Vrije tribune p.v.v. AALST IN DE BERGENMEERSENSTRAAT STINKT HET NAAR MEST EN BLOED. 2 - 19-8-75 - De Voorpost De redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. FEITEN MEVROUW D'HAESELEER Het ligt Diane D'Haeseleer op de maag, dat socialisten en kommunisten haar in de «vrije tribune» van «De Voorpost»'n antwoord heb ben bezorg op haar artikel over de jeugdwerkloosheid. De BSP zal zelf wel voor haar eigen repliek zorgen om trent de nieuwe bijdrage van deze dame, wij willen er in elk geval geen gras laten overgroeien. Wij mogen dus niet zeggen, dat de schuld van de werkloosheid in het kapita lisme zit (zij noemt dit liever de «vrije markteconomie»). Wij vergeten te zeggen, dat dit systeem hoge welvaart heeft gebracht. Diane D'Haeseleer stelt ons de vraag hoe hoog de welvaart wel is in wat zij de kommunistische landen noemt. Er is overal ekono- mische krisis, zo zegt zij, en het is misleidend de jeugd een hemel op aarde te beloven. Om het tij in ons land snel te doen keren, moet er positieve samen werking zijn tussen de sociale partners.. In deze rubriek zullen we natuurlijk kort moeten zijn, maar waar Diane D'Haese leer schrijft dat theorie verkopen gemakkelijk is, zullen we ons in tegenstel ling met haar strikt bij feiten houden. Sedert het kapita lisme bestaat, is de steeds terugkerende ekonomische laagkonjunktuur en zelfs een (gewenste bestendige en beperkte werkloosheid een feit. Vandaag is de krisis alleen maar dieper, omdat de ganse struktuur van het kapitalisme aan het kraken is. De olieprijzen zijn niet de bijzonderste oorzaak, maar mevrouw moet ons eens uitleggen, waarom de lan den van de derde wereld hun natuurlijke rijkdommen aan lage prijzen zouden moeten blijven verkopen, wanneer zij voor de afgewerkte pro- dukten duur moeten beta len. Het kapitalisch systeem heeft een zekere welstand gebracht, maar men vergeet er steeds aan toe te voegen aan wie vooral. Een derde van onze bevolking heeft nog steeds een te laag inkomen en de sociale voorzieningen (zie bijv. kin- derkribben, om slechts die te noemen) laten veel te wensen over. Ongeveer alle socialistische landen bevinden zich bij de twintig toplanden over de wereld. De Sovjet-Unie had vijftig jaar geleden een eeuw achterstand op het Westen en is nu de tweede wereld- mogendheid. De DDR was in 1944 één puinhoop en is vandaag op ekonomisch plan de 8e wereldmogend- heid. De sociale voorzienin- ge zijn in de socialistische landen beter dan in de overgrote meerderheid der kapitalistische, de USA in begrepen. En dit dan zonder de gewagen van onderwijs, kuituur, sport enz. Het is niet alleen mislei dend, maar een flagrante leugen te vertellen dat er in de socialistische landen van goed een ekonomische kri sis woedt als hier. In de meest-ontwikkelde is er ar beidskracht te kort en indien er in enkele problemen zijn inzake overschakeling van een landbouwland naar een industrieland in volle ont wikkeling, dan heeft dit niets te zien met de afzet van afgewerkte produkten. Inte gendeel worden steeds weer ganse fabrieken in West-Eu ropa en ook in ons'land gekocht. Wij beloven aan niemand een hemel op aarde, maar wij en alle objektieve waar nemers hebben in elk geval kunnen vaststellen, dat de toekomstmogelijkheden voor de jeugd over het algemeen in de socialis tische landen hoger liggen dan bij ons. En daar moeten wij aan toevoegen, dat dit in een hoog-geïndustrialiseerd land als België met een planekonomie, waar niet meer dan winst maar het algemeen welzijn het doel zou zijn en de voorrang zou hebben, nog veel beter zou zijn. Over de samenwerking tus sen wat mevrouw D'Haese leer de sociale partners noemt, kan een dozijn dikke boeken geschreven worden. We zullen slechts één eis aanhalen van het grootkapi taal de jongste maandende lonen losmaken van de indeks der levensduurte. In andere woorden, de werkers de kosten van de kapitalis tische krisis doen betalen Niettegenstaande bepaalde bedrieglijke uiterlijke aspek- ten in ons gewest is de PVV een partij die de belangen van het grootkapitaal behar tigt, en dit kan men weer best merken aan de argu menten van Mevrouw D'Hae seleer. Ray De Smet ALLEEN DE VLAMINGEN... Inflatie en werkloosheid zijn de voornaamste problemen. De zorg hiervoor moet voorrang hebben op andere politieke problemen. Dit wordt tot in den treure aan de flaminganten voor gehouden wanneer zij ondermeer het kiesarrondis sement Halle - Vilvoorde eisen, of respekt voor de Vlamingen aan deSchaarbeekse loketten. Dat de inflatie en de werkloos heid grote zorgen baren hoeft de Volksunie van niemand te leren. Sedert twee jaar wijst zij ononderbroken op de nood zaak een veel radikalere anti- inflatiepolitiek te voeren en de prijsstijgingen te beteugelen om de werkgelegenheid te vrijwaren. Zij heeft een van de meest doordachte anti inflatie-plannen uitgewerkt en volgt de evolutie op de voet zoals deze week nogmaals is gebleken. Maar de VU aanvaardt niet dat de sociaal ekonomische pro blemen misbruikt worden om de Vlamingen de mond te snoeren en hen intussen in het defensief te jagen. Want de franstaligen zwijgen niet. On danks de stijgende werkloos heid dreigde een reeks fransta ligen met een regeringskrisis omdat de Amerikaanse en geen Franse gevechtsvliegtui gen gekocht werden. Het resul taat waren Vlaamse toegevin gen. Honderden miljoenen werden o.m. aan het Vlaams- hatend Brussels agglomera- tiebestuur toegeschoven als losprijs. Nu hebben het FDF en de PSC weer iets nieuws gevonden. Ondanks de stijgende werk loosheid dreigen zij (het FDF via zijn invloed op het RW) met moeilijkheden in de regering, omwille van de fusies in Vlaams-Brabant). Of deze fusies goed of slecht zijn is een probleem dat wij hier niet gaan behandelen. De VU is voorstander van goed overwogen, objektief verde digbare fusies (wat met die van minister Michel vaak niet het geval is). Maar goed of slecht, de franstaligen hebben zich NIET te bemoeien met wat de Vlamingen binnen hun eigen grondgebied met de fusies doen. Wie hierop toegeeft zet de poort open voor de meest brutale chantage. Werkloosheid of niet, de fran staligen hebben zich met de Vlaamse binnenlandse aange legenheden niet te bemoeien. Intussen worden de Vlamingen met hun rechtvaardige eisen steeds maar gepaaid met de verwijzing naar het gesprek tussen de gemeenschappen. De heren Martens en Groot- jans doen daar ijverig aan mee. Zij laten de franstaligen aldus de kans om een dik dossier valse eisen te laten aanzwel len, en leggen de Vlaamse ei sen in de koelkast. Om het Frans dossier weg te vegen zullen dan weer nieuwe Vlaamse toegevingen nodig zijn. Zo is het vroeger altijd ge weest, zo is het nu nog! DAT is alleszins niet veran derd, werkloosheid of niet. Maar alleen de Vlamingen moeten blijkbaar hiermee re kening houden, althans vol gens de traditionele partijen. HUGO SCHILTZ Volksvertegenwoordiger ZAL MEN BEGRIJPEN EN WILLEN? De voorbije dagen werden van alle zijden perskonferenties gehouden en dokumenten ge publiceerd. Telkens werden voorstellen geformuleerd om uit de ekonomische krisis te ge raken. Dat deze voorstellen niet gelijklopend zijn is vanzelf sprekend. Ze verschillen naar gelang het landsdeel, Vlaanderen of Wal lonië. Ze verschillen eveneens van uit de ideologische stand punten. Een feit staat echter vast: vandaag schijnt iedereen te beseffen dat de ekonomi sche krisis de vijand nummer één is. Voor enkele maanden bleek dat niet zo te zijn, en gin gen waarschuwingen in de wind. Ook de Eerste-Minister heeft tijdens de opening van de Ge ntse Jaarbeurs zijnn toespraak in het teken gesteld van de ekonomische moeilijkheden Daarbij heeft de heer Tinde- mans realistisch onze huidige toestand ontleed. Hij wees erop dat het bedrijfsleven moei lijke tijden doormaakt en dat daarbij op ditzelfde ogenblik ideologische aanvallen gericht worden op het privé initiatief. De Eerste Minister waar schuwde voor deze aanvallen die leiden tot ontmoediging. Hij onderstreepte dat de Regering juist de ondernemingsgeest wil aanwakkeren met een bijzon dere aandacht voor de kleine en middelgrote ondernemin gen omdat in deze moeilijke periode de dynamische en de soepele aanpassingsvermo gens van onze bedrijven on misbaar zijn. Trouwens werk gelegenheid en sociale voor uitgang kunnen alleen bereikt worden indien onze onderne- F mingen blijven investeren en y nieuwe initiatieven nemen, l waardoor ze aan de internatio- A nale konkurrentie het hoofd kunnen bieden. Pas dan kun nen we een ekonomische her opbloei verwachten, die op haar beurt de sociale vooruit- q gang moet ondersteunen. j jnf De Eerste Minister betreurde te| dat de regering niet kan doen m wat ze wil. Zij moet zich hou- za den aan politiek en sociaal I We haalbare oplossingen, waar- j Lu door ze niet de gewenste mid- i de> delen kan aanwenden, voor de ge: ekonomische heropbloei. we De Eerste Minister waar schuwde daarbij alle verant woordelijken die de ekonomi sche heropbloei om welke re denen ook verhinderen. Een dergelijke houding kan niet on gestraft blijven. Vroeg of laat zal het land daarvoor de prijs moeten betalen. me Namens de regering deed de afv Eerste Minister tevens een op- de roep tot de ekonomische, de spi sociale en politieke verant- de woordelijken om samen te werken. Is men echter daartoe Bo in dit land bereid7 De komende j uit dagen moet nochtans het ant- j de woord brengen op deze vraag, gei Wil men de krisis overwinnen op: dan mag geen tijd verloren gaan. Er moet solidair en snel worden opgetreden om onze toekomst veilig te stellen. Is die politieke, sociale wil aanwe zig? In het belang van het land en onze bevolking durf ik dat hooen. DIANE D'HAESELEER Toen de CVP bij de laatste ver kiezingen haar kampagne voerde rond de slogan «Met deze man wordt het anders», heeft waarschijnlijk niemand gedacht dat het inderdaad ZO anders zou worden als het ge val is geweest. Want, verre van de verant woordelijken voor de dramati sche sociaal ekonomische toestand volledig in de schoe- I nen te willen schuiven van de heer Tindemans, toch moeten wij de klungelachtige han delswijze van de konserva- j tieve regeringsbende aankla- j gen. Wij zullen de laatsten zijn om te j ontkennen dat er voor eens en i altijd een einde moet komen aan de steriele en uitputtende diskussies tussen de onder- scheiden taalgemeenschap- pen. Wij kunnen nochtans niet aanvaarden dat men nog maar j eens de «taalkwestie» gaat gebruiken als bliksemafleider om de bar slechte sociaal - ekonomische toestand te ver- doezelen. Voor iemand die nog minister voor gemeenschapsbetrek- I kingen is geweest, is het inder- j daad een klein kunstje om de passies tussen de taalge- meenschappen opnieuw op te j rakelen. Allicht trachten zij op dergelijke wijze de herfststormen, j waarover ABVV-sekretaris I Debunne het had, af te zwak- ken of althans te onttrekken aan de aandacht van de bevol king. In ieder geval bewijst de heer Tindemans en co dat zij in al hun burgerlijkheid geen idee hebben over wat leeft bij de ar beidende klasse. Zij vergeten dat de doorsnee arbeider reeds te veel gesensibiliseerd is voor de ernst van de sociaal ekonomische chaos, waarin het kapitalistische systeem hen opnieuw heeft gestort. Zelfs de grootste karperspron- gen van een zieltogende rege ring kan hen niet meer afleiden, omdat elkeen voldoende be seft dat de welvaart van ieder op het spel staat. Laat hij afdoende maatregelen nemen om de werkloosheid te bestrijden Of. wacht hij tot er nog enkele tienduizenden bij gekomen zijo? Laat hij maatregelen nemen om de tienduizenden pas afge studeerden passend werk te bezorgen. Het is voorwaar geen demokratisering van het onderwijs als men de kinderen van arbeiders met hun diploma aan hun lot overlaat en hen veroordeelt tot de lijdensweg van het stempellokaal. Waarom neemt de heer Tin demans geen maatregelen om de koopkracht van de verbrui ker te beschermen in plaats van hem te bedriegen met index-manipulaties. Waar blijven de maatregelen om via overheidsinitiatieven de ekonomische bedrijvigheid opnieuw tot leven te wekken. Of is het nog niet voldoende duidelijk dat het privé initiatief niet alleen in gebreke blijft, maar zelfs de welvaart van de gehele bevolking in gevaar brengt. W. VERNIMMEN Senator Vervolg p. 1 De klachten over de reukhinder dateren volgens de h. Pieters niet van Langs de achterzijde bieden de krotten uit de Binnenstraat een even vandaag (jm) troosteloze aanblik. Bepaald niet prettig voor de buren, (jm) Het verlaten schoolgebouw, waarvan hier een deel van de ingesorte kapel, vormt met wankele muren, losliggende pannen afhangenden dakgoten, niet alleen een degelijke ruïne doch is tevens een steeds dreigend gevaar om diegenen die er met tuintjes en achter- en bergplaatsjes aan palen, (jm)

De Voorpost | 1975 | | pagina 2