 | | pagina 10